Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

jankadudova
7. aug 2011

Jeste dodam, ze jsem rodila planovane ve 39tt. Nemela jsem ale zadne poslicky, mozna by se to jinak posunulo. Klasicka predoperacni priprava, vcetne vsech odberu, klyzmatu, cevky...ale to se prezije🙂

clare.emilee
7. aug 2011

baby dakujem za reakcie ja sa ale vazne velmi bojim prirodzeneho porodu, som strasny bojko. este som babatko neplanovala, no podarilo sa tak co ine mi ostava ako neako porodit.
keby tak existovala nejaka umrtvovacia latka tam dole pri nastrihu, aby to zena vobec necitila tak by som prijala spontanny porod.
zatial stale viacej uvazujem o cisarak, ale v celkovej anesteze, nech nic ani nepocujem. citam rozne diskusie o tom, ako ta rana boli, ako sa dlho hoji. zatial som ziadnu operaciu nemala tak si to neviem predstavit. bolesti mavaju zeny aj pri prirodzenom a aj pri operacnom porode tak je to asi jedno, hojenie je tiez individualne, niektora po spontannom porode sa zotavovala dlhsie a tazsie nez ina pri cisarskom. a to je to, ze dopredu ani jedna nevieme aky bude porod a trapit sa dva dni a skoncit nakoniec na cisarskom tak to radsej planovany..
jaj ale som neoboznamena co je to klyzmata? a to cievkovanie sa robi ked zena uz nieje pri vedomi? ci vsetky tieto veci vnima..? a tie odbery krvi na predoperacne sa robia v ktorom tyzdni? robia to az v nemocnici pred zakrokom alebo sa mozu dopredu spravit u svojho gynekologa?

clare.emilee
7. aug 2011

@hhranolka ja mam uz fobiu az sa trasem od strachu az to normalne neni 😖 ☹
v ktorom tyzdni si, predpokladam ze niekde na zaciatku 🙂

nena62
7. aug 2011

@clare.emilee ja som obrovský bojko...a prirodzený pôrod som zvládla 🙂 čo sa týka cisárskeho tak ak ho budeš mať plánovaný,tak ti tyžden,alebo dva pred termínom urobí gynekolog odbery krvi...pojdeš na interne vyšetrenie,kde ti urobia ekg,popyta sa ťa tam dačo a potom ku anesteziologovi...

jankadudova
7. aug 2011

@clare.emilee Tak predoperacni odbery se delaji tak tri tydny pred operaci. Klyzma/klystyr neboli vyprazdneni strev nalevem teple vody se dela tesne pred uz na porodnim sale. Cevkovani se dela pri vedomi, je to neprijemny, ale jen chvilku. Mas pravdu v tom, ze kazda se hoji jinak. Ale jizva po cisari me bolela ctyri tydny🙂 nejhorsi jsou ty dny v porodnici. Ja byla tyden, coz je normalni. Vsava se vetsinou az druhy treti den po porodu a to jsem teda videla vsechny svaty🙂 Heled, bezbolestne rodit nejde🙂 spontanni porod boli, ale vetsinou je ta bolest pri hojeni rychleji pryc. Po sekci to boli az po TOM. Nastrih samotny neboli. Neprijemny je az to siti.

agathokleous
7. aug 2011

@clare.emilee Ahoooj ja som rodila cisarskym rezom , praskla mi voda a po hodinach bolesti som musela ist na akutny cisarsky v celkovej anesteze. Ja som chcela rodit normalne ale tak moja mala nezostupovala do porodnych ciest . boli to a nie je to nic prijemne ale prezijes to, ja som strasny bojko omdlievam aj pri odbere krvi este aj meranie tlaku mi je neprijemne a vidis prezila som to. \nic prijemne to nie je ale da sa to vydrzat a ked uvidis to babo tak na vsetko zabudnes. Klyzma je klistir, to znamena ze sa musia pred porodom vyprazdnit creva nic to nie je a neboli to neboj. Cievkovanie ti robia pri vedomi a teda to mna aspon bolelo riadne az som zakricala ale aj to som prezila🙂 tak neboj a este sa tym vobec nezatazuj si na zaciatku tak si pekne uzivaj brusko je to kraasne obdobie , uzi si ho naplno, a hlavne rob vsetko na co mas chut lebo ked pride babo , tak potom ti uz na nic ine nezvysi cas🙂))

clare.emilee
7. aug 2011

@nena62 ja mam nizky prah bolesti, citim vsetko, aj odbery ma bolia placem pri nich ako mala. ☹ 😀 bojim sa, ze pri prirodzenom by som sa ani trocha nevedela sustredit na babo, len na to co robi doktor, by som ho sledovala co robi, co chyta do ruk a samotny nastrih by som citila a uz by som bola neschopna tlacit ked tam je rana cerstva 😖
ty si bojko ale si odvazna a mne ta odvaha chyba ..
a nevies prosim ta anesteziolog ake vysetrenia robi?

clare.emilee
7. aug 2011

@jankadudova
@agathokleous
tak ten klystyr je asi jedina vec, ktorej sa zatial nebojim.. a to cievkonie no zbohom, kedy to vyberaju? a vlastne aj pri vyberani to boli? takze pri cisarskom je zena napojena na same hadicky, ci uz infuzie alebo na cievky a potom bolava jazva ..
preco je take tazke priviest dietatko na svet

heln
7. aug 2011

@clare.emilee ahoj, v prvom rade si uvedom, že si mladá a zdravá.... a nie je dôvod myslieť si, že tvoj pôrod bude horor, je mnoho žien ktoré rodili normálne, nástrih mali minimálny a porodili behom pár hodín..... 😉
vyšetrenia - myslím že pokiaľ nie je indikácia na sekciu tak nijaké zvláštne vyšetrenia Ti nespravia..... nech rodíš akokoľvek robí sa krvný obraz, a ekg.... myslím, že nič iné zvláštne....
tiež si uvedom, že sekcia je normálny operačný zákrok, ktorý sa tak isto môže skomplikovať, dieťatko nedostaneš hneď k sebe a neposledným negatívom je aj nie práve najlepšie psychické rozpoloženie po sekcii......
takže zbytočne sa dopredu nestresuj 😉

jankadudova
7. aug 2011

@heln Naprosto souhlasim. clare.emilee jsi vystrasena uplne zbatecne a sama se v tom "machas". Dite se jinak na svet privest proste neda🙂 kazdou vterinu nekde nekdo rodi🙂 Bolest pomine a budes se radovat z miminka. Je blaznovstvi jit dobrovolne a zbytecne do cisare! To tedy rozhodne neni bezbolestny porod. Pri spontannim si muzes ulevit polohou, ve sprse, ve vane nebo i s epiduralem. Infuzi dostanes skoro vzdy, cevka se dava pri kazde operaci a jizva proste boli, protoze je to velka operace. Hlavne se tes na dite a at mas vsechno v pohode. Ted uz stejne neni cesty zpet🙂 Neboj

nena62
7. aug 2011

@clare.emilee anestiziolog ti len pozrie do ust..porozprava s tebou ako sa chceš dať uspať,ake su rizika

heln
7. aug 2011

@clare.emilee cievku Ti vyberú, keď sa už budeš môcť samostatne hýbať, nebolí to, len je to nepríjemné, aj zavádzanie aj vyberanie, ale ja osobne si na to už ani nepamätám. a na infúzky si napojená počas a potom ešte asi nasledujúci deň, záleží zrejme od zdravotného stavu...
a anesteziológ sa Ťa len popýta na alergie, choroby a podobne....

hhranolka
7. aug 2011

@clare.emilee v utery budu v 11tt,.. dle meho nazoru je lepsi mit jizvu na brise, nez mit jizvu mezi nohama.... já si sem vedoma, ze císar bude taky bolet, ale pro me je to urcite 100% lepsi varianta, nez klasicky porod...
a ty jsi to uz nejakemu lekari hlasila? já mam spoluzaka ze stredni na porodnici - hned jsem se ho ptala, jak je to s cisarem, tak mi rekl, ze normální porod je lepší, ale pokud budu císaře opravdu chtít, tak že to jde, prý se v dnešní době lékaři bojí žaloby - kdyby se při přirozeném porodu něco stalo a já přitom chtěla císaře, tak že by prý měli problém... takže já jsem připravena, že kdyby na mě přišli porodní bolesti a lekari by chteli normální porod, tak budu po nemocnici rvat, ze chci cisare, ze nebudu tlacit, že je budu zalovat 😀 😀 😀 atd... coz doufam, že k tomu nedojde 😀
no uvidime v utery,.. budu neoblomna, aby to doktor uz napsal do karty 😅

zuzu555
7. aug 2011

@clare.emilee , ja som tiez rodila cisarskym, mala som ho planovany, robili mi ho 1 tyzden pred terminom porodu. Rodila som v spinalnej anestezie, teda ja som si ju vybrala (mala som totiz na vyber ci chcem uplnu alebo len spinalnu anestezu). Takto by som rodila aj 10 deti, bolo to uplne v pohode. klistir uplne v pohode, cievkovanie uplne v pohode, vobec to nebolo neprijemne, cele to trva asi tak 1/4 sekundy, takze ani nevies, ze už si zacievkovana. cely cisarsky rez trva 30 min, dietatko je na svete uz o 10 minut po zacati sekcie a tych zvysnych 20 min. je porodenie placenty a zasivanie. takze rychlovka.jazvu mam asi tak 15 cm, vobec ju neni vidno. kedze som akcny clovek, pre mna bolo asi najhorsie, lezat po cisarskom v posteli 24 hodin .... ale mala som knihu, tak som to nejak zvladla. ale pokial viem, cisarsky sa u nas v SR nerobi na poziadanie, jedine na zaklade nejakej vrodenej predispozicie, so psych.dovodov , alebo mozno ak tvoj gynekolog je aj porodnik, ze sa ty s nim v sukromi nejako dohodnes...preco by si mala mat sekciu .-)

jankadudova
7. aug 2011

Nevim proc tady velebite cisarsky rez. Je to roziko pro matku i dite! Holky, myslete trochu i na nej, ne jenom na sebe! Bez jakekoli pripravy se vynda na svet...bez bolesti se porod neobejde, fakt ne🙂 a ja bych zalovala doktory, co ho udelaji bez duvodu. Tech je i tak mnoho. A nejde jen o jizvu. A v porodnici rve kazda maminka ze chce uspat, to nevim zda by zabralo 😀

hanickacb
7. aug 2011

@jankadudova souhlasím s tebou,já mam za sebou 2přiroz.porody a 1císař. Na císař už nikdy,takové bolesti co jsem měla a taky ta neschopnost hned pořadně fungovat...

hhranolka
7. aug 2011

je pravda, ze dite prijde ven bez pripravy, ale cisarsky rez ma i sve vyhody... je venku do 15-ti min, v pripade nutnosti i rychleji, nehrozi priduseni, jako pri porodu, nehrozi pouziti klesti, pumpy - to jsou rizika pri klasickem porodu, takze ja nemyslim jen na sebe, ale dle meho nazoru je cisarsky rez i pro dite bezpecnejsi.
jednoduse jsou tu dve strany listu a nedá se říct, že jen jedna strana je ta správná 😉

nenullienka
7. aug 2011

Ahojte ja som rodila cisárom 26.05.2011 a poviem vám už nikdy. Mne nepostupoval pôrod a klesali ozvy malého, tak som to musela podstúpiť ☹ 😖 😒 . Mala som spinál no a také problémy čo som potom mala už nikdy nechcem zažiť. Najprv som musela 8 hodín ležať na chrbte so závažím na bruchu, nejedla som 3 dni lebo sledovali či mám vetry a potom prišla reakcia na spinál. Bolela ma hlava a krčná chrbtica, preháňalo ma. 2 dni som len ležala s infúziami v rukách. Malého som videla po 12 hodinách aj to len na 5 minút. Potom mi ho doniesli akože priložiť k prsníku, to sa len chudáčik prisal a už ho brali. Lebo vraj má dobre vyvinutý sací reflex. Nevedela som ho ani poriadne držať a kojiť keď ma všetko bolelo. Nosili mi ho na kojenie len 3 x za deň, že aby som oddychovala a mne trhalo srdce. Boli sme spolu až na 4 deň. A baby čo boli po normálnom pôrode tak sa o svoje detičky krásne starali ešte v ten deň ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ A keď som prišla domov a bola som na všetko sama bola to hrôza. Nechápem ako môže niekto chcieť dobrovoľne rodiť len cisárom. Keby som nemala také problémy tak rodím prirodzene. Ak raz budem ešte rodiť a budem môcť tak len prirodzene a ak cisárom tak len v celkovej anestéze.

jankadudova
7. aug 2011

@hhranolka Nezlob se, ale jen obhajujes svuj nazor. Pracovala jsem v porodnici mnoho let a cisar JE mnohem vetsi riziko. Pises o priduseni, klestich...tech je minimum a jsou to komplikace, ktere muzou vzniknout, to mas pravdu. Ale statisticky minimalne. To ze je miminko venku tak rychle pro nej skutecne neni vyhoda ( v pripade ze mu jde o zivot je to neco jineho). Ja chapu, ze se bojite a proto tady pisete. Ale to neznamena, ze je tato diskuze objektivni. Opravdu neni. Spontanni porod je skratka mene rizikovy pro oba, to je fakt, ten ti potvrdi kazdy lekar i asistentka🙂 na strach ma samozrejme kazdy "pravo".

cecil36
7. aug 2011

@jankadudova ak by si zazila to, ze rodis 36 hodin po dvoch flasiach oxytocinu, tabletkach na vyvolanie porodu, pustenia plodovej vody a a nakoniec by si sa dockala iba toho, ze dieta by ti museli ozivovat, appgarovej skore malo iba 5 a 3 roky by si sa vlacila po neurologoch velebila by si cisarsky rez aj ty 😉 Nie vzdy je totiz prirodzeny porod pre dieta bezpecnejsi. Tentoraz vsadim na cisarsky rez 😉

jankadudova
7. aug 2011

@cecil36 VY moc nectete co pisu🙂 Ja rikam, ze to ze je sekce rizikova je proste fakt. Jsou porody hrozne a hroznejsi, nemusime tady desit tehule, co se toho tak moc boji🙂 Kdyz jsou komplikace, porod nepostupuje nebo se proste neco zvrtne...myslela jsem, ze se tu bavime o sekci, kterou chce nekdo napsat v desatem tydnu do karty a naprosto k ni neni duvod. Ja zazila mnoho situaci, kdy behem cisare doslo ke komplikacim ohrozujicim zivot obou...holky, v klidu, jen proste netvrdte, ze je operace vyhodnejsi. To je hloupost🙂

lutta
7. aug 2011

Já bych byla moc ráda, kdybych si na této diskusi mohla přečíst jak císaře problíhaly a ne neustálé šarvátky mezi obhajitelkami a odpůrkyněmi císaře. Já si myslím, že je to naprosto každé maminky věc a nikdo jí nemá právo soudit za její rozhodnutí 🙂
Já třeba teď hrozně moc řeším jak se postavit k dalšímu porodu. První porod jsem měla vyvolávaný, rychlý,ale na konci mi malá nešla vytlačit, tak mi dali oxytocin, tak málá vyletěla a porvala mě tak, že výsledkem byla totální ruprura III. stupně, defekt svěrače po celé jeho délce, dcera měla přes 4kg, následovalo šití v celkové narkose, veliká krevní ztráta, kapačky antibiotik, tekutá strava týden , UTZ konečníku...malou mi nepřiložili, dost mě šetřili, tak jsem jí u sebe měla až za dva dny, vztah k mimiču skoro žádný, neuvěřitelné problémy s kojením (nakonec jsme to ustály a kojili do 11 měsíců)...prostě samé radosti a to při vagináním porodu 😖 . Podle mého gyndaře, chybně vedený závěr porodu...
Za pár dnů mám termín druhého porodu. byla jsem si jistá, že už nikdy nebudua nechci rodit normálně,ale hormony během těhu se nějak zklidnily, tak jsem začala i uvažovat, že to normálně zkusím, hlavně s ohledem na mimi. Teď po konzultaci v porodnici všech rizik spojených s rizikem opakovaných komplikací a hlavně problematiclé funkce svěrače do budoucna, protože je jistá pravděpodobnost, že další vaginální porod by na něho mel opravdu neblahý vliv jsme se domluvili na sekci. nadšená z toho nejsem, smiřuju se s tím špatně, bojím se hlavně opětových problémů s kojením a vybudování si vztahu k mimču,ale to jsem měla i při normálním porodu. Jeden z hlavních argumentů pro císař pro mě byl hlavě ten svěrač a pak to, že mi jasně řekli, že mě nikdo bez preventivního velkého nástřihu rodit nebude 😝 ..
Je to pro mě hodně těžké rozhodnutí, tím spíš, že to bud lepší pro mě,ale ne pro mimčo....a věřím, že to není jednoduché pro žádnou maminu se rozhodnout.
Každý z porodů se může podělat ať je to císař, nebo normální porod a opravdu si myslím, že rozhodnutí proč to bude tak nebo tak je opravdu na každé mamině a nickd nemá právo jí za jakékoliv rozhodutí soudit....
Možná to bude drsné,ale takové ty kategorické zastánkyně přirozených porodů za každou cenu, stejně jako nelajvárna, že kojení je to nej nej nej a bez něho jsou maminy spatné na mě někdy působí jako sekta....

jankadudova
7. aug 2011

@lutta Souhlasim s tebou ve vsem. Ja rozhodne nejsem zadna zastankyne toho ci onoho. Jen jsem se snazila objektivne napsat co a jak. Rozhodnuti o vedeni porodu je na lekari. U tebe to asi opravdu byla spatne...zas na druhou stranu, po akci se to hodnoti kazdemu dobre. Uzila sis:( ale nebudeme tady strasit holky co se porodu tak boji🙂 Zkratka podelat se muze vsechno. Ale jak jsem psala, ze je potreba myslet i na mimino - ty jsi toho prikladem, sama pises, ze jsi uvazovala o prirozenem porodu. S kojenim souhlasim. My mame Nutrilon a uz mnohokrat jsem si vyslechla narazky, ze kojeni kojeni kojeni...blablabla🙂

blueapple
7. aug 2011

holky, máme demokracii, ať si každý rodí, jak chce. u císaře pouze na přání, který je většinou až 3x dražší,bych klidně zavedla i poplatek za"nadstandard". Ale ať to jde - vybrat si - stejně jako v civilizovém zahraničí. Mimochodem u nás v porodnici mi lékařka na příjmu říkala, že vaginální porod je rizikovější pro mimi a méně rizikový pro maminku a císař přesně naopak. Je to logické. Už tady v diskusi jedna holčina správně psala, komplikace u vaginálních porodů - hlavně přidušení a z toho plynoucí následky pro miminko jsou častější, miminka po plánovaném císaři většinou komplikace (myšleno spojené s tím, že se narodilo císařem)prakticky nemají.

Ale nestrašme se zbytečně, žena je biologicky uzpůsobena k tomu, aby porodila vaginálně a pokud to nejde, přejme si, ať lékař, který vede porod, včas rozhodl o císaři.

hhranolka
8. aug 2011

@jankadudova jasne, ze jsem obhajila svuj nazor,... ja si to proste myslim a obhajit jsem ho musela, nebot, jak jsem napsala, ze souhlasim s clare.emilee, ze chci taky cisar, tak se na me sesunuli komentare, ze nemyslim na dite, ze normalni porod je lepsi..... coz si proste nemyslim a nikdo o me tom ani nepresvedci. chtela jsem tu podiskutovat, jak je mozne se oficialni cestou k cisari dostat....
a mimojine @blueapple , kdyby to slo, tak bych byla za cisare ochotna i zaplatit - kdyby to bylo oficialni(uplatek nikomu davat nebudu)

jankadudova
8. aug 2011

@hhranolka No tak koncim s diskuzi co neni diskuze🙂 Oficialni cesta je jedina, Musis si tedy sehnat nejakou indikaci, nejlepe od jineho lekare ( casto byva prave ocni nebo ortopedicka). Pak samozrejme gynekologicka jako velke dite nebo vcestna placenta - tam se ani jinak rodit neda.

jankadudova
8. aug 2011

@hhranolka To ano. Je to zkratka o nazoru, ale ja si porad myslim, ze to posledni slovo by mel mit lekar...Holky tady psaly, ze chteji sekci a jeste celkovou narkozu - to si myslim, ze neni rozumne, prave narkoza prinasi spoustu rizik, tak jsem to od zacatku myslela. Ja mela spinal a bylo to bez problemu. Jasne, neni to uplne prijemne, ale to je proste porod🙂 takze zalezi k jakemu porodnikovi budes chodit a jak se s nim dohodnes.

hhranolka
8. aug 2011

@jankadudova já patřím mezi ty, co chtějí celkovou narkozu 😎 jo a jako indikace je brána i ta panická hrůza z porodu a tu opravdu mam 😅
takze prosím pokud ma jeste nekdo stejny problem, sup sem, at muzeme diskutovat

jankadudova
8. aug 2011

@hhranolka Dobre, uz nebudu diskutovat. Jen me zajima - psala jsem v praci clanek o tom - spinal nechces protoze se bojis byt pri tom nebo jaky je duvod? Samozrejme nemusis odpovidat🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre