Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

drnduliak
25. feb 2011

@latvia najma to stocenie sa do klbka s tym veliciznym brusiskom je takmer nadludsky vykon... 😀 ale ked sa to podari a vsetko je na svojom mieste, je to parada 😎

latvia
25. feb 2011

@drnduliak 🙂 ono je zaklad dat kolena co najblizsie k bruchu ale hlavne ohnut hlavu, bradu tlacit dolu na hrudnik, ked si to skusis tak citis jak sa ti natahuje cela chrbtica 😉

natas4
25. feb 2011

@latvia a nehrozi ochrnutie?? hlavne ked mam skoliozu a nevie presne kde ma pichnut?

latvia
25. feb 2011

@natas4 nie, lebo miecha ti plave v moku a je to obalene takym vazivovym obalom. ak sa tento obal prepichne ihlou, anesteziolog to zisti podla vytekajuceho moku, takze vie ze dalej uz ist nemoze.
ak by aj tuto blanu prepichol a vsunul kateter do moku, jednak z neho vyteka mok, tak by vedel ze je zle, a jednak po pichnuti sa dava testovacia davka maleho mnozstva anestetika, aby sa zistilo ci je kateter spravne .

natas4
25. feb 2011

@latvia dakujem za vysvetlenie 😉

drnduliak
25. feb 2011

@natas4 neboj sa, aj ja mam skoliozu a mala som epi...ked je skuseny anesteziolog, jedna skolioza ho nerozhadze 😉

kakakina
25. feb 2011

@drnduliak ,ahoj.tato tema ma fakt zaujala.Z vlastnej skusenosti,mna nenapichol a myslim ze koli skolioze,mam ju od malicka,som po operacii bedrovych klbov.Pri prvom som musela pristupit na celkovu epi.Rada by som pri druhom mala len lokalnu.Takze vravis,ze to nieje problem,mozno som na to nebola len pripravena,a nedostatocne som sa sklbila do klbka ☹ .Tak sa skusim dohodnut s lekarom.som rada,ze ste to tu zacali riesit 🙂 !!!

lebonka
25. feb 2011

@kakakina ahoj, tiez mam skoliozu a uplne bez problemov mi anesteziolog pichol epi..keby nie epiduralky,urcite neodrodim

drnduliak
25. feb 2011

@kakakina urcite je to pri skolioze mozne, ale asi je to pre lekara zlahka komplikovanejsie. mne povedla, ze mam stavce zlepene na sebe ako by som uz prezila omnoho viac rokov ako naozaj mam 😀 v prvom momente ma prepadol hrozny strach ze povie, ze to u mna kvoli tej krivej chrbtici nie je mozne, to by som asi neprezila 😅 epi bola pre mna doslova spasou 😵 kazdopadne stoji za to sa na to informovat a hlavne lekarovi doverovat a robit vsetko co povie. mne to tiez dost dlho trvalo, kym som nadobudla tu spravnu polohu, stale mi hovoril, ze nie som dobre schulena v klbku nakoniec mi musela pomoct sestricka.

miika
25. feb 2011

mne anesteziolog pri napichavani epi povedal ze mam miernu skoliozu... ked som sa spytala "fakt?" tak povedal, nebojte sa, to ma skoro kazdy... 😖 a pokracoval v napichavani...

livka299
25. feb 2011

No ja si pamätám aké to bolo nepríjemné ale oproti tým brutálnym kontrakciám lahoda 😀 😀 😀 Ja som rodila aj s epi aaj bez epi takže teraz pri treťom jednoznačne EPI 😀

furniture
7. mar 2011

Ahoj, konečne som našla tému, ktorá ma zaujíma. Som rozhodnutá rodiť s EPI. Prvé som tak odrodila a ako čítam, čo sa týka skoliozy.. mám ju obojstrannú a napichli ma bez problémov. Iba som bola taká vystresovaná, že si to vôbec nepamätám 😀 😀 😀. Som zo ZA, presťahovala som sa sem asi pred rokom a dopočula som sa, že Žiline ju nepodávajú. Máte niektorá skúsenosť, či je to naozaj tak? Alebo sa to už zmenilo?

danka86
15. mar 2011

Baby chcem sa vas niektorej opytat. Mate niektora skusenost s takou situaciou, ze ste si zaplatili EPI, ale nakoniec ste ju nevyuzili z dovodu, ze porod prebiehal rychlo, alebo sa to dalo vydrzat 😅 Lebo vela bab na EPI vravia, ze si to zaplatia a uvidia, ci si to daju pichnut.. A tak isto to planujem aj ja, ale neviem ci v tych bolestiach ohrdnem 😀

drnduliak
16. mar 2011

@danka86 ja som sa mohla rozhodnut az priamo na sale, ci chcem alebo nie, nemusela som nic dopredu nahlasovat ani platit. stacilo potom. neviem aky ma vyznam to dopredu platit, lebo clovek nikdy nevie, ako bude porod prebiehat. to potom tie peniaze vratia, ked to nevyuzijes?asi zalezi od porodnice...

zucha
16. mar 2011

@danka86 ano poznam. Celu sumu potom vratia hned pri odchode z nemocnice. Musis to mat ale vybavene predtym, lebo potrebujes podpis od anesteziologa, ze to doporucuje. Lebo su dovody, kedy sa to pichnut nemoze, ci nedoporucuje. Ja som pripad, ze mi Epi nemusi zabrat tak dobre, ako by mala - kvoli problemom s chrbticou. Toto vsetko ti povie anesteziolog na zaklade vyplneneho dotaznika, kde uvadzas rozne podrobnosti o zdravotnom stave, ktore mozu rozne veci ovplyvnit.
Neviem, ako v inych mestach, ale v BA to rozhodne musis mat vybavene. Pravdu poviem, ja by som bez toho nesla rodit ani nahodou. Ale su "stastne" zeny, ktore tie bolesti zvladnu bez toho. Maju moj ohromne velky obdiv.

lucia1981
17. mar 2011

@zucha ahoj a chcem sa Ťa opýtať ako to vlastne celé prebieha, je to bolestivé a ako dlho trvá kým Ti EPI pichnú? sa ešte sa chcem opýtať či si nemala problémy s tlačením, lebo som počula že žena potom vôbec necíti kontrakcie a nevie kedy dieťatko vytlačť.... 😕

danka86
17. mar 2011

@zucha No ja som pri prvej mala EPI a bola som na tom pouceni a potom som si to zaplatila. Len ja som mala prave ten problem, ze som necitila, kedy mam tlacit a ani ako silno tlacim a to ma odradza.. preto by som si ju chcela zaplatit a podla situacie sa rozhodla, ci si ju dat.. ale pochybujem, ze to bez toho vydrzim.. 🙂

drnduliak
17. mar 2011

@lucia1981 mne doktor povedla, ze musim byt najprv otvorena aspon na 3 cm, az potom mi mozu pichnut epi, inak by hrozilo uastavenie porodu...pre mna bol epidural doslova spasou, lebo kym som sa otvorila na tie "vysnivane" 3 cm, tak som si uzila kontrakcii az az... 😒takze som vedela, ze epi urcite neodmietnem. ked uz lekar uznal, ze mi mozu pichnut epi, aj tak to este na moj vkus dlho trvalo, najpr mi musela stiect infuzia, co trvalo asi 20 minut, ten samotny vpich ani neviem ci bolel, lebo oproti kontrakciam to bola malina. tiez mam skoliozu, tak sa anesteziolog chvilu potrapil. ale podarilo sa, zabrala mi ale az 2 davka, ktoru mi dopichli asi pol hodku po tej prvej. a potom som uz mohla tlacit, je pravda, ze to bolo komplikovane, necitila som poriadne kontrakcie, takze mi museli vzdy povedat, ze teraz ide kontrakcia, tlacte...nechali ma tlacit asi 10 minut, ale potom babu zacali prudko klesat ozvy a muselo ist chytro von, takze pouzili klieste 😖 ja som ani nevedela, potom mi to povedali. necitila som nejaku vyraznu bolest. a potom ma asi 45 minut sili, necitila som vobec nic, a to som bola "vdaka" kliestom a velkemu babu na cimpr-campr 😒. takze kvoli tomu sitiu je to fakt super pomoc. ja by som urcite chcela epi aj pri dalsom porode.

zucha
17. mar 2011

@lucia1981 epi ti pichnu, ked si otvorena na 5 prstov. Cele zavedenie trva par minut. Nie je to nic strasne - teda nie je to nejak velmi bolestive. Skor psychicky som to horsie znasala. Ale ja sa velmi bojim ihiel, takze to len kvoli tomu. Pri kazdom porode som citila, kedy mam tlacit. Ak by bol s tym problem, treba to povedat sestrickam a tie podla monitora ti povedia, kedy prichadza kontrakcia a kedy mas zatlacit. Ale ver mi, ak to nebudes citit, to bude ten lepsi pripad.
Ono to funguje totiz tak, ze davka, co ti pichnu posobi cca 45 minut, potom uz zas zacinas citit kontrakcie a treba dopichnut. Kym to zaberie, je to cca 10 - 15 minut. Pri posledom porode mi to tak blbo vyslo, ze mi to nestihli dopichnut a dieta sa uz "hrabalo" na svet a poviem ti - myslela som, ze "skapem". Ale bola to moja chyba, lebo som dlho cakala, kym som povedala, ze potrebujem dalsiu davku. Tak mi treba 😝
Ale inak je to uuuuzasna vec. Tie, ktore to necitia zrejme maju rychlejsie porody. V priemere sa po druhej davke rodi. Neviem preco, mne vzdy davali aj 4-5, lebo moje porody trvaju nejak dlho a to aj napriek tomu, ze som rodila viac krat.
V kazdom pripade vzdy treba pocuvat sestricky a lekara. Oni ti presne povedia, kedy tlacit. Ak by nepovedali, kludne ich popros, ze necitis kontrakcie, nech ti povedia 😉 Neboj sa toho, treba s nimi spolupracovat a ak nieco nevies, ci si nie si ista, len povedz. Ja mam skusenost, ze vzdy boli ochotni mi pri porode pomoct. Len sa treba ozvat.

pajinka111
18. mar 2011

ahojky,jsem ráda za tuhle diskuzi,člověk si přečte všechny názory a pak se prostě rozhodne..Já jsem víceméně pro EPI rozhodutá,ale přece jen se bojím těch negativních účinků..minulí porod jsem měla hrozně dlouhý,bolestivy a po 2 dnech porodu u tlačení přestaly kontrakce-děloha prý už byla zcela vyčerpaná,tak jaké je to tlačit bez kontrakcí vím,no tak uvidím,prostě to mám nahlásit na příjmu a podle toho jak bude porod postupovat se rozhodnu..

danka86
18. mar 2011

@zucha Moj pripad bol taky, ze ja som necitila kontrakcie a museli mi hovorit, ze teraz tlacte, ale problem bol, ze ja som ani necitila ci tlacim, alebo nie.. takze som tlacila 20min, kym som ju konecne vytlacila a vobec som teda nemala pocit, ze tlacim viac nez minuty predtym.. a doktor ma nakoniec pochvalil, ze ako keby som stvrte odrodila 😀 ze som tak mala od zaciatku tlacit a mala by som uz potom.. ale ked ja som naozaj necitila, ako tlacim.. iba bolest som citila.. A mne kazda davka EPI zabrala na 15min a zas som citila kontrakcie a blbo som si to pytala.. az ked som uz nejakych 15-20min citila kontrakcie som si vypytala dalsiu davku a kym ta zas zabrala, no des 😒 Ale to bola moja chyba. Anesteziologicka ma upozornila, ze si mam odstopovat, kolko minut mi EPI pomaha a kolko trva, kym mi zabere dalsia davka a podla toho si to mam pytat.. Lebo na kazdeho posobi inak.. Ale asi je to aj o mnozstve, kolko zene daju, nie? No, uz som sa rozpisala 😀

kacnov
22. mar 2011

ahojky holky jsem tu nová ale taky vám přidám moji zkušenost je mi 23 mám 3letého chlapečka když jsem byla ve 20 na kontrole v nemocnici dr se zhrozila že budu mít velké dítě. šla jsem na vyvolávaný porod rodila jsem 3 dny-hrůůůza!! 3 den sem si nechala píchnout epidurál protože jsem se nemohla otevřít ale i tak kdybych jej neměla asi bych porod nezvládla- malej měl 4.700g a 56cm. pak bylo vše v pořádku měla jsem strach že bude větší napořád jak ostatní děti a nějak se mu to zarazilo a je menší jak ostatní :D takže všem epidural můžu jen a jen doporučit!!

nikietka
22. mar 2011

@kacnov Uz ten fakt, ze Ta nechali takto sa trapit neuveritelne tri dni, je prinajmensom sokujuci a zarazajuci ☹
Ja planujem EDA takisto a to len tusim, ze moja malinka bude riadne velka slecna...

zuwa
22. mar 2011

Ahojte ja som tiež mala PEDA a bolo to super, neľutujem a išla by som do toho znova. Rodila som v Ružomberku, injekciu mi zavádzal primár z ARO. trošku mal na začiatku problem napichnut lebo som mala kontrakcie už každe 2 min. Keby som si nebola dala epiduralku, neviem ako by som zvladala, bola som slaba, bolesti som mala od 5tej rana, maly sa narodil o 3 poobede. Takže tak.

ciernavila
25. mar 2011

Ahojte, ja mam z toho take zmiesane pocity, neviem ci mam ist s Epi alebo bez. LEbo kolegynin svokor je gynekolog a on vravel ze by to neodporucal. Cize ked uz on ako lekar od toho odhovara, tak som taka neista. Pritom pocuvam ze kolke baby maju potom migreny a tak...Asi to skusim bez toho ale ked pojde do tuheho a nahodou si to rozmyslim zase ci uz nebude na Epi neskoro, no neviem... V mojej porodnici je zdarma, aspon ze tak.

drnduliak
25. mar 2011

@ciernavila myslim, ze co gynekolog to iny nazor...ja mam v rodine kopec gynekologov a vsteci epi odporucaju 😀 ale ved uvidis sama, ako sa bude porod rozbiehat... 😉

ciernavila
25. mar 2011

@drnduliak No asi tak, lebo ma rozculuje ze si neviem rpedstavit tu bolest ze ci to bude fakt taky des ako vsetci pisu 🙂)

konik88
26. mar 2011

Ahoj holky, za mě epi určitě. Já ho teda měla, stejně mi nepomohl. Ale i tak to při dalším porodu zkusím znovu. Protože takovou bolest, co jsem zažila, no hrozny! To si fakt ani člověk neumí představit, dokud to nezažije. Myslím, žekdyby mě řezali končetinu za živa, tak to vyjde na stejno. Já měla teda těžkej porod, nechci vás strašit. Někdo vyprcne mimčo, ani neví jak 😉

nicky655
26. mar 2011

ahojte,ja som nebola rozhodnuta ci ano alebo nie epi este ani na porodnici 😀 tak mali vaznu zabavu doktori zo mna 😀 nakoniec som povedala ze ano- pichli mi ju o 12.30 - vtedy som bola na 2cm a vobec ziadne kontrakcie,ale potom sa podla grafu rozbehli. do 14.30 som ani nevedela ze rodim,nic som necitila 😉

o 14.30 prestalo ucinkovat,ale dovtedy som sa otvorila len z 2cm na 4 cm.

ked prestala ucinkovat epi od 14.30 do 15.15 som sa otvorila na 9 cm, doktor,ktory ma rodil povedal, ze uz mi dalsiu davku nepichne,aby som vedela tlacit.a som aj rada, lebo keby som nic necitila,neviem fakt akoby som tlacila.
mozno epi este ciastocne ucinkovalo,lebo ani ten samotny porod sa mi nezdal az taky hrozny-mala bola na nejaku piatu kontrakciu vonku 😉
tak Vam drzim palce,aby ste sa spravne rozhodli, a aby epi pomohla 🙂

drnduliak
28. mar 2011

@ciernavila ani si to radsej nepredstavuj, mozno budes nakoniec pozitivne prekvapena...moja znama povedala, ze menstruacne bolesti boli horsie ako samotny porod...a myslim, ze ja by som tiez radsej sla este raz rodit ako si dat vrtat zub k zubarovi 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre