Bol druhý pôrod ľahší?

sillas
27. aug 2006

Ahojte mamičky,
zaujímalo by ma tie, čomáte za sebou už aspon dva pôrody, či ten druhy bol ľahší. Ja som mala prvý ťažký a dlhý, silné časté kontrakcie na pôrod, ale som sa vôbec neotvarala..a potom velmi velmi pomaličky.
Doktor ma utešuje, že druhy zvykne byť už jednoduhší a kratší. Mate s tým niektorá skusenosť?
Neviem či to ma vplyv, ale budem rodiť po 4 rokoch.

dddeni
17. jan 2009

ahojte, ja som mala prvý - strašný - vákuom, nastrihnutie 3/4 hod.šitie, 3 týždne som nesedela, malá sa pýtala na svet čelom, tváričkou nahor, celé to trvalo cca 12-13hod. a druhý pôrod po 21 mesiacoch - bol absolútna malina. Cez deň som pociťovala také tlaky na brucho - boli to nepravidelné kontrakcie - večer som pre istotu šla do nemocnice, cez noc trochu tie kontrakcie zosilneli, ale dalo sa to vydržať, plod.vodu mi ráno prepichli a potom to už ale nabralo rýchly spád - počas 45 min. prišli nenormálne kontrakcie, na sále som bola veľmi krátko - síce som bola nastrihnutá, 3-4x som zatlačila a malý bol na svete, šitá som bola, ale sedieť som vedela hneď po pôrode, takže super. Teším sa, že som mohla zažiť aj normálny pôrod ( 1 lekár a 2 sestričky), narozdiel od prvého ( 3 lekári a xxx sestričiek- ako z hororového filmu...) Ale myslím si, že 2 pôrody tak akurát stačia... V najlepšom treba prestať... 😉

anavila
27. máj 2009

baby, oprasujem tuto temu, lebo ma to dost zaujima, kedze mam pred sebou druhy porod. ten prvy bol v celku pokojny, slo to rychlo, od rana som mala bnolesti, o 11,00 sme dorazili - uz som bola na 4cm. A o 13,45 sa mala narodila. Tesim sa na druhe babo, ale DESIM sa predstavy nastrihavania a sitia - BLEEEEEE, az mi je zle z toho.
Ja som posledny mesiac pila caj z ostruziny malinovej, a myslim ze to dost zavazilo. Aj teraz budem. Nech to mam rychlo za sebou. - este mam ale cas, som len na zaciatku 🙂

apolis
27. máj 2009

ahoj anavila,ja mam uz tiez 1porod za sebou celkom som ho zvladla s 2vyvolavackami 1nezabrala a 2o dva dni nato zabrala a bala som sa ako cert svatenej vody a maly bol i dost velky o com som ja ani nevedela.nar.23.12.07,4500g 57cm mesiac som si nemohla poriadne sadnut.
a takmer na den mam druhy termin porodu 22.12.09 a mam tiez strach s porodu nech to je uz za mnou ale to si pockame obe.drz sa.

kvietocek7
28. máj 2009

ahojte babenky-mamenky
som straaasne rada ze sa tato tema oprasuje lebo tiez mam kratko pred druhym porodom. Stale rozmyslam,ze ako to vsetko asi bude a hrozim sa predstavy nastrihavania a sitia asi ako ty anavila.brrrrr.... lebo s tym nemam skusenost iba som to videla na videu a z citania strasti a bolesti inych ako napr aj ty apolis. Prvi porod bol ako rozpravkovy bez stichov,klistirov a komplikacii. No ale na to sa nespolieham,ze to tak bude aj teraz.
Skor rozmyslam, ze kolko to asi tak moze trvat ci to je kratsie ci zdlhavejsie.
Inac super ze to tu spominas anavila, uz mam kupenu aj tu ostruzinu malinovu.Vela som o tom citala ale asi to funguje individualne, no u mna by to fakt mohlo zabrat 😀 ale okrem toho sa chystam jest aj vela ananasoveho kompotu myslim,ze to mi pomohlo pri prvom porode.
Osobne si myslim ze porody dievcatiek su odlisne oproti chlapcom, teda pokial nie su dievcatka nad 4kg a pod.
anavila-mozem sa opytat kolko vazila vasa princeznicka ked sa narodila? tiez mame prve dievcatko a porod bol lahky-teda da sa to tak povedat.
apolis-no to ti teda nezavidim skor sklanam klobuk ze si takeho chlapiska vobec porodila prirodzene.To by fakt asi bez nastrihu nebolo mozne.

ivella
29. máj 2009

ahojte,tak co viem od kamosiek tak druhe porody u nich jednoznacne o niekolko hodin rychlejsie,ale bolesti o to intenzivnejsie a deturence vacsie 😠
ja mam cele tehu uplne ine ako prve,tak pocitam ze aj porod..inak pri prvom ma nastrihovali riadne,ale nejak to zaniklo popri vsetkemu ostatnemu,,,ani sitie nebolo take hrozne,dr.sa cudoval ze som ani nepipla,ale vtedy mi uz bolo vsetko jedno-po tolkych hodinach "skapinania" 😀 maly mal 4200,teraz to vypada podobne

zuuzuu
31. máj 2009

anavila: ahoj, chcem sa spytat ake ucinky by mala mat ta ostruzina malinova, resp. ananasova stava? Mam 2 mesiace pred porodom - bude do roka a do dna druhy, tak mam trosku obavy, ako to dopadne. ten prvy bol docela rychly, aj ked ma nastrihli- hoci ani neviem kedy. 2 tyzdne som nesedela a jedla len po sotjacky- rada by som tomu tentoraz predisla, alebo teda aspon obmedzila na minimum.
ozaj holky neskusali ste niektora pripravok Rosalgin (sa myslim vola)- videla som u gynekologa reklamu- bolo tam pisane,ze tento granulat rozpustny vo vode pomaha aj po porode tisit bolesti- nemate niekoho v okoli kto by ho vyskusal? dakujem

magdal1
1. jún 2009

ahojte, pri oboch puorodoch som bola nastrihnut, pri prvom ma sili bez umrtvenia, ale oproti puorodu, to bolo nic, nebolelo ma to az tak strasne, pri druhom mi to pred sitim umrtvili, teraz cakame tretie a urcite sa chcem dohodnut ak bude potrebny nastrih aby mi to pri siti umrtvili, druhy puorod bol ovela rychlejsi, prveho mame chlapca 3880g a 52cm, druhe dievcatko 3630g a 52cm, uvidime do tretice 😉

ivella
1. jún 2009

magdal1,mozes mi povedat o kolko rychlejsi bol ten druhy pôrod?diky

danka5
2. jún 2009

zuuzuu: prednedávnom som sa stretla s Rosalginom /granulát/ v nejakom časopise - ale nevyskúšala som ho. Bolo tam písané, že sa používa na intímnu hygienu, výplachy pošvy pri infekciách,po chirurgických zákrokoch, doporučoval sa ako prevencia výplachy po kúpaní v termálnych bazénoch. O tehotenstve alebo pôrode ani slova.

teraz chodievam plávať - teda zatiaľ- keď sa nevojdem do plaviek, kt. mám, tak končím - už nebudem investovať do väčších. Možno by malo význam používať Rosalgin,ale mám strach to používať bez doporučenia lekára. Kým pojdem na ďalšiu kontrolu do poradne, tak budem už v 32 týždni, tak to už bude aj neaktuálne. Ja sa len poriadne umyjem Lactacydom.

zuuzuu
2. jún 2009

danka5 preco mas strach ho pouzivat, ved sa s nim maju robit len vyplachy, to sa mi nezda nebezpecne. ja som sa pytala sestriciek u gyndosa a odporucali. wow ty chodis aj plavat -mas odvahu, ale zrejme mas v okoli cisty bazen, tu v mojom okoli by som to neriskovala.

grenadinka
2. jún 2009

ahoj kocky, tak ja mam za chvilku pred sebou tiez druhy porod,
aj ked ten prvy bol naozaj super, pocula som ze po druhom porode strasne boli stahovanie maternice ☹
neviete ci je to pravda?

danka5
3. jún 2009

Zuuzuu: chodievam plávať na normálnu športovú plaváreň, ráno - tak 3-4 krát týždenne s kolegyňami a cez víkend s dcérou. Včera som spravila 25x 50m dĺžku bazéna /kolegyne 20 - ešte stále plávam rýchlejšie 🙂 /
Spolieham sa na to, že som chodievala plávať často aj pred tehu a nikdy som nič nechytila, ani v termálnych vodách. Na tejto plavárni je dosť studená voda /píšu 27 st., ale neverím, že má toľko/. Cítim sa potom fajn. Neviem ako dlho sa ešte bude dať, v článkoch zo zahraničia odporúčajú plávanie práve vo vysokom štádiu tehotenstva - prevencia pred opuchmi.

Čítala som o nejakých tampónoch na plávanie ako ochrana pred infekciami, ale nepoznám nikoho, kto to používal a netuším, kde sa to dá kúpiť. V jednom článku ich odporúčali práve pre tehotné, ale len všeobecne - nebol uvedený ani výrobca. Nemáte s tým niekto nejakú skúsenosti?

K tým výplachom - niekde som čítala, že sa neodporúča robiť výplachy počas tehu. Dôvod však nebol uvedený.

kvietocek7
3. jún 2009

zdravim Vas babenky-mamenky plavkyne pridavam sa tiez - je to fakt super ze aj v tehotenstve je moznost plavania. Osobne si myslim,ze ten kto chodieval plavat aj pred tehu na verejne plavarne tak ma utvorenu imunitu voci infekciam hoci riziko pripustam.No ale ak sa hned po plavani dobre vysprchujem tak sa mi fakt zatial este nestalo zeby som chytila nejaky ekrazit.
danka5 - ty musis byt riadny plavec 🙂 ja si tiez zaplavam ale skor relaxujem - taky aqua veget 😀 velmi mi to pomaha na odbremenenie zataze celeho tazkeho tela. Staci mi aspon raz tyzdenne. Pomohlo mi to aj pri prvom porode. Nebola som tak stuhnuta. a to som tusim naposledy bola asi 3-4tyzdnne pred porodom.
S tymi vyplachni by som bola asi opatrnejsia.
zuzzu - s tou ostruzinou malinovou zatial nemam skusenost ale s tym ananasom - kompotom to fakt pri mne zabralo. Hovori sa vraj tiez ma stahujuce ucinky na maternicu. Ale tiez je to asi indivindi na kazdeho zabera ine.

sidus
3. jún 2009

Ahojte, z vlastnej skúsenosti - druhý pôrod bol rýchlejší, bolesti sa mi zdali väčšie, aj šitie trošku horšie, ale celkovo zotavenie úplne super - s prvým nemôžem ani porovnávať 😝 Tamarku mi museli doslova vydupávať z brucha, Tomi bol vonku na 4 zatlačenia.
Sťahovanie maternice som tiež nepociťovala pri druhom horšie ako pri prvom, ale viem, že niektoré ženy majú dosť veľké bolesti 😒

zuuzuu
3. jún 2009

danka5: to ta fakt obdivujem, ze mas tolko casu a hlavne taku fajne kondicku- ved ty porodis jednym supom. normalne dostavam strach ako to zvladnem, ze ja nemam kondicku ziadnu, teda az na to, ze denne beham v patach toho mojho spunteta, ktory zacina chodit. no na druhej strane pri prvom tehu som bola na rizikovom a hybala som sa vobec malo a porod bol fajn - rychly.

Kvietocek: s tym ananasom- ako casto si ho jedla a aku dobu pred porodom? eventualne je dobry aj po porode na znovustiahnutie maternice?

a k tym vyplachom - ja som si ich nemienila robit teraz ale ked budem mat ranu po porode ako alternativu k repiku napr.

ivella
3. jún 2009

grenadinka,tiez som pocula ze po viacerych detoch da maternica zabrat-bola som na izbe s tretorodickou a pri kazom kojeni akoby rodila(ale porod mala od prichodu do nemocky asi za pol hodku za sebou,aj sediet mohla-zato ja vobec-hold kazdy ma nieco.. 😀)

katka1981
3. jún 2009

Baby poradte mi prosim. Mam strasne bolesti v pravej casti chrbta ako je hrudny kos, vyraza mi to dych, huci od bolesti, cez den sa to ako tak dalo, lezala som v posteli ale za vecer ako sa mala zacala mrvit, strasne to boli, vystreluje do boku. Ja uz neviem co mam robit, nemozem sa hybat ani nadychnut. Nemoze tp byt nieco ako predporodne bolesti?

kvietocek7
3. jún 2009

zuuzuu - s tym ananasom mi to poradili kamosky asi 2-3 tyzdne pred porodom som chrumala kompot.Ale uz po porode ani nie obavala som sa alergie ze to moze vrazit do materskeho mlieka.

danka5
4. jún 2009

zuuzuu - s tým časom to u mňa nie je až také ružové... Ale určite som na tom s časom lepšie ja s relatívne samostatnou desaťročnou dcérou a prácou, ako Ty s malým dieťatkom.
Ty celý deň beháš za malým, ja presedím celý deň za počítačom /včera som pracovala rovných 12 hodín/ takže, potom potrebujem niečo na rozhýbanie a nabratie energie, aby som vládala. Prácu mám fajn, baví ma - fyzicky sa pri nej neunavím, ale zo sedenia trpí chrbát a zo sústredenia mám občas takú vymletú hlavu, že potrebujem realax, kde sa hýbem /po celodenom hladení do monitora, už nechcem vidieť ani televizor/
Cvičiť som bola zvyknutá ešte pred prvým tehu - keď som mala problémy s chrbticou. Je to taká moja závislosť - výhodou je, že som roky nemusela brať žiadne lieky od chrbtice ako kedysi.

Pri druhom tehu cítim pohyby bábatka oveľa viac. Hýbe sa skoro stále, za deň sa aj niekoľkokrát otočí, raz vypúča zadok naľavo, raz napravo, hore, dole. Raz je rovno, zachvíľu priečne. Niekdy cítim štyri body, ako sa zapiera a vytláča zadok hore. Kope a naraz rozhadzuje rukami.
Aj vy cítite pri druhom tehu pohyby intenzívnejšie?

zuuzuu
5. jún 2009

danka5 - este stale chodis do prace a na 12 hodin? setri sa dievca ved finale je tu uz cupi dup... ale pokial nemas problemy tak je to super- ja som pri prvom pracovala iba 2 mesiace- dochadzala som do ineho mesta a moc som to zdravotne nezvladala- teraz su mojimi pracami prace domace a od tych sa ujst neda, ale zase je mi lepsie ako pri prvom.
co sa tyka tych pohybov- zdielam uplne tvoj nazor, ked som cakala prveho synceka- stale som sa bala ci vobec zije, co som citilia velmi malo pohybov, kolkokrat do dna len raz . no tento borec mi dava zabrat, citim ho skoro nonstop a presne ako popisujes aj na 4 miestach naraz.. najradsej ma moju pohodu ked su vecer lahnem do postele a on spusti svoje disco. ale nevadi, nejako to vydrzime, lepsie ked clovek citi tu narastajucu energiu vo vnutri. uz sa tesim co to bude za kvitko 😉 . este stale nevies pohlavie?

danka5
5. jún 2009

zuuzuu:
už viem - malo by to byť dievčatko. Celkom sa teším kôli dcérke, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že je fajn mať sestru 🙂 .

Zatiaľ chodenie do práce pre mňa nie je nejaká záťaž, dokonca je to menej namáhavé ako domáce práce.
A verím, že ty máš cez deń väčší zaberák ako ja. Vlastne, keby mi nerástlo bruško a necítila tam tú malú akrobatku, tak ani neviem, že som tehotná. Tie pohyby sú ale milé a viackrát som povedala, že muži prídu oveľa, keď toto nemôžu zažiť. 🙂

Robím sama na seba, takže nestojí nado mnou nejaký šéf. V práci mám kľud. Termíny sú niekedy tesné, ale nestresujem a moja robota ma baví. Mám zakázky tak do konca júla, ale či ich zvládnem, to neviem. Júl si predstavujem už taký kľudnejší.
V auguste sa potom máme ešte sťahovať - ale či to bude reálne - neviem.
Pri prvom som robila až do pôrodu, a vtedy ma to nezaťažovalo vôbec, bolo to celkom v pohode.

zuuzuu
5. jún 2009

danka5: šikulka, no ty si toho davas- staohvanie a termin porodu zaroven. si trufas, to znamena, ze momentalne asi aj zariadujes- hmm to poznam- do roka druhy krat sa pasujem aj ja. nas caka tiez stahovacka do noveho, len dufam ze to bude uz tento mesiac, som zvedava, ako si maly zvykne na nove priestory. Dufam, ze uz na dlhsiu dobu v tomto nasom hniezdocku sme ani nie rok.
a s tou dcerkou - to ti v dobrom zavidim - samozrejme je najdolezitejsie zdravicko dietatko- to bez komentara, ale kazda mamina chce aspon jednu slecinku, aby si ju mohla obliekat a cancat. my cakame chlapceka a to si kazdy zo mna robi srandicky, ze este mozme v buducnosti zarobit na dievcatko... ja sa tomu nebranim, len by som bola rada uz pockala nejaky tych par rockov. 😉

danka5
8. jún 2009

zuuzuu: uvidíš, že dvaja chlapci sa budú mať spolu výborne. Brat má takto dvoch synov, sú zohraná dvojica - spoloční kamaráti, záujmy, futbal. Je im fajn. Pôvodne som aj ja chcela mať takto dve deti s malým vekovým rozdielom a potom neskôr ešte jedno maličké. To sa mi vždy zdalo ideálne. Len mi to nevyšlo.

Inak ten plný program do pôrodu - to som si nenaplánovala dobrovľne - to tak vyšlo. Niečo sa poposúvalo, ostatné veci na to nadväzujú, po objednaní sa vždy čaká. Tak dúfam, že budem OK a bude sa to dať zvládnuť.

oalaa
8. jún 2009

Ahojte, aky bol vas druhy porod v porovnani s tym prvym?

mirela
8. jún 2009

rychlejsi ako prvy, hoci aj prvy pôrod bol celkom rychly ... iba sitie som viac citila ako pri prvom, ale hodnotim oba pôrody ako dobre, pohodove 🙂

belanka
8. jún 2009

1.trval 36hod.bol dlhý,ale v pohode,lebo bolesti sa stupňovali postupne.druhý bol omnoho horší,lebo mi pre urýchlenie praskli vodu a zarazu bolesti "na hovado".takže na ten asi nebudem rada spomínať 😖

tinusa78
17. jún 2009

Kocky, v ktorom tyzdni ste rodili druhy krat? Bolo to v tom istom ako pri prvom porode alebo skor alebo neskor... dik moc za odpovede...

sidus
17. jún 2009

Tinus, prvý pôrod v 42. týždni, druhý v 38. týždni 😉

tinusa78
17. jún 2009

Sidus, si ma potesila, lebo aj ja som mala prvy v 42 a druhy by som radsej skor, nech ma nestresuju ako pri prvom, ....tak som bola zvedava, aka je pravdepodobnost 🙂

sidus
17. jún 2009

Tinus, ale myslím, že sa to moc nedá porovnávať, lebo každé tehu u každej ženy je iné. Ale verím ti, lebo pri prvom som ležala v nemocnici vopred a my ho vyvolávali, a bolo to otrasné.Druhý prišiel skôr a spontánne o dva týždne a nedá sa to ani porovnať 😉 Tak ti držím palce. Inak presne ten istý termín pôrodu som mala aj ja len pred rokom 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre