Ako zmierniť panický strach z pôrodu?

hanuky
3. júl 2008

Ahojte maminy 🙂
asi vam to bude dost a dost divne, ale o mesiac mam rodit a som z toho poriadne vyvalena... Mam strasny strach, az taky, ze ked na to myslim, hned utekam na wc...
hm... - a to som prosim pekne zdravotna sestra. - - A v tom je problem, pretoze viem presne co ma caka, ake su mozne komplikacie, ake chyby sa stavaju, patologicke stavy, a ake chyby casto lekari robia... bola som pri par porodoch a asi aj prave preto je to pre mna taky stres.
Strasne sa bojim, dokonca som sa rozhodla aj pre epi (doteraz som bola odporca) ale astach sa nezmensuje.... ☹ Citim, ze uz aj mala je zo mna nervozna... ☹ ☹ ☹

michaelka5
28. jún 2012

@veronikakira ked mozem poradit necitaj si a nepozeraj priebeh porodu na internete...porod je lepsi normalny, cisarsky vol len v pripade ohorzenia zivota dietata alebo teba...a oni lekari vedia kedy je lepsi cisarsky, ale pre tvoje zdravie a aj babatka je lepsie rodit normalne(za predpokladu ze mas na to proporcie...) porod je prirodzena zalezitsot, trochu to boli a jasne ze prvy je tahsii lebo sa to musi vsetko roztiahnut...ale ked sme pri tom boli len to chystanie, uz samotny porod babatka ani necitis. hlavne vela komunikuj s lekarom a vyber si porodnika aby ti bol simpaticky, konzultuj s nim svoj strach, on najlepsie ti vysvetli ze vsetko bude dobre. moj prvy tval 6 hodin, z toho4 hod bolesti a 10 min na koze vytlaceniue babatka 🙂, druhy porod trval 2 hodky skoro bez bolesti a za 3 min tlacenia bol vonku...takze drzim palce. inak ak chces tak si zavolaj k poroduDULU, ja som ju mala pri prvom a bolo to super...

misinka26
24. júl 2012

Ahojte kočky, som prvorodička v 25 tt a mám strašne veľký strach z pôrodu, dá sa stým niečo robiť, lebo ak to takto pôjde ďalej asi sa zošaliem do pôrodu tak sa bojim ...Ďakujem.

milka1978
7. aug 2012

@hanuky ahojky ... ja mám tiež strašný strach z pôrodu ..... teraz čakám druhé dieťatko a už druhú noc som mala neskutočné nočné mory ohľadom pôrodu .... prvé bábo som mala cisársykm rezom ... ale ten mi robili "na poslednú chvíľu" takže som sa pripravovala na prirodzený pôrod ... teraz neviem ako budem robiť, či sekciou alebo prirodzene .... a preto mám asi taký veľký strach ... v júli rodila aj moja švagriná, ktorá má tiež druhé bábo a mala neskutočné bolesti ... ešte viac ako pri prvom ... môže byť, že ma týmto vystrašila a teraz sa bojím ešte viac? ako sa to dá prekonať? ďakujem

kiwinka
22. aug 2012

@milka1978 nesmies takto stresovat,,vies ty vobec coho sa bojis,? pises, ze si mala sekciu prvy raz, takze ani nevies ake je to rodit prirodzene, tak coho s avlastne bojis? stresujes seba aj babetko,,nerob to.hlavu hore ! sme baby, my vydrzime vsetkooo! 😵 😵 😵

ewca
24. sep 2012

My s manzelom uvazujeme nad druhym babatkom. Ja by som velmi chcela ale mala som velmi tazky porod s komlikaciami aj pocas neho aj po nom, dceru som po porode dva tyzdne nevidela. Rodila som "normalne" ak sa to tak da nazvat, vsetci sa cudovali, ze mi neurobili cisarsky... dovtedy som cisarsky odmietala, chcela som rodit normalne, eraz neviem, ani cisarsky podla mna nie je prechadza ruzovou zahradou a tiez tam mozu byt komplikacie

nany12
4. máj 2013

@muriel293 Ahooj ja si len tak citam tu na fóre pretoze mam velmi velky strach z porodu a tvoje prispevky ma zaujali a ako tak citam tak si aj z NZ ako aj ja a vidim ze zase cakas babatko a mame skoro rovnaky termin. Ako si na na tom s druhym tehotenstvom ides rodit zase do NZ nemocnice? Čitala som ze aj ty si mala pred prvym porodom strach ja sa toho nemozem zbavit cele noce nespim stale sa vidim len v nemocnici a proste mam pocit ze to nezvladnem. Bojim sa ze nebudem vladat tlacit. Toto je haluz ja si len tak citam prispevky a pozeram ze su z roku 2008 kde si pisala o prvom tehotenstve a uz cakas druhe no parada takze to znamena ze ten porod ta neodradil od druheho babatka. A to je druha vec co ma trapi nasa porodnica bojim sa tych lekarov a sestriciek aby boli v pohode .

lenkabell
4. máj 2013

@nany12 Ahojky, ja som rodila pred 2mesiacmi a tiez som mala strach,najma z bolesti, ale velmi mi pomohla jedna veta(povedala mi ju porodna dula na cviceni pre tehulky): "Porodná bolest nie je bolest je to porodna praca",je to tlak, ktorý musis precitit,nebranit sa tej bolesti, tomu tlaku,zavri oci a vnimaj tu bolest,da sa to zvladnut, mysli na to ze ta bolest pomaha najst babatku cestu von a cim je intenzita vacsia tym skor budes drzat drobca v naruci, rozpravaj sa s nim pocas bolesti, ja som si poskakovala na fit lopte pocas kontrakcii som kruzila panvou(to umoznuje lepsie vklznutie rotovanie hlavicky do porodnych ciest a aj teba menej bude boliet)) a hladkala som si brusko od podprsia smerom dole a vravela som malej: "maminka ti ukazecestu von,tadialto vedie cesta von" velmi mi to pomohlo, neboj sa ak sa tomu vsetkemu poddas a precitis kazdy okamih bude to skor za tebou pretoze strach vytvara blok a ten zase stahy a krcea cely porod sa spomali,mimochodom ja som rodila 18hod. ako prvorodicka no aj tak to bol ten najkrajsi zazitok na svete🙂 ak mas nejake otazky rada sa s tebou podelim o moje skusenosti 🙂

carribean
30. okt 2013

@carisma25 kontrakcie pred porodom nie je pravda ze kazda si musi odtrpiet, ja som mala sice tazky porod ale mala som moznost vidiet ako sa pride porodit prve babo uplne bez bolesti a za hodinu.....takze vsetko je individualne. co sa tyka epiduralky, ja som bola proti, ale nakoniec som si ju musela dat a zachranila ma, odporucam, skvela vec!!!

alexandra1104
5. nov 2013

@hanuky nemas sa coho bat ved nech to bude aj strasne za chvilu mna vsetko zabudnes a mi baby sme silne vsetko zvladneme tak sa len ten na svoje babetko ako ho budes drzat vnaruci

danim
5. nov 2013

@alexandra1104 pozeraj na datum.. hanuky ma uz 5r dieta.. ci rodi dalsie ? ta otazka je z 2008

brianafabianova
26. mar 2014

Zavidim ludom ktori to beru takto v pohode.Ja nemam rada deti uz vobec nie take male mimina,cely porod aj tehotenstvo sa mi neskutocne hnusi a je mi t tych vsetkych videi a fotiek doslova na vracanie,ten pohlad na skarede spinave dieta ako vylezie z....a ze by som mala kojit? no to vobec som rada ze mam take pevne prsia a jediny kto sa ich moze dotknut je chlap :D ja sa niekedy nechapem. :( Mozem nad tym uvazovat z akejkolvek strany nemozem sa toho pocitu zbavit, proste velke skarede brucho,ta postava po porode preboha a sex? teraz sex milujem a neviem si predstavit ze budem svojho chlapa este niekedy potom pritahovat taka tlsta,skareda s nervami v kybli....Som z toho vsetkeho na smrt vystrasena ked len pomyslim ze by som mala rodit, budem asi tazky pripad pre doktorov 🙂

kveta
26. mar 2014

@brianafabianova A preco chces rodit? Ved ostan bezdetna. Materstvo nie je povinne a nie je vhodne pre vsetkych.

satanka1
26. mar 2014

@brianafabianova o čo ti ide? novozaregistrovaný nick s týmto názorom na mamičkovsom fore.....trápne.
treba si nájsť iné stránky 🙂

henikapetko
30. mar 2014

Ja som dalsia z tych co sa boji porodu, mozno Vam to pride divne ale kym som nelezala na rizikovom nemala som ani ajnu co je nastrih a epidural a podobne. V noci sa budim na nocne mory o porode, chcem mat partnera pri sebe , aj on to chce ale na druhe strane sa velmi bojim, ci v jeh ociach ako zena neklesnem ....mozno je to hlupa poznamka ale ja uz neviem strasne sa bojim vsetkych veci spojenych s porodom kamaratke pri porode vypadla zlata zila a a sa ojim ze sa to stane aj mne neviem ako sa zacat na porod tesit a nie sa bat :(((

mechurik
30. mar 2014

@henikapetko vies co, ja som sa tiez bala, dala som si urobit epiduralku, a odvtedy mna aj kamosku co jej to iste robili bolieva chrbtica, a hovori sa , ze epiduralka sposobuje u deti hyperaktivitu a podobne, takze druhe dieta chcem porodit bez nej, nemala som pocit ze by som bola s nou ci bez nej rozdielna od bolesti,

co sa tyka dalsich veci, ci klesnes v ociach partnera, tak na to sa poriadne vykasli, lebo ak budes mat dietatko ako ja, a muz ti nebude prispievat financne na vsetky naklady na dieta, pochopis, ze sa teraz trapis presne ako ja na zaciatku uplne zbytocne, lebo jediny kto u nas klesol bol moj muz 🙂 a to, ze neplati, a ze miesto pomoci po porode sa mi smial ze neviem umyt dlazku s nastrihom... toto nikomu nezelam 🙂 takze sa vykasli na to ci klesnes v jeho ociach. drzim palce

henikapetko
30. mar 2014

@mechurik dakujem pekne ale aj tak sa bojim tych bolesti a vsetkeho neviem ako to zvadnem ja budem na vsetko sama bez mamy ci svokry sama...

roxana280
30. mar 2014

Ja som mala epidurálku, rodila som v Rakúsku, úžasne sa o mňa starali, pôrod mi vyvolali, epidurál dali, ale slabý, aby to nezastavilo už pôrod. Pôrod som mala ťažký skoro 12 hodín,aspoň ja som ho tak vnímala, napriek kontrakciám, ktoré som mala silné a často, lebo som sa neotvárala. Mala som k dispozícii 2 pôrodné asistentky, vaňu s vodou, relaxačnú miestnosť,porodila som krásneho chlapca, nenastrihli ma, bola som dotrhaná celá. Už by som rodiť nešla, ale som rada, že mám syna. Po epidurálke ma bolela hlava a tŕpla mi ruka, ale popri tých iných bolestiach, zanedbateľné. Inak som porodila sama bez komplikácií, boli tam ozaj ťažké prípady.Niektoré ženy majú ľahký a rýchly pôrod, ja som drobná a mala som už dobre po 30.Možno preto. Švagriná porodila v 23 za 2 hodiny aj tak povedala, že rodiť už nikdy. Niekto má 5 pôrodov a nemá žiadnu traumu. Je to len individuálne. Bola som sama v Rakúsku, ešte aj v cudzej zemi a manžel to skoro nestihol, mal problém s vlakom.Človek zvládne všetko, keď musí.Mimochodom aj po pôrode, manžel v práci a mne nepomohol nik...a aspoň nemusím byť nikomu zaviazaná, zvládli sme to.Len ten spánok mi stále chýba, nevyspala som sa do synových 2 rokov aj teraz sú noci, kedy je syn chorý a celé noci nespím...už má 4,5.lebo sú deti menej choré a žiaľ chorľavejšie a tak je to i s pôrodom ťažšie i ľahšie, báť sa dopredu je zbytočné, ovplyvniť sa to moc nedá.

mechurik
31. mar 2014

@henikapetko nie si prva ani posledna

sonulik1983
6. apr 2014

@henikapetko všetko je to o psychike. Naozaj. Je to o vsugerácii si. Ak sama budeš presvedčená, že to zvládneš, tak to zvládneš. Ak si budeš namýšľať, že to nezvládneš, tak to aj tak bude. Ja som išla rodiť s tým, že to bude o.k. a aj tak bolo. Tým nechcem tvrdiť, že to nebolí, ale nie je to nevydržatelné. Takže držím palce a pôrodom sa ešte nestresuj.

evitka83
22. apr 2014

@henikapetko ja som tiez vyklepana z porodu, ale musim uznat, ze je to lepsie ako na zaciatku. Ked som zistila, ze som tehotna, hned som zacala aj zistovat kto mi spravi cisarsky rez, len nech to nemusim prezit, tie bolesti a podobne. Co mne celkom pomaha, je moja dula a veeela som precitala na nete a videla nejake videa, aby som vedela do coho asi idem. Ja som hlavne prisla na to, ako chcem porodit a nasla som si miesto, kde by to tak aj mohlo byt. Nikdy nevies co sa stane, ale ja sa snazim nastavit si hlavu, ze vsetko dobre dopadne a ze to zvladnem, aj ked dopredu cakam, ze prijemne to asi nebude. U mna skratka funguje taka mentalna priprava. 🙂

daniela1983
29. apr 2014

@henikapetko preco by si mala klesnut v ociach partnera, moj bol pri mne tri dni co som rodila. vzdy si ma vazil, ale teraz kadial chodi tade chvali aku ma statocnu zenu, syna si prakticky porodil a neskutocne ho miluje. pokial mate pekny vztah anie je medzi vami nejaky problem tak muza pri porode urcite odporucam. moj na to spomina ako na najuzasnejsi den v zivote. ked som sa isla osprchovat male maleho naheho na rukach na nahej hrudi a doteraz na to spomina. je to pre chlapov silny zaitok, a porodu sa neboj, porod je krasna vec, ja som sa ho bala, a zbytocne sa stresovala

maco
29. apr 2014

Prvy porod som sa trochu bala, dala som si epidural, zvladli sme vsetko, az na to, ze vraj mam uzku panvu a maly mal 3580g, vraj na mna trochu viac, ale podarilo sa. Nastrihnuta skoro po zadok, sitie bolestive a dlhe, hojenie tiez dlhe.
Druhy porod som si povedala, ze takto veru nie, kupila som si EPINO, poctivo cvicila, syn mal 4060g, bez nastrihu, na druhy den po porode som v pohode behala. Na druhy porod som sa velmi tesila, hlavne kvôli tomu EPINU, verila som, ze to pomoze, aj pomohlo. Epidural som nemala, dalo sa to zvladnut aj bez toho. Neboj sa, je to nadherny zazitok, nas maly ma skoro dva mesiace a ja sa tesim na treti porod 🙂 🙂

daniela1983
29. apr 2014

@maco super, ano epino nase kazdodenne. 🙂 milujem ten vynalez

mishuu
2. máj 2014

baby, ktoré máte z pôrodu strach, odporúčam knižku Hypnopôrod, určite si ju prečítajte a ešte Aby porod nebolel...

demeeri
2. máj 2014

@misinka26 Aj ja som sa bála ale mala som dohodnuté s mojim gynekológom cisársky rez,on mi to odporučil a ja som si konečne vydýchla.Malý prišiel dve týždne pred termionovanou sekciou a v pôrodnici som povedala že to bude sekciou a aj tak spravili.

hrabovec
2. máj 2014

ahojky ja som sa tiez velmi bala az som mala panicky strach,ale uz ked prisli bolesti tak uz nebolo kedy rozmyslat

usiko
2. máj 2014

@henikapetko mojko, aj ja som sa bala, nikdy som netuzila mat porod, ani som ho nechcela, lebo som to tak necitila, nevidim v tom nic pekne, ani krasne, ani uzasne,......uzasne je dietatko, co som priviedla na svet a staranie sa o neho.o nich, citit ich a sledovat ich vyvoj a milovat ich...takze ja som sa dohodla na sekcii, dvakrat..a nelutujem....boli to najleopsie rozhodnutia v mojom zivote....mala som spinal, ziadne tazkosti, dietatka som uvidela hned.......... a aj ked to boli dne najhorsie zazitky v mojom zivote /tie sekcie ako take/, viem, ze porod by bol pre mna neznesitelny a otrasny....videla som ho na videach a bolo to pre mna otrasne......takze na tvojom mieste, ak sa na to necitis, tak to nesil a dohodni sa na sekcii....

daniela1983
2. máj 2014

@usiko porod vyzera na videu horsie ako v skutocnosti je. ja ked som videla video az mi zle prislo. ale realita je ina. realita je uzasny zazitok a tie hormony vyplanene po tom vykone su neopakovatelne, rodila by som najradsej kazdy mesiac aspon raz. rozhodne lepsie rodit ako hodinu sediet u zubara pri vrtani, tak si davam injekciu od bolesti, pri prode som si analgetikum nedavala ziadne

emma_932
2. máj 2014

@henikapetko
@evitka83 dievcata.... kluuuuud 😉 ak nemusite na sekciu, nechodte preboha, je to asi stokrat horsie ako prirodzeny porod, ktory mimochodom vooooobec neboli. dobre, tie kontrakcie nie su dvakrat prijemne, ale nie je to nic strasne 😉
kuknite do mojho albumu Homeopatia, najdete tam "gulicky" na urychlenie porodu aj na bolesti. a hlavne sa nestresujte, predsa sa nechystate rodit same v lese, ale u nejakeho dr. ktory uz odrodil x zien, ma na to papier, ma to zaplatene, tak nech sa stresuje on 😉

hrabovec
2. máj 2014

vsetko sa da vydrzat,a po tom vsetkom vas caka krasne babetko,tak to sa len tesit

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre