Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

alexandrah
2. dec 2010

no moze ... ked na 4 X ... to uz je fakt hodne ... neva, si to zvladla ... snad to tiez nabuduce bude lepsie ... 🙂

shaula
4. dec 2010

@alexandrah Kéž by, ale žádné "příště" už nebude... ☹ Já bych se tomu nebránila a docela bych měla chuť si to ještě jednou zopáknout (tak nějak se cítím ochuzená o to jedno těhu), ale manža už třetí nechce, prý co kdyby to byla zase dvojčata 😀 😅

hehena
23. dec 2010

ahoj všem. jdu se poradit, snad se najde někdo...

chtěla jsem se zeptat maminky - nemáte některá bolesti v oblasti vpichu EPI?
poslední dobou mám zdravotní potíže ve smyslu návaly (nevím jak to jinak nazvat) - při těch návalech silné motání hlavy, tlak, nevolnost a když to nejhorší ustoupí tak mi začně šumět v levým uchu (to trvá různě, ale většinou max. pár minut)... už mě poslali na všemožný vyšetření, která nic neukázala... na začátku jsem jim říkala, že mě i bolí záda a to místo po vpichu, ale kvůli mým jiných zdr. potížím se srdcem to nechávají až jako poslední možnost....

děkuji za jakoukoliv odpověď.

h.

otulik
24. dec 2010

ahojte mate niektora skusenosti s epiduralnou analgeziou Peda?pocity,ake to je ..a kedy to pychaju 😉

shaula
24. dec 2010

@otulik Já nevím, ale to je snad totéž jako epi, ne? 😕

latvia
24. dec 2010

periduralna analgezia(PEDA) = epiduralna analgezia (EPI)

otulik
24. dec 2010

@shaula je to ine Peda to vrajze kontrakcie nebudem citi ,bolesti no uvidime 😉

bosoriak
24. dec 2010

@otulik je to to iste a ja som ju mala. Kedze mam trochu skoliozu, tak mi zabrala tak na 3/4. Kontrakcie som citila, ale je to velmi individualne, niektore zeny necitia nic a niektorym nezaberie epidural vobec.

otulik
24. dec 2010

@bosoriak no dufam ze zaberie🙂lebo pri prvej dcerke juuj bolesti priserne🙂

awalancha3
26. dec 2010

ahojte......som 4 týždne po porode a musím povedať, že v porovnaní s prvým porodom pred 20 rokmi bola toto prechádzka ružovou záhradou................teda po mojich strasne zlých a bolestivých spomienkach na prvý porod syna som sa teraz, ked som cakala druhe bábo po 20 rokoch rozhodla pre nové vymoženosti a teda aj pre epidurál. nevedela som co od neho mozem cakat levo reakcie na forach bokli za aj proti....... ale rozhodla som sa myslim mudro.... zaplatila som si ju, absolvovala poučenie a vyšetrenie (3 dni pred porodom som to stihla na poslednu chvilu)......porod bol planovany s vyvolávaním, presne na termín... tak som sa ráno dostavila, lekár mi vybavil prijatie na salu a tak som o 08.00 hod už lezala na prvom monitore. o 08.30 prisiel lekár a zaviedol mi prvu tabletku na vyvolanie, to zavádzanie bolelo, ale nastastie len asi minutku, kým to tam nevlozil....... potom ma poslali prechádzat sa na chodbu aby sa rozbehli kontrakcie..... Chodba bola plná vzdychajucich, ubolených zien a ja som sa citila az previnilo, ze nic ma neboli..... sem tam sa mi zdalo ze mozno citim nejaku kontrakciu, ale nebola som si istá- tak som sa nudila asi do 11.00, potom mi dali druhú tabletku a poslali sa prechádzat..... hm, teraz som uz citila kontrakcie, ale len asi ako priemerny menstruacna bolest a aj to asi po 4-5 minutach a len chvilku. O 12.00 m a lahli ze mi natocia monitor a vtedy to doslo- krížové bolesti.. ktorá to zažila tá vie o čom hovorím, to bola bolesť ježišinky, mi slzy stekali po lícach, prosila som sestričky aby som si smela lahnut na bok, tak sme to skusili, a bolo hned po bolesti, zase len tie smiešne kontrakcie, ale monitor mi nesiel ked som lezala na boku, tak ma zase lahli na chrbát- to bolo asi 40 minut strasnej príšernej bolesti.... nastastie to skoncilo a poslali ma prechádzat sa s tým, že o 15.30 sa lekár rozhodne, že či to celé zastavíme alebo budeme pokračovať a dá sa infúzia a prasknu mi plodovú vodu. Tak som sa zase nudila do 15.30 na chodbe- medzitým mi natočili este jeden monitor, ale bola tam super sesrtička, ktorá mi nasla polohu na boku, takže som si tuším aj zdriemla tu polhodinku a potom som sa zase prechádzala,a le bolesti také len symbolické...... o 15.30 lekár ma vysetril a povedal, že som na 5 cm otvorená a že budeme pokračovať. ja som sa aj zadivila, že ako je možné, že som na 5 cm, ked bolesti v podstate ziadne...... a tak o 15.30 mi praskli plodovu vodu, čo je nepríjemné ale nebolestivé, len už som musela ostat lezat, lebo mi zaviedli infiziu s vyvolávacím oxytocinom a povedali, žeuž mozem ak chcem zavolat manzela, tak som mu zavolala. lekár videl, že trpím ked nemozem lezať na boku a monitor som už musela mat nepretržite, tak mi zaviedol extra monitor pripevnený na hlavu maličkej aby som sa mohla na posteli hýbať..... Oxitocin urobil svoje, a asi za pol hodinku som mala uz dost silné kontrakcie, vtedy prisiel aj manzel, a videl ze trpím. No a to bola chvíla kedy som sa už začala vypytovat na epidural, ci mi ho mozu pichnut. trochu boli v mojom prípade strachy ze ci mi ho pichnu, lebo som taka baculka, ale mam tuk skvele rozlozeny 😉 a na chrbate ho velmi nie je, prisla mladulinka lekarka s epidurálom, manzel mi pomohol sklonit sa a na prvý sup mi dost bezbolestne pichla a asi do minutky bolo vsetko na mieste ako malo byt, dali mi skusobnu davku, ktorá do 10 minut zabrala a ja som citila ako bolest mizne.... bolo zvlastne citit ako mi jemne trpnu nohy a ako citim stahy maternice, no bola to len taka prázdna bolesť, tažko to opísať, nie je to uplne také že vobec nič necítite, cítite vsetko, ale tá ostrost bolesti je otupená, bolo to fajn, potom ked zacal ucinok slabnut bolo pekne citit ako je bolest coraz silnejsia, a tak mi doplnili, čo mi vydržala dalsiu hodinku a pol...... asi o 19.00 prisiel lekár ze som na 8 cm otvorená a že si mám sadnut vedla postele na stolicku a pokusat sa stát aby mimi kleslo, tak som sedela a prisla na mna strasna unava, hrozne sa mi chcelo spat, manzel mi hovoril aby som vstala,a le ja som nevladala, uz som sa ukladala spat opierajuc sa o postel v sede, v podstate ma nič nebolelo len som bola unavená...... o 08.00 prisiel lekár, že ma vysetrí, comu som sa nebránila.. a zahlásil, bránka je zájdená, ideme rodiť.... to ma vydesilo, lebo zrazu sa príjemná miestnostička zmenila na porodnu salu, odnekial vytasili drziaky na nohy, zasunuli spodnu cast, roztiahli mi nohy, dali von opierky na ruky, islo to ako vo sne......strasne som sa bála, lebo som nemala ziadne bolesti... a potom, lekár zahlásil, že na dalsiu kontrakciu zatlačíte a rýchlo mi vysvetlil, ako tlačiť a že nemám vydýchnut ani kričat ani otvárať usta aby bol stály tlak...... bola som z toho vydesená, lebo som necítila ziadne kontrakcie, tak sestra mi dala ruku na brucho a povedala ze mi povie kedy mám kontrakciu a mám tlačiť... teda bol tohrozný pocit nemat bolest a vedome ist do vytláčania a do bolesti a tak som o 8.00 zatlačila prvý krát s tým, že som nevedela aký to bude pocit...bolo to zvláštné divne bolestivé, taká tupá bolest a napnutie na roztrhnutie.... tlacila som statočne, uvedomelo, nerobila som scény aj ked ten tlak bol nekonecne velký...... s pocitom, že to nikdy nevytlačím, ale za cca 6 minut na asi 9 potlačení bola má vonku- ten pocit ulavy bol neopísatelný. manzel mi velmi pomáhal........... celkovo možem povedať, že to bol lahký porod, a rýchle vytlacenie 4060g a 53 cm babenka, s malým nástrihom. Sitie ma bolelo, ale dalo sa vydrzat.
celkový moj záver je, že Ak vám dobre pichnu epidurál, tak je to skvelé, necakajte uplne vymyznutie bolesti, ale kontrakcie su v pohode predýchatelné a uvedomíte si bezbolestnost až vtedy ked ucinok zacne polavovat a pocítite tie prave porodné bolesti................osobne som nemala problém ani po epidurale, ziadne vedlajsie ucinky... vdaka za ten epidurál............. o 08.05 bola dcérenka na svete........... teda 12 hodínovy porod ale bolesti boli spolu asi tak 2 hodiny..........

miika
4. jan 2011

Ahojte, je tu nejaka mamina 3 deti, aby som sa poradila ci si dat alebo nedat pri tretom porode epidural? zaplateny ho mam, pri prvych dvoch porodoch som ho nemala (1.krat nestihli, 2.krat som si ho planovite nedala), ale kvoli bolestivemu sitiu pri druhom porode som si ho teraz zaplatila.
Dnes som bola na predporodnej priprave a sestricka ma od EPI odhovorila. Vraj to pojde pri tretom tak rychlo, ze mozno pridem do porodnice uz dost otvorena, a ked mi pichnu EPI a porod sa prilis rychlo rozbehne, je mozne, ze nebudem citit kontrakcie, nebudem vediet tlacit tak ako sa ma a uplne zbytocne si porod skomplikujem a dietatko nepojde von tak ako by slo keby som tlacila bez EPI. Vraj ak to chcem fakt len kvoli sitiu, ze mi radi radsej to vydrzat ako si davat EPI kvoli tomu. Plus tym, ze som rodila len pred 19 mesiacmi - bolo to len nedavno a porodne cesty budu rychlo pripravene a mozno ma vobec nastrihavat nebude treba.

Ake mate teda skusenosti s tretim porodom - normalnym, nie cisarskym rezom? ide to fakt tak rychlo, ze EPI mozno nebudem potrebovat a len si to zbytocne skomplikujem?

monci78
5. jan 2011

@miika ja som malam pri tretom EPI no, islo to velmi rychlo, bolo to super, ale aj ja som sa bala toho sitia, EPI mi nestihla ucinkovat pri porode, ale na sitie to bolo super, vôbec nic som necitila, stalo to za tie peniaze, a myslim ze som sa aj kvôli tomu skor zotavila po pôrode, oplatilo sa to. Takze je to na tebe uz teraz ako sa rozhodnes, ja by som si ju dala stale... 😉

slavicky
5. jan 2011

Ahoj, já jsem měla EPI, rodila jsem skoro 3 dny a už nebylo vyhnutí, prý bych to bez EPI už nezvládla... a musím říct super, úleva hned a malá na třetí zatlačení venku i po tom vyčerpání. Bez nástřihu 😉 Bolesti samože byly, ale dodalo mi to sílu a uvolnila jsem se 🙂

zuzanamas
5. jan 2011

Ahojky... Ja som pri prvom nemala EPI a bola to chyba...Lebo som rodila 18 hod... A Slavicky 3dny tak to by som uz vobec nezvladla.
A zasivanie ma dost bolelo... Ale bolo mi vsetko uz jedno lebo som bola strasne unavena..
A pri druhom som si povedala ze si dam Epi a musim povedat ze som bola rada ze som si to zaplatila... To su reci ze necitis kontrakcie..Ale zalezi kedy ti to da a za aku chvilu ides rodit... Me to lekarka v pravy cas nasadila... A zotavenie po porode je lepsie a aj to sitie necitis niekolko hodin ale vecer zacnes byt unavena...

emia
8. jan 2011

@miika ahoj, ja čakam čoskoro tretie babo, pri prvom som si epi nedala, mala som klieštový pôrod, pri druhom som chcela ale ma odhovarali že čoak mi zle pichnu a tak som nad tym ani neuvažovala že si EPI dam, ale dodnes to ľutujem, lebo som mala komplikovaný pôrod a od večera do rana druheho obeda ma nechali pripútanu na pôrodnej sale na stole s monitorom na bruchu, kôli tomu som mala abnormálny pôrod, úplne vyčerpaná a ešte toto ☹ . tak si vieš predstaviť ako sa asi bojím tretieho. ale som rozhodnutá dať si EPI aj keby ma niekto odrádzal. Aspoň si ho zaplatím, keby trebalo 😉 a kebyže sa rozhodnem nedať si ho tak mi tie peniaze vrátia. Ale myslím si že nemaš čo stratiť, lebo veľa žien ktoré ju mali tvrdili, že si mohli dokonca aj zdriemnuť ked boli bolesti utlmené. 🙂

lencaj
8. jan 2011

@slavicky ahoj,tak to jsme rodili skoro stejně.Také jsem rodila 3 dny a po EPI nádherná úleva,bez toho bych to také asi nezvládla.Porodila jsem na dvě zatlačení (5min) ale s nástřihem,ale to mi vůbec nevadilo ani jsem to necítila.Při dalším porodu určitě znova EPI,bez něj ani ránu 😀

krasnasvadba
8. jan 2011

@otulik Mne to zabralo len na pravu polovicu tela, kontrakcie na lavej polovici som citila, urcite nie na 100% ale predsa. Dalo sa vydrzat. A ked sa rozhodli pre cisarsky a odpojili ma, kym ma previezli na salu a pripravili operaciu, tak to boli riadne kontrakcie. Ale je fajn ze som bola celu operaciu pri vedomi a hned som maleho uvidela.

krasnasvadba
8. jan 2011

@emia ja by som na tvojom mieste nevahala, ja som si to dala pichnut pri prvom a som bola spokojna. A ked sa rozhodli pre cisarsky, tak som nakoniec ani neplatila. Lebo ze takto robia cisarske. A moja skusenost: branie krvi zo zily je horsie ako ten vpich do chrbta. Vobec som ho necitila.

nicky655
20. jan 2011

ahojte,
neviete nahodou niekto, co je na tom pravdy, ze ked mate epi, tak to moze skoncit castejsie cisarskym rezom?

daniela1974
20. jan 2011

@nicky655 50% medikamentozne ci mechanicky podporovanych porodov (epi, oxytocin ... ) konci statisticky cisarom. Dolezite je nenechat sa vyviest z miery, kontrakcie zvyknu prestat pri prichode lekara, pri kontrole lekarom, pri vylozeni na postel a napojeni na monitor, pri vyruseni ci akomkolvek preruseni fyziologickeho porodu.
Daj si do googla negativne ucinky epi na rodicku a novorodenca.

drnduliak
26. jan 2011

u mna to skoncilo kliestami, ale myslim, ze vzdy lepsie ako cisarak. a urcite epidural nelutujem, velmi mi urychlil cely priebeh porodu, aj prvu fazu. po porode mi ho este tri dni dopichavali, zhruba kazdych 8 hodin...hlavne to ocenis ked ta budu zasivat 😀

alexandrah
26. jan 2011

to sa mi nechce verit s tymi statistikami, nakolko si asi väcsina bab dava epi, a pochybujem, ze je 50 % porodov cisarakom ...
ja za epi rozhodne som, je to super, akurat ta druha injekcia mi uz vobec nezabrala, neviem, ci mi pichli slabsiu, skoda, ze som neporodila pri prvej davke, ked zaberala, bolo to super, jaka upalva po hodinach strasnych bolesti ... a co sa tyka vpichu*?, pri tych bolestiach by som vydrzala cokolvek, keby som vedela, ze o chvilu mi bude lepsie ... aj ja sa pridavam, ze to vobec nebolelo, pichnut epi ...

sharlotta
26. jan 2011

Tiez si myslim, ze je to blbost, ze 50%, dnes si dava epi pichat skoro kazda a pocet neplanovanych cisarov praveze klesa...

kvetinkaivanka
27. jan 2011

ja som mala epidurál aj oxytocin a porodila som bez cisárskeho rezu.Mám veľa kamarátok,ktoré nedávno rodili a mali epidurál a tiež porodili bez cisírskeho rezu!!!!Vobec to nebolí!
@alexandrah mne tiež druhé doplňenie epidurálu nezabralo 😒

didi07
27. jan 2011

také jsem měla epi i oxy a porodila jsem normálně a ne císařem, stejně jako skoro všechny moje kamarádky. mám i kamarádky, co rodily císařem, ale důvodem skutečně nebyl epi...takže u statistiky bych dala zdroj a odkaz na studii, abychom se tady nebavily o tom, co jedna paní povídala....

alexandrah
27. jan 2011

presne tak, ako pise @didi07 - "statistiky vravia" ... a nechapem, ci tu druhu epi pichaju slabsiu, mne tam vsetci vraveli, ze druha zaberie rycheljsie, do 5 minut, no ubehlo 5, 10, 20 a nic, neviem, mozno je to aj tym, ze mi dali 2 krat oxytocin, nakolko to chceli urychlit, a nevedeli, ze ma risko pupocnik okolo krku, a preto to nejde, no v kazdom pripade to bola katastrofa, tie bolesti ... zato ten prvy epi bol uzasny, mohla by som tam hory prenasat, jaka som bola rada, ze bolesti ustupili ... skoda, ze to ucinkuje len hodinu a pol ... no epi mi potom pichli aj na zasivanie, nakolko to bolo zlee, a to som fakt necitila ... zato na 2. den ... amen!!!

miika
27. jan 2011

@emia Ahoj Emia, mam uz po porode, maly sa narodil 18.1., porod bol vyvolavany 10dni pred terminom kvoli mojej tehotenskej cukrovke, takze mi epidural stihli pichnut (otvarala som sa postupne a uz som bola par dni pred porodom v porodnici) a veru ked to porovnam s predoslymi dvoma porodmi bez EPI, bol to fakt rozdiel. Jedine, co som urobila chybu - ked sa ma anesteziolog 1,5hod po napichnuti spytal, ci chcem dalsiu davku, povedala som ze netreba, ze nic necitim. Potom prisiel znova po 2 hodinach, opat som ho odmietla, a 5 minut na to som bolesti zacala citit intenzivne. Kym ho znova zavolali a kym zacala druha davka ucinkovat, musela som 20 minut predychavat dost silne kontrakcie (nastastie som zvyknuta z predoslych porodov bez epi, takze som to v pohode zvladla), a ked prisla uz faza tlacenia a zasivanie po porode, vtedy uz druha davka ucinkovala, nic ma nebolelo a bolo to super. Takze moja rada ostatnym - dat si napichnut druhu davku vtedy, ked radi anesteziolog, pretoze kym to zaberie, chvilu to trva...

Ked porovnavam porody bez EPI a s EPI - jednoznacne je pravda, ze kontrakcie nie su moc citit a kedze som chcela pri kontrakcii inak dychat a dat malemu viac kyslika, museli sme sa riadit podla inych veci:
1. mala som neustale ruku na brusku a ked zacalo trvrdnut, vedela som ze prisla kontrakcia
2. monitor, ktory som mala napojeny na bruchu - ked sa ozvy plodu vyrazne stisili, bolo jasne ze je kontrakcia
3. displej na monitore ukazoval pri kontrakcii vysoke cislo - napr. 50, 70, a vyssie - cislo sledoval manzel

Taktiez je menej intenzivne citit tlak na konecnik, cize ak mamicka citi len mensi naznak, v skutocnosti to moze byt tak, ze je uz davno otvorena - ako to bolo v mojom pripade. Ked sa ma doktorka spytala ci mam tlak na konecnik, povedala som jej ze tusim aj ano, ona sa pozrela a vravi, mamina, ved vy uz ste tak otvorena, ze este chvilu a porodili by ste ho bez nas...

No a co sa tyka tlacenia - opat som necitila tlak dietatka na hradzu, ale porodne sestry a lekarka ma vyzyvali kedy tlacit, kedy menej, kedy viac a za 7 minut bol maly vonku od zaciatku 2.doby porodnej a to ma 4kg a ked si spominam na porod druhorodeneho, ktory mal tiez 4kg, tak si spominam, ze tlacenie bez EPI bolo velmi bolestive a velmi som sa vtedy vytrapila kym som ho vytlacila. Teraz pri tretom synovi som nic necitila, ale tlacila som o dusu a za chvilu bol vonku, hoci bol tiez velmi velky.

Proste ked to zhrniem, tento treti porod s EPI bol mojim najlepsim porodom a vsetkym to odporucam.

veverka_
27. jan 2011

@miika díky za tento popis všech pocitů a i shrnutí, čeká mě to za pár dní poprve a tak je to pro mě přínos, díky a gratuluji\_ 🙂

jerryjanka
27. jan 2011

moja čerstva skusenosť
o 5 rano mi praskla voda, ležala som v nemocnici kvoli tlaku takže žiadne presuvanie nebolo treba
kontra nastupili prakticky hned po 6 minutach potom sa to skracovalo
o 9 rano mi dali ocytoocin. to už začalo byť šialene. už som nevladala dychať od bolesti. šlo mi to do križov a bolo to niečo otrasne. tak som si dala pichnuť asi o 11:30 epidurál. ked konečne začal zaberať po asi 15 minutach napojili ma na monitor a ozvy dieťatka ktore maju byť okolo 140 boli zrazu na 50. mala sa začala dusiť. skončilo to akutnou sekciou. Bolo mi povedane že to prave mohlo spôsobiť to epi. s istotou to asi nikto nepovie. ale dovtedy som to mala ako tak a zrazu bum. som šťastna že je moja mala zdravé bábatko. ale mala som hrozny strach o nu. každopadne musim povedať že kontrakcia s epi a bez nej to je sakra rozdiel...

miika
27. jan 2011

Mne napichli epidural o 13.00 a veru mam pocit ze rozbehnute kontrakcie takmer uplne ustali a mali sme pocit ze EPI porod pribrzdila. Bola som na monitore asi pol hodinu a ked sa nic nedialo, tak mi dali oxytocin a pustili plodovu vodu a vtedy sa kontrakcie vratili a porod pokracoval.
Co sa tyka tych oziev dietatka - tym ze zena neciti pri EPI kontrakciu, nepredychava ju a nedodava dietatku kyslik a vtedy sa ozvy takmer uplne stratia. Preto som sa riadila inymi vecami ako je citenie kontrakcii a napriek tomu ze som kontrakcie necitila, vedela som kedy su a vtedy som dychala uplne inak ako mimo kontrakcie.
Proste porod s EPI je vyrazne iny ako bez EPI a zena si musi byt toho vedoma a prisposobit sa tomu, inak moze porod prebiehat nestandartne, neprirodzene a skoncit napr. aj sekciou ak sa to vyvija zle.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre