Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

lulu21
28. dec 2007

potom ten porod naozaj neboli?
baby joj ja sa tak bojim aj s epi

lindda
28. dec 2007

baby pri tych bolestia je to uplne jedno ja som sa straaaaaaaaasne bala aj porodu aj epi a verte aj ked som rodila 18,5hodky a nakoniec cisarakom nic to nieje 🙂

edimon
28. dec 2007

.......lulu:..mě po epi fakt už bylo dobře. Necítila jsem vůbec kontrakce, jen tlak v břiše, ale stejně mi dr musel říkat, kdy tlačit 😅 ..já jsem dokonce malýho vytlačila tak rychle, že mě nestihli nastříhnout a já seroztrhla 😒 ..ale žádnou bolest jsemnecítila 😉
..jinak to píchání epi mě taky nebolelo. Jen se nesmíš vůbec hýbat, aby ti to píchli správně..a cítíš jen štípnutí jako při normoš injekci a pak jen malý tlak, jak ti tam pouštěj tu látku..ale bolest fakt ne 😉

lulu neboj..třeba budeš mít super rychlý porod..a když ne, tak stejně v té chvíli to chceš mít za sebou a ta vidina toho, že už to za chvilku bude všechno u konce a ty budeš mít drobka u sebe tě popožene a všechno v poho zvládneš 😉 ..navíc tam jsou pořád lidi, kteří ti přesně řeknou, co máš dělat, co tě čeká a tak...takže to zmákneš, jako všechny mamky 😉 Hlavně se snaž nemyslet na to, jaký to bude nebo že se bojíš, pač se tím budeš akorát deptat..stejně každá máme úplně jiný porod 😉

lindda
28. dec 2007

jedine co je asi na nic ze ja mam aj po 10mes strpnutu susku a tam kde to pichala tam ma to na dotyk boli ,ale inak by som si ju urcite dala pichnut aj pri druhom mimi 🙂

lulu21
28. dec 2007

lindda a ten cisarak po nom si sa ako citila?
lebo aj nad tym uvazujem

lindda
28. dec 2007

lulu len to nie velmi ma to bolelo ja som najprv rodila normalne lenze lekari si "nevsimli", ze sa maly tlaci bokom!!
Po 16 hod mi dali EPI, ze sa ide rodit ,ale mne odisla cela voda pre 16hod tak uz bolo velke riziko infekcie a po 10tich vysetreniach z vnutra konecne jeden z lekorou uznal ,ze prirodzene to nepojde tak ta EPI my bola aj tak na prd ,lebo su makoniec isla do celkovej anest. 😒 😒
Ked som sa zobudila bolest strasne ,ale tak za 3-4DNI to bolo Ok ,teda ok no este aj 2mes sa budes musiet setrit.
A po prirodzenom porode tam baby behali hned po porode

certica
28. dec 2007

linddi, a tu EPI si napriek cisarskemu platila? asi hej

lindda
28. dec 2007

certica ved prave 2500,-sk vyhodenych von oknom na 20min skoro ma porazilo ☹

digysa
28. dec 2007

Ja som sa hrala na hrdinku a povedala som si, ze budem rodit prve dieta prirodzenym sposobom bez akych kolvek pomocok....Epiduralku som nechcela, lebo sa vseobecne velmi bojim injekcii a ked som videla na kurze pre prvorodicky aka velka je EPI, tak mi skoro oci vypadli z dierok.

No ale moj manzel sa na mna nemohol pozerat, ako si "vyslovene" trham vlasy od bolesti a ten mi nareziroval Epiduralku. Sice to bolo velmi neskoro, ale mala som aspon 45 minut si zdriemnut pred tlacenim, ktore prebehlo maximalne rychlo a uspesne.

S druhym dietatkom sa na "hrdinku" hrat nebudem. SLAVA EPIDURALKE!!

A jedna rada pre roditelky: Je dobre pockat, ked zacnu intenzivne bolesti, aby ste necitil to pychanie.Ja si vobec nepamatam bolest pri pichani. Mna museli drzat moj manzel a 2 sestricky, lebo ja som pocas pychania mala obrovske kontrakcie a ako viete, tak pri epiduralke musite byt bez akehokolvek pohybu.

bihan
28. dec 2007

Digysa, ja som tiež v momente, ako mi zabrala Epi, ďakovala Bohu za to, že nadelil človeku toľko rozumu, aby vymyslel niečo tak geniálne 😉 Cítiť pri tých otrasných a nekončiacich bolestiach zrazu úľavu, ako keby sa vôbec nič nedialo - to je fakt na nezaplatenie.

aponchie
29. dec 2007

epidural rozhodne ano a nemyslim si ze nejsem ala IN Natural maminka,proste se bojim a chci bejt v pohode aspon pro to dite tak proc ne.epidural rozhodne neboli,je to strach pac je to neco noveho odber krve bych rekla je horsi pac stipe 😀 tohle ne a navic se to da doplnovat celkem 3x,rizika zadne maximalne a coz nebejva casto!bolest hlavy!!mela jsem pred dvema tydny lumbalni punkci a to je velmi podobne mohla sem porovnat epi a lumbalku naprosto stejne nebolestive ale po lumbalce sem omdlela nesmis zvedat hlavu atd,a to proto ze ti sebrali mok ktery se musi dotvorit je ho jen velmi maloi v tele,pri epi ti zadny mok neutika 😀 to by jsi umrela kdyby ti pomalu odtekal a hlavne pro ztrate uz nekolika mml likvoru(moku)poznas okamzite!nesnesitelna bolest hlavy.takze se nebojte je to rozhodne nebolestive a bezpecne.pro dalsim diteti jdu do toho ale do lumbalky uz radsi ne 😀 kvuli nasledkum

liaa
29. dec 2007

Aponchie-já měla lumbálku před rokem a bylo to pro mne ukrutně bolestivé.Trefili se až na po páté-a to s tou jehlou musel ve mne ještě hýbat,takže bolest jak prase a lítala mi nekontrolovatelně půlka těla.Při odsávání moku -jsem pomalu uplně vyhasínala-až jsem skončila bezvládně jak hadr na židli...Po 2 hodkách mne poslali domů-to už jsem se vzpamatovávala ale říkala jsem si,LP nikdy víc.A ted jsem na rozpacích,zda by mi podobně byla napíchávána EPI-že to raději ne!!!
Udajně byl prý můj odběr LP komplikovaný,kvůli srůstům na páteři...Ale vzhledem k tomu,že mi za zády stálo 5 mediků,říkám si,že si to na mne možná každý z nich vyzkoušel...
Každopádně to byl tak šílený zážitek,že se mi do EPI nechce,i když po nekonečných hodinách porodních bolestí to může být užasná uleva...

lulu21
29. dec 2007

baby co je to ta lumbalka? 😕

aponchie
29. dec 2007

liaa tak u tebe je to teda extrem a troufam si rict ze diky tem srustum.me stalo za zady 6lidi a neni to nic neobvykleho to byva bezne jeden drzi a uklidnuje,druhy desinfikuje,treti podava nastroje ctvrty odebira paty ceka co bude a sesty zapisuje pripadne pomaha takze to neni vyjimka 😉 Lumbalni punkce je odber mozkomisniho moku tzv.likvoru z paterniho kanalu ktere je nebolestive ba dokonce mene nez odber krve ale bohuzel nasledky jsou ruznorode,ty jsi zrejme mela autraumatickou jehlu kdyz te pustili domu po2hodinach me az po trech dnech 😀 ja jsem taky citila jak mi to pichaji aji jak mi tam krouzi i dokonce me ochrnula docasne pulka tela omdlela sem neslysela nevidela odvezli me na voziku ale samotny zakrok je nebolestivy to ty komplikace az.zasah ani bolet tolik nemuze pac se to picha tam kde jiz nejsou skoro zadne bolestive receptory je to spise o pocitu a neznamem tlaku,taky zalezi jak dko se uvolni pokud jsi zatla nebo se pohnes je to horsi a musi se o delat nekolikrat ja citila jak mi krouzi kolem patere a hleda dirku ale ze by to bolelo to ne a to jsem sileny posera a brecela sem asi dva dny pred zakrokem.nicmene jsem po epiduralu vedela jak se mam posadit a ze se hlavne nesmim za zadnou cenu pohnout at to nemusi delat znova.ale NEBOLI TO je to jen trosku neprijemny tlak ale zadne stipani atd .dulezite je zustat v klidu nezvedat hlavu a pit cca4l tekutin 😉

aponchie
29. dec 2007

dodatek:lumbalni punkce se dela za ucelem zjisteni infekcnich nemoci a jinych nemoci jako je skleroza multiplex borelioza tumory atd je to nejpresnejsi zakrok 😉 rozdil mezi bolesti u lumbalky a epi je zasadni u LP se mok odebira a to rozhodi organizmus u epi se do nej vstrikuje analgetikum takze rozdil znacny 😉

zuzik03
29. dec 2007

no, vy mě děsíte, já pořád doufám, že se dá zvládnout porod i bez EPI, ne že bych si tak přála rodit přirozeně, ale představa, že mi někdo zapíchne jehlu mezi obratle mě děsí podstatně víc než celý porod. ale je dost možné, že pak o ni budu prosit a postoj přehodnotím, protože si tu bolest asi nedokážu představit...

aponchie
29. dec 2007

cim te desime?

aponchie
29. dec 2007

rikam ze to neboli preci tak ceho se bojis?boli te odber krve?jestli jo tak do toho nechod 😀 myslim ze bolest porodni je mnohem horsi 😀 😀 😀

aponchie
29. dec 2007

jeste dodatek:az budes mit rozjete bolesti uz treba nebude cas to delat pac to musi nekdo prijit napichnout pockat nejakou dobu atd atd ja mela domluvene hned pri prijezdu ze ji chci takze te pripravi i k tomu ale jak si nekdo mysli ze bude zkouset jestli vydrzi a pak se nakonec rozhodne tak vas asi zklamu ale na posledni chvili ti to nikdo neda maximalne tak oxitocin do zily nebo tictac do pusy .. 😀 jsou jista kriteria pro aplikaci epi a ty se musi dodrzet jinak je to bezpredmetne

zuzik03
29. dec 2007

aponchi, nebojim se bolesti, je to spis psychicke, jehla mezi MOJE obratle proste podle me nepatri 😀 vim, ze se EPI musi dat jen v urcitou dobu porodu, ale doufam, ze v tu vhodnou dobu uz snad budu vedet, jestli na to mam nebo ne. a hlavne, spouste mych kamaradek, ktere rodily v uplynulem roce, EPI nezabral, tak si rikam, jestli vubec ma smysl to zkouset 🙂 ale je mi samozrejme jasne, ze zalezi porod od porodu, na spravnem nacasovani a spouste dalsich veci. ale zaroven uznavam, ze vy narozdil ode me vite, o cem mluvite, ja jeste nerodila 😉

aponchie
29. dec 2007

a jak ty kamaradky poznaly ze jim nezabral to by me docela zajimalo 😀 pac epi nema za ucel totalne utlumit bolest ale pouze ji zmirnit z te stipave krecovite na tupou a to se deje zalezi na davkovani nekdy jsou historky kamaradek zkreslene pac treba ja kdybych rekla ze jsem dostala prvni davku v 7vecer a v 8.30je narok na dalsi davku ale uz to nema cenu pac hlavicka je videt a zacne me odeznivat epi prvni davka a ja reknu ze to teda nepomahalo tak to bude zkreslene 😀 urcite ti pomuze.no tahle diskuze je o epi takze pokud se bojis tak te tady prece nikdo nemuze presvedcovat tak ci onak a ani ty na to prece nemuzes brat ohled a ridit se nama vsema🙂jinak jehla do zad ne a treba skalpel pri operaci ano? 😀 znova pisu:v miste kde se picha katetr se nenachazi mnoho nervovych receptoru a proto zakrok neboli!nicmene se toto misto predtim umrtvuje malinkatou jehlickou ktera podle me boli vic jak samotny zakrok 😀 to je jak u zubare opichani anestetikem je bolestivejsi jak zakrok

zuzik03
29. dec 2007

ale dyť jo, nejsem tu, abych se nechala přesvědčit, ale abych si přečetla názory a prožitky ostatních, což se mi splnilo, svůj názor si udělám sama 😉

susik77
29. dec 2007

ahoj, ja som povod.epi nechcela, ale kontr.mi zacali vecer o pol desiatej, nadranom to vyzeralo, ze to tak rychle nepojde, tak som suhlasila s epi, super som si zdriemla, fakt mi to pomohlo.vtedy mi absolutne nevadilo, ze mi nieco do chrbtice pichaju, ta ulava od bolesti bola uzasna 😉 sice som si posl. 2 hodky "vychutnala"-povedali mi, ze na konci uz nemozem mat silnu davku, aby som mohla tlacit, ale lepsie ako mat bolesti 13 hodin 😎

janka196
30. dec 2007

baby mna viac bolelo ked mi do ruky zaviedli infuziu ( do chrbta ruky) ako epiduralka. 😉 medzi kontrakciami som to skoro ani necitila a ta ulava potom bola neopisatelna 😵

bihan
30. dec 2007

Janka, ani nehovor - ja som po infúzii mala dva týždne modrinu na predlaktí 😅 Epi bola v porovnaní s týmto brnkačka.. a navyše mi prvá sestrička zalepila ten vývod (brala mi krv na rozbor, ešte som nemala infúziu, takže mi tam nechala len ihlu) a keď mi PA dávala "sáčok", tak to musela odlepiť, strčiť tam cievku, zase zalepiť.. a aj tak ma tá prekliata infúzia poriadne ťaha, takže som bola neskutočne rada, keď mi ju nakoniec vybrali...
Radšej 10x Epi 😅 😀

dana_l
31. dec 2007

ahojte, ja som mala tiez epiduralku. bez nej by to bolo zbytocne velmi bolestive. sedela som na posteli, opreta spredu na mojho manzela a doktor mi len vravel, aby som sa nehybala. bolo to trochu ale len trochu bolestive - ja tak ci onak neznasam injekcie - ale ta ulava na konci! pocas dna mi kontrolovali koklo a aku silnu epiduralku mi davaju a kratko pred porodom to (neviem ci ) znizili alebo mi ju uz nedali. kontrakcie na tlacenie som ciltila a malu som po 45 minutach tlacenia mala v naruci.

zuzik03 ja som si tiez najskor vravela, ze vydrzim - moje sestry tiez nemali epiduralku a "su tu". ale som tiez povedala, ze ked tie bolesti budu na nevydrzanie, tak si ju dam pichnut. a som velmi rada ze som ju mala 😀

listicka20
31. dec 2007

Zuzíku, já epidurál odmítla ze stejného důvodu, jako píšeš, při představě jehly v páteři uplně nadskakuju a mám husí kůži. V nemocnici na mě koukali jak na exota, že to nechci, ale nabídli mi alternativu - pethidin. Píchá se do zadku a omamuje - asi je to slabší než epi, ale dost mi to pomohlo, dobře jsem se mezi kontrakcema prospala. Zeptej se v porodnici, jestli mají i jiný metody, jak tlumit bolest. O tom pethidinu jsem zpětně četla, že potlačuje u mimin sací reflex, ale u nás to tak nebylo, malá mě málem sežrala, jen co se vyloupla 😉

hellosona
31. dec 2007

ono mnohe "oblbovaky" maju vplyv na dieta a dokonca su stopove prvky vraj namerane u babatiek este tyzden po porode v tom je hlavny rozdiel medzi epi, lebo ta nastastie ziadny vplyv na dieta nema, takze to je dalsia vyhoda... 🙂

fenrirka
31. dec 2007

a zalezi aj na tom ze kedy pridem???lebo ja si moznomstihnem vybavit tu epi...kedze to byva kazdu stredu a zatial nic neprichadza -ziadny porod...
a ked budem mat bolesti kazdych cca 5min a dojdem tam pichnu mi ju??Alebo to sa picha uplne na zaciatku
???

numa
1. jan 2008

Ahojte, len prikladam moju skusenost: EPI je super, ja som bola velmi spokojna. Urcite odporucam.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre