Ako prebieha pôrod?

adren
16. jan 2006

cafte holky, este nemam babetko a rozmyslam nad nim a chcela by som vediet z vasejvlastnej skusenosti pocut, ako prebieha porod, ake mate z toho pocity, atd. totizto babo by som moc chcela, ale porodu sa dost bojim, tžak chcem vediet, do coho idem.

emjee
27. júl 2006

FEAR = fantasized experiences appearing real 😉

patulinka
27. júl 2006

Ahojte ja mam 16 a velmi sa bojim porodu aj ked to bude az v marci ale aj tak to co som zatial pocula od znamych tak mi nebolo moc prijemne tak prosim porozpravajte ako ste prezili porod vy a ako ste znasali nastrihnutie hradze.

sunny6
27. júl 2006

patulinka,neboj sa ,zvladnes to,hlavne mysli pozitivne a nepredstavuj si tie najvacsie horory o porode,lebo ten tvoj bude fajn 🙂 bolest musi byt,ale zvladnes tak ako aj mi ostatne 🙂
co sa tyka nastrihu ja som ho nemala,a ani som sa neroztrhla,len z vnutra, sitie bolelo,ale dalo sa vydrzat
nerozmyslala si o epiduralke?ak budem rodit este raz,urcite ju chcem 😵

ja som sa mojho muza ani nepytala ci chce byt pri porode,to by aj tak nemal na vyber,aj ked on chcel 😉 a sestricka by to bez neho ani nezvladla,jej tam pomahal,lebo ja som ju nepocuvala 😀 a on mi otvaral nohy,ktore som chcela za kazdu cenu zatvorit od tej bolesti,jajaj take tlaky,boze este potrebujem dlksiu pauzu na dalsie dieta 😀

natana
27. júl 2006

nechcem strašiť, ale skus sa spytať maminy rodila, ja som uplne po mame.
Teda musim povedať že nič moc. Pôrod som prežila v hrozných bolestiach, lebo som sa akosi neotvarala, skor som sa ešte zatvarala a to už som mala odtečenu vodu. Ale manžel bol pri mne a držal ma za ruku.(musela som ležať, lebo som od bolesti odpadavala). Samotny pôrod som asi ani nevnimala, museli mi dať glukozu aby som vladala tlačiť. Nastrihli ma (ani som nevedela kedy) a ešte som sa aj poriadne roztrhla (zvonka aj zvnutra). Lekár ma síce zašil dobre, ale sadnuť som si nemohla ešte tri týždne a o sexe po šestonedelí ani nehovorím. Mala bola pridusená, porodne asistentky sa mi museli zvaliť na brucho aby som ju vytlačila. Ale boli všetci zlatí. Manžel všetko videl (a nielen od mojej hlavy)- vraj ako na zabíjačke a vtipkoval z lekárom, či z toho bude ešte niekedy normálna šuška. Ale potom doma mi sám prikladal repíkové obklady. Teraz čakame druhé a viem, že lepšie to asi nebude, ale za to bábo to určite stojí. Ked sa pozriem na dcérku na porod si ani nezmyslím.
Ale tentokrát si dám asi pichnuť Epiduralku.
Dufam, že som nikoho neodstrašila, ale skor povzbudila, že to može byt ovela lepšie ako u mna.
Baby držte sa.

sue
27. júl 2006

Natana, no neviem... 😀 vážim si tvoju úprimnosť...ale som len rada, že nemám nejaké dva týždne pred pôrodom, lebo by som začala rozdychávať už teraz 😀

patulinka
28. júl 2006

Ahojte no tak neviem aky ja budem mat porod ked mamina rodila cisarskym ale dufam ze ja nie lebo by som asi skolabovala no uvidime ved do marca je casu dost.

dorotka
28. júl 2006

natana nechapem ze ked si sa neotvarala preco ta vobec nechali rodit prirodzenym sposobom 😒 toto je skor o svinstve lekarov

kattum
28. júl 2006

mile cakatelky, ono sa to nam, co to uz mame za sebou asi lahko hovori, no fakt je to o pohode a psychike a hlavne nebat sa. Ja som nevedela do coho idem, tak som sa nejak nebala. Je to ako nieco nutne, co ale skonci. Ako napr. ist k zubarovi. Staci sa bat az v cakarni, nie 9 mesiacov dopredu.
Pocas porodu am najviac boleli krize a vlastne i tak zacali kontrakcie, asi hodinu predtym prisla bolest v krizoch ako ked mam menzes. Pomohli masaze partnera a predklonenie s opretim sa o postel. Hlavne si netreba lahnut. balon mi moc nepomahal, ale to je individualne. Trosku som mala problem s dychanim, neviem dychat do brucha, tak to sa naucte. Na hocijake otazky rada odpoviem.

mixka
28. júl 2006

sue, suhlasim s tebou. aj mne sa pri citani prispevku natany najprv zahmlelo a potom ulavilo.

natana
28. júl 2006

ale teraz niečo pozitivne- Bola som jedina na celom oddelení, čo som si nesadla. Asi mám nepružne vazivo, alebo neviem. V každom pripade tentoraz vyskúšame tú masaž hrádze.
A ešte jedna dobrá správa, všetky moje kamošky porodili šup šup ani sa neroztrhali a niektoré nemuseli ani nastrihnúť.

kattum
28. júl 2006

natana, ani ja som si tri tyzdne nesadla, ale pomohlo mi sediet na nafukovacom plavacom kolese, odporucam vziat do porodnice. Mne povedali pri tlaceni a teraz spravime maly nastrih a nestihli, uz bol Brunko na svete, tak som sa tiez dotrhala dost. No vsetko sa da zvladnut a s tym kolesom to moc nebolelo. Len som dlho neveela kojit po sediacky, len v leze a tuto polohu mam doteraz najradsej.

aktak
29. júl 2006

moja maminka sa pri mojom porode (pri 2och surodencohc az tak nie) dost roztrhla, ale bola som velmi velka, hlavne hlavu som mala velku, myslite ze ked nas maly nebude mat velku hlavicku tak by som sa tomu mohla vyhnut? cvicim, masaz tiez planujem, hm?

tonicka
29. júl 2006

Baby, je niekde ta masáž hrádze popísaná detailne? 🙂

patulinka
29. júl 2006

No tak to by aj mna zaujimalo.

eta
29. júl 2006

tonicka, patulinka - IP 🙂

nely
29. júl 2006

ahojte,
asi tak za tyzden dva ma caka porod, velmi sa bojim na nic ine nemyslim.Tie co to uz mate za sebou ake to bolo? Ja ked vidim krv tak odpadavam a neviem ako zvladnem porod ci sa tam niekde nezosypem a neomdliem. Podavaju sa nejake medikamenty na tisenie bolesti pripadne nieco ine. Ja by som asi potrebovala nieco na uvolnenie a od strachu, no neviem ci take nieco davaju..

aktak
29. júl 2006

nely nemam ti co radit lebo to mam len pred sebou

ale porodit babo je uplne prirodzena sucast tvojho zivota, bud stasna ze nezijes v dobe kedy by zla poloha babetka znamenala ze to neprezijes, teraz si doktori vedia poradit v podstate so vsetkym, budes mat moznost ulavit si od bolesti, a ak k tomu vsetkehu ppotlacis STRACH tak to bude super zazitok, sice s vecsou ci mensou boestou ale to k tomu patri

naco si to zneprijemnovat a bat sa toho ked sa tomu nevyhnes? na svete je nas 6 000 000 000 a kazdeho z nas porodila uzasna zena ktora sa nebala a vydrzala to 😉

sue
29. júl 2006

Aktak, to si napísala nádherne 😵

kattum
29. júl 2006

nely, neboj zvladnes to, neodpadnes a krv ani neuvidis. Tej tam nie je vela a vuvidi ju len doktor, ty uvidis len tvoje krasne dietatko. Len sa neboj, fakt to ber ako nutne vrtanie u zubara, ale z daleko krajsim koncom

nely
30. júl 2006

ahojte,
dakujem za povzbudive slova, je to u mna prvykrat tak mozno preto som z toho taka vyplasena, viem ze ked to zvladli ine tak musim aj ja.Uz radsej ani nebudem citat na inete kopec clankov o porode, necham tomu volny priebeh. Ozaj co si myslite o vyvolavanom porode, mne moj lekar navrhol aj take no ja som stym nesuhlasila, to som ani nevedela ze dnes ked si vybavim lekara tak ma zoberie do sluzby a odrodi to hoci aj 2 tyzdne pred terminom, ja som proti tomu.

tonicka
30. júl 2006

Ahojte.
Nely, aj ja som proti vyvolávaniu pôrodu len z pohodlnosti alebo čoho 😖 Jedine ak by bol ohrozený život babatka, tak vtedy čokoľvek 😉 Babatko predsa vie kedy má prísť na tento krásny svet. 🙂

cipka
30. júl 2006

Kocky,
mam to uložené v súbore z jednej internetovej stránky. Keďže neviem jej názov, tak vám posielam aspoň to, čo som tam našla:

Ako robíme masáž hrádze-perinea

Pravidelná masáž hrádze (oblasť medzi pošvou a konečníkom -perineum) v neskoršom štádiu tehotenstva môže byť prospešná pri príprave tejto časti ženy na pôrod. Napomôže hrádzi, aby bola pružnou a pri pôrode sa dostatočne roztiahla. Zníži sa tak nutnosť nastrihnutia hrádze- epiziotómie ( to je v podstate chirurgický zákrok , ktorý má za úlohu zväčšiť vchod pošvový a robí sa tesne pred pôrodom) a tým aj pravdepodobnosť vážnej trhliny, ku ktorej by pri pôrode v tejto oblasti mohlo dojsť. Masáž hrádze môže budúcej mamičke priblížiť pocity, ktoré bude mať, až sa dieťatko začne objavovať, a tiež ju môže využiť pri nácviku uvolnenia hrádze, ktoré je pri pôrode tak dôležité.
Masáž hrádze ešte nepodľahla podrobnému vedeckému výskumu, ale z niekoľkých štúdií, ktoré už boli uskutočnené, vyplýva, že spomínaný účel úplne spĺňa. Doporučujeme ženám, aby masáž prevádzali asi tak 4-6 týždňov pred termínom pôrodu. Úprimne povedané- pre niektoré ženy je to neprijateľné, takže masáž odmietajú, iným sa to zapáči alebo sa pre nich stane sexuálnou stimuláciou a tým vlastne len získajú. Dá sa však povedať, že väčšina tých, čo masáž pravidelne vykonávali, zistila, že to bolo výhodné.

Upozornenie: Ak sa objaví výtok, herpes alebo iný vaginálny problém, je dobré s masážou prestať dovtedy, než je onen problém odstránený, lebo masáž by mohla situáciu zhoršiť, prípadne infekciu rozšíriť.
Ako robíme predpôrodnú masáž hrádze:
Masáž si môže robiť žena sama alebo jej ju môže robiť partner. Nasledujúce inštrukcie sa týkajú partnera. Bezpodmienečne musíte mať čisté ruky. Radšej si pred masážou ešte raz umyte ruky. Ak máte hrubšiu pokožku na končekoch prstov ( čo by mohlo spôsobiť žene poranenia), radšej si vezmite gumené rukavice na jednorázové použitie.
Nastávajúca mamička by sa mala uložiť do polosedu s nohami pokrčenými a mierne od seba.
1. Navlhčite si prsty kvapkami oleja alebo troškou vo vode rozpustného gelu. Nepoužívajte detský olej alebo minerálne oleje, pretože tie môžu tkanivo vysušovať. Lepší je zeleninový olej alebo slnečnicový olej. Aby ste predišli kontaminácii oleja, nenamáčajte si do neho prsty, ale nakvapkajte si ho na prsty.
2. Vmasírujte jemne dostatočné množstvo oleja do hrádze. Prsty by sa mali po tkanive jemne kĺzať a znižovať vchod pošvový.
3. Najprv použite len ukazovák, potom pridajte aj prostredník. Prechádzajte z jednej strany na druhú a vždy "na dne" stlačte stenu pošvy smerom dole a dopredu. Masírujte asi 3 minúty. Pomôžete tak uvolneniu pošvového tkaniva, svalov obklopujúcich pošvu a koži hrádze.
4. Masáž zakončite asi tak minútovým žmolením kože na hrádzi medzi palcom a ukazovákom ( palec je vonku a ukazovák vo vnútri pošvy). Zo začiatku sa môže koža zdať veľmi pevná, ale s postupujúcim časom a opakovaním masáže sa stane jemnou a pružnou. Masáž by celkovo nemala presiahnuť 4-5 minút.
5. Povedzte nastávajúcej mamičke, aby uvolnila hrádzu, až pocíti tlak. Akonáhle sa dokáže uvoľniť, zvýšte tlak na hrádzu tak, aby žena pocítila veľmi silný tlak ( až výrazné zabolenie), spôsobené napínaním hrádze. Podobný pocit sa objaví pri pôrode hlavičky.
6. Ak budete mať akékoľvek otázky potom, čo vyskúšate masáž, neváhajte spýtajte sa pôrodnej asistentky alebo školiteľa na predpôrodných kurzoch.

verulka
31. júl 2006

Baby, ja som idealny tvor na opisanie porodu. Moj najdlhsi bol 1. trvla 1 a 3/4hodinu, druhy 30min a posledny cca hodinku. Mne zistili, ze rodim nahodne na poradni- bola som otvorena na 4, 5 a pri poslednom na 7cm bez akejkolvek kontrakcie. Voda mi nepraskla ani raz. Takze ja ako mama troch deti netusim ako sa normalne zacina porod. Kotrakcie zacinam citit po klystyre...Pri 1.porode som mala 1,5hodky kontrakcie asi ako bolesti pri mrche a potom to trosku zosilnelo, ale to uz som zrazu tlacila a na 1 kontrakciu bola hlavicka aramienka von. Pri druhom to slo strasne rychlo, vlastne pol hodinove kontrakcia na konci ktorej raketo vystartoval moj syn(ten mal ale velmi velku hlavku, tak ma trosku potrhal). Pri poslednom som dosla v pohode k dr, lebo mal sluzbu, ze nech sa dojdem ukazat(otvorena na 7cm), asi hodku mierne bolesti, potom zrazu sa Radko vyplavil na svet, ja som ani netlacila. Dr ho skoror nechytil 😉 ani ma nesili nic. Proste parada..Mne vsetci hovoria, ze som na rodenie ako stvorena...
Ale zase mala som velky strach, ze porodim sama doma s dvomi detmi. Ja totiz bez klystyru necitim kontrakcie, az ked rodim. A kedze ani voda neodteka, mam stastie, ze sa mi vsetci narodili az v nemocnici..
Kazdopadne sa netreba bat, nech je to akokolvek, ta odmena potom zato stoji!!!!!!!!!!

aktak
31. júl 2006

verulka tak to ti vsetki asi ticho zavidime 😀

chcem sa vas spytat, aj z vasej skusenosti, nakolko je priebeh porodu geneticky dany? napriklad moja maminka ma 3 deti, ani jedno z nas sa "nerodilo" dlhsie ako 3 hodiny (pol, 1a pol a 3-ja samozrejme 😀 ) a taktiez nas vsetkych kojila len 3 mesiace lebo uz nemala mlieko, myslite ze mozem to mat ja podobne?

barunka
1. aug 2006

aktak, u nás v rodine to neplatí. mamina mala dve deti, sestru aj mňa rodila dosť dlho... no a ja som to ako prvorodička spichla rýchlo... také tie ozajstné bolesti som mala asi 5 minút pred tým, ako prišla Simi na svet...
nie vždy to závisí od genetiky, ale naozaj sa stáva, že tak isto ako rodila tvoja mamina, budeš rodiť aj ty...

expertka8
1. aug 2006

..nestrašte 😀 ...mňa mamina rodila 21 hodín...ja som obe svoje deti rodila/ak to počítam od prvej slebej kontrakcie až do narodenia baby/...8 hodín... 😉

ervotoc
1. aug 2006

moja matka mala porody bleskovky,ani nevedela,ze rodila,hm ja som tyzden po termine,vodu mi este museli galoon vybrat a rodila som od rana,do skoro siestej vecer,aj tak musel byt cisar 😉 tak ti neviem a este nieco vsetky zeny nasho rodu 🙂 po porode chudli,maju krasne stihle postavy,len ja som zas vynimka,fnuk,ze by ma adoptovali? 😀 😀 😀

antal
1. aug 2006

Ahojte kočky, ja som rodila pred štyrmi mesiacmi. Prvá doba pôrodná začala 3-minútovými kontrakciami a ja som neverila vlastným očiam, pretože v knihách sa píše, že kontrakcie začínajú postupne (na začiatku približne každých 45 minút). Je to teda veľmi individuálne, tak isto ako prežívanie bolesti. Niekto porodí ani nevie ako (mám kamarátku, ktorá ako 35 ročná prvorodička porodila úplne bezbolestne na dve zatlačenia), ja som bola pripravená na všetko, ale tá bolesť na úplne ochromila. Trvalo to síce "iba" 5 hodín, ale pri tých trojminútových kontrakciách je to celkom dosť. Ale tak ako každá, aj ja som to prežila a teraz sa teším z prekrásnej zdravej dcérky Sašenky.

verus
2. aug 2006

Skusim pouzit mozno trocha od veci prirovnane, ale mne to pripada trolinku ako obavy a zhon okolo svadby: Babenky, co mate svadbu za sebou, spomente si, ako ste sa chystali na kazdy detail (najma ak ste zavislacili na mojasvadba.sk 🙂 ), ako ste sa bali toho a onoho, ako dlho ste vsetko premyslali a pripravovali... a odrazu za par hodin to bolo fuc a ostala len nadherna spomienka... az ste sa sami sebe cudovali, z coho ste to vlastne mali obavy... urcite sa vam nestanu vsetky tie zle veci, o ktorych ste citali, nejako uz to len bude, mozno nieco nevyjde uplne idealne, ale ved to patri k zivotu...
myslim, ze je dobre mat informacie, aby ste vedeli, co vas caka, a neskor si nevycitali,ze by ste boli to alebo ono urobili inak, to a ono nezanedbali... ale vacsinu toho, co sa pri porode stane, neovplyvnite, tak na co sa tym trapit...
ja som sa prestala dopredu bat,ked som si nastudovala, co vsetko sa vlastne pri porode deje, skusila trochu posilnovat panvove dno, pripravit aj hradzu,premyslela som si, ako chcem, aby ten porod vyzeral, ak nebudem musiet ist cisarskym (co bolo u mna dost pravdepodobne), povedala som si, ze ak bude velmi zle dam si pichnut EPI... a bola psychicka pohodicka. Suhlasim s babami, ze psychika je veelmi dolezita...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre