Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

tinad
19. okt 2009

Ja fakt neviem maminky ci si dat epi alebo nie.. co ked nevytlacim babo? co ked ochrniem? co ked sa nieco stane..

jedlicka99
19. okt 2009

tinad aj ja este vaham ale asi si ju dam. A neboj neochrnies.. nevitlacit babo?? 😕 eeee tak nad tym som nerozmyslala ale tak ta trapit urcite nenechaju bud ti spravia cisarsky alebo spravia vsetko preto aby si vytlacila ved od toho su tu 😉 ....

shaula
19. okt 2009

Tinad - a co když tě přejede auto? Co když na tebe spadne meteorit? Nic ve zlém, ale kdyby ses měla trápit jen MOŽNÝMI negativními důsledky, tak nesmíš nic... Ty jsou totiž jen MOŽNÉ, nikoli PRAVDĚPODOBNÉ 😉 Znám spoustu lidí, kteří měli epidurál, a nikdo z nich neochrnul 😉 Jestli někdo takový tady na MK je, prosím, ať se ozve. A miminko určitě vytlačíš, epidurál nemá žádný vliv na schopnost tlačit, maximálně tak můžeš kontrakce vnímat slaběji, ale rozhodně budeš schopná ho porodit 😉
Já bych se bála spíš samotného zavádění (z vlastní zkušenosti 😝 ), a právě toho slabšího vnímání, možná zpomalení porodu (?), ale určitě ne ochrnutí nebo neschopnosti miminko vytlačit 🙂

tinad
23. okt 2009

Ja som taky strachopud.. bojim sa porodu a aj epiduralky.. sranda, ze sa neviem 8mesiacou rozhodnut.. je to tazke somnou,ale bojim sa o babo, ze sa nieco pri epi skomplikuje..

janzurka
23. okt 2009

Skomplikovat sa moze aj bez epiduralky. Treba vsak mysliet pozitivne, bude tam personal, ktory urcite vie co ma robit. 🙂

jedlicka99
23. okt 2009

Presne tak skomplikovat sa moze aj bez epi. a preto ju chcem ak by sa nieco skomplikovalo budem len vdacna. tinad aj ja sa bojim ale raz ten den prist musi tak si ho aspon takto ulahcim. 😎

bufina
23. okt 2009

Ahojky, taky sem se bála epidurálu, přišlo mě hrozný že bych si něco nechala píchnout do páteře, ale pak při těch bolestech bych si to nechala klidně bodnout aji do oka, takže je lepší nad tím teď předem nepřemýšlet. V lednu se nám narodí další mimčo a určitě do toho půjdu znovu. Zabralo to hned a následky po tom jako bolení hlavy sem neměla žádný.

iba
26. okt 2009

presne ako bufina - nechcela som epi, mala som ju ale pripravenu pre istotu, nakoniec som sa nevedela dockat kedy mi ju pichnu, mne velmi pomohla, porod mi dlho vyvolavali a ja som bola dost unavena a ubolena uz... ne ze by som po nej uz nemala bolesti, citila som aj kontry, ale s epi som to aspon uz vedela kludnejsie predychat, inak by som myslim ani nebola schopna spolupracovat...

tinad
30. okt 2009

mamicky, ja som si dnes zajednala PEDU a vraj sa z nej moze ochrnut, ked nebudem spolupracovat.. neviem ci som urobila dobre, ze som si ju zajednala..

janzurka
1. nov 2009

Tinad: vzdy je moznost sa rozhodnut inak, ak nemas voci tomu doveru. Rozhodne odporucam sa tym velmi nezatazovat, vela mamiciek PEDU ani nestihne 😎 . Ja osobne, ked bude druha prilezitost, dam si ju opat.

jankohrasko
1. nov 2009

ja som tiez nechcela PEDU, ale ked mi nastali bolesti a mala nepostupovala dole, tak som bola stastna, ze som si PEDU zajednala
Ochrnutie vraj nehrozi. Ja som sa tiez bala, lebo anesteziologicka sa ma stale pytala, ci si citim nohy, ale vsetko bolo ok. Neviem si predstavit, ze by som mala rodit v tych hroznych bolestiach

shaula
1. nov 2009

Dotaz - co je PEDU?

janzurka
1. nov 2009

PEDA = epiduralna analgeza

bibione
2. nov 2009

z ochrnutia sa nikto nema preco bat,nakolko asi vam nieje zname,ze sa kateter nezavadza do miechy,ale medzi 6 a 7 stavcom,kde je minimum nervovych zakonceni,ze aj keby ste chceli,tak nikto neochrnie 🙂 epi vas umrtvi od pasa nadol,keby to slo cez miechu,tak sa ani nepohnete 😉

tinad
4. nov 2009

tak ale preco niektore maminky vravia, ze sa moze ochrnut, ze nezaberie peda, ze spomaluje porod???

rainee
4. nov 2009

ochrnut by sa z toho nemalo, ale mozu zle trafit nerv, tiez sa toho trosku bojim.

janzurka
4. nov 2009

PEDA urcite porod nespomaluje, uvolnuje svalstvo a to porod praveze urychli. Kym mi ju podali, mala som kontrakcie nepravidelne, od jej ucinku sa spravidelnili a zrychlili, takze naozaj sa netreba bat. Okrem toho je fajn doverovat anesteziologicke, urcite to nebude robit prvy krat 😎

alexandrah
4. nov 2009

presne tak, ochrnut mozte len ked trafi miechu, no ale preboha, to by musela byt snad nejaka uplne mizerna zaciatocnicka v prvom rocniku mediciny, aby trafila miechu, ved to pichaju skuseni anesteziologovia ... a inak, tlaky citis, len bolest nie, co je uzasne, nie?? a podla prednasky toho anesteziologa porod nespomaluje, naopak, bohvie, ako rychly by mali porod bez toho ... proste niekto je vystraseny uplne zo vsetkeho, treba sa len dobre a poriadne poinformovat (a nie u nejakych predpotopnych lekarov, co vravia, ze su za "prirodzeny" porod, ked aj nase stare mamy zvladli, a ich stare mamy, a ich babky, a eva z raja a podobne ...).

janne6969
4. nov 2009

Ja len svoj postreh. Po zavedeni PEDA sa mala do hodinky narodila. A to som mala kontrakcie predtym skoro 2 dni. Cize len vrele odporucam. Nebolo mi z toho zle ani som neochrnula 😵

bibulienka
4. nov 2009

Ja nebudem nikoho presviedcat ci je alebo nie je epi dobra...ja som tiez pocas tehotenstvo rozmyslala ci ano alebo nie...sama som lekarka,ale radila som sa s kolegami anesteziologmi, s mojim gynekologom a kamoskami co epi mali....a rozhodla som sa ze to skusim...preco mas zbytocne trpiet ked nemusis??? ja som nechcela na porod spominat zle, ako na hodiny bolesti....ved kym ti budu moct epi dat co je cca ked si otvorena na 4 cm-spoznas co su porodne bolesti a rozhodnes sa...pre mna to bolo s epi super a na porod spominam len pozitivne...uzila som si cely den spolu s manzelom sme sa rozpravali, prechadzali a sledovali srdiecko na monitore-bolo to krasne... a nebola som unavena z bolesti, prezivala som v pohode ten krasny den na konci ktoreho som porodila Lucinku moje zlaticko
nebude to lahke preto sa to vola porod ale to babo za to stoji...Aj na to je epi dobra, ze ked si v krci a strese pocas bolesti, ked sa bolesti zmiernia uvolnis sa a porod napreduje rychlejsie...
Ja som na druhy den bola celkom fit, nebolel na chrbat a nebit sitia ani by som nevedela ze som rodila-unavena som nebola...
a este jedna vec...ked som rodila boli sme tam 4 baby--3 sme mali epi a zartovali sme ake je to fajn.. ajedna nemala epi nemla vybavene poucenie tak jej ju nemohli dat...a poviem vam nebolo mi vsetko jedno ked som ju videla ako ledva chodi po chodbe a place od bolesti..

bibulienka
4. nov 2009

neziaduce ucinky EPI...takze pekne po poriadku...budem sa snazit vyviest niektore z vas z omylu...myslim ze sa tu pletie viac veci...
ja som mala porodne bolesti cca 4 hodinky takze viem aj ako asi boli porod...potom po pichnuti plodovej vody tie kontrakcie uz boli celkom silne...a potom som dostala epi-pichli mi ju na 1x a do 10 min to bolo na neporovnanie... kontrakcie citis ale neboli to...
-ochrnutie po epi??? - epidural sa picha v oblasti kde uz v chrbticovom kanali miecha NIE JE...je to nizsie v oblasti chrbtice kde uz miecha nesiaha...ochrnutie nie...lebo nemas ako poskodit miechu kedze tade neprechadza... ja sama som robila par podobnych zakrokov (nie epidural ale lumbalnu punkciu a viem o com hovorim )... je moznost ze sa ihla dostane blizko vervov ktore vychadzaju z chrbtice vtedy mozete citit brnenie alebo elektrinu do nohy...na to sa anesteziolog pyta...
- bolest hlavy... ano ak sa pri pichani epi poskodi epiduralny vak...t.j. ak sa ihla dostane prilis hlboko... ale ak to anesteziolog vie nestane sa to...vyskyt je cca 1 bolest hlavy na 300 epiduralov... bolest hlavy byva skor po spinalnej anestezii kt.sarobi pri cisarskom reze tam sa liekpodava do spinalneho priestoru
- nohy citis...ja som sa cely cas s epi prechadzala po chodbe a tesne pred porodenim malej som presla na porodny box po svojich... nohy necitis len pri spinalnej anestezii t.j. pri cisarskom reze
- ak mas vcas a dobre podane lieky do epi tak citis tlak na konecnik aj kontracie pri tlaceni...a babo vytlacis, lebo nie si vysilena bolestou a dokazes pocuvat co ti PA a lekar radia...

alexandrah
4. nov 2009

bibulienka - mala by si robit prednasky, super!!!!!!!!!!! inak, presne to nam vravel anesteziolog, zre bolesti hlavy skor pri spinale, neni potom lepsia celkova narkoza? kedze som migrenicka, mi povedal, ze je väcsia pravdepodobnost, ze tie bolesti budem mat, a predstava porodu v bolestiach, a potom este X dni bolesti hlavy, co je sialene, tak radsej narkoza - ja ju znasam dobre ... co myslis??

bibulienka
5. nov 2009

ahoj alexandrah... ono je to tak ze kazdy typ narkozy ma svoje pre aj proti :
spinal... proti: mozu byt postpunkcne bolesti hlavy, musis 24 hod lezat... za: si "pri tom"... hned ti babo ukazu...
celkova: skor ta postavia na nohy, mozes byt malatna... proti: babo uvidis az ked sa prebudis... a kazda celkova narkoza je zasah do organizmu...a ma svoje rizika... aj tak sa porad s anesteziologom a vyberiete pre teba to najlepsie...
. zavisi to aj od zdrav.stavu, od toho ci je sekcia urgentna alebo planovana, ci uz mas pri prirodzenom porode epidural a musia ti robit cisarsky...
- a ty ides rodit planovanou sekciou alebo sa len pripravujes na vsetko?????????
drzim placeky tebe aj babu nech porod prebehne tak alebo tak ale so stastnym koncom...

alexandrah
6. nov 2009

dakujem bibulienka - no u mna sa este nevie, ale je pravdepodobna ta sekcia, kedze mi namerali panvu spredu do zadu 18 cm - vraj fakt malo, + neurologicke problemy - tetania, migreny, takze sa uvidi pri porode, ak bude babo male, cca 2,5, tak ho vytlacim aj normalne, ak väcsie, tak asi sekcia ... preto sa prirpavujem ... ale kedze som migrenicka, tak bolest hlavy ani za nic, radsej celkovu narkozu ...to by mi aj maleho ukazali, a nic by som z neho nemala ...este mam mesiac, babo vazilo pred tyzdnom 2048 kg, takze asi aj tie 3 kila mat bude ... no musim si preventivne robit interne, + vyjadrenie neurologa, tak uvidim, ako to bude vsetko postupovat!!! ak by som rodila normalne, epidural urcite chcem ... (len najneradsej by som dopadla tak, ze skusia normalne, a ked sa nebude hodiny darit, aj tak skoncim na sekcii, to potom radsej nech je planovana dopredu, ale vsetko zavisi od babatka ...)

bibulienka
6. nov 2009

tie postpunkcne bolesti hlavy nezacnu hned po vykone, objavia sa az neskor- po par hodinach a niekedy trvaju aj viac dni...
- tvoj lekar sa urcite rozhodne tak aby to bolo najlepsie pre teba aj babo...oba sposoby porodu maju vyhody aj nevyhody...aj sekcia nie je len tak je to operacny zasah ale pre dobro babetka zena vydrzi vela... neboj sa urcite ta nenechaju sa trapit...

tinad
7. nov 2009

No co maminky, ktore ste mali PEDU, poradite mi, prosim?

shaula
7. nov 2009

Tinad, ale s čím chceš ještě poradit? Na všechny tvé otázky tady máš reakce. Ale jestli chceš jednoznačně slyšet "ano, dej si ho" nebo "ne, nedávej si ho", tak takové rady se tady nedočkáš.

czechzuzanaba
7. nov 2009

Holky, tak ja nevim teda....

Rodila jsem na kramarech, 3 tydny dozadu. Asi v 10. rano mi zacly ty silnejsi kontrakce.. Pak mi pichli EPI, pry zacne fungovat tak za 15 minut. No bolelo to strasne, sledovala sem hodiny, ze kdy uz to prestane teda bolet....Ale zadna uleva se nekonala...Mela sem pocit, ze se roztrhnu vejpul z te bolesti. Porodila sem 14.00, z toho od 12 to byla fakt brutal bolest. Plazila sem se po stenach, po zemi a tak ruzne. Rvala sem na celou porodnici. Potom siti bylo taky brutal.

Tak se citim trochu podvedena....kdyz tu ctu, jak ste po EPI citili ulevu, a nebolelo siti a tak...... ☹

Nicmene mam zdravou dcerku, tak je to fajn. 🙂 Jen proste se mi zda ze s tou moji EPI nebylo neco v poradku...

miriam11
7. nov 2009

ahojte,ja som rodila pred 2 tyzdnami na Kramaroch, moj porod vsak skoncil cisarskym, ale ked som pocula cely ten cas tie maminy, ked som ich videla ako predychavaju na chodbe kontrakcie, tak si urcite vopred zaplatte EPI, aspon budete mat psychicku podporu. Pokial vam zabere, radsej si ju dajte, lebo potom uz moze byt neskoro a spomienky na porod asi nebudete mat najlepsie. A tiez som bola v porodnici s 5 zenami, ktorym EPI na Kramaroch nezabral. Takze neviem, zacinam mat podozrenie, ze ten koktail nejako dobre nemiesaju........ 😲

alexandrah
8. nov 2009

veru, pichnut epi je vraj hotove umenie, to casto ani najlepsi anesteziologovia nepichnu dobre ... no treba dufat, ze nam sa zadari ...
bibulienka - jasne, ze pre dobro babatka, ale ja uz drzim jak hluchy dvere, lebo som silna migrenicka, prve 4 mesiace migrena kazdy 2. den (nie bolest hlavy), + nespavost strasna, casto az rano o 7-9, na 2 hodiny, vycerpanie totalne, som nastastie na pn od zaciatku, do toho neurogenna tetania a vsetky ine mozne veci, chrbtica, tak by som si chcela trochu ulavit, a keby mi mal spinal spustit dalsie bolesti, ked sa budem tesim na babatko, tak radsej asi narkozu, ten anesteziolog povedal, ze to babo vedia vybrat rychlo, aj za 3-4 minuty, a ta latka sa k babatku nestihne dostat ... ale urcite, ked mi bude hrozit cisarsky, tak sa poriadne poradim co a ako dalej 😀 dufam, ze vsetkodobre dopadne ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre