Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

jastericka
9. feb 2008

ahoj pezincanka: ja sa stále neviem rozhodnúť či ísť rodiť s alebo bez EPI...
14.2. idem do pôrodky na pohovor s anesteziológom, ktorý tam robí besedu o EPI pre budúce rodičky...
Uvidím, čo bude on hovoriť...
Tvoja skúsenosť je určite pozitívna...no uvidíme, ako sa rozhodneme 🙂

kisska
9. feb 2008

Ahojte, ja som zatial nachystana tak, ze si dam urobit vsetky potrebne vysetrenia, odbery, pohovory a potom pri porode uvidim, ci zvladam alebo nie. Aj tak sa musim rozhodnut do urciteho momentu, co je asi v 1/2ke, takze uz budem mat prehlad, co je to za bolest... Ale zatial som viac rozhodnuta, ze ano. Ved preco trpiet, ked nemusim. Aspon si viac uzijem porod a budem sa moct viac sustredit na babenko a budem vladat tlacit a spolupracovat, aj keby to trvalo trochu dlhsie...

audreyd
10. feb 2008

ja som mala pri prvom pôrode epi a teraz si ju určite tiež dám. rodím za pár dní 😉 epi je fajn, ale musí ju aplikovať skúsený anesteziológ. počula som aj prípady, že nezabrala vôbec alebo len na pol tela. mne zabrala úžasne, vyše hodinky som si mohla úplne oddýchnuť, potom na samotné tlačenie som mala viac síl, mohla som sa lepšie sústrediť. kontrakcie "kreslilo" nad čiaru (ten prístroj) a ja som absolútne nič necítila. keď prestane účinkovať, treba požiadať o ďalšiu. dopichávajú ju až do úplného konca aj v prípade šitia, ktoré potom nie je cítiť. mne minule prestala pôsobiť až pred samotným pôrodom, vtedy sa ešte nedopichávala (to bolo pred cca 3 rokmi)...
prečo trpieť, keď netreba?!?!?!? treba si šetriť silu na popôrodnú adaptáciu!

tonita
10. feb 2008

Ahojte kocky,
ja sa chcem opytat maminiek,ktore mali EPI ci Vas potom bolela hlava alebo ste mali nejake ine komplikacie.Docitala som sa, ze ked po Epi nelezis 24hod. tak ta moze strasne boliet hlava. Mate niektora s tym skusenosti?

lucija
10. feb 2008

Ahoj tonita, mě nebylo po epi vůůůůůůůbec nic. Bylo to super, ale je pravda že na každého to působí jinak. Ale z mého okolí jsem nic takového neslyšela. Myslím, že oni to prostě musí uvést jako jednu z vedlejších účinků, aby byli krytí. Ale epi je výborná věc, příště du do něj znovu. 🙂 Přeju krásný, rychlý a málo bolestivý porod 😉

hanelka
10. feb 2008

ahoj holky, tak ja jsem z tech, u kterych epi nezabral ani trosicku 🙄 pichli mi to, bolesti porad stejne a porad jsem se ptala, kdy uz to ku..a zabere...a houby! 😒 ale aspon ze ani pak me nebolela hlava ani zadne dalsi komplikace, a ted jsem vlastne docela rada, ze to nezabralo a ja si to "vychutnala" se vsim vsudy, i kdyz v te chvili jsem byla dost nastvana 😉
vsem preju, at dopadnou lip nez ja!!! ale asi byste mely mozna tak trochu pocitat s moznosti, ze epi nezabere (znam dalsi 4 holky, u kterych to taky tak nezabralo) at pak nejste zklamane 😉

binki
10. feb 2008

Tonito, co mi na tom vadilo byly jen drobnosti, ze mi dali EPI, az kdyz jsem byla vycerpana (vyvolání začalo v út ráno, večer praskla voda a další den 21.00 mi udělali CS) a ze mne to potom tlacilo v zadech pri lezeni, nez mi to vytahli, mela jsem pocit neceho ciziho v zadech.

audreyd
10. feb 2008

tonita, mňa hlava vôbec nebolela. niekedy sa vraj stávalo, že do toho priestoru sa dostalo trochu krvi a zatlačilo to na nervy, na ktoré nemalo.... ale viac som počula o bolestiach hlavy pri spinálnej analgéze.... epi sa u nás už pichá dosť dlho na to, aby s tým mali aj anestéziológovia bohaté skúsenosti, verím, že sa to už tak často nestáva... ja som po epi hneď chodila. to musíš, veď ako pojdeš na wc, do sprchy?! po spináli ležíš, ten sa aplikuje pri cisárskom a pichá sa do inej oblasti ako epi. epi sa pichá skoro až do výšky medzi lopatkami, spinál niekde do oblasti krížov...

ivetah
10. feb 2008

audrey, epi sa picha tiez do oblasti krizov a spinal je prehlbena epi... 😉
a pokial sa dodrzuje, ze nevstavas prudko, ale robis pomale pohyby. tak ta hlava neboli,...

hellosona
10. feb 2008

tonita: ani mne nic nebolo, ani ma nic nebolelo... 😉

hanelka: pridavam sa k tebe... mne epi vobec nezabrala, takze som si vsetko prezila, ale dalo sa... dopixli ma pred finale, tak aspon sitie som necitila, co som ocenila 😉

audreyd
10. feb 2008

ivetah, nemáš pravdu! inak by sa to volalo rovnako 😉 mne epi pichali 🙂

pezincanka
10. feb 2008

No, Audreyd, neviem, kde ti to pichali, ale EPI sa naozaj picha v oblasti krizov a Ivetah ma pravdu, ze Spinal sa picha na om istom mieste, ale do hlbsej vrstvy miechoveho kanala.

Inak mna hlava bolela, pytala som si nieco od bolesti s cipok hned zabral.

ivetah
10. feb 2008

myslim, ze sa bavime o porodnej epiduralke, lebo epidural sa picha rozne aj napriklad pri operacii karotidy - cize v oblasti krcnej chrbtice... co sa tyka porodnej ide do oblasi krizov do dury... na prednaske lokalizovali porodnu epi tak, ze sa picha vo vyske, kde ti konci bedrovy klb (hore) 😉

danielala
11. feb 2008

Tak ja som bola dost sklamana z epiduralky - ked mi ju konecne na moje naliehanie ufrflana anesteziologicka pichla a zacala ucinkovat, to bol super pocit, bolesti uplne prestali, zostal len tlak, ale ked prestavala asi po hodine a pol ucinkovat, prosila som o dalsiu davku a to mi povedali, ze v ziadnom pripade, lebo som otvorena na devat prstov a teda coskoro zacnem tlacit a ze tlacit treba v bolestiach, inak by to vraj dobre neslo, takze tie najsilnejsie kontrakcie som si aj tak odtrpela. Tak som sa citila oklamana a pytala samej seba, ci ta injekcia vobec stoji za to, aby si clovek na hodinku pocas porodu oddychol. Pritom na tej pripravnej prednaske ani v brozurkach ten postup takto popisany nebol. Mate niekto tiez takuto skusenost?

Inak kocky, co sa bojite len kvoli tomu vpichu, to je naozaj nic, to mna viac bolela bédvanástka do zadku, ak mozem porovnat 😀 , akurat som sa pocas celeho porodu bala, aby som si to nevysklbla tym suchanim chrbta na stole, stale som na to musela mysliet a davat pozor.

katinka0000
11. feb 2008

ja mam jednu znamu, ktora si dala pichnut epi a povedala, ze takto by mohla rodit aj kazdy druhy den. necitila vobec ziadnu bolest.
ja som sice este len v tretom mesiaci, ale uvazujem o tom, ze si ju dam urcite pichnut. ved preco trpiet, ked sa to da takto zmiernit?

audreyd
11. feb 2008

no mne epi pichali tam, kde som napísala... tak som asi nejaká divná 😖

bublinkajasminka
14. feb 2008

kočky - mám jednu otázku....myslíte si, že je možné že žena nebude vedieť vytlačiť bábenko a niečo sa mu stane? včera mi jeden takýto prípad spomínala kamoška a ja sa teraz bojím

bihan
14. feb 2008

Nie, v najhoršom prípade ti povedia, kedy máš tlačiť 😉

riuska
14. feb 2008

bublinka ked niekto chce o takychto veciach hovorit treba ho zastavit, naco sa zbytocne trapit
neboj sa vytlacis ked nie pomozu ti - zatlacia ti brusko a babatko pojde von
NIKDY SA S NIKYM NEROZPRAVAJTE O PORODE - kazdy je iny, jedinecny a hlavne nepocuvajte ake NEHODY SA STALI to fakt na psychike neprida 😵
drzkajte sa - zvladnete to

katinka0000
14. feb 2008

riuska mas pravdu. netreba taketo veci pocuvat, lebo sa sa clovek zbytocne naplasi.

bublinkajasminka
14. feb 2008

bihan, riuska, katinka - dakujem ste zlaté..... 😉 oki, spolieham na seba...

katinka0000
14. feb 2008

urcite to dopadne dobre, neboj. 😀 😀 😀

martinka13
14. feb 2008

Ahoj Riuska Tak ty uz cakas druhe babatko? Tu je Martina z DOS-ky. Aj my sa uz pomaly snazime o prve babatko.
Tak sa vsetky drzte.

kosicanka1
14. feb 2008

tak prispejem so skusenostou aj tu: pri porode som mala epi a jedna z mojich prvych viet po porode bola, ze tak by som rodila znovu hned aj zajtra 😀
ale teraz vazne: okolo 9 rano mi zacala odtekat plodova voda, sli sme do porodnice a okolo 12tej naobed som zacala citit prve kontrakcie. poprosila som epi, este predtym sme sa tak dohodli s mojim porodnikom. epi mi pichli okolo 12,30. super ulava. kontrakcie som citila po cely cas ale ooooovela slabsie, prechadzala som sa s manzelom po chodbe, skakala na fitlopte. o 14,30 to zacalo znovu boliet, mudr ma pozrel odspodu a skonstatoval, ze uz mi epi nepichnu, lebo som sa krasne otvorila a malicka ide na svet o chvilku. este som skakala na lopte, o 15tej som sla na porodny stol, kukli ma znova a mudr uz volal na novorodenecke, ze to zacalo. a za 15 minut bola simi na svete. no a potom na zasivanie mi znova dopichli epi, takze som vobec nic necitila, to uz mi simonka lezala na prsu 😀
ja epi vrelo odporucam, vyhoda je, ze na tu otvaraciu dobu sa zena nevysili, a potom na samotne finale aj tak epi nepichnu. ale na samotny porod zene ostane kopec sil na vytlacenie. a potom aj na zasivanie je super mat epi.

katinka0000
14. feb 2008

kosicanka presne to iste povedala aj jedna moja kamoska. som rada, ze si mala takuto dobru skusenost. vela zien si pochvaluje epi.

bublinkajasminka
14. feb 2008

kosicanka - dakujeme za skúsenosť 😉

audreyd
14. feb 2008

ja mám podobnú skúsenosť ako košičanka... o pol druhej v noci mi odtiekla voda, okolo deviatej ráno mi začali bolesti, okolo desiatej mi pichli epi a to bolo fakt super! žiadna bolesť, iba tlaky. mohla som sa prechádzať, sprchovať, tancovať (keby som mala náladu).. niekedy pred dvanástou epi odoznela a tiež som chcela ďalšiu. ale to už som bola dostatočne otvorená na samotný pôrod a išli sme na to... o 12,25 sa malý narodil. síce v bolestiach, ale trpela som v podstate len tú polhodinku namiesto niekoľkých hodín! vtedy epi ešte nedopichávali, teraz sa dopicháva až do konca aj na šitie!!! 😀 verím, že teraz mi ju dopichnú až do konca! inak ako rodiť s epi by som už ani nerozmýšľala! veď načo trpieť, keď netreba? potom som nemala žiadne komplikácie ani ja ani malý... a mala som dosť síl starať sa o neho hneď od začiatku 😀 takže ja tiež epi len odporúčam...

wienika
14. feb 2008

caute baby, ja epiduralku vrelo odporucam, mam s nou super skusenost...perfektny porod, bez bolesti, dostala som len jednu davku, ked som bola otvorena na 4 prsty...potom to slo rychlo a hlavne bez bolesti..mala sa narodila asi do 40 min. od podania. vsetko som citila aj ako ju tlacim..uzasne..povedala som si, ze naco byt hrdinka, ked je uz taka moznost a nelutujem. po porode mi dali hned malu na hrud, ona sa nansala a nechali nas s tatinkom samych..v tom case sme vsetkych obvolali a obdivovali malu...do 2 hodin sa mi vratili nohy, vstala som, sestricka mi pomohla ma trosku umyt....ja som bola uplne v pohode, nic ma nebolelo, ani ranka po natrhnuti ani hlava...proste super pocit, dokonca som si hovorila, ze mozem ist hned aj domov...

bihan
14. feb 2008

Ja som mala trošku inú epi - permanentnú a dávkovanú mašinkou, takže som sa už z pôrodného stola nemohla hýbať, ale zato mi nič nedopichávali a mala som ju celý čas počas tlačenia (mne vysvetlili, že epi utlmuje iba bolesť v oblasti brucha a podbruška, čiže tlaky na konečník som cítila aj s plnou dávkou epi). Odpojili ma až pár minút po pôrode a tiež môžem povedať len toľko, že nabudúce budem určite zase rodiť iba s epidurálom 😉

bublinkajasminka
14. feb 2008

kočky - strašne vám dakujem za tieto príspevky - to ma povzbudzuje že to chcem aj ja 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre