Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

zuzi118
24. nov 2010

zaujimali by ma skusenosti mamiciek, ktore rodili s epi, ale pocas porodu sa rozhodlo, ze pojdu cisarskym. Ako to prebiehalo? Dopichli vam nejaku silnejsiu davku? Aky bol samotny cisarsky - citili ste nieco? A co zotavenie po porode? Kedy ste zacali chodit, kedy ste dostali prvy krat babo na kojenie?

mirka285
24. nov 2010

@zuzi118 ja som tak rodila...ked rozhodli,ze mi spravia cisarak iba mi dopichli tu epi do takeho mnozstva aby som nic necitila....po porode na druhy den sa ma uz snazili postavit,pomaly to islo a kazdy den to bolo lepsie...druhy den po porode som uz zvladla ist sama za zachod...dieta mi doniesli tiez ukazat az na druhy den,nakolko som rodila v noci....po tyzdni som sa uz citila celkom dobre,ale ten prvy tyzden bol fakt tazky ☹ a ak ti mam povedat pravdu,babo na kojenie sa mi neunuvali nosit,rodila som na Kramaroch....mala som malu az potom ked som bola uz na normalnej izbe...po cisarskom najprv lezis na reske,a kedze som rodila v lete ked bolo vela rodiciek,lezala som na reske o den dlhsie kedze ma nemali kam premiestnit...

zuzi118
24. nov 2010

@mirka285 dakujem za skusenost.. co je reska?

mirka285
24. nov 2010

@zuzi118 reska je pooperacne oddelenie,lezi sa tam 24 hodin....

anetaa
26. nov 2010

My sme mali porod s epiduralkou uplne uzasny ! Isli sme rano do poradne a tam doktor zahlasil, ze som uz na 3 prsty otvorena - ja som ale ziadne bolesti nemala, len mi tvrdlo brusko, aj dost casto, ale akosi som to neriesila. Pri vysetreni mi odisla zatka a povedal mi, ze dnes ideme na to. Na sale som sedela v kresle od 14:00, s manzelom a s por.asistentkou, pripravena, cakala som na svojho doktora. Ten prisiel asi o 15:00, pustil mi plod.vodu a to sa uz potom rychlejsie rozbehlo. Bolesti som ale stale nemala, len jemne-ako pri menstruacii-uplna pohoda. Ked som bola na 5 cm, tak mi pichli EDU, zaucinkovala paradne -na pravej strane som necitila vobec bolest, na lavej strane pri kontrakcii len jemne, a to som bola aj rada-aspon som vedela, kedy mi kontrakcie prichadzaju. Cely porod sme mali na sale srandu, bolo velmi prijemne, pritmie, len ja, moj manzel, pan doktor a pani por.asistenka. Ked uz prisiel cas, nabehol aj ostatny personal, na polohovatelne kreslo mi namontovali rucky na drzanie a na zapretie noh a mala vysla na takych 5 zatlaceni. Pliecka isli tazsie von, tak ma nakoniec museli aj nastrihnut(inac robil doktor vsetko pre to aby nemusel). Vsetko ale bez bolesti! Tak ostali len slzy radosti 🙂.

gabika17042010
26. nov 2010

Ja som sa na epiduralku tiez tesila, no mala som smolu ze mam zrejme v dolnej casti chrbta skoliozu, takze sa hadicka stocila a mne to zabralo len na pol brucha. To cloveka fakt strasne stve ked na pol brucha nic neciti a rozmysla ake by to bolo super keby to posobilo celkovo 😖 Takze som si porod "uzila" totalne (2x oxytocin + prepichovanie obalov)

nicky655
26. nov 2010

ahojte
mozem sa spytat, ktore ste mali epiduralku:
jedna baba tu pisala o negativach: ze vraj nemozete chodit pocas porodu, a spominala aj cievkovanie.
ako to teda vlastne je?

lebo tieto negativa mi skor pripominaju spinalnu analgezu- kde necitite ani nohy.

dakuejm

kasperka1983
26. nov 2010

nicky655 , ja som rodila s epi, ležala som celý čas ako mi to pichli, ale nič necítiš, žiadne kontrakcie a aspoň máš silu na záver 😉
Mna doktor chcel cievkovať ale ma pustil na WC a ešte aj sa trošku poprechádzat po chodbe 🙂
Taká je moja skúsenosť, epidurál si dám určite aj pri druhom porode, prečo sa trápiť ked si to človek može zjednodušiť 😀

shaula
26. nov 2010

@nicky655 Epi jsem měla a chodit jsem mohla naprosto normálně. Já tedy většinu času sice musela ležet, ale kvůli tomu, že jsem byla stále napojená na monitor (dvojčata), ne kvůli epi. Pouštěli mě cca co hodinu se projít a zajít si na WC. Necévkovali mě (tedy možná 1x po samotném porodu, to si už přesně nepamatuji, ale rozhodně ne před ním).

jajka0211
27. nov 2010

a co je pravdy na tom, ze deti narodene s epi nechcu spinkat? je to len vymysel?

novan
27. nov 2010

Ahoj baby. Tiež by som chcela epi pri pôrode ale môj dr povedal, že nič vopred neplánujme, že možno sa to zvrtne tak rýchlo že ho ani potrebovať nebudem (no bodaj by), ale keby že nie tak teda dobre bude o tom vedieť, ale i tak dodal, že to nie je vždy taká výhra, tak neviem čo si mám o tom myslieť.. Nepýtala som sa ho ale, že fakt sa pichá iba vtedy ked si otvorená na 4 prsty? počula som, tak neviem. Vraj ani skôr ani neskôr ho nepichnú, a čo ked prídem do nemocky trocha neskôr to mi ho nebudú chcieť pichnúť?! A na koľko vlastne musí byť žena otvorená aby už mohla tlačiť, cca na 10prstov či koľko?

katren
27. nov 2010

@jajka0211 ja som mala epi a mala mi spi bez problemov....v porodnici sa mi budlia 2X za noc a odkedy sme prisli domov, spi celu noc....ani jest nepotrebuje 😀
v noci som odsavala a schovavala do mrazaka MM

katren
27. nov 2010

@nicky655 ja som chodit pri porode mohla, ved to mas nalepane na chrbte, tak preco by si mala stale len lezat???a cievkuje sa pokial viem, po porode. sestricky na mna velmi tlacili, aby som sa vycikala a ked som si pustila sprchu, nejako to na mna doslo 😉

katren
27. nov 2010

@novan mna pichali ked som bola na tri prsty. a ked sa rozbehne porod, tak ti to uz nepichnu, naco 😅 uz by ti nestihol zabrat a usetris 🙂

Kocky a dufam, ze viete, ze musite mat este pred porodom konzultaciu u anesteziologa. Mne este robili vysetrenie na zrazanlivost krvi, lebo to sa nerobi bezne....

babulina
27. nov 2010

@novan - na prednaske nam hovorili ze na 3 az 5 cm treba byt otvorena aby mohli pichnut epi, ak uz prides naviac alebo sa z nejako dovodu nestihne dostavit anesteziolog tak smola, epi sa nekona
a ano rodi sa vacsinou pri 10cm 😉

alexandrah
27. nov 2010

to s tym spanim je blbost, moj syn bol najspavejsie babo v porodnici ...

babulina
27. nov 2010

@jajka0211 - moja skusenost - prva dcera bola rodena bez epi a bola a doteraz je nespavec, a syn s epi a spinkal by furt, takze asi skorej sa priklanam k tomu ze to je blbost 😀

novan
27. nov 2010

A baby ešte jedna otázka: čo je to "cievkovanie"? čítam tu o tom ale neviem čo to je?
A ešte: ked odtečie plodovka tak vtedy už som otvorená? ale nakoľko cca? alebo lepšie povedané (síce viem, že to je u každej ženy individuálne ale) koľko asi po odtečení plodovej vody trvá kým sa otvorím asi tak na 3cm? a do tých cca 3cm je to ešte taká v pohode bolesť? kedy prichádzajú tie najväčšie bolesti? Jednoducho povedané, pýtam sa preto lebo dajme tomu, že mi odtečie plodovka doma a preto ma zaujíma za akú dobu cca sa otvorím na tie 3cm (aby som stihla epi) že či sa mám okamžite po odtečení chytiť a utekať do nemocky alebo sa stihnem ešte v kľude osprchovať atd a potom prísť do nemocky, len aby už potom nebolo neskoro na pichnutie epi :( Je to možno blbá otázka ale hovorím spýtam sa a budem rada ak poradíte 🙂 vopred dakujem 🙂

maxi.smile
27. nov 2010

@novan Ahoj, já bych řekla, že ,,cievkovanie" - cévkování, je laicky řečeno..že Ti pomůžou se vyčůrat..hadičkou...k té plodové vodě...tak já byla otevřená na 3 při příjezdu do porodnice...a vodu mi píchly až tam...sama mi nepraskla...ale ono to fakt nejde říct...každý to má jinak ..já se otevřela hodně rychle, pomohl asi i klystýr..., pak jsem se otevřela ještě víc, pak píchly tu plodovku a pak mi píchli epidurál...absolutně píchnutí bylo bezbolestné..nejdřív místo umrtví klasickým píchnutím injekce, nic hrozného...já osobně bych řekla, že kontrakce tak hrozné nebyly, teda aspoň moje..ale já třeba neměla vůbec chuť ještě lézt do vany, sprchovat se apod....jen jsem potřebovala chodit a při kontrakci stát a dýchat...a zase chodit..a ještě do toho, abych lezla do vany 🙂 Ale každý do fakt může mít různé..mě epidurál pomohl se otevřít..někomu zpomalí a utiší kontrakce a zpomalí otevírání....asi jsem Ti moc nepomohla, ale věř,že porod je úžasná chvíle a už se těším na repete 😎 ...a to jsem byla posraná strachy..nic hrozného to není...naopak...až to přijde, strach půjde stranou...je to tak krásně přirozené, až mě to samotnou překvapilo..

alexandrah
28. nov 2010

@novan - ak ti odtecie plodovka, utekaj okamzite do nemocnice ... a nemusis byt vobec este otvorena, a mozes aj na viac ... to s tym velmi nesuvisi ... ja som bola otvorena na 3 cm, a plodovku mi museli prepichovat, nakolko neodtiekla (vobec to necitis ...), sprchu mas povinnu aj v porodnici, tak nemusis doma ... no a ja som mala sialene bolesti, kontrakcie uz hodiny pred tym, co som bola otvorena na 3 cm, to som bola az od cca 2 po obede, kontrakcie po cca 6 minutach od 04 rano, po 2-1 minute od 7 rano ... takze ani to, ze kym neni si na 3 cm, tak pohodicka ...ked sa neotvaras, tiez pomozu, ale ked sa otvaras, uz by to malo fakt ze ist ...

lekari na prednaske vraveli, ze su 3 veci, co mas utekat do porodnice - ked tecie plodovka, ked krvacas, a ked mas kontrakcie (ja som mala inak nepravidelne, az do porodu, raz po minute, potom po pol, a tak ...).

hm hm, a maxi smile, porod je u kazdeho iny, ja mam z neho hrozu, moj bol strasny, mala som vyse 10 hodin kontrakcie po minute, a menej, predtym 4 hodiny po 6 minutach, syn musel von cez vakuovy extraktor, cize faza tlacenia, trvala 2 hodiny, cela porodnica pri mne, ja uz temer v bezvedomi ... epi uz neucinkovala ... prajem ti, aby si mala zase taky super porod, ale nic hrozneho to neni ... no ako pre koho, u mna vraveli, ze taky strasny este nevideli ... ma chodili vsetci lekari pozerat na novorodenecke, ze to nebola ziadna sranda ...na druhy radsej nemyslim, clovek, ked to na neho dojde, to chce mat rychlo za sebou, ja som vtedy vobec nemyslela na syna, alebo tak, ale nech uz to preboha skonci ...

no nechcem strasit ostatne, moj syn mal pupocnik okolo krku, preto nezostupoval dole, tak to sa stat nemusi, len ked dakto napise, ze to neni nic strasne, citim sa dost blbo ... snad moj druhy porod bude viac v pohode!!! 😀 😀

meo
28. nov 2010

Ahojky, mě epidurál nepíchli, protože jsem přijela do porodnice otevřená na 8cm, tak řekli, že už to nestihnou. Nakonec jsem byla ráda, protože od známých vím, že to někoho dost bolí a samozřejmě jsou tam rizika pro matku, proto se podepisuje souhlas. Samotný porod nebyl tak strašný, byly horší spíš ty kontrakce před tím. Původně jsem epidurál chtěla, no ale se nějak nepovedlo a malá se už drala ven.

alexandrah
30. nov 2010

si to mala super, ze to slo tak rychlo, ti zavidim!!! 😀 😀 a ja neviem, akoze boli zavadzanie epiduralu?? to ani necitis, pri tych kontrakciach, akoze vobec vobec, ani pichnutie, proste nic, tesis sa, ze ti ju konecne pichnu!!

shaula
30. nov 2010

@alexandrah To zavádění bolí asi jak koho, u mě to byl horor. Záleží to na více faktorech (stav páteře, práh bolesti, šikovnost anesteziologa...), takže někdo to ani necítí, a někdo leze po zdi. 😝

alexandrah
1. dec 2010

@shaula - ahoj, aha, no citila som to, ale kedze som mala kontrakcie po pol minute, tak som na tu analgeziu cakala jak na spasenie, tak by som zvladla hocico, s predstavou, ze sa tie kontrakcie coskoro zmiernia ... mna teda sialene boleli tie kontrakcie, uz dobrych 10 hodin, nakolko som sa neotvarala, a teda mi epi nepichali, tak po tom, co som uz od bolesti prekusla skoro aj zelezo na posteli som tu epi "s radostou" vydrzala ... teba viac bolelo to zavadzanie, ako kontrakcie? inak je pravda, ze ta aneszeziologicka bola asi sikulka, ale po hodine a pol mi to vyprchalo, a druha epi, ked som uz akoze echt rodila mi nezabrala vobec ale vobec, tak to bolo strasne .....neviem, ci tu druhu pichaju slabsiu, alebo ako ... a aj tak mi museli davat 2 krat oxytocin, takze aj to mi zvysilo bolesti riadne ... no nerada na to spominam, ten druhy nejak snad rychlo prezijem, a uz sa na take daco asi nikdy nedam ....len nech sa mi zdrava dcerka narodi!!! 🙂 jejo, ty mas dvojicky?? ako si to preboha zvladla?? 😲

nicky655
1. dec 2010

fuha, tak tie vase posledne reakcie teda neboli velmi pozitivne:(((((

a este som sa chcela spytat : po tom porode sa musi vzdy cievkovat? alebo podla toho ako vladzete ist na wc?

jaavaa
1. dec 2010

Baby ja som rodila minuly utorok tiez s epiduralkou. Vobec som ani necitila ze mi nieco picha do chrbta, moze byt ze aj preto ze tiez som mala kontrakcie asi kazdych 30 sekund, tak sa aj bala ze ako mi to pichne - teda hlavne kedy kedze mi isli tie kontrakcie tak rychlo za sebou..ale hned na prvy krat sa jej to podarilo, aj ked je pravda ze cely cas co mi povedala ze sa chvilku nemam pohnut, som myslela len na to, ze musim vydrzat, lebo vsak nechcem ochrnut alebo take cosi, ale treba mysliet na babo vtedy, to mi pomohlo. TAkze ja som zavadzanie epiduralky vobec ani necitila, skor ma stvali tie kontrakcie caste, a ze som sa nemohla pohnut ked som mala kontrakciu a ona mi nakazala sa chvilu nehybat.To bolo krute. A na sitie mi dopichli dalsiu davku to bolo uplne perfektne vobec nic som necitila a veselo sme uz s manzelom kecali s doktorom pritom ako ma zasival.

jaavaa
1. dec 2010

@nicky655 netreba cievkovat. Po porode este 2 hod lezis na sale , potom Ta prevezu na izbu a tam zas asi o 2 hod lezis,potom pride sestricka a ak Ti je ok zoberie Ta do sprchy a sa mozes aj vycikat, takze cievkovat vobec netraba ak su neni ziadne komplikacie dodatocne.

shaula
1. dec 2010

@alexandrah Těžko říct, co mě bolelo víc - ve chvíli, kdy mi epi zaváděli (píchal mi to na 4x - prý jsou už vidět následky špatného držení těla 😖 ), tak jsem si říkala, že ty kontrakce byly snesitelnější 😀 Pak to byla úžasná úleva, bohužel jen na 2 hodiny a další dávky mi nezabraly... Měla jsem křížové bolesti, už jsem ani nevěděla, jak si mám lehnout (bohužel jsem kvůli dvojčatům musela téměř pořád ležet na monitoru). Takže jsem si pak říkala, že to epi možná ani nestálo za to...
Aby to nevyznělo nějak negativně - vůbec nejsem zaměřená proti epi, naopak, myslím si, že je to super, že dneska mají maminky tuto možnost. Bohužel u mě to nemělo takový efekt, jak jsem si myslela... Nechci tím nikoho strašit, většina maminek si epi opravdu jen a jen chválí, takže do něj klidně jděte, pokud jste se pro něj rozhodly. Jen je třeba vědět, že to nemusí být úplně bezbolestné (ale může a všem přeji, aby bylo 🙂 ).
Rodit dvojčata zas není tak odlišné - první dobu si vytrpíš stejně jako u jednoho, jen pak máš dvě druhé doby porodní 😅 Takže je třeba najít sílu vytlačit ještě jedno dítě... Já moc tlačit neuměla, navíc druhý měl vyhřezlý pupečník, takže mu museli pomoct kleštěmi ☹ Ale dneska jsou to oba pěkní raubíři 😀

@nicky655 Těžko říct, mně cévkovali (myslím 😅 ) a to jsem bezprostředně po porodu (myšleno za ty cca 2 hodiny) ještě na porodním pokoji byla čůrat normálně... Tak nevím...

alexandrah
1. dec 2010

hm, na 4 X, to si asi mala nesikovneho lekara ... inak je epi super, ale tiez som si myslela, ze to zaberie viac, teda ta prva super, druha o nicom ... som si myslela, ze mi pichnu daco silnejsie ... inak som za epi, su hrdinky, co ze nikdy, a potom skuvinali a prosili, a uz im ju nik nepichol ...no ja som mala druhu dobu 2 hodiny, tiez museli pouzit vakuovy extraktor, lebo mal pupocnik okolo krku, tak to bolo peklo, uz som bola skoro v bezvedomi ... kde pocuvam tie reci, ze 3 vytlacenia, a koniec ... ach jaj, snad druhe bude lepsie ...

shaula
1. dec 2010

@alexandrah Nemůžu posoudit, jestli byl šikovný nebo ne, protože nemám s čím srovnat, ale vzhledem k tomu, že to byl vyučující lékař ve fakultní nemocnici, který měl s sebou dvě studentky, tak to asi zas takový nešika být nemůže 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre