Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

mirka8429
18. apr 2008

stenli ak si anesteziologicka tak mi budes vediet poradit..u nas sa môzem rozhodnut pre epi aj pocas pôrodu a neviem ci sa sa pred tym robia nejake vysetrnia alebo nie...ale chcem sa sptytat na to, ci nebude problem z pichnutim epi ak mam skoliozu v krizovej oblasti... ☹

bublinkajasminka
18. apr 2008

waitinka - ja osobne som epi platila až po pôrode

sammy19
18. apr 2008

ahoj mirka, ja mam tiez skoliozu a pri prvom porode mi bez problemov pichli epi. Ale mozno zavisi aj od konkretneho pripadu, neviem. Tak ja len tolko moju skusenost 😉

junovka
18. apr 2008

Mirka, ja mam tiez skoliozu a pichali mi ju 2x 😉

sammy19
18. apr 2008

Ahojte. Este pridam nieco k mojej skusenosti.

Pri prvom porode som s EPI neratala, ale nakoniec mi ju pocas porodu, ktory nie velmi dobre postupoval, navrhli a ja som nevahala. Po pichnuti epiduralky som sa absolutne uvolnila a presne, ako tu uz bolo napisane, do jednej hodiny som porodila (- krasne som citila tlaky a nabrala som dost sil), co doktorka ani sestricka nechapali, lebo ratali s tym, ze to nebude skor ako o 3-4 hodiny. Vtedy som nemala ziadne testy vopred spravene, ani s gynekologom som sa o tom nerozpravala, lebo som si myslela, ze nebude treba 🙂

Tentokrat, kedze ma caka druhy porod, som sa dohodla aj s doktorom vopred. Spravil mi uz aj testy, takze dufam, ze to bude dobre. Ja mozem EPI len odporucit.

A rodila som v Ilave - tu stoji EPI 2,000,-Sk.

mirka8429
18. apr 2008

junovka ja viem ale nezalezi na tom kde je ta skolioza??ked ju mam v krizovej oblasti...inak robili ti predtym nejake vysetrenia??lebo mne sa asi nechystaju doktor vravel ze sa mozem rozhodnut aj pocas pôrodu ze ju chcem..

sammy no ja chcem epi...u nas stoji cca 2200sk a vtedy ti robili vysetrenia??

sammy19
18. apr 2008

Ahoj mirka.

Tie vysetrenia prvykrat som dopredu nemala, ale nepamatam si presne (bola som uprostred kontrakcii 😉 ), ci mi vtedy nahodou nebrali tiez krv na rychly rozbor... tak sa mi zda aspon, ze mi vtedy brali... juuj, ale isto to neviem.
A len mi potom dali este papiere nejake ohladom toho podpisat, kde boli popisane aj mozne rizika a tak, tak to som podpisala a potom, ked som bola konecne otvorena na 4 prsty, tak mi pichli EPI. Bola to neuveritelna ulava - zrazu fakt ziadne bolesti a skoro hned som citila tlaky - chvilku som oddychla uz na porodnom stole a zachvilku (do tej hodinky) sa malicky narodil. To tlacenie nebolo tazke, to uz vlastne islo vsetko velmi rychlo.

Ale sitie som citila. Neviem, ci ratali s tym, ze mi este ucinkuje EPI, ale bolo to dost neprijemne. Ale je to vsetko individualne, takze takto.

Teraz uz mam tie vysetrenia vopred - pre istotu. Len u nas v porodnici je to asi tak, ze ak budem rodit vecer alebo v noci a nebude tam anesteziolog, tak na EPI nemam sancu 😒

majcik
18. apr 2008

Pridam aj ja svoju skusenost...
Porodne bolesti mi zacali v noci o 02.30. Okolo 05.00 sme prisli do porodnice, bola som otvorena iba na 2 prsty (ako uz mesiac predtym)... pomalicky som sa otvarala a EPI mi pichli okolo 11.30, ked som bola otvorena na 5 - 6 cm a to som uz mala take bolesti, ze som nevedela, co mam rodit. Ked ma lekarka pozrela a povedala, ze mozme zavolat na ARO, tak som bola straaasne stastna. Prisla mila lekarka, pichla skusobnu davku, zabrala, pichli dalsiu a o 10-15 minut sa dostavila super ulava. Citila som kontrakcie ako tlaky, podla pokynov lekarky som ich predychavala kvoli babatku, aby malo dost vzduchu. O 13.00 mi dali dalsiu davku, ucinkovala zhruba 45-50 min. Dalsiu davku mi uz pred porodom nedali, aby som citila kontrakcie a dokazala tlacit. Hned po narodeni babatka mi bola dodana dalsia davka - kvoli sitiu. Vdaka tomu sitie nebola nic tragicke, zas ani prijemne, ale dalo sa ... EPI mi zostala zavedena az do piatku vecera, kazdych 8 hodin mi chodila sestricka z ARA dodavat davku. Vdaka EPI som sa po porode citila uplne skvele, prve bolesti som zacala pocitovat az okolo 01.00 (maly sa narodil o 14.40).

Takze moja skusenost s EPI je jednoznacne pozitivna. Samotne zavedenie nebola neprijemne, oproti tym bolestiam - kontrakciam to bola uplne malina 🙂 A vdaka EPI som si na 2 hodiny super oddychla od bolesti a nabrala sil na konecne tlacenie pri konecnej faze porodu.

mirka8429
18. apr 2008

sammy no asi aj v mojom pripade to bude tak ako u teba pri Samkovi...

majcik tak to je skvele...dufam ze aj mne pocas sitia daju daju davku...

petrushka
18. apr 2008

pridavam sa aj ja. skusenost s epi maximalne pozitivna a ak by som sla rodit druhy krat opat len s epi. 🙂

stenli
18. apr 2008

mirka 8429- z lekárskeho hľadiska stačí, keď sa rozhodneš počas pôrodu, skôr sa chodí dohodnúť s anestéziológom iba vtedy, ak nie je epi v danej nemocnici dostupná nepretržite- už sa tu o tom písalo, že to nerobia všetci anestéziológovia, ale ak budeš rodiť v Košiciach, tak tam by mohol byť taký anestéziológ dostupný podľa mňa, ale radšej si to zisti od niekoho, kto to tam pozná, k pichnutiu epidurálu nie sú potrebné v podstate žiadne špeciálne vyšetrenia-u zdravej tehotnej stačí vyšetrenie krvného obrazu- väčšinou ho robí obvodný gynekológ ešte počas tehotenstva, lekár sa ťa popýta, či netrpíš poruchou krvnej zrážanlivosti, aké choroby si prekonala, či nie si alergická na anestetiká, čo sa týka skoliózy- zavedenie epidurálu môže byť vtedy sťažené, ale je to individuálne a šikovný anestéziológ si väčšinou poradí, aj ja mám skoliózu v bedrovej oblasti cca 12 stupňov a podarilo sa 😉
Držím palce, nech ti všetko dobre dopadne

mirka8429
18. apr 2008

stenli dakujem ti pekne za poradenie...som rada a trochu kludnejsia... 🙂

katinka0000
18. apr 2008

baby som taka rada, ze mate same pozitivne skusenosti. 😀

petra.vavra
18. apr 2008

Já taky vkládám svůj zážitek s EPI, když po 6-ti hodinách oxitocinu jsem konečně byla otevřená asi na 6 a doktor sám mi nabídl epidurál a já v duchu jásala, přišla doktorka z ARA a že jdeme rovnou na věc. První problém pro prohlídce zad byl ten, že mám nad zadkem tetování a je přesně v místě, kam se má epidurál píchat, tak našla druhé místo a řekla mi, že cokoliv bude dělat, že mi vše poví. Nejprve mi píchla jakousi injekci, která měla umrtvit to místo vpichu a pak že zavede samotný katetr, který prochází látka do míchy. Když mi zaváděla tu "hadičku" měla jsem pocit, že mám jehlu píchnutou až v hlavě a to při dvou minutových kontrakcích, při kterých se člověk nesmí pohnout, je docela hodně nepříjemné. Největší problém byl ten, že tam tu jehlu zastrčila jen na dva cm a byl konec, tak to vytahla a že to zkusí znovu....opět ten samý scénář...zkrátím to, zkoušela to 4X, v celkové době asi 30 minut, kolik bylo kontrakcí si každá umí spočítat, a nepovedlo se, protože mám tak silné zádové svalstvo kolem páteře, že se tam prostě nic nedostane. Takže pro mě bylo obrovské vysvobození, když to vzdala a řekla, že to prostě nepůjde, že to je problém sportovců, kteří často posilují zádové svalstvo (jsem sportovec asi jako každý normální člověk-občas kolo, squash, míč apod.) Musím říct, že na ní samotné bylo vidět, jak je zklamaná a jak ráda by mi pomohla, ale s odstupem času, jsem vlastně ráda, že jsem rodila bez EPI a na ty bolesti člověk tak rychle zapomene, že nad tím za pár dní mávne rukou a užívá si mimi......
Přeju všem nastávajícím maminkám, které chtějí EPI, nechť jim jde zavést na první pokus a užívají si malého odpočinku během porodu. 😎

sen81
19. apr 2008

Ja mam 2 tyzdne do porodu, vybavila som si epi, ale mam strach ze nebudem vediet tlacit? Ako to je prvorodicky, vedeli ste co mate robit? 🙂

mirka8429
19. apr 2008

sen aj ja este len cakam na pôrod..uz to mam kazdu chvilu...ale neboj sa...ved ak nebudes vediet ako tlacit kludne sa pytaj...aj ja sa budem...ved to nieje hanba...

sen81
19. apr 2008

mirka tak ty uz mas dnes termin. No uz to je za rohom 🙂, drzim ti palce, daj vediet ako to dopadlo, ked porodis skor ako ja,lebo vsetko je mozne 😀 . Mozno ta predbehnem 🙂 . Vysetrenie mas spravene pre epiduralku?

mirka8429
19. apr 2008

sen u nas nerobia vysetrenia pred epi...ty mas kedy termin

sen81
19. apr 2008

Ja mam termin 5.5. U nas vysetrenia robia, bez toho by mi ju pocas porodu nedali ☹

mirka8429
19. apr 2008

sen no tu len vysetrenie krvi ale to mi robili uz pocas tehu

zabka1003
19. apr 2008

Baby nebojte sa, budete vedieť tlačiť..oni už v poslednej fáze tlačenia nepripichnú dávku epi, práve preto, aby ste mohli efektívne tlačiť..
Takže tú fázu tlačenia som cítila úplne naostro 😒 😉

sen81
19. apr 2008

tu mi tiez brali len krv, neviem kvoli comu konkretne sa to berie ked sa mam priznat 🙂 a k tomu pohovor s anesteziologom. Ten som uz absolvovala. Vyfasovala som aj letak,ale v porodnici ho mam vratit, aby ho mohli dat aj inym buducim mamickam 😀 . Och to nase zdravotnictvo,ani na letaky nemame,ale nevadi, pekne ho vratim, aby posluzil aj inym mamickam 🙂

mirka8429
19. apr 2008

zabka to vazne?hehe a potom ked idu šiť tak daju zas dalsiu davku??

sen81
19. apr 2008

joj zabka uz keby sme to mali za sebou 🙂

mirka8429
19. apr 2008

sen no krv beru kôli tomu aby zistili zrazanlivost krvi, leukocity a take debilinky..heheh ale mne ju brat asi nebudu...neviem...

danka86
19. apr 2008

ja som mala len pohovor s anesteziologickou, nic zvlastne mi nepovedala, ale bez toho papiera co mi dala, by mi epi nepichli a musela som si ju aj vopred zaplatit.. baby ja mam termin o 13dni a uz z toho zacinam mat naozaj nervy.. ani spavat nemozem..

mirka8429
19. apr 2008

dani neboj sa..ja mam termin dnes a nic zvlastne sa nedeje... ☹

danka86
19. apr 2008

to je strasne to cakanie, ze? Ja mam stale len nejake tlaky a bolesti ako pri menzese, obcasne tvrdnutie bruska, ale nic zvlastne.. doktor povedal, ze som otvorena na spic prsta, co nie je nic moc... Dufala som, ze to tyzdna porodim, lebo prvy termin mam za 6dni, ale vyzera to az na ten druhy, co je za 13dni.

mirka8429
19. apr 2008

dani ja som bola od 23tt otvorena na palec a krcek bol skrateny..a teraz sa akoby nic nedeje...tiez mam tvrde brucho sem tam bolest v krizoch a podbrusku ale nic strasne a pichanie zospodu..tak a cakam..ale mozno v pondelok mi doki vyvola...

danka86
19. apr 2008

no, to by mohol, ale aj tak som vzdy vravela, ze je lepsie porodit tyzden, dva pred terminom, lebo to este az tak necakas.. nie ako ked sa termin blizi a ty ratas minuty a pozorujes sa a pod.. je to na nervy, lebo clovek sa nedokaze na nic ine sustredit a to dost vycerpava.. ja sa stale v noci budim nato, ze rozmyslam kolkeho je a kedy mam termin a tak.. jak debil.. 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre