Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

drnda1
27. okt 2007

No vieš, to záleží, aj koľko pôrod trvá.... mne to šlo rýchlo...prvorodičkám to zväčša trvá dlhšie, aj keď aj môj prvý bol dosť rýchly, vtedy ešte bez epi...
No ja som tento raz nebola ani nastrihnutá, čiže ma ani nemuseli zašívať...ale poviem ti, takéto pôrody by som zvládla aj každý druhý rok 😉 ... to sa nedalo porovnať bez epi...

delfi30
27. okt 2007

Drnda, asi je lepší hlásit dopředu, že epi chci že? Aby pak neřekli, že už to třeba nemá cenu ... a kdo ví, do které porodky se vůbec dostanu, když je všude takový nával!

bihan
27. okt 2007

Myslím, že si zase netreba robiť nádeje, že si dáte pichnúť epi a už nebudete cítiť absolútne žiadnu bolesť... reaguje len na kontrakcie maternice, keď príde čas tlačenia, tak budete kontrakcie zase cítiť cítiť (teda ak je epi dobre dávkovaná 😉)ale tá bolesť je trošku iná a hlavne užitočná, aby ste vedeli, čo a kedy treba robiť 😉
Avšak až dovtedy máte pár hodín čas vychutnať si, že vás nič nebolí a pripraviť sa na finále 😀

delfi30
27. okt 2007

Bihan o to právě jde, o ty hodiny před 😉

drnda1
27. okt 2007

ja som si dala dostreknut, lebo anestezi išla na obed, tak som sa bála, aby mi to vydržalo a asi za 20 min. som išla rodit 😉 ... a doky mi povedal, kedže som nič necítila, že nech tlačím ako na velku.... 😀 tak som tlačila asi 6x a bolo... 🙂 ja som necítila finále, akurát mi začal zaberat dopich...

delfi30
27. okt 2007

drnda, doufám, že tak nějak to zvládnu i já 😉

biba12
27. okt 2007

Bihan, ja som zidne kontrakcie necitila ani pocas tlacenia, iba tlaky na konecnik v pravidelnych intervaloch, ale kontrakcie nie. To je rozdiel. Ale aj tak si ju nemozem vynachavalit a nelutujem to.

bihan
27. okt 2007

Biba, tlaky na konečník v pravidelných intervaloch sú asi niečím spôsobené (žeby kontrakciami?) ale neva 😉
Ja by som už tiež bez epiduárlu rodiť nešla 😀

val01
27. okt 2007

ahojte,
bihan uplne s tebou suhlasim 😉
ja som rodila s epi a je strasne velky rozdiel kedy sa dopichava..
mne prvu davku pichli asi o 7.30 a rodit som isla po jedenastej, a bolo to akurat aby som citila tlaky, pomohlo mi to velmi pri kontrakciach ale pri porode som rada,ze som vedela kedy mam tlacit,ze som citila kontrakcie..ked sa maly narodil hned mi anesteziolog dopichol zvysnu davku a nic som necitila,co sa tyka sitia, nemala som ziadne bolesti..
akurat som cakala uz nato aby som bola otvorena na 4 prsty,skor sa totizto nemoze poichnut epi..ale potom som chodila po sale,kym som sa otvorila natolko aby sa zacal porod
bez epi by som rodit nesla, bola som maximalne spokojna...ale jednu vec viem, ze to strasne zalezi aj od anesteziologa,ja som bola spokojna a z porodu vobec nemam ziadnu traumu 🙂

delfi30
27. okt 2007

Val, to si musím zapamatovat, při 4 prstech budu řvát, že ho chci 😀

biba12
27. okt 2007

Iste Bihan, mas pravdu, ze kontrakciami, ja len, ze som tie kontrakcie necitila, iba tie tlaky. Ale mas pravdu.

terkaa
28. okt 2007

kedy treba vybavit epi? komu sa to vyplaca?

putyna
29. okt 2007

epi treba vybavit pred porodom aby stihli vsetko vybavit a musia ti krv vziat na dake testy.ja som epi nemala a bola som spokojna.a ani som ju nechce pocas porodu.a som prvorodicka

sisstin
29. okt 2007

tak mně epi nechtěli dát..takže nevím 😕 ale šlo to teda i bez ní- u mě 😕

yanik
29. okt 2007

Já jsem epi předem nechtěla, až během porodu (vyvolávaného) mi ho nabídli - nebyla jsem ještě otevřená a přitom jsem už měla silné bolestivé kontrakce, vypadalo to na dlouho a tak doktor chtěl, abych si aspoň část porodu odpočinula a pošetřila sílu na finiš. Papíry mi přečetl manžel, podepsala jsem během kontrakcí. Dobře jsem udělala - hodinku jsem měla bolesti snesitelné tak, že jsme si s manželem i vtipky vyprávěli. Měla jsem jen jednu dávku, účinek přešel během hodinky a poslední hodinu jsem si už "vychutnala" zase na plné pecky 😉 Původně mě strašili císařem, ale jsem ráda, že jsem toho našeho obříka zvládla "normálně", i když nakonec za i pomoci epi.

drnda1
29. okt 2007

Delfi - to zvládneš 😉 , len sa neboj a surovo si pýtaj aj dostrek...veď si za to platíš 😉 ...
Biba - presne, iba tlaky na konečník, ako na velkú... 😝
putyna - mne nebrali krv, zobrali prachy a dali podpísať vyplnený dotazník... 😖

putyna
29. okt 2007

drnda no mna ked sa pitala doktorka ze ci chcem tak povedala ze ak chcem mam si dat vziat krv 😖

kuko7
29. okt 2007

babulky ahojte , tak ja stale uvazujem nad epi...sice este je casu dost, ale asi sa k tomu priklonim a nakoniec sa rozhodnem, ze si ju dam pichnut....len dufam, ze mi ju budu moct pichnut 🙂

inak ako dlho pred porodom je treba ist na tu instruktaz a ako dlho je treba poziadat o epi? Dakujem za info 😉

fenrirka
30. okt 2007

ona sa picha do chrbta???

petulienka
30. okt 2007

Caute baby,

fenrirka, hej picha sa to do jedneho miesta na chrbte, no neviem ako sa to presne vola.

A ja mam zasa otazku,, neviete o tom nieco, ci zrdavotne poistovne preplacaju epiduralku?

pocula som ze vraj hej, len nieviem co je na tom pravdy.
Tak sa pytam, ci nemate s tym skusenost???

miklan
30. okt 2007

Ahojky,píšu příspěvek k epidurální analgesii,protože s ní nemám dobrou zkušenost,ráda se o ní podělím.Velkou nevýhodou,na kterou tě nikdo nepřipraví je,že díky té analgesii necítíš bolest,pouze tlak a tím pádem nemůžeš dobře spolupracovat při tlačení.Porod probíhal celkem dobře,bez komplikací,ale ve finále,kdy jsem měla vydat nejvíce snažení to vůbec nešlo,děkuji celému týmu lékařů,že se malého podařilo vytáhnout včas,mohlo to dopadnout dost špatně,dodnes si vyčítám,že jsem si ji dala zavést!!!Je to nepřirozený zásah do přírody a určitě si to rozmyslete,já už bych tuto cestu určitě nezvolila,dá se to zvládnout i bez toho,přeji rychlé porody a zdravá miminka Anděla

tinni
30. okt 2007

miklan, ja som zase mala s EPI opacnu skusenost, keby mi ju nedali, bolest by ma tak vycerapala, ze by som malicku nevladala vytlacit... ja som odpadavala po prvej pol hodine bolesti, trpli mi rujy aj nohy a mala som cierne pred ocami 😝 s tlacenim som nemala problem, mala bola na tri zatlacenia vonku... cely porod trval 4 hodinky

bramburka
31. okt 2007

Miklan, v krči ti jí cca hodinu před porodem vypnou, takže na to tlačení jdeš bez ní... záleží, jestli u tebe opravdu CELOU DOBU PORODU ten anesteziolog sedel a reguloval ji, oni na to nekdy kaslou, a pak to takhle dopadne...

bihan
31. okt 2007

Ja som tiež nemala problém s tlačením, presne som cítila, čo bolo treba a epi mi vypli cca polhodinu po pôrode 😉

putyna
31. okt 2007

miklan ja zase s tebou suhlasim ja som si ju sice nedala ale keby ze si ju dam tak urcite neviem kedy mam tlacit hmm

hmmm baby a aj tak nemozte vediet ako by vas to bolo bolelo bez nej ked ste si ju dali pichnut

ja si tiez myslim ze prirozeny porod bez vsetkeho je najzdravsi ved aj davno ked este nebola epi tak rodili normalne bez nej no nie???a vydrzali to tak neviem preco by ste vy nevydrzali

bihan
31. okt 2007

Sorry, Putyna, ale niektoré maminy majú viac bolestivé kontrakcie, niektoré menej.. Ja som bola otvorená len na 4 cm, keď mi zaviedli epi a žiadna relaxačná metóda mi už nezaberala - ani dýchanie, ani hopkanie na balóne, ani teplá sprcha, aby som necítila asi tak 10x silnejšiu bolesť ako pri mojej neskutočne bolestivej MS (vždy som ju strávila nadopovaná nejakými liekmi, lebo inak by som nebola schopná vyliezť z postele). V tom momente som sa modlila, aby to už všetko prestalo, aby už jednoducho žiadna kontrakcia neprišla, pretože som toho mala dosť a to som bola len na začiatku pôrodu...
Tak nech mi nikto nevykladá, že prirodzený pôrod je najlepší, pretože keby som to nechala na prirodzený pôrod, bola by som vyčerpaná od bolesti, kým by som mala tlačiť a hlavne keby to išlo "prirodzene", tak tu možno dnes nie som ani ja ani moje maličká, pretože ani kliešte nie sú v tomto prípade prirodzené a pri pôrode ich museli použiť... Vďaka lekárom za to, že nemusím dnes rodiť ako moja mama alebo stará mama 😵
A hlavne prečo by som mala vydržať bolesť, keď nemusím?

deni.ha
31. okt 2007

Já jsem si ho dala taky píchnout, a vůbec toho nelituji. S nadsázkou můžu říct, že to byl "nejlepší zážitek " z porodu. Už jsem to nemohla vydržet a to mi fakt pomohlo, tak na 99% od bolesti. Jak jsem měla rodit, tak mi píchli oxytocin, takže jsem stahy při samotném tlačení cítila.Narodil se mi krásný, zdravý chlapeček. Taky jsem toho názoru , že proč se trápit, když nemusím. Doporučuji. 🙂

putyna
31. okt 2007

bihan a si myslis ze ja pri ms nemam bolesti ja az umieram a pri porode to bolo tiez horsie a nedala som si ju a zijem a to mam len 20 cize dokonca vraj mladsie baby maju vraj horsi porod

bihan
31. okt 2007

"nedala som si ju a žijem" pre mňa fakt nie je argument na to, aby som podstupovala ZBYTOČNÚ bolesť.. a nechápem, čo to má spoločné s vekom - ja mám 25 a doteraz som sa nestretla s tým, aby niekto tvrdil, že pôrod 20 a 30 ročnej ženy bol odlišný.. teda možno jedine v tom, že tá 20-ročná je zrejme v lepšej forme, ale ani to ani z ďaleka nie je pravidlo...
A hlavne sa mi strašne páči tá tvoja veta o tom, že epi si si nedala, ale keby si si ju dala, tak určite nevieš, kedy máš tlačiť... Kritizuješ niečo, o čom nemáš ani poňatia...
Hlavne ak žena necíti tlaky pri samotnom pôrode, tak je to príliš vysokou dávkou, teda skôr výnimka, nie pravidlo.

drnda1
31. okt 2007

Ja mám teda už tri deti, ale môžem povedať, že dnes už by som nešla inak rodiť než s EPI...
Prvú dcéru som rodila v 18 rokoch (pred 15 rokmi), keď táto možnosť u nás známa nejako nebola...ja mám pôrody celkom rýchle, ale tak ma museli zašívať, že som si skoro týždeň nevedela sadnúť.
Po 3,5 roka na to som rodila syna, tak isto ešte bez EPI...ktorý mal skoro 4 kg a ja predpôrodnú váhu 43 kg!!!, tak si asi viete predstaviť, čo to so mnou robilo...myslela som, že poslednú polhodinu zoškrabem steny...! Netvrdím, že sa to nedá vydržať, ale načo, keď sa netreba trápiť.
Poslednú dcéru som rodila pred 8 mesiacmi ( v Ružinove) , tentoraz s EPI... bohu vďaka 🙂 a narodila sa krásne, bez bolestí a vôbec si nemyslím, že by som nespolupracovala...narodila sa bez toho, že by ma museli nastrihnúť, že by som sa natrhla, čiže som bola aj úplne bez šitia...a to som mala tie len východziu váhu pred pôrodom 47 kg a malá nebola nejaká mini - mala 3,20 kg...
Takže, ak sa neurazíte, mám 3 detičky, mala som možnosť rodiť S aj BEZ...a teda môžem porovnávať...a je to neporovnateľné 😉 . Nemyslím si, že je to proti prírode, práve v prírode kedysi zomieralo XY detičiek kvoli veľkým neznesiteľným bolestiam, či vykrvácaniu...
To by sme nemohli mať lieky, operácie, plastiky...všetko je proti prírode.
Sú ženy, ktoré idu normálne rodiť a nevytlačia to dieťa, až musia prejsť na cisársky...sú ženy, čo nespolupracujú v žiadnom okamihu...to všetko je tak individuálne a aj my všetky sme strašne individuálne...
&Ale radšej si to takto ,,poistiť,, než potom trpieť a plakať nad obrovskými bolesťami a nevládať malinké vytlačiť.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre