Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

syraell
4. júl 2010

kveta
to je prave ten problem, ze mnohdy se na postizeni vznikle kolem porodu prijde az v prubehu vyvoje...Pokud mas nejake pochybnosti, zkratka se nenech odbyt! Do dneska jsem rada, ze jsem se nedala a porod dopadl dobre. Kdyz ti doktorka po porodu, jen tak mezi reci, povi, ze kdyby sis tu sekci nevydupala, dopadlo by to zle (velka hlavicka, dite zaklinene za stydkou kosti), premyslis pak, co vsechno se mohlo stat...

kveta
4. júl 2010

@syraell Neboj, bude to cisarák... Nenechám si dieťa poškodiť už pri pôrode... 🙂

meleri
5. júl 2010

kveta

já už nevím co si mám myslit...na jedné straně lidi bojujou za přirozený porod že je to to nejlepší na druhé straně pak slyším takové zkušenosti jako jsou ty tvoje a Syraell.
popravdě už fakt nevím za co se postavit..

jsem doted zastánce přirozeného porodu. nadruhou stranu si nemyslím že můj syn měl nějaké trauma kvůli císaři. když jsem ho viděla, byl krásný, naprosto hladká kůžička, žádné šupiny nebo otlačeniny, ani neplakal. tak nevím co je pro dítě lepší jestli hodiny kontrakcí nebo rychlé vytáhnutí z břicha...

myslím že jedině dr. může poradit v tomto...

kveta
5. júl 2010

@meleri Poviem Ti historku: so študentkou medicíny som sa rozprávala na túto tému... a tá tvrdila, že nič lepšie pre dieťa ako prirodzený pôrod neexistuje... Vysvetľovala som riziká /epilepsie, detské mozgové obrny, ľahké mozgové disfunkcie/ a ona mi povedala, že také čosi sa nemôže pri pôrode stať, lebo ich učili, že prirodzený pôrod je pre dieťa to najlepšie... Kukala som na ňu s otvorenou pusou a úprimne, s ňou by som sa poradiť nešla... Taká jednoduchá logická úvaha "ak by bol prirodzený pôrod taký bezpečný, tak by pri ňom nikdy neumierali deti" jej zjavne nedochádzala...

V USA je nedostatok pôrodníkov a po pôrode sa tam odoberá krv miminka na stanovenie hladiny kyslíka a stresových hormónov v krvi... to všetko preto, lebo po spackanom pôrode sú lekári úspešne žalovaní a pôrodník aj na základe krvi dieťaťa má šancu sa brániť, že nešlo o spackaný pôrod... Ale: PREČO by to robili, ak by nebola pravda, že dieťa môže byť poškodené pôrodom? Takže zjavne v USA vedia, že spackané pôrody existujú... len tu sa často tvárime, že nie a učíme to ešte aj medikov...

Stačí si otvoriť učebnice a človek vie, aké riziká to môže mať... ale dnešní budúci lekári minimálne na jednej fakulte sú vychovávaní inak...

Mimochodom tá istá budúca lekárka mi rozprávala ako jedna vystresovaná rodička žiadala cisarák, že pôrod nezvládne... a tak ju poviazali a dieťa z nej ťahali kliešťami, lebo naozaj pôrod psychicky nezvládla... a táto študentka na to pozerala napriek tomu, že vedela, že rodička podpísala, že si nepraje študentov pri pôrode... No, neboli tam, obzerali ju desiati spoza okna priehľadného len z jednej strany... a považovali to za normálne... Ako budú viesť pôrody a rešpektovať intimitu rodičky títo študenti??

Lekárom slepo nedôverujem... Očkovania iks-vakcínami a tutlanie ich následkov, nehumánne spôsoby vedenia pôrodov, odporúčanie umelých oplodnení aj úplne beznádejným prípadom a odmietanie nových gynekologických postupov len ukazujú, že niečo nie je v humánnej medicíne v Čechách a na Slovensku v poriadku... Informujem sa, radím sa a na základe rád sa rozhodujem sama... A keď je to nutné, odchádzam, bohužiaľ, za kvalitnou zdravotnou starostlivosťou a rešpektom aj do zahraničia, ale uznávam, že nie každý má také možnosti... V takom prípade treba hľadať a hľadať toho správneho lekára, ktorý má rozumný prístup...

meleri
5. júl 2010

Kveto

to je celkem smutné co tu píšeš. Já měla minule opravdu štěstí v neštěstí - že jsem měla doktora kterému jsem mohla a můžu důvěřovat, a u druhého těhotenství mě bude zase pomáhat.

o očkování si začínám myslet taky svoje.... 😖

bohužel porod je asi riziko, člověk neví co se stane proto bych třeba ani nerodila doma, nadruhou stranu chápu že mnoho žen právě nesnese to jak se s nima někde zachází a po špatném zážitku radši rodí doma...s porodní asistentkou. ale fakt do toho bych osobně nešla.

meleri
5. júl 2010

ty kleštové porody, máme jich pár v rodině, jak v mé tak mého manžela a ti lidé jsou buď hyperaktivní, nebo mají jiné problémy....

petkave
5. júl 2010

Kočky, nie som žiadny odborník, ale na VŠ som mala možnosť absolvovať aj hodiny biológie a rôzne semináre... Napr. jeden s názvom Poruchy vývinu. Vtedy som si povedala, že najbližších x-rokov dieťa mať nechcem. Veď či už v pre-, peri- alebo postnatálnom období sa z neho v jednej sekunde môže stať postihnuté úbožiatko... Mám z toho paniku aj teraz. Tiež doktorom nedôverujem a najradšej som, keď mi diagnózu potvrdia aspoň dvaja odborníci nezávisle od seba... Lebo jeden sa môže mýliť, nie?

adamala
5. júl 2010

Caute mamicky,
Chcem sa spytat ci vas tahal mocovy mechur po cisarskom,asi to je z cievkovania,zapal mocoveho nemam ale je to neprijemne ked idem na malu . :(

valentovasasa
5. júl 2010

koukám, že se tu rozjelo cosi jako jestli je lepší normální nebo císař. Já odpovím jednoznačně a to reaguji jak @meleri, tak na @syraell i @kveta : nejde říct jestli je lepší to nebo to. Oboje může dítě poškodit. Ale všeobecně je známo, že normální porod je až desetkrát rizikovější pro dítě než císař a to samé platí i pro matku, ale obráceně - císař je rizikovější než normální. Oboje má svá rizika, ale je na doktorech aby posoudili míru rizika a procento pravděpodobnosti že se něco stane. At dítěti, nebo matce. Jejich prací je toto riziko snížit na minimum. Nikdy nebude nulové, ale snaží se aby bylo co nejnižší... A jak říkám já, já jsem vystudovaný ekonom a taky nemám ráda, když mi laik krafe do mého oboru, tak nedělám to samé doktorům. Ale neznamená to, že bych je poslouchala jak ovce. Když se mi něco nezdá, tak se PTÁM, PTÁM A PTÁM. A klidně i více doktorů. Ale rozhodně se nehádám s prvním jen proto, že má jiný názor a že mi někdo někdo (jiný laik) něco namluvil...

valentovasasa
5. júl 2010

@adamala ne, mám za sebou dvě sekce a ani po jedné jsem s močákem neměla problémy.

novomamina
5. júl 2010

@emicka09 presne

valentovasasa
5. júl 2010

@kveta sice souhlasím s tvým názorem. ale jen na jednu vyjímku. Přišlo mi, jak kdyby ses zastávala (možná je to jen můj osobní názor, potom promiň za špatné pochopení) jen císařů. Ano, děti mohou mít následky po spackaných porodech, ale to bohužel i po sekcích... Je to jen a jen o lidech = doktorech

syraell
5. júl 2010

adamala
ja s tim mela problemy po obou sekcich. Melas dreny? To muze byt jeden duvod - obcas ta oblast byva podrazdena jenom jejich pritomnosti, nebo nesetrnym odstranovanim...
Problemy trvaly vzdycky tak dva, max. 3 tydny

kveta
5. júl 2010

@valentovasasa Zastávam sa práva rodičky si informovane vybrať spôsob pôrodu... ak chce prirodzene rodiť, nech ide rodiť prirodzene... ale nechápem, prečo mi má niekto diktovať pôrod prirodzenou cestou, keď mám po 8 rokoch snahy o dieťa, dvoch IVF, x diagnózach, y potratoch, po rizikovom tehotenstve, chlapčeka koncom panvovým a všade v civilizovanom svete by to znamenalo právo na cisarák? Len na slovensku mi môže doktor povedať "to by bolo, aby ste nevyskúšali prirodzený pôrod"... Moja obľúbená hláška.. to povedal doktor rodičke s indikovaným cisarákom. Nad indikáciou hodil rukou a rodička pôrod neprežila...

atrami
5. júl 2010

@kveta niečo podobné som zažila. Je to už 8 rokov. Pri prvom tehotenstve ma lekár vyprevadil so slovami- máte úzku panvu, dieťa porodíte prirodzene ak bude mať 3 kg. Pri mojej hmotnosti 47 kg sa to dalo predpokladať.. V 30 t.t. bola odhadovaná váha 3000 g, tak som si chcela vybaviť sekciu, tých rečí, že kto študoval medicínu, prečo sa do toho miešam, rodina mi nadávala, nakoniec som ich ukecala na to, že sa vyhnú kliešťovému porodu ak to nepojde a prejdu k sekcii.
Trápila som sa 20 hodín, nakoniec na mňa nahúkali, že teraz musia ráno o tretej budiť lekára, ktorého sme mali dohodnutého. Výsledok? Asi už nebolo niečo v poriadku, nakázali úplnu anstézu, intubáciu, pri ktorej mi prerazili hrdlo, zavolali primára z ARO, primára oddelenia, primárku z novorodeneckého. Syn sa narodil s hmotnosťou 4250 g, mal omotanú pupočnú šnúru okolo krku, ale našťastie ZDRAVÝ. Ja som bola 24 hodín na ARE. Potom boli všetci na koberci, prečo to takto dopadlo. ☹ Pri druhom porode som si vybrala inú porodnicu. Všetky 3 deti boli sekciou.
Preto sa pýtam načo študovali medicínu.
O 4 dni si zasa niečo dokazovali. Skončilo to tragicky. 😢 😢 😢 😢

kveta
5. júl 2010

@atrami Tvoj prípad je typický... Pozri si tému Anketa: O koľkej vám robili urgentný cisarák? /tak nejak sa to volá/. Včera tam bolo 77 odpovedí a ani jedna nebola cisarák medzi 2 a 4tou hodinou rannou... Proste vtedy sú lekári utlmení, spiaci a pre cisarák sa nerozhodujú... štatisticky by pri tom malo byť asi 6 odpovedí spadajúcich do tejto časti dňa...

Je to hrozné, čo si zažila a veľmi gratuľujem k tomu, že to tak dobre dopadlo s bábom...

atrami
5. júl 2010

@kveta nejako som nesledovala časy. Ale prišiel na mňa rad, lebo mali 4 porody. Druhý bol okolo 13:00- porod sa už spustil a posledný o 8:13 plánovaný.

adamala
5. júl 2010

no mne to prechadza kazdym dnom menej a menej ale kazdopadne to cievkovanie nie je bohvieco,aj ked mi to zaviedli ked som bola uz znecitlivela od pasa dole,takze som to necitila,len ked to vytiahli na druhy den rano.

K tym porodom na Slovensku ->>>

isla by som spinalom opat , ani to nebolo bolestive potom , vsetko sa to dalo krasne zvladnut. Ja som rodila mimo Slovenska a mala som moznost ist rodit samozrejme aj domov ked som zo Slovenska,ale vam poviem, nesla by som, rodili mi 2kamaratky minuly tyzden a nechali ich dobre sa vytrapit a nakoniec cisarksy,lebo u nas maju doktori nazory ze treba skusit normalny porod a potom cisarsky , nechali ju v izbe samu sa trapit cely den a potom na salu a to uz jej bolo vsetko jedno ,mohli ju rezat . Zijem v UAE a tu sa to da naplanovat ak chcete dobrovolne, ale moj maly mal pupocnu snuru okolo krku takze to naplanovala lekarka .

syraell
5. júl 2010

Rozhodně nejsem fanatický zastánce sekcí, ale moje zkušennosti mi těžko kdo vymluví...Na škole jsme si všechny ženský nadávaly, že jsme lezli na takovej obor. Když totiž člověk ví, co se může stát, zákonitě se víc nervuje...
Jenže díky všem těm zkouškám z pediatrií, neurologí, patologií etc. jsem se zkrátka nenechala odbýt a ozvala se. V momentě, kdy doktor a sestry zjistili, že mám nějaký povědomí o problému, začali se mnou najednou komunikovat! Do tý doby to bylo ve smyslu: vy si tu ležte a neotravujte...
Takže na větu /Má TO(!) tak přes pět kilo, vona má úzkou pánev, ale co bysme si to nezkusili, ne?/, se nedá nereagovat...
Děsí mě představa, že bych zkrátka nebyla informovaná, nebo bych slepě důvěřovala názoru doktora a neozvala se.
Jak mi řekli po porodu: To by mi ani ta moje speciální pedagogika nepomohla...

atrami
5. júl 2010

@syraell , no vidiš a lekári nedokázali pochopiť, že to neporodím normálne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Videli babu ako hrom- pribrala som 30 kg, tak čakali, že to vypľujem.
Keď mal syn problémy s mliekom a čo to som mala naštudované a do všetkého som im kecala a nakoniec sa zistila alergia na mieko, si až do konca mysleli, že mám zdravotnícke vzdelanie, jednali so mnou úplne inak. 😀 Načo im to vyhovárať.

andiekens
5. júl 2010

prirodzeny porod vzdy bol a bude bezpecnejsi ako porod sekciou. cisarsky rez vzdy mal, ma a bude mat o mnoho viac rizik ako matka priroda !

kveta
5. júl 2010

@andiekens Čiže prísne logicky vzato vychádzajúc z Tvojho výroku prirodzený pôrod dieťaťa v priečnej polohe vždy bol a bude bezpečnejší ako cisársky rez... Vtipné... Len drobná poučka, než budeš nabudúce vynášať takéto absolútne súdy: existujú polohy dieťaťa, ktoré nie sú prirodzeným pôrodom poroditeľné.

inkinka
5. júl 2010

@andiekens, preco sa potom robia sekcie, ked su v z d y nebezpecnejsie ako prirodzeny porod?

inkinka
5. júl 2010

dcera sa narodila sekciou a mala maximalne apgar skore, co sa malokedy dosahuje aj pri prirodzenych porodoch, takze porod zvladla dobre. Neviem, ci by to bolo rovnake, keby sa vytlacila KP 😕

zuzana76
5. júl 2010

tak keby bolo vsetko ok, ja by som ani nerozmyslala ci sekcia, ci prirodzene, isla by som samozrejme prirodzene, ako to aj bolo pri prvom, ale nakoniec sa pristupilo k urgentnej sekcii, co mi zachranilo dieta , ale stale sa na seba hnevam, ze som sa neotvorila rychlejsie na tych 10 cm a po 21 hodinach som bola len na 4 cm, ja tiez uprednostnujem prirodzeny porod, ale ak je nejaka zdrav. indikacia zo strany dietata a matky, tak urcite cisar

zuzana76
5. júl 2010

no a teraz by som isla najradsej znova prirodzene, ale doktor nechce riskovat , samozrejme nechcem ani ja svoje dieta ohrozit, ale co ak by som este chcela tretie dieta? sekciou sa uz neodporuca, tak co mam robit?

andiekens
5. júl 2010

nie, samozrejme ze existuje absolutne kontraindikacie pre prirodzeny porod. len si myslim, ze ste prilis zaujate, aby sa ste sa na to dokazali pozerat triezvo. Dieta pri spontannom porode je hormonalne pripravene na to, ze pride na svet, pri cisarskom nie, je to pren sok a stres (samozrejme, ze to stres aj pre dieta rodene spontanne, ale to je na to pripravene!) nezacne hned plakat, co je dolezite pre prvy nadych, vycistenie dychacich ciest od plodovej vody a scasti jej vstrebanie. samozrejme ten prvy prudky nadych na ktore je telicko dietata hormonalne pripravene je rovnako dolezite pre uvolnenie surfaktantu, ktory je potreny udrzanie napatia v plucach, aby nesplasli. deti pri cisarskom treba odsavat, casto im roznymi technikami treba pomahat, aby sa rozhybalo dychanie. deti narodene cisarskym prichadzaju na svet "sterilne". kdezto pri prirodzenom porode uz maju na sebe flouru z posvy, ktorou presli a proti ktorym od matky maju aj protilaky. deti rodeny sekciou prichadzaju do styku s prvymi bakteriami a to nemocnicnymi. su omnoho viac nachylne na nazokomialne infekcie. je jednoznacne dokazane, ze maju omnoho vyssiu pravdepodobnost vzniku alergii. kojene zacinaju byt casto az treti den po sekcii, kym sa matke rozbehne laktacia, takze dovtedy ziadna imunita. deti prirodzene rodene sa prikladaju matke k prsniku hned po porode.. atd. je tu neskutocne mnozstvo pre prirodzeny porod. a to som ani nespominala rizika matky pri sekcii.. myslim, ze sekcia by nemala byt moznostou slobodnej volby ale volbou lekara, ktory by samozrejme mal vziat nazor rodicky do uvahy a nemal by byt pre neho smerodatny. tot moj nazor.

zuzana76
5. júl 2010

ja andiekens rozumiem, aj ja si myslim to iste, ze ak je vsetko ok zo strany matky aj dietata, niet nad prirodzeny porod

zuzana76
5. júl 2010

akurat vcera som citala jednu statistiku o prirodzenych porodoch a cisarskych a ak cisarsky, tak by sa malo pockat az na impulz od dietata, ze je priravene, teda napr rozbehnutie kontrakcii, a podobne a az potom zacat so sekciou, co je ale myslim nerealne vzhladom na organizaciu sekcii, nebolo by dost elkarov pritomnych v sluzbe a podobne

sisipetka
5. júl 2010

@zuzana76 - preco si myslis, ze tretie dieta by si nemohla mat, ak by si absolvovala 2 sekcie? Ja mam za sebou 2 sekcie (bohuzial nie vlastnou snahou) a planujem este jedno tehotenstvo po dohovore s lekarkou, ktora si ma zoberie potom do starostlivosti. Strach nemam, i ked viem, ze ak by sa dalo, tak nikdy by som sekciu nevolila.... 😔

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre