Ako zmierniť panický strach z pôrodu?

hanuky
3. júl 2008

Ahojte maminy 🙂
asi vam to bude dost a dost divne, ale o mesiac mam rodit a som z toho poriadne vyvalena... Mam strasny strach, az taky, ze ked na to myslim, hned utekam na wc...
hm... - a to som prosim pekne zdravotna sestra. - - A v tom je problem, pretoze viem presne co ma caka, ake su mozne komplikacie, ake chyby sa stavaju, patologicke stavy, a ake chyby casto lekari robia... bola som pri par porodoch a asi aj prave preto je to pre mna taky stres.
Strasne sa bojim, dokonca som sa rozhodla aj pre epi (doteraz som bola odporca) ale astach sa nezmensuje.... ☹ Citim, ze uz aj mala je zo mna nervozna... ☹ ☹ ☹

camilla_1
25. máj 2010

miriam,mas pravdu niekedy mam dni ked ma to prepadne a hovorim si boze budem mat 27 rokov ale stresujem ako 15tka 😔 .... epi si dam budem mat aj svojho porodnika a manzela pri sebe .... nie som normalna hehe :D aj tak sa bojim asi to bude aj tym ze sa liecim na depky tak to prezivam takto dokonca sa obavam aj celeho tehotenstva ako to prebehne ci to bude bez problemov a tak ... nikedy si hovorim kaslem na to co sa moze stat a som v pohode no niekedy mam takto dni ked si premietam v hlave len horory 😒 .... a co to bude v 8 a 9 mesiaci asi poplach hehhhe a mozno ani ne uz mi to asi bude jedno co to bude a ako to bude prebiehat mozno je lepsie sa teraz obavat a do jesene ma to uz unudi sa obavat heh...som pripad na zamyslenie a strasna bojkoska 😕 😵 😀

nini78
25. máj 2010

camilla, ahoj
vôbec nerieš ako budeš rodiť a čo všetko sa môže stať, aleboako to bude bolieť. Zbytočne sa zaťažuješ a popredu 😉 . Uvidíš ako bude prebiehať tehotenstvo, dohodni si epi, alebo sa porozprávaj o svojích problémoch so svojím pôrodníkom a uvidíš čo ti poradí. Veľmi pomáha aj to že budeš mať pri pôrode manžela, je to supermať mať tam osobu ktorá dá na teba "pozor aby ti niekto neublížil". Ja som tiež mala strach, kto nemal, ale mala som tam manžela, svojho pôrodníka a bolo to super, pôrod trval hodinu a pol, z toho som tlačila asi 5 minut. Mali bol na tri kontrakcie vonku. A prvý pôrod bol o pol hodku dlhší ale tiež parádny a to som rodila bez epi. Takže nstresuj sa popredu, veď to môže byť pekné a tak si to aj predstavuj. Ano bolí to ale dá sa to zvládnuť, a s epi to nemusí ani bolieť. 😀

miriam11
26. máj 2010

camillka, teraz som si citala posledny prispevok z temy _ Jaky byl porod.... precitaj si ho, ak si ho este necitala, je to tak pekne popisane, povzbudi Ta to. Celkom tam babenky pisu pozitiva.... 🙂 Ked uz budes v tom 8. a 9. mesiaci, tak uvidis, ze sa budes na porod tesit, (teraz Ti to pride ako nezmysel), ale uz budes chciet mat babo pri sebe, tak to uz budes chciet mat aj z tohto dovodu za sebou. A v tomto obdobi budes brat porod inak ako teraz. To uz budes citi kopkanie dietatka atd....., takze sa budes moct uz s nim "dorozumievat". maj sa krasne 🙂

natalia777
26. máj 2010

camilla1 ja som sa tiez strasne velmi bala porodu, vobec som si to nevedela predstavit tu bolest atd....... ale ked som uz bola v tom deviatom mesiaci sama som chcela mat porod uz za sebou, mala som uz dost tehotenstva aj vsetkeho okolo toho, brucho mi uz riadne liezlo na nervy 😠 a tak som si sama dokonca pomahala aby sa to uz konecne stalo 😅 sama som neverila ale pomahali sme s manzelom aby to uz bolo za nami 😀 a ked mi konecne odisla plodova voda, prve co som pocitila bolo ze uz budem drzat svoje babatko konecne v naruci 🙂 vobec som sa nebala 🙂 tesila som sa 🙂

a predsa je moderna doba a ty vobec nemusis trpiet, mozes si predsa dat epidurallku tu som mala aj ja a bola to malina 🙂 ziadna bolest, nic, kompletne uzivanie porodu!!! 🙂 tak sa nic neboj, hlavu hore 🙂 a ak ti mozem poradit nepozeraj ziadne porody a necitaj ziadne historky o porodoch !!!!! to som robila ja, predsa kazda zena je ina, a kazdu caka iny porod, a kto vie mozno prave ty ho budes mat 10 minut a babatko budes mat v naruci!!! 🙂 🙂 🙂

camilla_1
26. máj 2010

nini78,natalia777,
dakujem vam za vase slova ked to tak teraz citam tak s aj usmievam a prikivujem ze mate uplnu pravdu 😕 kym som nebola tehotna brala som to tak ako vy samozrejme ze vy do toho vidite lebo uz mate deticky .... ked je uz vsak zena v tom 😀 vidi to inac hehe . Suhlasim budem si dookola hovorit ze budem mat pekny kratky porod heh a niekedy aj vsugeracia pomaha a dokonca aj lieci a niekedy sa aj plni 😀 .... dakujem kocky ! 😵

camilla_1
26. máj 2010

miriam11
Dakujem za tvoje slova ! 😉 ... idem sa pozriet na tu temu so zvedava , inak si myslim ze tiez mas pravdu co pises a bude to tak presne ako pises len tera to vidim vsetko sedo ☹ ... ale dakuje ti povzbudlila si ma ! 😎 😎 😎

grenadinka
30. máj 2010

tak neviem ci to este niekomu pomoze, ale ja som pred prvym porodom nemohla spavat od siesteho mesiaca 😲 tak velmi som sa bala. a manzel mi poradil aby som si na nete nasla video porodu 😨 .
asi po tyzdni som sa odhodlala nemam problem pozerat na krv a na utrpenie spojene s porodom, tak som si cely porod pekne pozrela.uz som si ku koncu myslela ze tak toto ja asi nedokazem. ale uplne posledny zaber bol na tu mamicku, pri porode az prehnane kricala, ale ked jej pritisli dietatko ku prsiam tak ona sa tvarila ako keby sa nic nedialo bola vysmiata, v ociach slzy stastia a tvarila sa ze ju vobec nic netrapi. 🙂
a od tej chvile som sa na porod asi aj tesila 😉 , porodila som jednoducho a pri spomienke na tie bolesti stale tvrdim ze radsej si pojdem este raz odrodit ako trhat zub 😅 . drzim palce

camilla_1
30. máj 2010

grenadinka , xixixixixiixix mne si tymto prispevkom pomohla heheheh normalne sa smejem 😀 .... no vidis musim si povedat tak ako ty ...radsej porod ako tahat zub ja neznasam zubarov :D

grenadinka
31. máj 2010

@camilla_1 ja mamtiez paniku zo zubarov a porod mi pride ako hlupost aj oproti preventivnej prehliadke.. joooj ja pozeram ze termin mas az v novembri, tak to by si mala zvladnut 😀 . ak nie tak psycholog.

camilla_1
31. máj 2010

@grenadinka, ahoj,no neviem dufam ved to musim zvladnut inac sa ani neda vsak? no dost sa aj bojim lebo neviem ci pojdem klasicky alebo a sekciu 😠 cize uz nech to je za mnou a november je onedlho tu 😕

grenadinka
31. máj 2010

@camilla_1 ale ved sekcie sa nemusis bat, to sa hoji dobre. a samotny porod je tiez dost frmol- ani si to neuvedomis. drzim ti paluchy. 😉

camilla_1
1. jún 2010

grenadinka dakujeeeeeeem 😎

medyna
10. aug 2010

na mna prisiel strach z porodu az teraz, ked sa mi cas realne krati ..... ☹ Je to take zvlastne, na jednej strane sa tesim na babo, ked uz bude s nami, na druhej strane sa desim toho dna, ked budem rodit ☹

leeenka
10. aug 2010

@medyna ahoj,,,no sme na tom rovnako,,akurat,ze ja sa bojim porodu uz od 17 rokov ☹ . priatel ma stale ukludnuje,ze to bude ok,ale kazdym dnom sa to zhorsuje. O dva tyzdne mam pohovor s lekarom ci sekcia ci nie a modllim sa aby mi schvalil sekciu,inac si zvysok tehotenstva asi preplacem a prestresujem 😖

medyna
10. aug 2010

@leeenka ja sa tiez chystam na podobny pohovor. Ale v ludia v mojom okoli mi to dost vyhovaraju, vraj je to potom viac "bolestive" a neprijemne, teda ked sa hoji jazva, tak skutocne neviem. Nejaka bolest tam bude tak, ci tak. Nuz dan za zarodenie babatka 😒 .
Susedka mojich rodicov ma 19, pred par tyzdnami porodila normalne spontanne, tiez je takej postavicky ako ja nizsia a chuducka (teda teraz uz az taka chuducka nie som 😉 ) a ze jej to islo ako po masle.... Tak si na nu vzdy spomeniem, ked mi je najhorsie. Ale predsa, ona je mladunka, ja mam o par rockov viac.

sue
10. aug 2010

Hmm...no u nás sa nejak v posledných dňoch začala rozoberať otázka ďalšieho bába, nie v úplne blizkej budúcnosti...ale aj tak... no a teraz mám to čo som nemala - napriek relatívnemu pohodovému prvému pôrodu, príšerný strach z ďalšieho pôrodu...a vôbec sa toho neviem zbaviť. Úplne mám panický strach z toho, že bábo nebudem vládať vytlačiť ☹

lilix
28. okt 2010

idem ozivit temu.. kto sa ku mne prida tehulky

zorina82
1. dec 2010

@magdal1 dobré video o tom,že je možný bezbolestný pôrod

zorina82
1. dec 2010

tiež si želám aby pôrod bol taktýto v pohode,ako to tá pani opisuje

ivka82
2. dec 2010

ja osobne som sa od mlada bála, teraz som v 7 mesiaci na začiatku, ta prvy krat tento tyzden ked som mala sen, že je už tu dostala " obavy" . mala som doslova panicky strach z porodu, ale verim, že som ho prekonala. čitam vela knižiek o pozitivnom mysleni a tie mi veľa povedali o tom, čo strach a hlavne panicky vyvolava..je to iba reakcia na naše myšlienky , predstavy..naše telo tak reaguje na podvedomie. mam pocit že je to tak..a tiež je dobrá meditácia, pri hudbe. teraz to zanedbávam ale fakt aspon 20 min ležat, pocuvat relaxacnu hudbu a iba dychat..užasné🙂 držme si palčeky, aby sme prekonali strach, ktorý si v podstate vytvárame my v mysliach..

rush
2. dec 2010

holky nebojte...hormony vam pomozu...budete tak nadopovane, ze nebudete riesit strach 😉 budete sa sustredovat na uuuuuuplne ine veci 😉

bubulka722
3. dec 2010

Ahojte kočky!!! Určite nie je sa čoho báť, treba sa tešiť na tú krásnu a dlho očakávanú chvílu kedy uvidíte svoje bábätko. Odporúčam prečítať skvelé knihy ako je Znovuzrozený porod od špičkového francúzskeho pôrodníka Michela Odenta. Treba si hlavne veriť! Nič nie je pre ženu také prirodzené ako pôrod dieťaťa. Každá z nás to dokáže a to čo sa nám premieta v hlavách môže byť spôsobené len zbytočným strašením zo všetkých strán. Treba sa naučiť bolesť prijať a nebojovať s ňou. 😉

ela2710
3. dec 2010

@hanuky ahoj, moja neboj sa, pozri porod trva chvilku a babo mas na cely zivot...tu chvilku prenho vydrz, a myslim, ze z epiduralkou je to blbost aj to vela stoji a po dalsie zle citis kontrakcie a nevies kedy mas presne tlacit..ja som rodila bez epi a nelutujem, porod nebol lahky to priznavam, maly mal az 3750 g a 50 cm 🙂 ale cakala som horsie, ale podarilo sa, som nanho hrda a milujem ho, stal zato a kvoli nemu by som sla aj znovu 😉 a co cakas?

romanka09
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elka74
4. dec 2010

@romanka09 ahoj. viem že je to ťažké, si v novej situácii, nevieš čo ťa čaká a tak. ale môžem ťa ubezpečiť, že tvoje telo je na to prispôsobené a je to tak v prírode zariadené, aby si to zvládla. skús nemyslieť na to čo príde.. veľa relaxuj, bábätko ťa bude potrebovať v pohode 😉 si teraz v dosť ťažkej situácii ale neboj všetko ti to vynahradí ten voňavý ružový batôžtek.. držím ti palce aby si to mala čím skôr za sebou a bola v poriadku ty aj tvoje bábo. 🙂

zajo79
4. dec 2010

ked si poviete, ze to nezvladnete, tak to bude tazke...

nehovorim ze je to malina, ale ked to budete brat, ako to, ze vas to dostane k dietatku, tak to nebude take strasne.

a predsa....von uz musi ist, tak si to nestazujte.

jaavaa
4. dec 2010

ja som rodila predminuly utorok, mala som vyvolavacku a akosi som si ani nepripustala, zeby ma to malo nejako boliet. Samozrejme male obavy z neznameho tam boli, ale psychika robi podla mna vela, malinka sa narodila za 6,5 hod. Uplne rychlo to islo, ja som sa skor bala nech sa mala vo mne nezasekne,kedze mam uzsiu panvu ale na 3 zatlacenia bola malinka vonku. TAkze treba mysliet pozitivne a pri kontrakciach mysliet na babatko, nepripustat si ze to boli, lebo Vas to potom bude boliet este viac

ela2710
5. dec 2010

@romanka09 ahoj, ja som mala 17 rokov - maly sa mi narodil 8.10.2010 a ja som mala 18 rokov 27.10. a zvladla som to super, tam sa nemas urcite coho obavat. Musis to vnimat tak, ze ta porodna bolest rychlo pominie a ty budes mat svoje babatko uz navzdy, kazdy jeho usmev ti bude stat zato, co si prenho vydrzala. Nebojkaj sa, ja som nemala strach cele tehotenstvo, vsetci mi vraveli, ake to bude strasne, a pozri vydrzala som, nemala som strach, vzdy ked na mna dolahol pocit strachu, hned som si predstavila to male miminko ktore budem uz onedlho drzat v naruci 🙂

camilla_1
5. dec 2010

Ahojte
Kedze som tu pocas tehotenstva stravila dost casu,tak by som mala napisat aj ako dopadol porod s mojou panickou poruchou.Cize malicky sa nam narodil o dva tyzdne skor ako mal,tak som sa ani nestihla na to pripravit ako som chcela a mozno sa nato ani neda pripravit.Takze o piatej nadranom mi odtiekla voda a o desat minut som uz bola v nemocnici.Mala som svojho porodika nastastie takze hned dosiel do nemocky.Bolesti mi zacali okolo siedmej rano a boli uplne slabucke a ani som sa neotvarala . O pol jedenastej mi bolesti uplne prestali cize porod sa zastavil,nepokracoval . O jedenastej mi urobil lekar sekciu a o pol dvanastej sa maly narodil.Musim dodat ze aj ked som sa veelmi snazila myslim ze panicka porucha a ten strach ktory sa castokrat neda zastavit aj ked by sme chceli mi zabranili porodit normalne a myslim ze sa tym aj bolesti uplne zastavili a porod nepokracoval.Cele tehotenstv o som uzivala seroxat a po porode tiez . Inak by som to vobec nezvladla ,okrem toho mi museli zastavit laktaciu.Napriek vsetkemu som stastna pretoze bez manzela a lekara by som porod nezvladla kedze bol spinal a syncek mi dodava chut do zivota .Tie ktore to len caka ...Velmi drzim palce ! 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre