Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

avenev
28. jan 2011

@miika a nasledujuce dni si nemala prudke bolesti hlavy ako niekto popisuje?

miika
28. jan 2011

@avenev nasledujuce dni nie, ale zacala ma bolet hlava tyzden po porode, ked som uz bola doma. Vzhladom na povahu bolesti to ale asi nema nic spolocne s epiduralom, muz ma totiz nasiel spat po sediacky zlomenu na troch miestach - ked som zaspala pri kojeni 😖 mam bolave miesto na temene hlavy, nieco ako ked prechladnete a picha vas v chrbte, mna picha v temene hlavy a odtial sa siri bolest do celej hlavy. Bola som s tym dnes na neurologii, v pondelok mi daju na to infuziu, vraj to zabera pri takychto komplikaciach.

alexandrah
28. jan 2011

kocky, ja som teda nedychala inak pri kontrakcii, ako bezne, praveze som mala tendenciu zadrziavat dych, od bolesti ... je jasne, ze dychate furt, takze aj pri kontrakcii, ci uz ju citite, ci nie ... a ja som ich citila aj pri epi ...
a @avenev - bolesti hlavy byvaju po sekcii, po spinale ,po epi moc nie ... a to som ja migrenicka ...

stora
6. feb 2011

@hehena
Ja som mala epi pri prvom dietati a miesto vpichu ma bolelo este asi rok po porode. Najprv to bolelo stale, po mesiaci sa to ukludnilo, ale pri niektorych pohyboch, napriklad pri predklone, som to miesto citila este dlho.Ale ziadne ine problemy som nemala.

hehena
6. feb 2011

@stora moc děkuji za odpověď. nejvíc to cítím, jak píšeš, při předlonu.... :( těžko říct, jestli i ty další obtíže mají s tímhle souvislost. no chce to všechno čas...

palmarmj
6. feb 2011

🙂 Tak aj ja sa pripajam... ja som mala epi pri druhom synovi a mozem to len a len pochvalit... 🙂 Kontrakcie mi zacali v noci a priebezne ma dokror kontroloval... potom ked rano nastupila druha smena prvzala ma doktorka... a ona usudila ze som uz dostatocne otvorena a mozeme pichat... potom to uz islo samo... porod som vlastne prezila s minimalnymi bolestami ...tlajy som citila pekne... ako ked vam veeelmi treba ist na velku potrebu... vedela som pekne zatlacit a aj presta, ked to prikazala doktorka... mala som aj nastih. Po porode, ked vsetky mamicky umierali od unavy a od bolesti ja som behala po izbe ako keby som ani nerodila...Po prvom porode bez EPI som si liecila nastrih repikom... a vsetkym moznym... a prva toaleta bola snad vacsie utrpenie ako porod... no po EPI som s tym vobec nemala problem... stacilo caste sprskovanie a bolo... JA teda EPI musim len a len odporucat... Ak nahodou este niekedy budem rodit tak by som urcite opat chcela EPI... 🙂 Prajem vsetkym vsetko dobreeeee 😵 😵

dablikolik
6. feb 2011

Ahoj tak já jsem měla taky epidurál. Šla jsem na vyvolání porodu a odpoledne se mi rozjely kontrakce, ale byla jsem málo otevřená nakonec mi znovu napíchli epidurál a šla jsem na císaře. Vpich byl nepříjemný ale nejhorší pro mě bylo, že mě asi 5 dní strašně bolela hlava.

andreaala
15. feb 2011

Ahoj

zaregistrovala som sa vcera od vtedy citam a citam......Chcem sa podakovat vsetkym ktori sa tu k tejto teme vyjadrili. Tuzim do druhom dietati uz par rokov, ale prvy porod (samozrejme bez EPI) bol mojim najhorsim zazitkom v zivote a nikdy by som taku skusenost nechcela znova zazit. Bohuzial ani kvoli babetku. Nemala som komplikacie, porodila som normalne bez sekcie, ale tie bolesti, vycerpanost a hlavne obrovska zufalost pocas celeho asi 14 hodinoveho porodu sa nedaju zabudnut ani po 11 rokoch. A to sitie...och och och..(Zvazovala som aj adopciu, len manzelovi to nie je velmi po chuti). Po precitani vsetkych prispevkoch (aj tych negativnych) som sa rozhodla ze predsa len este jeden porod (mozno aj dva 🙂 ) 🙂 absolvujem. Nechcela by som rodit cisarskym ale beriem na vedomie ze to riziko tam je pri EPI. Bolest hlavy je pre mna nic aj kedy ma mala boliet tyzden v porovnani s porodnymi (ale aj tak je to skor pri sekcii po spinaly ako po EPI) ak budem mat stastie tak len EPI bude. Takze este raz vam vsetkym velmi velmi pekne dakujem za skutocne skusenosti, ktore ste tu popisali (nie statistiky len ci nazory bez skusenosti) a idem sa podla toho riadit.......takze ficim za manzelom ( bez priliz obrovskeho strachu z porodu) otehotniet. 😀 Lekara a nemocnicu doriesim tiez na tomto fore...takze sa vratim 🙂

Zelam vam vsetkym co najmenej bolesti, komplikacii a strachu pri porode a radost z vasich miminiek

EPI ANO? CI NIE?

YES YES YES YEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEES

a hovorte si kto chce co chce o tom, ako zena ma vydrzat a trpiet ako kon len aby bola hrdinkou ci prekonavala sama seba. Vobec to nema vplyv na to ako vychova svoje deti, ci ako bude brat zivot potom a podobne akoze psychologicke drizty.(ako to tu jedna pani snazila vykreslit) Akurat si usetri vela casu a da svojej dcere(synovi) surodenca, co je skoro nemozne po velmi zlych skusenostiach z predosleho porodu.

ps: po roku vam to tu doplnim o svoju vlastnu skusenost s EPI, mozno aj so Spinal (ak budem mat smolu)...ale vzdy lepsie nez co som si uz raz prezila 🙂 🙂 🙂 😀

andreaala
15. feb 2011

samu seba....preklep, pardon....to je tou brebdenou nocou nad vasimi prispevkami : ☹

pajinka111
15. feb 2011

ahojky holky ,
přečetla jsem si spoustu vašich příběhů a popravdě,teda pořád nevím jestli rodit s epiduralem nebo ne,ale některé příběhy mě přesvědčily natolit,že si ho asi nechám píchnout.,protože ten porod co jsem prožila,už bych prožít nechtěla,většina maminek na porod vzpomíná dobře,ale já z něj mám hrůzu..
Rodila jsem před 12lety v porodnici kde všechno co nejvc se nechávalo na přírodě..těhotenství jsem měla bez problémů,teda ze začátku bylo udržované,injekcema,měla jsem málo hormonu,který udržuje těhotenství,před tím 2x samovolný potrat..asi 3 dny před porodem sem měla hodně silné poslíčky,které denně zesilovaly,pak večer ze mě něco vyšlo,měla jsem stahy,tak sem si říkala,že je to asi ono..v porodnici mi řekli,že je to zatím jen hlenová zádka s krvý-ta mě trochu vyděsila,ale na monitoru to ukazovalo že mám hodně silné stahy,tak si mě tam už nechaly,nic příjemného..kolem mě to naříkalo,maminky rodily jedna za druhou,já že jsem prostupná pouze na jeden prst..to bylo asi 22 hod večer,měla jsem pořád stahy,které se mírně stupnovaly,asi v 2.30hod mi praskla voda,tak sestra mě poslala do sprchy,že to asi začne..stahy byly o dost silnější,ale né nijak dramatické,do sprchy jsem dostala balon a chodila mě sestra kontrolovat,mezitím dozazil můj partner,tak sme šli na pokoj-takový utulný porodní box..bolesti byly čímadál silnější,v 8 hod ráno jsem byla otevřená pouze na 2 prsty,neptali se mě na epidurál,ani nic nepodali,ale pak přikaždé kontrole čípku mi zavedli něco železného nezi nohy a roztahovali mi čípek,někdy pouze prstem..bylo to hrozně bolestivé,většinou to dělal doktor nebo sestřička,ale občas i žákynka,nebo jak sem jim říka,od té to bolelo hrozně moc..pokládali mě na bok nebo sem slízala skákat na baloně,ještě ve 13hod jsem byla pouze na 3 prsty,bolesti už hodně veliké,ktomu ještě křížové bolesti,už sem byla hodně unavená a vyčerpaná v 15hod že jsem otevřená na 5cm,což bylo pořád hrozně málo,bolesti se stávali nesnesitelnými,asi v 15.30hod že jsem na 6 cm a že mám zkusit jít na wc se vymočit,došla jsem s partnerem pouze ke dveřím,začalo mě to nutit hrozně tlačit,nešlo to už prodýchávat,mimi chtělo ven,tak zpět na kozu,tam mě daly na bok,dostala sem šílenou křeč do nohy a do boku,sestře sem to říkala,ale že prý se nesmím tak propínat,tak sem fakt nevěděla jak to udělat,bolesti šílený a to propínání šlo nějak samo....začít tlačit jak řekne doktor..asi 3 x sem zatlačila a najednou úplně ustaly stahy,čekalo se a pořád nic,tak doktor říkal,že se to někdy stane,že kontrakce ustanou,že už je dělaha unavená ,tak budu tlačit jak mi řekne..tlačila sem párkrát,pak sem stratila vědomí, za chvilku mě probrali a já pokračovala v tlačení,ale myslela sem že miminko snad nikdy nevytlačím,v 16hod se narodila konečně vytoužená dcerka-teda dle UTZ to měl být kluk ..ovšem měla zlomenou klíční kost,ikdyž byla maličká 47cm a 3005g,já byla potrhaná,měla jsem 18 stehů,i to šití bolelo,asi tak 5 prvních stehů sem moc nevnímala,pak to už fakt bolelo..až bylo po všem tak se mi ještě udělalo zle a zvracela jsem a to jsem nic nedostala,teda krom trochu čaje..takže vidina takového porodu mě vážně děsí a už se mi to pomalu blíží...

happygirl
15. feb 2011

No tak ja som ROZHODNE ZA epidural.. obidve dcerky som rodila s epi a inak by som ani nesla, ani nechcela, je to uzasna vec, pomoze to velmi! prvej dcerke sa velmi von nechcelo (pred 5 rokmi), mala som kontrakcie cely den, 1-2 minutove intervaly, ale som nebola otvorena, tak mi ho nemohli pichnut, po takmer 20 hod.silnych kontrakcii mi pichli oxyt., zaspala som na 3 hodky a medzitym sa to pohlo a otvorila som na na 4ci5cm, uz ani neviem, ale vraj bolo dost na to, aby mi lekat pustil plod.vodu a chvilu na to mi prisli pichnut epi... trochu som to citila, ale dalo sa vydrzat, nic dramaticke; sice sa mi znizil tlak (aj tak mam dost nizky), ale radsej mat znizeny tlak ako sialene bolesti,nie? 😎 potom som uz nevladala sice ziadne spacire po chodbe, nieto fit loptu a tak, ale aj tak bolo po polnoci a tak som predriemkavala a kontrolovali ma, ako sa to pohyna.... do porodu mi este 2x dopichli davku, pocas tlacenia som spolupracovala - aj mi sami povedali, kedy mam zatlacit, ze ide kontrakcia, lebo uz som mala pocit, ze to tlaci stale 😉 bol aj nastrih, zopar stehov (mala 3500g, 50cm) ale myslim, ze rychle zotavenie, ziadne bolesti hlavy (myslim sposobene epi... mna bolieva sem-tam hlava aj normalne, takze pre mna nic zvlastne)...no a druhu babiku (bude mat 3 r.) som rodila samozrejme tiez s epi, to bol rychly pribeh, ledva mi to raz doplnila, a zachvilu som uz aj tlacila 😀 ten druhy vpich - resp. tento epidural som vobec necitila, tak mi to uzasne pichla (taka mlada drobna doktorka, ked prisla som myslela, ze je to sestricka, bohuzial jej meno som sa nedozvedela, ale zasluzila by si naozaj verejnu pochvalu)...uz len na zaver - rodila som BA Ruzinov, prvu dcerku u MUDr. Papcuna ml. (nahodny dr.) druhu dcerku - bola som na rizikovom, tak som si zazmluvnila MUDr. Otapkovu (Vlcekovu) - inak oba porody fajn a ten druhy dokonca extra super 😎 😀 Zaver - EPI ODPORUCAM (aj ja mam nizky tlak, aj ma hlava bolieva, aj som bola na rizokovom atd. a urcite by som si dala aj pri dalsom dietati...a nechapem tie kocky, co chcu dobrovolne trpiet, ked nemusia... ich problem...)

blondinka42
15. feb 2011

Ja som rodila s epidural a je to dobra vec.Bez epidural si to ani neviem predstavit,kedze aj tak som dost citila bolest ked sa babo tlacilo von,ale ako kontrakcie mi uplne ustali,ani som nevedela ze ich mam.No epidural mi dali asi dve hodiny pred porodom...takze takych desat hodin som sa potrapila,potom ked mi ju pichli som pocitila velku ulavu....tie tlaky ked babo islo von trvali kratko,moj odhad asi pat minut a babo bolo von...sitie som necitila vobec a dalsich 24 hodin som nemala ziadne bolesti....premna bol porod super zazitok a preto epidural jednoznacne odporucam...

dujinka
17. feb 2011

epidurál je super vymoženost, rozhodně jsem pro! Při dalším porodu si o něj řeknu, teď mi ho dali automaticky a bylo to mé vysvobození.. 😀

monda17
18. feb 2011

Ahojte, tiež by som rada rodila s EPI ... Viete mi povedať, či su varixy prekážkou ???

arrett
18. feb 2011

Ahojte baby, pridam moju skúsenosť s EPI.
Prvého synceka som rodila pred 15 mesiacmi s EPI. Odišla mi plodovka, prišla som do nemocky na 3cm, pichli EPI, bola touplna ulava. Bol somnou manžel. Prechadzali sme sa po chodbe, fotili, zartovali a tešili sama bábätko, ktoré tu bude o chvíľku s nami. Dostala som 2 dávky. Po odzneni druhej, mi dr vravela že ideme rodiť. Bola som oddýchnuta, plna síl a malicky bol za 4 zatlacenia vonku. Po pôrode žiadne príznaky, nič. Bol to krásny a neopusatelny pôrod a mám naň krásne a intenzívne zážitky. Preto som sa rozhodla, aj druhý pôrod s epi.
Dcérku som rodila pred mesiacom. Mala som kontrakcie, isli sme do nemocnice. 10 hodín kontrakcie každých 7 minút, no nevedela som sa otvoriť na 3cm, takze bez epi. Po 10 hodinách mi epi pichli. Žiaľ zle☹ Prislo mi zle, tocila sa mi hlava, nohy zmeraveli, tlak mi klesolna 80/50, skoro som odpadla. Dr vravela, že mi niekde tlači, aby som lezala na boku. No kontrakcie neustupovali. Pytala som ďalšiu dávku, dali mi, no bolesti priserne. Vypytal som ďalšiu s vtedy dr zistila, že epi mi ide pomimo. No to som už rodila. Druhý pôrod bol tazky, no mala bola rýchlo vonku. Len som nemala síl tlačiť ju po tých všetkých bolestiach predtým. No aj ten pôrod bol krásny, ale radšej spomínam na prvý. Keby som mala ísť rodiť 3x, určite s EPI!!!Mala som možnosť porovnať s epi aj bez nej s jednoznačne s EPI.
Pôrod je tá najkrajsia vec, je to zázrak, je to dar... Nie je nič krajšie ako cítiť telicko ktoré prejde vašim telom. Treba na to dostatok síl, tak si ich nevycerpajte dlhými bolestami predtým. Majte zážitok zporodu čo najkrajsi. Držím palce

shira_
18. feb 2011

aj ja pridám skúsenosť...bola som odhodlaná rodiť čo najprirodzenejším spôsobom a bola som presvedčená, že to bude super.. bolesti som dostala v noci z pondelka na utorok a ked boli v 5min intervaloch, šli sme do porodnice. pri vyš.som bola otvorená iba na 1cm 😒 tak manžela poslali domov, že ho zavoláme neskôr. stále sme sa však tešili, že do rána bude malý s nami a od radosti a očakávania sme celú noc nespali. lenže ráno bolesti prešli a nález nezmenený. nechali ma v nemocnici, bola som už po termíne. k večeru prišli bolesti zase.. vyšetrenia neukázali nijaký pokrok ale bolesti mi nedovolili spať. bola som hore druhú noc ☹ ráno zase všetko prešlo 😕 o 15.00 sa bolesti objavili znova. stále pravidelnejšie a častejšie, nemohla som už rušiť baby na izbe tak som chodila po chodbe, pri kontrakcii sa oprela o stenu a snažila sa predýchať. bolesti sa stupňovali a o polnoci už teda boli značne nepríjemné. zobrali ma na pôrodnicu, otvorená na 2cm 😠 😠 kontrakcie sa stupňovali, boli každé 3min, bolesti už znesiteľné len v sprche...nechceli dať nič od bolesti, lebo pôrod sa nechcel rozbehnúť. 3.00 otvorená na 4cm.. volali sme manžela, praskli mi vodu s upozornením, že teraz budú kontrakcie bolestivejšie a silnejšie. to už mi fakt nebolo všetko jedno. šli sme na sálu, prišiel manžel... bolesti boli šialené, ďaleko nad hranicou mojej znesiteľnosti. dostala som čípky od bolesti, injekciu-absolútne nijaký rozdiel. 7.00 rovnaký nález, 4cm. bola som zúfalá. prosila som o epidurál, bola som 3.noc hore a už som nezvládala absolútne nič. plakala som, kričala..myslela som, že ma budú musieť uspať a malého vybrať lebo ja proste neporodím. hodinu a pol som bola v sprche, kým neboli výsledky a neprišli doktorky z anesteziológie. keď mi to konečne pichli, mala som pocit, že mi doslova zachránili život 😝
vtedy som začala poriadne predýchavať kontrakcie, dokázala som sa uvolniť, cítila som ako sa všetko konečne pekne pohlo. len tlaky, nijaká bolesť. dali mi oxytocín a všeličo na ovorenie krčka, za 3 hodiny sme mohli tlačiť. aj ked to som znova všetko cítila naživo, malý bol za 15min vonku. pomáhali ho vytlačiť sestričky. natrhla som sa, potom ma ešte nastrihli, potom šili, malý bol zaspatý tak sa neprisal 😀 😀 😀 tolko k mojmu plánovanému prirodzenému pôrodu 😀 😀 😀 malý sa teda narodil vo štvrtok naobed a bol to najkrajší zážitok v živote a som pripravená si ho kedykolvek zopakovať znova, aj s takými bolesťami. aj ked by bolo rozumnejšie pýtať si epidurál hneď 😀 tak veľmi som chcela pôrod bez zásahov, ale skutočnosť bola taká, že v tej chvíli mi bolo úplne všetko jedno, nech so mnou robia čo chcú len nech sme obaja s malým v poriadku 😉

shira_
18. feb 2011

a ešte som chcela napísať, že nebolelo ani pichnutie, zabralo mi to perfektne, cítila som svaly mohla sa hýbať a všetko, iba bolesť bola preč. po odoznení nič, všetk v pohode, žiadna bolesť hlavy, proste super. je to velká pomoc pri ťažšom porode.

zlatka
18. feb 2011

já jsem měla první dítě císařem se spinalem, při napíichování mezi kontrakcema maličko problém, podařilo se asi až na počtvrté, ale nebylo to bolestivé, jen nepříjemné, potom žádné bolesti hlavy- nic a druhou dcerku vyvolávaně s epi, kterýho jsem prý využila pramálo, pořád jsem si říkala, že to může být horší, tak jsem si ho moc nenechávala pouštět. napichování bezbolestně na poprvé, žádné bolesti po vpichu nebo migréna. Mělě jsem to štěstí, že druhý porod byl rychlý a prostě dokonalý, nádherný a právě možná díky epi na to můžu takhle vzpomínat, Rodila bych z fleku znova a to třeba hned teď. Taky jsem váhala, ale na radu kamarádky, jsem si vše nechala připravit, s tím, že uvidím, jak to budu prožívat. A nelituju.

andreasek82
18. feb 2011

taky jsem rodila s epi a nemuzu si to vynachvalit 😉 PA mi rikala, vzdyt co byste se trapila, kdyz je tu tahle moznost 🙂

didi07
21. feb 2011

takže přidávám novou zkušenost:
- první porod před 3mi lety s EPI - dokonalé 🙂, jasně bolí to, ale únosně a vzpomínám na porod ráda, nebyla to žádná tragédie.
- druhý před týdnem bez EPI - resp. nechala jsem si ho píchnout, ale bohužel nezabral - a už nikdy více. druhý porod byl sice proti prvnímu super rychlý (první od začátku kontrakcí do porodu 17 hodin a druhý od první kontrakce 3 hodiny a malý byl venku), ale ta bolest byla oproti porodu s EPI k nevydržení. Jako dá se to samozřejmě přežít, ale podle mě je to naprosto zbytečné. Po této zkušenosti jsem jednoznačně PRO EPI 🙂.

pajinka111
21. feb 2011

jsem ráda ,že tu píše i hodně maminek co mají srovnání bez EPI a s EPI ,to je pro mě dost důležité..Doktor mi říkal,první porod byl tak těžký a dlouhý hlavně proto,že jsem měla hodně tuhý čípek a plodová voda odtekla hodně dlouho před samotným porodem,že druhý porod by měl být lepší,že by mělo být všechno více uvolněné,ale klidně může probíhat podobně,su více a více přesvědčená že EPI na druhý porod budu chtít..

mhas
22. feb 2011

Ja som mala dva pôrody s EPI, ale ani pri jednom mi nezabrala. Pomohla akurát v tom, že trochu mi rozbehla pôrod, lebo som sa neotvárala. Necháva sa to napichnuté ešte dva dni a dopichuje sa, aby sa zmiernili bolesti pri čistení maternice, ale dala som si to na druhý deň dole, lebo mi to vôbec nepomáhalo. Nabudúce už nebudem vyhadzovať peniaze za epidurál.

avenev
24. feb 2011

AKo je mozne, ze niekedy epi nazaberie? Neskoro ju pichnu?

bosoriak
24. feb 2011

@avenev Niekedy sa nepodari epiduralom "podchytit" (neviem ako inak to nazvat) vsetky nervy. Niekedy ma zena skoliozu, teda inak zakrivenu chrbticu a vtedy tiez obcas nezaberie na celej ploche. Obcas sa ju nepodari pichnut v spravnom case (odporuca sa ked je zena otvorena na 3-4 cm, vtedy uz vacsinou nehrozi predlzenie 1. doby porodnej). Nemusi to byt kvoli lekarovi, obcas sa zena proste otvori velmi rychlo alebo velmi pomaly a je dost tazke to odhadnut..
Ked pojdes na poucenie k anesteziologovi, spytaj sa ho, on ti povie kvalifikovanejsie.

latvia
24. feb 2011

@mhas to si ta stastnejsia a bud rada ze si vyhodila peniaze za epidural, lebo niektore sa neotvoria ani po nej a musia im robit cisarsky 😉 iked najidealnejsie by bolo keby ti zabrala aj na bolesti, ale je super ze ti dopomohla aspon k otvoreniu sa

drnduliak
24. feb 2011

ja mam skoliozu a skoro som si myslela, ze mi ten epi hadam ani nezavedu...anesteziolog bol zdeseny z rozlozenia mojich stavcov 😀 no ale vtedy mi do smiechu nebolo...a mne teda pomohol epidural k otvoreniu kvalitne. predtym 6 hodin kontrakcii kazde dve minuty a ledva na 3 cm otvorena a po podani epi som do hodiny porodila🙂 takze kazdopadne odporucam 😉

mhas
24. feb 2011

@latvia áno, to máš pravdu, môžem byť aspoň v tomto smere rada. ale to strašné sklamanie, keď mi ju vpichli a ja som sa nevedela dočkať, kedy sa mi ulaví a ono sa neulavilo, práve naopak, bolo to stále horšie. o to menej som potom vládala. ale skončiť takto neplánovane sekciou... to by som veru nechcela.

mhas
24. feb 2011

@avenev To by aj mňa zaujímalo. Ale každého, koho som sa to v pôrodnici pýtala, každý odpovedal vyhýbavo, resp.nechcel narovinu povedať, že to ten anesteziolog nevie pichnúť poriadne.

drnduliak
24. feb 2011

@mhas no ono to vraj vobec nie je take jednoduche dobre pichnut....zrejme je len malo anesteziologov, co to zvladaju, ako sa povie-s prstom v zadku 😀

latvia
25. feb 2011

@mhas
@drnduliak pichnut epidural naslepo je tazke, ak si najdete na nete obrazok strukturu chrbta kde sa to picha tak to uvidite ze predrat sa len podla hmatu cez tuk, vazy a okolite tkanivo medzi 2 stavce tak, aby ste hrubou ihlou prepichli 1 blanu a dalsiu, ktora je od nej vzdialena len 3mm neprepichli je fakt umenie 😅 chce to velku prax.
a epidural nemusi zabrat, zavisi od anesteziologa, od pacienta ako spolupracuje (viecere nevedia ako sa maju stocit do klbka aby sa uvolnil priestor na pichanie), od toho aky ma pacient chrbat, stavce, ci ma soliozu, uzsi chrbticovy kanal, od davky ktoru pichnu, kedy ju pichnu, ake lieky namiesaju, proste zavisi to od vela veci.
v medicine nic nefunguje 100 percentne, takze nie, epidural nemusi zabrat kazdemu 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre