Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

slenka
17. mar 2007

caute baby, tak ja som rodila pred troma dnami. Bola som rozhodnuta ze to skusim bez epi, ale keby sa to nedalo vydrzat tak si ju dat pichnut. No a ked uz zacali tie kontrakcie byt fakt silne a pri kazdej som mala pocit ze sa pocuram a po.. (ten pocit bol este horsi ako samotna bolest)tak som sa rozhodla pre epi, lebo ma strasili, ze ma caka este asi tak 7 hodin kym porodim. Po pichnuti epi to bola pohodicka, aj som si zdriemla. Uz po dvoch hodinach som zacala citit take tlaky ze chcem tlacit (ale bez bolesti) tak som volala doktorku, ta ma skontrolovala a nechcelo sa jej verit ze uz som na 10 cm otvorena. Tak sme zacali tlacit a ja sama som doktorke vravela pri kazdej kontrakcii ze citim tlak este pred tym ako to ukazoval monitor. Takze suma sumarum - epi vrelo odporucam, myslim ze som o nic neprisla a po porode som tiez hned bola v pohode.

malakatka
18. mar 2007

Ahojte...
ja som rodila teraz v januari, takze este to mam cerstvo v pamati... Ja som sa epiduralky bala,ale moj doktor povedal,ze nemam co zvazovat,ze 9 z 10 porodou je s epiduralkou, odporucil ma na prednasku o epiduralke a dal mi papiere. Tak som sa rozhodla ze ano a bola to dobra volba. Ja som bola tyzden po termine,tak mi doktor porod zacal vyvolavat, aj skrz toho,ze som bola uz na tri cm otvorena a mala som kontrakcie... hoci ja som nic necitila,ale monitor ich ukazovat. O 10tej som dostala tabletku, a cakala som,asi o pol jednej som zacal mat slabe bolesti... nieco ako pri menstruacii a do pol druhej uz z toho boli riadne kontrakcie. Asi o druhej mi doktor pustil plodovu vodu a o stvrt na tri mi prisla anesteziologicka dat epiduralku. Nebolelo to vobec,len to bolo neprijemne,ked som to videla polozene vedla mna. Ked mi to zaviedla,ani som to neevidovala.Prva davka mi velmi nezabrala,tak mi dala este jednu a okolo pol stvrtej som zacala tlacit. Malinka sa narodila o stvrt na 5. Stahy som citila, bol to teda riadny tlak,ale nebola to bolest. A da sa povedat,ze som si tie minuty porodu uzila a bolo to nadherne. Po porode ma to dole zacalo boliet asi za take 4hodiny. Nevladala som poriadne lezat,bolo mi lepsie ked som chodila, ale rano mi dala sestra cipok proti bolesti a bolo to omnoho lepsie. Myslim, ze som si porod mojho krasneho dievcatka vychutnala aj vdaka epiduralke. Odporucam.

tinni
18. mar 2007

ahoj malakatka, ja som rodila podobne, tiez vyvolavany, s epi, ale porodila som za 4hodinky a potom som nemala ziadne problemy 🙂 kde si rodila? inak moja mala sa narodila tiez v januari 😵

melory
21. mar 2007

len skoda, ze z toho zacina byt pekny biznis.... 😉

ellla
25. mar 2007

Ahojte. Ja tiez zvazujem EPI. Zaujimalo by ma, co ste mali napisane v papieroch, co ste pred EPI podpisovali. Ake tam boli uvedenene neziaduce ucinky?

lindda
25. mar 2007

no ja som mala Epi nebolelo to teda bolo to neprijemne ale inak v pohodicke akurat ze mne s toho prestali kontrkcie ☹

adicka
autor
25. mar 2007

ahoj ella.no ja ho mam objednany ,ale som nic este nepodpisovala,neziaduce ucinky:bolest hlavy,bolest miesta vpichu-co prejde. 😉 aspon takto ma stym oboznamil primar ARA.

masinka
25. mar 2007

ahojte
tak ja mam skusenost z minuleho decembra
- do porodnice som prisla na osmu na monitor a tam mi to ukazalo kontrakcie v trojminutovych intervaloch... ja som ich vobec necitila
- o jedenstej mi pichli vodu a potom to zacalo brutalne boliet
-PEDU mi pichli o pol druhej - to som uz pri kontrakciach plakala jak male decko
zabrala asi o 15 minut, potom to bola hodinu uplne pohodicka, citila som trosku kontrakcie, ale ziadnu bolest
-dalsiu davku mi pichli o tretej, zase hodinu pohoda, potom sa im prestali pacit ozvy plodu, tak mi dalej nepichali, ale isla som na cisarsky (bola som na 8 cm otvorena, ale stale som necitila ziadne tlaky, lebo mala bola omotana pupocnikom tak nemohla klesnut dole).....Nelka sa narodila o 17:53 (mala som spinal, narkozu mi dat nemohli lebo som cez den pila vodu)

na treti den rano ma zacala strasne boliet hlava, a bolela ma este dalsie tri dni napriek injekciam proti bolesti, cipkom a infuzkam. podla mna to bolo z toho spinalu, podla anesteziologa co ho zavolali to muselo byt z niecoho ineho...by ma zaujimalo z coho asi

no ale kazdopadne pri dalsom dietati si dam epidural urcite znovu
a mimochodom k argumentu ze volakedy sa rodilo bez takychto vymozenosti....pred sto rokmi by som porodila udusene dieta a je tiez otazne ci by som to aspon ja prezila...

adicka
autor
26. mar 2007

masinka suhlasim s tebou s tym,ako si sa vyjadrila k tomu argumentu..myslim,ze nase maminky a babicky by si to zvolili tiez,no zialbohu ony take moznosti nemali...

iloni
26. mar 2007

ahojky,já jsem si jako prvorodička dala epi po 12ti hodinách, jelikož jsem byla otevřená jen na 2 cm, bylo to příšerný, už se to nedalo vydržet.Původně jsem o epi nechtěla ani slyšet, bála jsem se komplikací, ale při těch bolestech už mi to bylo jedno. Na a všechno bylo v pohodě.Vpich jsem ani necítila, bolesti po chvíli ustaly a já jsem mohla nabrat síly. Když jsem se otevřela k porodu, tak už mi utišující látku nepřidali, abych mohla tlačit. Moc mi to teda nešlo 🙂 , ale malej byl do 15 minut venku - asistentka se mi opřela o břicho a bylo!

veronikap
26. mar 2007

Ja som bola minuly tyzden na pouceni o epi a tam nam lekar hovoril, ze tie bolesti hlavy su len po spinaly (tak ako pise masinka), lebo tam existuje moznost, ze tou ihlou sa ti dostanu aj do vedlajsieho nejakeho kanalika (ale nebojte, s miechou to nema nic spolocne) a z tohto vedlajsieho kanalika ti vytecie trosku tekutiny, v ktorej "plava" aj mozog. Tym sa ti zmeni tlak v hlave a proste ta zacne boliet. Doktor hovoril, ze ta bolest moze trvat 24-48 hod.
Pri epi sa vraj taketo ale nestava (vraj sa ti nemaju preco dostat do toho ineho kanalika v chrbtici). A tiez som nic nepodpisovala, iba som dostala do knizky peciatku od anesteziologa, ze som sa toho poucenia zucastnila a papierik, na zaklade ktoreho epi zaplatim v pokladni pred porodom.

lindda
26. mar 2007

masinka takto presne som to mala aj ja akurat ze mne dali normalnu narkozu aj napriek tomu ze som pila vodu cisarak bol ale uplna katastrofa teda aspom premna potom to veelmi bolelo 😒

adicka
autor
13. apr 2007

ahojte.konecn som sa dostala aj tu.Moj porod prebehol velmi rychlo a citila som sa skvele vdaka epi.Vpich som necitila a taktiez kontrakcie-uplna ulava,neviem si predstavit ako by som rodila,keby nebolo toho skveleho vynalezu 😉 bola som otvorena na 4cm,ked mi ju dosiel pichnut anesteziolog,po hodine prestaval ucinkovat,no to som uz bola pekne otvorena a bolo vidno hlavicku-takze ziadnu dalsiu davku sme nechceli,aby sa zbytocne porod nepredlzil-tak som vytlacila maleho aj bez toho.Lekari vraveli,ze to bol pekny ukazkovy porod s epiduralom.Vsetko prebehlo tak rychlo a to zasivanie bolo uz len ceresnickou na torte.Odporucam to vsetkym buducim mamickam.Je to skvela vec 😉 preco sa trapit,ak nemusime 🙂

leva
13. apr 2007

adicka aj mne lekar povedal ze to bol ukazkovy porod.aj preto ze prve som mala sekciou.pri druhom mi ho vyvolali rano tabletkou ktora zabrala dost rychlo.hned mi nastali dost silne bolesti co mi sestricka povedala ze to je tou tabletkou.hned ako som bola na 3cm mi dali epidural za 20min bolo po bolesti.bolo to 1000 a 1 .ked som zacala pocitovat bolest dali mi este jednu davku a vtedy to islo ako po masle. hrozne rychlo som sa otvorila tak epi mi fungoval aj pri porodekedze som necitila kontrakcie tak som sa riadila podla sestier kedy tlacit. mali bol na 4 tlacenia vonku.este lekar vravel ze to tak skoro nebude ze este stihne jednu operaciu a potom ma odrodi,a sam bol prekvapeni ako rychlo a dobre to islo.

megie
13. apr 2007

A vy ste sa tej epi nebáli? Ja sa bojí toho pichnutia... čo ak by to strčili vedľa ked sa náhodou pri bolesti miknem? 😕

adicka
autor
13. apr 2007

tam sa nemas coho bat.anesteziolog je skuseny a vedla sa nemoze trafit a hlupost je,ak niekto povie ,ze sa to zavadza do miechy.Nehrozi ti nic-popripade bolesti hlavy a po aplikovani sa mozes normalne hybat.Pytala som sa aj na to,ci sa stal nejaky pripad,ze sa zle zaviedlo-vraj ano-jeden,ale to sa da dat vsetko do dvoch dni do poriadku.A nehrozi ziadne ochrnutie. 😉

romana27
13. apr 2007

ahojky, já bych asi neměla strach z ochrnutí, to si myslím, že jsou jako profíci a žádný takový případ, který by tak skončil neznám.
Před otěhotněním jsem říkala, že bez epidurálu neodrodím ani náhodou 🙂 . Četla jsem ale pár článků, kde mírně naznačují, že při epidurálu se stává ( né vždy samozřejmě ), že se porod prodlouží, případně přestanou kontrakce a tak do toho teda fakt nejdu :( protože při mé smůle by to byl můj případ 🙂
Říkám si, že nemám s čím srovnávat a tak to risknu 😉 bez epidurálu. Naše matky to tak měly taky a jaký jsme zdravý a ony taky 😉
Ale chápu, že někdo si myslí, že to bez toho nezvládne ( nebo k tomu má jiný důvody 😕 ), takže to nikomu neberu.

lenus
13. apr 2007

aj mne sa epidural pozdaval, ucinkuje do 10 minut. Ked mi ho zavadzali (bola som na 4 cm), ani som nevedela. Akurat co mi pichli injekciu na umrtvenie, ale to bola uplna pohodicka. Ja som nakoniec svojho obrika musela rodit cisarskym po 11 hodinach kontrakcii a marneho tlacenia, ale bolo super, ze som mala epi, ucinkovala aj po porode, ked mi tam proti bolesti pichali anestetika - ucinok okamzity. A bolesti hlavy ziadne, ani nic podobne 😉

adida
21. apr 2007

baby prosim vas vysvetlite mi preco sa epiduralka vraj dava pri konecnych kontrakciach (ze vraj tie silne musime este predychat) tak potom naco si ju aj davat na konci ked vraj samotny porod je uz malina.

ja prave ze nechcem zazit tie silne kontrakcie

leva
21. apr 2007

Epidural sa dava vtedy ak si otvorena aspon na 3cm.Vtedy ti ho pichnu.Pred koncom uz nedaju davku aby si citila kontrakcie pri tlaceni.

lusil2005
22. apr 2007

adida epi ti nedaju na prve kontrakcie preto aby sa nezastavila porodna cinnost.

tinni
22. apr 2007

ja som bola otvorena na 1cm a doktor ked ma videl ako trpim, tak mi to dal hned pichnut, inak by som tam asi odpadla od bolesti...

lari
22. apr 2007

Ahoj, poradťe mi prosím ktor s tým má skúsenosti, zaujíma ma, či može epidural nejakým sposobom uškodiť, alebo či možu byť po pichnutí aj vedľajšie účinky. Ešte sa chcem spýtať, neviete niekto koľko sa platí za túto injekciu v porodnici v Bardejove?Diky, ahojky

kusa
22. apr 2007

ahoj. Má niektorá skúsenosti s podávaním EPI v Banskej Bystrici?

andy.a
22. apr 2007

čaute,ja som mala epidural tiež,ale bolo to pred 3 rokmi,žial pichli mi ho neskoro-bola dsom už otvorená na vyše 6 cm,ani tá analgézie zrejme nestihla zaúčinkovať,lebo to bolelo strašne...neviem či to tak malo byť,ale len ja som taká citlivka.Kontrakcie som tiež normálne cítila.POtom ma dosť bolelo,keď ma zašívali.Vedlajšie účinky som nemala,aj keď ma strašili,že ma bude bolieť potom hlava,a ja mám čASTé migrény,ale našťastie n ič.Kontraiindikácie k podaniu EPI sú myslím len nejaké vrodené deformity chrbtice,resp,alergia na anestetiká či analgetiká podávané v EPI.Treba si to vopred dohodnúť,aby bol anesteziolog pri porode k dispozícii,najma vmenších mestách,ked sa rodí v noci,resp.kd anesteziolog musí byť napr.aj pri nejakej operácii a nemajú iného.

adicka
autor
22. apr 2007

ahoj.neviem,kolko stoji v Bardejove,ale v Humennom som za epi zaplatila 3000sk.Vedlajsie ucinky som nemala,porod prebehol super-myslim,ze jedinym vedlajsim ucinkom mozu byt bolesti hlavy-aj nemusia 😉

leva
22. apr 2007

lari epi neuskodi.Akurat vedlajsie ucinky mozu bit bolesti hlavy,co su zriedkavo.mali by ta pred epi oboznamit,ja som aj podpisovala ze som bola oboznamena.

lusil2005
22. apr 2007

no ja som nepodpisovala nic. akurat sa nas na prednaske popytali ci nemame tazku skoliozu, problemy so srdcom, alergiu na anestetika, potom nieco s krvou (kvoli tomu musis dolozit aj krvne testy nejake) a este neviem co, a dali nam potvrdenie do materskej knizky a listok na zaplatenie 2500,-. to bolo na antolskej.

leva
22. apr 2007

ja som bola na takom sedeni o epi.tam nam vraveli o tom ako sa to picha,kam sa to picha o tej moznej bolesti hlavy,ze to neposobi na babo,lebo boli take reci.vlastne vsetko o epi.to bolo v kochu na partizanskej.

lari
24. apr 2007

Ahojky, tak už viem, že epidurálku si musím objednať na ARE. Ak nebude potrebná, dá sa potom nepoužitá vrátiť a vrátia mi aj peniaze?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre