Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

zuzi118
14. júl 2009

Pre tie ktore zvazuju EPI:

http://www.aperio.cz/download/Lamaze_Zasada_4.pdf

Ja som Epi nemala, rodila som velmi dlho viac nez den. Ale nelutujem, ze som si Epi nedala. Tie bolesti si uz ani nepamatam. Cele je to o psychike. Ziadnu zenu co si da pichnut Epi neodsudzujem, je to jej slobodne rozhodnutie, ale mala by podla mna vediet nielen klady, ktore prinasa pre nu, ale aj zapory, ktore prinasa pre dieta.

jankaborka
14. júl 2009

zuzi118:ake zapory to prinasa pre dieta????

jonuska
14. júl 2009

souhlasím se zuzi...taky jsem nerodila s epi..ani bych si to píchnout nedala.a myslí že ten krásný pocit až je mimi venku,nic nebolí...to je nepopsatelný...takhle si to nemužete s epi vubec navodit..a myslím že je to duležité ten pocit..pro vztah mimink as matkou🙂))taky už si to nepamatuji.a rodila bych znova

lucinkax20
15. júl 2009

Ahojte...ja mam termin uz zajtra a v pondelok som si bola vybavovat epiduralku.Tiez som vela o tom nevedela, ale hned som absolvovala konzultaciu s anesteziologom, ktory mi to ako prvorodicke odporucal.Vravel, ze to neprinasa na dietatko ziadne zapory, nepicha sa do do miechy, takze to nieje riziko ani pre zenu ani pre dieta.No kazda zena sa ma pravo slobodne rozhodnut, ale tak preco trpeit ked nemusime ze? 😉 este mi povedal ze to utlmuje bolest a zena citi len tlaky...tak ked budem mat po vsetkom dam vediet ake to bolo!Drzte mi prsty papa

pipisek
16. júl 2009

tak já měla první porod s epi před 11 lety a stálo mě to tenkrát 1.500,- Kč, ještě zdaleka nebyl epi tak rozšířený....já původně epi vůbec nechtěla, ale špatně jsem se otevírala, v porodnici jsem byla od 4 h od rána, po obědě mi píchli vodu a byla jsem na kapačce s oxytocinem.... dr. mi epi navrhl sám s tím, že se dá předpokládat, že se porod urychlí...takže po 10 h bolestí a pořád stejném nálezu asi 4 cm jsem do toho okolo 14.3O h šla...pustili mi víc oxytocinu a i tak bolesti parádně odezněly a malá se narodila v 16.15 a já byla po porodu s epi bez jakýchkoli obtíží..
podruhé jsem rodila před 2 roky indukcí, celý porod od zavedení gelu trval necelé 4h a epi jsem měla domluvený už dopředu, tak mě tenkrát před lety nadchl 😉 ....no a nakonec to byl takový fofr, že mi ho ani nestihli dát a povím vám, že si ty bolesti pamatuju doteď...byla jsem z toho rozhozená, počítala jsem s epi a pak mi řekli, že jsem už na 8cm otevřená a že mi ho nedají...podle PA byly teď podruhé ty bolesti hodně intenzivní, protože se porodní cesty otevřely rychle a za hodně krátkou dobu...potřetí už rodit nehodlám, a sama za sebe epi doporučuju....jen se mnou předloni na pokoji ležela holka, které epi dali a bolela jí hlava asi 2 dny ☹

zuzi118
16. júl 2009

jankaborka: Zapory pre dieta su podla mna v tom, ze pokial mamina neciti bolesti, tak sa ani nepolohuje, tak aby si od bolesti ulavila - a prave toto polohovanie pomaha dietatku spravne dorotovat. Takto si to dietatko "odmaka" same. A to ani nehovorim o pripadoch, kedy zena neciti konrakcie pri samotnom tlaceni a musia tahat babo zvonom. (Blizie info je v tom linku co som pisala vyssie). Ked som este zvazovala epi, spytala som sa primara novorodeneckeho na Antolskej co si mysli o Epi z pohladu dietatka. Povedal, ze deti, ktore sa narodili pri Epi su na tom horsie s adaptaciu ako tie bez, ale ze to nie je nic vazne a nic o co by si nevedeli postarat. Z jeho pohladu, je teda pre dieta lepsie nemat epi.

Ja si myslim, ze epi vie pomoct mamine, ktora by kazdu kontrakciu vnimala negativne, "stahovala" by stylom au au, uz je to tu zas, au au... vtedy tiez velmi dietatku nepomaha. Ale mamina, ktora sa na to dobre psychicky pripravi, kontrakcie prijma pozitivne, snazi sa uvolnovat, "neuteka" pred bolestou, neboji sa jej a ma podporu v empatickom parnerovi/ke vobec epi nepotreboje. Nechcem, aby to vyznelo, ze jedna je "dobra" a druha "zla" mama. myslim si, ze kazda zena pozna svoje hranice a akosi intuitivne vyciti, ci to zvladne s alebo bez epi.

Co vsak ja osobne vnimam negativne, je strasenie rodiciek stylom, ze bez epi sa to neda vydrzat, ze su to strasne bolesti ako pri amputacii a pod. miesto psychickej podpory a uceniu relaxacnym technikam, dychacim technikam a roznym poloham, ktore vedia priniest ulavu od bolesti. Na strane druhej, ani pohlad na maminu co si da epi ako na tu "co si to chce len zlahcit" nie je spravny.

bianocka
16. júl 2009

Zuzi a doktor Ti zabudol povedat, ze pri samotnom porodne sa uz epi nedopichava? Epi je vyslovene len utlmenie bolesti, ale stahy citis. A pri porode si vychutnas aj kontrakcie, kedze vtedy uz epi neucinkuje, takze z tohto pohladu to urcite nie je dovod na zvon a pod. Skor je to tak, ze sa zena pri 1.dobe porodnej tak vycerpe od konktrakcii, ze uz pri samotnom porode nevladze tlacit. To je pripad napr. mojej svagriny, ktora nemala epi a bola taka vycerpana, ze museli pomahat zvonom.
Ten clanok je dost jednostrannz, niektore veci vobec nie su pravda (napr. ja som bola napojena na oxytocin a ctg a v pohode som si popri tom aj hopskala na lopte, takze ziadne obmedzovanie pohybu...)
A dalsia vec, nasa malicka je zdrava, krasna a nemala najmensi problem s adaptaciou 😉

zuzi118
16. júl 2009

Neboj nezabudol 🙂 Ale mam kamosku, ktorej sa to bohuzial stalo. Nic necitila a maly musel ist zvonom...

Vycerpanie rodicky pocas prvej doby porodnej je velakrat sposobene tym, ze jej nie su umoznene prirodzene metody ulavy od bolesti a okrem toho je dehydrovana koli zakazu pitia... ked k tomu pridam este aj zlu psychiku (teda zle prezivanie kontrakcii)... niet sa co cudovat ze konci totalne vycerpana.

A co sa adaptacie tyka, tiez je to individualne. Ja som tu len sprostredkovala nazor jedneho primara. Ten asi videl viac novorodeniatok a ma aj viac skusenosti nez my tu na fore vsetky dokopy... Ale taktiez povedal, ze to nie je nic strasne a ani nic co by nevedeli napravit.

ciernovlaska
16. júl 2009

Uplne suhlasim so zuzi118. Poznam baby, ktore rodili s epi a nakoniec necitili stahy a nevedeli, kedy maju tlacit. Hovori sa, ze je to vtedy, ked je epi neskoro pichnuta. Ja som si zvazila vsetko pre a proti a rozhodla som sa rodit bez epi. Hoci mi vyvolali silne stahy (lebo mi odtiekla plodova voda a nemala som kontrakcie), a mala som aj silne bolesti, zvladla som to bez epi. Hlavne je nebat bolesti, mne pomahalo, ze som sa pocas kontrakcie sustredila na myslienku, ze za chvilu odoznie. nie som apriori proti epiduralnej analgezii, urcite pre mnohe zeny je to vykupenie, ale vzdy treba zvazit aj mozne rizika.

veronika.h
17. júl 2009

Holky já měla epidurál napíchnutý cca 1 hodinku, za tu dobu jsem se neuvěřitelně rychle otevřela - z 5 na 10cm, kontrakce jsem skoro necítila, pak mě odpojili, já si tancovala po pokoji, aby malýmu klesla hlavička a až jsem měla pocit, že už mě tlačí na zadek, tak jsem roztáhla nohy, párkrát zatlačila a byl venku. Je fakt, že kontra jsem moc necítila, ale tak jsem se soustředila, že to šlo samo

arizona
17. júl 2009

chcem napísať len svoju skúsenosť... na pôrod som sa neskutočne tešila, podľa "múdrych" článkov trvá priemerný pôrod prvorodičky okolo 12 hodín. to sa mi zdalo celkom v pohode. epi som mala zaplatenú, takže som mala o ďalšiu istotu navyše. takže som ani náhodou nešla "do toho", že budem umierať v bolestiach. a nakoniec to dopadlo tak, že som ďakovala bohu (aj keď som neveriaca), keď mi ju "už" po 10 hodinách mohli pichnúť. dovtedy som nemala žiadne mindráky z pôrodu, vedela som, že to bude bolieť, chodila som cvičiť, dýchať, takže teóriu som bola nadupaná... neviem, ako by som to zvládla. asi by som prežila 😀 , ale v tých chvíľach mi chodili po rozume dosť depresívne myšlienky. keď som mala zavedenú epi, už som vedela normálne komunikovať, smiať sa (!!!), byť pri zmysloch. epi som mala napichnutú ďalších 8 hodín, takže to viem porovnať... ak rodiť (ešte stále som od toho dňa D rozhodnutá, že nikdy viac), jedine s epi (nakoniec to aj tak dopadlo sekciou) 😀 a riziká? malý je a bol v poriadku, ja tiež (a nie sme výnimky). kto hľadá negatíva, nájde ich dosť. kto myslí pozitívne (prečo rodiť v bolestiach, keď netreba), iste epi ocení. ozaj, a sekcia dopadla tak, že mi len dopichli väčšiu dávku epi, takže som po 12 hodinách chodila po svojich...

deborah1
18. júl 2009

Baby,chcela by som sa vás spýtať,ktoré ste mali epidurálku,ako dlho ste tlačili bábatko,ako to išlo.Ja ju chcem tiež,no toto ma napadlo,aké to tlačenie asi je.Chalanov som rodila normálne,bez epi,aj som ich rýchlo vytlačila,no bola to príšerná bolesť 😖 ,takže ani neviem ako som tlačila,iba ma tá bolesť nejako prinútila.Ako to je pri epidurálke?

centik
18. júl 2009

Deb ja som malu vytlacila tusim na 2-3 krat, viac isto nie, to citis tlaky na konecnik neboj, ked ti povedia tlac tak proste zatlacis z celej sily 😉

lea79
18. júl 2009

deb ja som tlačila asi desať minút s epi a vôbec to nebolelo...cítila som iba kontrakcie a asistentky mi hovorili kedy mám zatlačiť

veronika.h
18. júl 2009

Tak já taky tlačila deset minut a tlaky na konečník jsem ani moc necítila. Epi jsem měla napíchnutý jen hodinu, ale celkem hodně zabral, takže jsem kontrakce skoro necítila...

deborah1
18. júl 2009

Ďakujem babky. 🙂

zustaa
20. júl 2009

Ahojte žienky,
som v 35. týždni tehotenstva a stále neviem či budem rodiť cisársky alebo prirodzene. Mám rizikové tehotenstvo a jeden z najväčších problémov teraz je, že podľa vyšetrení sa náš synček, ktorý je v polohe koncom pánvovým už neotočí. Je dosť nízko a zafixovaný čo spôsobuje, že sa mi skracuje krčok a otváram sa. Zajtra idem opäť po týždni na kontrolu a už by som rada počula rozhodnutie lekára ako budeme rodiť. Pred mesiacom mi povedal, že hoci sa neotočí /čo vidíme každý týždeň, že je to tak/ ak je bábo menšie cca 2,5-3,5 kg a všetko ukazuje, že nie sme ohrozený dá sa rodiť aj normálne. To však vtedy ešte nechcel uzatvárať. Som prvorodička, raz už sme o bábätko prišli a teraz sa o nášho ešte nenarodeného synčeka dosť bojím keď si mám predstaviť pôrod koncom pánvovým, zvlášť ak mi bolo povedané, že pri takomto pôrode môže u chlapcov dôjsť ku komplikáciam, ktoré u neho spôsobia v dospelosti neplodnosť / a to je len jeden z mnoha dôvodov/. Rozhodla som sa, že ak by som mala rodiť normálne chcem epidural, pretože sa obávam, že takýto pôrod môže byť zdĺhavejší a vyčerpavajúcejší.
Chcela by som vás poprosiť o radu, či dohodnutie PEDA v 35.týždni nie je neskoro?

janka3.12
21. júl 2009

Ahojte🙂

arizonka a tebe nenapadlo ze cisarsky mohol byt dosledkom epi? cisarsky nie je ziadna sranda, ostane ti na maternici jazva, je to obrovsky napor pre organizmus aj ked sa to nezda, urcite by som cisarsky nepovazovala za "normalne ukoncenie porodu" - tym samozrejme nechcem odsudzovat ze si si dala epi, v ziadnom pripade.

zustaa - mna minuly tyzden "naplasila" gynekologicka ze maly je otoceny ritkou, teda KP a v MT pri KP robia automaticky cisarsky, nakoniec sa chvalabohu ukazalo ze je len dlhy🙂 a otoceny hlavickou. Neviem, nie som gynekolog, aĺe treba sa este radsej poradit o spośobe porodu. Drzim palce.

Co sa tyka epi, najprv som ju chcela a teraz som na vazkach...keby sa dala popňdat nejaka subdavka, ktora by neutlmila porodnu cinnost tak idem do toho🙂 ale kedze mavam aj nizsi tlak, co je kontraindikaciou pre podanie epi, dufam ze to nejako zvladneme....ale tiez sa obavam dlhodobych bolesti, najma ked bude manzel pri mne, aby sa tam nezlozil🙂 chcem len to naj pre maleho....

slunicko78
21. júl 2009

Ahoj holky,
já jsem ve 34tt, taky čekám chlapečka a dle posledního UTZ taky není otočený a stejně tak jako zustaa jsem prvorodička. Hodně jsem si přečetla o porodech koncem pánevním a souhlasím, že císařský řez je velký zásah. Nicméně těch negativ je i u porodu koncem pánevním více než dost. Jsem rozhodnutá (pokud se miminko neotočí), jít na císařský řez. Přijde mi porod koncem pánevním jako mnohem větší nebezpečí a zátěž než ten císař. Ti doktoři asi vědí, proč provést tenhle zákrok a nenechávat to přirozeně.

Jinak jsem se chtěla zeptat, jestli je aplikace toho epidurálu bolestivá.
Díky moc

maajka83
21. júl 2009

Ahojte, ja som rozhodnuta pre epidural. Vsetky kamosky ju mali a su snou veelmi spokojne, bez nej by rodit nesli. Ked je moznost si ju dat pichnut tak preco nie. Pri prvom som ju nemala, chcela som to zvladnut bez nej, ale nakoniec mi museli urobit sekciu.

martulikk
22. júl 2009

Ahoj holky, taky máme KP... ☹ Doktorka mi v poradně rovněž říkala, že u miminek ve váhové kategorii zhruba 2,5-3,5 kg by se mělo dát mímo porodit normálně... Ale nevím, jestli mi to neříkala i z toho důvodu, že ví, že jsem chtěla rodit normálně a sekce je pro mě k.o. ☹ Navíc jsem také prvorodička. V každém případě při poslední návštěvě v poradně už o tom ani nemluvila a bavily jsme se nakonec jen o termínech CŘ. CŘ je opravdu velká břišní operace a má vliv i na další těhotenství, ale i tak si myslím, že nese menší rizika než se pouštět při KP do normálního porodu - tím spíš při prvním těhotenství.

lea79
22. júl 2009

slunicko aplikacia epi nie je vôbec bolestivá 😉

deborah1
22. júl 2009

Aj ja veľmi chcem epidurálku,no neviem,či mi to v našom meste výjde 😒 .Dnes som sa rozprávala s anesteziológom,tak ma trochu aj strašil rizikami,veľmi sa nenúkal,hovoril,že dosť žien ju tu chce,ale zriedkakedy ju dajú 😕 ,musí byť asi odporučenie od pôrodníka.Potom ešte vyšlo najavo,že od 22.8. má dovolenku 😠 ,takže jedine pred týmby sa dalo.Už som raz tak rodila,že mal dovolenku,a to bolo na konci júna. 😠 Neviem,či nevycestujem do iného mesta kvôli epi,och,baby,ja sa tak bojím tých pôrodných bolestí ☹

Doktor hovoril,že po epidurálke je menej mlieka,aj menšie porcie /trvalo,nie dočasne/,tak to som teda počula 1.krát,je to pravda? 😨 😕

slunicko78
22. júl 2009

Lea79 - díky díky díky 😵
Já mám deborah1 taky strach - koukám, že ty už máš nějaký potomky doma, tak asi víš "o čem to je". No u nás prvorodiček je možná lepší, když nevíme do čeho jdem. Musíme to zvládnout. My to tu řešíme a jestli nám epi dají nebo ne stejně rozhodne až doktor podle aktuální situace. No tak uvidíme. Proč si ale nepomoct, když se tu ta možnost nabízí, že? Já jsem byla na nějaké předporodní informační schůzce u Apolynáře v Praze a tam ta PA řikala, že epidurál chápe jako lék, že to dopoučuje. Maminky pak jsou klidnější, lépe se s nimi komunikuje atd...

deborah1
16. aug 2009

Slunicko78,veď práve,že viem o čom to je 😅

Baby,neviete mi niektorá povedať,či je na západnom Slovensku pôrodnica,kde epidurálku vrelo odporúčajú,ponúkajú a radi dávajú 😅 ,lebo u nás mi pripadá,že sa snažia odhovoriť..Ešte aj primár sa čudoval,že štvrtorodička epidurálku? 🙄 A prečo nie,veď už by som si aj zaslúžila 😅 😀 Ja by som chcela prísť do pôrodnice,kde mi ju budú chcieť dať,kde to berú ako plus pre rodičku a kde je samozrejmosťou.Je taká pôrodnica?

Ešte sa spýtam,že pred tým sa robia nejaké krvné testy-na zrážanlivosť krvi a pečeňové testy?Koľko dní pred tým to stačí?Keby som prišla do nejakej pôrodnice deň pred pôrodom,to sa stihne?Koľko vlastne trvá,kým dajú výsledky tých testov-či to je len pár hodín alebo týždeň..Ja vôbec neviem ako mám postupovať 😕 A aj neviem,či mi tu bude chcieť niekto tie testy urobiť,lebo anesteziológ ide za týždeň na dovolenku a pred tým mi epi aj tak asi nebudú chcieť dať,lebo zatiaľ to nevyzerá,že by som mala zrelé pôrodné cesty pre pôrod a malý ešte neklesol.Ja už som z toho vedľa 🙄

susik77
16. aug 2009

Ahoj, tu v Prahe v Podoli ju ponukaju, testy urobia asi za 30 minut a ak je vsetko ok, tak v poho daju. a neplati sa vobec...ale zavisi-v niekt. porodnic. tu stoji epi aj 4000 kc 😖

briketa
16. aug 2009

deborah1-
Re: .Ešte aj primár sa čudoval,že štvrtorodička epidurálku?

...presne, lebo on ako chlap uplne najlepsie vie ako to boli..... to milujem! 😠

teodorka
16. aug 2009

baby ja som rodila obidve deti epiduralkou a bola som spokojne ,teraz planujeme tretie a asi budem rodit bez epi aby som si vyskusala ake to je a aj porovnala ....mlieka som mala dost ,obidvoch som kojila 1apol roka .Jedine si pamatam ze ma hlava bolela a bola som dost malatna jeden den.Inac odporucam ,ziadne bolesti ,ziadny krik ,rev .Rano mi dali vyvolavacku ,nato o dve hodiny mi dali epiduralku lebo som zacala mat bolesti a o 12 -tej prisiel dr ze mozeme tlacit ,za 10 minut bol maly vonka .Pri druhom bolo vsetko to iste len som rodila az o 3 -tej

briketa
16. aug 2009

A este deborah1, obavy s mliekom.... davali mi epiduralku ked som bola otvorena na 8cm (vtedy som prisla do nemocnice) a odkojene mam plne dva roky, uplne len na mlieku bez prikrmov do deviatich mesiacov.
To s tym mliekom som este ani nepocula, naozaj.
Vpich ma nebolel vobec. Som v zahr. a tu ti najprv zvonka umrtvia este aj miesto vpichu, cize som necitila absolutne nic. A krasne to stihli medzi kontrakciami aj ked som uz bola takmer na konci a mne sa zdalo, ze uz ich mam vkuse.

deborah1
16. aug 2009

To o mlieku mi tvrdil anesteziológ,ja som tiež o tom ešte nepočula,aj ja si myslím,že to je blbosť. 🙄
Susik,škoda je Praha tak ďaleko 😒 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre