Ako zmierniť panický strach z pôrodu?

hanuky
3. júl 2008

Ahojte maminy 🙂
asi vam to bude dost a dost divne, ale o mesiac mam rodit a som z toho poriadne vyvalena... Mam strasny strach, az taky, ze ked na to myslim, hned utekam na wc...
hm... - a to som prosim pekne zdravotna sestra. - - A v tom je problem, pretoze viem presne co ma caka, ake su mozne komplikacie, ake chyby sa stavaju, patologicke stavy, a ake chyby casto lekari robia... bola som pri par porodoch a asi aj prave preto je to pre mna taky stres.
Strasne sa bojim, dokonca som sa rozhodla aj pre epi (doteraz som bola odporca) ale astach sa nezmensuje.... ☹ Citim, ze uz aj mala je zo mna nervozna... ☹ ☹ ☹

camilla_1
5. dec 2010

@romanka09
Ja ti poradim len toto .....Konecne budes mat dusicku ktora ta neopusti a ktora bude len tvoja tak sa preber ved teraz uz mas kvoli comu zit a porodit je uz len malina ...

daniela1974
5. dec 2010

@bubulka722 no ale pan francuzsky porodnik Michel Odenta opisuje trochu iny priebeh porodu ako v nasich slovenskych porodniciach kde Ta nastrihnu napichaju nadopuju nepytaju sa Ta neriesia dieta odtrhnu od mamky okamzite po porode a daju jej ho az po 6 hodinach, ze?

daniela1974
5. dec 2010

@camilla_1 Camilla - ja mam tiez PP a su lieky, s ktorymi sa da kojit, napriklad Cipralex.
Ja som na svoju diagnozu nastastie pri porode vobec nemyslela a porodila som strasne rychlo.
Ale aj tak si sikovna, ze si to zvladla.
Ja som teraz na cipralexe ale rivotril uz neberiem a chvalabohu som sa vyliecila z niekolko rocnej zavislosti na benzodiazepamoch.
Nekojis? Mala si zle stavy po porode???

bubulka722
5. dec 2010

@daniela1974 Vidím, že presne vieš čo som tým myslela. Všetko to strašné môže byť pre ženu, dieťa a aj otca jeden krásny a nezabudnuteľný zážitok. Ženu môže táto neopakovateľná chvíľa naozaj posilniť v jej úlohe matky. Máš pravdu v tom, že v našich pôrodniciach nie je tento pôrod jednoznačným právom ženy, ale treba sa pokúsiť veci zmeniť. Ja osobne bojujem so zaužívanou a tak škodlivou rutinou, pretože len na základe požiadaviek žien sa môže v týchto veciach niečo zmeniť. Čo sa týka pôrodu, tak to mám vyriešené podľa svojich predstáv, zajtra idem riešiť s primárkou novorodenecké, tak mi drž palce! 😉

kiwinka
6. dec 2010

@romanka09 a to byvas sama, ci ako? ked pises, kto vsteko na teba zanevrel? 😅

daniela1974
6. dec 2010

@bubulka722 😵 😵 😵 sme silne zeny 😎 😎 😎

camilla_1
6. dec 2010

@daniela1974
Ahoj,viem ze su lieky pri ktorych sa da kojit ale moj nazor je ze to v ziadnom pripade predsa su to lieky .... Radsej umele ale zdrave . A tym ze sa mlieko vytvara je riziko ze sa po psych,stranke moze zhorsit to sme neriskovali .

ivka82
6. dec 2010

babenky čo máte PP a už detičky, napíšte či sa to dá zvládnuť..povzbuďte tie, čo to ešte čaká🙂

romanka09
11. dec 2010

@elka74 mala si pravdu ten boštek a ked my pršteky ovinul okolo prassta nezabudnutelný zážitok:D

romanka09
11. dec 2010

@kiwinka na mna zanevreli rodičia a aj priatel a rodina ma odsudila tiež že som si nedala pozor atd. ale teraz bývam u jednej spolužiačky so strednej a o dva mesiace sa stahjem natrvalo do new yorku ku dalsej ale všetko hned znášam lahšie ked je na svete dcérka

kiwinka
11. dec 2010

@romanka09 tak z dcerky maj pekne radost a potesenie zo zivota, babetko je boží dar! 😉
prajem ti vela sil a lasky s malinkou .

elka74
13. dec 2010

@romanka09 blahoželám.. vedela som že to zvládneš a veľmi som ti držala palce 🙂

kiwinka
14. dec 2010

dievcata, nebojte sa!
uz mate babetko v brusku, ktore rastie, hybe sa, vyvyja a chce ist na svet za Vami! 😀
netreba mysliet na nic zle, netreba mysliet na nic, uz len na radost kedy sa konecne vas drobcek narodi a uz budete na veky spolu 🙂 !
vsetko prebehne tak ako ma a vsetky to zvladnete ! uz niet cesty späť, babetko musi von predsa a tak to treba brat. rodilo uz mnoho zien a niektore aj viac krat a dobrovolne 😉 😉 😉

romanka09
16. dec 2010

ja som si myslela že to nezvládnem ale ked som videla tie pozitívne komentáre tu tak hned som si zrazu všetko uvedomila a strach zmizol.... velmi pekne dakujem.. a už sa s malou velmi tešíme na vianoce a všetkým prajem krásne požehnané a pokojné sviatky.... 🙂 😉

alexa7
3. sep 2011

Ahojte baby,tak pripájam sa...Som prvorodička a velmi sa bojim...Som velmi citliva na bolest a bojim sa ci to vobec vydrzim,ale na drobca sa uz velmi tesim 😅 Len mam kazdym dnom vacsi strach 😒

lussy211
3. sep 2011

@carisma25 🙂Chcem sa opýtať zavedenie epi je asi tiež dosť nepríjemné či ? 😅

makalka165
3. sep 2011

@lussy211 ahoj, náhodou som natrafila na túto tému a čítam tvoju otázku tak mi nedá neodpísať 🙂 som skoro 9 mesiacov po pôrode ale ako včera si spomínam na tie bolesti pri kontrakciách a keď mi zavádzal anesteziológ epidurál tak som sa nemohla dočkať kedy mi to urobí bolo mi jedno nech to bolí ako chce a ja som to vôbec necítila 😅 a to som dosť veľká citlivka 😉

dejka77
3. sep 2011

Ja som ako prvorodicka tiez mala stavy ked som sa bala pri pomysleni na porod. Uvazovala som aj o epiduralke. Ale potom som si precitala knihu Nova doba porodni (je to pristupne na internete) a to mi viac otvorilo oci ako by mal porod vyzerat. Po urcitej stranke ma to aj upokojilo a hned som zavrhla aj epiduralku, jedine, co som mala bol rajsky plyn. Bolesti boli dost silne, ale nespominam na to ako na strasny zazitok. Ked som porodila tak aj tak vsetka ta bolest odisla a bolo mi fajn, dokonca aj po siti som sa citila dobre, nic ma nebolelo. Chcem este zdoraznit, ze pocas tehotenstva som rozmyslala skor optimisticky, na mozne komplikacie som ani nemyslela a taky bol aj moj porod, na prvorodicku celkom rychly a bez problemov.

lussy211
4. sep 2011

@makalka165 Ďakujem za odpoveď, aspoń môžem byť kludnejšia bo ja sa desne bojím 😅 Ale snáď s týmto to bude lepšie🙂

makalka165
4. sep 2011

@lussy211 aj ja som sa bála, to je normálne 🙂 neboj dobre to dopadne, keď už budeš mať drobca pri sebe ani si nespomenieš na bolesti 😉 držím palce a hlavne na to nemysli už od teraz ešte máš dosť času a drobec potrebuje kľud a nie stresy 😉

bobocka
4. sep 2011

baby prvorodicky-fakt nie je sa coho bat.ja som bola veeelmi prekvapena o com porodna bolet je.predstavovala som si to ovela horsie ako skutocne bolo.jasne,ze to nebolo nic prijemne,no uuuuuplne zvladnutelne.a to podotykam,ze mna boli vsetko.aj pri hlupom porezani sa na papieri nervacim a o zubarovi ani nehovorim.oproti zubarovi bol porod prechadzakou ruzovou zahradou.kontrakcie su tupa bolest.len silne tlaky.a krasne sa daju predychat.ja som nemala epidural a ani pri dalsom si nedam.epi totizto nie je len tlmic bolesti,nesie so sebou aj riadne rizika a teda dakujem neprosim.ved si len zoberte,ze kolko zien pred vami to zvladlo a svoje deti porodili.preco by ste to nemali zvladnut aj vy? 😉 ked sa bojite pristupu nemocnicneho personalu,tak si spiste porodny plan a prekonzultujte ho s lekarom.mate 9 mesiacov na to,aby ste si o porode a jeho priebehu nastudovali.mate moznost si vybrat porodnicu,porodnika,dulu,porodnu asistentku...rodicka moze ist do nemocnice naozaj krasne pripravena.ja som nevedela poriadne nic,len som vedela,ze ziadne tlmice bolesti a oblbovaky nechcem.porodila som uplne v pohode. a aj s nastrihom,ktory vooobec ale vooobec nebolel.a ani sitie nebolelo.staci mat len sikovneho porodnika,ktory vie kedy co a ako spravit a nie je problem.
ja sa uz velmi tesim na ten dalsi porod,uz viem,ze to absolutne ziaden strasiak nie je.zalezi len od toho ako sa k tomu rodicka postavi.netreba hned pri kazdej kontrakcii panikarit a prikladat jej vacsiu vahu ako je.treba si uvedomit,ze ako kontrakcia prisla,tak aj za par sekund odide.treba ju predychat a je to. a najdolezitejsi je fakt,ze s kazdou kontrakciou ste blizsie k tomu,ze budete drzat v naruci svoje vysnivane dietatko 🙂 nie je nic krajsie.🙂
a na zaver mala osobna rada-mesiac pred porodom zacnite pit malinikovy caj 🙂 a ked uz budete rodit,tak nelezat damy.treba sa hybat,chodit,skakat na fitopte,mierne tancovat-kruzive pohyby bokmi 🙂 dietatko tak bude postupovat.ked budete lezat,tak len cely priebeh porodu predlzite.mne osobne pomohlo sediet na vecku.telo oddychovalo,lebo sedelo,ked prisla kontrakcia,tak som sa zaprela o steny vecka a to mi pomohlo a hlavne podomnou bola diera a gravitacia pracovala a maly riadne rychlo postupoval dole 🙂
ja sa fakt na dalsi porod tesim.uz len otehotniet 😀 😀 😀

iwanka23
16. sep 2011

ja maam o tri dni termiin a velmi sa bojiiiiim ☹ ani neviem ci bude moj priatel pri mne 😒 pomooc maaam fakt strach

4gubka
17. sep 2011

chcela by som povedat, ze tie kontrakcie to je ako pri mrchach... ibaze niekedy pri tom som sa fakt nevedela ani pohnut a pri tychto sa to dalo len ti lezie na nervy ze to nie je jednorazove ale opakuje sa to a to ta akurat tak serie 🙂 🙂 🙂 a mas z toho nervy a aj telo to potom uz nechceee.... chapes.... cakala som nieco hosrie sice som sa porodubnebala ( ani sa nebojim ) 😀 😀 😀 ale to co prislo ma uplne milo prekvapilo.... a keby som sa tohto bala tak by som sa sama sebe zasmiala hehe 🙂 nebojte baby... keby to bolo take hrozne ved uz by na svete neexistovala ziadna zena ktora by chcela mat dalsie babo nie? je to len otravne lebo sa zda ze to trva dlho... a mna s kontrakciami poslali domov chapete? vraj sa neotvaram... tak ale doma je mi lepsie... a vidite ze aj s kontrakciami sedim tu 😀 😀 😀 ziaden strach... a mam pocit ze uz sa aj otvaram pomaly takze to pojdeee... tesim sa 🙂 drzte sa a ozaj sa nebojte... ved to nerobi dobre ani vam ani malemu... a je to naozaj zbytocne.... drzte sa 😉

dani84
17. sep 2011

Ja sa porodu tiez nebojim, tiez si myslim, ze ked to zvladli ostatne, tak zvladnem aj ja. Moj manzel pri porode bude a ja sa uz tesiiiiiiiim 😉 😵

veronikakira
28. jún 2012

@muriel293 ahoj, ako ste riesili porod? ja mam tiez panicky strach z porodu 😢

muriel293
28. jún 2012

@veronikakira ja som mala tiež panický a nakoniec to nebolo až také otrasné ako som si myslela tak ale mne pomohlo že som tam mala manžela to bola naozaj veľká psych. podpora a prekonanie strachu i keď ho ku mne pustili až skoro tesne pred porodom,samotný porod nebol taký strašný ale tie bolesti áno no s dýchaním a sprchou sa to dá prežiť i keď to veľmi vysiluje čo spôsobilo že som na koze už nevládala tlačiť a potom boli problémy lebo malý sa nám pridusil. Netreba sa báť a netreba počúvať čo hovoria iní a hlavne tých čo tak strašia. Každý pôrod je iný ja som si po pôrode povedala že už v živote nikdy viac a teraz chcem bábatko 😀 tak držím palce!

veronikakira
28. jún 2012

@muriel293 dik 🙂 a nakoniec si mala teda cisarksy alebo prirodzeny porod?

veronikakira
28. jún 2012

@fitny Ahoj, teraz citam od teba prispevky davnejsie, mozes mi prosim ta napisat do IP aky plan ste mali s dokim na porod. Ja sa strasne bojim z porodu, mam panicky strach, najradsej by som isla na cisarsky... 😖

lucinocka
28. jún 2012

prestahujte sa na polostrov, kde je najblizsia nemocnica 2 hodiny cesty autom a prejde vas strach z porodu 😀 jedine co Vam ostane bude panicky strach ci to stihnete na cas do porodnice 😀

muriel293
28. jún 2012

@veronikakira normálny som mala len dlhý desať hodín bolesti a pol hodinu vkuse na koze! 🙄 dnes by som už asi určite popremýšlala aj nad inou pôrodnicou! ale malému našťastie nič nie je bolo mi povedané kadečo tie prognozy neboli najlepšie všetko dobehol a teraz len vystrája 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre