Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

ciernavila
28. mar 2011

@drnduliak hehe k zubarovi idem zajtra rano, to sa mam bat? 😀D

drnduliak
28. mar 2011

@ciernavila 😀 ja som bola v piatok a stacilo mi, brrr 😒 zuby a tehotenstvo, resp. dojcenie sa tusim velmi nemusia...aspon mne sa nejak kazia... 😠

estanis
28. mar 2011

@ciernavila a tiez to zavisi od toho, ake velke babo mas. Moja sestra rodila pred tyzdnom. Maly mal 4540g a 54 cm. Lekari jej poveali, ze pojde asi cisarskym, lebo tolko, co sa donej napichali injekcii...najprv na otvaranie, potom sa otvorila a kontrakcie prestali a tak. Nakoniec ju nechali trapit sa a dve sestricky jej tlacili na brucho,aby babo vyslo, lebo bol fakt velky. Ja som napriklad mala porod uplne v pohode, s epi, kontrakcie som citila, takze aj tlacit som vedela a vsetko bolo bez bolesti. Len moja dcerka mala 3950, takze v porovnani s chlapcekom mojej sestry to bolo uplne drobuliatko

ciernavila
28. mar 2011

@drnduliak no sa bojim co vsetko najde mne

ciernavila
28. mar 2011

@estanis Este neviem aky velky je teraz, naposledny mi pred troma tyzdnami povedali ze je velky ze skoro dve kila uz a inak podla opriemeru mal mat menej, vraj ma dlhe nohy. No ktovie teraz moze mat tak odhadujem dva a pol kila, ja mam do porodu este asi 20 dni, uvidim co mi povedia, som zvedava, lebo aj tie ich odhady nie vzdy su presne

estanis
28. mar 2011

@ciernavila to mas pravdu, lekari sa zvyknu pomylit aj o pol kila. Mojej sestre ked povedali, ze ma maly okolo 4.5kg, tak som jej hovorila, ze to hadam nie, ze moze mat aj vela plodovej vody, No,ale ona ma hned schladila, ze ma plodovej vody malinko. Tak sme jej len drzali palce, nech to uz ma co najskor za sebou. Drzim palce, nech to mas co najskor za sebou aj ty a nech vsetko prebieha bez komplikacii 😉

ciernavila
28. mar 2011

@estanis dakujem velmi pekne, no uz sa tesim nech uz je potom... hlavne obdivujem zeny co aj velke deti porodia bez problemov, ved ja som uz minule trpla pri vysetrovani u detskej lekarky ked mi tam daco skumala a bolelo to a ona na to: to si zapamatajte aka som bola jemna, bude to aj horsie....no tak sa mamm na co tesit 😀

estanis
29. mar 2011

@ciernavila no, teraz som sa zasmiala 😀 , ale doktorka mala pravdu 😉 . Ved uvidis ako bude, mozno to bude bez problemov. Ja som sa strasne bala, aby som nemala nejake komplikacie alebo tak. A moj mm mi vzdy hovoril: ty nebudes mat ziadne problemy a porodis v pohode, uvidis. A mal pravdu 😀

ludike01
29. mar 2011

dievcata a na tom pouceni ste boli na oddeleni anesteziologie? aj ste to tam museli podpisovat ze ste boli? lebo mne doktorka povedala, ze ak nebudem mat to poucenie, tak mi potom nepichnu ani keby som velmi chcela...potom mi ten papier o pouceni daju k ruke? lebo mala by som rodit v KE,ale moze byt ze nestihnem a tak budem musiet odrodit v MI...dakujem

ciernavila
31. mar 2011

@ludike01 Teda priznam sa ja som na takom este nebola a ani som o tom nikdy nepocula

ludike01
31. mar 2011

@ciernavila...ahoj, asi to treba fakt, lebo som citala tuto temu od zaciatku a dievcata tam pisu, ze treba mat predtym podpisany informovany suhlas o moznych rizikach, aby boli aj oni krytí...spytaj sa svojej doktorky radsej, lebo ak ju budes fakt potrebovat, aby potom nebol zbytocne problem 😉

pajinka111
31. mar 2011

ahojky holky,
už mám po porodu,pořád sem přemýšlela jestli EPI ano nebo ne..pak sem si řekla,že si to nahlásím,s tím že podle toho jak to bude probíhat si bud o něj řeknu nebo ne..
první porod bez EPI,hrozný,dlouhý,bolestivý,samé špatné vzpomínky,nejhezčí jen jak mi malou položili na bříško..šítí hrůza,měla sem 18 stehů,bolelo to..
Můj druhý porod byl vyvolávaný po 10dnech přenášení,voda byla zakalená,po 11 hodinách velkých bolestí,pořád otevřená pouze na 3cm a nechtělo se to nikam pohnout ani když mi pomáhaly prstem roztáhnout hráz..ovšem pak začal mít maličký problémy,aritmii a začal mít málo kyslíku,měl pupečník kolem krku,píchli mi EPI s tím že se to možná uvolní a porod se urychlí,pokud ne,bude císař..napíchnutí´sem se hrozně bála..položili mě na bok,musela sem se skulit do klubíčka uplně co nejvíc jak to jde a když to nejde,tak ještě zkusit ,hrozně sem se bála že se pohnu v té kontrakci,musela sem jen hned říct že jde kontrakce a pan doktor přestal,pak ihned po odeznění mi umrtvil místo kam bude píchat EPI,cítila sem jen takové tupé tlaky a celkem hlasité křupaní,což bylo nepříjemné,ale proti kontrakcím malina,at si křupe co chce..pak mi hned nasadili masku a musela sem Adámkovi dýchat kyslík,kontakce sem cítila mín a mín,bylo to po tolika hodinách jako vysvobození,soustředila sem se na dýchání asi za půl hodiny mě mechanicky roztáhly abych mohla začít tlačit,kontrakce sem cítila jen jako tlaky a bezbolestné tvrdnutí dělohy,tlačila sem pak ze všech sil a asi na 6 zatlačení byl ADÁMEK venku,byla sem nastřižená a ještě sem se roztrhla,miminko mi ani neukázali,měl pupečník okolo krku a hodně dlouho ho křísili,na sále sem panikařila,plakala sem ,protože dlouho neplakal,bylo kolem něj spoustu doktorů,ale nakonec začal vydávat nějaké zvuky po té začal plakat,hned po tom ho odnesli do inkubátoru a několik dní byl na kyslíku a nesměl z inkubátoru vůbec ven..šití mě nebolelo vůbec,teda až pak druhý den 🙂 .jinak po EPI jsem neměla žádné problémy,druhý den se mi trošku motala hlava,ale to je vše´..díky bohu za EPI ,tím se mi uvolnil čípek a já se rychle otevřela a maličký mohl rychle ven..pokud děláte vše co vám doktor řekne,tak je EPI naprosto úžasná věc,mě řekli že jsem na něj zareagovala jako podle enciklopedie 😉 ..kdybych náhodou ještě někdy rodila,tak jedině s epi 😉

petrah9
1. apr 2011

@pajinka111 ahoj, tvoj článok ma nadchol.. ja sa velmi obávam epidurálky aj porodu celkovo pretože som prvorodička,.. nebála si sa ked ti napichovaĺi epi ? nemôže sa stať nže sa pritom mykneš alebo niečo take ?

pajinka111
1. apr 2011

@petrah9
to víš že sem se hrozně bála právě toho napíchnutí EPI do páteře..byla sem vyděšená,pořád dokola sem se ptala,jestli nemůžu ochrnout,jestli to miminku nijak neublíží atd..doktoři asi zvyklí na tyhle otázky,klidně pořád dokola odpovídali a uklidnovali mě.Pak mi jen několikrát říkali že se nesmím pohnout když mě budou napichávat,že musím nahlas říct kdy jde kontrakce,pěkně ji prodýchat,pokud možno se už moc nehýbat,jakmile kontrakce odcházela měla semt ohned říct a oni začali rychle napichávat,před tím měřili čas,jak přesně mám kontrakce aby to stihli,stihli to krásně..pak mi už jen řekli že se ještě nemám moc hýbat a zůstat na boku a kontrakce budu postupně cítit slabší a slabší..nejdříve se ve mě rozlilo jakoby teplo,ještě tak 3 kontrakce byly stejné ,ale pak začala být úleva,asi po 15 minutách mě položili na záda a už sem se měla soustředit je na kyslík co sem měla hodně intenzívně dýchat s masky pro Adámka,který se dusil,protože měl přiskřípnutý pupečník a já pa už cítila je tlaky,byla to obrovská úleva,byla sem už na pokraji sil a takhle s EPI sem dokonce se krásně bavila s mm i s doktorama,dokonce i sem tam usměv,což bez epi naprosto nehrozilo,to sem byla pořád v křeči.Díky EPI sem se velice rychle otevřela a mohla sem ADÁMKA přirozeně porodit a tím mu vlastně zachránili život..

petrah9
1. apr 2011

@pajinka111 a samotne napichnutie boli? mam obrovsky strach z toho..a necitila si sa ako nadrogovana z toho?a ako dlho si rodila?

drnduliak
1. apr 2011

@petrah9 napichnutie je oproti kontrakciam malina, to si ani neuvedomis... ja som mala s epi velmi podobnu skusenost ako @pajinka111, tiez som sa po podani rychlo otvorila a do hodiny porodila.

petrah9
2. apr 2011

@drnduliak a sitie ako?boli velmi?

pajinka111
2. apr 2011

@petrah9
taky sem měla strašný strach z toho napíchnutí,nejdřív mi dr.píchl injekci na umrtvení,normální injekce,jen to maličko štíplo,během chviličky to bylo umrtvené a začal mi píchat EPI,cítila jsem jen takový tlak a křupaní,nebolí to,soustředila sem se na to že musím hned říct když pujde kontrakce abych se nepohla,že ihned přestanou..všechno šlo dobře..Než mi píchli EPI tak porod trval 11hodin,po EPI jsem byla do hodiny úplně otevřená a měla sem odrozeno..cítila sem se báječně,po EPI musím říct že sem porod vnímala pozitivně naladěná,šití mě po epi vůbec nebolelo bez epi to bolelo dost..teda jak to pak přišlo k sobě tak to bolelo jako normálně 😉

nicky655
2. apr 2011

@pajinka111 tak to mas super.ja som mala pocit,ze mne to skor zastavilo,resp.teda spomalilo. ☹ lebo za dve hodiny odkedy mi pichli epi sa to pohlo len o 1cm. a potom ,ked mi prestala ucinkovat epi ( som si nejako nevypytala dalsiu davku-som mala pocit ze je to vydrzatelne) som sa za 45 minut otvorila zo 4 na 9 cm a do hodiny bola mala vonku.takze u mna to asi nabralo opacny efekt. 😒

jezkomanka
2. apr 2011

ahojte ja som bola povodne silne proti epi a inym utisujucim prostriedkom, chcela som co najprirodzenejsie porodit, pripravovala som sa aj pomocou hypno-birth metody no ale vsetko dopadlo inak...kontrakcie zacali v stredu o 2.rano po 10 min, vecer o 21.sme sli do porodnice, bola som na 2cm ale prestala som sa otvarat tak si ma nechali cez noc, rano o 5.som mala neznesitelne bolesti som si pytala nieco nato, dali mi Pethidine injekciu co ucinkuje 2hodky (to som si aj pospala) potom som mala kontrakcie kazdych 5min ale midwife ma nechcela pozriet zdola nakolko som otvorena ze az ked budem mat kazdu minutu 😢 to som uz aj plakala. bolesti sa stupnovali necitila som si vobec chrbat. po vyhrazke doktorke ze ak ma nepozru odchadzam rodit inam ma pozreli a zistili ze som na 6prstov tak rychlo na sal sme sli a 1.co bolo som si pytala epi ci mi ju este stihnu dat. Baby to bola ulava!! 😀 Napichnutie vobec nebolelo, s priatelom sme este vymyslali mena, nevedeli sme co cakame a chlapcenske sme nemali este vybrate. vedlajsim efektom ale bolo ze mi to este viacej spomalilo porod. Epi mi pichli o 5.vecer a ja som porodila az 23.37 bohuzial malicka mala slabe odozvy srdiecka a ja som mala horucku, tak ju museli narychlo vytiahnut 😖 najprv skusali so zvonom potom s kliestami. nastastie vsetko dobre dopadlo. pri mojom dalsom porode uz budem otvorena vsetkym moznostiam 😉 ale skusim bez..

sisamato
2. apr 2011

@ludike01 ahoj,
aj ja som v 37. tyzdni a termin mam 15.4. Ano, ak chces rodit v KE, musis si ist po ten papier k anesteziologovi. Ja som bola v novej poliklinike, tusim 4. poschodie. Vyplnia dotazni, daju ti poucenie a ten papier. Ale mne vraveli ze si mam este uobit krvne cerstve krvne testy u gynekologa, len neviem ci to stiham a ci nestaci to prehlasenie...spytam sa este v pondelok svojej gynekologicky.

danka86
2. apr 2011

@nicky655 aj mne epi spomalila porod.. rychlo som sa otvarala a ked ma napichli tak minimalne hodinu som cakala na 1cm.. ale zas ta ulava.. 🙂 neviem, co mam spravit tento krat....

ludike01
3. apr 2011

@sisamato ahoj, ďakujem pekne, tak som to aj chcela spravit. Ja mam termin 27.4. Chodim este k mojmu doktorovi do MI a mne uz robili krvne testy teraz pred tyzdnom znova...A neboj sa, stihas to, ak ti pondelok vezmu krv, tak do stredy alebo stvrtka uz mas vysledky...prajem prijemny porod 😉

nicky655
3. apr 2011

@danka86 presne tak -ze ked budeme cakat v buducnosti druhe,tiez neviem co urobim.ale ja som absolutne nic necitila-lebo niektore hovorili ze to citit ako tlak-a ked mi druhu davku nepichli (dalo sa vydrzat ta bolest-mozno nejake to percento ucinkovalo epi) tak som bola rada-aspon som sama vedela kedy tlacit a cloveka to nutilo tlacit -neviem ako je to s epi pri tlaceni.

nicky655
3. apr 2011

@ciernavila co sa tyka toho zubara- teraz ked uz mam po porode (a zasa mam problemy so zubami) ,ktory bol relativne v pohode,tak mozem povedat,ze teda vacsie nervy a mindraky mam z toho zubara ☹

danka86
3. apr 2011

@nicky655 no ja som mala tu smolu, ze som kvoli nej ani tlacit necitila.. a to je tiez dalsia vec, ktora ma odradza 😒

drnduliak
3. apr 2011

@petrah9 sitie s epi neboli vobec, teda aspon ja som nic necitila...to som uz oddychovala 😉 ja som si uzila porod, a doktor 45-minutove zasivanie...tieklo z neho viac ako zo mna pocas tlacenia 😀

nicky655
3. apr 2011

@danka86 ono ked clovek aj citi ze ma tlacit a tlaci ho to,tak tym viac a silnejsie tlacis,lebo to akoby chces mat za sebou.
lebo mne pocas porodu tiez hovorili este tlacte-tak som im odpovedala,ze ja uz proste nemam kontrakciu a vlastne necitim potrebu.tak bolo treba cakat do dalsej kontrakcie 😒 a manzel hovoril,ze mi este dopichovala porodna asistentka dalsie injekcie-asi na zvysenie kontrakcii- neviem.
ta epi ma fakt vyhody i nevyhody -je to tazke sa rozhodnut po tych skusenostiach

ciernavila
3. apr 2011

Nam nedavno na kurze hovorila porodna asistentka o EPI ze je naozaj sa lepsie nehybat lebo nie ze by to bolo az tak nebezpecne ale ked sa myknes, tak to nemusi posobit ako len analgezia, ale pri hlbsom vpichu kde sa zasiahne aj mok, uz to moze zareagovat ako anestezia, moze sa stat ze vam trocha mravcia nohy, pripadne si ich moc necitite, a pod.... ale to odoznie, cize to nie je trvale.

hrozienko11
27. máj 2011

ahojte. chcela by som sa opytat,ci ma niektora z vas po porode bolesti v mieste vpichu. mne sa objavili niekolko tyzdnov po porode a akosi to neprestava. netusim,ci je to chrbtica alebo epi. ale boli ma v mieste vpichu a uz neviem co robit. ako mozno ma boli cosi ine,len neviem prist na to,co,kedze po porode som nic necitila.
a inac,ja vrelo odporucam epi. u mna to bolo vykupenie od bolesti,aj ked potom nastali problemy.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre