Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

sirinka
22. nov 2008

tak mne epi nezabral a aj tak som nevedela, kedy tlacit...riadila som sa iba pokynmy lekara 😅
istotne si aj pri dalsom epi pichnut dam...

dula_renka
22. nov 2008

annag....možnol je smiešne, čo napíšem, ale myslím že začnem pozorovať intenzitu bolesti aj podľa fáz mesiaca...je zaujímavé, že pri rovnakom počte žien, ktoré sa nachádzajú na pôrodníckom oddelení sa mi niekedy zdá, že je tam tichúčko a niekedy je tam rozruch. Odpozorovala som to u jednej mamičky, ktorá sa tým zaoberá. Prekvalpila ma svojimi postrehmi. 😉

dula_renka
22. nov 2008

sirinka...ideš buduci vikend na ten laktacny kurz?

dana_l
23. nov 2008

mam dve deti a obe som rodila s epiduralkou (v zahranici). v nemocnici to brali uplne normalne a ani od inych mamiciek som nepocula ziadne negativne odozvy. pri prvom porode som citila kontrakcie a po otvoreni porod trval 40 minut. pri druhom mi dali silnejsiu davku - museli mi povedat kedy tlacit a po troch kontrakciach bola mala narodena (trvalo to asi 4 minuty 😀 ).
ak by sme este mali tretie, tak si ju dam znova pichnut.

denduska
23. nov 2008

Tak mily pan Terence Dowling, ja si tiez myslim ze dietatko je uz od uplneho pociatku naozajstnym cloviecikom a skutocnou osobkou, ktora ma naozaj velku schopnost citit a vnimat vsetko naokolo...ale uz ma niekedy unavuje pocuvat z kazdej strany ake je vsetko okolo porodov zle a neprirodzene..akoby to teraz bol modny trend ci co.
Jasne ze brat dieta od matky tesne po porode a ukazat jej ho na druhy den je hrozne, ale odmietat vsetko co ulahcuje prichod maleho cloviecika na svet, v dnesnej dobe ked je tak tazke otehotniet, trosku spiatocnicky postoj.
Ak je babatko ulozene napr. v priecnej polohe, nemoze sa nijakym prirodzenym sposobom porodit, tak co teraz? ma sa matka nechat tak a cakat kym jej dieta v maternici zomrie? Ma byt odsudena na to aby si cely zivot vycitala ze nebola schopna ani porodit dieta a ze ho de facto sama zabila?? lebo asi je to najskor jej vina ked je zle ulozene asi sa vela stresovala..a to len preto ze cisarsky rez je zly a ma kopu pochybne podlozenych dosledkov v buducnosti? Poznam zopar ludi narodenych takymto sposobom a nezda sa mi ze by boli nejaki nekompletni.. 😔
Zaujala ma suvislost s autizmom lebo to som ste nepocula...naozaj nechapem ako moze epidural toto sposobovat, ked je to jednorazova vec a naozaj sa do mozgu babatka nedostane..

Mne hrozil cisarsky, a ano aj ja som plakala ked mi to povedali. Nakoniec som porodila normalnou cestou.
Dala som si epidural, pretoze viem ze som strasny stresmen a nevedela by som kedy ako tlacit keby mi ta bolest ochromovala zdravy rozum..
Dala som si klystir lebo som verila ze to pomoze lepsiemu otvoreniu a tym ulahcim mojmu najdrahsiemu babatku tu strasnu cestu von. Dala som si ho, lebo som nechcela aby prva vec co bude mat na tvaricke bola moja stolica.
Dala som sa nastrihnut, lebo planujem chodit este dalsie roky na WC normalnym sposobom a nechcem aby ma moja dcera musela plienkovat.
A teraz citam ze som asi vsetko urobila zle...
Snad nie jednu vec...nesli sme na 3D lebo verim ze 30 minutove ohrievanie plodovej vody nemoze byt zdrave.

Ale som stastna ze to bolo tak ako bolo, ze mam krasne dietatko, ktore bolo cely cas pri mne a verim ze sa z neho budem este cely zivot tesit. Miesto toho aby som citala apokalypticke scenare co ma aky dosledok. Kazdy ma svoj vlastny rozum a kazdy citi co je spravne. A podla toho nech sa rozhoduje. Howgh 😀

dula_renka
23. nov 2008

denduska nemyslim si, ze pan Terence Dowling by ta nutil, nechať zomrieť dieťa. Netreba to chapať tak extremne 😉 . Ale funguje to ako biznise, keď niečo predávaš, tak vyzdvihuješ kvality tovaru. Ale mali by sme vopred vedieť plus i minus a potom sa rozhodnúť. Výčitky nás potom nezachvátia a nie je dôvod ľutovať svoje rozhodnutie 😉 ...

denduska
24. nov 2008

ved ja viem, len ma mrzi, ze v poslednej dobe z kazdej strany nejake hrozy o tom a o inom....pripada mi to ako masirovanie mozgov, lebo ked nieco take cita nejaka buduca mamicka s nie prave najvacsim sebavedomim a istotou, tak si to moze vysvetlit vselijako...a jasne ze potom deti revu, ked citia ze matka si nieco vycita, co vsetko je zle a toto musi podla tejto knihy a tamto podla tamtej knihy... 🙄
A vobec si myslim ze chlapi porod nemaju pravo sudit a to nie som absolutne ziadna feministka, ale jednoducho je to vec, ktora im neprinalezi...

(P.S. renka, ja musim obhajovat epidural, lebo ja sa nim zivim 😉 😀 ale inak som si fakt ista, ze ak je dobre pichnuty, v spravnej dobe a v spravnych pripadoch, ma svoje opodstatnenie. nie kazda ho potrebuje..davat ho pausalne je zbytocnost a mrhanie penazi 😒

dula_renka
24. nov 2008

denduska...xixixi ale som to odhadla s tym biznisom, to som netusila co ta zivi 😀 😀 😀, inak s tym sebavedomim mamky si to odhadla. Najdolezitejsie je pracovat na sebavedomi. Mam taku uzasnu detsku lekarku, ktora mi povedala, ze ja najlepsie viem ci je moje dieta chore a co mu treba. Som jeho mama a som s nim 24 hodin denne. Neuveritelne mi vtedy pomohla. Priala by som to kazdej mamke 😉

majandra
24. nov 2008

Ahojte,

rodili ste niektora bez epi???

annag
24. nov 2008

denduska 😉
myslím, že pôrod a možnosť úľavy ak existuje je ako napr. u zubára - mám sa robiť hrdinkou a dať si trhať zub bez injekcie? ďakujem, ale ja si tú injekciu určite dám. Pre mňa osobne nie je cieľom pôrod, ale bábetko. Pôrod je len spôsob, ktorý mi konečne umožní vidieť svoje bábetko. A pôrod by mal byť čo najľahší, lebo po pôrode všetko iba začína, mamička musí byť v dobrej kondícii, aby sa mohla čím skôr o svoje dieťa starať. A je rozdiel unavená a po ťažkom pôrode vyčerpaná mamička, ktorá za každú cenu bola hrdinkou a rodila "prirodzene" a na druhej strane spokojná mamička, ktorá je schopná mať svoje bábo pri sebe od prvých chvíľ, nie po celom dni spánku a oddychu po vyčerpávajúcom pôrode.

mirka8429
24. nov 2008

ahojte ja som rodila bez epi ale to bolo vlastne tak ze lekar mi vravel ze si to nemusim dopredu zajednavat..ze ked budem mat kontrakcie a budu silne tak si jednoducho poviem ze chcem a mi ju pichnu..lenze ja som rodila od 21:45 do 3:30 a ked som uz zacala mat silne bolesti tak som si povedala ze chcem epi..lenze vtedy v nemocnici anesteziolog nebol tak som mala smolu..muslela som si tie bolesti vydrzat..ale ked budem mat druhe dieta tak uz teraz mam obavy lebo viem co ma caka...tak si tu epi urcite dam 🙂

katarinaa
24. nov 2008

annag suhlasim s tebou a som vsetkymi desiatimi za epi, len si myslim, ze ta starostlivost o babatko zas nie je az taka narocna a babo prve dni aj tak v kuse len spi, asi aj preto, ze priroda rata, ze sa musis zregenerovat. ja osobne som sa v porodnici dost nudila, nebyt vybonej spolubyvajucej, tak tam asi vyskocim z koze 🙂

stanka_s
24. nov 2008

Ahojte,
ja som rodila s epi, ale nakoniec bez epi. Rodila som skoro 12 hod. tak som si bolesti uzila dost, ale faza "pripravena na stole" po zaucinkovani epi bola v pohode. Ale kedze na zaciatku sa podava len jedna zaciatocna davka a podla potreby sa to zopakuje, prave v case ked som potrebovala dopichnut sa menili smeny a nakoniec mi ju nemal kto dopichnut. Samotny porod som absolvovala da sa povedat uz bez epi, lebo kontrakcie aj bolesti boli riadne silne, (maly mal sice 3,85kg a 54cm tak mozno aj preto). Ak druhy porod tak urcite s epi. 😉
Ja som sa v nemocnici urcite nenudila, maleho som mala od prveho dna pri sebe 🙂 , takze to bolo krasne spoznavanie sa.

okmad
1. dec 2008

Maminky tak ja môžem kľudne porovnať pôrod s epi, ktorá zaúčinkovala na 100% a s epi, ktorá nezaúčinkovala takmer vôbec...tak čo sa týka bolestí, bol to teda riadny rozdiel. Pri prvom pôrode som bolesť necítila vôbec ale naozaj vôbec až do konca pôrodu, ale samotný tlak na konečník som na záver cítila, takže som presne vedela kedy tlačiť a môžem povedať, že ten tlak bol viac rozoznateľný ako pri druhom pôrode, kedy mi epidurál nezabral, tak ten tlak bol úplne iný...mala som pocit, že to ani tlak nie je...len mi povedali, že som otvorená a tlačiť môžem. Aj jeden aj druhý pôrod bola jedna životná skúsenosť, nakoniec som bola rada, že som si tie bolesti prežila a krásne predýchala, aj keď sú silné...vôbec nie sú také strašné a hrôzostrašné, ako to niektoré maminy popisujú....majú svoj účel, netreba sa im vôbec brániť, treba sa sústrediť na len a len na dýchanie a z pôrodu sa môže stať prekrásny a nezabudnuteľný zážitok 🙂

majandra
1. dec 2008

okmad, ty si to pekne napisala....ja som sa rozhodla rodit bez epi....tak dufam, ze to predycham 😉

zuz11
2. dec 2008

zuzana19851 • Dnes o 11:18
Dobry den mamičky chcela by som Vás poprosiť o vaše skusenosti s epiduralkou.Ďakujem

kacka.va • 1d • Dnes o 11:21
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

barberadeasti • Dnes o 15:30
ahoj.ja som v 32 tt a zacinam rozmyslat o epiduralke.doteraz som bola proti nej,ale moja svagrinka rodila minuly tyzden a povedala ze si to mam dat,ze to je ok,tak teraz neviem.buduci tyzden idem k doktorke sa ukazat,tak sa chcem jej opytat na jej nazor.a este cakam ci niekto prida sem nejaku tu skusenost.... 😉

marse • 2d • Dnes o 16:50
dvakrat som rodila a dvakrat bez epi, da sa to zvladnut uplne v poho, a keby som isla tretikrat rodit opat bez 🙂

majcik • 1d • Dnes o 17:03
Ja som jednoznacne za EPI. Mne velmi pomohla, oddychla som si cca na 2 hodiny od bolesti a vdaka tomu som dokazala babo vytlacit.

okmad
2. dec 2008

Majandra, urcite predychas 🙂 len sa na to naozaj treba sustredit, dokonca Vam to telo samo napovie ako dychat a urcite netreba spanikarit ani v pripade, ze epi nezaberie, ako sa to stalo druhykrat mne...ked mi to zavadzali, neviem preco, ale prislo mi zle ☹ tak som na to upozornila anesteziologicku, ta mi povedala, nech si radsej lahnem, ale bohuzial uz ten pristup na miesto, kde to potrebovala zaviest nebol v poriadku...tak to nechala radsej tak, aby mi nahodou este neposkodila. Takze netreba sa na to spoliehat 🙂 ze sa to spravne zavedie a nasledne, ze epi zaucinkuje ako ma...mozete byt lahsie o par tisic a po porode vas bude boliet chrbat asi tak ako mna, ze som sa nemohla styri dni poriadne narovnat v krizovej oblasti z toho vpichu ☹ Epidural urcite neodsudzujem, pri prvom mi uzasne zabral...no s odstupom casu musim priznat, ze aj ako zena s nizkym prahom bolesti a bojko prvej triedy som porod zvladla aj s bolestami, ktore boli dost silne...ale to krasne, co prislo po tom by stalo za vsetky bolesti...a vsetky tie bolesti su len kvapkou v mori v porovnani so stastim, ktore zena preziva pri pohlade na zdrave a krasne babatko...z mojho pohladu bol porod s bolestami intenzivnejsim zazitkom z prichodu malinkeho cloviecika, mozno to bude zniet zvlastne...ale mam na neho krajsie spomienky, ako na ten s epiduralnou analgeziou...kedy som len necinne cakala kedy to uz "bude" bez epi sa zena intenzivne podiela na celom aj ked bolestivom ale o to krajsom procese prichodu babatka na svet...avsak akokolvek sa zena rozhodne priviest svoje dietatko na svet, je to jej rozhodnutie a nech jej nic nezabrani prezit tento nadherny zacitok co najkrajsie 🙂

sirinka
2. dec 2008

okmad 🙂 teda mne epi nezabral a netusila som kedy tlacit, ako dychat, bola som vcelku dost mimo, mala som ale aj dost vysoku teplotu....prve prilozenie po porode som vobec nevnimala, bolo mi to celkom jedno, hlavne, ze bolo po bolesti...takze kazdy to zrejme vnima inak a hlavne vo vacsine pripadov udajne byva druhy porod lahsi...

dula_renka
2. dec 2008

sirinka ahoj, ako po kurze....a teraz to zvládneš lepšie, si dokonle pripravená, vieš čo ťa čaká a čo chceš 🙂 druhý pôrod si užiješ supéééér 😉

sophy
2. dec 2008

ja som mala epi a mozem len pochvalit, teda v prvej dobe porodnej, kontrakcie som sice citila, ale nie ako bolest, nebyt na monitore, ktory hadzal cisla, tak ani neviem ze ci bola silna alebo slaba, bohuzial nakoniec mi museli robit akutnu sekciu, tiez bola v epi a tam to uz tak nezaberalo, citila som vsetko, hlavne to "lomcovanie" po otvoreni, ked maleho vyberali a hlavne potom to bolelo a tahalo ked ma zasivali, tuto skusenost by som si rada nechala ujst, nastastie anesteziologicka mi hodne zosilnila davku, takze zaver som uz takmer prespala, ked mi ukazali babatko, ale keby som mala mat cisarsky znova tak bud spinal alebo plnu narkozu radsej

sirinka
2. dec 2008

renka ahoj, celkom v pohode... 🙂 no necham sa prekvapit ako to bude pri druhom, dufam, ze len a len lepsie 😀

dula_renka
8. dec 2008

sirinka...najdolezitejsie je planovanie, poriadne si to naplanuj a postupuj podla planu a pojde to ako po masle 😉

susik77
8. dec 2008

ja som bola s epi spokojna. driemala som, len mam pocit, ze 2.krat mi pichli uz slabsiu davku, takze posl. 2 hodky som vsetko citila 😒 porod trval 13odin, tak som vdacna za epi. inak by som bola uplne vycerpana na konci porodu

dula_renka
8. dec 2008

susik77 mne to trvalo 21 hodin. Ani som netusila, ze epi existuje....17 rokov je dlha doba 😀

marrrka
8. dec 2008

boli to ked pichaju epiduralku do chrbtice?

susik77
8. dec 2008

marrka: nie. a pri tych kontrakc. je ten pocit ako ti to pichaju do chrbtice uuuplne zanedbatelny 😉

saska.t
8. dec 2008

marrrka, presne pri tej bolesti to ani necitis a mne to predtym umrtvili sprejom ...

marrrka
8. dec 2008

dakujem, tusim som sa viac bala toho pichu ako konrakcii 😀

berunka
9. dec 2008

holky jste tu nektera,co rodila cisarem v epiduralni anestezii?

sirinka
9. dec 2008

dula_renka no mozes planovat, ked ta predcasny porod zaskoci a to sa naplanovat velmi neda... ja som musela pri klarke od 28tt len lezat, toho sa bojim, aby sa nezopakovalo, lebo co by som urobila s klarinkou... 😔

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre