Cisársky rez pri epidurálke. Rodila tak niektorá?

zuzalia
7. nov 2007

Rodili ste niekto cisárskym rezom pri epidurálke???
Myslíte, že sa to dá??? 😨

pollyanna
13. nov 2007

certica, lebo nie je vo vsetkych pripadoch vhodny 😉 a niektore mamicky to horsie znasaju..
rozdiel medzi epiduralo a spinalom je v hlbke do akej sa zavadza anestetikum..pri epidurale je to medzi chrbticou a obalmi miechy a pri spinale kusok dlhsie az do mozgovomiesneho moku

certica
13. nov 2007

polly, je mi jasne, ze to nejake dovody mat bude, len ma zaujima, co konkretne, tak si to asi nastudujem niekde na nete 😉
ale vdaka 🙂

pollyanna
13. nov 2007

ako kludne sa pytaj..som anesteziolog 😉

certica
13. nov 2007

jej, tak to je super 😎
mne napriklad nikto neponukal moznost si vybrat, mala som planovany cisarak, cize ziadne kontrakcie, nic. zaujima ma, ci je ta spinalka istejsia, co sa umrtvenia tyka alebo ako? mna totiz najviac zo vsetkeho stvalo, ze musim po operacii tak dlho lezat, uz som nevedela, co so sebou, taky otras pocit, ked si 6h necitis spodnu polku tela a predpokladam, ze pri EPI toto odpada. neviem ako je to s pripadnymi bolestami hlavy EPI vs spinal, ja som s tymto nemala vobec problem.
ozaj a pri EPI treba anestetikum pocas zakroku pridavat a pri spinale staci na zaciatku??? a ten vpich je teda v rovnakom mieste, len pri spinalke sa picha hlbsie?

certica
13. nov 2007

a este teda nejaky suhrn, v akych pripadoch trebars EPI nie je vhodna v porovnani so spin. a v com je horsie znasana.
dakujeeeeem 😀

rainbow
13. nov 2007

ja som mala po dohode s anesteziologičkou spinálnu analgéziu, aby som bola pri narodení maleho pri vedomí, pichli mi ju tak ako sa pichá epi, nakoniec aj tak malého videl prvý otecko, ja som skončila s celkovou narkozou, kedže spinalka tak rýchlo neučinkovala..
ono na to akože umrtvenie od pása dolu ( nie je to až doslova, umrtvenie)treba silnú psychiku

certica
13. nov 2007

rainbow a nemohli ti odhadnut nizku davku?
neviem, ci je to pravda, ale uz som niekde citala, ze niektory organizmus na to jednoducho nereaguje dostatocne a nie je mozne ho tymto lokalnym sposobom umrtvit

tessa
13. nov 2007

ja som mala sekciu so spinalom a umrtvenie bolo chvala Bohu ok 😉 Ja som necitila nic, len ako by ma niekto pierkom steklil 😉

sofa
13. nov 2007

pollyanna, ak sa môžem opýtať, aj pri epidurále a pri spinálke necítiš nohy?
Ja som ich pri spinále necítila asi 4 hodky, čo bolo pre mna utrpením, ale inak žiadne bolesti hlavy som nemala, len som sa strašne triasla 😠

pollyanna
13. nov 2007

certica, presne ako pises, kazdy organizmus reaguje individuálne a nemusi kazdemu standardna davka stacit, takze to moze vzdy skoncit klasickou celkovou anestezou

janca
13. nov 2007

ja som mala neplanovanu sekciu so spinalom a bolo to v pohode. Babo mi ukazali hned. podla mna najtazsie bolo, ze som musela lezat 12 hod. a potom som sa ledva postavila.

pollyanna
13. nov 2007

sofa, pri spinale je " odpisaná" schopnost chybat nohami na urcity cas uplne..ten čas je individuálnym vacsinou minimálne dve hodiny.. pri epidurále nie je az take vyrazne ovplyvnenie schopnosti hybat nohymi, ale mozu byt slabsie, takze sa tehotnej s pichnutym epiduralom tiez neodporuca chodit
ale tie nohy nie su take "drevene"

zuz11
13. nov 2007

ak sa nemylim tak cisarsky sa robi iba pri spinalke 🤐 takze asi mozem prepisat nazov temy, bo stale sa lakam ze rodit cisarskym iba v epi 😀

pollyanna
13. nov 2007

takze trosku suhrn 😉

spinal:
výhody: technicky lepsie realizovatelny, rychly nastup ucinku, lepsia anestéza aj nizsích casti panvy, stála blokáda,zriedkavo sa vyskytuje triaska, anestetikum sa vstrebava len v malej miere-ma to vyznam pre babatko
nevýhody: moznost poklesu tlaku, motorická slabost, bolest hlavy, nemoznost pooperacneho ovplyvnenia bolesti

epidural:
výhody: lepsie ohranicenie rozsahu anestezie "zhora", mensi poklas tlaku, bez blokády motorickych funkcii, moznost pooperacnej analgezie
nevýhody: technicky narocna, pomaly nastup ucinku, horsia anesteza spodnych casti panvy, menlivá hlbka anestézie, castejsi svalovy tras, anestetikum sa vo vacsej miere vstrebava do krvi

to je tak v skratke, ak by vas nieco zaujimalo viac, pytajte sa 🙂
indikacie su individualne a rozhodnut by ste sa mali az po rozhovore s anesteziologom, ktory zhodnoti vas zdravotny stav a "telesnu konstrukciu" a stav chrbtice, pripadne moznosti daneho pracoviska 😉
ak vam to lekar neodporuci, je nezmysel trvat na tom.

pollyanna
13. nov 2007

zuz11 da sa aj aj

pollyanna
13. nov 2007

certica, to ze ti nikto neponukal moznost vyberu moze byt tym, ze to proste v danej nemocnici robia len spinalom...ono trafit sa naslepo do priestoru sirokeho ani nie 3mm je obcas riadne tazke a tazsie sa overuje lokalizacia ihly a katetra 😅 a niektori preto radsej pichaju spinal, je to istejsie...pri spinale sa podava jedna davka, pri epidurale vacsinou tiez, ale je moznost anestetikum dopichnut aj pripadne po operacii...spotreba liekov je zavisla od metabolizmu tej ktorej mamicky
nohy su pri spinale "drevene"-necitis si ich ani nemozes hybat, pri epidurale je citlivost aj pohyblivost iba obmedzena, mozes nimi hybat, ale velmi ta neunesu..
bolesti hlavy su vacsinou len pri spinale, prave to dlhe lezanie zabranuje vzniku bolesti hlavy..

certica
13. nov 2007

pollyanna dakujem za vysvetlenie. mimochodom mam skoliozu a bol vraj zazrak, ze sa trafili uz na 2.krat, takze u mna by ta EPI bola z toho, co pises asi aj tazsie aplikovatelna

pollyanna
13. nov 2007

tak to urcite 😉 epi by sa malo pichnut na 1.krat...

janetka
13. nov 2007

pollyanna: dakujeme za objasnenie... a ked je planovany cisarsky, tak vacsinou volia spinal.. predpokladam... pri prvom ako som pisala som mala epi a skoncila som potom v celkovej anesteze..takze vlastne teraz idem opat do niecoho neznameho..do "spinalu" ... ako je na tom "citenie rezania", niekto vravi, ze to citi, niekto, ze neciti nic..zavisi to od davky? organizmu..

certica
13. nov 2007

ja som rezanie necitila, len tu naslednu "manipulaciu vo vnutri"

k.a.t.k.a.
13. nov 2007

ani ja som necítila rezanie, len to ako vyberali malú... tak to boli také divné tlaky

zuz11
13. nov 2007

ja som citila iba ako mi take dvojmetrova asistentka zalahla na brucho a vytlacala malu von 😀 ale nebolelo to 😀 jedine ma nohy hrozne oziabali, nabuduce si necham ponozky 😀 lebo potom som sa aj tak tyzden nevedela dostat k noham 😀

k.a.t.k.a.
13. nov 2007

tak ja som mala nohy zabandážované obväzom skoro až po lopatky 😀 ani neviem prečo 😅

certica
13. nov 2007

mozno, aby rychlejsie odpuchli 😀

zuz11
13. nov 2007

katka, no mne ich nestihli 😀 ja som mala neplanovanu sekciu 😀 pri planovanych aj u nas bandazovali.... koli zilam 😀

certica
13. nov 2007

neviem, ale ste si iste, ze ste mali cisarsky? lebo ja som bola cela hola a po bruchu mi urcite nikto neskakal, ani by som nedovolila 😀

zuz11
13. nov 2007

tiez som bola hola 😀 iba prikrita hore neakou plachtou 😀 a pred sebou som tiez mala plachtu tak som nic nastastie nevidela 😀 a teta mi skakala asi preto ze ma rezali uplne najnizsie ako sa dalo a co najmensi otvor 😀

iva72
13. nov 2007

Ja som tiež rodila plánovaným cisárskym a spinálnou anestézou. Ja som bola spokojná. Vpich do chrbtice bol úplne normálny - ako injekcia, nič zvláštne. Trošku zle sa mi pri zákroku dýchalo, tak mi dal anezteziológ do nosa kyslík a už to bolo fajn. Ja som bola maximálne spokojná, že som si to takto vybrala. Všetko, čo som cítila bolo, že so mnou manipulujú - také hýbanie mojím telom, ale tlakmi by som to nenazvala. Zvláštne bolo ako ma po zákroku utierali a dvíhali mi pri tom nohy, tak narýchlo mi napadlo, že "koho je tá noha, ktorú vidím?", no a potom som si uvedomila, že je moja, len si ju necítim. Inak EPI má pri cisárskom v porovnaní s úplnou anestézou podľa mňa tieto výhody:
-malú mi ukázali hneď, ešte počas šitia
-po zákroku som si ešte 2 hodiny necítila dolnú časť, a teda som nemala žiadne bolesti, v pohode som v dobrej nálade telefonovala
-hneď môžeš normálne jesť a piť, pričom tie, ktoré boli uspávané mali ešte 1,5 dňa diétu

certica
13. nov 2007

mna zase stvalo, ze nic nevidim. nemam rada, ked sa so mnou niekto nieco robi bez mojho vedomia 😀 a ja nemozem nic

zuz11
13. nov 2007

iva, jest si mohla hned? my sme boli na diete az do prveho uprdnutia iba na infuzke 😀 🤐

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre