Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

hellosona
1. jan 2008

fenrika: viem, ze vyzaduju, aby zena mala tu predpripravu, neviem, aky je postup, ked ju neabsolvovala 😕 ale je zajtra, tusim okolo 13:00 na are, alebo kde... ved pozistuj.
a pixa sa, ked je zena otvorena na 4prsty a to teda neviem, ako casto su v tom case kontrakcie 😅 ak prides neskoro, ak budes viac otvorena, tak uz ju nepixaju... tot aspon, co viem ja 😉

anaja36
7. jan 2008

epi je super a hlavne ked zaberie,mne totizto po prvy krat nezabrala a az druha a ti ua bolo vazne fajn 😀

lulu21
7. jan 2008

baby to kedy vlastne tu epi pichaju?ked sa uz zena zvyja v bolestiach?
alebo to este nie su take silne kontrakcie?
naozaj je potom lepsie to rodenie? ja sa tak hrozne toho bojim 😒

bihan
8. jan 2008

Lulu, písala to Hellosona - epi sa pichá, keď je žena otvorená cca na 4 prsty.. mylsím, že je tam rozmedzie 3-6 (tým si nie som úplne istá). Neskôr ti ju už nepichnú, lebo vraj môže prísť pôrod veľmi rýchlo, takže by to bolo zbytočne... Podľa môjho náhoru to nie je zbytočné ani pri 7 prstoch, lebo tie zvyšné 3 cm môžu trvať, hodinu, dve, tri...doprodu to nikto nevie odhadnúť.
No a rodenie (teda druhá fáza pôrodu) je presne také isté ako bez epi, ale niekoľko hodín pred tým necítiť pôrodné bolesti.

smoulinda
8. jan 2008

Tak já jsem nebyla otevřená ani na 1 prst a epi m píchli dvakrát 😀 A to tehdy, když jsem si o to řekla 😕 🙂

bihan
8. jan 2008

Ja som dorazila do pôrodnie otvorená na 3 prsty, takže kým mi urobili vyšetrenie krvi a monitor, tak to vyšlo tak akurát 😀
Smoulinda, vraj je občas riziko, že ak ti epi pichnú príliš skoro, môže to zastaviť pôrod, takže asi zase blbosť, čo?

smoulinda
8. jan 2008

Bihan jooo tak to nevím. Já jsem totiž měla vyvolaný šílený kontrakce, vůůůůbec jsem se celý den neotvírala, tak jsem si o epi řekla, pač už se to nedalo vydržet...A porod to určitě nezastaví 😉 Jenom to na chvilku zmírní tu bolest 🙂

seki
8. jan 2008

lulu a kontrakcie zas netrvaju v kuse su to take vlny a ked ododzneje jedna tak je ista chvila kludu kedy ti ju pichnu. PIchnu ked si o to poziadas a lekar to povoli. je zbytocne to pichat ak on odhadne ze to bude rychlo lebo hrozi zeby si necitila kedy mas tlacit. a inak ak by porod trval dlho vedia dopichavat potrebnu davku - to sa uz iba dostrekne trochu ke dpovies ze znova kontrakcie velmi citis.
ale je to super vec. ja som najprv nehcela ale ked som mala KP tak som si povedal ze radsej ak by som mala byt na konci prilis vycerpana ze by som to nevladala.

janka196
8. jan 2008

baby mne porodna asistentka povedala ze epi mi spomalila porod. pichli mi ju o polnoci a mala sa narodila o 4 :16 tak neviem 😅 . a bola som otvorena tak na 4 prsty

janka196
8. jan 2008

lulu ja som musela cakat na anesteziologa pretoze bol v nejakej inej nemocke. takze kym prisiel presli dve hodinky odkedy som si ju pytala takze som uz mala celkom silne kontrakcie a mala som problem udrzat sa bez hybania. pretoze ju pichaju medzi kontrakciami. takze som si vlastne ani neuvedomila kedy mi ju zaviedli 😅

bihan
8. jan 2008

Mne teda tiež nič nespomalila ani neurýchlila... pichli mi ju okolo tretej, bola som otvorená na 4 cm a o ôsmej bola malá (aj s malými komplikáciami) na svete.. u mňa to bol skoro učebnicový centimeter za hodinu (od prvých kontrakcií až po pôrod rovných 10h 😀)

janka196
8. jan 2008

bihan mne to celkovo tiez trvalo nejakych desat hodin odkedy mi odtiekla voda 😉 . len porodna asistentka vravela ze keby mi epi nepichli tak porodim uz okolo druhej. na druhej strane odkial to mohla vediet fakt neviem 😀

aponchie
8. jan 2008

to je prece blbost aby PA rekla ze to mohlo byt v tehdy a v tehdy to si ani lekar nedovoli urcit kdy bude porod.nejaka ujeta ta PA 😀

katrin82
8. jan 2008

Ahojte babule!
Prosim vas nevie mi niekto poradit, ci na prednasku o EPI v nemocnici na Antolskej potrebujem nejake odporucanie od svojho gynekologa? A takisto, ci este pred tou prednaskou musim absolvovat nejake testy ako je odber krvi a EKG?

jahodka11
8. jan 2008

katrin82, ja som odporucanie mala, ale nepotrebovali ho...odber krvi mi potom robila doktorka, ked to v tehotenskej knizke anesteziologicka nenasla, dala tam poznamku a doktorka mi vzala krv....a ekg som uz mala, kedze som mala vysoky tlak, tak som musela ist na ekg....takze v tomto ti neporadim..:(

katrin82
8. jan 2008

jahodka11:aj tak dakujem velmi pekne. Ja by som zajtra na tu prednasku chcela ist, ale to odporucanie od lekara nemam 😕 , on ma teraz dovolenku a na poradnu idem az 18.1. Ale inak EKG mam, to mi robili este v 17tt a kazali, ze si ho mam odlozit. A v tehu knizke mam vysledky z krvi s datumom 11.12. Tak neviem ci to staci... 😕

katrin82
8. jan 2008

A este som sa chcela spytat ta prednaska byva v stredu o 14,00 na ARO? A kde sa na Antolskej to ARO nachadza?
Dakujem 😉

veva55
8. jan 2008

katrin, ja tam zajtra idem, ale tiez netusim, kde tam je ARO

majcik
31. jan 2008

Zienky, poznate taky pripad, ze by odmietli rodicke pichnut EPI preto, ze vela pribrala v tehotenstve, napr. viac ako 20 kg?

tonita
31. jan 2008

majcik ja som pribrala 22kg a dnes som bola za anesteziologickou a vpohode mi ju pichnu.Preco tebe odmietli?

majcik
1. feb 2008

Tonita - zatial mi ju neodmietol nikto, planujem sa na to spytat lekarky, prip. anesteziologa ... ale kamoska, ktora nedavno rodila ma postrasila, ze niekde je toto kriterium dolezite a podstatne

hellosona
1. feb 2008

majcik: ano nadvaha je problem, ale myslim, ze to by musela byt ozaj velka nadvaha...

majcik
1. feb 2008

Hellosona - nooo, ja mam momentalne +17 kg navyse, do porodu urcite prekrocim 20-tku ☹

bejca
1. feb 2008

no ja mam na sebe cca 21 kg a ani sa ma anesteziologicka nepytala kolko kg som pribrala - a bez problemov ju mam aj zaplatenu 😉 ale podla mna ked niekto je viac pribraty ako nad 30 kg to uz je problem - dost kociek cc poznam pribralo nad 20 do 25 kg ....

majcik
1. feb 2008

Snad nebude teda problem 🙂 Ale hodim rec o tom dopredu s lekarkou.

arietiska
1. feb 2008

Tak moje zkušenost s epi je taková, že prý naopka otevírá a urychluje porod. Takže mně ho píchli, když jsem byla na 2-3 prsty otevřená v 6:00h a v 8:30h jsme šli rodit. Prý pokud se píchne, vetšinou je za cca 2 hodiny na to hotovo!
Možná spíš myslí, porod jako takový, že může zpomalit, prostože pokud je delší dobu můžou zeslábnout kontrakce a musí se stříknout do žíly cosi, aby zase kontrakce nastoupily. Tzn., že já rodila 30minut. a najednou kontrakce začaly slábnout /bez nich se tlačit nedá/, rychle mně píchli cosi do žíly, do minuty najela kontrakce a do 10 minut. už byl prcek venku. 😉

Já jsem pro EPI, nevím co to jsou kontrakce předporodní, kdy už chete tlačit, ale nemůžete. Což často spousta maminek popisuje, jako nejhorší zážitek a porod jako takový už jako srandu ... Pokud to půjde, nechte si ho dát, jeho zavedení vůbec nebolí.

angua27
1. feb 2008

majcik ja som v tehu pribrala 22kg a nikto mi neodmietol dať epi. pred tehu som mala normálnu váhu, na 163cm, 57kg.
problém bol len v tom, že pôrod bol natoľko rýchly, že mi stihli pichnúť iba testovaciu dávku. že či ma nebude bolieť hlava, alebo mi brnieť nohy. takže tá testovacia dávka mi iba zastavila stupňovanie bolestivosti kontrakcií. pri samotnom pôrode som teda kontrakcie a ich bolesť cítila, ale dalo sa to. viem si však predstaviť, že s úplnou epi musí byť pôrod parádna záležitosť. a u mňa epi podľa všetkých pôrod naozaj naštartovala. od podania skúšobnej epi do pôrodu prešla cca. hoďka. a pri tom začiatok vyzeral tak, že budem na pôrodnej sále ešte asi niekoľko hodín. 😉

geegee
1. feb 2008

ja som pribrala pocas tehu rovnych 20kg /z 52 na 72/ a ked som sa rozpravala s doktorom o epi, ani nevahal, ze by mi ju niekto nechcel dat, tvaril sa uplne v pohode. Aj ked nakoniec som ju nechcela ja 🙂

bihan
7. feb 2008

Čo sa týka váhy pred pôrodom a epi, môžu ju odmietnuť z dôvodu veľkej nadváhy u rodičky z jednoduchého dôvodu: tuková vrstva na chrbte bráni presnému určeniu miesta v pichu a nie každý anesteziológ je schopný si toto riziko "zobrať na tričko" 😉 Ale toto by sa malo presne určiť na predpôrodnom stretnutí s anesteziológom.

pezincanka
8. feb 2008

AHojte, ja sa pripajam k tomu, ze EPI mi urychlila porod. Bola som na 3-4 prsty otvorena, a od pichnuita EPI po porod dietatka to trvalo 40 minut. Takze EPI zabrala najviac az pocas sitia a potom, asi este 5-6 hodin mi to trvalo. Ak sa da, dajte si urcite pichnut este jednu davku, ked vam EPI budu chciet vybrat. Lebo po porode su dalej bolesti, nechcem strasit, ale ta maternica sa stahuje, co su vlastne trochu mensie, ale inak bolestive kontrancie. A este nezanedbatelna je bolest po nastrihu hradze. Po prvom porode som 2 dni bola z toho uplne mimo, som to vobec necakala, mala som problem sa pohnut na posteli a pocit, ze dieta mi z ruk vypadne.
A tak som nic po tomto druhom porode s EPI necitila dobrych 5 hodin po porode. A rano, horor, takze som sa rozhodla oslovit sestricku, co s tym. Ved ani porod ma takto nebolel s tou EPI ako teraz sitie. A ona zlata, dala mi cipok, nepamatam aky, od bolesti, a potom som si ho pytala 2x denne. Dala mi dokonca vybrat, ci Paralen, alebo ten druhy. Ja som si raz dala paralen, ale ten druhy lepsie zaberal. Takto som bol fit a mala som z toho vsetkeho este vacsiu radost.

Poradila som vam?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre