Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

p_avlina
26. aug 2010

Tak to jste mě moc neuklidnili, budu se muset optat u mojí gynekoložky jak to tady teda chodí ... já měla prvního CS pro nepoměr miminka a pánve, nejdřív se zkoušelo normálně ... ale tak ono asi předčasný to řešit, počkám na odhat váhy ... ale nerada bych s něčím počítala a oni mi pak řekli, že takhle teda nenene :-//

zuzankast.
26. aug 2010

@lamarika tak sem na netu našla jen jednu částku za opravu jizvy a to 6tis

sirinka
26. aug 2010

@amigaa22 dievca....mozem porovnat vaginalny a cisarsky porod, mam za sebou obidva a ver mi, vaginalny je 100krat lepsi...planovat takto dopredu kvoli strachu cisarsky nie je nic moc...CR je velka operacia a obrovsky zasah do zenskeho tela, prerezu sa pri tom mnohe vrstvy...koza, svalovina, pobrusnica a samotna maternica...navzdy ti tam ostanu jazvy a uz nikdy nebude tvoje telo ako predtym...navyse si tym pripravis mozne teoreticke komplikacie na dalsie tehu a celkom zbytocne... samozrejme vaginalny porod tiez nie je vzdy uplne bez rizika a nasledkov, ale su ovela nizsie...
moja rada je, netusim sice v ktorom si tt, ale najdi si dobru dulu a preberaj s nou vsetko, vsetky mozne postupy, svoj strach, chod na predporodne cvicenia, udrziavaj si kondiciu a hlavne hladaj podporu u svojho partnera prip. maminy...
zisti si vsetko o moznosti epiduralnej analgezie, mne to velmi pomohlo upokojit psychiku, ze to mozem dostat a tym padom sa vyhnut hodinam bolesti...bohuzial po CR to bolo niekolko dni akutnej bolesti a tyzdne kym som sa dala celkom do poriadku, o babatko sa prve dni nedokazes starat, ostane u sestier, ktore ho ani raz nepohladkaju, lebo nemaju cas...a ver mi, co moze byt hroznejsie pre babatko, ked je 9 mesiacov s tebou spojene a zrazu nevie kde si...3-4x za 24 hodin ti ho pritisnu na cecok a to je vsetko....
ak to inac nejde a CR byt musi....tak musi...ale ak sa tomu da vyhnut, skus to...

emicka09
26. aug 2010

@sirinka - nestras, ja mela cisare malou jsem u sebe mela porad. takze to tak asi vzdycky byt nemusi, ale nevim, jeslti zalezi na matce nebo porodnici. mne to treba ani nenavrhli, ze by mala se mnou nebyla. ale s tou dulou a cvicenim naprosto souhlasim 😉

@amigaa22 - myslim, ze jsou zpusoby, jak ten strach prekonat. ale chce to asi se aktivne snazit a nehazet predem flintu do zita 🙂

sirinka
26. aug 2010

@emicka09 v bratislavskych porodniciach davaju po cisarskom babatko az na treti den...pokial si sama nevypytas babo skor...ja som si na druhy den, skor som nebola schopna sama s nou manipulovat...ako si to zvladala? ja by som ju ani na rukach neudrzala... ☹

atrami
26. aug 2010

Mne malého nosili 1-2 na kojenie, potom mi ho nechávali niekedy dlhšie-2 hodinky. Od 3 dňa som bola na roomingu.

@amigaa22- dobré by bolo ako radila sirinka- skontaktovať sa s dulou. Tá pomože určite. Viem, že tu sú maminy, ktoré to robia. Skús si to zadať ako otázočku alebo diskusiu. Viem, že v SR, ČR sú združenia dúl.

weri1
26. aug 2010

já měla taky císaře, nosily mi malýho na kojení a na třetí den dali ke mě. Já byla i ráda, jelikož bych nedokázala k němu ani vstát.A na rukou držet už vůbec, měla jsem dělat sama co ze sebou. Dostavála jsem se z toho i tak 14 dnů

sirinka
26. aug 2010

http://www.duly.sk/
tu je o dulach vsetko...aj zoznam

lamarika
26. aug 2010

@zuzankast. děkuju, jak budu na kontrole u doktora, tak se ho na to optám a pak sem dám echo aby i jiné maminky co jsou nespokojené s jizvou věděli co a jak 😉

zuzankast.
26. aug 2010

@lamarika jj, jsem zvědavá jak pochodíš. A víš ty co, já se na to schválně zeptám taky, jedu tam v úterý. 🙂

amigaa22
26. aug 2010

sirinka,
dakujem za poucne a zaujimave info, ale u mna je to zlozitejsie a ani nemam chut sa rozpisovat. v prvom rade mam strach a babatko a az potom o seba. zrovna ked som mala ist do nemocni na Antolskej v BA mali tam 2 umrtia babatiek a vsetko vinou lekara. keby urobili vcas CR, dnes by mohli zit. ale toto je len kvapocka, mam za sebou niekolko potratov, vystriedala som mnozstvo lekarov a aj centier a ne po prvom neuspechu akoby sa zdalo, ja som trpezlivy clovek. u mna islo skor o nestastnu zhodu nahod, ze vsetci lekari na mna kaslali, kazde vysetrenie som si musela vyslovene vymodlikat, ked som v 38 r. konecne po IVF otehotnela, tak ani lekarka tomu nechcela verit, pretoze mi predpisala najlacnejsie lieky, ktore sa vobec skoro nepredpisuju. ked mi ich dala, sedela sum tu 2 dni a hladala baby....nasla som len 2 a obom sa z nich nic neujalo. takze stal sa zazrak, konecne po rokoch trapenia a prave preto chcem urobit vsetko preto aby sa babtku nic nestalo lebo inak by som to neprezila. a pri mojej smole......ja som proste vecny smoliar, sama som hladala moznosti vysetreni a liecby a tomu asi neuveris ked som si ich aj navrhla. ale nie som blazon, takze zas som hladala lekarov aby mi to odsuhlasili, ved som si nechcela ublizit a ani babu. vedela si npr., ze pri ivf nesmies mat ani zvysene protilatky na stitnu zlazu? ak ich mas tak tvoje sance, ze sa to ujme klesaju na polovicu. myslis, ze to endokrinolog vie? verim tomu, ze ano..... ale len ja mam taku smolu ze natrafim na takeho, ktory povie ze to ma dnes kazdy druhy a teda to nie je nic nebezpecne, ibaze pri umelom oplodneni je to velmi dolezity fakt. len endokrinologov som vymenila 4 kym som nasla takeho, ktory v tom naozaj videl suvislost.......ale uz sa mi nechce zachadzat do detailov.
proste bojim sa, ze babo bude zle ulozene alebo ze bude mat omotanu snuru alebo proste nieco a ze ked sa vcas nezasiahne, tak sa nieco stane a zvlast pri takom smoliarovi ako som ja.

amigaa22
26. aug 2010

sirinka
a dakujem za stranku, urcite sa na nu pozriem.
skoda ze sa nemozem udrziavat ani v tej kondicii, pred tehu som cvicila kazdy den earobic a behavla som. no teraz nemozem chodit ani po schodoch, mam velmi zle umiestnenu placentu, az uplne pri krcku, takze mi hrozi krvacanie, musim mat klud, z coho som dost nervozna, ale co neurobim preto, aby som o babo neprisla 🙂

amigaa22
26. aug 2010

emicka09,
tebe tiez robila take velke problemy rekonvalescencia po CR? pises, ze babo si mala hned pri sebe, mohla si sa aj o nho starat? je mi jasne, ze je to velky zasah, ale dovody, ktore ma k tomu vedu som uz rozpisala v odpovedi pre sirinku. takze ja ani iny porod nepripustam. inka mam 2 kamosky, ktore rodili kazda 2 krat CR, dokonca jednej z nich zakazali kvoli zrastom na bruchu otehotniet druhy krat, ale obe to velmi dobre znasali a aj sa rychlo zotavili a hoci nemali moznost to porovnat s prirodzenym porodom, tvrdia, ze inak by rodit ani nechceli.

sirinka
26. aug 2010

@amigaa22 pozri je mi luto, ze si vytrpela toto vsetko. ja si to ani neviem predstavit...ale skus sa naladit pozitivnejsie, psychika vela robi...mozno tvoja gynekologicka moze napisat odporucenie porodnikovi, ked vie, cim vsetkym si presla. ale rozhodnutie je na porodnikovi...moozno skutocne stoji za zvazenie ina porodnica ako tie tri bratislavske, ako uz niektore dievcata to urobili, sli tyzden pred terminom do vybraneho mesta, zaplatili si penzion a cakali...neviem, ci mas take moznosti aj s manzelom, ale ked si ochotna pre babo urobit vsetko...mozno stoji za to hladat aj ine riesenie ako upnut sa iba na CR. proste pripravit si zadne dvierka, ak by to nebolo mozne...lebo ak budes od zaciatku negativne naladena na vaginalny porod, moze to mat na jeho priebeh skutocne zly vplyv...
na tvojom mieste urcite najdem nejaku dobru dulu, tusim aj tu je tema, skus si tam popytat na nejaku referencie...

kveta
26. aug 2010

@sirinka A čo takto rešpektovať prianie Amigaa22 a nie z nej robiť psychickú trosku, ktorá potrebuje podporu duly, obmedziť strach a podobne? V Rakúsku sú tri faktory z anamnézy Amigaa22 a jedna súčasná diagnóza dôvodom na cisarák... Možno pochopíš, že byť prvorodičkou vo veku 38 rokov, špeciálne v prípade, keď jej kondícia bude pre zákaz športovania upadať každým týždňom, je riziková záležitosť... Tak prečo ju proste nezačneš chápať a prestaneš s ňou hovoriť ako s nesvojprávnou osobou, ktorá nemá právo rozhodovať o svojom tele v prospech dieťaťa /citujem:"rozhodnutie je na pôrodníkovi"/, ale pokúsiš sa hľadať spôsoby ako by mohla amigaa22 naplniť svoj sen o pre ňu ideálnom pôrode?

Ak premýšľaš čo mám pod pojmom nerešpektovanie na mysli, tak mám na mysli Tvoje nadradené oslovenie "dievča". Dovoľujem si tvrdiť, že žena, ktorá je ochotná kvôli zdraviu ťažko odtrpeného dieťaťa podstúpiť viacdenné bolesti namiesto jednorázového pôrodu, si zaslúži úctu a rešpekt a nie takéto oslovovanie...

Keďže na Slovensku majú mnohí ľudia pocit, že žena smie podstúpiť interupciu v narkóze, úpravu poprsia v narkóze,ale v okamihu, keď otehotnie, nemá právo o svojom tele rozhodovať, dostávajú sa zbytočne do stresu rodičky, ktoré by v iných krajinách mali právo prežiť pokojné tehotenstvo s vedomím, že skončí tak, ako to chcú ony a nie náhodný pôrodník, ktorému sa práve nechce robiť sekciu /viď spomínané úmrtia miminiek a takýchto príkladov by sme bohužiaľ len na koníkovi našli oveľa viac.../...

@amigaa22 Cisársky rez na želanie rodičky je možný v Rakúsku, aj v Nemecku... robia ho napríklad v blízkom Heinburgu /či ako sa to mestečko volá/. Cena so všetkým luxusom pre rodičku a jej manžela bola pred vyše rokom do 160 000 korún... bez luxusu bola suma do 100 000 Sk.

Tvoja vcestná placenta je dôvodom na cisarák aj na Slovensku, takže ak nedôjde počas tehotenstva k jej posunu úplne mimo otvoru krčka, budeš pravdepodobne ešte pred pôrodom hospitalizovaná, aby Ti mohli v okamihu začatia pôrodnej činnosti urobiť akútnu sekciu...
Veľa šťastia... Po pôrode Ti pošlem IP...


lamarika
26. aug 2010

@zuzankast. já jdu až 13.9., tak to budeš mít info dřív 😉

lamarika
26. aug 2010

@amigaa22 i u nás v česku (alespoň v našem městě) je posunutá/přirostlá placenta důvodem k CR. Jinak moje známá v naší porodnici si vydpala CR tak, že ji dali podepsat papír o tom, že má panický strach z přirozeného porodu.
Zeptej se svého gynekologa jak to s tebou vidí a zda bude ochoten souhlasit s CR. Což si myslím nebude v tvém případě problém, protože jako další faktor je tvůj věk. A pokud bude jeho odpověď negativní, tak se ještě spoj s primářem na gynekolokii/porodnictví a skus se ještě optat jeho.

zdenkazdenula
27. aug 2010

amiga22- Problém je ten, že se císař na přání ZATÍM nedělá. Zřejmě asi také jednou bude, jelikož podle velkých studií vychází podobně bezpečný i pro matku jako vaginální porod. Toto je možné si ověřit všude na netu i u osvěcených dr.
Ale k tvému problému-nejlepší by bylo, aby jsi měla nějakého známého dr., třeba na doporučení a s ním se dohodla. Za určitý uplatek.
Nebo si dojdi k psychologovi a ten by ti napsal papir, ale pak opět s tím za někým, kdo se zi nevysměje a bude to respektovat. U nás jde například zaplatit si mudr. na porod a docházet k němu a ten samozřejmě za 10tisíc by ti pak více naslouchal a sanžil se ti vyjít vstříc, jelikož panický strach z porodu jistě indikací je.

zdenkazdenula
27. aug 2010

lamarika-jestli se ti nelíbí jizva, tak bych počkala, až po druhém dítěti,jestli ho tedy plánujete. To ti jizvu vyříznou a znovu zašijou a výsledek bude jiný. To by bylo nejlepší, pak bys masítovala, dávala na jizvu speciální gely a mohla jít na lasery. Jsou i lasery, které zbaví jizvu červené barvy.

amigaa22
27. aug 2010

kveta,
dakujem za podporu a hlavne za pochopenie. sirinka to urcite nemyslela zle, ona je proste za prirodzeny porod, ale myslim si, ze keby sa jej stalo len polovica z toho co mne, ze by zmenila svoje rozhodnutie, aj ked sekcia nie je nic prijemne. nebyt toho vsetkeho co mam za sebou, ani by som nerozmyslala o CR. ale ked si clovek predstavi, co vsetko sa muselo stat, aka bola ta cesta dlha a aj draha......... a teraz, ked uz len tak malo chyba aby sa mi naplnil sen, tak nejaky lekar mi moze zo zivota urobit peklo.
vies kolkych gynekolog som uz vymenila? a vzdy som sa snazila ist k takemu o ktorom som mala dobre referencie, od kamaratok, z netu a pod. vsetky boli spokojne len ja nie. povies si mozno ze som asi narocna, ale myslim, ze nie lebo bezne vysetrenia, ktore mi mali byt urobene, som si musela pytat a pritom som platila sukromnym lekarom. teraz chodim tak isto do sukr. zariadenia a gynekologicka je sice mila a prijemna, ale nic mi nepovie, chodim do poradne po 5 tyzdnoch, co je podla mna vela, o tej placente mi ani nic nepovedala, povedal mi to dr. ked som bola v Brne na ultrazvuku a ked som jej to povedala, tak len tak mimochodom mi povedala, ze si musim na to davat pozor, tak som trvala na tom nech mi to napise do teh. knizky, inak v tej knizke nemam nic planovane, neviem kedy ake vysetrenie, vacsinou som sa na to sama pytala a az potom mi naplanovala 2. screening. jedine o com stale hovorila bola amniocenteza. okrem toho mam mimo normy kolaguacne vysetrenia krvi (na zaciatku som brala anopyrin) a treba mi neustale sledovat prietoky v placente, a v pripade potreby nasadit fraxiparin,tak ju na to stale musim upozornovat. a lekarka vie co mam za sebou, dokonca mi hovori aby som cvicila, co som bola osobne konzultovat s viacerymi lekarmi, pretoze ja som sportovec a robi mi to dobre na psychiku, ale vsade som mala jednoznacny zakaz kvoli placente v prvom rade a vacsina z nich ma po tych potratoch beru ako rizikovu, takze aj keby som placentu mala umiestnenu normalne, ani tak by mi neodporucali cvicenie a dalsim faktorom je aj umele oplodnenie.
tak co by si robila ty? hladala by si dalsieho lekara? ked vsetci pred nou boli rovnako lahostajni? preto hovorim, ze som vecny smoliar. v centrach sa stretnes s babami, ktore maju podobny osud a vela veci, co sa tyka starostlivosti lekara si vies porovnat. dokonca tato moja gynekologicka nevidi problem v umiestneni placenty, som sa jej specialne pytala na ten CR, tak povedala, ze to nie je dovod na planovany CR, so zatvorenymi ocami, ze by z toho mohla byt len akutna sekcia ale nie s planovanym nastupom do nemocnice. toto su moje skusenosti len tak v kocke, ktore mam ale nutia rozmyslat a hladat moznosti za lekarov.

lamarika,
dakujem za radu, ak si neporadim inym sposobom, tak to skusim zahrat na panikarku, ak mi to pomoze. ta placenta by sa zevraj mala dvihat hore, takze je mozne, ze aj u mna este vide, ale na poslednom ultrzvuku, ktory bol vcera, bola umiestnena rovnako. takze uvidime

lamarika
27. aug 2010

@zdenkazdenula já mám zatím všechny předpoklady k normálnímu přirozenému porodu. I tak ale počkám s tou opravou až po porodu kdyby náhodou. U nás se právě ta druhá jizva neodřezává. Udělají ti druhý řez kousek pod prvním, takže tam pak máš jizvy dvě 😒

lamarika
27. aug 2010

@amigaa22 a v kolikátým jsi vlstně týdnu?

kveta
27. aug 2010

Čo sa týka pôrodu na základe vyjadrenia psychológa... oficiálny postup je nájsť psychológa, ktorý má dobré kontakty na prednostu psychiatrie a ktorý napíše vyjadrenie o tom, že odporúča cisársky rez. S týmto vyjadrením treba zájsť za prednostom psychiatrie /alebo za iným vyššie postaveným lekárom než je primár/, ktorý na základe vyjadrenia psychológa odporučí cisársky rez... S vyjadrením prednostu psychiatrie treba zájsť za prednostom pôrodnice a dohodnúť sa s ním, či to akceptuje...

atrami
27. aug 2010

@amigaa22 , najlepšie je asi simulovať, simulovať. 2-3 týždne sa stále sťažovať, že sa Ti točí hlava, máš závrate. Pošlu ťa do nemocnice na pozorovanie a bude. V SR sú hyeny- podaktrorí a porod berú ako výrobňu na deti.
Ja som po 1. porode radšej zmenila nemocnicu ako tam rodiť. Ak by som vedela o možnosti indikácie sekcie pomocou psychológa, tak do toho idem, mne by to asi odklepli, len by ma videli 😀

amigaa22
27. aug 2010

.....dakujem za rady 🙂

la marika,
som v 21.t, takze este daleko, ale kamaratky, ktore rodili sekciou mi odporucili, aby som to zacala riesit uz teraz lebo to trva dost dlho kym niekoho zozeniem.

raa2
27. aug 2010

@amigaa22 chod rodit do rakuska, tam nemaju problem so sekciou..tu povies a ides...

lamarika
27. aug 2010

@amigaa22 zeptej se toho svýho gynekologa jak to s tebou vidí a pak uvidíš 😉 Když bys šla na CR, tak je to potřeba řešit dřív, protože bys rodila v předtermínu. Myslím, že 38.-39. týden.
Jinak hodně zdaru a pak napiš jak jsi teda dopadla 😉

sirinka
27. aug 2010

@amigaa22 uz vcera som ti v IP poslala tento link, co keby si sa priamo nakontaktovala na tohoto doktora...skus sa odvolat na tento clanok a on by ti mozno vedel poradit, ako dalej postupovat...
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a2572-Cisarsky-...
@lamarika gynekolog jej nepomoze, musi najst porodnika...podla vsetkeho jej gynekologicka je v tejto veci ineho nazoru ako ona...

lamarika
27. aug 2010

@sirinka u nás to tedy funguje asi trošku jinak než všude jinde nebo minimálně jinak než u vás. U nás se doporučení gynekologa bere jako konečný. Ke všemu se s mým gynekologem dá domluvit, že tě i odrodí. Máme asi benevolentnější kraj

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre