Aký je rozdiel medzo Epiduralom a Spinalom?

dadak
27. okt 2006

ahojte baby, neviete aky je rozdiel medzi spinalom a epiduralom? Mne odporucila lekarka spinal.. Ale neviem...

oneri
25. júl 2008

baby caute, ja som este nerodila, ale ked to tu citam, viete, ja som takej slabsej povahy co sa lekarskych veci tyka, prislo mi zle, a bojim sa, aby som pri porode neodpadla.. stalo sa to uz niekedy, zeby zena pri porode omdlela? ja viem haluz co 🙂

yara2
25. júl 2008

oneri - vobec to nie je haluz,kludne sa pytaj vsetko co chces vediet. ja som tiez prvorodicka a niekedy fakt kladiem take otazky,co by inu ani vo sne nenapadli 🙂
ja si urcite chcem dat epi,ak nie celkovu narkozu a cisarsky...

kocky chcem sa opytat,kedy sa picha epi??? lebo som citala ze niektora to chcela,mala zaplatene,bola pripravena na to,ze to bude bez bolesti a potom ze sa to nestihlo,ze jednoducho nestihli pichnut a porodila bez.. ako to ze nestihnu?? ved ked pridem do nemocky s odtecenou vodou a prvymi kontrakciami tak stale je este cas pichnut,nie??? ved tam nepridem ked uz bude trcat zo mna hlavicka...

erikasadek
25. júl 2008

ahoj picha ked si otvorena na 4 cm ked hovoria ze nestihaju to je tym ze mas tesne pred porodom a mas silne kontrakcie tak sa tazko picha nesmies sa pohnut ani takze sa picha medzi kontrakciami tak to je tazke pretoze u jedna za druhou a po druhe druhe ked si uz vydrzala tie kontrakcie tak porod je uz nic

ginger01
26. júl 2008

pre yara2: zvacsa sa EPI picha, ked je zena otvorena na 2-3 cm, 4-5 cm je uz riziko kvoli silnejsim kontrakciam, porod sa moze rychlejsie rozbehnut, ako pise erikasadek. Zabera do cca 20 min, picha sa standartna davka, takze u chudsich zien davka zaberie viac ako u moletnych. Niekedy sa tym porod spomaluje, kedze zena moc neciti kontrakcie a potrebu tlacit.
Ked zena rodi "normalne", je to Epiduralna analgezia /picha sa do epidura, priestor pred miechou/, takze sa da pri nej chodit. Ked je epiduralna anestezia /picha sa hlbie/, je to pri cisarskom, to si necitite celu dolnu cast od pupka az po nohy, takze je zena paralizovana, lezi na lozku. Preto sa po cisaraku , po ucinku injekcie odporuca chodit, aby sa predislo krvnej zrazenine v zilach. Cisarsky ma aj urcite rizika, preto ak nie je nutne, opdporuca sa rodit prirodzene...sak to patri k zene. 🙂
Ale urcite mas nejaku knihu o tehotenstve a porode, tak tam si vsetko najdes...

ginger01
26. júl 2008

este dodam, tu anesteziu som myslela spinalnu, nie epi. 😵 ,
spika, anestetikum sa pouziva iba pri cisaraku, co je latka na znecitlivenie, pri normalnom je analgetikum, co je latka proti bolesti.

erikasadek
26. júl 2008

vo francuzku ma 90% ZIEN AUTOMATICKY PERIDURAL TU MALO KTO CHCE RODIT BEZ JE TO BEZNE SKOR SA CUDUJU KED NIEKTO ODMIETA ale nie o tom tu ti nepichnu pod 4 cm musis sa otvorit na 4 cm aby ti pichli mne osobne zabralo hned po v pichnuti bola to ulava taktiez na cisarsky sa tu pouziva len peridural len vo vinimocnych pripadoch je celkova anestezia mne to vyhovovalo bolest som necitila ale hned som mala maleho v rukach ako pri porode

durica
26. júl 2008

ja som rodila 25.12 s epiduralkou,ale nikdy viac,dodnes ma boli chrbat.Pichla mi to asi na 10krat,takze baby rodte klasikou.

erikasadek
26. júl 2008

necudujem sa ked ti pichala 10 krat ta musela byt poriadne nesikovna a ty si pri tom trpela chudacik

rebi
26. júl 2008

ahojte ja som rodila tiez s epidural a bola som nad mieru spokojna. do konca doktor povedal ze ak by som ju nemala normalne by som ani asi nezvladla porodit , nakolko som mala velmi silne kontrakcie a mala nie a nie von tak sa to tahalo 12 hodin ☹ ale i napriek tomu to bolo super a takmer bez bolesti a aj druhe by som rada rodila s epidural 🙂

yara2
26. júl 2008

ginger- dik za obsiahlu a poucnu odpoved 🙂

annag
26. júl 2008

Ahojte, ja som rodila s epidurálkou dva krát, prvý raz som mala veľmi dlhý pôrod (16 hodín bolestí, no ani ma tak neboleli kontrakcie, ako súvislý tlak malej na nejaký chrbtový nerv, čo ma veľmi vyčerpávalo) a nanešťastie v ten deň mali v nemocinici samé úrazy a nebolo anestiziológa, ktorý by mi ju pichol včas, tak som ju dostala až na záver, keď som už bola pomaly v bezvedomí a chceli ma brať na cisársky. No po epidurálke som sa tak vzchopila, že malá bola na svete do dvoch hodín, vážila 4,36 kg. Druhý krát som si epidurál už poistila, dostala som ho v pravej chvíli a mala som taký pekný pôrod, že teraz čakám tretie bábo 😀 . Je veľmi dôležité, aby Vám epidurál pichol skúsený lekár, lebo potom to dopadne ako u durice, je to vraj ťažké sa naučiť dobre pichnúť a samozrejme, ten lekár musí aj vedieť odhadnúť správne dávkovanie analgetika. Tlaky som mala úplne rovnaké ako bez epidurálu, krásne som však spolupracovala, lebo keď nie je bolesť, rodiť je radosť (trošku to bolí pravdupovediac, ale je to aj tak raj. A nebolí potom ani šitie. Komplikáciou môžu byť pri zlom vpichu vraj neskutočné bolesti hlavy, ale podaním infúzie sa stratia.

erikasadek
26. júl 2008

pridavam sa k tebe a je skoda ze na slovensku mate taky problem najst doktora aby vam to pichol ved to by malo byt samozrejme

yara2
28. júl 2008

kocky - a nemozu nastat po tom pichnuti tak blizko miechy nejake horsie komplikacie,ako len bolesti hlavy????
viem,ze mozu,ale ci sa nestalo nieco vazne vam,ktore ste uz epi mali... nechcem malovat certa na stenu,ale nestavaju sa nejake ochrnutia alebo podobne???

erikasadek
28. júl 2008

moze sa stat vzdy je riziko ale je male teda tu sa picha uplne normalne a casto a zatial som pocula len o jednej ktora tahala nohu za sebou pocas 6 mesiacov tot vsio ale neboj sa pokial je lekar skuseny tak sa neboj
naozaj je to len velmi zriedkave

yara2
28. júl 2008

erikasadek - a po tych siestich mesiacoch ju uz dotahala?? preslo to?

lucka10
28. júl 2008

ahojte baby, aj ja by som chcela rodiť s epidurálkou. Rozprávala som sa o tom s lekárom, ten mi to však hneď odvrhol. Vraj veľa porodov končí so zvonom. Čo je na tom pravdy baby? Viete mi v tomto poradiť?

ginger01
28. júl 2008

lucka10, neviem, co je na tom pravdy, ale je pravda, ze EPI moze porod spomalovat. Mozno tym, ze porod nepostupuje tak ako ma,alebo je dieta zasprajcovane v porodnych cestach, konci sa zvonom. Ale to sa moze stat aj bez EPI. Asi v Sali nemaju take skusenosti ako u nas v BA 😵 , neviem... alebo je tvoj lekar konzervativny. Tu v BA sa rodi s EPI o 106.. 😀
Inak yara2, neboj sa tolko toho porodu, ked mas este cas, tak ti doporucujem prihlasit sa do predporodneho/rodicovskeho kurzu, kde ti vsetko vysvetlia. Tak budes kludnejsia. Ja som bola a hned mam vo vsetkom jasnejsie. Pisala som Ti o tom EPI co a ako, ta infoska o 2-3 cm otvorenia krcka je od anesteziologa, u ktoreho som mala taky kratky pohovor, lebo tiez som sa takto poistila, ale minule som sa pytala porodnicky /u nas v BA-Ruzinov/, povedala, ze zalezi od nalezu, mozu to byt 3-4 cm, ide o to, ako porod postupuje.

erikasadek
29. júl 2008

neboj dotahala ale ako som ti hovorila stava sa to vynimocne tak sa neboj ja som rodila dvakrat a bez problemu s periduralom pajem ti vela stastia a vsetko dobre do porodu

annag
30. júl 2008

no neviem ako spomaľuje, ale mne sa vždy urýchlil. A epidurál si dala aj moja kamoška, ktorá je neurologička s dvoma atestáciami 😉

musa
7. nov 2008

Ahojte,ja som po spináli,ale uz by som tak nesla,ani pánovi.Mala som taku zvláštnu reakciu,vraj sa vola syndrom nepokojnych noh.Mala som to uz aj pocas tehotenstva,ale myslela som ze ked budem mat umrtvené nohy ,tak nič nebudem cítit,ale mýlila som sa.Je to taky pocit,ako ked mate zrazu straaaašne vela energie a potrebujete nieco robit,chodi,kyvat nohami,proste neviete si najst miesto,neviem to inak opísat.Tak mi museli dat nieco na upokojenie,este aj na izbe.A potom ta bolest hlavy ☹,trvala štyri dni,no strašné,ked som prisla domov cele poobedie som zvracala,ale neviem ci aj to bol nasledok spinálu.A zabudla som na sale mi prišlo zle,na vracanie. Takže moja skusenost je negatívna,ale aspon som videla malú hned ako sa narodila 🙂 .

gianni
7. nov 2008

ja som mala spinál a bola som velmi spokojná

hladnyborsuk
21. dec 2008

Ahojte vsetci, pracujem v Britanii na porodnici a chcel by som este informovat mamicky a doplnit kolegov pisucich na tomto fore, ze este existuje jedna metoda na tlmenie porodnej bolesti , ktora zahrna vyhody oboch procedur, - a to kombinovany spinal - epidural, spinal - okamzity nastup ucinku, epidural - moznost doplnovania analgezie podla poterby, Bolesti hlavy po spinale sa takmer nevyskytuju - pouzivaju sa specialne ihly takzvane pencil point, Tieto ihly su dostupne aj na slovensku. Pri spravnom davkovani a nacasovani vynikajuca ulava od bolesti a minimalne ovplyvnenie porodu. Ziadne vylihovanie 24 hod na posteli. S pozdravom. HB. 😉

hladnyborsuk
21. dec 2008

Ahojte,

Pracujem v na porodnici v Britanii a chcel by som informovat mamicky a doplnit kolegov ze okrem jednoducheho epiduralu je mozne pri spontannom porode previest aj tzv. kombinovany spinal- epidural, ktory zahrna vyhody oboch metod, spinal - takmer okamzity nastup ulavy od bolesti , epidural - moznost opakovaneho doplnenia analgezie, Bolesti hlavy sa takmer nevyskytuju - pouzivaju sa specialne spinalne ihly tzv. pencil point, ktore su dostupne aj na Slovensku, Ovplyvnenie porodu je minimalne, Ziadne vylihovanie v posteli 24 hodin, Pri nekomplikovanom porode idu zeny na druhy den domov. Samozrejme metoda vyzaduje urcite nacasovanie, davkovanie a rozhodnutie ci pri danom vag. naleze a intenzite bolesti je lepsi jednoduchy epidural alebo kombinovany S-E. 😉
H.B.

dejna3
21. dec 2008

ahojte ja som mala sekciu a spinál... a som veľmi veľmi spokojná 😵
na tretí deň ráno ma síce rozbolela hlava, no okamžite ešte v počiatkoch bolesti mi nasadili infúziu, na druhý deň ďalšiu a hlava ma vôbec nebolela... ani po príchode domov 😉

xena22
21. dec 2008

Ahojte ja som mala spinal a lezat bez pohnutia 24h bol moj zbozny sen,ibaze uz po 5 hodinach ma prinutili vstat aspon okolo postele a o nieco neskor hajde do sprchy - cisarak-necisarak,ale na druhej strane som to fakt sikovno rozchodila,lebo prvy cisarsky som mala v celkovej anestezii a bola som ako mechom uderena dva dni a maly otvoril oci tusim az po tyzdni doma 😒 takze ja som za spinal vsetkymi 10timi 😉

CO sa tyka epiduralu,tak som na vzdycharni mala tu cest pozorovat zeny,co isli odhodlane rodit bez epi a ked uz skriabali steny,tak hladali anesteziologa 😀 a o chvilu boli ok,ulavilo sa im a porody malu v pohode,ziadne klieste ani vakum...je to indi vidi...

mishusha
21. dec 2008

ahojte, ja som tiez rodila so spinalom, ziadna nevolnost, ziadne komplikacie na sale ani potom na jiske... dokonca ani bolest hlavy(asi som ukazkovy pripad 😀 ) sice sa tazko vstavalo po tych 12 hodinach priputania na lozko, ale na druhy krat islo vsetko lahsie a lahsie. len tie nekonecne infuzky, myslela som ze do mna vleju cely sud 😀
keby som rodila druhy krat, tak spinal to isti 🙂

kyselina
31. júl 2009

Ahojky ilijanka. Mam taku otazocku. Ako to je potom s nastrihnutim pri EPI? Citis aj toto, kedze citis kontrakciu na tlacenie? 😒

lenka1108
31. júl 2009

ja som jednoznacne za epidural.mna nastrihavali a vobec ale vobec nic som necitila.si proste ako ochrnuta.ked som mala tlacit tak mi doktorka len povedala tlacte a ja s usmevom, ze akoze takto, som tlacila 😀 ona hmatom citila ze mi ide kontrakcia.
akurat ma trosku z tj epiduralky triaslo ale inak vsetko v naj.poriadku.urcite budem chciet epi aj pri druhom porode.

kyselina
31. júl 2009

Dakujem Lenka. Ja som mala prvy porod normalny a bolesti strasne a velmi dlhe. Len len ze som im neodisla na stole a aj potom ma dlho bolelo, bola som nastrihnuta 10cm a tak neviem, ako sa teraz rozhodnut. Eate mam cca 3tyzdne do porodu a veeelky strach ☹

rose86
1. aug 2009

baby ked idem rodit cisarskym tak si mozem dat pichnut epidural?? alebo pri cisarskom jedine spinal?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre