Ako veľmi môžem kričať pri pôrode?

glia
9. apr 2008

Mam taky problemik...ked som rodila prveho synatora, bola som dost hlucna a doktorka na mna za to aj revala, ze nemam kricat, ale tlacit... 😖 tak sa vas chcem opytat, ake mate skusenosti vy, lebo caka ma druhy porod a neviem, ci si mam hryzt do ruky, aby som si zvykla na bolest a lepsie ju znasala 😀 😀 😀 , alebo si mam kricat kolko mi je po voli, ked mi to pomaha... 😉

nicky07
18. sep 2012

no ja som kričala poriadne :D a to som ešte pred tým ako mi davali vyvolávačku hovorila že ja nekričim pri pôrodoch ja si to poctivo odfučím a oddycham že aj tak čo by mi to pomohlo kričať...a ešte som ich aj presvedčila že nohy nemusia mi priväzovať že ved ani nepokopem.. tak čo by neurobil pre kolegynu... a ked to potom na mna prislo a začala som kričať tak im nebolo iste jedno že nohy nemam priviazane remenmi :D ale kopať som nekopala... :D len ten krik joj hanbila som sa ked už bolo potom ale pomohlo mi to teda poriadne :D

jankah77
18. sep 2012

@katia7 sak nie ten krik vadi lekarom (normalnym) ale to, ze tym rodicka pri vykriku vydychne vzduch namiesto zatlacenia. A preto musia sestricky vytlacat babo - co nie je velmi dobre. Ja som rodila 2 deticky, prvy 3,3kg vyletel ani som necitila kedy . Druhy mal 4kg, tam to uz slo tazsie, ale vdaka tomu, ze som pri zatlaceni nevykrikla, tak som ho vytlacila sama (no mala som pocit, ze ma roztrha na kusy ked vychadzala hlavicka). Ak mamina krici inokedy, nez vtedy ked ma zatlacit, tak je to jedno co sa tyka techniky porodu, urcite to pomaha psychicky.

jankah77
18. sep 2012

urobim trosku nechutne prirovnanie, ked ste na velkej a mate tuhu stolicu, tiez nekricite, ked tlacite. Ale zatnete zuby a zatlacite brusnym lisom. Presne takto treba tlacit pri porode.

magdal1
19. sep 2012

to co pise jankah77 je presne to co sa praktizuje v praxi.... avsak prave zatnute zuby, riadene tlacenie prispivaju k poraneniam,....
dobre o tom pise Groverova http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/1-1...

a aj ostante PA , kt. zazili prirodzene porody vedia, ze ako hore tak dole ... cize maximalne uvolnene hrdlo----- moja osobna skusenost z 3 porodov, nevedela by som mat zavrete usta, proste telo je silnejsie... len v nasej hlave obavy, co na to povedia druhy alebo verime tomu co nam kazu nam brani zzit sa s vlastnym telom a priebehom porodu.
rodila som doma tretie svoje dieta, planovane, preto z vlastnej skusenosti viem porovnat vsetky 3 moje porody pri kazdom z nich som kricala, vzdy inak...mne ten zvuk pride teraz ako vzrusujuci, nie dehonestujuci alebo ako nieco co sa nema , osobne skor mi dodal silu ako ubral.
ked vnimame seba zistime ako je to.

jankah77
19. sep 2012

@magdal1 no, podla obalu knihy nezistime, aku techniku si pouzila. Popises nam blizsie? Nechapem, ak nebudem tlacit, tak predsa dietatko nevypudim....a tlacit netreba hocikedy, ale vtedy, ked je kontrakcia predsa - lekar zvycajne upozorni, kedy treba zatlacit.

katia7
19. sep 2012

@jankah77 no ja neviem ja som prave kricala pri tlaceni ale so zavretou pusou takmer 😀 a podla mna je to individualne, nie kazda teoria plati rovnako na vsetkych, obe deti mali takmer 4 kila, som vyslovene utlej postavy (nosim velkost 34 ) a obe som aj s ozvucenim vytlacila maximalne na 3 zatlacenia 😎 inak ja ked som pred prvym porodom dostala crevnu prihodu z halusiek fajnovych som hucala tiez a slo mi to celkom dobre ked sme uz pri tych prirovnaniach 😀 😉 podla mna treba hlavne vediet co je tlacit do brucha a co len vyhukovat vzduch 😉 tot moje skusenosti takze proti gustu.... ale nehovorila by som niekomu ze nesmie kricat lebo ak to ma napriklad tak ako ja zbytocne sa bude pri tlaceni namiesto tlacenia sustredit na to aby bol ticho, ja si mienim pokricat aj pri tretom 🙂

jankah77
19. sep 2012

@katia7 ved prave to! ze si mala zavretu pusu a vzduch siel do branice nie von...ved aj ja som si tak pri zatlaceni par krat zahucala (to ani nie je vykrik, take zarucanie skor), nebola som ticho jak mucha. Presne ide o to, tlacit do branice, nie do tvare. Mozno si to rodicky zle vysvetluju, ked im pocas samotneho porodu lekar povie nekricte ked pri zatlaceni zakricia s otvorenymi ustami. Vo faze porodu - vypudzovania si myslim uz nie je dost casu na nejake velke vysvetlovanie. Mamicka musi efektivne tlacit, aby babo neostalo dlho v porodnych cestach, lebo je to velmi nebezpecne. Asi by bolo lepsie, keby sa s rodickami po prijati aspon na par viet sestra prave o tom porozpravala.

katia7
19. sep 2012

@jankah77 asi by bolo najlepsie keby kazda absolvovala predporodnu pripravu a nespoliehala sa na to ze "ved aj moja mama porodila a tu je" 😀 😉 mne osobne to pomohlo 😎

awalancha3
19. sep 2012

@diusik .....kricanie.... pre kricanie je ina vec.......ale ako si povedala, bol to ventil... ale nie ventil bolesti...... ulavis si... to ano.. aj mna to nutilo kricat, strasne ma to nutila pri tlaceni vyfuknut ten zadrzany dych a vykriknut....nieco akoi hracky tenisu ed chcu poriadne udriet tak ten vzduch pretlakovy ide von s vykrikom....len ze vytlwacanie babenka nie je tenis, tam ide o to, udrzat podtlak/pretlak aby sa babo zase predcasnym uvolnenim brusneho lisu nestiahlo dnu..... pointa: zakricala si si, ok, zakricat je lahsie ako nekricat a tlacit podla pokynov.....to ze si si tlacenie o par kontrakcii predlzila, to je fuk, pokym babo nebolo pridusene...... ja som zakricala pri tlaceni len raz, uz som to nemohla vydrzat, ale doktor na mna tak pozrel prisne a povedal"pani doktorka, nebudem vam tu drzat prednasku ako tlacit, krikom si to predlzite, nie ste pubertacka co nerozumie o co a preco tu ide".... potom som uz tlacila ukazkovo podla pokynov......
Da sa dieta vytlacit aj s kricanim, ale ten cas je navyse, o ten cas sa tlacenie predlzilo...niekedy to nevadi, niekedy ano......samotny krik ak si tym zena na chvilu ulavi-preco nie...... Napokon skuste si to same... zatlkacte ako teraz sedite na stolicke /ale nepokakajte sa) napnite brusne svalstvo a tlacte....... v momente ako vykriknete svalstvo povoli a je po tlaku a treba zacat nanovo, lebo to co sa vytlacilo sa stiahne naspat, ak to teda uz nebolo na 3/4 vonku......

awalancha3
19. sep 2012

a este jedna vec.........kontrakcie, to su potvory pri nich treba robit cokolvek, doslova cokolvek co trochu ulavi od bolesti, ci uz zena stoji na jednej nohe alebo v polohe lotosoveho kvetu, alebo krici ako posadnuta .......tam ide o jej, len jej pocity.... tlacenie, no tak to by som nebreala tak egoisticky, tam ide o riziko pridusenia diatatka.....

magdal1
19. sep 2012

@jankah77 tazko opisat nejaku techniku, proste riadila som sa porodnym procesom a sebou...takze "rucala som" a podla zvuku som vnimala, kedy sa babatko tlaci a clovek instiktivne pritlaci a kedy je akoby pauza na predychanie...to sa neda opisat, to sa da len zazit.
V porodnici som sa nevedela uvolnit natolko,aby mi niekde nebehali myslienky, ze takto kricat sa nema... co ma osobne dost deprimovalo po 1.porode a este som sa personalu ospravedlnovala. Ked sa teraz pozriem na svoje 3 porody, tak proste pri kazdom som "kricala" , ten krik je tak specificky, ze ked si pozriete par videi.... viete, ze ta zena rodi.
takze aj v klude domova som "kricala" a nemala som z toho ziedne vycitky,ze nieco robim snad zle alebo inak ako sa ma.
Prip. tak ako som uz vela krat od roznych zien pocula,ze nevedia porodit, ze to robia zle.... Toto vnimam ako velky strach a bloky, kt. nasa generacia nesie v sebe, ze zena nevie porodit.

rebellita
25. sep 2012

😉 ja kým som sa otvárala tak som vrieskala ako mučená od bolesti, to sa ani opísať nedá aké hrozné zvuky som vydávala. to keby prehrávali puberťákom, tak by si aj dvakrát rozmysleli či treba tú ochranu, alebo nie! 😀 😝
-ALE! keď bolo treba tlačiť tak ja som len a len tlačila so zatvorenými očami a ústami, ja som vtedy už vôbec nekričala. Asi na 6. zatlačenie malý zo mňa akokeby vyletel 😀
😎 a s prepáčením z vysoka serem na to či sa to moje vrieskanie niekomu páčilo alebo nie, veď inak sa to prežiť nedalo!!!

jankah77
26. sep 2012

@rebellita aaaano, presne tak... ja som sa po vyvolavacke otvarala 8 hodin, od zaciatku brutal bolesti (oproti prvemu synovi, ktory siel bez vyvolavacky, no takmer 17h). Pri tom som kaslala na to, co si kto mysli...na chodbe si urcite mysleli, ze ma rezu za ziva. Ale ked sme uz sli na to, tak som zavrela pusu, oci a tlacila. A zo 2x si zabrucala so zavretou pusou.

rebellita
26. sep 2012

@jankah77 😖 no mne podávali prostaglandín o 10-ej pred 12-ou som už mala celkom slušné bolesti, okolo 17-ej mi povedali, že som otvorená ešte len na 3 cm. no v tej chvíli som si myslela že asi vyskočím oknom! o 18:40 som už mala synčeka v rukách. keď to porátam, tak to trvalo "len" 7 hodín, ale tie bolesti boli neskutočné!!! - a verím tomu že kvôli zasahovaniu s tou vyvolávačkou 😒 ( a to som ešte mala aj křče obličiek, na čo som už vtedy bola úplne zvyknutá, no ale v kombinácií s pôrodom to bolo fakt brutálne ) dúfam, že nabudúce / pri dcérke 😀 už to bude ľahšie!

jankah77
26. sep 2012

@rebellita neviem co presne pichli mne, ale ja som pred tym nemala vobec bolesti, len mi odtiekla voda. No mozno po 20-30 min, co mi zaviedli infuziu, som uz mala dost silne bolesti. Taky rychly nastup som necakala. Pri prvom synovi to slo pozvolna, takze som si na to postupne privykala.

mijunik
26. sep 2012

Ja som nekričala, ale počas kontrakcíí som kvalitne kňučala a zavíjala... Ani Dunčo by sa nemusel hanbiť za taký výkon, ani vĺčko. Len som rozprávala manželovi, že ja už chcem porodiť a že čo som komu urobila, že to tak musí bolieť... 😀 Potom som pri vyšetrení (už na sále) pri jednej kontrakcii skopala na zem celé to krásne prestieranie na pôrodnom stole. Aj som sa ospravedlňovala, ale boli perfektní - vôbec im to nevadilo. 🙂 Keď som tlačila dcérku, asi som pri tlačení vydávala nejaké pazvuky, ale doslova krik to nebol, to nie. Zato pri synčekovi som veselo kecala a bola som úplne v pohodičke, keď šiel na svet. On sa totiž nakoniec narodil sekciou, pretože pôrod nejako nepostupoval, len kontrakcie silneli, ale Branko si hovel hlboko v mojich útrobách, tak sa lekár rozhodol, že urobíme sekciu. No a že "máme čas, bábätku je dobre, dáme spinálnu anestézu". Bála som sa toho, ale som rada, že som nešla do celkovej narkózy, vychutnala som si ten pocit, kecali sme so sestričkou, nič ma nebolelo a po tých kontrakciách to bolo ako na relaxačnej procedúre... 😀

lensam
2. okt 2012

Celý pôrod bol čo sa bolestí týka celkom v pohode. Trval 12h od prvych kontrakcii. Kontrakcie neboli prilis casto, tak kazdych 10 min. Ale ked nastupili tlaky, tak to bola sila. Poslali ma na wcko a ked som si sadla, tak to zacalo. Uz tam som zacala kricat a revat, ze to neprezijem. Ked som uz lezala na stole, tak uz si nepamatam az tak na bolest, ale aj tak som sa pri tlakoch nevedela ubranit kriku. Stale mi hovorili, ze nemam kricat, ale tlacit. A ja som sa koncentrovala iba na to, ale nikdy som to nevydrzala a po chvilke zacala zase kricat. Po asi troch kontrakciách lekar hovori: "tlacte uz konecne, lebo o neho prideme." To mi velmi nepomohlo a aj tak som kricala. Nedalo sa to volou ovplyvnit. A po takom vyjadreni som si uvedomila, ze by som o maleho mohla prijst, este ani na svete nebol. Vzdy som mala predstavu, ze tato posledna faza bude trvat dlhsie. Po dalsom neuspesnom tlaceni mi sestricka pomohla tym, ze mi zatlacila na brucho, tym, ze potiahla na stranach nocnej kosele. Kosela trosku povolila, ale nepamatam si, ze by to akosi bolelo. A maly bol vonku. Keby som nezbadala jeho hlavicku medzi nohami, ani by som nevedela, ze uz je vonku. A epi som nemala.
Tiez vas niektoru takto vystrasili pri porode, ze pridete o dieta ked nezatlacite? Je mozne, ze sa dieta tak rychlo zadusi a ako lekar vie, ze sa dieta dusi? Hodnota tepu, alebo cosi ine? Neviem co si mam o tom mysliet, tolko stresu a pritom to nakoniec bolo sup sup.

jankah77
3. okt 2012

@lensam no, ak dieta zastane v porodnych cestach, je velmi nebezpecna situacia pre dieta i rodicku. Tu je vynatok z clanku doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc. uverejneneho v casopise Dieta:
Mohla by nastať aj situácia, že hlavička by zostúpila do pôrodného kanála, ale dieta by uviazlo (napr. dystokia ramienok). Pôrod by ďalej nepostupoval a dieťa by sa zadusilo a umrelo. Ak by vypudzovaci tlak trval veľmi dlho, potom by nastalo poškodenie okolitých tkanív (močového mechúra a konečníka), ich odumretie a vytvorili by sa diery (vezikovaginálne a rektovaginálne fistuly) medzi pošvou a močovým mechúrom či konečníkom. Moč a stolica by potom odchádzali cez pošvu.

lensam
3. okt 2012

@jankah77 fuuu, to nezneje moc lakavo

titttike23
3. okt 2012

ja som kricala ako o zivot a mi nikto nic nepovedal,iba tolko ze stym mi lepsie nebude ale ak sa citim na kricanie tak mam kricat ale nech si tu energiu necham na tlacenie...a mali pravdu,ked som uz mala tlacit som asi 5 krat odpadla od unavy!

jankah77
3. okt 2012

@lensam to vobec nie je sranda, ked uz rodicka rodi, tak niet casu na meditacie. Uvedom si, ze babo sa musi predrat priestorom, ktory je mensieho priemeru, nez jeho hlavicka.
Pri druhej dobe porodnej (pri samotnom porode) je babo viac ohrozene nedostatkom kysliku, pretoze sa znizuje jeho okyslicovanie (maternica sa stahuje, a tym sa znihuje jej prekrvenie a prekrvenie placenty). Silne kontrakcie este viac znizuju krvny obeh v placente. Hlavicka babetka pri prechode hlavicky cez panvove kosti je tesne stlacena a tym sa zhorsuje prekrvenie mozgu. Nasledne su takto stlacene aj pluca.
Preto je nutne, aby babo co najskor opustilo porodne cesty.

lensam
3. okt 2012

@jankah77 je mi jasne, ze vela casu nie je. len som cakala, ze to nebude ohrozenie dietata uz po cca 3-5 minutach od nastupu tlakov.

jankah77
3. okt 2012

@lensam no zavisi to od toho, kde je hlavicka dietata, ak je uz v porodnom kanali, tak je treba dieta dostat von.

liza2222
11. nov 2012

ja som kričala len pri šití nedal mi injekciu a dodnes na to neviem zabudnuť viac deti som nechcela

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre