Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

lizatko1009
7. apr 2010

latvia mne to bolo v tej chili jedno, hlavna vec, ze bolesti prestali 😀 a ja som si v klude chodila, telefonovala... aj to ma potesilo, ze u nas uz je vynovena porodnice, keby som mala okolo seba zozltnute kachlicky, hnusnu kozu, by ma slak trafil... neviem presne na kolko ked je zena otvorena sa ma EDA podat, ale uz ma ponahlali, aby sme ten cas vystihli, lebo potom by nezabrala az tak.

latvia
7. apr 2010

🙂 hlavne ze si bola spokojna, to je jasneee 😉

lizatko1009
7. apr 2010

latvia bola som a dost, prekvapilo ma, ze to az tak ucinkuje 😉

latvia
7. apr 2010

hej, spravne pichnuty a nadavkovany epidural je fantazia 😉

lizatko1009
7. apr 2010

latvia tak mne to pichal primar a potom mi chodil dopichovat kazdu hodinu taky 25 rocny asi nejaky zaciatocnik 😀 aj pri porode bol, ale treba aj vystihnut spravu chvilu na EDU, uz aj po porode mi to este dopichol, ale co hovoril, ze dost silnu mi dali a ja nato nevadi hlavna vec, ze sa citim v poho 😀

laskonka
8. apr 2010

Epidural sa picha najskor ked je zena otvorena na cca 4cm, skor to vraj nema vyznam aspon v BA v ruzinove nas tak informovali.
Mna caka vyvolavanie teraz v piatok a som pevne rozhodnuta pre epidural. Beriem to ako liek na bolest, ked vas boli hlava date si ibalgin, to berie skoro kazdy ako samozrejmost a poznate vedlajsie ucinky ibalginu? Syndrom nahleho umrtia u deti ktorym sa poda ibalgin do 5 rokov zivota, ibalgin nelieci iba utlmuje bolest. Nici krvne dosticky a robi zle, ale kazdy si ho da bez uvazovania nad vedlajsimi ucinkami. Preto rozhodnutie ci si dat EDA alebo nie, je na kazdom. Kazdy si musi zvazit pre a proti.
Ak chce byt niekto hrdina, pretoze rodil bez EDA resp. inych utisujucich prostriedkov nech sa paci, kazdy rozhoduje sam za seba.
Prajem vsetkym rodickam, aby na porod spominali s co najlepsimi spomienkami.

latvia
8. apr 2010

laskonka, mas pravdu, az na 4cm sa picha prvorodickam, viacrodickam uz pri 2-3cm....
co sa tyka ibalginu, nesposobuje syndrom nahleho umrtia u deti do 5 rokov, asi mas na mysli Reyov syndrom, ktory vznika u deti ktore zjedia tabletky na teplotu ako su medipyrin a acylpyrin a podobne, co su vlastne lieky obsahujuce kyselinu acetylsalicylovu....ta sposobuje Reyov syndrom.... ibalgin patri sice tiez medzi nesterioidne antiflogistika, ktore maju za neziaduci ucinok krvacanie, ale je z ineho derivatu....takze u deti tento syndrom nesposobuje....a jasne by to malo byt uz z toho ze sa podava aj malickym detickam vo forme sirupu 😉

latvia
8. apr 2010

a ibalgin aj lieci, zapal, ale mechanizmus posobenia rozpisovat nebudem, lebo by ma adminky zmazali 😝

laskonka
8. apr 2010

o ibalgine som pozerala pred nedavnom jednu relaciu na spektre a z toho som vychadzala. Kazda studia niekedy pise o inom, ale v kazdom pripade je na kazdej z nas ci sa rozhodneme dat si nieco na utisenie bolesti, alebo nie a nemozno nikoho posudzovat podla toho, aky ma prah bolesti a ci radsej trpi alebo si da nieco na bolest.

latvia
8. apr 2010

je pravda ze znizuje pocet krvnych dosticiek (ako aj antibiotika a kopec inych liekov)a robi krvacania , ale pri dlhodobom a castom pouzivani, a nieje taky nebezpecny ako kys. acetylsalicylova. na pediatrii sa bezne pouziva, takze fakt nieje taky zakerny 😉 okrem toho je bez lekarskeho predpisu, tak urcite neskodi v takom rozsahu pri spravnom davkovani..
a suhlasim, ak si chce niekto ulavit od bolesti, nech si da pichnut epi, je to na kazdej jednej, pre co sa rozhodne

miriam11
9. apr 2010

🙂 na EPI je kopec dobrych ohlasov, samozrejme, ze kazdemu zaberie inak, ale vacsinou zaberie. Presne tak, ked sa chce niekto hrat na hrdinku, prosim, ale pri porode ste iny clovek, inak reagujete, tak EPI vam pride ako "vykupenie", s nou mozno nie je taky velky strach a podla mna to vela maminam pomoze pozitivnejsie pri tom mysliet, ze to nebude az take hrozne ....

kejtty
9. apr 2010

... aj ja som mala epiduralku, aj ked samotny porod dost bolel a aj sitie som tiez citila, no bez nej by som asi tie bolesti nevydrzala, neviem si predstavit ako boli porod bez epiduralky, to musi byt este horsie ako to co som prezila ja 😢 ...

latvia
9. apr 2010

😀 kejtty, ti poviem, boli to jak cert 😝 ale prezila by si 😉

zuzi44
10. apr 2010

ahojte ja som prvy porod mala s EPI presne ako pise Miriam11 bolo to vykupenie pre mna,porod bol vyvolavany,otvarala som sa velmi dlho od piatka poobede a maly sa narodil az v sobotu na obed,pichli mi ho ked som bola na 5 cm uz som bola "total mrtva" z tych bolesti,po EPI som normalne ozila,pichla mi ho mlada dr.na prvy raz a to pichnutie nebolo nic oproti bolestiam ktore som mala
Druhy porod zacal spontanne doma,kym som prisla do nemocky bola som na 5 cm nebolo to take hrozne s bolestou tak som vahala ci si dat EPI alebo nie, kym som si to rozmyslela uz bolo neskoro bola som na 7 cm 😀 porod bolel ale mala oproti prvemu porodu doslova vyletela von 🙂 to bolo asi tym ze uz druhy porod ,takze som vedela ake to je,taky porod mat ,tak rodim aj zajtra 😀 Je pravda ze kazdy porod je iny a vyvolavany porod je iny ako spontanny,ja som po prvych skusenostiach mala v zalohe podpisane aj poucenie o EPI pre istotu ,uz som sa nechcela hrat na hrdinku ako pri prvom lebo aj druhy mal byt vyvolavany ale nastatie zacal sam od seba den pred tym to bolo asi z toho ze uz som bola nervozna 🙂

fiffinkaa
10. apr 2010

ahojte poradíte mi?
mám záujem o epidurálku a chcem sa spýtat skúsených, treba nejaké vyšetrenie robit či mi to možu pichnút,dopredu to dohodút?..termín mám už za pár...alebo stáčí ked prídem do porodnice napr. s odtečenou plodovkou a vtedy požiadám o epidurál..dakujem

latvia
10. apr 2010

fifi, pokial viem, tak treba informovat vopred, anesteziolog totiz nemusi mat cas ked ho o to poziadas az pri kontrakciach, takto sa moze dohodnut vopred.
na pichnutie epiduralu potrebujes mat vysledky krvnej zrazanlivosti, co sa da sice urobit aj v den porodu, ale je lepsie ist vopred.takisto niekde vyzaduju aby si sla na poucenie o epidurali, a aj podpisat papaier.no a za epiduralku sa plati, takze ju treba aj vyplatit a ak ju potrebovat nebudes alebo z inych dovodov nedostanes tak ti peniaze vratia

fiffinkaa
11. apr 2010

latvia - dakujem, hned ráno im tam volám a dohodnem s s nimi 😉

zuzanka1983
19. máj 2010

Po prečítaní týchto skúsenostín som sa na 100% rozhodla že epi si určite dám.Prvý porod som mala bez epi a verte mi bola to KATASTROFA.Pomaly som sa otvárala a doktor povedal pokial nebudem na 8 cm otvorená nech ho sestry ani nebudia to ma doviezol muž o 22.30 a až ráno o 7.00 vyčerpaná zničená prišiel do služby primár a narobil tam bordel čo tam ešte robim prečo niesom na sále. Marcelko sa narodil o 8.20. Som bola doškubaná ako samica a 3 týždne po porode som sa prvý krát odvážila postaviť a ísť sama na wc.

latvia
19. máj 2010

zuzi, to si mala dost neprijemne , ale druhy porod byva rychlejsi, tak verim ze to uz bude ine kafe 😉

zuzanka1983
19. máj 2010

tomu verím aj ja ale mám velký strach my sme druhé bábetko neplánovali /kvôli porodu prvénmu/ale podarilo sa a sme velmi šťastný a tešíme sa ale tie spomienky mám stále v hlave a rozmýšlam nad tým ako to dopadne.

latvia
19. máj 2010

daj si epi ako poistku, budes kludnejsia, a mozno ju vobec nebudes potrebovat

verisek
19. máj 2010

ahoj, tak ja mam s epiduralem dobrou zkusenost, za prve mi strasne urychlil porod, behem hodky jsem se otevrela ze 3 na 8 cm a za druhe jsem mela strasny kontrakce a jednu za druhou, takze pro me byl porod diky epiduralu v pohode, bez nej bych snad nemela ani silu malyho vytlacit..
zadny nasledky nemam a malej je taky v poradku 🙂
jediny co jsem citila asi 2 dny, bylo misto vpichu

latvia
19. máj 2010

kde si rodila? 🙂

verisek
19. máj 2010

jo a nahlasila jsem to uz u prijmu do porodnice, ze ho budu chtit, jelikoz mi museli vzit krev..
kolikrat kdyz se rozhodnete v tech nejhorsich bolestech tak uz je treba pozde

janicka38
19. máj 2010

Holky, ja jsem chtela hrat hrdinku, ale porodni asistentka mi rikala at neblaznim, ze porod bude trvat nekolik hodin a ze je na oddeleni anesteziolog a ze pry 90% prvorodicek rodi s epiduralem. Musim rict, ze je to perfektni vec, bolest hned prestala, dokonce jsem se i vyspala (nespala jsem celou noc a dopoledne). Vpich jsem vubec necitila, jen to tlaceni bylo trosku neprijemne, ale siti bylo pak taky bezbolestne. Takze, ja bych do toho sla znova a pristiho porodu se vubec nebojim.

zuzi82
31. máj 2010

Ahojky, tak já jsem jednoznačně pro epi. Od začátku jsem měla kontrakce po dvou minutách a představa,že to může trvat třeba 12 hodin byla děsivá. Po epi mi bolesti úplně přestaly a citila jsem jen takové tlaky, které se daly v pohodě prodýchávat. Nakonec porod trval jenom 4,5 hodiny a díky epi jsem si ho užila a dalšího se rozhodně nebojím. Následné hojení bylo podstatně horší. 🙂

nicky655
19. júl 2010

mozem este jednu otazku ohladne epi? lebo som citala dve varianty:

1. ze vraj je to uplne az do porodenia dietatka bez bolesti
2. niekto zasa pisal, ze v pohode je s epi len otvaracia doba a porod vraj uz normalne citite.akurat mate viac sil a nie ste utahana.

poradte prosim 😝

didi07
19. júl 2010

měla jsem epi u dcerky - když už máš tlačit, tak mi PA nepřipíchla - abych trochu cítila stahy a věděla, kdy tlačit. Ale bylo to super, žádná hrozná bolest, jen tlak. U druhého určitě chci epi také, neměla jsem jediný problém a malá také ne.

nicky655
19. júl 2010

ok🙂
trochu ste ma ukludnili))
lebo ja som dost taky strachopud 😢 mne je zle uz len pri predstave odberu krvi🙂)
takze myslim ze ja nebudem mat o com premyslat- ci ano alebo nie. len teda dufam, ze nebude nejake proti, ktore by tomu branilo 😖

didi07
19. júl 2010

nicky - odběr krve mě určo "bolí" 🙂 víc, při epi jsem vpich vůbec necítila, předtím to potřeli anestetikem 🙂.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre