Aký je rozdiel medzo Epiduralom a Spinalom?

dadak
27. okt 2006

ahojte baby, neviete aky je rozdiel medzi spinalom a epiduralom? Mne odporucila lekarka spinal.. Ale neviem...

zuziq26
1. dec 2006

baby, chcem sa opytat: musi zena po kazdom porode s epi absolvovat cievkovanie?

lindda
2. dec 2006

zuzi nie neumusi iba ak nevie cikat , ze to ma umrtvene 🙂

madeleine
2. dec 2006

Tak ja som sice este nerodila, ale mala som spinalnu anesteziu pri operacii. Sice mi nakazali aby som sa dvanast hodin po operacii neopovazila postavit, ale kedze som z tych co nedokazu cikat po leziacky, tak som po osmich hodinach s takmer roztrhanym mechurom vstala, oprela sa o svoju tyc s tekutymi dobrotkami a o nu opreta sla. Sestricka skoro skolabovala ale ta extaza, ked som sa konecne vycikala stala za to. Je pravda ze mi bolo trochu zle potom, ale rozhodne nic co by sa nedalo prezit... 😉

fafa
2. dec 2006

zuziq, mozno zalezi aj od porodnice, mna sa nikto nepytal, ci chcem alebo nie, dali a hotovo...ale uz by som robila vsetko preto, ☹ aby som to nemusela zazit...

certica
2. dec 2006

tiez ma automaticky cievkovali a tiez to bolo pre mna najneprijemnejsie z celeho porodu...totiz sa dotycna sestricka nejak netrafila na prvy sup 😝

ritaklea
4. dec 2006

Baby, prosím Vás, čo je to cievkovanie? to sa ako robí? 😒

zuziq26
4. dec 2006

to je taky zakrok - v pripade, ze po porode (alebo inej operacii) nemozes mocit... tusim ti do mechura zavedu nejaku hadicku alebo cosi podobne

ritaklea
4. dec 2006

Teda, a cez čo to zavádzajú? Je to bolestivé? 😒

fafa
4. dec 2006

Zalezi od personalu...to sa dava taka hadicka z gumy do mocovej rury az do mechura...mne to bolo strasne neprijemne, ale su baby, ktore hovoria, ze o tom ani nevedeli...

certica
4. dec 2006

fafa presny opis - neprijemne,
nic bolestive, len strasne blby neprijemny pocit, take pichnutie, stipnutie...

daniela1977
4. dec 2006

Ahojte baby.Mna cievkovali pocas porodu mysleli si ze sa my neda poriadne tlacit pocas porodu tak ma vycievkovali vobec som nevedela kedy my to spravili ale hnet po porode my nasadili antibiotikove injekcie aby som nedostala infekciu. 😉

masinka
12. dec 2006

kedze malej nebolo po 10 hodinach normalneho porodu uz moc dobre, ukoncili to cisarskym. v ramci pripravy mi dali cievku, popri kontrakciach som to skoro nezaregistrovala. mala som spinal, este niekolko hodin som si necitila pol tela a cievku mi nechali este asi 2 dni. bola som za nu fakt vdacna, ked mi ju chceli na druhy den vecer vybrat, ukecala som sestricku nech mi ju necha este do rana, aby som nemusela v noci behat na WC.

lindda
13. dec 2006

poznate niekto alebo ste sa stretli na kramaroch s menom anesteziologa menom Badura ???

anetadavid
18. dec 2006

Ahoj vsetky mamicky a buduce mamicky!Chcem sa podelit o moju skusenost.Rodila som pred dvomi mesiacmi v najlepsej porodnici vo Viedni,dufajuc,ze ked je najlepsia,tak sa nemam coho obavat.Clovek mieni, osud meni.Po tretej vyvolavacke sa mi zacali strasne bolesti,prosikala som o spinal, nic som nedostala, vraj je este skoro.Cakalo sa dalsiu hodinu,porod nepostupoval, tak doktorka nariadila cisarsky.Na operacke ma presne informovali, co sa bude diat, a ze sa nemam vobec nicoho bat.Dostala som spinalku,vedla mna uz stala doktorka.Vravela, ze ona ma bude operovat, a ze uz moze zacat, lebo urcite si uz necitim telo od pasa.Na to som sa zlakla, lebo ja som si vsetko este citila, dokonca som pred nou napla spicku, aby videla 🙂 Este dlho budem mat jej vyraz pred ocami, urcite si myslela, ze vymyslam, preto, ze ma zacala rezat.A ja som citila, ako do mna zarezala so skalpelom.Ked som zacala kricat a plakat od bolesti, v tom soku mi povedala, ze to bol iba skusobny rez!Na viac si uz nespominam.Dostala som uplnu narkozu........... Na vizite sa zrazu ozvala doktorka a povedala:Raz za desat rokov sa stane, ze spinal nezaberie a toto je ta pani, u ktorej sa to stalo...... Taka je moja skusenost. Ale nelutujem,to bolo to najkrajsie prebudenie v mojom zivote!Nadomnou stal moj muzicek a drzal na rukach nasho maleho anjelika Davidka, ktoreho nekonecne milujeme 🙂 A chcem podakovat mojmu muzikovi, ze bol a je cely cas pri mne, ze mi pomaha, ze mi odpustil tie modriny, ktore som mu v bolestiach urobila, ked ma drzal za ruku🙂 MILUJEM VAS STRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAASNE MOC 🙂

certica
18. dec 2006

anetadavid, tak az mi teraz zimomriavky telom presvistali. Inak mam tiez kamaratku zijucu vo viedni, rodila na nejakej drahej sukr.klinike a tie horory, co si zazila-no neviem...presla si neviemkolkohodinovymi kontrakciami, normalnym porodom,cisarskym+dalsou operaciou asi 3hod.na to. Este jej aj zabudli vytiahnu spinalku, potom zostala cela opuchnuta este tyzden, nez sa to vsetko vratilo do normalu. Ja to teraz popisujem dost v kope a laicky, nepamatam si,ako to presne bolo, kazdopadne mala este aj krvacanie-maternica namiesto toho, aby sa zavinovala sa zvacsovala atd. 😝

anetadavid
18. dec 2006

Ahoj CERTICA a ostatne mamulienky!Tiez som vsetko zhrnula, ako sa len dalo.Neviem, ako je to na SK, ale tam mi natiahli pred operaciou nieco ako podväzky-proti tromboze 😀 Keby sa ich po troch dnoch neopytam,ze do kedy to mam este nosit, tak v nich este aj teraz beham 🙂

daniela1977
18. dec 2006

Ahoj Anetka.Aj mne hovoril doktor ze sa daju kupit tie pancusky davaju sa ked ides rodit ze aby ti to stahovalo zily aby ti pritych tlakoch nevistupili.Je to dobra vec no to co si pisala to je hrozne a mi si myslime ze sme tu u nas storokou za opicami ked su doktori schopny odrodit len ked je zeny vyvalena na koze a musi tlacit v leze.Takze to nie je pravda ze v zahranici poskytuju lepsie sluzby no to naozaj strasne az sa my chlpi postavili aj tie co nemam.

anetadavid
18. dec 2006

Urcite je to vonku lepsie, mala som sama izbu, vlastnu kupelku a wecko-fakt na vynikajucej urovni, sestricky skakali, za spinal som nic neplatila, navsteva kedy prisla, vtedy prisla, nikto ju nevyhanal...... a to som mala standard,ziadnu extra starostlivost.Proste som mala iba smolu.A nakolko sa to stane vraj len raz za 10 rokov a ja som si to uz zlizla, tak hor sa maminky rodit deticky bez strachu 🙂

daniela1977
18. dec 2006

Asi je to aj o stasti na akeho doktora natrafis ked ides rodit a samozrejme aj sestricky kazda mame svoje skusenosti ci uz tie dobre alebo horsie.Ale stoji to za to 😉 😉

anetadavid
18. dec 2006

Presne tak, stoji to za to!!! 🙂 Aj inokedy, len nie tak skoro 🙂

daniela1977
18. dec 2006

No ved to a ja som na porodnici hovorila muzovi SEM MA UZ NIKTO NEDOSTANE.Ale vies ako sa to hovory clovek mieni pan boh meni 🙂 🙂

anetadavid
18. dec 2006

Danielka, myslis, ze to pan Boh zmenil? Tak tomu ja neveriiiiiiiiim 🙂 🙂 🙂

maminka1
28. dec 2006

Ahojte, ja som mala pri porode spinalku, bolo to super, ulava, ziadne bolesti, len strpnute nohy, ale to preslo, mala som tetu primarku na ARO, tak ma na to nahovorila, vraj naco trpiet, ked nemusim...inak scasti pravda, ale volakedy sa rodilo bez toho...ked sa mi narodila malinka, vkuse len spala, ani neplakala, az som sa bala, co je s nou, este aj doma asi tyzden a potom sa predviedla 🙂 Potom som aj citala, ze ucinky na dietatko mozu byt vselijake, nikto nevie, ako to nan posobi, aj mi prislo, ktovie, ci nebola odtoho taka ´oťapená´ chuda moje.Neviem, ked pojdem este rodit, asi skusim bez toho.Rodila som este raz, v 24 tt, koniec zly ☹ , mala som tiez spinal, ale ten vobec nezabral, nakolko mi pichli este aj oxytocin na urychlenie, takze som vsetky bolesti az na to, ze som netlacila, citila.Boli hrozne, ale co vsetko zena nevydrzi?Ale je to len na rozhodnutie mamicky.Dzrim palceky.

kury
29. jan 2007

záleži aj od okolností,od spolupráce,moj prvy porod vo Viedni skončil zle,druhy bude na Slovensku,videla som uz aj nejake prospekty,som spokojna aj s odozvou mamičiek,rozhodujem sa medzi štiavnicou a To...druhy porod bude tiez epidural,mozno cisarsky ak by nastali komplikacie..

tarina
12. jún 2008

ahojte,
ja sa chcem opytat, ze ak je isty cisarsky rez, tak mi vlastne netreba epidural....hadam ma nenechaju trapit sa kontrakciami?!?! a ten spinal je potrebne tiez ziadat, a plati sa za neho, alebo ten davaju pri cisarskom automaticky???

ilijanka
13. jún 2008

tak ahojte- ja som z fachu- takže vysvetlím- podstatný rozdiel medzi epidurálom a spinálom je hlavne v priestore, do ktorého sa pichá- pri epidurále sa musí zaviesť ihla nad tvrdú plenu a pri spinále pod tvrdú plenu- toť hlavný rozdiel, ďalej pri spinálke sa nezavádza väčšinou katéter/ aj keď je možné aj to/- takže nie sú možné opakované dávky anestetík, pri spinálke sa anestetikum podáva priamo do mozgovomiechového moku- čiže do bezprostrednej blízkosti miechy a nervových koreňov a tým sa do 3-5 minút vyvolá úplné znecitlivenie približne od pupka nadol- preto sa spinálka používa pri cisárskom reze, znecitlivenie trvá cca 3 hodiny, po odoznení znecitlivenia pacientka NEMUSÍ 24 hodín ležať ale môže sa pomaly začať mobilizovať- toto je už prekonané, odporúčalo sa to len v minulosti, bolesti hlavy pri správnej technike sú zriedkavé- my sme mali možno 2-3% a dajú sa väčšinou jednoducho vyriešiť.
Epidurálna môže byť bud analgézia- čiže útlm vnímania bolesti- toto sa používa pri spontánnych pôrodoch, do priestoru nad tvrdou plenou sa cez ihlu zavedie tenučká cievka- katéter a cez tú sa v potrebných intervaloch- väčšinou cca každých 90 minút podáva dávka anestetika a analgetika, ktorá zabezpečí útlm vnímania pôrodných bolestí, ale zostáva zachovaná hybnosť, vnímanie tlaku- takže pacientka vie kedy má kontrakcie a môže tlačiť, chodiť atď., katéter sa väčšinou odstráni 2 hodiny po ukončení pôrodu, ale môže sa kľudne ponechať aj niekoľko dní, napr.ak mala žena väčšie šitie a ďalej sa doňho podávajú lieky na tlmenie bolesti. Pri správnom podaní by žena nemala mať nijaké ťažkosti s močením ani bolesti hlavy.
Epidurálna anestézia- ide v podstate o tú istú techniku, ale podá sa anestetikum vo vyššej koncentrácii a dávke a tým sa dosiahne úplné znecitlivenie ako pri spinálnej anestézii- nástup znecitlivenia ale trvá dlhšie- do pol hodiny a nemusí byť také kvalitné ako pri spinálke- používa sa to vtedy, ak žena, ktorá rodí prirodzene musí porodiť cisárskym rezom. Spinálku vám pri plánovanom cisárskom reze pravdepodobne anestéziológ sám ponúkne- závisí to od zvyklostí pracoviska, neplatí sa za ňu, za epidurálku sa väčšinou platí, keďže sa považuje za nadštandard a väčšinou o ňu musíte požiadať sami.
Takže tak, dúfam, že som to zrozumiteľne vysvetlila ľudskou rečou 🙂

certica
13. jún 2008

ilijanka, super. konecne viem presne, o co ide. hlavne som nevedela rozdiel medzi epid. analgeziou a anesteziou a ci vobec nejaky je...

glia
13. jún 2008

ilijanka, mam taku doplnujucu otazocku...ako su na tom rodicky s vyssou nadvahou pri sekcii? tam sa robi pod celkovou anesteziou? teda cely s.c. sa "prespi"? lebo viem, ze epi sa nepodava, lebo sa tazsie triafa...asi to bude take iste pri tom spinaly, vsak? 😅

ilijanka
13. jún 2008

hej, hej- analgézia- znamená nevnímať bolesť, anestézia- nevnímaš nič- úplné znecitlivenie 😉

spika
21. júl 2008

Ahojte, vybavuje si niektorá z vás epidurálku v Roosveltovej nemocnici v BB? Ja sa o tom snažím už druhý mesiac a som z toho na nervy! Urobila som aspoň 15 márnych pokusov spojiť sa s nejakým anesteziológom - osobne alebo telefonicky a nikdy tam nikto nie je.....tak som zvedavá, kto mi tú epidurálku pichne, dokonca bude chodiť dopĺňať anestetikum počas pôrodu.....mám z toho celkom strach, lebo pôrod sa blíži a je to moja jediná psychická záchrana! 😒 (dva prirodzené pôrody už mám za sebou).........

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre