Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

sisulik
13. júl 2007

petka.m..neboli sme nahodou spolu na porodnej sale? neporodila si nahodou cca hodinu predomnou? ja som porodila o 5:35... 😀 ta co bola so mnou na porodnej sale, tak tiez mala velke dievcatko ako ty a obe nas odrodil dr. dosedla...no ak si to ty, tak ja som ta "vrieskajuca" co "prekricala" kazdu kontrakciu kedze ani tri davky epi nezabrali 😠 😖 😀

petka.m
14. júl 2007

ahoj sisi, no jasné už viem, áno rodili sme spolu. a z toho kričania si nič nerob, ved je to predsa normálne, takže v pohode. aký je ten svet malý 😉 a čo malinký, rastie? a počúva?

petka.m
14. júl 2007

Mikecia, viem ako sa teraz cítiš, veď každá z nás si to vlastne prežila, ale neboj aj ty to zvládneš. A určite sa nezosypeš 😉 A keď si bola na tom poslednom USG nepovedali ti váhu dieťatka? Viem, že to nieje úplne presné, ale človek sa aspoň môže pripraviť nato, čo ho čaká.

sisulik
14. júl 2007

ahoj petka..no ten svet je naozaj malinky 😀
maly pocuva, zatial.. 🙂 tak dufam ze bude aj nadalej. mam k nemu opatrovatelku, jeho sestricku 😀 ta ho z oci nesmusti a velmi nanho ziarli najma ked mame navstevu a oni sa viac venuju malemu nez jej 😅

mikecia..miska, porodu sa netreba bat..ja som sa nebala ani jedneho...aj ked pri tom druhom som myslela ze umieram 😀 ale vidis, som tu a vypisujem si. je super ze si davas pichnut epi..tym ze mne to pri malej nezabralo neznamena, ze ani tebe nezaberie..takze spoliehaj sa na to ze to zaberie..rychlo to ubehne a po poporodnom soku (u mna trval 2 hodiny 😀 ) na to uz zabudnes...budes si pamatat len to pekne z toho..no aspon u mna to tak bolo...

valhali
15. júl 2007

cauko sisulik 😀 ty si uz za vodou,tebe hej,ale my polepene cakatelky na porod to aj tak budeme az do porodu prezivat so strachom 😀 Jaaaj,ci sa bojim. Ja tam budem kricat,ze "pomooooc", az ma bude pocut do KE. Ked daco zacujes,to rodim ja 😀

Ozaj,preco niekedy epi zabera a niekedy nie? Co ked ti ju pichli vedla? Moze byt? Lekar nepovedal,ze preco nezabrala? A platila si za taku epi,co nezabrala?

apropo, s mikeciou sme kolegyne 😉

valhali
15. júl 2007

sisulik,to uz ma maly mesiac? 😕 To nejak leti,ci pana....to len ja som vecne tehotna 😀

mikecia
15. júl 2007

ahoj Sisulik ano poznam sa s valhali y prace 😀 ..Vidis aka nahoda pomaly zistim ze ma tu s kazou nieco spaja ..ze 😀 ? No ale je fajn ze sa priznavas ku kricaniu ja si vyhradzujem pravo kricat.

katka79
15. júl 2007

tak holky ja pri prvnim nehorazne kricela a rvala na cele kolo [mela jsem epidural ale na tlaceni maleho ven ho vypli u male tedka to nechali napojene byla jsem i pri samotnem porodu tlumena] nastesti jsem byla sama na pokoji to je tu tak delene a nevedel nikdo o mne a tentokrat pri druhem porodu jsem to docela dobre rozdychavala s tim ze jsem pri obou mela epidural ale i tak pri tom poslednim otvirani [posledni centaky] to bolelo desne a mala se narodila docela ve vetsim klidu jak nas prvni a rodili ve stejny cas jeste dve dalsi a jeto tak izolovane ty steny ze jsem vubec nevedela ze nekde jeste nekdo rodi...

emjee
17. okt 2007

terkaa 17. okt 2007 o 20:58
bambulky, viete poradit. je to fakt potrebne? ak ano co treba vybavit.

suzanne13
18. okt 2007

Ahojte mamicky,chcela by som vas poprosit o postup v tom ako,kde a u koho si objednat epiduralku,ked som sa pre nu rozhodla.Som v 38 tt. chodim do porodnice na Rastislavovu a nik sa ma zati na nic nepytal.Taktiez kedy,komu a kde mam nahlasit koho by som chcela mat pri porode a ze mam zaujem o nadstand.izbu.Dakujem vam zo srdca velmi pekne.ZUZU

biba12
18. okt 2007

Ja som rodila s epi pred troma tyzdnami na Antolskej. A bez toho by som rodit ani nesla. Bolesti mi zacali o 5 rano, o 9 hod mi doktor praskol vodu, o 10:30 hod mi pichli prvu davku epi, zabrala na 50 percent a aj to bolo skvele. Vydrzala ucinkovat 1,5 hodiny a o 12 hod, mi dali druhu davku, to som necitila uz vobec ziadne kontrakcie. A o druhej sa maly narodil. Mozem povedat, ze porod pre mna taky strasny nebol. ALe ked som videla ako tam jacia tie, ktore ju nemaju, dakujem, toto by som absolvovat nechcela. Taky krik, neviem si predstavit a ani nechcem, ako ich to bolelo. A ja nie som ziadna super zena, ani martyr, ked je moznost pomoci, vyuzijem ju.

elize
19. okt 2007

biba12 suhlasim, nechcem sa hrat na ziadnu hrdinku a urcite chcem epi.

suzanne13 este pred porodom by si mala ist na pokec k anesteziologovi. Nie kazdy moze mat epiduralku. Hlavne ak mas problemy so zrazanim krvy a tak. Bez toho ti ju nedaju. Teda aspon tak nas informovala porodna asistentka.

adetka
19. okt 2007

ja na epiduralku nedam dopustit... aj ked jej aplikacia nebola jednoducha... to, ze som prestala cictit bolest bolo uzasne... ale u mna moj porodnik urobil chybu... po hodine a pol prestala ucinkovat prva davka... a on, ze mi druhu neda, lebo vraj nebudem spolupracovat... a tak mi bolest vybehla z nuly na 360... 😠 .. az som kvoli nej odpadla do bezvedomia... a Mimi uz iba podvedome vytlacila... takze som nepocula ani doktora, ked povedal, ze nemam tlacit a cela som sa dotrhala... potom uznal, ze mi mal dat aj tu druhu davku 😅 ... takze urcite trvajte aj na druhej davke... bude to mozno o hodinku dlhsie trvat... ale budete moct o nieco viac precitovat radost z porodu... 😉

jaja25
20. okt 2007

Ja som mala epi pri oboch porodoch. Pri prvom som vobec necitila bolest, len tlaky, a ani ma nenastrihli. Pri druhom mi pichali epi 3x, lebo to robila doktorka, ktora sa to učila. Bolesti mi prestali asi na 1 hodinu a potom mi epi nezaberala, ani ked mi ju opat dopichli. Takze som citila vsetky kontrakcie... Ale dalo sa to. A aspon na hodinu som si oddychla. 😉

bianca
20. okt 2007

decka,ja pri epiduraloch casto asistujem a maminy si to nedokazu vynachvalit.Ja osobne bi som do toho asi nesla,ale to je vraj,,profesionalna deformacia,,

mikecia
24. okt 2007

Mne PEDA velmi pomohla ozaj nemala som bolesti uz len poslednych asi 20minut a nemala som ani bolesti hlavy ani chrbta takze mne zabrala skvelo...jedine to bolo neprijemne pre mojho muza. Cely cas bol so mnou pri porode, nic mu nerobilo rpoblemy aj na placentu sa pozeral ale skoro odpadol ked mi zavadzali PEDU musel vyjst von....ale ja som to nevidela takze to bolo v poho 😀

jahodka11
24. okt 2007

baby, jednoznacne epiduralku!!! nikdy sa nevie, ako dlho to moze cele trvat a naco sa trapit bolestami? ja som jednoznacne bola spokojna a urcite odporucam 🙂

elinka27
26. okt 2007

chcem sa opytat, nemoze sa stat ze ochrniem alebo tak nieco ked sa lekar dobre netrafi?lebo som to niekde citala 😒

bihan
26. okt 2007

elinka, pravdepodobnosť tvalého postihnutia pri poskytnutí epidurálky je dvakrát menšie ako riziko úmrtia pri pôrode 😉

magduskam
26. okt 2007

Neviem, či má niekto podobnú skúsenosť ako ja, ale mne sice epidurálka zabrala super rýchlo a super účinne a vďaka nej som si samotný pôrod naozaj vychutnala, ale to, co nasledovalo a stále ešte u mňa pretrváva je des. Hned na druhý deň, keď mi odstránili katéter ma začal pobolievať chrbát. Myslela som, že je to krátkodobá záležitosť, ale moje bolesti, presne v mieste vpichu epidurálky akosi pretrvávajú a občas sú také desné, že ani nemôžem zdvihnúť malého z postieľky... A keďže ešte kojím, žiadne lieky na tlmenie tej desnej bolesti nepripadajú do úvahy. Takže radím budúcim maminkám, dobre sa informovať na lekára, čo vám bude epidurálku robiť (teda, ak je to vôbec možné).

binki
26. okt 2007

bihan, ale co kdyz to picha nekdo, kdo je nastvany a nervni, radsi se budu plazit bolesti, nez mit ochrnuty treba nohy kvuli tomu, ze doktorovi rano ujel autobus a mel hnusnej obed

bihan
26. okt 2007

magduska, tebe vybrali katéter až na druhý deň? 😨 Mne asi polhodinku po pôrode...

Binki, ja nikoho do epidurálky nenútim, mne neskutočne pomohla a na 3 hodiny som necítila žiadnu bolesť a bola som za to veeeľmi vďačná, lebo inak by som zrejme pôrod s kliešťami od vyčerpania nezvládla...
To je len štatistický údaj 😉

binki
26. okt 2007

jo, bihan, to byla jen hypoteticka otazka, vis, dneska jsem zrovna narazila na doktora, od ktereho bych si nechtela ani zavazat ruku. Jsem na sebe opatrna 😀

hellosona
26. okt 2007

binki: ochrnutia sa urcite nemusis obavat... nepicha sa do miechy, teda ziadne riziko ochrnutia nie je... 😉

hellosona
26. okt 2007

primar.sk

Výkon PEDA spočíva v zavedení tenučkej cievky - katétera k nervom v bedrovej oblasti (do chrbta), zodpovedajúcim za prenos bolestivých podnetov (nie do miechy!). Cez túto cievku sa potom do okolia nervu podávajú buď anestetiká (znecitlivujúce látky) samotné alebo v kombinácii s opiátmi (látky tíšiace bolesť). Anestetikum zabraňuje dočasne prenosu bolestivých podnetov. V priebehu 7 - 10 minút sa bolesti strácajú a dostavuje sa pocit úľavy. Činnosť maternice však nie je anestetikom ovplyvnená. Kontrakcie prebiehajú ďalej, len už nie sú bolestivé. V súčasnosti podávaná koncentrácia anestetika je oproti minulosti znížená tak, aby prevážne ovplyvnila vnímanie bolesti, nie však schopnosť pohybu a aktívnej spolupráce pri vlastnom pôrode, ten sa prihlási nutkavým tlakom na konečník.

bramburka
26. okt 2007

A taky je rozdíl mezi epiduralni anelgezii a epidurální anestezii... lidi si to hodně pletou, hlavně nežádoucí účinky. Ty se mohou projevit (např. i u paralenu jsou nějaké, ale u většiny lidí se neprojeví...). Já teda do ní pujdu. Pokud tedy to pujde, ze....

drnda1
26. okt 2007

Baby ja tu len na skok...bud je epidurálna anestézia alebo spinálna analgézia...
Ja som mala pred 8 mesiacmi epidurálku...vrelo odporúčam, pokial sa pichne načas a správne, tak je to úplne super! 🙂 Ja som ju mala akurát, a bol to takmer bezbolestný pôrod...takže naozaj, stojí to za tie peniaze sa netrápiť toľko... 😉 netreba sa ničoho báť...vraj na ochrnutie by museli vpichnúť veĺmi hlboko a oni sú už na to riadne zaškolení 🙂 .

delfi30
27. okt 2007

Holky kamarádka měla epidurál a říkala, že bolesti fakt rychle přešly, cítila však nastřižení, je to možné? Myslela jsem, že je to všechno necitlivé ...

drnda1
27. okt 2007

Delfi to je možné vtedy, keď jej už tá epi dochádzala...ona vydrží cca 2-3 hodinky. Ale vtedy si treba pýtať dostreknúť dávku.

delfi30
27. okt 2007

Drnda aha, to zní logicky. Asi už jí další dávku nedávali, když vlastně porod končil ... no jsem zvědavá, za jak dlouho budu o epi žadonit já 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre