Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

reilyy
23. apr 2009

hupcza ja len k tej tvojej chemii ohladne epiduralu.... ta chemia o ktorej hovoris sa k babatku vobec nedostane....takze tak.... a uz ked hovoris o nepiti alkoholu a co ja viem co este pocas tehotenstva, ja sa v tehotenstve nicomu extra nevyhybam, na svoje narodeniny som si dala 2 deci sampusu a nemala som vycitky ze tym skodim babatku pretoze to neskodi....boli na to vyskumy a ja sa drzim radou odbornikov.
a to ze nechapes preco si kazdy uz dopredu dava pichat epidural....niesi na porodnom sale kazdy den aby si videla ako niektore mamicky trpia a trasu sa krutou bolestou....ja som bola pritomna viacerych takychto trapeni a poviem ti ze ked som videla kviliacu matku jak sa klepe bolestami (to uz bola druhorodicka) a po epidurale tu ulavu, s placom nam dakovala...tiez niesom zastanca epi pri lahkom porode, ale zas totalne vycerpanie, krute bolesti a podobne uz v dnesnej dobe nemusia surne byt...veda pokrocila, vsetky celebrity rodia v epidurale a zatial som nepocula zeby sa niektorej nieco stalo pri epidurale.... toz, treba mat skuseneho anesteziologa...

wiktoria zazila si si svoje, aj doktori su ludia co robia chyby, ale hned odsudzovat epidural je trosku odveci, proste ti ho pichla zle, to vsak neznamena ze sa to stava casto.nie kazda ma vhodny chrbat na pichanie epi, nie kazdy anesteziolog ma dostatok praxe...tvoja doktorka urobila chybu, ale to neznamena ze ju urobia aj ini...

ja som anesteziolog, caka ma v juli porod a som rada ze je moznost epiduralu, videla som prijene aj neprijemne zazitky a skusenosti, sama epi picham, viem ake je to niekedy tazke a co vsetko sa moze stat a viem ze sa to moze stat aj mne....ale ked budem mat silne bolesti a uz to nebudem zvladat, proste si zavolam kolegu nech mi ho pichne, ci sa to uz podari alebo nie, ale skusit to urcite skusim....spravne pichnuty a nacasovany epidural je fakt uzas! kukaam na to kazdy den

susik77
23. apr 2009

reilyy: diky za odpoved. akurat nechapem, ze niekt. holky maju epi a maju porod uplne bez biolesti ako pisali a ja som mala tie posled. hodiny bolest skoro naplno. Je to tim, ze ja tu bolest horsie prezivam, al. oni dostali silnejsiu davku? Fakt by ma to zaujimalo...Dik 😵

libka1
23. apr 2009

spravne nacasovany a pichnuty asi ano, ja som v momente ked mi ho pichali zacala rodit... aj lekari su len ludia co robia chyby... takze s tym spravne pichnutym este skusenost nemam... ale zas som vdaka nemu vobec necitila ked ma sili 😀 😀 na nieco bol dobry 😝

libka1
23. apr 2009

wiktoria pozeram ze je nas tu viac co maju podobne skusenosti, dopadla som len o stipku lepsie ako ty 😅 ale pribehy sa velmi podobaju (okrem tej infuzky vsetko zhodne 😝 )... u mna tiez pri 2 porode EPI urcite nie... ale vobec neodsudzujem nikoho kto sa pre nu rozhodne, poznam baby ktore rodili v tej istej nemocnici ako ja, tiez mali EPI a boli max spokojne, neda sa to zovseobecnit. 😉

libka1
23. apr 2009

a este ten vakuum extraktor u mna odpada tiez, porod prebehol dobre, akurat som sa nevedela cely den postavit, dieta mi skrz to ukazali na 5 minut len, neprilozili atd. atd. 😖 Tiez som dodnes z toho smutna...

reilyy
23. apr 2009

susik 77, to ti presne neviem povedat, musela by som vidiet kolko ti toho pichli a kedy naposledy, je mozne ze ti to radsej nedavali vela aby si nezabudla tlacit 😉
libka1 🙂 je to mozne ze ked ti to pichali tak si uz zacala rodit, totizto epidural sa nesmie pichnut skor nez je zena na 4 cm najmenej otvorena....do tej doby niektora odtrpi vacsinu bolesti a potom sa uz zacne rychlo otvarat a ochvilku je mimino na svete...ine zeny sa otvaraj po tych 4 cm aj sest a viac hodin, takze im ten epi akoby zabere...nehovoriac o tom ze epi uvolnuje porodne cesty a zlepsuje pritok krvi do placenty....na jednej netovej stranke pisane ze epi ochudobnuje dieta o kyslik je akurat tak na zalobu za neprave info 😒

susik77
23. apr 2009

reilyy: skor to vidim na tu moznost, ze mi to dali menej-to prisla rano skusena PA a zahlasila ze som moc v pohode, tak mi dali oxytocin aby to rychle slo...ja som bola na 4 cm od 2.od rana a porodila som o 10.59 😎
inak aj do nas kecali na pred[porod. kurze ze aka je epi skodliva...tak som najprv nechcela. ale malej sa vobec nic nestalo a mne to strasne pomohlo, myslim, ze su to fakt kecy 😖

reilyy
23. apr 2009

susik, nech mi niekto povie v com je skodliva a mozeme podiskutovat, ja dam odborne argumenty od najvyssich porodnickych machrov a nech niekto predlozi fakty na zaklade studii alebo skusenosti ze je epi skodliva...ze ma nejake neziaduce ucinky ak sa nespravne aplikuje, to mozeme rozobrat, ale skodliva?? nemyslim

hupcza
23. apr 2009

rei: jako každý lékařský zákrok má svá rizika

taky by mě zajímalo, jak to, že jediné, co se dostane do těla matky a ne do těla dítěte je epidurál ...čím je tak výjimečný, tam je někde nějaský filtr?
a poč tedy laktační poradkyně jsou schopny odlišit dítě po epi a bez epi

argument, že všechny celebrity ... mě vážně dostal ...ony taky mají skoro všechny umělé kozy ...a nebudu si je nechávat dělat 😉 😀 😀 😀 😀

reilyy
23. apr 2009

hupca tak ako aj kazdy porod ma svoje rizika 😉 pri porode mozes aj umriet aj ked do teba nic nepichnu 😉 ja netvrdim ze epi je bez neziaducich ucinkov, to nie, ale hovorit o rizikach pre dieta a pre matku ako o niecom vyslovene skodlivom, o tom sa da debatit..ja som tiez za co najprirodzenejsie postupy, holt, niekedy je to drina...
epidural neaplikujes do krvi, preto sa nedostane do tela mimina, preto sa doneho davaju LOKALNE ANESTETIKA, nie celkove....
a laktacne poradkyne nepoznam tak k tomu sa ti nevyjadrm, ale bola by som rada keby sa laktacne poradkyne spojili a urobili nejake studie alebo aspon napisali nejaky clanok do odborneho casopisu a prediskutovali to s porodnikmi a anesteziologmi a nie len si nechavali svoje poznatky pre seba a pre mamicky.absolutne sa nebranim diskusii a ak sa pride na to ze to skodi babatkam tak som za aby sa to dalo do nejakych guidelinov aby sa vedelo o tycho ucinkoch a mohlo sa zvazit co a ako....tiez nechcem svoje dieta vystavit niecomu zlemu, ale info z niecoho neovereneho a nepublikovaneho proste neberiem.
a s tymi celebritami, to nebol argument, ale priklad...ze celebrity radi vyrabaju skandaly a predsa sa nikto nestazoval na epidural...viem, asi to nebol najlepsi priklad 😉

brinzulka
23. apr 2009

Podľa údajov z popredných pracovísk je účinnosť a zavedenie PEDA najefektívnejší a najspoľahlivejší spôsob pôrodníckej analgézie (tlmenia bolesti). Účinok je závislý najmä od dávky,tak isto ako aj nežiaduce účinky. Nízke koncentrácie anestetika sú dostačujúce na tlmenie bolesti bez rizika vedľajších účinkov. Podľa údajov z popredných pracovísk, nízke dávkovanie uspokojilo 85% rodičiek, 10% bolo čiastočne spokojných, 5% nespokojných. Nespokojnosť s epidurálnou analgéziou môže byť spôsobená nesprávnym načasovaním (niektoré ženy porodili do 20 min. po zavedení epidurálnej cievky a tak sa nemohol prejaviť účinok PEDA), niekedy ženy pociťovali bolesť počas samotného pôrodu v dôsledku slabšieho rozšírenia anestetika v okolí nervov z nižších častí, ktoré sa nepodarili ovplyvniť, niekedy je epidurálna analgézia menej účinná na jednej strane tela. Hoci väčšina žien je spokojná s epidurálnou analgéziou, zaručiť úplnú bezbolestnosť u všetkých žien nie je možné. Efektívne potlačenie bolesti musí byť vyvážené s vedľajšími účinkami.

Účinok PEDA na dieťa je vzhľadom na množstvo látky, ktoré prejde cez placentu, minimálne. Nezistil sa žiadny negatívny účinok na dieťa a skôr sa predpokladá, že epidurál má pozitívny vplyv na dieťa. Dôkazom toho je i to, že niekoľkokrát vyššie dávky, nutné pri cisárskom reze, nevyvolajú u dieťaťa žiadne negatívne účinky. Dokonca sa popisuje, že deti po PEDA boli živšie oproti deťom bez akejkoľvek analgézie.

brinzulka
23. apr 2009

zdroj: rodinka, babatko.sk

aponchie
23. apr 2009

reily ma pravdu ve vsem ..ja jsem zvedava jak mi zabere a hlavne pomuze epi tedkom pac mam dost astma a jine alergie a mam to indikovane od alergolozky jak u prvniho porodu tak ted u druheho a jsem za to rada/mam to napsane schvalne jeste na papire pac se to u nas plati a ja to nebudu muset snad platit ze zdr.duvodu/u prvni holky bych si to dala i bez astma pac sem posera a jak rikam vsecko me desne boli a mam jen tunejhorsi zkusenost s lekarema jak mi rikaji ,ze to hned bude a nebude bolet a houby 😝 posledne me tyrali punkci do podpazi k prsou a natahovali nejakej sajrajt co se tam udelal a 3x po sobe tou tlustou jehlou bez umrtveni jako rvala sem bolesti a pocurala se tam a manzel malem omdlel jak to videl a taky mi mohli dat aspon mezocain neli ten chladici sprej..sice se rika,ze pod tou kuzi uz nejsou receptory bolesti tudiz jen kuze se umrtvuje,ale ja tu jehlu citila jak mi rejdila az do prsou a neni to nic prijemneho zvlast kdyz ti napichnou axilarni nerv a boli to jak cert..takze potom sem mela epi a nebala se ji vubec pac mi rekla,ze se to umrtvuje na tech zadech ani si to uz nepamatuju pac sem trpela jak kun krizovejma bolestma/mam zada po dvou operacich a chodim na rehabky jak me to boli a mela jsem nejakej tumor na lopatce takze myslim ze mi to hodne pomohlo nejen psychicky ,ale hlavne,ze jsem nebyla vycerpana tolik hodin a mela silu na ten zbytek co uz to nepusobilo ne jen kvuli bolesti,ale abych mela silu na ten konec pac bych se asi vycerpanim zhroutila..co kdyz je zenska nachlazena ma teplotu kasle jak tuberak a boli ju cleej clovek z chripky a nedejboze na ni prijde porod?myslim,ze bud CS nebo epi jinak si to neumim predsatavit..a ted jsem zvedava co to semnou udela pac treba pri dychani kdy se diky kontrakcim zacnu hyperventilovat a sapat a modrat po dechu tak mi ver ,ze je to velmi neprijemne a jsem rada,ze mi epi pomuze a neni skodliva pro dite,co vim tak maximalne pri spatnem napichnuti necitis nohy a boli te hlava plus nevolnost ,ale ne naporad nejakou dobu toto vse nic jineho..jeste je paracervikalni blok,ale to nevim co je presne a jak to muze dite ovlivnit,ale myslim,ze je dobre ,ze epi dokaze urychlit porod pac nekdy se dite treba jen uvizle v kanale dusi i bez epi..

reilyy
23. apr 2009

aponchie, ty si z CR? lebo v CR je epidural bezplatny...

aponchie
23. apr 2009

neni bezplatny..v nekterych nemocnicich se za nej plati bohuzel u nas v Opave 1400kc a v Porube taktez 😝

reilyy
23. apr 2009

http://www.porodnici.cz/paracervikalni-analgezie

je bezplatny, hradi to poistovna, my pichame velmi casto aj neporodnicke operacie a nikto za to neplati....jedine ze si to nemocka stanovi ze chce za to peniaze....ale poistovna epidural preplaca

hupcza
23. apr 2009

proč to teda ani who nedoporučuje podávat vtakové míře, jen u skutečně indikovaných přípdů (což v půlce těhu lze určit opravdu zřídka) ...asi banda matláků, že 😅
mamka je arová sestra a taky jej považujeza krajní řešení ...

ale nechte si své epi ...klidně i při bolestivé menstruaci, když je libo
já si nechám své 😉

aponchie
23. apr 2009

jo paracervikalni ano ja myslela,ze se bavis o epi 😎

aponchie
23. apr 2009

tak proc si nemocnice teda bere penize 2x?

hupcza
23. apr 2009

rei: epi je bezplatný, jen pokud je nutný...takž tyhle se platí ....neplatí se např u císaře ...to taky vypovídá o něčem, že ...

aponchie
23. apr 2009

reily epi je bezplatny pri operaci to je jasne ne?CS je operace to je jako narkoza je bezplatna..ja ho zrejme platiti nebudu muset ikdyz ho budu potrebovat ,ale nase zdravotnictvi je ruzne,ptala jsem se na to pri prohlidce salu lekare a rikal,ze snad ne a koukal na to na papire a rikal,ze by to nemel byt problem,ale zname jine smeny a jak se kdo vyspi 😎

reilyy
23. apr 2009

hupca, ja som tiez za epidural len ked je indikovany, s tym sa zhodneme 😉

a tympadom ze picham epiduraly a som anesteziolog lekar tak viem co hovorim pacientom a som poucena ze epidural je proste bezplatny, neviem ktora poistovna je schopna si povedat ze nebol indikovany....indikovany je ak su pri operacii bolesti, co vacsinou teda fakt su 😉 takze ak ponukneme ludom epidural ako pooperacnu analgeziu tak nevidim dovod preco vy si za to mali platit. pouzivame ich velmi casto v nemocnici a zatial si nikto nemusel nic platit. holt,ine nemocky si z toho asi urobili moznost ako si zarobit

reilyy
23. apr 2009

😀 😀 😀 inac sa bavim ze mne, lekarovi anesteziologovi hovoria ludia co sa ako robi 😝 nic v zlom, ale svojej praci sa rozumiem a viem ako to funguje u nas v nemocnici a ked si my nepytame ziaden poplatok za porodny alebo iny epidural tak je asi jasne ze sa za to platit nemusi 😉

sisstin
23. apr 2009

tak já měla takový krámy, že porod byl docela procházka růžovým sadem 😝 rozhodně to nebylo horší jak moje menstruace 😝

reilly: a tomu se taky směju, jak lidi, kteří nemaj žádný vzdělání v tomhle oboru radí těm, kteří ho mají 😝

reilyy
23. apr 2009

inac, je mi luto ze niektore nemocky si za to pytaju peniaze.....ale to je uz o vedeni nemocnice, nie o medicine

reilyy
23. apr 2009

sisstin ja si nedovolim kecat do prace ani gynekologovi, nieje to moj obor, tak sa drzim toho co mi povedia oni, ved predsa maju viac praxe, vedomosti a skusenosti nez ja....ale ked mi niekto keca do mojho oboru a nieje to kolega s ktorym by som si to mohla vydiskutovat tak to ma mierne vytaca 😝

sisstin
23. apr 2009

reilly: mně epi nedali, nejdřív prý bylo furt brzo, pak zas pozdě 😝 pravá příčina byla nejspíš to, že se jim v noci nechtělo volat anesteziologa 😝 ...ale něco mi dali, takže sice bolest byla..ale nevystupnovala se do nějakých nevydržitelných výšin..takže jsem byla schopná normálně při porodu komunikovat s personálem bez nějaký výkřiků 😝 toho jsem se nejvíc bála, že budu dělat scény..a budou mě tam mít za magora...tak naštěstí nee 😝 a když mě Dr. šil, tak jsme i laškovali..dobrý to bylo 😎

snu
23. apr 2009

reilyy ty si anesteziolog? tak mi vies asi poradit najlepsie ci sa mam dat k porodu uspat,alebo si mam dat racej spinal,, hm? ako to znasaju pacientky?

susik77
23. apr 2009

v Prahe-Podoli som mala epi zadarmo, akle v Krci si pytaju okolo 4600 Kc 😝 ze vraj ho tam robi sukromna firma 😕

reilyy
23. apr 2009

sisstin, ja chcem rodit prirodzene dokial to budem zvladat, neviem ako budem rodit, mozno lahko, ale ak to bude ist velmi tazko tak si epi dam pichnut urcite 😉 videla som efekty na rodickach...uz do 5 minut podstatna ulava...

snu, neprenasas uz nahodou???? 😕 😕 😕 😕 ja ked budem musiet ist na cisarsky tak jednoznacne spinal, lepsie pre matku aj dieta....
na co by som ta upozornila, boliet ta nebude nic, budes ale citit ze sa ti hrabu v bruchu, taky neurcity tlak, ale bolest ziadna....a ked budu vyberat mimino, tak ti budu tlacit na brucho, z coho sa niektorym robi na grckanie....ale to vsetko behom 5 minut prejde a uz uvidis svoje mimco.....potom uz len polhodinka lezania kym ta zasiju a mas po vsetkom 😉 postupne zacnes citit nohy, aj ranu, ale do tej doby si stihnes poprosit o injekciu proti bolesti, takze pohodka.. minimalne 6 hodin by si sa nemala zdvihat z postele, ani sadat, musi sa ti zalepit ten mini vpich ktorym ti podali anestetikum a jaska, vypit aspon 2-3 litre tekutin postupne....inac ta moze boliet hlava....nieje to u kazdej ale stava sa to...to je asi tak vsetko co obnasa spinal..ked ti je nieco nejasne tak sa spytaj. ja radsej vydrzim nejake bolesti hlavy po porode ako celkovu narkozu, ktora mi pride trosku viac komplikovana...ale to je len moj nazor, mozno niektora rodila cisarom v celkovej a bola spokojna 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre