Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

googlik
22. mar 2011

@jabadaba ahooj, tak ja som musela rodit cisarskym koli tomu, ze mam operovanu chrbticu (skoliozu 3. stupna) a nemam v nej prakticky ziadnu ohyblivost... Ze normalny porod by mozno bol mozny, ale s velkym rizikom komplikacii, tak mi ho ortoped v BA neodporucal. A kedze mam stale skoliozu - zakryvenie chrbtice - tak som epidural nechcela.. ani nahodou by sa mi nikto netrafil na to spravne miesto 😅 O spinale ma nikto ani neinformoval... ale den pred operaciu mi sam moj porodnik povedal, ze som si podla neho vybrala spravne.... Ale isto musi byt krasne byt pri vedomi, ked sa dietatko narodi... Ja som ho videla az vela hodin po porode... a je to zvlastne zaspat a zobudit sa a mat dieta... Je mi luto, ze som svojho chlapceka nevidela..., ale inac to neslo 😖 ☹ A ten klystyr ti ozaj odporucam,, je to neprijemne teda, ale par mins vydrzis a po porode to ocenis 😀 Drz sa! 😉

latvia
22. mar 2011

@maca_p 😀 no, porodnik mozno len zagula ocami, lebo on s tym nepohne 😅 ale anesteziolog asi tvoj porodny plan neuvidi, co? 😕 kazdopadne dajte vediet vsetky ci atraumaticke ihly pouzivaju alebo aspon maju v nemockach, som zvedava...

maca_p
22. mar 2011

@jabadaba
@latvia nooo, tak v GA puzivaju atraumaticke sety, len sa mi nepodarilo zistit aky typ. porodnik bol zlaty, volal anesteziologicke aby to zistil.
co ma moc nepotesilo, ze z mojho porodneho planu nic nebude, vraj by to bolo neefektivne. ako ja beriem, ze sekcia prebieha za sterilnych podmienok, tak ani nemienim robit nejake dusno, ale myslela som si, ze porodny plan moze byt aj sucastou takehoto typu porodu as jeho predlozenie je dnes uz rutinna vec... ak niekto chcete, mozem vam ho poslat bud na pobavenie, alebo inspiraciu pre ine kuty slovenskych porodnic 😀

latvia
22. mar 2011

@maca_p tak to je super ked pouzivaju atraumaticke sety, to je zaklad 🙂

latvia
22. mar 2011

@maca_p posli porodny plan do IP, som zvedava 😀

anicka1981
22. mar 2011

@sirael nie, to mas uz v papieroch ako budes rodit, posledny mesiac uz nebudes chodit ku svoje gyn, ale k tomu doktorovi co ta bude rodit, a je najlepsie, ked si ho zazmluvnis, a vtedy ta odrodit musi, a ten posledny mesiac chodis na merania a ozvy srdiecka skoro kazdy tyzden, takze on zisti kedy budes rodit, a povie ti kedy mas prist, a popripade ti da cislo na seba, a ja ked ti zacnu bolesti neporodis, hned, prvorodicky rodia aj 12 hodin tak sa neboj

anicka1981
22. mar 2011

@sirael neboj, posledny mesiac uz nechodis na kontroly ku svojej gyn, ale k tomu doktorovi, co ta bude rodit, toho si mozes vybrat, najlepsie,ked si ho zazmluvnis, vtedy ti da aj tel cis., keby sa nieco stalo, aby si mu volala, s nim sa dohodnes na vsetkom, zalozi ti kartu, a budes k nemu chodievat raz do tyzna na pocuvanie ozvov srdiecka babetka, a ked on zhodnoti, ze je cas, tak ti povie pridte rano aj zbalena, a je to, a ked to na teba pride skor tak mu volas, a ides do nemocnice, a ked to nestihne, tam mas svoju kartu, tak oni budu vediet co maju robit, neboj, a aj keby neurichleny porod trva niekolko hodin, rychlo rodis,lenked ta napichaju, aby si sa rychlo otvorila, .. takze neboj urcite to stihnete obaja,,,,

anicka1981
23. mar 2011

@sirael neboj, posledny mesiac uz nechodis na kontroly ku svojej gyn, ale k tomu doktorovi, co ta bude rodit, toho si mozes vybrat, najlepsie,ked si ho zazmluvnis, vtedy ti da aj tel cis., keby sa nieco stalo, aby si mu volala, s nim sa dohodnes na vsetkom, zalozi ti kartu, a budes k nemu chodievat raz do tyzna na pocuvanie ozvov srdiecka babetka, a ked on zhodnoti, ze je cas, tak ti povie pridte rano aj zbalena, a je to, a ked to na teba pride skor tak mu volas, a ides do nemocnice, a ked to nestihne, tam mas svoju kartu, tak oni budu vediet co maju robit, neboj, a aj keby neurichleny porod trva niekolko hodin, rychlo rodis,lenked ta napichaju, aby si sa rychlo otvorila, .. takze neboj urcite to stihnete obaja,,,,

sirael
23. mar 2011

@anicka1981 Ja sa nebojim, ja som to absolvovala uz pred 8 tyzdnami, len mi nebolo jasne, ako to s tebou bude, keby si zacala rodit skor ako budes mat termin CR...🙂

gabuci
23. mar 2011

no ja nie som proti CR,aj som si myslela,že budem rodiť takto,kvôli môjmu veku.Dieťatko bolo správne otočené,panva dosť široká,rýchlo som sa otvárala,tak doktor nevidel dôvod na CR.Teraz to neľutujem,ale súhlasím že zo zdravotného dôvodu treba,ako luxus nie.Ináč mám výbornú doktorku,robila už veľmi veľa sekcií aj operácie ale mna takto nechcela.Prvýkrát som bola šitá,druhýkrát nie.Druhýkrát mala so mnou čo robiť,lebo ani ručička nebola na správnom mieste,aj pupočná šúra robila problém,no zvládla to rýchlo.obe pôrody som mala rýchle.Moja kolegyna chodila za známym lekárom,ktorý jej navrhol CR.Lenže ked to na nu prišlo,lekár práve nebol nablízku,prijali ju do nemocnice a tí čo tam boli nechceli jej robiť cisarsky,hoci ona tvrdila už nevládze.Pokiaľ sa spamätali,už nebolo čo riešiť.Vynosené,vytúžené dieťatko skončilo svoj krehučký život.Na vlásku to viselo,aj ona.Bola na ARO.O to je to bolestnejšie,že už má svoje roky,bojí sa znovu otehotnieť a predtým už mala jeden predčasný pôrod a dieťa neprežilo.Fakt ked bolo potrebné mohli by aj službukonajúci lekári urobiť cisársky.Bola akurát nesprávnu hodinu na nesprávnom mieste.Jediná chyba bola,že bol večer a ten lekár sa nenachádzal v nemocnici.Takže ked nie na čo čakať jednoznačne navrhnem CR,napriek tomu,že ja sa teším,som to zvládla bez toho a veľmi skoro som sa dala do poriadku./aj ako 37 ročná/

anicka1981
23. mar 2011

@sirael no o mna sa neboj🙂, tak ty sa uz tesis z drobca, 🙂, jaj uz by som to najradsej mala za sebou aj ja 🙂)) ale ved aj to pride 🙂))

careamell
23. mar 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či je možné začať dojčiť dieťatko po spinálnej anestézií, počas tej doby, ako budem musieť 12 hodín ležať na lôžku..niekde som čítala, že to nie je dobré pre dieťa, lebo anestézia v mame ešte doznieva, niekde naopak odporúčajú čím skôr...mne bolo zatiaľ povedané, že to nie je možné...ďakujem

atrami
23. mar 2011

@careamell , prinesli mi malého po 2 hodinách, priložili mi ho k prsníku, potom každé 3 hodiny.

em_ka
23. mar 2011

@careamell spinalku uprednostnuju pred celkovou anesteziou prave z toho dovodo, ze to nema vplyv na babo, "droga" ti neprudi v krvi

latvia
23. mar 2011

@careamell mozes hned, spinal nie je kontraindikaciou dojcenia, zalezi len od personalu ci ti bude dieta nosit na dojcenie, pripadne ci niekto pri tebe bude aby si mala dietatko pri sebe

careamell
23. mar 2011

Ďakujem pekne... 🙂

sirinka
23. mar 2011

@careamell mozne to je, len trosku narocne najst vhodnu polohu 😝

sirael
23. mar 2011

@anicka1981 Ved v pohode, mna len zaujimalo ako to mas vybavene, lebo ja som sa bala, co by bolo keby som rodila skor ako som mala termin CR. A hej, ja sa uz skoro dva mesiace tesim zo Sasky. Mas sa na co tesit. Je to to najkrajsie co ma v zivote stretlo....🙂

anicka1981
23. mar 2011

@sirael ja sa tesim velmi, velmi velmi, neviem sa dockat, a mala si epi?, musela si po nej lezat v posteli bez pohnutia?

maca_p
23. mar 2011

@latvia ako odbornicka 😉 , ako je to s anestezami? ja som bola v tom, ze pri SC su len dva typy a to celova a spinalna. ale uz som tu viac x videla prispevky o epidurali o ktorej som si myslela, ze je to "len" analgeza pri vag. porode.

dulkagabulka
23. mar 2011

@maca_p ked si videla to video ,co som sem dala-to o tom krasnom cisarskom, kde dali dietako hned na maminu, tak ak som dobre rozumela, tam sa rodilo v epiduralnej analgezii...ona hned potom bola v polosede 🙂
ale zatial som to iba na tom videu videla..a nepočula,ze by sa to u nas niekde tak robilo..

https://www.youtube.com/watch?v=m5RIcaK98Yg
sirinka
23. mar 2011

@maca_p ja som mala prvy CR s epiduralom, kedze povodne som mala rodit vaginalne, ale ked to neslo, jednoducho pichli vyssiu davku, alebo mozno nejake ine lieky a bolo....

latvia
23. mar 2011

@maca_p je epiduralna analgezia a epiduralna anestezia, princip je uplne rovnaky, iba davkovanie liekov ine.
Epiduralna analgezia je pri spontannom porode, pouziva sa iba na tlmenie bolesti, davaju sa ine lieky, resp.ine koncentracie, nizsie.
Epiduralna anestezia je to iste ako klasicky pichnuty epidural na tlmenie bolesti, len sa don davaju silnejsie lieky, resp.neriedene koncentracie, takze dochadza k umrtveniu podobne ako pri spinali. rozdiel medzi epiduralnou anestezou a spinalom je okrem toho, ze sa to picha do inych priestorov a davaju sa ine objemy liekov je v tom, ze po epidurali nie su bolesti hlavy. spinal sa picha pri sekciach preto, ze je ovela lahsie ho pichnut, trva to ovela kratsie nez epidural a mas vacsiu sancu ze ti spinal zaberie.
ale da sa pichnut v poho aj epiduralna anesteza aj u nas, len sa treba dohodnut s anesteziologom

latvia
23. mar 2011

presne ako hovori sirinka, dopichli len vacsi objem a vyssiu koncentraciu liekov a bola z toho epiduralna anesteza.

dulkagabulka
23. mar 2011

@latvia takze sa tam rodilo v epiduralnej anestezii a nie v spinalnej anestezii..a po epiduralnej anezstezii sa nemusi dodržiavat to,ze matka nemusi ležat bez hybania hlavou?

latvia
23. mar 2011

@dulkagabulka neviem o ake video ide, ale pokial mala pichnuty epidural tak to mohla byt epi anesteza. pri dobre pichnutom epidurali sa lezat rovno nemusi, treba len pockat kym nohy pridu k sebe a kym tlak neklesa, aby sa po postaveni mamicka nezlozila pod postel 😉
ako som uz vyssie pisala, v nemecku takmer ziadna nelezi a postpunkcne bolesti hlavy su zriedkave.

firstbaby
23. mar 2011

@latvia ja by som mala otazku....ako je mozne, ze baby friendly hospital s litaniami popisanymi o dojceni donesie matke po cisarskom 2- krat za 24 hodin dieta na dojcenie? Konkretne nemocnica v BB mi sposobila, ze som si prezila 2 zapaly prsnika a niekolko tyzdnov som darovala mm nakolko som mala obrovsku nadprodukciu sposobenu hlavne tym, ze plne kojenie som zacala az na 8 den od porodu....dakujem...

dulkagabulka
23. mar 2011

@latvia o to čo som pridala aj dnes v prispevku o 17,39

nunusimi
23. mar 2011

ja len nechapem ako sa tie zeny postavia ci sadnu ked maju rozrezane brucho 🙄 akoze bolest vam tlmit vedia, ale ja som vzdy mala pocit, ze sa to potrha... a ani to nebolo bezbolestne a to som mala epiduralnu anestezu, co mi chodili do kanyly dopichovat stale analgetika asi 2 dni este kym mi to vytiahli z chrbta....

latvia
23. mar 2011

@firstbaby na to sa musis opytat konkretnej porodnice 😉 ja som porodila spontanne svoje dieta o 2.rano a prvykrat na prisatie mi ho doniesli o 2.poobede, skor som nebola schopna.
ja neviem ako su slovenske porodnice zabezpecene , ci maju dostatok personalu, ci ich niekto zaskolil, aky maju system, ci to dostali sestricky takto prikazom alebo ci boli len "lenive", ja neviem 😅 ty si sa ich to pytala? preco ti nosia len 2x za 24hod?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre