Ako prebieha pôrod?

adren
16. jan 2006

cafte holky, este nemam babetko a rozmyslam nad nim a chcela by som vediet z vasejvlastnej skusenosti pocut, ako prebieha porod, ake mate z toho pocity, atd. totizto babo by som moc chcela, ale porodu sa dost bojim, tžak chcem vediet, do coho idem.

verus
2. aug 2006

Je tiez pravda, ze kazda sme uplne ina... Navlas rovnaky porod je pre jednu trauma a pre druhu relativne pohodicka... Aj prah bolesti mame kazda iny a mozno sa just stane, ze prave zena, ktora bolet znasa horsie, ma aj komplikovanejsi porod... pre tuto moznost somaj ja velmi zvazovala EPI. Prah bolesti mam velmi nizky, manzel mi hovorieval, ze nevie, ci si dam EPI pri prvm porode, ale pri druhom ze to bude urcite 🙂 🙂

Odradzalo ma trocha to, ze som chcela byt "hrdinka" (lebo ved tolko bab mi hovorilo, ze je porod v pohode aj bez toho a zvladli to a ja by som mala byt vynimka?), ale zas som vedela, ze inak to boli jednu a inak druhu...
Dalsia vec, v EPI sa da rodit len poleziacky, a ja som zhodou okolnosti rodila v porodnici, kde som si mohla v priebehu porodu zvolit polohu a rodit trebars pocupiacky alebo vo vani, skratka, tak, ako sa to co najprirodzenejsie ziada. Dokonca same porodne asistentky nam na pripravnom kurze vraveli, ze hoci porod poleziacky je pre lekara najpohodlnejsi, radsej nech skusime inu polohu, ak v lahu, tak radsej na boku. Na chrbte len ak je to naozaj nevyhnutne, napr. ak ma dietatko problemy. Tak som chcela skusitonen prirodzeny porod...
A tretia vec, kvoli ktorej som nad EPI vahala, bolo to, ze vraj niekedy spomaluje porod, co moze by riskantne najma pre babo.

Nakoniec to u mna dopadlo tak, ze som ukecala lekara, aby mi dopredu nerobil cisarsky, ktory zvazoval kvoli velkej hlavicke babatka, s tym, ze sme pockali, kym sa porod nerozbehne prirodzene, on tomu velku sancu nedaval... porod zacal, no nechcel pokracovat, a kontrakcie boli pre mna tak bolestive, ze mala stale chytala triaska, zvracanie... a veru ziadne prirodzene tlmice bolesti ako fitlopta u mna nefungovali. Tak som sa v jednom momente rozhodla rozhodla - poprosila som ich, nech mi tu EPI pichnu. Aspon som mala istotu, ze ak to pojde tym cisarskym, nebudem musiet ist do celkovej narkozy.
A odrazu bolo dobre... ked som sa pozerala na monitor, mala som chut ukazat kontrakciam dlhy nos, lebo boli temer dvojnasobne intezivne, ale ja som ich necitila... a moj neporoditelny zlatusik sa odrazu rozhodol, ze sa predsa len narodi normalnou cestou... za hodinku bolo zo 4 cm 10. Hodinu a pol od pichnutia EPI bol maly na svete... s malilinkym nastrihom, o ktorom som po porode ani nevedela, uprimne. A vdaka EPI som nevedela ani o zasivani, ja som sa vytesovala z drobceka...

Tot moja skusenost. Mozno dost ojedinela, ale jedno viem - ani nahodou mi nie je luto, ze som si tu bolest neodzila do konca. Pri porode som mala ine komplikacie - krvacania,... potom velke tazkosti s dojcenim... rozhodne nemam pocit,ze by mi volaco uslo, skor naopak, subjektivne bol porod pre mna a manzela krasny zazitok.

katarinaben
9. aug 2006

ahojte, mate niektora skusenosti alebo nejake info o porodnici v Trencine ?
Som 29 tt a asi by bolo nacase sa zacat obzerat. 🙂

alexandra
9. aug 2006

Ahojky, na www.porodnice.sk si najdi TN a tam je vela prispevkov, alebo skus napisat internu postu ´mrenka´, ona rodila nedavno v TN 🙂

anetta
23. aug 2006

,,ahojte mamule tehule,mam jednu otazocku,ked chce byt otec pri porode,musi chodit na nejaku pripravu,kedze ani ja nechodim tak neviem,,a pomohla vam tato priprava lahsie zvladnut porod?

zuzu13
23. aug 2006

ahoj anetta, môj manžel ide tiež k pôrodu a na prípravu nechodím ani ja ani on. Hádam to zvládneme... 😀

zuz11
23. aug 2006

anett, najlepsie je sa opytat v porodnici kde budes rodit ci nieco take nevyzaduju lebo podla man je to individualne.... 🤐 a zalezi to na kazdej porodnici ako to ma

barunka
23. aug 2006

anetta, ver mi, že som si na tom pôrodnom stole vôbec nespomenula, čo mám robiť a ako tlačiť, aj keď som to na prednáške dostala vysvetlené...
keď ti zahlásia, mamička, vidím hlavičku, tlačte.... možno ťa ani nenapadne, že si chodila na prípravu...
mne to z hlavy totálne vyfučalo...

zuz11
23. aug 2006

barun a kam si chodila? 😀 bo v ruzinove som taku ponuku nevidela 🤐

mucilienka
23. aug 2006

babulky, vcera som sa pytala dokiho, ci spoznam, ze uz rodim... zacal sa smiat, ze to uz urcite budem vediet, ze je to to prave... ale ja stale neviem, co mam cakat..

sylvie
23. aug 2006

u Kocha je predporodna priprava mizerna.. ani poriadne nevysvetlia ako mas dychat.. nastastie mi to vysvetlila jedna sestricka (Olga Suskova,jedna z najlepsich sestriciek u Kocha), ked som tam lezala.. manzelovi som to niekolkokrat opisovala, aby mi to pripomenul, keby som pri porode zabudla... ale ja som nastastie nezabudla a vedela som co kedy robit.. bohuzial mi to bolo prd platne, lebo maly aj tak nesiel vytlacit kvoli omotanej pupocnej snure..

ikke
23. aug 2006

muci, mna vzdy, ked tu niekto polozi takuto otazku, napadne, ze este ziadna nezmeskala vlastny porod 😀 ale je pravda, ze obcas niekto porodi trebars v sanitke, taxiku a pod. 😔

moja spoluziacka (nedavno som to tu uz pisala), lekarka, mi nedavno vravela ako rodila. ze mala asi tri dni take vsakovate bolesti, "poslickovia", vzdy napustila teplu vanu, a ked to preslo, este to nebolo ono. no a na stvrty den to uz nepreslo, a za par hodin bol syn na svete 🙂

ps: do tej teplej vane si samozrejme treba sadnut/lahnut 😀

sylvie
23. aug 2006

mucilienka, presne take pocity som mala ako ty, nevedela som co mam cakat.. ale urcite budes vediet ked to pride, neboj..
zacina to bolestou ako pri menstruacii a bolestou krizou, pripadne ti moze, ale aj nemusi odtiect plodova voda a potom pridu kontrakcie kt. su urcite neprehliadnutelne.. dost bolia, oproti tomu klasickemu tvrdnutiu brucha..

mucilienka
23. aug 2006

sylvia, aj doktor mi povedal, ze na to urcite dojdem... tak sa na to spolieham... este by som nerada rodila, kedze je male otocene KP... mam cas... skoda, ze sa to neda nejako natrenovat.... 😀

mucilienka
23. aug 2006

ikke, to s tou vanou je dobry napad.. po tych x-mesiacoch bez kupania vo vani si to rada uzijem.. aspon pred porodom...

sylvie
23. aug 2006

mucilienka, este ma kopu casu.. niektore babatka sa vraj otocia az tesne pred porodom..

mucilienka
23. aug 2006

sylvia, aj ja dufam, ze mame cas.. ale uz trenujem s vankusom pod zadokom.. 😀 na doporucenie doktora...

barunka
23. aug 2006

bola som párkrát na kramároch. inak v ružinove robia len tie prednášky, čo rozprávajú....

miriam
23. aug 2006

Ahoj, Anetta! Hned na zaciatku musim povedat, ze neviem, ako vyzeraju tie kurzy na Slovensku. My sme v Nemecku a chodili sme obaja. Jednoznacne mozem povedat, ze tie kurzy nam naozaj pomohli lahsie prejst porodom. Som presvedcena o tom, ze keby som nevedela, ako mam predychavat jednotlive kontrakcie, tak by bol ten porod ovela narocnejsi a bolestivejsi. Tym, ze moj partner chodil na kurz so mnou, tiez presne vedel, cim mi moze pomoct. Pozeral na monitor (ja som ho nevidela) a hovoril mi, ked sa zacinala kontrakcia (a ja som ju este necitila), aby som uz zacala predychavat (ked zacnes neskoro, tak sa uz nechytis a prevalcuje ta to). Vedel, ako mi moze robit masaz, atd.
Takze ja by som Vam to odporucila.

zuzka111111
23. aug 2006

ahojte som v 36 o tyzden mam ist do nemocnice a na 38 mam rodit mam z toho strach a manzel cche byt pri tom ako mi moze pomoct ???

ikke
23. aug 2006

zuzka, to je zaujimave, ako ti toto zazracne pocitadlo napocitalo uz 39tt??? 😕 😨

zuzka111111
23. aug 2006

no to netusim ikke 😀

miriam
23. aug 2006

Budu Ti porod vyvolavat, alebo mas naplanovany cisarsky?

lodia
23. aug 2006

Zdravicko 🙂
Vsetky prispevky o porode som necitala, je ich tu mnoho, ale isto sa k nim vratim..cestne slubujem, i ked su tam zamontovane i dost nepotrebne veci, ako pri milych a pre mna prijemnych babskych reciach 🙂))Tie odbocenia su uzasne. Ale k veci..porod som prezila nedavno a musim povedat, ze som sa prave toho jedineho pocas cakania babatka bala najmenej. Stale som si hovorila, ze zvladli ine, zvladnem ja..ide o prirodzenu a krasnu vec. Avsak! Ine sa mi udialo a nechcem strasit. Porod som mala "vybaveny" na Antolskej. Na odporucanie kamaratky, ktora si sama porod v tejto nemocnici zazila. V den terminu som dostala kontrakcie, spociatku nepravidelne, ale caste. Zacalo to v noci a tak ma radsej manzel odviezol do nemocnice, kde ma hospitalizovali na porodnici. Okolo mna rodili zeny /nie doslovne/ a ja som mala tzv. nepravidelne kontrakcie /lastovicky zvestujuce porod/, ktorych intenzita a frekvencia bola takmer rovnaka ako v den porodu. Kontrakcie ma nicili 4 dni a 4 noci. Uplne unavena fyzicky a aj psychicky /prenasali ma z porodnice a z rizikoveho/hore dole, zalezalo od sluzby, jedna sa rozhodla ze rodim, druhy odmietol, ze nie som otvorena. Nechapala som, co sa deje. Kontrakcie boli, unavovali a neotvarala som sa vobec. Az na 4.den vecer. Vobec som nevedela,ze uz je to ten den D. Ked mi to lekar po prehliadke povedal, ze idem rodit, tak som sa spytala, vazne? to uz je to naozaj? Apropo, den predtym som vraj uz mala rodit ☹((, urobili mi klystir, vyholenie, preniesli na porodnicu, ale znovu ma vratili, ze nie. Znie to komplikovane, ja viem.Tiez som si to predstavovala jednoduchsie, ale i takto vyzera porod. Samozrejme, ze nastali komplikacie, mala bola pridusena, prenasala som ju 4 dni, zelena plodova voda - riziko. Bola som unavena a vobec nevladala tlacit. Nastastie mi pomohol manzel, svojou pritomnostou a porodne asistentky /SKVELE ZENY!!!!!/, ktore mi skocili na hrudnik a malicka bola von. Bola som velmi sita, ale to mi nevadilo. Bola som stastna, ze kontrakcie sa skoncili. Po tolkych dnoch sa mi ani nikto nedivil. Komicke na tom vsetkom bolo, ze si vsetci mysleli, ked som dostala kontrakcie, ze rodim, avsak ja som predychala /napriklad na chodbe pocas nastevev/ a usmiala sa, to je normalka, o par minut to bude znova. Nebojte sa vazeni, ja este nerodim...🙂)))
Mala je nastastie zdrava a druheho porodu sa nebojim, da sa to zvladnut, ked to ma tak nadherny koniec, ako je babatko 🙂))) a s nim spojeny zivot.
drzim palce a hlavne nemat strach, poucenie z mojho porodu : nie kazda kontrakcia /i ked silna/ je ta prava kontrakcia 🙂)))
😀 🙄 😝 😝 😝

davidko
23. aug 2006

ahoj zuzka manžel bol aj na mojom porode a velmi mi bol užitočný,ked to tak možem povedať.Tvoj ti može pomocť v tom že bude pri tebe hladkať ti bruško prípadne chrbát ak mu to dovolíš lebo ja som medzi kontrakciami klepla po ruke čo robí?!Pomože ti psychicky aj ked nie fyzicky.Aj mne lekár povedal teraz hned a cisarskym a ja že nie a normálne.Neviem ako pojdeš rodiť lebo ked cisarskym tam ho nepustia a o desat min.sa dozvie že ste v poriadku.

konica
23. aug 2006

Ahoj, rodila som v Humennom a nechceli mi dat vyvolavacku, prenasala som 5 dni, (kazdy druhy den som chodila na odber plodovej vody), uz som to chcela mat za sebou, dali sme si s manzelom "vyvolavacku"... 🙂

zuzka111111
24. aug 2006

no neviemcimiho budu vyvolavat vrajto tamdole vyzera ze toprideaj samo vobec som sa nezamyslala nad porodom preto som nemala ani strach no teraz to uz prislo 😨

miriam
24. aug 2006

Zuzka111111, nicoho sa neboj! V pohode to zvladnes! Musis sa len spravne naladit. A hlavne sa neboj.😉 Ked Ti bude najhorsie, skus rozmyslat nad tym, ako asi bude Tvoj drobec vyzerat... 🙂
Ked budes mysliet pozitivne a len nato, ze po tych par chvilach utrpenia budes drzat v rukach svoje dietatko, tak porod bude ovela znesitelnejsi. A hlavne ked to male uvidis, hned zabudnes nato, co bolo predtym - je to naozaj neopisatelny pocit.
Ja som sa z toho momentu, ked som zistila, ze kontrakcie sa opakuju kazdych 5 minut, zacala tesit. Jasne, ze to bolelo, ale vedela som, ze za par hodin tu uz bude nas syncek a to mi dodavalo neuveritelnu silu tie bolesti zvladnut.
A manzela so sebou urcite vezmi - este som nestretla zena, ktora by nehovorila, ze jej to strasne pomohlo. Minimalne sa nebudes citit sama.

stonozka
24. aug 2006

maminky, niekde tu na fore bol uvedený link na zábery z pôrodu, aj klasika aj cisarák a ja si neviem spomenúť kde, pomôžete mi... tuším to bolo od zuz11 ?!

kaciatko81
24. aug 2006

myslim, ze su to tieto prispevky od cecetky 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

stonozka
25. aug 2006

😀 ďakujem , je to presne ono.... Pekný deň

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre