Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

raduska2009
4. jún 2009

uf no nejak sa zacinam aj bat xixi no ale podla mna lepsie ako trpet niekolko hodin

sirinka
4. jún 2009

zavadzaju to ked je porod rozbehnuty...zistila som, ze nie kazdy ma na to rovnake kriteria...vacsinou, ked je krcok otvoreny na 4cm a kontrakcie maju urcitu intenzitu, prilis skore zavedenie by mohlo sposobit utlmenie cinnosti maternice.
zavadza sa plastova kanyla, takze v pohybe to nijako neobmedzuje, len sa nesmite moc suchat po chrbte na posteli, aby sa nahodou neposunula. ta kanyla ma dlhu hadicku, ktoru vam prelepia cez cely chrbat az ku krku, kde je vyvod, cez ktory sa analgetikum dopichava na poziadanie.
mozete ju mat zavedenu aj dva tri dni 😉

sirinka
4. jún 2009

a picha sa medzi dvoma kontrakciami, lebo sa pri tom zena nesmie hybat

beata82
4. jún 2009

Ahojte tak ja som po prvom porode jednoznacne chcela epidural asi dobre viem preco?? 🙂, bojovat 18 hod. bez pomoci?? to nieje bohvie co? a teraz pri druhom sa to nedalo porovnat je to uzasna vec nebojte sa je to fakt super utlmi to bolest ja by som chcela aj 100krat

ivella
4. jún 2009

ahoj,ja chcem epi,len nemam stale spravene testy na zrazanlivost krvi(tak mi to kazali),vy ste to museli mat hotove popredu?alebo ked sa niektora rozhodne az v nemocke pri bolestiach,tak sa da aj vtedy alebo aj bez testov podat epi?dakujeeem

sshiva
4. jún 2009

ivella, myslím že testy by ti mali urobiť, mne zistili pred pár týždňami poruchu zrážanlivosti, mala som podpriemer a viem že vtedy sa epidurál nesmie dávať, ale na ďaľších testoch už som bola v spodnom limite, tak som tiež zvedavá či si vobec budem mocť o epidurálku zažiadať

ivella
4. jún 2009

sshiva,tak toto som presne nechcela citat 😀
uz aj idem volat dokimu a vnutim sa mu sama pod ihlu,dakujem za info.. 😅

sshiva
4. jún 2009

ivella:jéj, ja som ťa nechcela nejako strašiť, mne tie výsledky vyšli z bežných kontrolných testov v poradni, ale predpokladám že každej tehulke ešte pred porodom krv vyšetria, príde mi to logické 🙂

aponchie
4. jún 2009

ja nechapu jak muze nekdo do 5min pichnout epi kdyz je treba pro to mit udelany krevni rozbor 😲 a ten trva i v rychlem provedeni skoro 20min 😝

aponchie
4. jún 2009

ad kanyla..vubec to neboli probuh je to cele lepsi jak brani krve 😎 ja mam za sebou lumbalni punkci i epi a je to balada..zni to blbe,ale neni to vubec nic 🙂

sshiva
4. jún 2009

aponchie: prave preto si mysim že musia tehulke krvný rozbor urobiť, ale nepredpokladám že to nechávajú na poslednú chvíľu na porodnom sále 😀
a lumbalka...uf, to už je asi iný level 😝

bertica.h
4. jún 2009

ahojte.mne urobili odbery na Epi hned po príjme,lebo som povedala,že určite epi budem chcieť.Ked som bola otvorená na 5prstov a už som bola uplne vedľa ,zničená bolestou sme volali Aristu,manžel mal jedného ,ktorému doveroval..asi za 10minut som to mala pichnuté..hned po pichnutí som začala mať strašné tlaky ..musela som dlho predýchava´t.ale bez epi by som neroidal.aj s ním to bola bolesť jak fras 😒

sshiva
4. jún 2009

bertica: moc gratulujem k Anetke! 🙂 Si na teba spomínam zo starej diskusie, hádam ešte z prvého trimestru a viem že si mala nakoniec vyvolávaný porod, takže si si asi užila...
Ja o tej epidurálke uvažujem, veď keby som sa rozhodla ju na poslednú chvílu odmietnuť, tak sa nič nestane, nie? Horšie by to šlo keby som ju nenahlásila a potom by som sa tam domáhala aby mi ju pichli...

bertica.h
4. jún 2009

sshiva..presne tak,ja som povedala,že chcem epi..PA:.že či o tom uvažujem,alebo som presvedčená,že ju budem chceiť..ja že na 100%.
A tak aj bolo

držím ti palce,aby si mala ľahký porod 😉 a pekné,zdravé bábo 😵 😵

munu
4. jún 2009

raduska, zavedu ti pri epiduralke hadicku tenucku do chrbtice a tu tam budes mat cely cas, kym ju neodpoja po porode... ja som mala taku silnu epiduralku,lebo mne hrozilo, ze idem na cisarak.. takze mne trpli nohy... a ako som uz pisala, boli tazke ako balvany... nebola som schopna dvihnut nohu.. a nakoniec som sa rychlo otvorila a uz sa na cisarsky neslo, ale epi mi este nechali a odpojili, az ked bolo po vsetkom...

ivella
4. jún 2009

tak ste ma trochu ukludnili ze sa to da aj po prijme,len neviem ak dorazim nahodou v noci-ci aj vtedy..??

sendy1981
5. jún 2009

Ahojte,iba tolko ze ja som epidural mala,a veru ze je to ulava ,pri bolestiach.Da sa to vydrzat,nie je to take hrozne,ale tak ako aj pisali ,pichaju vam to medzi kontrakciami,akurat ked mate bolesti,a mate bez pohybu vydrzat,tak vtedy je co robit.Ale inak v pohode,a potom ked treba,tak davkuju podla potreby .toto som absolvovala pred dvoma tyzdnami.pekny den 🙂

bertica.h
5. jún 2009

ivella..áno,aj v noci,neboj sa.

😉

f.miracle
5. jún 2009

Taky jsem šla do porodnice odhodlaná porodit normálně, bez jakékoli analgezie. Jenže člověk míní, osud mění, porod se rozběhl v půl jedenácté v noci, kontrakce byly hned po 5 minutách, v pět ráno, když porod stále nepostupoval a kontrakce už byly po 3 minutách jsem epidurál stále ještě odmítala, stejně tak v sedm, v devět, ale kolem poledne už byly bolesti tak silné, že jsem nakonec souhlasila. Kontrakce už ale byly tak silné a jejich frekvence 2 minuty, takže anestezioložka rozhodla, že mi nejdřív musí kontrakce "utlumit", dostala jsem tedy nejdřív kapačku, po které kontrakce polevily, zavedli mi epidurál a byla to obrovská úleva, která ale trvala přibižně jenom asi hodinu, poté přestala účinkovat a přestože jsem dostala skoro jednou takovou dávku, obnovit její účinek už se nepodařilo, navíc (což se u epidurálu může stát) začaly malému vypadávat ozvy, takže jsem šupajdila na sál a malý se narodil císařem... 😕 Jinak pokud jde o tu praktickou stránku věci, epidurál lze zavést pouze při odpovídajícím krevním obraze, který vám před zavedením EA udělají, a pokud jste otevřené cca 3 cm.

lea79
5. jún 2009

tak ja som bez EPI rodiť nechcela...myslela som si, že bolesť prestanem cítiť úplne, ale to bol omyl, anesteziologička mala najprv problém ju pichnúť ..na niekoľkýkrát sa jej to podarilo....našťastie....bolesť sa stala znesitelnejšou....údajne pichajú slabšie dávky, aby rodička spolupracovala pri tlačení, aby cítila kontrakcie a vedela kedy tlačiť....pravidelne mi ju dopichávali, ale iba na môj pokyn, že ju chcem znovu dopichnúť....inak neviem či by ma tam nechali skolabovať od bolestí 😖

lea79
5. jún 2009

pred šitím mi pichli silnejšiu dávku takže som to šitie vôbec necítila 🙂 a to som sa šitia bála najviac

pitka
5. jún 2009

Ahoj holky chtela bych se zeptat to se musí nahlasit nejak do předu že chci epidural ja bych chtela ale neznám nikoho kdo si to dal a nevím jak postupovat mohli by ste mi poradit první porod jsem měla císařem ale až po 15hod mi ho udelali a tet nechci tolik trpět ešte bych se chtela zeptat jestli je tady nekdo z Mladej Bolky jestli tady dávaj epidural bez problému alebo maj kolem toho keci dekuji za info

lea79
6. jún 2009

o epidural som musela žiadať dopredu, zobrali mi kvôli tomu krv, aby vedeli či mi ju môžu dať a ešte som absolvovala poučenie s anesteziologičkou, tam ti daju tlačivo kde je všetko o epiduralke popísané ...aké sú výhody nevýhody...atd zaplatila som poplatok 2500 SK a bolo .....ale neviem ako to u vás funguje

bozka1
11. jún 2009

ahojte zienky, tak ja som isla prisla rodit 30.10 2006 o 22:00 hode vecer uz s takymi bolestami ze som urcite otvorena na 5 cm, som si fandila 😀 Lenze skoro som odpadla ked mi oznamili len na 1cm 😅 som si to nevedela predstavit a to mi zacali kontrakcie od pol1 poobede. Takze moja dcerenka isla pomaly. A kedze ten dalsi den bol sviatok 1.11 tak prisli za mnou po prichde ci chcem EPI. Lebo mam sa rozhodnut hned, pretoze dr. odchadza na chalupku a ked si to rozmyslim neskor tak uz tu nebude 😉 Takze som sa rozhodovala na mieste, vedela som ze som ok, aj s krvou nic, asi im stacila tehotenska knizka 😒 Skratka o pol12 si ma zavolali na sal, kde mi ju teda sli pichnut. Lenze neviem co, ako mi ju zacala pichat ci som sa uvolnila, moje kontrakcie boli castejsie a nechceli mi verit ze ma to tak boli ked som len na 1cm 😠 Ze co ma to tak boli, lenze to som sa behom polhodky otvorila na 7cm 😠 Lenze ako mi ju pichala zrazu mi tak vysvihla prava noha do vysky ze som skoro padala! Skratka ona mi to pichla tak blbo, ze vsetko mi stieklo na pravu stranu. 😖 A povedala ze je to ok. Dobrem povedala som si. Za chvilu som prestavala citit bolest, iba tak trocha. To mi aj stacilo. Lenze po takej polhodke az neskor tie bolesti sa zacali stupnovat az do porodu do 3:45 hod rano. Skratka nezabrala mi vobec, aj ma dopichavali a nic. Skratka som si to uzila 😅 Cize zaplatila som za nu i ked som ju ako nemala. Mozno si poviete ved zabrala ani nevie o tom, houbeles vedela som, bolesti to boli riadne, i ked da sa to prezit. Hlavne ze sme obe boli v poriadku.Dalsie moje kamosky mali EPI a bez problemov, ziadne bolesti len tlaky 🙂 Teraz cakame druhe babenko tak opat sa rozhodnem na mieste ak sa bude dat 😉

sirinka
11. jún 2009

bozka ja som dopadla podobne, pri prvej mi pichli, ale uz nestihla zabrat...a pri druhej zabrala uplne ukazkovo 😉

zuzanka111
13. jún 2009

Bozka, v ktorej nemocnici sa Ti to stalo?

Asi nie vo veľkej fakultke, však? Tam je anesteziolóov niekoľko a tí sú stále k dispozícii. Nie jeden, ktorý keď tam nie je, tak je problém.

Môj manžel je anesteziológ a jednoznačne si PEDU (pôrodnícka epidurálna anestézia) dám. Videl množstvo pôrodov a vie porovnať správanie sa rodičiek s a bez nej. Mrzia ma Tvoje skúsenosti. PEDU aplikujú iba dvojatestovaní, dlhoročne špeciálne školení anesteziológovia, ktorí vedia na zmenenú telesnú charakteristiku gravidnej ženy správne reagovať. Tlak v epidurálnom priestore je totiž u tehotných úplne iný ako u ostatných a preto tieto úkony robí iba niekoľko pracovísk. V mnoho menších nemocniciach sa PEDA nepodáva, alebo je tam k dispozícii iba jeden anesteziológ na tento úkon.

PEDA je veľmi vhodná zvlášť pri prvorodičkách (čo som aj ja). Okrem úľavy je to veľká prevencia pred komplikáciou vysilením rodičky a následne trápením sa na stole, či nedajbože pôrode s pomôckami, keď je problém bábätko vytlačiť.

Jednoznačne odporúčam. V zahraničí je to už štandard. Takmer ako so všetkým, potrvá nejaký čas, kým sa to stane štandardom aj u nás.

berus222
15. jún 2009

ja som ani nerozmyslala, ze by som rodila s epi. nejako som si nepripustala, ze by to tak bolelo. ani nebolelo. bol to moj prvy porod a bol rychly (2 hodky) a lahky. ale to ma nenapadlo, ake moze byt sitie. to moje bolo uplne strasne (3/4 hod). ked budem rodit druhe dieta, dam sa uspat. takze epi urcite uz ano.

sirinka
15. jún 2009

berus ako uspat? 😨 chces rodit cisarskym rezom?

brinzulka
15. jún 2009

bozka1..nebola si v TT nemocke? v ktorom roku, kto Ti ju pichal..mlada, co stara doktorka...?

mausy21
15. jún 2009

ja som chcela epi ale rodila som v tt a tam sa na mna vykašlali a vysledky prišli pol hodinu pred samotnym porodom tak mi ju nestihli dat ale zvladla som to aj bez ale na buduce ak nejake bude asi by si volila epi,ak mi ju teda stihnu pichnut.....
hlavne treba stele tlačit na tie vysledky ja som sestram nevravela a spoliehala sa na ne a aj to tak dopadlo

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre