Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

katka888
28. máj 2011

ja som sa od prijatia / cca od 16tej / do pichnutia epi /cca 22:35 / vobec neotvarala, porordnicka vravela, ze sa to moze tahat aj do 7mej rana, kvoli unave a najma hladu som sa nakoniec rozhodla pre epi / zeby som nemala energiu do rana trpiet bolesti /, dali mi epi a bolesti boli slabsie, ostali take, ako pri menstruacii, cize citila som, ale o dost slabsie, po hodine a stvrt mi pichli znovu, to som uz bola otvorena na cca 4 palce, to mi uz porodnicka povedala ze dalsia davka mi nezaberie na bolest ale na otvaranie a mala sa narodila presne 2 hodky po vpichnuti epi / 00:35 /
bolesti som mala slabsie ako bez epi, ale citila som ich, aj kontrakcie, po porode som nemala ziadne priznaky o ktorych som predtym citala, ako bolest v mieste vpichu, bolesti hlavy a pod...

myslim si, ze moj anesteziolog odhadol spravnu davku, a ze aj vpich urobil velmi dobre, jednoducho som mala stastie na skveleho odbornika / dufam, ze na neho natrafim aj teraz/.

povodne som epi nechcela, ze budem "hrdinka" , no az taka som nebola. 😀 😀 😀
tentokrat tiez sa budem snazit epi vyhnut ak sa bude dat, predsa len neviem , ako to posobi do buducna na babatko, nie je to nieco , co sa aplikuje x rokov, ale uz sa nejdem hrat na hrdinku. ak by som mala byt na porodnej sale o hlade, v bolestiach a unave niekolko hodin a nakoniec by to viedlo k tomu, zeby som uz nevladala tlacit, tak asi epi zvazim, prave preto, aby som sa po x hodinach nedobila tak, ze jednoducho nevytlacim babatko.

latvia
28. máj 2011

@katka888 kolko myslis tych x rokov? 😕 lebo epi sa aplikuje uz nekaych 20 rokov, je to malo?

adriana1712
28. máj 2011

Ja som mala pri porode epiduralku, a bolo fajn, (ak nespominam to, ze som musela cakat na anesteziologa lebo dopijal kavicku a ja som uz skoro rodila). EDA mi zabrala hned a cely porod som nic necitila, len tlaky, ale bolest ziadna. Az ked ma uz doktor na koniec zasival, tak som myslela, ze tam umrembod bolesti, citila som kazdy steh ☹ uz mi nechceli davat dalsiu davku epiduralky, asi setrili alebo co...hlavne ze som si za to zaplatila (celkovo som nebola spokojna s pristupom v nemocnici). no ale co uz narobim.. No keby som mala znovu rodit, urcite len s epiduralkou. Obdivujem maminy, ktore rodia bez nej. auuu :-/

katka888
28. máj 2011

@latvia
20 rokov sa pouzivaju aj jednorazove plienky a teraz vychadzaju studie o zvysenej neplodnosti u muzov kvoli prehrievaniu v jednorazovkach ...
a x rokov .... nemam znalosti ako dlho sa pouziva epi, len viem, ze ked mi rodili v rodine pred cca 10 rokmi, tak taku moznost nikto nespominal. len som mala namysli to, ze sa pri tejto teme stretava clovek aj s takym pohladom, ze mozno nevieme, ci to moze mat nejaky neg vplyv na babatko. teda, ze na 100% sa to vylucit neda.

latvia
28. máj 2011

@katka888 tak to ano, na slovensku je vsetko 100 rokov za opicami tak je jasne ze epidural nefical pred 10 rokmi, ale nie z dovodu ze by nebol 🙂
a neplodnost uz zien je tiez sposobena jednorazovkami?

makalka165
28. máj 2011

ahojte, aj ja sa pripájam ako ďalšia mamička ktorá rodila úspešne s EDA. pôrod sa mi ťahal od večera som mala bolesti a rodila som druhý deň poobede o 14:36 takže som bola dosť vyčerpaná a keďže som hrozná citlivka a mám dosť posunutý prah bolestivosti, čo mi potvrdilo už pár lekárov takže EDA bola moja záchrana. mala som asi šťastie aj na doktora, pretože bol problém napichnúť mi tú ihlu, ale keď videl ako trpím pri každej kontrakcii tak to nevzdal a na tretikrát sa mu to podarilo, čo som bola veľmi rada pretože som mala hrozné bolesti a nešetril ani dávkou pri šití takže som skoro nič necítila 🙂 takže ak ešte raz tak určite zas s EDA 😉

katka888
28. máj 2011

@latvia
v jednorazovkach je o 1-2 stupne teplejsie ako by malo byt, takze dochadza k prehrievaniu, priedusnost je mensia ako u latkovych plienok a dochadza castejsie k zapareninam a u dievcatiek aj k problemom s moc cestami. no to je ina tema

kvietocek55
10. jún 2011

baby a neviete mi poradiť ako je to s EDA a trombofílou? Pichám si každý deň fraxiparin a vraj rozdiel medzi týmito injekciami by mal byť 12 hodín. Pôrodu sa veľmi bojím, mám nízky prah bolesti, preto sa na EDA dosť spolieham.. ☹

makykaky
14. jún 2011

Ahojte mamulky, ktore uz mate skusenosti s EPI, kedy a komu ste platili, treba povedat svojmu gyn. ze chcem rodit s epi alebo az v porodnici? Dakujem

katka888
14. jún 2011

@makykaky
zavisi to od nemocnice, mam pocit, ze v BA sa plati vraj vopred, tu v KE v novej nemocnici sa ide len na poucenie vopred, kde ti daju papier, ten das pri porode anesteziologovi ked chces epi / povies porodnikovi, aby ho zabezpecil , ked sa sama pocas porodu rozhodnes, samozrejme vcas, aby stihlo zabrat / a u nas sa plati az o den dva potom.. po porode ti daju papier na uhradu do pokladne, tuto uhradu treba do tych 2 dni ukazat potom sestricke.

takze sa opytaj priamo v porodnici aj na to, ci musis mat poucenie o epi za sebou este rped porodom. lebo vraj aj to sa lisi.

adrianiiita
16. jún 2011

@makykaky no záleží ako kde ... V bratislave na kramároch sa to vybavuje v anesteziologickej ambulancii kde ti dajú dopredu vyplniť dotazník poučia ťa a dajú ti to zaplatiť ... stojí 150 eur a ked si to rozmyslíš a nebudeš ju chcieť tak ti vrátia 140 eur... ak ju nemáš dopredu zaplatenú tak ti ju nedajú ... 🙂

stardust
16. jún 2011

@kvietocek55 na tu otazku ti odpovie najlepsie anesteziolog 🙂

modrofuzik11
16. jún 2011

jaaaj, dievcata, porod mam naplanovany o 2 tyzdne. saru som rodila bez epiduralky. teraz, kedz vsak viem, co to obnasa, mam pred porodom respekt. podla tej prvej skusenosti som presvedcena, ze telo zeny je prisposobene na to, aby porodilo. sice s bolestami, ale bez akejkolvek ujmy na zdravi. velmi to chcem vydrzat aj tentoraz. pre istotu si vsak ale zaplatim epidural a uvidim, ci ho vyuzijem. teraz budem rodit chlapca a je predpoklad, ze bude o cca 0, 5 kg vacsi...

kukujka
30. jún 2011

ja som pri porode mala epi a som vdacna uzasne zabrala len si ju chvalim lenze uz druhy krat ako som doma ma neznesitelne boli hlava moze to mat s tym suvis?????nebolieva hlava len par dni po porode?????

kukujka
30. jún 2011

@adriana1712 divim sa ,ze ti nechceli dopichnut dalsiu davku mne ich pocas porodu co bolo 13hodin dopichovali 4krat a este dva dni po porode mi chodili dopichovat kazdych 8hodin aby som nemala bolesti

nosoroztek
30. jún 2011

na jednej stranke som natrafila na video, ako sa epi picha a vyzeralo to dost....noo...bolestivo...boli to?

erov
30. jún 2011

@kvietocek55 ahoj, aj ja si picham fraxiparin kazdy den a pytala som sa hematologicky, ci mi moze byt aplikovana epi a vraj v pohode.nie je to ziadna kontraindikacia.

kvietocek55
30. jún 2011

@erov hej, ja som už bola za anesteziológom, takže to mám už dohodnuté.. 😀

ingemor
30. jún 2011

..citam si tu vase skusenosti s epi a neda mi nenapisat..este donedavna som nedala dopustit na epi, pretoze moj prvy porod s epi bol suprovy, pretoze epi mi pichli hned na zaciatku a az do ulpneho konca som necitila ziadne bolesti, iba tvrdnutie brucha a to som rodila 10 hod...samotny porod bol sice tazky, lebo som musela vynalozit viac sily, pretoze mala mala pupoc.snuru okolo hlavky, takze ju po kontrakcii tahalo naspat a myslim si, ze bez tej epi, by som za tych 10 hod.uz nemala silu malu vytlacit..ale..teraz pri druhom porode som uz zazila co to je bolestiva kontrakcia, kedze epi mi mohli napichnut az vtedy, ked budem otvorena na 4 prsty a dovtedy som uz mala dost silne kontrakcie a az potom mi pichli epidural, kt.mi sice zabral hned, az sa mi ulavilo, ale uz po 1,5hod. som opat zacala citit kontrakcie, ktore nepresli ani po dopichnuti epi a tie sa stupnovali az do samotneho porodu..moj pocit z toho je, ze mi nebola dobre podana anestezia, ale nastazujem sa..mam nadhernu dcerku a lekari boli tiez suprovi a urobili pre mna vsetko co mohli..

ajkuska
30. jún 2011

@erov akurát treba dodržať odstup od poslednej injekcie 12 hodín, aspoň tak to je pri clexane a tiež sa ma na to pýtal anesteziológ kedy poslednykrát som pichla injekciu.

sshiva
30. jún 2011

@kukujka ja som pri prvom porode mala epidurál (2 dávky po cca 1,5hodine), veľká úľava od kontradcií, ale po porode ma po pár dňoch začala strašne bolieť hlava, nie denne ale často, a prešlo to až do veľmi silnej migrény, trvalo mi to tak 2 mesiace...Vraj to mohlo mať súvis s epidurálom. Teraz práve koli tomu zvažujem či si ho pichnúť alebo nie...
@nosoroztek dá sa to vydržať, je to také "štipnutie", len musíš byť v absolutnom kľude keď ti to pichajú 😉

ingemor
30. jún 2011

@nosoroztek ..pri prvom porode som ani necitila napichnutie, stale som tvrdila, ze to menej boli jak pichnutie do zily, ale teraz som to citila, ma to nejak pichlo a bolest som citila viac napravo..ale aj tak by som si tu epi znovu dala..

nosoroztek
5. júl 2011

@ingemor 🙂 nie som zena hrdinka, ktora znesie akukolvek bolest, prave naopak, ma posunuty prah bolesti, takze pokial nemusim trpiet, netrpim 🙂 preto budem asi rodit s epi, ak nenastanu komplikacie a nebudem musiet na cisarsky....dakujem za odpovede 🙂

kachen
6. júl 2011

Epidural jsem si nechala dat a sla bych do toho znovu. Takove ty krecove bolesti krasne povolily a byl citit jen neprijemny tlak. Ovsem dr. me poucila, ze na kazdyho to nezabira. Kazdopadne to uvolni porodni cesty, tak i porod je udajne rychlejsi. Coz v mem pripade (necelych 5h) platilo. Pichnuti se taky dalo vydrzet a to me boli skoro vsechno. Akorat ted, kdyz chovam malou, tak v miste vpichu mivam trosku bolesti.

miamia28
17. aug 2011

ahojte, nevie mi niekto poradit, v ktorej nemocnici by som bez problemov mohla dostat EPI. Som z Nitry ale tu stym je hrozny problem. Co by sa stalo keby zacnem rodit a rozhodnem sa ist odrodit napr do Blavy aj ked tam nebyvam???? neviete nahodou?

veronikam
17. aug 2011

@miamia28 A preco je s tym problem? U nas v Piestanoch sa da v pohode, iba si povies pred porodom, ze chces epi, a hotovo. 😉

miamia28
19. aug 2011

to vazne? a vies mi poradit viac? no u nas to pro forma funguje, ale kedze nemame staleho anesteziologa, ktory by mal normalne sluzbu ako aj porodnik, tak sa moze stat /co su skoro vsetky pripady/ ze zacnes rodit v noci, anesteziolog tam nie je, ale doma spinka a nikto ho k tebe nezavola na poziadanie. alebo je niekde pri nejakej operacii a tak isto nepride nikto kto by ti pichol epi. prosto oficialne tuto sluzbu mame ale realne nefunguje.
vedela by si mi dat aspon sdresu, nech zistim tel. cislo, musim si to oveerit ci by to v PN islo bez problemov. ty si takto rodila? a kedy si rodila? aku mate porodnicu?

ingmiriama
19. aug 2011

@miamia28 ja si myslím že aj keď tam nebývaš môže rodiť v pôrodnici ktorú si ty vyberieš...napríklad ja bývam v Považskej Bystrici a rodiť idem do Martina bola som si tam dnes zaplatiť epidurálku vopred

katren
19. aug 2011

@miamia28 aj v TO robia epidural bez problemov....a platis ked si ho das a ked nie, tak nic neplatis, nic vopred, ale musis ist do 36tt na poucenie 😉

tamoulik
19. aug 2011

No ja som rodila prveho syna s epiduralkou, mala som ju iba poslednu hodinku, kedze celkom rychly porod, samotne pichnutie epiduralky bolo oproti kontrakcii v pohode, samotny porod uz bol bez epi, ked som si pytala druhu davku, tak uz som bola na 10 a nedali mi ju k samotnemu porodu. Pred druhym porodom som vela rozmyslala, bavila sa s dulou, laktacnymi poradkynami...vsade sa pise, ake mozu byt nasledky po EPI pre zeny, ale nie pre dieta. Takze druhy porod som isla bez epiduralky (aj ked som bola na pouceni aj som mala zaplatenu, keby bol nahodou porod velmi dlhy), posledna hodina bola naozaj bolestiva, ale dalo sa to, porod bol velmi rychly a nakoniec zo mna vysiel 4,38kg chlapec. Tiez sa nehovori, ze epiduralka moze porod spomalit a niekedy az zastavit..a dieta je par dni po porode velmi spave, horsie sa prisava k prsniku, zle sa rozbieha laktacia...viem to porovnat. Takze pri tretom pojdem tiez urcite bez epiduralky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre