Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

selavi
15. jún 2009

Tak ja som rodila dvakrát a vždy s epiduralom, ani nápad rodiť bez neho 🙂 . To že chcem epidural som nahlásila až keď som prišla na pôrod a žiadny odber krvi mi nerobili. /teda o tom ani neviem/. u nás sa platilo 1000 Sk. Pôrod prebiehal v pohode a nedám naňho dopustiť. V oboch prípadoch mi zabral ukážkovo.

susik77
15. jún 2009

Ahojte. Co sa tyka odberu krvi pred epi, tak mne ju robili asi polhod. pred tym ako mi epi aplikovali. Bolo to v noci z nedele na pondelok-asi to stihli vysetrit 🙂 Ale bola som v jednej z najvacsich porodnic v CR 😉

katka1981
15. jún 2009

Ahojte, ja som rodila 4.6. s epiduralkou, zabrala uzasne, porod bol krasny, dokonca sme sa s muzom aj smiali, cize epiduralka robi zazraky (mne urcite pomohla).

arizona
25. jún 2009

ak pôrod, jedine s epi 😉 moje bolesti však trvali 10 hodín, kým som dospela do štádia, že mi je už môžu pichnúť 😠 potom som sa tiež smiala a bavila s manželom, chodila som úplne v pohode, proste super. tých 10 hodín bez epi bolo fakt krutých... záver - cisársky s epi 😅

lenka0
26. jún 2009

Arizona v akej dobe kontrakcii ti mozu pichnut EPID.az ked si otvorena alebo podla coho t 😝 h je bolestivi ci nie?

arizona
26. jún 2009

leni, ak si správne pamätám, tak epi sa pichá, keď je mamina otvorená medzi 4 cm - 7 cm. mne trvalo 10 hodín, kým som sa dopracovala k 4 cm a pri tom som aj ostala 😅

kukenzi
26. jún 2009

epiduralka je uzasna vec, pri dlhotrvajucom porode odporucam... naozaj sa da s nou rodit s usmevom, ak zaberie. ak je porod kratky, tak sa to da zvladnut aj bez... hoci v tom momente je to na nevydrzanie, o par dni si na bolest uz ani nespomeniete

kukenzi
26. jún 2009

co nam vraveli na prednaske tak u prvorodiciek sa epi picha pri 4-5cm, u druho- a viacrodiciek pri 2-3cm

arizona
26. jún 2009

po 7 cm už ale nepichnú...

lenka0
27. jún 2009

fuha tak dufam,ze mi porod zbehne rychlo a nie velmi bolestivo ☹ takze pokial mi pichnu tak sa mozno kusok potrapim. 😒 a dufam,ze mi zaberie,lebo som pocula ze nie kazdemu dobre urobi 😠 o necely mesiac nas to caka tak sa vam potom pochvalim,alebo zaplacem 😀 ARIZONA dalo sa to vydrzat tych 10h trapenia

pospecka
27. jún 2009

Ahojte, nechce se mi zakládat nový téma, stejně by mi ho adminy zamkly a poslaly mě sem 😀 , tak se ptám rovnou tady:
VE KTERÉ PORODNICI JSTE RODILY A PLATILY JSTE ZA EPIDURÁL A POKUD ANO, TAK KOLIK?

susik77
27. jún 2009

Praha-Podoli-neplatila som nic.ponukaju to kazdemu, myslim...

katka1981
27. jún 2009

arizona, klobuk dole, ja som bola bez epi 30 minut a ozaj dakujem Bohu zato kazdy den, ze nie dlhsie. To bolo na zaciatku co mi pichli oxytocin, 10 hodin by ma urcite zabilo.

katka1981
27. jún 2009

Mna napichli, ked som este kontrakcie necitila (zaviedli mi kanilu) to som bola otvorena na 2-3 cm neviem presne a 30 minut po zavedeni infuzie z oxytocinom uz som bola asi dostatocne otvorena dali mi tu davku. A neviem si vynachvalit.

Kuki, ked som sa tak rychlo otvarala, tak sa bojim ze by mi asi epi pri druhom porode nestihli dat. Ale to vdaka oxytocinu, lebo ked mi ho stopli, tak vzdy kontrakcie presli. Budem musiet hodit rec s doktorom. Kuki je normalne ze som urevana? Som sa ospravedlnovala psovi, aka som k nemu hnusna, chudacik, boze ved on za nic nemoze a ja som k nemu hnusna a vinim ho z toho, ze mam z neho nervy a potom mala koliky...dufam, ze je to v 600nedeli normalne inak mi zas blbne stitna zlaza a to by bolo horsie.

lenka0
27. jún 2009

katka moja kamoska je tiez v sestoned.a tiez si rada poplace ☹ ,takze si myslim ze je to normalne 😅 aj ja sa rozpravam s mojimi 2 milacikmi aj sa s nimi hadam a som sice tehotna,ale je to podla mna normalka.Si unavena a hormony stebou tiez lomcuju.To je moj nazor neboj bude lepsie 😀 aj mna to caka 😝

deborah1
28. jún 2009

Ahojte baby,neviete mi povedať,či sa epidurálka môže dať pri skolióze? 😕 🙄 Vďaka

sofia27
28. jún 2009

deborah, myslim ze moze, ja som mala epi a mam skoliozu, anesteziolog mi pri vysetreni len pohmatal chrbticu a povedal ze moze byt. inak epiduralku velmi odporucam - citila som bolest len poslednu polhodinu pred samotnym porodom, celkovo to malo velmi dobry priebeh. 🙂

petrolejka
28. jún 2009

Pospecka, rodila jsem u Apolináře a za epidural neplatila.
Jsem vyznavač zlaté střední cesty, ale myslím, že zrovna u mě epidural po dvou dnech bolestí pomohl, abych nepadla vysílením a neskončilo to císařem. Díky za něj. Když to někdo zvládá bez něj, proč ne ... ovšem zrovna před týdnem rodili naši známí a rodička je velkým zastáncem přirozeného porodu, ještě podporovaná PA z kurzu, že žádnou chemii. Rodila 17 hodin ve velkých bolestech (prvorodička), muž si přál, aby si dala dát nějaké pomocné prostředky, jak jí doktoři vzhledem k vývoji porodu nabízeli. Ona nechtěla, podporována svou PA, že porodí přirozeně, takže odmítla i epidural, aby si ulevila ... výsledkem je, že jí došly síly přesně v druhé době porodní, začala se zavírat a malá uvízla v porodních cestách. Okamžitě císař, malá ovšem zaklíněná, nešla tam ani ven, prostě 15 minut na tom byla velmi bledě, nakonec jí zachránili život (podotýkám, že podle všeho do toho okamžiku naprosto zdravé miminko), ale díky průběhu porodu a vysílení rodičky svůj životní start zahíjila na JIPce a dote'd doktoři nedokážou říct, nakolik oněch 15 minut špatného stavu (nevím zda byla zcela bez kyslíku, to snad ne) ovlivní její další život a zatím rodiče připravují na pravděpodobnější variantu, že bude postižená. A vedení porodnice se chce dokonce soudit s tou "přirozenou" PA, že tam takhle svým nátlakem ovlivnila již více rodiček a skončilo to rizikovými porody. prostě všeho s mírou a rozumem.
Já po své minulé zkušenosti vím, že se navzdory svému optimistickému přístupu a psychické přípravě na celou "akci" otvírám velice pomalu a bolesti (křížové hlavně) mám neodbytné, takže při vstupu na příjem budu křičet, ať mi epi píchnou klidně ze všech světových stran, protože hlavně chci, abych byla aspoň trochu v pohodě (kachlíky v jejich koupelně už mám po těch hodinách úpění prohlídnutý dobře, to si ráda nechám ujít) a mimi neohrozila svým odvážným přístupem. nejde totiž o nic míň než život a zdraví mého dítěte. 😉

miluska.h
28. jún 2009

petrolejka, uplne s tebou suhlasim, niekedy je naozaj lepsie nech si rodicka da poradit od lekarov. Keby to urobila Tvoja znama, nemuselo sa to takto hrozne skoncit... v dnesnej dobe je rodenie "prirodzene" bez akychkolvek zasahov "v mode", nemusi to vsak zial vzdy skoncit dobre... ☹

pospecka
28. jún 2009

petrolejka: díky za odpověď. Teda to je fakt síla ta tvá známá. Já se s takovýma lidma nepřu, když jsou tak "chytří", tak ať si to dělají jak chcou, ale takový to hrdinství a "odboj" proti doktorům a lékům mi připadne naprosto zcestnej a jak píše miluska.h "je to v módě". Ano, je to můj porod a měl by probíhat podle mých "představ", ale když má někdo větší zkušenosti, tak si přece ráda nechám poradit. Někteří doktoři možná provádí věci, který by se "nemuseli", někde prý dělají nástřih všem atd., ale můj osobní názor je, já jdu rodit "poprvé, podruhé, potřetí" a oni rodí několikrát denně, několik dní v týdnu, tak o tom ví víc než já. Hrát si tam na chytrou, protože "jedna paní povídala" a "na internetu psali ...", to bych se hambou propadla.
Snažím se sehnat si informace, ať vím co se může dít, co mi můžou nabídnout, co mi může pomoct, co to může mít naopak za negativní důsledek, ale spíš proto, abych věděla co se děje a proč se to děje a kdyby se mi opravdu něco nezdálo, tak mohla říct, ne děkuji a věděla proč to říkám, ale takový "hrdinství", kterým bych miminko ohrozila nebo mu jeho cestu na svět neusnadnila, si vůbec nedovedu představit.
Líbí se mi, jak spousta rodiček nechce klistýr a nechce nástřih, nechce epidurál a já nevím co všechno nechce a když se človek snaží zjistit proč, tak je to, "prostě proto". Já udělám cokoliv co bude v mých silách a možnostech co pomůže mýmu miminku na svět a jeho cestu mu usnadní a donedávna jsem si myslela, že každá máma.
p.s.kde se ta fáma o placení epidurálu vzala??? zatím jsem žádnou platící rodičku nenašla. 😕

beju
28. jún 2009

pospecka - u nás na Slovensku sa za epi platí všade (neviem, či rovnako) - berie sa to ako služba nadštandard - stojí tuším okolo 2 500,-Sk (nespomeniem si teraz, koľko som platila v EUR)

Inak súhlasím s tvojim príspevkom. Tiež som minule postrehla také fórum, že "za dehonestáciu rodiaciach žien klystírom" - som myslela, že zle vidím. Ja mám pred sebou o pár dní svoj 1 pôrod, ale určite by ma nenapadlo protestovať v týchto veciach (ovšem ak nebudem mať taký turbo pôrod, že tú očistu zo spodu už nebude času urobiť). Viem, že na pôrodnej sále to sestričky a pôrodné asistentky neberú ako tragédiu, ale nikomu to určite príjemné nie je. Ani mne nie - v neposledom rade.

Som rada, že v tejto téme maminy píšu o pozitívnych skúsenostiach s epi - dúfam, že aj ja budem môcť onedloho prispieť s podobnou skúsenosťou.

Tej kočky, čo rodila v tej pražskej pôrodnici úprimne ľutujem - môže sa tej chytrej pôrodnej asistetke poďakovať za vskutku "nezabudnuteľný" zážitok z pôrodu.

koniarova
28. jún 2009

Mňa čaká v januári pôrod druhého mimina.Už teraz uvažujem, či si EPI dať alebo nie. Prvé bábo som rodila s EPI.Pôrodné bolesti začali prebiehať normálne, po príchode do pôrodnice som dostala EPI. Bol to nádherný pocit.Nič ma nebolelo, mohla som normálne fungovať a tešiť sa na pôrod.Ten aj prišiel a bolo to neskutočné.Len škoda, že z tej negatívnej stránky.Malého som nemohla vytlačiť, zakliesnil sa v pôrodných cestách a pôrod skončil ako kliešťový.Šitie, pomaly od chrbta po stehno.Doteraz a to je skoro dva roky po pôrode mám problémy so sexom aj stolicou.Malý musel byť resuscitovaný a skončil na tri dni na JIS.Našťastie všetko dobre dopadlo a nič mu nie je, je to spokojné a šikovné dieťa.A prečo to sem vlastne píšem?Oficiálny záver z môjho úžasného pôrodu:kliešťový pôrod v dôsledku použitia EPI.U niektorých žien, ja som nanešťastie bola jeden z tých prípadov, vyvolá EPI extrémne utlmenie u bábätka a to stráca dravosť a chuť sa dostať von z bruška.Neviem, ako sa rozhodnúť pri druhom pôrode.Som typ, čo sa extrémne bojí bolesti, tak EPI znova zvažujem, len sa bojím, aby nenastala rovnaká situácia ako pri prvom.Nechcela som nikoho vystarašiť, EPI je aj tak podľa mňa úžasná vec, ale aj v odbornej lietatúre sa píše, že väčšina kliešťových pôrodov, je spôsobená práve EPI.

petrolejka
29. jún 2009

Koniarova, Uff, to je teda pech a muselo to být hrozný. Rizika jsou u všeho, blbý je, že člověk fakt nemůže tušit, jak na to zareaguje zrovna jeho tělo. 😔

zuzanka111
29. jún 2009

Koniarová,

z Tvojho priebehu usudzujem jeden záver.

Nezanevrela by som na PEDA. To, čo sa stalo Tebe, je chyba anesteziologa/tímu lekárov. PEDA Ti bola podaná V NESPRÁVNY ČAS.
Viac by som sa spoliehala pri podávaní PEDA na veľké nemocnice. PEDA je veľmi úzko špecializovaný výkon, ktorý aplikujú iba dvojatestovaní anesteziológovia s dlhoročnou praxou. Vo veľkých nemocniciach sú na to určení lekári, ktorí to robia niekoľkokrát denne a sú vždy včas pripravení. Tým sa nesmierne minimalizuje riziko: málo skúseného anesteziológa, anesteziológa, ktorý musí pribehnúť z iných oddelení, lebo je niekde pri operáciách a podobne.
Veľké nemocnice majú anesteziológa zvlášť pre gyndu.

Takže hlavu hore. 🙂

ferinka
29. jún 2009

Mě naopak EPI pomohla se pořádně otevřít,sem se na několik hodin zastavila na 4 cm a po píchnutí a mém uvolnění z bolestí jsem se během chvilky otevřela a malý byl venku 😉

arizona
29. jún 2009

lenka, tých 10 hodín bol des, ale čo som mohla robiť... len som sa dušovala, že ďalšie bábo nebude a ak bude, tak jedine cisárskym 😉 viem, že pred pár rokmi sa rodilo bez epi a ženy prežili, ale... nemusím si odskúšať všetko na vlastnej koži 😀

lenka0
29. jún 2009

ARIZONKA prajem ti aby si pri druhom mala lahucky porod a aby trval najviac hodku 😀 ja by som tiez taky chcela 😀 tak uvidime

heliik
8. júl 2009

Ahoj holky, tak já musím hrdě říct, že jsem epidurálku neměla, a i bez ní, se to dá zvládnout.. Sice to jsou fakt bolesti, ale takhle víte, že aspoň budete 2den fit.. Moje kamarádka rodila s epi a druhej den totální bolest hlavy,až z toho i zvracela a o kluka se jí museli postarat sestřičky, protože to fakt nezvládla..

Po pravdě se mě ani neptali, jestli ji chci a porodní přání (plán) jsem neměla. Ale akonec, mi to fakt neva.. A když si to i shrnu všechno dohromady, tak jsem vážně ráda, že mi ji nedali..

lea79
8. júl 2009

ja som naopak rada, že mi ju stihli pichnúť, bez nej by som to nezvládla ....na druhý deň som žiadne bolesti hlavy nemala

katka008
14. júl 2009

caute, ja som rodila v marci a epidural som mala dopredu zaplateny. A nemozem si to vynachvalit, ked som videla vedla mna prechadzat sa po chodbe 2 mamicky v kontrakciach bez epi, tak mi z toho bolo do placu. Mali najvacsie bolesti a kricali tam niekolko hodin. Ja som nic necitila = teda ziadnu bolest, len ze su tam nejake vztahy v brusku uplne jemne, pocuvala som asi hodinku i-pod a ked som zacala citit ze uz to ide, sla som si odrodit a za 15 min bol malinky na svete. A to som strasny bojko, a najviac som sa bala porodu. a dopadlo to super 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre