Aký je pôrod s epidurálnou analgéziou?

adicka
15. mar 2007

Ahojte kocky.Zakladam tuto temu,pretoze pred dvoma dnami som si bola na ARE dat objednat epidural a rada by som sa dozvedela o priebehu porodu s touto analgeziou viac od vas,ktore s tym uz mate skusenosti a mate to za sebou.Mna to caka na druhy tyzden a velmi sa uz tesim 😉

petka_s
17. okt 2008

dakujem baby za info..
no a ako teda -dat ci nedat,hm??

adriana84
17. okt 2008

ja som bola s epiduralkou uplne spokojna,moj porod bol nadherny,mohla som si vychutnat kazdu sekundu,ziadna bolest,proste hned po porode som sa citila uplne fit.ja vsetkym vrelo odporucam 😉

smejko1
17. okt 2008

dievcata, da sa s epi hned kojit? neprechadza ten oblbovak do toho kolostra?

bihan
17. okt 2008

Epi nemá žiadny vplyv ani na dieťa ani na dojčenie, pôsobí iba na tvoj nervový systém.

tucika
17. okt 2008

Ja som rozhodne za epidural. Porod sme si s manzelom krasne vychutnali, do konca zivota budeme mat neopisatelny zazitok a vobec neviem co to porodna bolest je!

petka_s
17. okt 2008

baby,a kolko vlastne ta epi stoji??

evka_
17. okt 2008

Petka epi stoji 2500,- 🙂

petka_s
17. okt 2008

dakujem evi,no budeme rozmyslato nej,
uvidime ci mi ju bude mat kto pichnut,ked
u nas to picha iba jedna doki 😖

smejko1
17. okt 2008

dik bihan..... lebo uz som vselico pocula... ale som rada, lebo isto chcem epi..... je niesom bojovnicka 😉

annag
17. okt 2008

epduráli vrelo odporúčam, žiaden vplyv na dojčenie, naopak, menej utrpenia - o to ľahší rozbeh laktácie 😉 🙂

delilah1
17. okt 2008

nikto iný už nevie ako to je s tým tetovaním a epi??prosím

kacka.va
17. okt 2008

petka: jak kde, někde se za něj neplatí nic.

hellosona
17. okt 2008

delilah: najlepsie ti poradi anesteziolog...
ja mam publikaciu, kde je pisane, kedy sa nemoze epi a o tetovani tam nie je nic 😕

barusha
18. okt 2008

delilah1:v tom určitě problém nebude, epi se píchá výš než popisuješ svoje tetování 😉 Ale i kdyby,tak by to měl dr.dělat po hmatu a ne se trefovat do obrázku 😀

Jinak já si epi nemůžu vynachválit, je fakt, že mě po něm bolely asi 2 týdny záda, ale za tu úlevu to stálo. Takže další porod jedině s epi. A pro ty,co se bolí bolesti - zavedení skoro nebolí,hlavně je to asi tím, že v tu chvíli jsem byla paralyzovaná úplně jinou bolestí...Takže tohle bylo jako nic.DOPORUČUJI 🙂

denduska
18. okt 2008

epi je uuuuplne super, ja som do porodnice v bolestiach ledva dosla, a po epi som si kludne este pospala! kym som sa poriadne otvorila, preslo asi 7 hodin, bez toho by to bolo hrozne. vrelo odporucam kazdemu, zbytocne hrdinstvo je tu len na skodu. a kojila som v pohode hned, mala takmer nic ani neschudla. okrem toho, v epi sa da urobit cisarsky ak treba, a kateter sa da nechat aj na tlmenie bolesti. este raz - je to SUPER.

tynushqa
21. okt 2008

Hm no ja som si dnes bola vybavovat PEDU a nakoniec mi ju nechcu dat takze si to budem musiet odrodit "prirodzene"...snad to nejako vydrzime ☹

norik1
21. okt 2008

a preco Tynushqa?

martina2008
23. okt 2008

Prosim,asi je to tu uz vsetko popisane, ale keby sa dalo zrekapitulovat nasledovne:
1. EPI Vam stlmila bolesti, ale tlak ste citili?
2. Ako Vam zavadzali EPI? (na viac krat? snazili sa o dodrzanie intimity, boli ste aspon trochu zahalene?bol tam len jeden anesteziolog?)
3. Dost casto byva v mensich nemocniciach len jeden anesteziolog, nemali ste problem zohnat ho pri dalsej davke?
4. Ked Vam dali EPI, uz ste mohli len lezat, alebo sa aj hybat?
5. Neviem si to predstavit, ale mozete lezat na chrbte, ked uz mate zavedenu EPI?
6. Kedy Vam vybrali tu kateter/hadicku?
7. Stalo sa Vam, ze sa hadicka sama uvolnila?
8. Pockal lekar so zaverecnym sitim, na dalsiu davku EPI?
9. Mali ste bolesti hlavy po EPI?
10. Mali ste pocit, ze ste si porod viac uzili s EPI?
11. Museli ste si EPI pri porode vyziadat, aj ked ste boli dohodnute, ze Vam bude poskytnuta?
Pripadne ine, ak Vas napadne.
Moc dakujem.

suki
23. okt 2008

martina 2008
1.Epi mi velmi pomohla ztlumila mi bolesti, odpocinula jsem si a pak mi dali znovi oxytocin, abych cítila kontrakce.

2.Přišel jeden anesteziolog. měla jsem na sobě anděla a popravdě v hledem k mému porodu, by mi bylo celkem jedno i kdybych byla uplne naha, ale zahalena jsem celkem byla.

3.Ja rodila v Brně, takže nemám zkušenost, žs by nebyl anesteziolog.

4.Už jsem jen ležela a byla jsem ráda, potřebovala jsem odpočívat, dokonce jsem si snad konečně i zdřímla.

5.Jasně můžeš ležet na zádech

6.Asi za dvě hodiny po porodu.

7.Ne. 😉

8.To už jsem měla epi vypnutou, při šití my to opíchli lokálně.

9.Ne

10.Já jsem hlavně věděla, že bez EPI bych vůbec neporodila, měla jsem dlouhý porod a otevřela jsem se až po píchnutí EPI.

11: Mně ho nabídli samy, já jsem domluvená nebyla.

enynka1
23. okt 2008

martina ahojcek,

1. ja som bola s epi veeeelmi spokojna, po zavedeni kontrakcie ustupili a to bola slast 🙂, ale tlaky som aj napriek epi citila, takze som vedela kedy tlacit.

2. mala som jedneho anesteziologa, napichol mi to na prvykrat,aj ked to trvalo dlhsie, ale to preto lebo som mala silne kotrakcie, zahalena som bola spredu, lebo vsak chrbat musis mat holy aby ti to tam vedeli zaviest..a anesteziolog ma chodil casto kontrolovat ci nenastali nejake vedlajsie ucinky.

3.Ja som rodila v Bratislave, bolo dost porodov a on tam bol sam, a aj tak hned dobehol ked som potrebovala.

4. Kludne som sa mohla aj hybat, ved ma aj poslali prechadzat sa nech urychlim porod.

5.Ano mozes lezat na chrbte, to ti tam nijako nezavadza, len sa nesmies suchat moc i postel aby si si to nestrhla 😉

6.Behom tych dvoch hodin co musis lezat este na sale po porode.

7.nestalo

8.Mne este ucinkovala ta davka ktoru mi dali asi pol hodku pred tlacenim

9.nie ziadne bolesti som nemala.

10.Urcite ano, mala som dlhsi porod, takze som aspon akotak na tlacenie vnimala, ja mam napriek bolesti len a len dobre spomienky 😉

11. Ja som dosla do nemocky so silnymi kontrakciami, epi som mala dopredu zaplatenu, a pri tych bolestiach som si ju zabudla aj vypytat a oni dosli sami ze ci ju uz chcem 😀

Ja mozem epi len a len odporucat.

martina2008
23. okt 2008

Ahojte, moc dakujem, ze ste si nasli cas a tak rychlo ste odpovedali na take mnozstvo mojich otazok. Velmi ste mi pomohli a a verim, ze aj ostatnym kockam, co zvazuju EPI.

sirinka
23. okt 2008

1. bohuzial neviem posudit, pichli mi ju neskoro... ☹
2. pichla to na prvy sup, bola tam len ona a sestricka...inac by mi to aj tak bolo jedno, pri tych kontrakciach, kto tam kazdy je...
3. cely porod bola pri mne
4. uz som len lezala...resp. rodila...
5. je to ihla plastova, hadicka je tiez plastova, vsetko pevne prilepene, vobec to necitis.
6. na druhy den sa ma bola opytat, ci mam bolesti a chcem este jednu davku, povedala som, ze nie a vytiahla to (rodila som v noci o jednej)
7. nie
8. ano, hned po porode placenty som dostala dalsiu davku, nic som necitila
9. nie, akurat ma par dni bolel chrbat, neviem, ci z epi
10. neviem odpovedat...pri dalsom ju snad stihnem... 😵
11. ja som ju mala dopredu zaplatenu a musela som si ju pytat, ono sestricky mi neverili ani, ze uz idem rodit...bolo to vsetko moc rychle...
ale som urcite za EPI pre vsetky rodicky....

luciabah
23. okt 2008

ahojte

aj ja som pocas porodu vyuzila moznost aplikacie epi a tak pridavam moje skusenosti

1.mne epi stlmila hlavne bolesti krizov, ktore ma privadzali do zufalstva. kontrakcie som citila a ja sama som viac analgezie nechcela, aby som vedela pri poslednej dobe porodnej vytlacit nase miminko

2. ani neviem kedy mi to dr. pichol, vobec som to necitila... zlate rucicky

3. cely cas bol pri porode

4. mohla som sa volne pohybovat

5. vobec som necitila kateter, ked som lezala na chrbte

6. po siti epiziotomie

7. nie

8. po porode placenty som dostala dalsiu davku na sitie epiziotomie

9. nie

10. asi som si ho viacej uvedomovala... v tom dobrom, lebo som sa nesustredila na bolest chrbtice ale na komunikaciu s porodnikom a na porod

11. nebola som rozhodnuta na 100% ale pri poziadani mi bola podana

claudinka
23. okt 2008

1. EPI Vam stlmila bolesti, ale tlak ste citili?
Epi super stlmila bolesti a tlak som citila stale..
2. Ako Vam zavadzali EPI? (na viac krat? snazili sa o dodrzanie intimity, boli ste aspon trochu zahalene?bol tam len jeden anesteziolog?)
Zahalena som bola cela, na spodku je plachta a na vrchu som zase mala len koselu prehodenu 🙂 a bol tam len jeden anestiolog, velmi prijemna pani sympaticka, vsetko vysvetlila a pomalicky vsetko robila..
3. Dost casto byva v mensich nemocniciach len jeden anesteziolog, nemali ste problem zohnat ho pri dalsej davke?
Chvilku to trvalo, ale ani som to nevnimala..
4. Ked Vam dali EPI, uz ste mohli len lezat, alebo sa aj hybat?
Kludne aj hybat..🙂
5. Neviem si to predstavit, ale mozete lezat na chrbte, ked uz mate zavedenu EPI?
vobec o tom ani nevies, ze to mas zavedene..
6. Kedy Vam vybrali tu kateter/hadicku?
po prichode do izby tusim..
7. Stalo sa Vam, ze sa hadicka sama uvolnila?
nie
8. Pockal lekar so zaverecnym sitim, na dalsiu davku EPI?
hej
9. Mali ste bolesti hlavy po EPI?
nie
10. Mali ste pocit, ze ste si porod viac uzili s EPI?
urcite ano
11. Museli ste si EPI pri porode vyziadat, aj ked ste boli dohodnute, ze Vam bude poskytnuta?
normalne vypytat 🙂

vrelo odporucam..

norik1
24. okt 2008

1. Ano
2.Prisla jedna mila anestezka o druhej rano, pichla na prvy krat, vsetko vysvetlila...lezis pri tom na boku a cela sa musis schulit do klbka (vypucit chrbat) takze doki je zozadu
3. Ked ju zavolali, prisla za par minut - ale zavisi to ci nie je pri dalsej operacii
4. mohla som sa hybat, skakat na fit lopte...
5. Jasne
6. mne na strvty den, ale citaj nizsie
7. nie, je prileukoplastovana po celej dlzke
8. Ja som potom sla na cisarak, cize mi uz nepichali spinal - len dopichli inu latku na znecitlivenie...ak ides na sekciu tak sa za epi ani neplati - berie sa to ako anesteza a plati to poistovna ako sucast operacie. Dalsie 4 dni mi potom dopichavali lieky proti bolesti priamo do epi - ssssuper, okamzita ulava....
9. Vobec nie, ale nesmies mat hlavu vyvysenu - cize ziadny vankus....lebo z toho su tie bolesti hlavy
10. U mna je to tazke povedat, ale po 28 hodinach na porodnej sale a bolestiach kazdych 5 minut som bola konecne schopna trochu si oddychnut a nacerpat nove sily 😎
11. Ty povies, kedy ju uz chces a lekar skontroluje, ci uz si na 4 cm otvorena... ja som ju ani nemala vopred dohodnutu a lekar sa ma sam spytal ci ju nechcem 😀

Ja tiez len a len odporucam 😵

kacka.va
24. okt 2008

1. Tlak jsem cítila, ale pak se mi hnula kanyla, takže další dávky mi nezabrali. Ale záleží, kde to píchají, někde to dávají moc silné, takže jsem pak od mamin slyšela, že necítily tlak.
2. Píchli mi to přímo na porodním boxu napoprvé, měla jsem na sobě košily, jako při celém porodu. Moc nechápu tu otázku z intimitou. byla tam anestezioložka + jedna sestra, která mě držela ve správné poloze.
3. Další dávku už mi připichovala sestra, anesteziolog k tomu nebyl potřeba, protože jsem měla vyvedený na rameni ten "budíček"
4. Při Epi můžeš dělat cokoliv, nijak to neomezuje, jen ti to ztlumí bolesti
5.Jasně, že můžeš ležet na zádech, celé to máš přilepené, ale já už jsem měla kotrakce tak velké, že jsem si s tím hnula, takže jak už jsem psala, nakonec jsem se posunula zády na posteli a hnula si s kanylou a další dávky mi už nezabraly
6. hadičku mi vyndali asi 30 minut po porodu
7. hnula jsem si s ní sama, takže moje blbost.
8. nebyla jsem šitá, takže nemůžu odpovědět
9. bolesti hlavy ani ničeho jiného jsem neměla
10. Příště chci rodit s Epi, protože když mi ho píchli byl to ohromný pocit úlevy a protože už vím, jaké jsou bolesti bez epi, tak nebudu váhat. Ale záleží asi taky na tom, jak dlouho člověk rodí a jak vnímá bolest. Já rodila 22 hodin z toho jsem měla celou noc kontrakce po 2-5 minutách, takže už jsem byla dost unavená z vydýchávání kontrakcí, takže Epi byla pro mě fakt úleva a nechali mě i chvíli vyspat.
11. Já jsem jim na začátku řekla, že EPI chci a oni se pak ještě jednou zeptali, jeslti jí chci, sama už jsem nic říkat nemusela

sykorova.p
24. okt 2008

Já jsem rodila 10hodin. Kontrakce jsem měla po 3 minutách od začátku a otevírala jsem se 1cm za hodinu. Když už viděli, že toho mám plný kecky, tak mi píchli epidural. Jelikož v naší nemocnici podává epidural jen lékař podle svého uvážení, nemůže si ho vyžádat každá rodička. Chvíly jsem si tedy odpočinula asi hodinu a půl a začalo to na novo. To píchnutí epiduralu vůbec nebolí. Hned to začalo působit a necítila jsem skoro vůbec nic jen takové šimrání v břiše. Ležela jsem normálně na zádech i na boku. Všechny ty hadičky jsem měla přilepaný k tělu. Vyndala mi je sestra až po porodu, když mě vezla už na pokoj. Žádný vedlejší účinky jsem nazaznamenala (bolest hlavy atd.). Takže kdo máte možnost epidural během porodu využít, tak to udělejte neni potřeba jen tak takhle trpět. Mějte se. 🙂

amanda25
24. okt 2008

ahoj sykorova.ja by som chcela epidural ale kazdy ma odhovara ale ja sa velmi bojim bolesti

maurizia
24. okt 2008

no ja sa pridavam ku chvalam, neviem, kto epi vynasiel ale nech je vecne zivy!!! ziadne vedlajsie ucinky a neskutocna ulava. tiez som bola po celej noci kontrakcii total vycerpana a po zavedeni epi som skakala ako srnka 😎

sirinka
24. okt 2008

amanda kazdeho nepocuvaj a epi urcite vyuzi 😉 je to tvoje telo, tvoja bolest a tvoj boj, takze ak to tak citis, chod do toho...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre