Aký je rozdiel medzo Epiduralom a Spinalom?

dadak
27. okt 2006

ahojte baby, neviete aky je rozdiel medzi spinalom a epiduralom? Mne odporucila lekarka spinal.. Ale neviem...

tinyleaf
1. aug 2009

rose, u mna sa pre cisarsky rozhodli na poslednu chvilu, ked sa malemu nechcelo ist von a uz som mala zavedeny epidural, tak mi len dopichli vyssiu davku. Takze cisarsky sa da robit aj s epiduralom, ale myslim, ze ak je dopredu naplanovany, dava sa radsej spinal.

adka_8
26. okt 2009

Ahojte,ma niekto skusenost aj s tym,ze je chory na antibiotikach a ide na spinal?Ja mam zapalene uzliny,beriem antibiotika,ledva rozpravam a stvrtok-mam sekciu so spinalkou-ma niekto podobnu skusenost?

zuzanaznr
29. nov 2009

Ja som mala pri pôrode spinal. šlo o cisársky rez a tak som bola od pása dole úplne nehybná... pri epiduralke si myslím, že určitá citlivosť v nohách je... tam ide asi len o zmiernenie bolesti.... to je môj názor...

corasone
29. nov 2009

ja som mala tiez cisarsky spinal, pokial som dobre rozumela EPI sa picha tak či tak len pri cisaraku ide priamo do miechy a pri prirodzenom do žili ako infuzka neviem...

katka22r
28. dec 2009

babenky v stredu idem zasa na ctg lebo dnes boli slabsie ozvy a mozno bude aj cisarsky?ktory je lepsi v celkovej ci lokalnej ?a ake su plusy a minusy jednotlivych sposobov ?dakujem za vsetky nazory do utorka vecera 😉

laura73
28. dec 2009

ahoj katka, ja som rodila cisarskym, mala som spinal, odrodila som o 13.45, - 3 hodiny po porode sa mi prebrali nohy 🙂, potom sa sa posadila, na druhy den som spravila prve 2 kroky - spotena ako po 100 jarnych km 😅 , a potom uz bolo vsetko relativne v pohode... zacala som pomaly chodit, po 4 dnoch som bola doma, sama s malou a uplne v pohode. trosku ma bolela jazva, ale brala som na noc liek proti bolesti - s nemocnicou to bolo 6 dni, po 6 dnoch uz nic, po tyzdni mi vybrali stehy a na druhy den som uz aj behala s malou po meste - kocik vazil asi 10kg, mala 3.5kg a nemame vytah - 1. poschodie 😀 a zvladli sme to bez problemov. a dnes, po 19 mesiacoch mi cisarsky porod pripomenie uz len mala jazva - mala som vyborneho gynekologa...takze nic nevidiet a ak budem este raz rodit, budem prosit moje dalsie dieta aby sa neotocilo a nechalo ma odrodit cisarskym rezom 😀 😀 😀 celkovu narkozu tu u nas nedavaju, len vo velmi vynimocnych pripadoch, takto som malu videla hned po porode... a na izbe mi ju nechali hned na druhy den az do odchodu, aj v noci.

katka22r
28. dec 2009

laura noo ja sa stale rozhodujem lebo vsade su plusy aj minusy ale cakam na dalsie nazory 😉 no aj tak dakujem

marunka71
28. dec 2009

Ahojte.Je tu nejaká baba, ktorá mala cisársky v celkovej anestéze a druhý cisarák v spináli?Cca o 2 týždne budem mať druhý cisársky a rozhodujem sa.Prvý cisársky som mala v celkovej anestéze - bolo to v pohode.A teraz neviem ako sa mám rozhodnúť.Díky.

kacenqa
28. dec 2009

katka, ja teda neviem, ake je to mat cisarak v lokalnej, ale rozhodne by som bola za to.

prve dieta som rodila najprv prirodzene, no kvoli hroziacej hypoxii a nepostupujucemu porodu som nakoniec skoncila akutnou sekciou v celkovej anesteze. takze mozem ti popisat tu.

po porode som sa mohla postavit po 12hodinach, stravu som 2 dni mohla dostavat len formou infuzii (kym sa nerozbehla cinnost criev a nezacali odchadzat vetry) a aj potom som zacinala kasickami a pod. tomuto sa pri lokalnej anesteze napriklad vyhnes. taktiez som musela stravit 24hod na pooperacnom oddeleni, kde so mnou nemohla byt dcerka (nastastie som si po 17hod vydupala presun na nadstandard) a pocas tohto casu mi priniesli malu ukazat len raz a aj to az po 14 hodinach od porodu.

takze tak. moct sa tak rozhodnut, urcite by som brala lokalnu anestezu....

katka22r
29. dec 2009

a neboli to?nebudem nic citit?

bibione
29. dec 2009

rozhodne si dajte spinal...ked je cisar planovany...po celkovej narkoze sa vam bude horsie a dlhsie rozdychavat bolesti...moja skusenost 😠 ...ale ja som nemala na vyber,u mna cisar siel na poslednu chvilu a epi by uz mi nezabral tak rychlo

epi a ani spinal sa nezavadza do miechy!!! kde beriete tieto nezmysli 😎

bibione
29. dec 2009

co sa tyka stravy po spinale aj pri celkovej...postup je uplne rovnaky...po spinale musis lezat 24 hod pri druhom 12h...infuzky sedia,budu vam davat oxytocin na zmensovanie maternice,lebo telo nevie,ze ste porodili 🙂 ...po 6 hod mozete caj,kym ododu prve vetry sa dava tekuta strava,potom kasovita az normalna

blumka
29. dec 2009

ja som rodila v lokalnej anesteze..rodila som o stvrtej poobede a na druhy den rano som uz chodila..a co sa tyka stravy, prve kasovite jedlo som dostala asi po dvoch dnoch ale uz na druhy den som mohla pit...takze aj toto asi kazda nemocnica ma inak...
neviem ako to je s celkovou ale lokal sa nepicha do miechy, picha sa to medzi stavce ale uz do miesta kde miecha nie je 😉 vedlajsie ucinky mozu byt bolesti hlavy

bibione
29. dec 2009

blumka: v podstate si to napisala rovnako... 😉

blumka
29. dec 2009

bibione 😀 ked som dopisovala svoj prispevok ten tvoj druhy tam este nebol 😀
ja som skor ale reagovala na kacenqu, ona pise ze pri lokalnej sa vyhneme tomu ze stravu mozme dostat skor ako po dvoch dnoch...

marunka71
30. dec 2009

Ja som sa ešte stále nerozhodla ohľadom anestézy.Aj keď som včera už bola podpísať papiere u anesteziológov.Zapísali mi celkovú anestézu, lebo som tomu viac priklonená.A po prvom pôrode som ohľadom anestézy žiadne problémy nemala.Bola celková.Aj keď mi doktorka odporučila spinál. Stále rozmýšľam a 7.1 je za rohom 😀

bibione
30. dec 2009

marunka: spinal je lepsi...rychlejsie sa zotavis,aj dieta hned uvidis...a menej to boli,ked sa zobudis 😉

marunka71
30. dec 2009

bibione:Ďakujem.Tak tá bolesť po zobudení bola strašnáááá 🙄 Mala si cisársky v spináli?

kisska
30. dec 2009

Ahojte babulky - ja som tiez prvy krat rodila cisarskym v celkovej anesteze - lebo o pol deviatej vecer uz moj zlaty doktor nevedel zohnat primarku anesteziologie, ktora by mi pichla spinal 😒
Kvoli pravdepodobnej aj druhej preeklampsii ma pripravuju aj na druhu sekciu, ale uz by som vazne chcela spinal. Hlavne z jedneho dovodu - prikladaniu babenka na dojcenie. Ake mate skusenosti? Sice sa mi aj Adama podarilo dojcit 15 mesiacov, ale riziko je v nemocnici velke (krmenie babetiek UM z flase, nenosenie ich mamickam na krmenie...) 😒 Preto by som chcela aby mi ho aspon po porode prilozili co najskor... Skusali ste si uz niektora presadit prve prilozenie hoci aj pocas narkozy?

bibione
31. dec 2009

marunka: praveze ja som sla v plnej narkoze,epi by mi uz nestihol zabrat,maly musel rychlo von...a ta bolest potom bola strasnnnnnnnnnnnnaaaaaa ☹ revala som este tri dni 😠...po cisarskom a je jedno ci spinal ci narkoza,babo ti ukazu hned na druhy den,chvilu stebou pobudne,ale kojit este nie...po cisarskom sa laktacia rozbieha neskor...to vies,telo nezaregistruje tak rychlo,ze babo je vonku ako pri prirodzenom porode. hlavne budes unavena ako pes,ubolena ...ja som bola vdacna,ze mi maleho hned nenechali v ramci roomingu...to by dopadlo katastrofalne 😖

kisska: vlastne som uz odpovedala aj na tvoju otazku 😉...kojenie sa neda urychlit po cisarskom...a pocas narkozy? nesranduj...babatko si tak rychlo na flasu nezvykne,toho sa bat nemusis 😉 a nekrmia UM,ale mlieckom od inych maminiek,kt maju vela,vela mliecka 😵

hondacbr2
28. feb 2010

Ahojte kočky...chcem sa opýtať či je to veľmi bolestné keď zavadzaju ten katéter pri epiduralke?

annalena
28. feb 2010

Najskor ti to lokalne umrtvia, tie vpichy budes citit, je to ako pri kazdom inom lokalnom umrtveni, potom pri samotnom pichani epiduralu uz bolest necitis,moze zostat ze citis tlak a ze ti niekto nieco robi na chrbte 🙂 zavadzanie katetra neboli. ak by sa kateter nahodou "obtrel" o nerv, tak to vystreli do nohy, pravej alebo lavej...to treba hlasit lekarovi

bubinko83
1. dec 2011

baby kde sa prosim picha spinal? Mne to robili a od vtedy mam problem s križami ,myslite že to može byt pričinou,že by mi to zle pichli. Je to už tri roky ale to miesto mam stale spuchnute a ked ležim na chrbte tlači ma tam ako keby ležim na kameni. ☹

natali24
27. nov 2012

Ahoj mracik chcela by som sa opytat kedze pises ze manzel picha spinlku ake su neziaduce ucinky ak je operovane dieta pod anestezou a je mu podana aj spinalka,a ak dieta od operacie nechodi 14dni az potom zacina moze to spomalit navrat do realu?alebo nejako uskodit?

romuliatko
28. máj 2013

Ahojte ja som sice nerodila,ale viem,ze spinalka sa picha hlavne pri cisaroch.Okrem ineho.Mne ju nedavno pichali pri chirurgickom zakroku v oblasti zadku a veru nebolo to prijemne byt chvilu ako ochrnuta.A u mna trvalo odoznenie asi 5-6 hodin.Ked to odoznievalo nic ma nastastie nebolelo.Len telo,po 12 hodinach v jednej polohe.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre