Ako zmierniť panický strach z pôrodu?

hanuky
3. júl 2008

Ahojte maminy 🙂
asi vam to bude dost a dost divne, ale o mesiac mam rodit a som z toho poriadne vyvalena... Mam strasny strach, az taky, ze ked na to myslim, hned utekam na wc...
hm... - a to som prosim pekne zdravotna sestra. - - A v tom je problem, pretoze viem presne co ma caka, ake su mozne komplikacie, ake chyby sa stavaju, patologicke stavy, a ake chyby casto lekari robia... bola som pri par porodoch a asi aj prave preto je to pre mna taky stres.
Strasne sa bojim, dokonca som sa rozhodla aj pre epi (doteraz som bola odporca) ale astach sa nezmensuje.... ☹ Citim, ze uz aj mala je zo mna nervozna... ☹ ☹ ☹

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pampuliacik
28. júl 2008

caute baby-neda mi nezareagovat 😀 nakolko som "cerstvo" po porode. dufam, ze nebudem nikoho "iritovat" 😀 aj mna drazdili vety typu prezili to ine, prezijes aj ty. aj ja som o porode vela rozmyslala a mala obavy, to je prirodzene. ale po mojom zazitku som presvedcena, ze vela zavazi psychika. ja som sa velmi tesila, ze konecne uz nebudem tehotna (bolo to dost vycerpavajuce pre mna a nevedela som sa dockat az "to brucho" bude prec a ja budem sama sebou... a tiez som sa snazila ovplyvnit vopred co sa dalo (malinikovy caj, masaz hradze, cvicenie...). mozno to az tak velmi realne fyzicky nepomohlo, ale pomohlo to psychicky, nadobudla som dojem, ze to musi byt dobre a ze sa to da zvladnut. a vysledok? pocas kontrakcii som sa snazila dychat ako "sa ma" 😀 , pila malinik (ked som bola este doma), a celkovo to brala pozitivne s tym, ze uz je to tu a nasa Emka sa uz narodi. vysledkom bol total pohodovy porod a silne bolesti spolu s narodenim trvali len 1 hodinku...takze naco sa stresovat dopredu, skuste sa tesit a urobit vsetko pre to, aby ste boli v pohode hlavne psychicky- pomaha to nesmierne... a mimochodom- ja som nemala ani epidural a po porode, este na stole som manzelovi povedala, ze to nebolo az take hrozne... a to som prvorodicka. tak drzim palceky aj vam, kazdy porod je iny predsa...

emfi
31. júl 2008

Ahojček. Tiež som bola riadne vyplašená. Pred prvým pôrodom som bola z toho hotová, nevedela som čo ma čaka a keď sa to blížilo, tak som sa rozplakala. Ale všetko sa dá vydržať...
Keď som sa dozvedela, že čakame druhé bábo, aj som sa tešila, ale bola som asi viac ustráchaná ako prvý krát, počúvala som rôzne historky od známych a to mi nepridalo. Nemohla som spávať, stále sa mi snívalo , že rodím, a mám všelijaké komplikácie. Muž mi často hovoril, aby som na to nemyslela, ale to sa ľahko povie, ked jeho to nečakalo, všetko to bolo na mne. V noci som sa budievala, už ku koncu tehu, na rôzne podnety a myslela, že už idem rodiť.
Ale všetko dobre dopadlo, samozrejme, že tá bolesť tam vždy je, bez toho to nejde. Muž bol pri pôrode , aj to mi dosť pomohlo a ked vám ukážu ten maličký batôžtek, tak zabudnete na strach aj bolesť, je to náš údel, ale stojí to za to...

cessy
31. júl 2008

😕
ahojte babulky
mne sa tiez blizi termin porodu, tiez neviem do coho idem a bojim sa toho. tiez som uz o porode vela precitala, videla som porod. aj kopu kadejakych strasidelnzch scenarov som pocula....ale neviem sa dockat kedy uvidim tu malicku tvaricku 🙂 🙂. vsetko co ste tu napisali ma aj trosku povzbudilo, ale aj tak sa bojim..ved strach je prirodzeny, nie??

peta1510
31. júl 2008

To je presne to,ze aj mala je z teba nervozna.Ono je asi fakt horsie vediet,ako nevediet,co cloveka caka.Ja som sa tiez bala,kto by sa nebal,ked clovek vie,ze to bude (asi) boliet a co vselico sa moze stat.Hovori sa,ze pozitivne myslenie je polovica uspechu,tak treba aj tak mysliet,aby sa tie komplikacie nevyskytli.Alebo vies co?Najlepsie je na to nemysliet.Ja som sa stale ukludnovala tak,ze este je cas mysliet na to a bat sa,ze vhodne to bude az v den D,no a v ten den D,hoci nam to trvalo takmer 12hod. sa to zomlelo tak rychlo,ze nebol cas mysliet 😉 A este jedna vec mi pomohla,predstav si,co to musi byt pre to babatko?Tlacit sa cela malinkym otvorom do cudzieho sveta,az to je ten stres!Ber to tak,ze do nemocnice si jednoducho ides po babatko.Zvladli to ine,zvladnes aj ty,a uz na to nemysli! 😵 Vela stastia

zukana
1. aug 2008

Ahojte. Mne sa malá narodila 24. februára. Ako prvorodička som sa tiež trochu bála. Ale skôr to bol strach z neznámeho. a veľká dávka nervozity. Určite to nebol strach z bolesti. všAK som ani nevedela aká veľká bolesť to bude. Bolelo to áno, ale ešte aj vtedy som myslela na bábo a bolo my hneď lepšie. Samozrejme, treba sa trochu báť a treba mať aj trochu rešpektu, netreba to brať na ľahkú váhu, ale zbytočne sa stresovať, to teda nie. Užívajte si tehotenstvo také aké je, a zbytočne sa nestresujte. Veď keď sa bábo narodí je to ohromná vec a veľká radosť, ale pocit, že je bábu v brušku u maminy dobre, že ho máte stále pri sebe sa pôrodom končí.

katkaajurko
4. aug 2008

ahojte- niekto tu pisal,ze aj vyska je problemovy faktor a dovod na CR...moj kamarat vzdy ked ma vidi - hovori ze mna lekari daju na CR - lebo mam 1,56 m..ale on je gynekolog v cechach...neviem ale preco je to problemom...

tiez sa raz budem strasne bat...

titkovamiriam
4. aug 2008

ja mam 158cm a rodial som vsetky deti normalne -asi to skor zavisi od panvy 🙂

katkaajurko
4. aug 2008

aha, fakt? no - on mi to stale vravi... ze mna si doktori "nelajznu" ze by moc riskovali...ale teda ze to zavisi ake velke babo budem mat v bruchu 🙂

no u mna je to ale este hudba buducnosti...teda dufam,ze nie velmi dalekej 😀 ale buducnosti ale uz teraz mam dost strach a to som ani ziadne video zatial nepozerala...

oneri
4. aug 2008

ahojte babenky.
ja mam taku fobiu z porodu, ze sa mi to zrejme odzrkadlilo na psychike, lebo odkedy sme zacali pracovat na babetku, prestala som mat chut na sex, vlastne ho odmietam a robim vsetko mozne, aby nebol, lebo sa bojim otehotnenia a nasledneho porodu. sila coo? psychika mi brani aj otehotniet. neviem co bude dalej. ja mam taky panicky strach z lekarov, ze ked idem len na inkciu zvykne mi prist spatne, taka horucava, ciernava. co ak pri porode odkvecnem?? a vlastne to by asi bolo to najlepsie, aspon by mi robili cisarak, ale to mas jedno, som hakliva na svoje telo, a hocico mi budu robit, asi omdlem. tiez mam nizky prah bolesti. uz sa mi o tom aj sniva, ze pocujem kricat ine zeny na porodnej sale, vtedy mi pride este horsie. kokos, tiez som si nemala pozerat tie videa z porodov. este nikdy mi nic nezasivali. obdivujem vsetky zeny co rodili a vzdavam im hold. chcem byt chlapom. mat deti bez porodu.ak je porod daco take ako bolestiva menstruacia a este horsie, tak dakujem pekne. majte sa drzte sa paaaaa

muriel293
4. aug 2008

ja som navštívila kamarátku čo má šesť týždňov po pôrode,nemala nejaký ľahký pôrod a dlho sa trápila a viete čo zadrela??? no,išla by som zas! 😅 😅 😅 chápete toto??? xixi,ešte ani zahojená poriadne neni a už takéto povie,plus mi pustila nakamerované čerstvé miminko hneď po pôrode a ja som u nej dobreže nerevala že aj ja už chcem vidieť svoje! také bolo zlaté! 😀 😀 😀

lucxy
4. aug 2008

baby nebojte sa na vsetko zle zabudnete 🙂 🙂 🙂

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
enynka1
5. aug 2008

baby ja sa nebojim ani tak porodu ale toho co ma caka v nemocnici, neprijemn otraveni lekari a sestricky, narvate izby, spinave kupelne, a celkovo na cloveka predsa vplyva okolite prostredie a v nasich nemocniciach je to otrasne..a v mojom pripade tympadom vsetko prezivam citlivejsie aj malu bolest, ked musim ist co i len na krv do hnusnej nemocky...

titkovamiriam
5. aug 2008

enyka tak si daj nadstandart a je,kde chces rodit?

enynka1
5. aug 2008

v ruzinove, ale ved to je jedno nadstanart je to iste co standart len tam mas aspon na izbe wcko a sprxu..a teraz su navaly v nemocniciax takze sa mi nemusi ani ujst..

ddarina1
5. aug 2008

Ahojte Holky! Mňa čaká onedlho 2 pôrod a poviem Vám úprimne, že sa naň teším! Možno to bude aj super lekárom, ktorého by som nemenila za nič na svete! Prvého pôrodu som sa tiež bála a chcela som si dať ep. no na poslednú chvíľu som si povedala, že to chcem precítiť také ako to má byť a toto rozhodnutie neľutujem do dnešného dňa.

ddarina1
5. aug 2008

A ešte niečo čo sa mi naozaj osvedčilo, je pôrod kde je prítomný aj partner. Po tom čo mu môj lekár ukázal kde mi má masírovať kríže tá bolesť ustúpila o polovicu a to fakt nepreháňam.

dadulienka2404
5. aug 2008

ddarina neviem ale ja mam za sebou 4 porody a az pri poslednom bol manzel a pokial pri mne nebol nekricala som ani nic tomu podobne robila som to co mi povedali.a pri poslednom bol manzel a tak som kricala a plakala co na mna az primar krical a nakoniec som sa tym vysilila tak ze ked trebalo tlacit nechcela som lebo som nevladala.takze asi to nie vzdy plati a nie kazdemu to pomaha ja som od kedy prisiel ku mne na porodnicu spanikarila tak ze som nechapala a hlavne som sa za to hanbila ale prakticky som rada ze pri mne bol lebo ma velmi ukludnoval a nechal ma aby som ho stlacala a stipala od bolesti. 😒 😒 😒

mmartinaa
1. jún 2009

😨 čaute všetky tehuľky,ja sa tiež veľmi veľmi bojím,čaká ma to 3.septembra,no už teraz neviem celé noci spať,do toho sa mi snívajú hrozné sny,dokonca,že som pri porode zomrela atď.
Niekedy sa až hambím za to aká som citlivka.Napr. už len pri odbere krvy odpadávam,dokonca keď mi sestrička brala krv v prvom trimestri na zistenie rh faktora atď, mi ju musela brať na tri krát.Sama hovorila,že to ešte nezažila,vraj malé dieťa viac znesie,a nevie si predstaviť či vobec zvládnem porod.Aj keď sa snažím nebyť taká citlivka,nemožem za to.Najradšej by som asi chcela cisársky,ale to sa nedá len tak vypýtať.A bojím sa aj epidurálky,viem,že to uľahčuje porod,ale nie som si istá či by som to vpychnutie zvládla a o šití,či nástrihu ani nehovorím,na to radšej nemyslím.Najradšej by som bola keby to už bolo za mnou,a ak to prežijem ja padavka, tak potom každý.Pa pa držím všetkým palčeky

deborah1
2. jún 2009

Ahoj mmartinkaa,tak ja nápodobne s tým pôrodom-termín mám 2.septembra,ale už len to pomyslenie na pôrod.. 😕 Snažím sa na to nemyslieť,ale viem,že raz to príde.Ja chcem epidurálku,aj tej sa síce trochu bojím,ale nie ani zďaleka ako pôrodných bolestí,lebo viem,aké som ich mala. 😖 Ale ak ťa ukludním,aspoň u mňa to tak bolo,po tých bolestiach to šitie už nebolo nič,ani nástrih vôbec neviem,kedy mi robili,to keď sa sústredíš na pôrod,ani nemusíš postrehnúť.Pri epidurálke to vpichnutie asi nebolí,lebo to lokálne umŕtvia.Ja skôr sa bojím,aby ma pôrod nechytil nečakane,lebo chcem ísť rodiť asi do Trenčína kvôli epidurálke,aby som sa tam stihla dopraviť a nemusela utekať do našej nemocnice a zvíjať sa v bolestiach. 😖Radšej ani nebudem už o tom písať,lebo sa mi od nervozity chce s..ť. 😒 😅 Tak sa drž,papa.

janinad
2. jún 2009

Ahojte, s tym strachom urcite nie ste samy. Ja mam z toho tiez des. Tiez som donekoncna rozmyslala aka porodnica, ci sa da zaplatit doktor, epi bola samozrejmosťou. Tak nejako sa mi to vyriesilo, lebo nakoniec to bude CS. Ale teraz chytam paniku uz aj z toho. Len si hovorim, ze uz neni cesty spät a nejako to musi dopadnut. Len dufam a snazim sa pevne verit, ze dobre. Lebo tiez verim, ze babatko citi ten strach. Tak sa snazim na to nemysliet. A ako mi niektore babky napisali, tak to skutocne stoji za to, a na vsetko sa zabudne.

mmartinaa v nejakej diskusii o CS som citala, ze odporucanie moze dat aj psycholog. Pokial skutocne mas take problemy a verim, ze to moze byt, lebo mne ked brali krcne mandle, tak som sa tak triasla, ze som 10 cm nadskakovala - toho sa tiez bojim, ako zareagujem na sale, skus toho psychologa. Lebo cely pôrod sa podla mna moze skomplikovat len na tej psychike, a potom je mozno naozaj lepsi CS.

Drzim nam vsetkym palce, aby sme to ako tak prekonali a v zdravi sa dockali nasich malickych.

berus222
2. jún 2009

caute baby. ja som typ, ze popredu nestresujem. cakal ma prvy porod a nejako mi to nedochadzalo. bala som sa, ci bude maly v poriadku, ale nejako som porod a to vsetko neriesila. vzdy som si robila srandu, ze budem mat 2oj hodinovy porod. ale potom to prislo. o 11 vecer zacali bolesti a mna hned chytila panika a stres. nevedela som predychavat, chodit, ani jak sa volam. no cista panika. o 0:50 bol maly na svete zdravucky a bez epi. takze to netrvalo ani tie 2 hodiny. a nebolo to vobec strasne. len si treba uvedomit, ze ide o toho drobca, nie o nas.
psychika strasne pomaha. 😉

nebojte, zvladnete to a ten uzlicek stoji za to. a naozaj hned na to zle zabudnete. drzim vam vsetkym palceky. 🙂

deborah1
22. júl 2009

Ahojte,tak som tu zase v tejto téme 😅 .Ja sa tak bojííím pôrodu a tých bolestí 😲 ,je tu ešte niekto taký? 😕 Dnes som bola v poradni a ešte som len zbadala kozu,už ma chytila hrôza 😨 😖 ☹

natashkaa
22. júl 2009

Baby jed pisete PANICKY tak neviem ci je naozj panicky. Ja mam diagnostikovanu panicku poruchu - od lekara brala som aj xanax to znamena ked sa co i len priblizim k poliklinike pulz az 180 cela fialova lebo nestiham dychat triaska.....11.6 som porodila najuzastnejsiebabatko na svete. Musela som sice cisarsky v celkovej leno bolo to veelke riziko. Nacpali ma ale kadejakymi sedativami takze na sale som mala pulz "iba" 133. Ak som to zvladla ja verte mi ze potom kazda...

timotej
22. júl 2009

Nataška super si bojovníčka, ja som trpela tiež panickou poruchou a mala som aj popôrodnú depku dosť silnú, aj ja som si myslela že ked to zvládnem ja tak každá. A rodila som dokonca normálne. Od polovice tehu som bola na hormonálnej hojdačke a výkyvy nálad ale už som to prekonala mám 10.mes drobca.

natashkaa
22. júl 2009

timotej
tak to si ty bojovnicka s PP rodit prirodzene uff tak to by bolo nad moje sily

natinka228
12. feb 2010

ahoooj maminky ja mammm naozaj strach to určite každaa.....ale neda sa to prekonat zostava mi tyz.dva.....a nijako si to neviem prestavit tie bolesti ten porod uz len ta sanitka co ma tam bude brat noooo nieco neuveritelnee!!!!!!! a slovo sala mi prinasa dost cudny neopisatelny pocit....mala som tuu cest..ked som isla do poradne a cakala som v cakarnii že jedna prvorodicka chitila bolesti zacala jejj odtekat plodova voda.....nooo nebol to pekny pohlad chudatko nevedela ci sediet ci si tam hnet lahnut na zem v ociach mala strach a ani slovo nevedela povedat....tak to mi na sebavedomii vobec nepridalo.... som clovek co sa boji aj muchi a panikarim už len ked ma boli hlava a tak neviemm co robit....prooosiiim poradte mi ako to zvladnut ako prekonat moja strach ☹

nikollette
12. feb 2010

prečo by ťa mala brať sanitka 😅
95% pôrodov co poznám, sú bez zásahu sanitky 😉

martinka13
12. feb 2010

nainka228 - aj ja som mala ozaj paniku Myslela som, ze nik sa nemoze bat viac ako ja Len u mna to neskor nabralo zvlastny priebeh Cim som mala vacsie brusko, tym som sa menej bala Uplne najviac mi ale pomohlo, ze som pred porodom bola 3 dni v nemocnici Bola som v Handlovej Byvali sme s manzelom v nadstandarde - teda bol po cely cas so mnou Proste sme sa tam super zabyvali Ked to prislo bolesti ma velmi milo prekvapili Tym ze som sa tak strasne bala, cakala som nieoc ovela brutalnejsie A aj samotny porod bol fajn Maly mal rovne 4 kg a asi 10 min. po porode som povedala ze ak to bude takto aj nabuduce tak ziadny problem Uplne chapem, ze sa bojis sanitky atd Pre mna bola velmi zla predstava pobytu v nemocnici Najdi si taku, ktora ti bude absolutne vyhovovat (alebo teda aspon sa tomu co najviac priblizi) Drzim palce a ako sa vravi ta mudra veta, ktora mi sla neskutocne na nervy ked som bola tehotna: Neboj zvladli to ine, zvladnes to aj ty 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre