Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

neslusanka
25. feb 2010

Ahojte holky. Já jsem rodila v srpnu ve Vsetíně. Celé těhotenství pohoda, o epidurálu jsem moc neuvažovala, ani s gynekologema, ani s jinýmy doktory jsem se o tom nebavila. Až v den porodu, když jsem s manželem dojela do porodnice a po sdělení doktora, že jde o porod, ale nejsem ještě vůbec otevřená a porod může trvat i 12hodin, jsem řekla, že v tom případě bych ráda epidural, pokud to bude pro mě moc bolestivé, dlouhé, vyčerpávající.....po dalších asi 3hodinach jsem na epidurál šla. To mi už kontrakce trvaly 10hodin, já otevřena na 3centimetry, bolestí jsem nemohla sedět, ležet, chodit, skákat na balóně, být ve sprše....prostě nic. Celá jsem se třásla, tak jsem sestře řekla, že ASI chci epi. Pořád jsem si nebyla jista, chtěla jsem to zvládnout sama. Ta to ale více méně rozhodla za mě, odešla a za chvíli mi píchli epi. Bolest jsem žádnou necítila, nějak mi to umrtvili a já po chvilince byla vysmátá jak lečo. Manžel byl taky rád, že mě konečně vidí normální. Pak mi ještě píchli vodu a natáčeli monitor. Mudr řekl, že jakmile mi ho dotočí, tak můžu zase normálně chodit a dělat co chci. Bohužel toho jsem se už nedočkala, protože malému začaly padat srdeční ozvy, tak jsem jela na císaře. A to už je zase úplně jiná kapitola mého porodu. Nicméně epi doporučuji, i když s ní až tak velké zkušenosti nemám. Pokud je ale porod velice dlouhý a moc bolestivý, tak je epi vážně na místě. Uleví a pomůže všem

venuss
4. apr 2010

ahoj holky, dočetla jsem se na internetu,ze epiduralni analgezie snizuje tlak...
Měla jsem vyvolaný porod a o epiduralu jsem vubec nepřemýšlela, ani mě nenapadlo, že bych si ho nechala píchnout,ale na porodním sále za mnou přišla sestřička,jestli bych chtěla epidurál, že na vedlejším boxu rodí maminka a ta si ho vyžádala,tak jsem se ji zeptala na vedlejší účinky a řekla,že to žádný nemá... 😠 anesteziolog mi tedy píchl epi, zeptal se mě,jestli mě nebrní nohy, jenže než odešel, nohy mě začali brnět a do minuty,jsem ochrnula na spodní část těla.vůbec jsem nemohla hýbat nohama, strašně mi klesl tlak a syn ztratil ozvy, sestřička mi řekla,abych zhluboka dýchala, tak jsem to udělala a ozvy zase naskočili,začala jsem cítit,jak se mi znecitlivuje břicho a prsa a začala jsem panikařit, ale to už mi dali kyslík a rychle na sáll udělat císařský řez, dali mi celkouvou narkozu... No, anesteziolog říkal,že se s tím ještě nesetkal...tak nevím,ale byla bych ráda,kdyby se tady třeba našel někdo,kdo by mi to mohl vysvětlit>..jo a syn je v pořádku a prospívá.Jsme šťastní, že všechno dopadlo dobře...
Nejlepš bylo,když mi doktoři řekli, ať si přelezu na operační lůžko. 🙂 jsem jim řekla,jestli jsou normální, že nemůžu hejbat nohama.🙂

nevestinka2010
4. apr 2010

venuss> hlavne ze je vse ok, ale pokud ti sestricka rekne, ze epidural nema vedlejsi ucinky a rizika tak to je na zabiti! epidural ma zatim v porodnictvi kratkou historii a napadne casto vyvolava pokles ozev a pordy koncici cs 🙄

nevestinka2010
4. apr 2010

Porodní regionální analgezie a anestezie
Regional Anesthesia and Analgesia for Labor and Delivery

(New England J. Med. 348;4, January 23,2003-02-21
Eltzschig H. K., Lieberman Ellice S., Camann W. R.)

Vliv epidurální analgezie na porod

Hlavní zájem je soustředěn na otázku, zdali epidurální analgezie neprodlužuje trvání porodu a nezvyšuje riziko operačních porodů.

Srovnávací studie. Srovnávány bývají ženy, které si zvolily epidurální analgezii s ženami, které si ji nezvolily. Obě tyto skupiny se ovšem značně liší (častější primipary, méně pokročilý porod, méně dilatovaná branka, větší plody u rodiček s analgezií). Proto ze srovnávacích studií nelze vyvozovat definitivní závěry.

Randomizované studie. Jejich výsledky jsou nejisté. Epidurální analgezie prodlužuje 1. porodní dobu asi o 42 minuty a 2. dobu o 14 minut, ale podíl císařských řezů (dále SC) významně zvýšený není (8,2% oproti 5,6% ve srovnání s porodem pod vlivem opioidů). Hodnota těchto studií je snížena tím, že kolem 30% bylo ošetřeno jinak než jak stanovil plán. Tam, kde tomu tak nebylo, nebyl v podílu císařských řezů nalezen rozdíl. Rozdíl v podílu císařských řezů daleko více záleží na osobních preferencích porodníka (u 1533 rodiček s 11 porodníky byl podíl císařských řezů mezi 19% a 41% v souvislosti s osobou porodníka) a na věku rodičky.

Závislost instrumentálních porodů (kleště a vakuumextraktor) na epidurální analgezii je jasnější (12% proti 3%). Příčina není opět zcela jasná: motorická blokáda, častější poloha záhlavím, ale i příležitost ukončit porod rázně, když je tlumení bolesti zajištěno.

Lepší dostupnost analgezie díky trvalé službě frekvenci zásahů neovlivňuje.

Závěrem však je zřejmé, že epidurální analgezie může prodloužit porod celkem asi o hodinu a zvýšit frekvenci instrumentálních porodů.

Vliv EA na tělesnou teplotu rodičky a plodu.

Ačkoli EA na operačním sále vede k poklesu tělesné teploty, aplikována během porodu vyvolává vzestup tělesné teploty nad 38°C (100,4°F). Příčinou asi nebude infekce, neboť infekce plodu po EA častější není, je vzácná bez ohledu na to zda byla aplikována EA. Snad jde o odchylnou distribuci tepla. Zvýšení teploty vede kliniky k aplikaci antibiotik, takže horečku z infekce a jiných příčin v těchto studiích rozlišit nelze. Novorozenci, jejichž matky dostaly EA nemají vyšší riziko sepse. Je nutno vytvořit spolehlivé markery infekce a provést další studie, zejména randomizované.

Další komplikace regionální analgezie.
Mnohé rodičky se obávají bolestí v zádech v důsledku EA. Současné znalosti tento názor nepotvrzují. Pokud nastane perforace tvrdé pleny, mají bolesti typický charakter a lze je snadno léčit.

Bylo demonstrováno, že plod rodiček pod vlivem EA zaujímá častěji zadní okcipitální polohu, není však zcela jasné, zda právě větší bolesti touto polohou vyvolané, nevedou k častěji indikaci EA.

Závěr

Žádost rodičky o tlumení bolesti je dostatečnou indikací. EA je spolehlivý a bezpečný způsob tlumení porodních bolestí a operační bolesti při císařském řezu. Ne všechny otevřené otázky jsou dosud jednoznačně odpovězeny a farmakologické tlumení bolestí stále vyvolává obavy. Porod je dění po výtce individuální, takže ne každá rodička si přeje nebo potřebuje k porodu znecitlivění. Řádná osvěta před porodem nejlépe pomůže rodičce, aby se rozhodla kvalifikovaně

avicena
4. apr 2010

Venuss, zrejme anesteziológ podal anestetikum nie do epidurálneho priestoru , ktorý je u tehotnej ženy len niekoľko mm široký / myslím okolo 5-6 mm/ ale hlbšie , čo môže spôsobiť podobné pocity ako popisuješ- necitlivosť nôh, neschopnosť nimi hýbať... ale ťažko sa to takto posudzuje.
nevestinka: už som to raz písala, 30% pôrodov v našej pôrodnici je s podaním EDA ,nezaznamenali sme predĺženie prvej doby pôrodnej, skôr naopak a len minimálne predĺženie druhej doby pôrodnej. Nemáme viac pôrodov ukončených SC alebo kliešťami pri podaní EDA ako pri pôrodoch bez EDA. Pokles oziev plodu po podaní EDA je spôsobení poklesom tlaku krvi matky, ale je len minimálny a trvá možno 10 min- neohrozuje dieťa hypoxiou / nedostatkom kyslíka/ NIKDY sme nezaznamenali zvýšenie teploty po podaní EDA a ani som sa nikde v odbornej literatúre nedočítala o zvýšenej teplote nad 38 stupňov po podaní EDA. Logicky ani neviem, prečo by to tak malo byť a akým mechanizmom by EDA mohla vyvolať zvýšenie nad 38 st. Ďalej dosť dobre nerozumiem , či si správne preložila : Závislost instrumentálních porodů (kleště a vakuumextraktor) na epidurální analgezii je jasnější (12% proti 3%). Příčina není opět zcela jasná: motorická blokáda, častější poloha záhlavím" 😕
Poloha záhlavím je predsa NORMÁLNA FYZIOLOGICKÁ poloha a ideálna poloha na rodenie dieťaťa, každá iná poloha hlavičky je už poloha patologická. Čo myslíš pod pojmom zadná okcipitálna poloha čiže zadná poloha záhlavím? To určite nebude správny preklad. Motorická blokáda pri podaní EDA predsa NENASTÁVA- ak nastane potom to už nie je EDA.- je to chyba dávkovania liekov alebo chyba podania.
Takže všetko závisí od skúsenosti anesteziológa aj pôrodníka a rozhodne nesúhlasím s paušálnym tvrdením , že EDA nápadne často vyvoláva pokles oziev alebo predlžuje pôrod. Zo všetkých liekov na tlmenie bolesti NAJMENEJ ovplyvňuje plod, oveľa menej ako napríklad lytická zmes, alebo inhalácia rajského plynu v zahraničnej literatúre ENTONOXU. Iste všetko má svoje riziká, no to majú aj alternatívne pôrody a aj pôrody bez lekárskeho vedenia a možno ešte väčšie ako správne podanie EDA.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
latvia
5. apr 2010

prvorodicke ktora je otvorena na 1cm sa epidural ani nepoda, zas anesteziolog nieje tak blby 😉
tiez tej studii velmi nerozumiem, ani my sme este nemali zvysenie teploty po aplikacii epiduralu 😕 a to nehovorim iba o porodnom epidurali, ale pri vsetkych analgetickych epiduraloch...

venuss, anesteziolog sa zrejme prebural do spinalneho priestoru, len nepochopim ako si mohla citit trpnutie noh a vsetko co opisujes az po jeho odchode...totizto do epiduralu sa picha velke mnozstvo daneho anestetika a uz po 1ml , ak je podany do spinalneho priestoru zena zacne citit teplo a trpnutie noh....a to nehovorim o tom ze po aplikacii epiduralu sa este kateter prisiva jednym stehom, dezinfikuje, zalepi, co fakt trva aspon 5 minut..epidural sa tazko picha a hlavne naslepo, je to priestor velky asi 2-3mm, ktory sa nesmie prekrocit, obcas sa stane se sa ihlou jemne prederavi ten obal a vyteka anestetikum do spinalneho priestoru a potom to sposobuje taketo veci ako mas ty...

este k tomu spomalovaniu porodu pri aplikacii epiduralu.....mnohe zeny si myslia ze dostanu epidural, prestane ich to boliet a oni si odlezia otvaranie sa az do konca porodu....ale po epidurali sa ma chodit chodit chodit, prave preto aby hlavicka spravne rotovala a nenasadala blbo, a aj porod sa nepredlzi ked tomu rodicka pomaha gravitaciou, chodenim alebo hopsanim na fitlopte...takze ziadne lezane ale chodit chodit, alebo hopsat a ziadne predlzenie porodu nebude 😉

zuzajka4
5. apr 2010

No mne ked pichli epidural tak ma nechali už len ležať :( Ale aj tak sa mi zdá,že sa to dosť urýchlilo.Lebo som sa pomaly otvárala (malý mal vraj zle zostupenu hlavičku,tak mi to vysvetlili) a kým som bola otvorená na 4cm tak to trvalo aj desať hodín bolesti a kontrakcie najskôr každých 5 a potom 3 minúty.A potom bol malý za dve hodiny vonku.

nell201
5. apr 2010

Mne ked pichli epi. mohla som kludne chodit.Vela som toho,ale nenachodila.Po pichnuti epi sa to velmi rozbehlo a po dvoch hodinach bol maly na svete.Vsetko bolo ok.Odporucam kazdej mamicke.Dva porody som si odtrpela,ale treti bol v poho.

latvia
5. apr 2010

zuzajka, tak v tvojom pripade, ked nepostupuje porod, je uplne epi najlepsie, ulahcuje totiz otvarat porodne cesty....ale nechala by som ta chodit alebo aspon hopsat na fitke pri posteli, pokial sa ti nemotala hlava...nevidim dovod preco lezat ak je matka ok...

zuzajka4
5. apr 2010

No to ja neviem prečo.Ale hlavne bolo,že sa to potom rozbehlo 🙂 A aj bolesti ustúpili,aj keď zasa úplne bez nich to nebolo.Vôbec to neľutujem aj keď som bola rozhodnutá rodiť bez epi a zbabelo som si ju potom pýtala :( (nikto ma na ňu nenahováral)

magdal1
5. apr 2010

S Tymto clanockom suhlasim, dobre na zamyslenie, nie 😉 "
Existujú mnohé možnosti, ako si uľaviť od bolesti.V pôrodnici už tiež okrem typicky medicínskych
ponúkajú i nefarmaceutické. Ale, ako vyplýva z reakcií žien, na Slovensku máme i pôrodnice, ktoré ženám, nazveme to „výrazne ponúkajú pomoc“ = konkrétne hovoríme o epidurálnej analgézii , (EDA). Ak je žena pred pôrodom odhodlaná porodiť bez nej a v čase pôrodu jej niekto 5x ponúkne EDA, verím, že nakoniec odovzdane prikývne.

Niektoré slovenské pôrodnice sú už natoľko pokročilé, že svojím prístupom sa približujú k tomu, čo tie „vymýšľavé“ matky chcú. Vďaka im za to. V mnohých sú ešte zaužívané „tradičné kolektívne“
postupy. Novorodenec je na určitý čas odlúčený alebo pravidelne odlučovaný od matky.

S pôrodom je to ako s výstupom na vysokú horu. Ak ste zdravé, môžete na vrchol vystúpiť samy. Na vrchole sa budete cítiť dosť unavené. Po chvíli si ale vydýchnete, rozhiadnete sa a zistíte, aký krásny je okolo výhľad. A blaží vás pocit, že ste sa k tomu vrcholu dostali vlastným úsilím! Prekonali ste samy seba a vydržali ste. I v živote niečo vydržíte ! Pôrod vás posilní i pri výchove detí.

Na rovnakú horu môžete vyjsť lanovkou alebo vás tam môže dokonca dopraviť vrtulník (epidurálna analgézia, cisársky rez na prianie). Výhľad na vrchole bude rovnaký. K výstupu ste si však zvolili ľahký spôsob. Uľahčili ste si prácu. Niekto iný ju za vás vykonal. Nemuseli ste nič prekonávať, predovšetkým nie samy seba. Z hory bol krásny rozhľad : pôrod pre vás bol úžasným zažitkom, veď vôbec nebolel.... Ale bola vaša cesta i posilou pre ďalší život? Bola tréningom? A všetky ťažké situácie v živote budete takto obchádzať? I výchovu detí?

A tak vám prajem, nech sa vám darí byť úspešnou „horskou turistkou“ zdolávajúcou vrcholy bez kyslíkových prístrojov.

latvia
5. apr 2010

🙄 magdal, tento clanok sa mi osobne nepacil....
ja som rodila bez epi, aj ked som ju chcela......3 tyzdne som po porode len lezala v posteli a kojila, lebo som bola dotrhana a ubolena jak ciganska hracka!!! takze pre mna to bol vystup na gerlach po vlastnych, som rada ze mam zdrave babatko, ale nevidim na tom nic krasne ked som 3 tyzdne lezala v bolestiach a nebola som schopna postarat sa o svoje dieta!
a porodnic, v ktorych nukaju 5x EDU je teda zalostne malo! vacsina porodnikov, zial, maju rovnaky pohlad na porod ako ti, co suhlasia s tym clanjkom, nechat vsetko prirodzene, hoc aj za cenu niekolkohodinovych bolesti a totalneho vycerpania matky, ktora sa po porode ani nevladze pozriet na svoje dieta....nemyslim ze vacsina tazko rodiacich sa na porod ohliadne ako na krasny vystup....a treningom do dalsich dni by som to urcite nenazvala....

latvia
5. apr 2010

a na rozdiel od ni8ektorych, co si len citaju kopec krasnych clankov, som bola casto pritomna ked sme cerstvu matku v polovedomi uspavali na zasitie....ubolene, vycerpane, neschopne odpovedat ano a nie na jednoduche otazky....pochybujem ze mali zo seba uzasny pocit zo zvladnuteho porodu bez epi 🙄 - teraz mam na mysli vsetky TAZKO rodiace matky, a nie tie, ktore porodili do 8 hodin bez vacsich bolesti a nadtrhnutia....

magdal1
5. apr 2010

za seba muozem napisat, ze som porodila 3 deticky a porody nemam extra rychle t.j. do 8 hodin.... 😉

latvia
5. apr 2010

magdal, a sili ta v narkoze hodinu a pol? ja nevravim ze sa porodit bez vsetkeho neda, to je jasne ze to ide, ale kazdy ma iny prah bolesti a ine telo, neda sa to pausalizovat....a viacrodicky maju uz dalsie porody "lahsie" co sa tyka otvarania, kedze uz rodili, verim ze 3. babatko si nerodila 20 hodin 😉
zazila si potrhanie kvoli tuhym porodnym cestam az na konecnik? verim a dufam ze nie....epidural vie uvolnit porodne cesty a tym sa rodicka moze takymto veciam vyhnut....proste prirodzeny porod ano, ale ak to niekto nechce prezivat ako bolestive trapenie, tak nevidim dovod preco ho odhovarat od epi....samozrejme nutit niekoho do epi alebo ho strasit ze porod bez epi bude katastrofa je tiez blbost...

latvia
5. apr 2010

dodnes mam pred ocami jednu matku, ktorej sme sli pichnut epidural....ta mala kontrakcie kazde 2 minuty, ale take silne ze sa bolestou triasla, zachvatena v krci, cervena a spotena v tvari....niekolko hodin....a potom ta ulava, ktora nastala po epi, bola ocividna aj pre slepeho....a porodila do hodiny

saska.t
5. apr 2010

ja som sa tiez 14 hod. trapila a nakoniec som si dala epi a do hodky som spokojna porodila a bola fit vrelo odporucam, aj Dr. povedal, ze pre dieta je stresujucejsie ked sa matka trapi bolestami aj dieta to velmi tazko v brusku znasa, uz nikdy by som bez epi nerodila 😉 a ak chce niekto tak velmi trpiet len preto aby mal prirodzeny porod nech si tak aj robi, ale nech nevnucuje svoj nazor ostatnym, staci ked ho prezentuje a kazdy si z toho zoberie to, co chce 😉

zuzajka4
5. apr 2010

Ja neviem,myslím si že je to na zvážení každej z nás či si ho pichnúť dá alebo nie. Mňa do toho nikto nenútil, a dokonca za mnou ani jediný raz nikto neprišiel aby mi epi 'ponúkol' a to som rodila cez tri smeny. A tiež ani ja nikomu nenútim aby si to dal pichnúť.
Možno som sa na ten vrchol hory nechala vyviesť vrtuľníkom, ale myslím si že pôrod sám o sebe je dosť posilňujúci. A tiež nechápem ako môže niekto kto rodil bez epi povedať, že s ňou je to úplne bez bolesti.

latvia
5. apr 2010

presne tak, je na zvazeni kazdej, ci do toho pojde alebo nie...kazda sa na porod a porodne bolesti citi inac, ak niektora epi nechce, nech si ho nedava, ak niektora po nom tuzi, nevidim dovod jej ho odopierat 😉

katarina.banska
7. apr 2010

ahojte.
neviem ci si dat alebo nedat epiduralku...
kedze budem prvorodicka neviem si predstavit tu bolest 🙂, no myslim si, ze mam dost nizky prah bolesti.
zatial som rozhodnuta tak, ze ju nechcem. no neviem ci nebudem lutovat potom... ale zas pocula som, ze ani to nie je bohvieco. zvyknu sa objavit bolesti hlavy a tak... tak neviem ☹
nemozem o nu poziadat uz ked budem na tom fakt zle ?? a nebude sa to dat vydrzat?
pomaly sa mi porod priblizuje, tak zacinam nad porodom uvazovat coraz castejsie.
dakujem za kazdu cennu radu 🙂

latvia
7. apr 2010

mozes o nu poziadat vopred, ist na vysetrenie, zaplatit si ju a pokial bude vsetko ok, tak mozes rodit kludne prirodzene prirodne 😉 peniaze ti potom vratia...ak budes mat pocit ze sa to uz neda vydrzat, tak o nu poziadas a pridu ti ju pichnut.takze nevidim dovod na obavy, ak ju chces, dostanes ju, ak ju nebudes chciet tak ti vratia peniaze...

katarina.banska
7. apr 2010

tak to by bolo super, kebyze je to takto. a kedy a na ake vysetrenie musim ist? teraz som v 34 tt. mam este cas? a kolko to stoji prosim ta? ja som si myslela, ze ked su tie bolesti neznesitelne tak sa to uz neda pichnut. kedy zacne ucinkovat? dakujem

latvia
7. apr 2010

musis mat urobeny vraj pohovor s anesteziologom a musia ti vysetrit krvnu zrazanlivost. odporucila by som ti ist tam uz teraz, mozes kedykolvek uz rodit 😉 stoji to od kazdej nemocnice inac, ale cca 2500 korun...a kde budes rodit?
ucinkovat zacina do par minut, a da sa pichnut aj pri neznesitelnych bolestiach, len treba kontrakcie hlasit ked sa picha. a zalezi aj od porodnika , ci dovolia epidural....viaceri o nom nechcu ani pocut...

lizatko1009
7. apr 2010

moja EDA stala 4000sk, ale stala zato, hned bolesti prestali aj som vedela kedy mam tlacit ani sitie som necitila, v pohode, super zazitok z toho bol 😉 😉

latvia
7. apr 2010

lizatko, kde si rodila? 🙂

lizatko1009
7. apr 2010

latvia bardejov 😉

latvia
7. apr 2010

no ty koky 😀 a chceli za to 4 litre??? 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre