Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

kosicanka1
15. mar 2007

adicka, ja som nerodila s epi, ale mam skusenost z operacie s epi, dali mi na vyber medzi celkovou anesteziou a epi - nelutujem. mamka si vybrala epi pri operacii gynekologickej, ocko mal epi 2x pri operacii kolena - mame v rodine dobre skusenosti
teraz chcem rodit s epi - asi to bude ine 😉 , preto holky sup sem s vasimi skusenostami

adicka
autor
15. mar 2007

vdaka kosicanka,tak teraz nam uz len zostava cakat na odpoved od mamiciek,ktore to uz maju za sebou 😉 ale lekari to odporucaju a primar ARA mi povedal,ze je to lepsie aj pre plod.

kosicanka1
15. mar 2007

no takyto nazor som tiez pocula, pre dietatko je lepsie, ked maminka porod zvlada relativne v pohode (to asi uplne nejde ani s epi) 😉 ale urcite epi prispeje k porodnej pohode - uvidime, co povedia skusene maminky

adicka
autor
15. mar 2007

ma to prispiet k tej pohode,tak mi to vysvetloval aj lekar,ze tie bolesti budu postupne odchadzat a budem citit uz len tlak.Preco trpiet ak nemusime 😉 a mozme si ten porod vychutnat

katka79
15. mar 2007

Cauky ja jsem pri prvnim porodu teda byla po celoodpolednim snazeni stale otevrena jen na 4cm a tak se vecer rozhodli ze mi daji epidural abych si trosku odpocinula a nabrala sily jelikoz jsem upadala do paniky a podobne. No tak po nejake chvili teda prisel doktor a jelikoz uz mi praskli plodovou vodu a Vojtisek byl hodne nizko nemohla jsem sedet uz nejakou chvili a jen lezet no tak mi se to pokousel zavest v leze, ale jelikoz jsem hodne pribrala pri prvnim tehotenstvi tak nejak mu to neslo trikrat to zkousel ale ja kdyz mela lezet na boku a pokrcit nohy tak hned jsem dostala silny stah nakonec to vzdali a ja se mohla na chvili posadit a na poctvrte se mu to povedlo abych ale pravdu rekla clovek je tak zaujaty tema stahama a tim vsim co se okolo deje ze ty vpichy byly jenom takovy zvlastni pocit ne ze by to primo bolelo, ale ja uz take byla dobre unavena takze jsem to mozna i mene vnimala. No po tom mi pustili pres epidural a ani ne za deset minut zastavovali jelikoz ja se behem par minutek otevrela na 9cm proste a jednoduse jsem se potrebovala trochu odreagovat a odpocinout a pak zaclo to nanovo a ja rodila a v podstate do pul hodinky byl maly na svete.

kosicanka1
15. mar 2007

katka - a budes aj teraz tiez rodit s epi ?

adicka
autor
15. mar 2007

katka ,tak to si mala ozaj komplikovane,si si vytrpela.Tak ti drzim palceky pri tom druhom porode,aby bolo babatko sup-sup von 🙂

katka79
15. mar 2007

jo v podstate jsem pripravena rict ze bych aji radeji s epi rodila po te zkusenosti minule doposud na to clovek vzpomina se smisenymi pocity no uvidime jak rychle se tentokrat budu otvirat pokud to bude opet tak pomalu tak reknu minule jsem nechtela nic rikat nez se tak rozhodli sami a ja nakonec jen byla rada ze to navrhli, ale opravdu uvazuju otom ze asi jo.

melory
15. mar 2007

pri prvom som mala porod ako katka a preto teraz ani nevaham a dam si epi aj keby mal porod trvat hodinky, ved naco trpet.

katka79
15. mar 2007

Tak mela jsem jit na rehabku ted to odvolali takze nastesti to stihli zrovna jsem vypla pocitac ze se oblecem a pojedem tak jsem zpet Vojtech hned aktivne zapnul pocitac a tak sjem se prihlasila znovu.

mori
15. mar 2007

Mě porod začli vyvolávat v 10h ráno. Odpoledne asi ve 14h mi praskli plodovou vodu. Pomalu jsem se otvírala. Během odpoledne mi několikrát nabízeli epidurál, ale já ho nechtěla - nějak jsem se bála toho zavádění. Ani před porodem jsem o epi vůbec neuvažovala, chtěla jsem to zvládnout bez něj. Ale k večeru jsem byla tak vyčerpaná, že jsem usínala už i za chůze. Asi v 19h jsem teda s epi souhlasila. Říkali, ře ustanou bolesti, ucítím jen stahy a rychleji se otevřu. Opravdu to tak bylo 🙂 Po zavedení epi se mi vzápětí hrozně ulevilo a doslova jsem si odpočinula a nabrala síly. Další dávku mi už nedávali, protože jsem pak už musela tlačit. Zasekla jsem se ale na 8 cm, takže ve 22h dr. rozhodl, že jdem na císaře.

tinni
15. mar 2007

mne zacali porod vyvolavat o 11h, do pol hodiny som mala take bolesti, ze som skoro odpadla-zacali mi trpnut ruky aj nohy, mala som cierne pred ocami a nevnimala som okolie... potom mi praskli plod.vodu a dala som si epi, v sekunde mi to zacalo ucinkovat a az do konca som nemala ziadne bolesti, dokonca som sa tam s pritelom rehotala 😀 mala sa bola na svete za 4hod a bez bolesti, iba tu prvu pol hodinu bez epi som si poriadne vytrpela 😖

adicka
autor
15. mar 2007

Vidim,ze mate kladny nazor na EPI,co ma tesi 🙂 tinni tak to si mala celkom dobry porod za styri hodinky

macanet
15. mar 2007

O epiduralu taky přemýšlím, i když mám ještě čas, ale já si dávám i injekci při vrtání zubu,ale to nemůžu srovnávat že 😀 ? Takže pokud tam bude anesteziolog někde poblíž, tak ho asi odchytnu, nač trpět, když to jde i jinak, jen jsem slyšela, nevím, co je na tom pravdy, že se může porod zastavit ☹ ?

dankaa
15. mar 2007

tinni aj ja uvažujem nad EPI,kvoli tomu ako zvladnem bolesti.Bojím sa,že odpadnem ☹ som chudokrvna a este k tomu ked pocas porodu nesmies jest ba dokonca niekde ani piť tak budem velmi oslabená,ale viem,že sa o mna dobre postaraju,bude so mnou manžel 🙂 Ale dufam,že to fyzicky nakoniec zvladnem,musim byť silna.

tinni
15. mar 2007

jasne, ze to zvladnes, ta epi naozaj straaasne pomaha. Inak ja som jedla pri porode hroznovy cukor, to mi dovolili, aby som mala energiu...

dankaa
15. mar 2007

tinni dakujem za radu 😉

zuziq26
15. mar 2007

baby a tie ktore ste mali epi: citili ste ked vas zasivali?

kosicanka1
15. mar 2007

ahoj danka - tak ja tiez budem rodit v novej nemocnici pri dr. rosakovej a tiez chcem epi - koho mas vybaveneho z anesteziologov? vraj epi stoji 3000 Sk - to este nemam zistene presne ...

katka79
15. mar 2007

no tak to jsem teda citela kdyz me zasivali maly byl velky tak me docela dobre natrhl a doktor co me pak sil nebyl moc nadseny ze musel prijet ale tak v podstate jsem se vice uz venovala malemu v naruci ale kupodivu uz to bylo citet ale oproti tomu co sjem vsechno prozila ze ten cely den tak to uz bylo mimimum to se da pekne zvladnout

dankaa
15. mar 2007

kosicanka ahoj,

a vies ze Dr.Rosaková ma ruku v dlahe?Ale normalne pracuje.

to si musim vybavit aj anesteziologa?Ja nemám nikoho vybaveného...Cenu za Epi zistim tento týžden

kosicanka1
15. mar 2007

fiiha to som nevedela, mojej mamke vravela minule, ze staci, ked za nou pridem sa ukazat v 6mesiaci ked je vsetko v poriadku, takze ja som ju este nevidela. vraj anesteziologa je dobre si predtym vybavit, ale asi dr. rosakova nam odporuci niekoho s kym sa jej dobre spolupracuje

adicka
autor
15. mar 2007

Ja som bola za anesteziologom teto tyzden a porod mam o tyzden,takze to mas jedno,ale to je na tebe kedy pojdes

soska
15. mar 2007

Ahojte, tak ja by som sa chcela spytat tych, co mali epi, ze ako dlho trvalo zotavovanie po porode a este ci niekto zazil aj komplikacie s epi 😢 - napriklad zle pichnut a nasledky toho....lebo ja som zatial neni uplne presvedcena o tych kladoch.... 😠 diki

alesja
15. mar 2007

Ahojte 😉
ja som tiez nepocula vela vyhod na epiduralku.. vraj sa stava, ze sa po nej zena zotavuje dlhsie ako po klasickom porode - co je na tom pravdy? 😲

soska
15. mar 2007

Alesja, si kocka! 😀

zuziq26
15. mar 2007

Mozno Vam pomoze aj toto (zo stranky nemocnice v LM)

Pôrodná epidurálna analgézia (PEDA)

Aká je účinnosť PEDA?
PEDA je najefektívnejší a najspoľahlivejší spôsob pôrodníckej analgézie (tlmenia bolesti). Nízke koncentrácie anestetika sú dostatočné účinné na tlmenie pôrodnej bolesti. Anestetikum zabraňuje dočasne prenosu bolestivých podnetov a vzniku bolestivých pocitov. Činnosť maternice však nie je ovplyvnená, kontrakcie prebiehajú ďalej, len pre Vás nie sú bolestivé. Rovnako nie je ovplyvnená schopnosť pohybu, či aktívnej spolupráce počas pôrodu. Efektívne potlačenie bolesti musí byť vyvážené s vedľajšími účinkami. Ak sa však pôrod uskutoční do 1/2 hodiny, ťažko nájsť rozumný dôvod jej zavedenia.

Aký je účinok na dieťa?
Množstvo látky ktorá prejde cez placentu je minimálne, nezistili sa žiadne negatívne účinky na dieťa.

Komu sa PEDA môže podať?
V prvom rade je to Vaše želanie, ktoré posúdi pôrodník a na základe Vašej žiadosti budete vyšetrená anesteziológom. PEDA sa môže následne aplikovať, priaznivo ovplyvňuje priebeh pôrodu. Treba však zdôrazniť, že sú prípady, kedy sa táto metóda nedoporučuje, napr. alergia na lokálne anestetiká, ťažké infekčné ochorenia, poruchy krvného zrážania, nadmerná hmotnosť, problémy s chrbticou.

Bude to bolieť?
Zavedenie „epidurálu“ nie je bolestivé, pretože miesto vpichu ihliy na chrbte sa predtým znecitlivie. Ak je už katéter zavedený, pacientka ho vôbec nepociťuje.

Ako dlho je epidurál účinný?
Epidurál je v súčasnosti považovaný za veľmi efektívnu metódou na zmiernenie bolesti. Účinok po podaní látky nastupuje približne po dvadsiatich minútach a trvá niekoľko hodín v závislosti od dĺžky, ktorú pacientka vyžaduje.

Aké sú vedľajšie účinky?
Vedľajšie účinky epidurálu sú prechodné a riešiteľné. Pacientka môže pociťovať ťažobu nôh, svrbenie, bolesť hlavy alebo závraty. Riziká sú však veľmi nízke v porovnaní s prínosom, ktoré táto metóda poskytuje.

Slovo na záver
• Pôrodná epidurálna analgéza je najefektívnejšia metódou.
• K odstráneniu bolestivého vnímania dochádza cca po 20 min.
• Väčšina nežiadúcich účinkov je bezvýznamná a neprítomná pri použití nízkych dávok.
• Závažné komplikácie sú extrémne zriedkavé. Bolesti hlavy, ktoré sú najčastejšou komplikáciou sú odstrániteľné.
• Nezistil sa nepriaznivý vplyv na plod.

tinni
15. mar 2007

ja som sa zotavovala uplne normalne, akurat som mala cca 4hod po porode srpnute nohy, ale to je pri epi normalne... jediny problem bol, ze mi to pichala na tri razy, lebo sa nevedela trafit,vraj to tam mam viacej chrupavkove 🙂 a nemyslim si, ze to ma nejake strasne rizika, vzhladom na to, ze sa to nepicha do miechy, ale pod miechu. Mne to veeeeelmi pomohlo 😀

adicka
autor
15. mar 2007

tiez som sa pytala anesteziologa ci to ma nejake vedlajsie ucinky-co sa tyka ochrnutia-vraj je to hlupost,ludia strasia-tu nejde o spinalku,pri ktorej musis lezat,lebo mas strpnutu dolnu cast tela-povedala by som,ze tam je to uz komplikovanejsie.V nasej nemocnici vraj bol taky pripad pred troma rokmi,vznikli nejake problemy,ale behom dvoch dni sa da dat vsetko do normalu povedal primar. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre