Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

sisulik
30. jún 2007

val..mne to najprv lokalne umrtvili...

sisulik
30. jún 2007

prave som si pozrela aj ja to video...to toto robili za mojim chrbtom 😠 🙄 😅 😀 fuuuuj..hehe..

valhali
1. júl 2007

sisulik, este ze tak,ze umrtvia 🙄

dufam,ze ja mne to budu robit za chrbtom 😀 😀 😀

sisulik
1. júl 2007

val...ak nemas chrbat vpredu, tak urcite budu ti to robit za chrbtom 😀

kia
1. júl 2007

😀 😀

valhali
2. júl 2007

sisulik 😀 😀

sisulik
2. júl 2007

val a kedy ides zase do sace?

ikka
2. júl 2007

ahojte baby, keby som to video videla pred porodom, tak si snad EPI nedam 😕 😀 ale pravda je, ze ani snad neviem kedy mi to tam zaviedli, pretoze ja som od rana mala silne kontrakcie, bola som hrozne unavena, takze som tam zaspavala medzi kontrakciami, ani si nepamatam kedy mi brali krv...proste som len vedela, ze chcem utlmit, lebo som sa bala, ze nebudem mat silu tlacit. Citila som iba taky tlak a nebolo to neprijemne. No a hned po prvej davke, ktora zaucinkovala okamzite som uz mala aj pocit na tlacenie, takze som zachvilku nato rodila a bolo to super. Ja som cely moj porod vnimala vcelku pozitivne 🙂

valhali
2. júl 2007

sisulik, na druhy tyzden idem na usg do sace a doki mi uz dal papier na EDU,ze ked chcem,ze si uz mozem skocit pokecat s anesteziologom a podpisat to. Ale ohladne EDY este nejdem, to by ma vysmial,ze idem skoro... 😕

mikecia
2. júl 2007

ahoj Val aj ty tu chodis? Ako sa mas? ja uz som na materskej ale v praci som nebola uz dlhsie neviem ci Ti Judit spominala.
Miska zo Switchu 🙂

sisulik
2. júl 2007

val...co je edu a co edy? 😀

valhali
3. júl 2007

jeeeeej, miskaaaaaa 😀 ta to som nemyslela,ze ta tu najdem...ja tu chodim uz davno,asi rok a pol, este len ked som bola snazilka, tak som chodila do temy liecba clostilbegytom...a jak sa mas?????? 🙂 pis,pis.....

sisulik, mne doki povedal,ze to sa nevola epi,ale eda,ze epiduralna analgezia,tak som sa vyjadrovala akoze "odborne" 😀

trish22
5. júl 2007

ahojte baby,
ja som rodila pred pár dňami. najprv sa to rozbehlo normálne a dala som si pichnúť epi. bolo to jedno z mojich najlepších rozhodnutí v živote!!!
najprv mi to lokálne umŕtvili a potom mi tam pichli katéter, cez ktorý mi dávali tú látku. vždy keď som už začala cítiť bolesti povedala som lekárke a prišla a ppichla mi ďalšiu dávku. bolo to na nezaplatenie!!!!
potom pôrod končil cisárskym. a to som tam mala stále ten katéter a po cisárskom ako som sa zobudila, lekárka prišla a pichla mi ešte ďalšiu dávku, takže tie najväčšie bolesti som necítila ani po cisárskom.
ja znášam celkom dobre bolesť, ale ak by som mala ísť rodiť znovu by som si ju dala pichnúť. a nemusíte sa ničoho báť.

prajem vám všetko dobré. 😉

ritaklea
7. júl 2007

ahojte, ja som si dala epidural iba na zaciatku aby som sa velmi nevycerpala a neviem ani neviem ci mi nieco pomohol, alebo to boli len pociatocne bolesti. ale urcite som mala viac sil na druhu dobu porodnu.

odporucam ho, lebo nikdy neviete ako znesiete tu bolest a mate to aspon poistene.

gabika11
8. júl 2007

Caute, zaujimalo by ma, ci epiduralka ma ucinok aj povedzme pocas nastrihu a pocas zasivania, lebo to je to, coho sa po porode bojim, ak pravdaze vsetko pojde ok. 😉 Ako ste to vnimali, ked vam to robili (nastrih, zasivanie) a ako znasate hojenie potom. Pouzivate nejake homeopatika na urchlenie hojenia, nejake masti potom?

lindda
8. júl 2007

gabika ako u koho. u ma zastavila kontrakcie a kludne som ohla ist domou necitila som uplne nic. a hhoji sa to rychlo neboj nebudes mat cas to riesit 😉 😉

zuzana1981
8. júl 2007

Chcela by som sa spytat ci epi je bezpecna pre matku i dieta , resp. ci ma aj nejake negativa. Po pichnuti epi je mozne chodit alebo su nohy strpnute? Dakujem

expertka8
8. júl 2007

Zhrnutie poznatkov o PEDA

* Epidurálna analgéza je najefektívnejšou metódou pôrodnej analgézie.
* K odstráneniu bolestivého vnímania dochádza cca po 10 min.
* Väčšina nežiadúcich účinkov je bezvýznamná a neprítomná pri použití nízkych dávok.
* Závažne komplikácie sú extrémne zriedkavé.
* Nezistil sa nepriaznivý vplyv na plod.

Ďalšie výhody využitia EDA počas pôrodu:

* odstránenie bolesti ako faktora stresu,
* zlepšenie metabolizmus matky a plodu,
* zvýšenie krvného prietoku placentou, čím sa zlepšujú podmienky pre plod,
* komfort a bezpečnosť matky, dobrý stav novorodenca,
* zníženie krvných strát pri pôrode;

http://www.mamatata.sk/index.cfm?module=Article...

petka.m
8. júl 2007

Ahoj Gabika11, epidurálka má účinok cca 1 hod, potom ti ju stále dopichujú, tak závisí, či ti bude ešte účinkovať aj pri šití. Ja osobne som nástrih veľmi necítila, ale to šitie už áno. Mne dokonca doktor ešte pichol 2 injekcie na umŕtvenie, pretože malá bola veľmi veľká (4400g) a roztrhala mi aj kŕčok maternice, tak ma zašíval celú hodinu. Z celého pôrodu bolo pre mňa to šitie najhoršie, ani na to nechcem pomyslieť, no proste hrôza. Ale inak sa nemáš čoho obávať, epi je naozaj perfektná vec. Odporúčam! Inak prvý krát som si sadla asi po týždni a na rany som používala sprej Dermo-chlorophyl, fakt veľmi dobrá vec. Pomohlo mi to. Tak držím palce, aby si mala rýchly a bezbolestný pôrod.

mikecia
9. júl 2007

petka.m To Ta nechali rodit spontanne take velke babo ? kde si rodila?

petka.m
9. júl 2007

ahoj mikecia, rodila som v šaci. no veru spontánne, ale dr. nepredpokladali, že bude až taká veľká, keď som bola na poslednom usg, tak veľkosť bába podľa toho bola 3815 +-572. Ale teraz je to vlastne už jedno, hlavne, že sme obe v poriadku. A ty kde chceš rodiť? Tiež sa ti to blíži 😉

sjuzi
10. júl 2007

Tiež prispejem k podpore epi 😉.
Ja som ju mala dohodnutú a vopred zavedenú. (Mala som indukovaný pôrod) Avšak po 6 hod pôrodných bolestí som sa otvorila max na 1,5 prsta. Preto mi epi nemohli zaviezť a kvôli vysokým ozvám malinkého sme museli nakoniec ísť sekciou.
Keďže som už mala katéter pripravený, tak mi len dopichli spinálku, že som od pol pása nič necítila a pritom bola celý čas prítomná v dianí. Anesteziológ mi všetko krásne opisoval, čo sa deje. Malého mi vybrali a hneď som mohla počuť jeho krásny "spev" 😀.
Čo sa hovorí, že po spinálke bolí hlava, tak ja som sa s tým nestretla. Asi aj preto, že mi zakázali ležať na vankúši 24 hod a nesmela som dvíhať zbytočne hlavu, pretože tam je vraj riziko migrén...

lauretta
10. júl 2007

sjuzi akoby si opisovala môj pôrod len ja som mala pôrodné bolesti o 6 hodín dlhšie a ked sa rozhodli pre sekciu už som bola tak vyšťavená, že normálny by som už ani nebola zvládla 😒

kotenko
10. júl 2007

Ahojte baby, tiez uvazujem nad EPI, ale mam jednu otazocku. Poradite mi link, alebo PRESNE opisete ako prebieha EPI? Ci sa to picha pod miechu cez kozu, alebo ako vlastne? Som prvorodicka a o takychto veciach som sa s nikym zatial nebavila... Kam, kadial...??? Prosim poradte mi. Dakujem.

masinka
10. júl 2007

ahojte
pozrela som si to video, uz chapem preco sa manzela pytali ci zatial radsej nechce ist von...a kedze ho poznam - odpadava ked vidi injekciu, tak som ho zatial von poslala ...
lokalne umrtvenie je citit, ale pomedzi kontrakcie je to len take nepatrne ustipnutie, toho sa nebojte, zavadzanie katetra uz potom neboli, mne ale pri tom trafili nejaky nerv, tak mi vyletela noha ze som kopla doktorku 😀
a ked som isla potom na sekciu, myslela som si ze iba nieco dopichnu a umrtvia ma od pasa dole, ale oni mi to vybrali a pichli mi spinal nanovo. ked som tam zatstkala, sa ma pytala anesteziologicka ze ci ma to boli, a ja na to ze nie, len ten predosly vpich strasne stipal ked ma natierali dezinfekcnym roztokom

zuz11
10. júl 2007

kotrnko, no predtym ako Ti pichnu EPI teda este pred porodom budes potrebovat potvrdenie ze Ti Epi mozu pichnut, to vyplnis tlacivo a pojdes na mini prednasku anesteziologicke ( aspon u nas v BA ruzinov to tak bolo ) a tam Ti vysvetli co co je a kam a preco a ako a kedy sa picha 😉 neboj to s tej celej bolesti je to najmenej 😀 ale zabudnes, ja som zabudla a uz sa len smejem na to ako som vsetkym nadavala 😀 😅

renika
11. júl 2007

Ja chcem tiež EPI a hlavne po týchto vašich príspevkoch, ktoré tu čítam. Lenže som počula, že v Nových Zámkoch sa teraz EPI nepodáva 😒 Pozná niektorá z Vás pôrodnicu v Topoľčanoch? To je potom najbližšia od nás, keď nebudem rodiť v NZ.

mikecia
13. júl 2007

petka.m Blizi sa mi to aj mam strach ozaj je super ze si to zvladla ja idem do novej nemocnice lezala som tam dva krat za cele tehotenstvo dokopy asi mesiac takze to tam poznam.
Bola som aj na pohovore koly EPI tak uvidime. Mne totiz tiez naposledy na USG vraveli ze hlavicke je vecisa ze je nejak dopredu asi o dva tyzdne.
Jaaaj snad sa do porodu nerozsypem ☹ ...aj vy ste mali take obavy pred tym?

sisulik
13. júl 2007

ahoj mikecia 😀

petka.m rodila si v saci? aj ja 😀 a ako vidim tak sme rodili v ten isty den...kde si sa skryvala? 😅

sisulik
13. júl 2007

mikecia..ty sa poznas s nasou drahou valhali? 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre