Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

dula_renka
10. dec 2008

sirinka...taku moznost si jednoducho ani nepripustaj, mysli na to, ze teraz to bude ok. Drzim palce 😉

daducha
19. jan 2009

Ahojte,

tak ja mam s EPI pocas pôrodu pozitivnu skusenost, po pôrode to bolo trosku o inom.Pichli mi ju ked som bola otvorena na 3 cm a to v case, ked som aj napriek oxitocinu nemala ziadne bolesti a v pôrodnici som bola iba kôli odteceniu plod.vody.Asi po hodine a pol mi ho vzdy dopichovali,to uz sa akosi spustili aj bolesti,no nic extra,ako bezna menstruacia.V podstate som mala naozaj bezbolestny pôrod,vôbec neviem ako vyzeraju kontrakcie, na konci som citila len silny tlak na konecnik a maly bol na tri zatlacenia vonku.Absolutne som necitila kedy ma zasivali,mala som iba 4 vonkajsie stehy.Co ma ale dorazilo,bol stav po pôrode, kedy som zacala vracat,vybehla mi teplota a co bolo najzavaznejsie,zaca la som stracat vedomie.Teda,vôbec si nepamätam o com som sa rozpravala s manzelom, ze som volala nasim domov a pod.
Teraz ma caka druhy pôrod a ked som stav po pôrode opisovala anesteziologovi u ktoreho som bola podpisat informovany suhlas,tak ho zarazilo to stracanie vedomia.ostatne mohlo suvisiet aj s tym, ze som bola na sale 12 hod.,za cely cas som nic nejedla a predsa len,pôrod je makacka.
Aj napriek tejto skusenosti vsak EPI chcem urcite znovu, nie som ziadna hrdinka a bolesti sa bojim.verim, ze mi ho dobre pichnu aj tento krat,bude to totiz v uplne inej pôrodnici a uplne iny doktor.
Prvy pôrod bol v Ruzinove,perfektna anesteziologicka,este aj tlak manzelovi odmerala.Teraz to bude v KE-Saci, tak dufam, ze ani tu ma nesklamu.
Vsetkym maminkam zelam, aby u nich mala EPI taky dobry ucinok ako u mna ( samozrejme bez toho stavu po pôrode 🙂 )

claudinka
25. jan 2009

ja som si vypytala epiduralku az v chvili, ked to naozaj bolelo 😀 cize hodinku po zaciatku kontrakcii a bolo to nastastie vsetko bez problemov.. ked mi ju chceli pichnut hned po uvodnej prehliadke, odmietla som

sashka.mst
25. jan 2009

Dievčatá, ja som mala prirodzený pôrod a práve to, že som prijala všetky stavy, ktorých je telo bez zásahu medikamentov možné, som mohla naplno precítiť aké nádherné, magické a slastné je rodiť. Neviem si predstaviť, že by mi nejké umelé lieky toto zobrali. Už dávno je aj vedeckej obci známe, že rovnaké hormóny, ktoré sú zodpovedné za bolesť, zároveň spôsobujú najväčšiu rozkoš, akú je telíčko schopné zažiť. Nedá sa to od seba oddeliť a to je tá krása prírody. Treba si to akoby zaslúžiť. Viete, čo spôsobí epi? znecitlivie vám telo. Keď ho neviete ovládať, neviete odhadúť, ako silno máte tlačiť. A cudzí ľudia vám hovoria, kedy tlačiť, koľko tlačiť a keďže nemáte cit, ide to inak, ako keď máte telo pod absolútnou kontrolou. Nehovoriac o tom, že vaše bábätko akurát tak naučíte, že keď bude mať v živote nejakú výzvu, na ktorú treba veľa sily, siahne po ekvivalente epi, ktorá mu pomohla na svet. Podľa Galiny Šeremetevovej je preto toľko závislých ľudí na drogách, lebo ich matky pri pôrode boli pod vplyvom medicínskych drog. Veľmi pekne o všetkom tomto hovorí aj dokument www.orgasmicbirth.com a práve som dopozerala dvd The business of being born a tiež je to o tom istom. linky na cely film su tu: http://www.vnimavetehotenstvo.sk/aky-biznis-je-...

lucrezia
26. jan 2009

"...mohla som naplno precitit ake nadherne, magicke a slastne je rodit" 😲 😲 😲 waw, tak to ti dievca fakt zavidim!
Pre mnohe zeny a urcite aj pre mna je porod len "nutnym zlom" ako sa dostat k vytuzenemu babatku. Pre mna je ciel dieta a nie porod. A kedze je porod dost bolestivy, nevidim dovod, preco si ho trochu neulahcit. Aj u zubara si dam pichnut injekciu ked mi ide trhat zub a ani ma nenapadne, aby som si vychutnávala tu slastnu bolest.
Vydobytky mediciny su tu na to, aby nam trochu ulahcovali stavy ktore prezivame, ci uz pri chorobe, alebo pri porode.
Aj pre dietatko je lepsie, ked ho mamicka plna sily vytlaci raz-dva, ako ked ochromena bolestou po niekolkohodinovych kontrakciach uz nakoniec nedokaze tlacit...praveze ked je epidural tak zena vie, kedy ma tlacit, lebo citi tlaky, kdezto ked je zmietana v bolestiach, ani nevie kde je sever...
Nuz, ale proti gustu...
Ale chcela by som si aj ja raz povedat- ake slastne bolo rodit 😉

sirinka
26. jan 2009

lucrezia 😉

ja iba dodam, ze to je riadna demagogia, ze su ludia porodeny s epiduralom neskor drogovo zavisly...to by som chcela vidiet nejake oficialne prieskumy....

elule
27. jan 2009

ahojte mohly by ste mi pomoct pri rozhodovani?Caka ma asi za mesiac moj druhy porod.Prvy som mala prirodzenou cestou bez epi, trpela som ako kon priblizne desat hodin. Brusko mi nekleslo a malu mi museli nakoniec vytlacat ,no suma sumarum sa to dalo vydrzat aj ked som po priblizne 5-tich hodinach skrabala omietku a prosila o epi no a tu je otazka vtedy mi povedali ze je uz neskoro tomu rozumiem no mozem o epi zaziadat az na sale alebo ju musim mat dopredu zaplatenu pri tomto porode este ani nieje iste ci nepojdem cisarskym kedze maly sa zatial neotocil a viem ze v tom pripade by mi peniaze za epi uz nevratili neviete poradit ako to teda je.Dakujem

sirinka
27. jan 2009

elula tym neskoro asi mysleli, ze by uz nezabrala epi....vraj ked uz je porod rozbehnuty, tak nezaberie...aj mne pichli neskoro, lebo som rodila az prilis rychlo na prvorodicku 😀
takze ja by som si ju na tvojom mieste zaplatila a neskor sa rozhodnes... 😉

ferinka
27. jan 2009

V porodnici kde budu rodit se teda za epi nic neplatí,jen se tě předem zeptají jestli o epi uvažuješ,aby ti předem nabrali krev a pak si můžeš kdykoliv během porodu říct 😉

helcah
27. jan 2009

Elule to se asi předem nedá určit jestli epi budeš chtít. Já jsem ho rozhodně nechtěla, ale měla jsem pravidelný bolestivý kontrakce po dvou minutách asi 13hodin a otevřená jsem byla na 3prsty takže jsem si ho nakonec nedala dát. Pokud porod běží rychle a ty jsi při příjmu otevřená třeba už z poloviny a krásně to postupuje tak se epidural už nedává a asi by to bylo i zbytečné. Takže uvidíš a platí se to až potom ne?

elule
27. jan 2009

No to som si aj ja myslela ze sa to plati az po alebo aspon tesne pred ako ked otecko plati 500-sk ked chce byt pri porode. Gynekologicka ma vyviedla z omylu to si vraj musim spravit klasicke predoperacne vysetrenie , s vysledkami musim ist anesteziologovi na nejake kratke sedenie kde to rovno aj zaplatim.Nakoniec ked mi budu robit cisarsky tak 2500,-sk vyhodim von oknom. nemate niekto skusenost s tym ze by ste ziadaly epi az priamo v porodnici.Teda budem rodit na antolskej.Dakujem

alu78
27. jan 2009

elule, ked za epi zaplatis a nebude Ti z nejakych dovodov podana, peniaze Ti budu vratene. Tak nam to aspon tvrdili na prednaske o epi. Ja tiez este nie som rozhodnuta ci si ju dam, urcite za nu zaplatim, a podla bolesti sa rozhodnem. Dnes mi lekar na poradni povedal, ze aby som si ju zaplatila, ulahci to porod a spolupracu s pacientkou pri porode. Tiez sa chystam rodit na Antolskej.

monika77
27. jan 2009

mňa teda babuľky udivuje že jedny doktori hovoria že to ulahčí spoluprácu s pacientkou a iný vravia že zase naopak ... že rodička nevie tlačiť a tak ... kde je potom skutočná pravda? nie je to hlavne o biznise?

darmka
27. jan 2009

Ahojte, tak ja idem rodiť v Piešťanoch a bolo mi povedané, že rozhodnúť sa pre epidurálku môžem až pri samotnom pôrode, potom sa platí až na druhý deň a nie vopred. Ale tiež sa čudujem, že niekde berú kvôli tomu krv a robia pohovory s anesteziológom. To mi tu nevraveli.

alu78
27. jan 2009

monika77, aj ja som sa stretla aj s takym aj onym nazorom lekara.Tak neviem ci to zavisi od cloveka a jeho pristupu, alebo od skusenosti. Ked ma niekto 2 porody denne a 10 porodov tak to je velky rozdiel.

alu78
27. jan 2009

a ako pise darmka, tak to je vsade tak, ze sa nerobia ziadne odbery krvi ani prednasky o epi a rozhodnes sa na mieste ci ju chces alebo nie. To len na antolskej maju tak zauzivane, asi sa niecim chrania, maju zle skusenosti???

sirinka
27. jan 2009

aj v ruzinove musi byt suhlas anesteziologa...takze musi byt dohodnuta pred porodom a aj zaplatena...
ale nerobia ziadne odbery, len taky dotaznik som vyplnila, ci netrpim nejakymi chorobami a to je podla mna rozumne...

monika77
27. jan 2009

alu78

čo viem v topoľčanoch aj v nitre sa musí pre pôrodom ešte odkonzultovať ohľadom epidurálky s anesteziólogom

no a príklad kde dávajú a kde nie epidurálku

v topoľčanoch to pichajú jedna radosť a naopak v nitre to moc neodporúčajú a to žiadny lekár, sú za prirodzený pôrod, takže určite nezáleží či odrodí 2 alebo 10 pôrodov denne

nikasa
29. jan 2009

Čo sa týka epi, tak v súčasnej dobe to už nie je žiadna novinka a lekári i porodné asistentky to len doporučujú. Vraj pred 20 rokmi by hovorili niečo iné, ale teraz svojim anesteziologom veria. Epi je na ňom. žena necíti tak veľkú bolesť, ale vníma kontrakcie. takže sa nemusíte obávať, že nebudete vedieť, kedy máte zatlačiť.

nikollette
29. jan 2009

Baby ak vam dopichuju epiduralku za kazdu sa plati??? ja som bola na prednaske o EPIduralke, a urcite ju chcem.. uz som si aj zaplatila 2500sk.. to je jedna dvaka?? Lebo som pocula ze niektore zeny maju aj 3, ci 4 davky.. neviem ako sa to rata.. za kazdy dopichnutie sa platí, ci ako?? a este jedna otazka??? Boli to???? Ak vam pichaju tu ihlu do chrbtice?? ja sa aj toho bojim 😅

monika77
29. jan 2009

nikolette ja som počula tak, že každé dopichnutie sa ešte pripláca ... ale či to tak funguje všade, neviem ti povedať na 100% ... zisti si to radšej v tej ktorej konkrétnej nemocnici budeš rodiť

deveronique1
29. jan 2009

nikollette: U nas sa platí 3000 Sk. Mňa dopichovali ešte 2-krát, čiže spolu 3-krát a platila som len za jednu. Myslím, že to takto berú všade. A vôbec to nebolí, keď ťa napichnú. Ináč mne začali bolesti o 2,00 v noci a napichli ma až o 14,00. Čiže niečo som si aj z kontrakcií prežila, ale v tom najhoršom mi to už pichli, takže pomohlo. Vraj sa to pichá až keď je žena otvorená na 3-4 prsty a pri 5 sa myslím tlačí. Ono ten proces to trošku spomalí, ale rodička si oddýchne, aby bola fit, keď sa už tlačí.

sirinka
29. jan 2009

ja som v ruzinove platila iba jednu cenu a dopichovanie bolo v tom...

vierab
30. jan 2009

ja som pred podaním epi neabsolvovala žiadne vyšetrenia. len sa ma spýtali či nemám niečo s chrbticou a či som mala dobré výsledky z krvy pred porodom. Napichli mi ju ked som bola na 4 cm a za 15 min som bola hned otvorená na 10 a mohla som tlačiť. Dopichávali mi ju až do odchodu domov, lebo som mala komplikovaný klieštový porod a vysvetlili mi to tým že mi chcú trošku ulahčiť bolest po porode ked som sa tak namakala a utrápila cez porod. Dopichávali mi ju každých 8 hodín, nič ma nebolelo a ked mi ju na 5 den zobrali tak som už skoro nič necítlila len trošku štichy. po porode ma zašívali 2 hodiny a neviem ako by som to prežila bez epi. Ja by som už bez nej rodiť nešla. A vedlajšie učinky som nemala žiadne. Po každom dopichnutí som mala pol hodiny ležat a bolo to super.

vierab
30. jan 2009

a platila som len raz - 2000sk

ninimimi
14. feb 2009

Ahojte! Chcem sa aj ja podeliť so skúsenostami na Antolskej.Ak chcete epidurálku musíte ísť na jedno sedenie ktoré sa koná v stredu.Tam Vám povedia aké je to dobré dať si to.Platí sa teda ja som platila 2500 Sk a samozrejme je to jednorázovka aj keď Vám ju budú musieť dopichávať obrazne povedané 6-krát cena je len jedna.Ak máte problému s chrbticou ale musia byť naozaj veľké nemožete ju dostať rovnako keď budete mať zlý krvný obraz obídete naprázno.Ak ju nevyužijete peniažky Vám vrátia.Ja som si ju dala.Vpich bolel a nebolo príjemné predýchavať kontrakcie a zároveň sa moc nechývbať lebo ihla už bola zavedená.Anesteziológ sa Vás bude pýtať , keď ju bude púštať dole hadičkou či cítite teplo alebo mravčenie ak áno prestane to podávať.Ja som asi povedala moc skoro že cítim teplo, lebo mi zabrala na 30 min a aj to som dosť všetko cítila.Mal mi prísť dalšiu dávku pichnúť o hodinu aj pol / skor vám ju nedá/ no vyskytol sa cisársky rez, takže som čakala dalšiu pol hodinu.Nevedela som už predýchvať kontrakcie a keď sa váženému pánovi uráčilo tak som mu povedala, že konečne sa mu uráčilo.Vobec ho to netrápilo veď prečo aj.Podal mi ju o 20:00 vraj do 5 min. mi zaberie.Haha mala som pred sebou hodiny a každú minútu som počitala no ani po 10 min sa nič nedialo.Porodná sestra mi hovorila že ma to nemože tak bolieť keď mám epidurálku, tak som jej povedala nech si to ide vyskúšať či simulujem.Mala som tam manžela a poviem Vám ak máte muža, ktorý tam chce ísť svami neváhajte 500 Sk bolo najlepšie investované peniaze čo sa týkalo porodu.On nahánal sestričky aby zohnali anesteziológa.To bolo jedno jednoducho mi nezabrala a malá sa o 40 min narodila.Sestrička mi lahla na brucho lebo som hlavičku vytlačila ale na ostané som už nevládala veď ako prvorodička som začala mať bolesti o 6 ráno a malá sa narodila o 20:40, takže jupí.Vraj hlavička bolí keď ide von, to som počúvala skoro stále no to ma nebolelo len to štípalo a to bolo všetko, nastrihli ma dvakrát.No určite si pýtajte inekciu keď Vás idú zašívať ja som nič nedostala vraj som mala PEDU no tak to Vám poviem to bolo hádam najhoršie z celého porodu.Vnútro nebolelo no keď mi zašívala vonkajšok tak som škrabala o postel hrozné niečo už viem ako to bolí zaživa. 🙂 A keď ste skapatá ako pes tak aby to nestačilo povedia Vám aby ste si tlačili brucho.No tak to je na tom nalepšie.Celý čas som mala jednu ruku na infúzii a nemohla som sa s nou ani zaprieť o postel, tak si ešte lačte na brucho.Manžel to urobil za mna.Naozaj mať niekoho pri sebe je užasné.Počas porodu ma poslali na záchod aby som sa išla vycikať no to bola ďalšia sranda dostala som kontrakcie na chodbe a manžel ma musel držať lebo som padala.Je to naozaj super v tomto neváhajte.No PEDA je možno super pre takú, ktorej to zaberie, ale myslím si že to druhýkrát vyskúšam znovu len si dám vačší pozor kedy čo poviem 😎 A aby som nezabudla vpich ma bolel pri jednej poloche asi 4 mesiace, tak som aspoň vedela kde mám odložených 2500 sk. Keby som vedela že mi nezaberie tak by som si ju ani nedala. Človek sa učí a s epirurálkov vraj trvá porod asi o pol hodinku dlhšie ako bez nej.A vraj je najhoršie že posledné stahy mamičky necítia a nevedia vytlačiť bábo von.Tak ja si ich veľmi dobre pamatám 🙂 A po porode mi nevybrali ani ihlu a ani hadičku zostala som pripojená až do pol 4 ráno kedy prišiel pán anesteziólog zobudil ma a chladnokrvne mi strhol leukoplast z tela, keby tam nebola maminka s bábenkom tak by som ho asi niekam poslala.Nestačilo že ma bolel celý spodok on sa mi postaral aj o chrbát, bol to zlatý cudzinec asi to dám u neho pichnúť znovu 🙂 .Tak Vám želám veľa šťastia a hlavne sa držte nebojete na druhý deň si síce nebudete moct dobre sadnúť no na tetí už ani nebudete vedieť že ste rodili.

kozimura
15. feb 2009

Ahojky! Tak já jsem Epi měla, i když jsem ho nejdřív chtěla, měla jsem pak strach si o něj říct. Tedy od začátku. Neměla jsem strach z porodu, ale z té bolesti, ale to mě přecházelo čím víc se porod blížil. ALe pak jsem byla na prohlídce porodnice, kde jsem chtěla jít rodit(nakonec jsem šla jinam, byl tam stop-stav) a tam zrovna PA říkala, jak tam jedné mamce "kape" epi a že za ty peníze raději měla něco koupit tomu malému. Strašně jsem se zastyděla. KDyž přišel den D (po 11 dnech přenášení se mi porod rozjel sám, ale bylo to na dlouho a hodně bolestivé), nechtěla jsem o Epi ani slyšet. Až se manžel naštval, že už se na mě nemůže dívat, ať se neohlížím na to, co si druzí myslí a nechám si ho dát. Tak řekl sestře, že chceme něco od bolesti. Sestřička přišla s úsměvem, donesla mi ochotně papíry na vyplnění, vše mi vysvětlila a bylo to. Bolesti jsem měla už od soboty 8.3., v neděli brzy ráno jsme měli falešný poplach a nakonec jsem měla pravidelné bolesti od nedělní půlnoci a v pondělí 10.3. jsme měli příjem v 5 ráno v porodnici. Bolesti byly pořád, ale stále jsem se neotvírala a malá nesestupovala. Epi mi napíchovali od 14 do 15. Manžel už si myslel, že tam rodím. POřád se nemohli trefit kanylou do míchy. Doteď mám jizvu, protože se objevila alergie na desinfekci, ale i když mi Epi na bolest nezabral, uvolnil mi porodní cesty a díky tomu malá sestoupila a já mohla konečně v 18.30 porodit. Nebylo to nic příjemného, ale do Epi půjdu i příště.

kam
15. feb 2009

kozimura: a kde jsi rodila?

kozimura
15. feb 2009

V Ostravě na Fifejdách a neměnila bych. Fakt super přístup a úžasná doktorka u porodu

kam
15. feb 2009

no ja se právě rozhoduju kam jít. jsem z Havířova, ale tady rodit nechci.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre