Ako zmierniť panický strach z pôrodu?

hanuky
3. júl 2008

Ahojte maminy 🙂
asi vam to bude dost a dost divne, ale o mesiac mam rodit a som z toho poriadne vyvalena... Mam strasny strach, az taky, ze ked na to myslim, hned utekam na wc...
hm... - a to som prosim pekne zdravotna sestra. - - A v tom je problem, pretoze viem presne co ma caka, ake su mozne komplikacie, ake chyby sa stavaju, patologicke stavy, a ake chyby casto lekari robia... bola som pri par porodoch a asi aj prave preto je to pre mna taky stres.
Strasne sa bojim, dokonca som sa rozhodla aj pre epi (doteraz som bola odporca) ale astach sa nezmensuje.... ☹ Citim, ze uz aj mala je zo mna nervozna... ☹ ☹ ☹

bibione
12. feb 2010

nikoletee: sanitka je dobra vec,lebo ked to pride hlavne necakane,ides hned dovnutra a necakas na urgente ako taka sliepka...aspon na kramaroch to tak byva 😠 je tam vzdy kopa ludi,vsetci vyzeraju velmi zdravo,len ty zdochinas

no ale k teme 😉 ja som bola taka vys...a,ze som stale pozerala videa porodov,cisarakov,stale som cakala kedy to pride a hlavne ci spoznam,ze to pride...take sny som mavala o porode,ze som doma sedela v kuchyni a maly sa mi zrazu zjavil medzi nohami a ja som cvumela ako sprosta,ze co to je...alebo som si predstavovala tie najhosrie scenare,ze ma to chyti doma a ja doma sama...to bol moj navacsi des...ze ked ma chytia bolesti,tak ja to stopro nepredycham a budu ma musiet kriesit,ze mi nestihnu dat epidural a ja zazijem bolest svojho zivota...no realita bola uplne ina 😀 som tiez zdravotacka,ale bez epi ani na krok ...ale prenasala som a porod mi vyvolavali,epi som stihla v pohode...chvalabohu za to...nechapem,preco zeny chu trpiet 😠 ked nemusia...ich vec...ale ja 14hodin som rodila a nakoniec sa slo cisar...pravdupovediac porod nebolo to najhorsie...ale po nom ...len si na to spomeniem a jezia sa mi chlpy na tele 😔

bibione
12. feb 2010

no a patrim ktym,co potom vsetkom povedali- UZ NIKDY VIAC...a ked si niekto mysli,ze cisar je lepsia alternativa...co som si aj ja myslela,tak teda nic moc...radsej prirodzene nez toto,ale zial,nemala som na vyber

natinka228
12. feb 2010

nikoletee.......sanitka je na to aby preteba dosla ked nemas nikoho po ruke kdo ta hodi do nemocnice...hmmm.....to je novinka cooo...

.martinka13 dakujem za radu dufam že to bude aspon take ako ste to opisal.......ja sa najiac bojiim tych bolesti je to nieco nove a ako sa hovori 100 ludi 100 chuti tak neviem ........a bojiim sa aj toho že tie bolesti nebudem vediet spoznat..že mi nedojde ...že to už ide.............nooo dufam že to nejako spoznamm.....a co sa tyka epiduralky nhooo nevie ale asi si ju nedamm pocula som že to neni dobre...že u niektrých maminiek to tak zabere že necitia skoro nic a pri porode nevedia tlacit a to suu same komplikacie ale samozrejme ked to bude nieco nezvladnutelne tak si ju necham šupnuuut

latvia
12. feb 2010

jj, sanitka = v dnesnej dobe taxik..

timotej
12. feb 2010

natinka neboj zvládneš to ked som to zvládla ja najväčší strachoprd na svete. Doktor mi povedal pred pôrodom že pôrod neprichádza z minúty na minútu ale postupne že je to otázka jedného dvoch dní a hlavne u prvorodičky. A naozaj je to tak najprv ti začne tvrdúť brucho potom také slabučké bolesti ako ked dostaneš menzes a potom ako ti odtečie voda tak bolesti naberajú na intenzite. Ale po odtečení vody ešte niekoľko hodín do pôrodu takže sa to stíha aj ked si doma sa presunúť.

jankohrasko
12. feb 2010

natinka228: neboj sa, ja viem, ze ked sa mi to teraz hovori, ja som sa tiez strasne bala..
Nesmies mysliet na zle veci. Ja som pred porodom nic uz necitala, tesila som sa na babatko.
Kopu zlych veci sa Ta nemusi ani tykat, zbytocne sa s tym stresovat.
Mne dost pomohlo, ze bol pri mne moj muz..
Drzkam Ti palceky, hlavne aby ste boli Ty aj drobcek zdravucki..
Uvidis, ked budes mat po tom, tak povies, ze to nebolo take strasne 😉
Neboj, ked som to zvladla ja, tak aj Ty 😎

bibione
13. feb 2010

natinka: to bolo dobreee 😉
no neni to tak pravda ako pises stou epi...mne uz na tlacenie nedopichovali,takze kontra som si uzila riadne....fuj fuj fuj 😝 ci to spoznas?? tak tomu ver,ze spoznas...ale u kazdeho je to inak: niekomu tvrdne brucho...mne uz od 35tt,tak tym by som sa moc neriadila,menzesove bolesti...no povedzme ze ano...mne sli kontra len do krizov a to je to najhnusnejsie a 14hod byt bez epi...zbalznila by som sa...ale najvascia haluz bol klistir 😀 to boli soky pre mna...ja kontra plus tlaky jak svina a sestricka mi povedala,ze mam tlacit medzi kontra...ja reku vtipne...slo ma roztrhnut na wecku a ked uz mi konecne dali epi....to bola taka ulava ze az....lepsie ako LSD 😀 niezeby som mala taku skusenost 😀 😀
mno...ked ti odtecie plodova voda,..je to jasne,,,sup sup rodit...ked mas len kontra,ide to pomalsie,az to zacne byt pravidelne takych 5 minut,treba ist rodit...ale casto sa stava,ze kontra pridu rovno po 3 munutach a to je o drzku...aj preto ta sanitka nikolete...taxi ti je na dve veci,kym sa dovolas,kym pride,kym sa tam dotrepes,lebo na semaforoch musi stat...aj porodis v nom a sanitka ide sup sup

bibione
13. feb 2010

timotej: po odteceni plodovky musis hned do spitala...tam nesmies cakat...plodovka ti tak zrychli porod ze az 😉

natinka: ked budu komplikacie,tazko ti ju pichnu...v takych kontra sa nesmies pritom hybat...a picha sa,ked si na 4 otvorena...takze ked to nestihnes,uz ti nedaju...a tu si treba zaplatit...

biba12
13. feb 2010

POdla mna treba mysliet pozitivne. Ja som mala tak vysoky adrenalin, ze som ani nestihala registrovat, co vsetko sa so mnou deje. A ked mi pichli epi, to bola ulava. A vydrzala az do konca porodu. Druhe rodim rovnako s epi. Podla mna za vsetko mozu aj tie filmy, ked clovek vidi ako tiez zeny jacia tak sa Ti ani deti mat nechce, ked to mas vytrpiet. A pritom zaciatky su v pohode, ako kramy, nic hrozne. Mne tie male bolesti trvali cca 4 hodky, potom sa to zacalo trocha stupnovat, ale to mi pichli uz epi a bolo dobre. Az na poslednych par minut tlacenia...Da sa to zvaldnut, len treba pocuvta, co hovori doktor.

natinka228
13. feb 2010

jjjj dakujek dakujem pekne za rady ,,,,,, noo aj ked nemožem povedat že sa nebojiim ale som možno trosku kludnejsia.....dufam že to zvladneme.....a to stou epi...no ved som pisala že som to len pocula a tak ked to bude boliet už viem že si ju dammm...... 😝

ja viem zvladli to milll....žien na svete tak dufam že sa medzi ne zaradiim aj ja.. 😅 .moc moc sa tesimmm na malehoo len keby to ide bes tych bolestii..... 😲 ....hihihihi neda sa tomu vyhnuut?????ale neee......wed to nejako zmakneme a dufam že nato budem spominat v dobrom hahah 😀 možno pomože aj to že tam bude ocko tak dufam že mu tam nepolamem ručičky....

latvia
13. feb 2010

po odteceni plodovky do nemocnice do 2 hodin....
epi sa picha od 4 cm a viac... 😉

bibione
13. feb 2010

natinka: a kde ides rodit? lebo ked ces epi...aj keby si ju nevyuzila,peniaze ti vratia,treba absolvovat vystrenie u anesteziologa

natinka228
14. feb 2010

bibione ja idem na atolsku.....nooo neviem lepsie povedane chodim tam od kedy som zistila že cakam babatko ale isla by som asi racej do ružinovskeej no neviem ci ma tam zoberu ☹

bibione
14. feb 2010

natinka: mas najvyssi cas sa rozhodnut,,,to uz si mala mat vybavene 😅 lebo ak ces rodit inde ako tam kam chodis,tak do ruzinova si mala zacat od 36tt 😕

natinka228
15. feb 2010

haaaa noooo tak to som nevedelaa wed tak pojdem na antolsku aj tam sa to da ležala som tam 6 dnii aa celkom v pohodke ihih 😉 ..........nooo a ty si kde rodila????

bibione
15. feb 2010

na kramkaroch

zuzanka.j
15. feb 2010

aj ja sa strasne bojim, hlavne toho sitia. som zdravotacka a videla som niekolko porodov. a ked tie ubohe zeny zasivali myslela som ze tam umriem, niektore kricali viac ako pri kontrakciach. bolo to hrozne... aj ked mi viacere osoby z mojho okolia povedali, ze sitie necitili, viem co som videla a mam z toho hrozu. 😢

katka1981
23. feb 2010

Baby, ja som mala panicky strach, muz mi chcel vybavit papier od psychiatra na cisara. Nakoniec som si povedala, ze sa musim pozbierat, lebo mi preskoci a kto sa postara o dieta, bala som sa uz aj cisara. Nakoniec som si kupila EPINO, modlila som sa a zacala si nahovarat, ze porod bude pohoda, bez bolesti, bez sitia a naozaj taky bol. Epiduralka krasne zabrala a bol pohodovy ako menstruacia a kratucky, bez sitia, bez nastrihu. Baby psychika robi zazraky, musite sa presvedcit, ze nebudete mat bolesti. Ja sa vsetkeho bojim, mna boli strasne aj odber krvi. Dokazete to naozaj. Drzte sa!!!

camilla_1
27. apr 2010

ahojte kocky,tak ja som v 11t a bojim sa tiez tiez mam aj psych,problemy uz dlhsi cas aj sa liecim prave preto uvazujem uz teraz akym sposobom pojdem rodit 😒

jaroe
27. apr 2010

camila neboj sa, fakt je dolezita psychika ako pise katka. Skus si precitat nejake knihy o prirodzenych porodoch, posurfovat na internete, mozno ti to pomoze. Nemozes mysliet na to, ze budes mat problematicky porod, jednoducho si to nepripustaj. No a co, ze niektore zeny maju neprijemne zazitky, take info musis brat jednym uchom dnu, druhym von.

miriam11
28. apr 2010

camillka, teraz na zaciatku tehu na to vobec nemysli. Vsak si sposobujes zbytocny stres. Presne tak, je potrebne, aby si si precitala co najviac o porodoch a uvidis, ze vsetko krasne zvladnes. Nesmies si uz teraz ani nikdy predstavovat takmer hororove sceny ake tam zazijes..... neboj, nezazijes. Mysli na porod az napr. po 35.t. tehu. A skus na to mysliet fakt pozitivne. necitaj si zle skusenosti z porodu, lebo ono je to tak, ze vacsinou o peknych porodoch sa nepise, len o zlych. kazdy vnima svoju skusenost inak a tak si skus nastudovat utlmovanie bolesti liekmi a podob. Alebo ak si myslis, ze prirodzeny spôsob nezvladnes, tak si skus pohovorit s doktorom, aby Ta odporucil na cisarsky rez. (vsetko sa da zariadit v dnesnej dobe), ak si myslis, ze to Ti pomoze, A ver mi, ze kazda z nas sa bala (aj tie zeny, co vravia, ze sa nebali, tak ano bali sa a mali taktiez obavy). A urcite Ti pomoze aj to, ze sa budes tesit na babo, uvidis, ked budes citit to malinke v sebe ako kopka, je to velmi krasne, takze neskor tu pripravu na porod budes vnimat inak ako teraz na zaciatku..... treba mysliet na babo, nie na porod. Prajem Ti vela stastia, aby si myslela len pozitivne... 🙂

camilla_1
30. apr 2010

miriam dakujem ti moc 🙂

pink_lady
2. máj 2010

ahojte, no myslim ze nikto viac sa nikdy nebal ako ja 😀 a prezila som! 😎 mala som - pre niektorych co to nezazili - "sice" alebo "ale" cisara 😀 😎 ale druhykrat by som utekala na prirodzeny. Tak hlavy hore kocky, nebojte sa, vsetko dobre dopadne 😵
nemyslite teraz na seba, ako to prezijete, ale na to malinke, pre neho je to vacsi stres, ono chudatko nevie, co sa deje (hlavne pri sc, je to pre babulko sok), a prirodzeny porod boli aj babatko a mozno viac ako zenu. Takze nemyslite na strach ale na to aby ste to babatku ulahcili a boli mu hned po porode co najvacsou oporou 😉

mirka285
2. máj 2010

pink lady mozno keby si vedela aky zly moze byt niekedy prirodzeny porod by si bola "vdacna" za tu sekciu 😉

pink_lady
2. máj 2010

no mirka mozno keby si vedela aka zla moze byt sekcia a ze moze ist aj o zivot ...tak ... 😒

pink_lady
2. máj 2010

prezila som niekolko oblickovych kolik (a tie co rodili "normalne" sa zhoduju ze to je rovnake alebo aj horsie ako porod (a to povedala znama co mala 40 hodinovy porod) 😲 takze co je to bolest viem a dala by som neviem co zato aby som bola mohla rodit prirodzene a malicky by bol v poriadku (a rovnako ja) a nemusel ani jeden z nas bojovat o zivot...
nechapem preco si vsetky myslite ze cisarsky je vyhra...

mirka285
2. máj 2010

pink lady mne aj mojmu babu islo o zivot pri normalnom porode...takze nesudila by som ktory porod je lepsi alebo horsi...je to individualne takze ja mozem tebe povedat to iste-nechapem preco si myslis ze normalny porod je vyhra....moj porod je doteraz jedna velka nocna mora 😢

mirka285
2. máj 2010

aby sme si rozumeli len som tym chcela povedat ze kedze dopredu nikto nevie povedat ako sa nakoniec kazdy porod vyvinie,nikto by si nemal dovolit tvrdit ci je lepsi prirodzeny alebo sekcia ☹ hlavne si vsetci zelajme aby vsetky porody prebehli bez komplikacii a narodili sa nam zdrave babatka 😔

camilla_1
25. máj 2010

Tak vela povzbudenia sa tu clovek nedocita ☹((( skor mam este vacsi strach 😠

miriam11
25. máj 2010

🙂 camillka, necitaj tieto diskusie o strachu z porodu, nema to ziadny zmysel. Kazda zena to preziva inak, a hlavne v prvom rade - treba mysliet na babo. . . . . . . preco by si zrovna Ty mala mat osklivy zazitok z porodu? Neprivolavaj si ho zlymi myslienkami. Ako som Ti uz raz radila, vobec na to teraz nemysli, vsak ked to takto pojde dalej, si neviem predstavit aky strach budes mat napr. tyzden pred porodom, alebo dva dni pred porodom? hm? vsetko dobre dopadne a neboj sa ------------- prezijes to. Poriadne si nastuduj literaturu, zaplat si aj epiduralku.... to Ta aj psychicky podpori. Mozno budes mat taky porod, ze po nom si povies --- tak to coho som sa bala, ved to bolo v pohode 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Ty potrebujes rady, ako sa mas s tym vyrovnat, ale ja mam tiez pocit, ze niekedy su tu prispevky, ktore smeruju k tomu, ze mas z toho este vacsiu paniku. Ja na Tvojom mieste by som to uz necitala, citala by som si len pekne clanky a pripavy na porod. To by bolo pre mna jedinou terapiou a este by ma ukludnovalo aj to, ze je moznost dat si pichnut pripadne aj EPI.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre