Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

lujza2
25. okt 2008

Amanda, ja sa tiez pripajam za, vyuzila som Epi a nelutujem, pre mna to bolo ako mavnutie kuzelneho prutika a bolest bola prec..., ziadne problemy som nemala, no ak sa mi este podari a budem mat dalsie babatko, urcite si dam dat Epi znova

krazu
25. okt 2008

amanda, ja som tiez rodila s EPI a bola som maximalne spokojna, zazila som tri normalne kontrakcie kym mi pichli EPI a poviem ti bez nej by som porod nezvladla, tie kontrakcie bola riadna fuska. pekne som citila tlaky a bez bolesti. tiez vravim dalsi porod len s EPI 🙂

sashka.mst
26. okt 2008

Galina Seremetevova v knizke Aby dite bylo stastne pise o epidiralke a podobnych chemickych pomockach pri porode to, ze tym dietatku ukazeme, ze prekazky sa prekonavaju s pomocou drog. Preco sa bat toho, co zenu robi zenou?Tehotenstvo je posvätným časom v živote ženy a dáva príležitosť prejsť osobnou premenou, vymodelovať si dieťatko po akom sníva, pochopiť zmysel všetkého a splynúť s vesmírom, cítiť sa ako jeho súčasť bez vlastného ega...

kacka.va
28. okt 2008

sashka: jak dlouho jsi rodila? 😉. Myslím, že pro maminy je to velká úleva, tak proč si nepomoct. Samozřejmě, že se setkávám s názorem, že Epi je špatný, ale většinou to říkají maminy, které měly maximálně do 5ti hodin odrozeno, což by byla asi pro všechny pohoda, kdyby to šlo tak rychle u všech.

elly111
28. okt 2008

ja som bola tiez s epi maximalne spokojna a mala som z nej veselu naladicku 😀 , samozrejme ako uz pisali mnohe vo finale uz bolo bolest citit ale clovek aspon nebol vycerpany hodinami bolesti. Mne nemohli pichnut az na 5x, dost to bolelo ale oplatilo sa. A sashka kedysi sa aj operovalo bez akejkolvek ulavy od bolesti a isiel by dnes niekto dat si prirodzene bez uspatia vybrat slepe crevo?

bihan
28. okt 2008

Sashka.mst.. no ono by to bolo krásne a realizovateľné, keby boli ženy na pôrod naozaj starostlivo pripravené - to znamená, že by ovládali techniky ako sa odpútať od bolesti a tým pádom by žiadnu epi nepotrebovali 😉

denduska
28. okt 2008

Galina nevie o com hovori, pretoze to co sa dava do epiduralky sa nedostane cez placentu priamo k babatku 😉
Ja by som teda bez epi asi velmi nespolupracovala pri tych bolestiach, sotva by som tak malej pomohla na svet 😒 to by som musela mat ocelovu psychiku a to viem ze nemam.
Ale kazdy sa rozhodne sam, ja mozem len vrelo odporucat 🙂

adunka73
28. okt 2008

Ahoj holky,myslim,ze ta Galina to krasne popsala z dusevniho hlediska,urcite na tom bude kus pravdy.Ja prozila dva porody bez EPI a byl to pekny zahul.Kdyby se mi podarilo byt tehu,tak uz dnes premyslim nad porodem s EPI. My v nasem materialnim svete vidime jen tu fyzickou bolest,ta je nejsilnejsi,ale s pohledu duchovniho cloveka je urcite porod kvalitnejsi bez jakychkoliv chemickych ulehcovadel.No je to na kazde z nas. A myslim si,ze EPI ulevi od bolesti jen mamine,detatko si to musi odpracovat tezce samo v tom uzkem tunelu.Urcite to pro nej neni zadna sranda ☹

sirinka
28. okt 2008

juj baby, ja som epi pichnutu mala ale neskoro, uz nestihla zabrat 😠 , naozaj velke porodne bolesti som mala asi dve hodiny, na prvorodicku ozaj velmi rychly porod. pri dalsom porode sa to budem snazit lepsie odsledovat, aby mi epi pichli vcas... 😉
ved kto uz dobrovolne podstupuje bolest na hranici znesitelnosti? a ze ma to zoceli a urobi lepsou matkou??? a splynut s vesmirom netuzim. a babatko si asi tiez nevymodelujem pri porode...
a nazyvat porod s epi porodom pod vplyvom drog...k tomu ani nemam slov...

denduska
29. okt 2008

trosku odbocim mimo 😅 - ale kto si chce vyskusat cim prechadza babatko - odporucam jaskynu Zla diera na vychodnom slovensku - je tam taka pasaz, vola sa Porodna cesta...taky tunel s vyklenkami, dost uzky...sprievodca vas vynaviguje ako cez neho prejst..ja som cez neho presla, totalne zdochnuta som vysla von..ale skuste to, budete mat skvele fotky 😉
tak myslim ze babu osobne je totalne fuk ci je epi alebo nie, ked sa musi sustredit na toto 🙂

zuzana8
9. nov 2008

babenky, nečítala som všetky príspevky, chcem sa spýtať či niektorá po pôrode s epi máte problémy s bolesťou chrbtice v krížovej oblasti..nemám to stále iba keď sa mení počasie, ale tá bolesť je občas neznesiteľná, takže si musím aj keď kojím dať liek proti bolesti... boli ste s tým u lekára alebo sa to zlepší a časom to prejde, ďakujem

ilijanka
9. nov 2008

sashka- koľko pôrodov máš za sebou, ak sa môžem opýtať?

sirinka
9. nov 2008

zuzana8 mna bolel chrbat iba par dni v porodnici...odvtedy nie, teda bolel, ale z inej priciny 😉

majka0608
14. nov 2008

ahoj mam termin marca ale chcem sa informovat popredu aby som bola "v obraze".uz som toho vela citala o epiduralke ale chcem vediet ci ucinkuje na cely porod lebo som citala ju musia pichnut tak aby prestala ucinkovat v dobe ked treba zacat tlacit.nejako sa mi to nezda,chcem vediet ako to je naozaj.poradte mi prosim

lucrezia
15. nov 2008

Ahojte kočky, ma niektorá z vas skusenosti s EPI v nitrianskej porodnici? Myslim tym hlavne ochota lekarov rodit s EPI a pod. Pocula som totiz, ze v tejto nemocnici nie su tomuto postupu velmi naklonení a skor zeny od toho odhovaraju ☹ Zaujimala by ma taktiez cena, pocula som, ze to je 4300 Sk, co sa mi zda o dost viac ako v inych nemocniciach. Budem rada, ak sa niektora so skusenostami z Nitry ozve. Díky.

kacka.va
15. nov 2008

majka: záleží jak dlouhý budeš mít porod. často se připichuje další dávka a záleží, jak silný epidurál kde píchnou, protože když píchnou správnou dávku, tak tlaky cítíš, takže víš, kdy máš zatlačit, akorát to nebolí.

timinka1984
15. nov 2008

Porod som mala s epiduralkou a mozem povedat, z mam len dobru skusenost.rodla som sice v zahranici, tak o neviem provnavat so Slovenskom, no epiduralka je vsade ta ista, no nie?Mala som naplanovany porod do vody, no bola som v den porodu veôlmi na tom zle tak m i sestricka odporucila ist na epiduralku.A ked budem opat raz tehotna, tak sa urcite rozhodnem hned pre nu.Cely den som mala velke bolesti, ktore sm citila hlavne v chrbtici, no po pichnuti epiduralky som sa citila skvelo.V tych bolestiach som ani nevedela ako mi ju pichli, no do 10 minut sm sa usmievala a to sa nezmenilo ani pocas porodu.Velmi som si oddychla.Ked som citila opat slabsie kontrakcie, hned mi dali dalsiu davku.A to mi stacilo.Nic som necitila a pocas porodu mi sestricka hovorila kedy zatlacit, potom som uz vedela aj sama.A po porode som sa citila trosku malatna, no to preslo.Takze z mojich skusenost iba odporucam.

kacka.va
15. nov 2008

timinka: no bohužel, někde to píchají špatně a mamina pak opravdu necítí vůbec nic, takže neví, kdy má tlačit, což by být nemělo

timinka1984
15. nov 2008

Hmm, ja si nemyslim, ze by mi ju pichli zle, len to prve zatlacenie, a samozrejme aj prvy porod, takze som bola trosku mimo zo vsetkeho 😉 .potom mi to uz islo samej

kacka.va
15. nov 2008

🙂. no ale právě rodička by měla něco cítit, protože ona musí vědět kdy je vrchol tlaku a tedy i kontrakce. Je to pak i prevence před natrhnutím nebo nástřihem. Prý to často vznikne, když rodička tlačí jindy, než by měla.

majka0608
19. nov 2008

kacka.va moc ti dakujem bola som len zvedava lebo kazdy hovori nieco ine a mama ma od toho odhovara pretoze mam problemy s chrbticou.este uvidim ale tradsej by som si ju dala pichnut

kacka.va
19. nov 2008

majko, uvidíš, jak to budeš zvládat, třeba budeš mít porod rychlej a bezproblémovej. moje kamarádka říkala, že ani pomalu nevěděla, že rodí, malý z ní vyjel jako po másle a kontrakce měla až těsně před tím, než ho porodila a ani nevěděla, že už to jsou ty poslední kontrakce. 🙂

majka0608
22. nov 2008

kacka.va to by bolo super keby to slo tak rychlo 🙂 ved uvidim podla toho ake silne budu bolesti.vsak sa to da pichnut aj neskor nie?keby sa zdalo ze porod bude trvat dlhsie

denduska
22. nov 2008

majka, moja kamoska prvorodicka, porodila uplne super, rychlo, chcela epidural, ale ani nebolo treba, lebo ani nestihli 😅
ja, prvorodicka, som mala priiiserne bolesti a otvarala som sa strasne pomaly a praveze po epi som sa krasne uvolnila. Inak mi ju dopichovali 2x kym sme konecne sli rodit, ibaze na konci mi to uz absolutne nezaberalo a epi-neepi, citila som totalne vsetko. Ale som vdacna aspon za 4 hodiny spanku kym som nabrala sily.
A teda aspon ja by som skriabala omietku aj s kachlickami a to som bola len na 4 cm, cize od porodu daleko.
Idealne je pichnut pri tych 4-5 cm, potom uz nemusi zabrat.
A nie je dobre ked rodicka nic neciti...to by sa nemalo stat.

kacka.va
22. nov 2008

majko, je tam podmínka, že nesmíš být otevřená moc, pak by ti ho už nepíchli.
Já se otevírala 22 hodin (porodila jsem až 37 hodin po tom, co mi začala odtékat plodová voda), takže pro mě byl epi spása stejně jako pro dendusku 🙂

sirinka
22. nov 2008

kacka.va a to je kolko??? ja som bola otvorena asi na 6-7cm a pichli mi ho, ale uz nestihol zabrat, do hodiny sa mala narodila...ale super mi pomohol pri siti a tych par hodin po porode...

dula_renka
22. nov 2008

Ahojte maminky, našla som článok o epidurále a nie len o ňom....v zahraničí už nie je epidurál tak preferovaný. Niektoré informácie z článku ma trosku zaskocili. Asi by bolo celkom fajn poznať obe strany. Zatial som tu čítala len o plusoch. Pokúsim sa ho skopírovať. Ak sa mi to poradí na šupu...neviem 😀
porod a jeho dúsledky

No přece život, ne?“ zareaguje neinformovaný internetový cynik. „Důsledkem porodu je život.“ Má pravdu, ale i on určitě tuší, že o tomhle mé zamyšlení nebude. Důsledkem příliš medikalizovaných porodů jsou totiž také celoživotní postižení.

Strávil jsem 26. února 2007 celý den v Brně, na sympoziu nazvaném „Události před narozením a jeho důsledky“. Přednášel Terence Dowling, M.A. PhB. B.A., lékař a porodní terapeut z Německa, původně Angličan (vystudoval lékařství, psychologii a filosofii v Cambridgi). Řeč byla o významu raného vývoje dítěte na pozdější psychické a fyzické zdraví dospělého člověka, o negativních vlivech ultrazvuku, amniocentézy, tokolytik nebo epidurální anestezie na porod.
Asi dvě stovky porodních asistentek, dul, gynekoložek (a porodníků, ano, bylo tam i několik mužů) se zatajeným dechem sledovaly jak výklad, tak doprovodné fotografie, a nakonec i názornou ukázku, jak lze několika pohyby odstranit napětí několika svalů, a tak preventivně zabránit nejen bolesti u porodu, ale i následným lékařským zásahům a s nimi spojeným porodním a následně zdravotním traumatům.

O tom, že přílišná lékařská péče je zvláště v těhotenství a u porodu většinou kontraproduktivní, píší odborníci v zahraničí již nejméně dvě desítky let (to jen naši porodníci většinou dělají mrtvé brouky). Terence Dowling pracuje od 1984 jako psychoterapeut s důrazem na poruchy v časném vývoji. Je zakladatel Institutu prenatální psychologie v Heidelbergu, v roce 2003 spolu s Dr. Ludwigem Janusem založil organizaci Verein Freies Leben. Ve své přednášce citoval řadu studií a knih (např. Peter Nathanielsz: Life in the Womb: the origin of health and disease. Promethean 1999). Uvedl např., že od roku 1994, kdy se v Kalifornii začala rutinně aplikovat epidurální anestezie, a plánovaný císařský řez se aplikoval až na 90% rodičkách, do roku 2004 se zvýšil výskyt autismu o 230%.
Terence Dowling hovořil také o tom, že ta běžná „bolest“ při porodu je pro matku, ale i dítě, spíše výhodná, a také že příčinou té nezvládnutelné bolesti, kvůli které rodičky žádají anestetika nebo analgezii, je pouhé stažení dvou svalů (m. psoas) v dutině břišní. Ty ovšem lze uvolnit snadnými cviky.

Pokusím se převyprávět, o co jde. Rodičky, většinou vystrašené lékaři a množstvím vyšetření, mají díky stresu (navíc posilovanému zbytečnými snahami ještě vymalovat a dodělat diplomku nebo přestěhovat se), tyhle svaly stažené. Tím se stahuje i pánev (je to vidět i na způsobu, jakým rodičky chodí), a děťátko v děloze pak, když se natáčí k porodu, často nemá dost místa. Navíc když se při porodu snaží dostat ven správnou stranou, tedy hlavičkou dolů, musí se přímo „protlačit“ mezi těmito dvěma staženými svaly, ale přitom odírá na nich umístěná nervová vlákna – a teprve potom to rodičku skutečně začne bolet. A nastoupí anestetika, analgezie, případně císařský řez. A celoživotní důsledky porodu, který, kdyby byly porodní asistentky a porodníci informováni, a kdyby uměly tyhle dva svaly uvolnit, by mohl proběhnout přirozeně, optimálně.

Terence Dowling tvrdí: porod člověka má čtyři fáze,
období prenatální (tedy devět měsíců těhotenství),
samotný porod,
období kojení (tzv. druhý porod, nejméně dalších devět měsíců), a
další období, ve kterém se dále vyvíjí mozek a základní emoce dítěte (do čtyřech let věku).

Většina lidí má přitom celoživotní následky traumat nejméně ve dvou z těchto fází.
Každé trauma, každá nemoc se navždy „zapíše“ do paměti těla člověka. Tak jako má na nás prostředí, ve kterém žijeme, neustále nějaký vliv, a my reagujeme, tak má pobyt v děloze (a vše, co dělá těhotná žena) neustále vliv na vyvíjející se děťátko. Naprostá většina pozdějších nemocí má svůj počátek ve zdánlivě bezvýznamných emočních událostech v psychice těhotné ženy (a jejího děťátka). Alkohol (stačí jedna sklenička týdně!), nikotin (stačí i pasivní kouření) či drogy děťátko v děloze nenávratně celoživotně poškozují. Právě tak ale zdraví žen a dětí nepřispívá hormonální antikoncepce. Porod v narkóze má závažné psychické důsledky jak pro ženy, tak pro jejich děti. Přílišný stres nebo hluk, který těhotná žena zažívá, ovlivňuje polohu děťátka v děloze (koncem pánevním napřed, děťátko se totiž bojí a tlačí se hlavou k placentě). Traumatizované děti by se neměly očkovat před 4. rokem věku. Atd. atd.

Terence Dowling pak na dvou dobrovolnicích (z nich byla jedna na konci šestého měsíce těhotenství) názorně ukázal, jak snadno lze rozpoznat stažení oněch svalů (tahem např. levé nohy vleže dozadu a sledování pohybu opačného, tedy pravého ramene) a jak lze tyto svaly uvolnit. Laici se divili, odborníci žasli.

V kuloárech pak odevšad zněly pro naše lékaře nepříjemné otázky: Jak to, že tohle se u nás nedělá? Jak to, že se to ani neví? Jak to, že se tohle neučí medici? K čemu pak tolik vyšetření a návštěv lékařů? Odpověď na poslední otázku zazněla vzápětí: protože je to pro lékaře a systém finančně výhodnější. Nevyslovena zůstávala jiná otázka: proč, v zájmu zdraví celé společnosti, nedáváme celospolečensky přednost matkám a dětem, místo zisku?

P.S.: Pokusím se zpracovat a zpřístupnit celou přednášku Terence Dowlinga. Zároveň tímto děkuji i organizátorkám, ženám z Centra naděje a pomoci v Brně (CENAP, www.cenap.cz).

.

Vlastimil Marek

vjerka
22. nov 2008

I z hlediska toho, že jsem zdravotník na toto musím reagovat. Paradoxem je to, že tento výzkum provádí muž, který samozřejmě nikdy nemohl zažít tu "obyčejnou bolest". Podle mého názoru je samozřejmě bolest prospěšná proto, aby žena poznala , kdy tlačit, ale to s dobře píchnutým epi pozná také a bez obyčejné bolesti.
Souhlasím s tím, že dítě v děloze ovlivňují různé vlivy, ale že by se vlivem stresu častěji rodilo koncem pánevním a nehledě na to , že placenta přece bývá často uložena i u dolního děl. segmentu. Nechápu a nesouhlasím.)

dula_renka
22. nov 2008

vjerka ja som v tomto absolutny amatera a citam všetky za i proti....ale aj tie za pišu vačšinou muži. ☹ . Jedna vec je ista v zahraničí je už skôr to proti a nie to za. Rozhodne treba zobrať do úvyhy všetko. Moja dcera ma 17 rokov a ked mala asi 6 rokov, tak som sa dočítala o škodlivosti krému, ktorý sa vtedys hojne používaval na zadoček. Veru dosť ma to mrzelo ☹ ...a pritom to bola zrejme proti tomuto len prkotina

annag
22. nov 2008

Tak ja som sa pri druhom pôrode bála oveľa viac než pri prvom , lebo prvý bol pre mňa veľmi ťažký a napriek stresu a obavám bol celkom ľahký a v pohode. No a pri treťom som z mne nepochopiteľných príčin nemala skoro žiadne bolesti a pôrod som mala viac než ľahký a bolesť som nemala prakticky žiadnu. Skôr myslím, že je to ako menzes - v istom období je nebolestivý - u žien ktoré napr. rodili a inokedy je bolesť neznesiteľná - napr. u mladých dievčat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre