Cisársky rez so spinálom. Aké máte skúsenosti?

zuzana612
30. jan 2008

Mate niektora skusenosti s CR a spinalnou analgezou? Maly je otoceny koncom panvovym a vypada to tak ze sa uz neotoci, takze pojde von cisarskym. Len sa neviem rozhodnut ci pod celkovou narkozou, ale so spinalom. Pocula som ze po spinale vraj byva zle, mozu nastat migreny ktore trvaju aj niekolko tyzdnov alebo mesiacov po porode. Je to pravda? Ake mate s tym skusenosti?

dadulka19
10. feb 2008

graziela,super,že tak pozitívne myslíš 😉 ..určite to všetko dopadne dobre 😉 a najkrajšie bude,ked malého uvidíš hned 😉

katka76
13. feb 2008

ahoj, ja som rodila spinalom. super bolo, ze babatko som hned videla, aj ked som bola utlmena. no horsie to bolo asi po 2 hodinach, napinalo ma na vracanie, krutila sa mi hlava, telo sa mi zacalo prebudzat a mravcalo mi v nohach.... dostala som injekciu proti bolesti no po nej ma viac bolela noha ako mi bolo zle 😖 no a vydrzat 24 hod lezat na chrbte bol tiez zazitok - to ma bolel uz cely clovek

vesi
13. feb 2008

katka, zvracanie niekto máva aj po celkovej anestezii, ale povedz, nestálo to za to? 😀

oroslanovci
13. feb 2008

Ahoj baby, chcem sa aj ja podelit o svoju skusenost so spinalom. Na uvod chcem povedat, ze svoje rozhodnutie vobec nelutujem a ak znova budem musiet rodit cisarskym, tak zase spinal. Bol sice zvlastny pocit, ked som nemohla pohnut nohami a potom som citila podtlak, ked maleho vybrali z bruska, no a vzapati som sa citila lahka ako pierko. Maleho som hned videla a to by som nedala za nic na svete. To bol hlavny dovod preco som sa rozhodla pre spinal, chcela som vidiet maleho, ked uz mi nebolo dopriate rodit normalne. No a co sa tyka nejakych problemov potom, neboli ziadne, okrem bolesti v oblasti rezu. Dolezite je pit vela vody, hoci mi este 24 hodin po CR tiekla infuzka, treba pit, kolko vladzete. Neprijemne bolo aj postavit sa po tych 24 hodinach, prelezanych na chrbate znovu na nohy, krutila sa mi neskutocne hlava, ale to bolo nizkym tlakom, ktory som mala pocas celeho tehotenstva, takze spinal za to urcite nemohol. Na pooperacke so mnou boli baby, co rodili v celkovej anesteze a tie vracali jedna radost, nechcem si predstavit tu bolest, ked tam napne pri takej cerstvej rane.
zuzana612: co sa tyka tych tamponov, v porodnici si ich urcite nedas, po prve to nedovolia, po druhe hoci ta vycistia na stole, po kazdej injekcii na stahovanie maternice so mna zrazu vyletelo tolko krvi, takze tam by tampon nemal sancu.

yvka
13. feb 2008

Ahojte
ja som čerstvo po cisáraku so spinálom. (malá sa narodila 28.1) Keďže som rodila prvého syna normálne tak to viem porovnať. Keby som si mala vybrať ešte raz tak by som rodila určite normálne. Aj keď s odstupom času si hovorím že to bolo v pohode 🙂 . Čerstvo po pôrode som si hovorila že radšej 10 detí normálne ako ešte jeden cisársky. /nechápem ženy ktoré chcú rodiť len cisárskym/
Epidurálku som mala zavedenú ešte ďalšie 2 dni dopichávali ma/ takže tie najväčšie bolesti som ani necítila. Na druhý deň som sa chcela postaviť ale strašne sa mi točiala hlava tak mi doktor povedal že si môžem dať slabú kavu s mliekom 🙂 na tlak 🙂 . A zabralo to. Keďže som mala môj pokladík pri sebe tak ma to hnalo sa hýbať.
Malinká je zdravá a to je najdôležitejšie a na mňa sa môžem vykašľať! 😀
No takže by som to zhrnula asi tak, že všetká tá bolesť stojí za ten nekonečný pocit šťastia 🙂 !!!!!!!!!!!!
Ako hovorí môj doktor, že je to jediná bolesť na ktorú sa najrýchlejšie zabúda. Tak kočky držím palce! 🙂

certica
13. feb 2008

tak ja mam vseobecne skor vyssi tlak a po tom spinale som letela k zemi, ako sa mi zatocila hlava - ale to az po nejakej minutke, nie uplne hned, ako som sa postavila. stihla som asi 2 kroky spravit

certica
13. feb 2008

no a potom este druhy krat, ked uz som oficialne vstavala aj za doprovodu, sa mi znova zatocila hlava v sprche, ale to uz mi sestricka pohotovo svihla studenu sprchu rovno do tvare 😀 , takze som to ustala 😅

zuzana612
autor
13. feb 2008

Ahojte,

tak ja som dnes bola u Dr. ktory ma poslala na predoperacne vysetrenia. Stihla som akurat ist za primarom na porodnicu ktory mi vypisal datum porodu na 4.3. co je vlastne len den pred mojim terminom porodu. Takze ako som sa tesila ze ma objednaju aspon tyzden vopred, nic z toho 😖 Tak ak nahodou to na mna nepride same od seba pred tym 4.3., tak mi ostava este vydrzat 3 tyzdne. Za anesteziologom som este nestihla ist, takze uvidim co mi povie ako ako odbornik na vsetky za a proti. Ale na 99% som rozhodnuta pre ten spinal aby som maleho videla hned po porode. Homeopatika mam uz tiez objednane, tak dufam ze aj nieco pomozu, flasu s cucacikom na pitie poleziacky uz tiez 😀 Tak sa budem znazit dodrziavat vsetky pokyny aby som to znasala co najlepsie 🙂 Ale uz sa tesim, vsak viem ze o 20 dni budem mat maleho na svete 😉

graziela
18. feb 2008

Baby a viete o pripadoch, kedy by sa vyslovene nemohol urobit spinal, prip. epidural, ale musela by byt celkova narkoza? Mne totizto pri 1.sekcii nikto neponukol aj alternativu-spinal. Ked som bola teraz pred 2 tyzdnami v nemocnici kvoli tlaku (o.i.), sam primar mi navrhol spinalku a spominal nieco o zrazanlivosti krvi, ze ak toto je v poriadku, potom nie je dovod, preco by to neslo.
A este nieco: V akych pripadoch cievkuju po porode? My sme boli na pooper. izbe 3 baby a ani jednej to nerobili.
A este : stahovacie, elast. obväzy - tieto si musia doniest vsetky zeny po operacii so sebou do porodnice a po porode si obviazat lytka, pravdepodobne kvoli tromboze a krc. zilam. Neviem, ci je to skor preventivne opatrenie, ale s tym som sa tiez pri 1.porode nestretla. Teraz sa chystam ist rodit do druhej porodnice, rodili tam obe svagriny (tiez cisarskym), jedna uz 2x,a zakazdym museli mat tie nohy obviazane. Stretli ste sa s tym?

rebeka1977
18. feb 2008

ahojte...aj ja som rodila so spinalom, uz je to takmer pol roka...koli mojmu zdravotnemu stavu, som po komplikovanej operacii krcnej chrbtice....no bolo to ok, ani ten vpich nebolel, porod tiez ok, len som mala necitlivu asi aj cast branice, tak sa mi divne dychalo, malu mi ukazali az oblecenu...ale aj tak nadherny pocit, no a potom som lezala nie 24hod ale sup hned 36..bllelele..preco, ze ked mi tych 24hod skoncilo az vecer o 21,00 tak, ze si ma tam nechaju hned do rana....nic ma nebolelo tak strasne ako krize z lezania....ani zle mi nebolo, brusko bolelo, ale dalo sa to zvladnut....

zuzana612
autor
19. feb 2008

Ahojte,

dobre ze pises o tych obvazoch Graziela. Ja som bola minuly tyzden na predoperacnych vysetreniach a Dr. na internom mi povedal ze si mam obvazovat ruky aj nohy elastickym obvazom uz pred porodom. Lenze tak rychlo to vsetko odmlel, ze som si z toho okrem toho ze sa mam obvazovat nezapamatala nic 😀 Tak teraz neviem ani kedy mam zacat, ani ci to mam mat cely den alebo len par hodin. Budem sa musiet zajtra opytat svojho Dr. ked pojdem na kontrolu.

A k tomu cievkovaniu. Asi sa to robi bezne pri spinaly pretoze kedze cela dolna cast bude necitliva, asi by ziadna baba nebola schopna odkracat tych min. 12 hodin na zachod. Ja som nikdy ziadnu operaciu nemala tak neviem, ale o 2 tyzdne o takomto casu uz budem asi na stole, tak o 3 tyzdne napisem moje pocity 😉 Dufam ze to nebude az take hrozne, ze sa to bude dat vydrzat.

A este jedna otazka. Musi sa tych 24 hod. lezat len na chrbte, alebo sa moze aj na boku? Pretoze ja mam tiez dost velke bolesti chrbta a lezat na dom vydrzim akurat tak par minut. Na to aby som lezala na nom 24 hod. by ma museli na celu tu dobu uspat 😀

certica
19. feb 2008

caute,
tak o obväzoch pocujem prvy krat, co sa tyka cievkovania - pri spinale je to asi nevyhnutnost a zuzi, lezanie na boku po cisarskom si neviem dost dobre predstavit koli tej rane. kazdopadne, nemusis lezat jak drevo, vystreta, je treba hybat minimalne koncatinami (ked odtrpnu) a ja som sa aj pomaly pretacala, normalne celou panvou, boky, nohy striedavo do obidvoch stran - pomoze to o.i. aj nakopnut znovu creva k cinnosti 😀 . ja som potom nemala najmensi problem na wc a aj vetry som mala velmi skoro. no a lezala som celkovo tak 16-17h, ale priznam, ze uz ma mrle zrali. inak chrbat ma ku podivu nebolel a pritom mam s tym tiez problemy

vesi
19. feb 2008

o tých obväzoch som ešte nepočula, cievkovali ma pre cisárskym aj pri celkovej anest. aj pri spinále, ja som sa aj otáčala na bok, ked ležím na chrbáte, zle sa mi dýcha.. 🙂

graziela
19. feb 2008

Ja som si po celk. narkoze ani nejako neuvedomovala to dlheeee lezanie...Skor som sa obavala, kedy ma uz budu vytahovat z postele a kedy uz budem musiet vstat...to bol ale iny zazitok...jedna sestricka ma stale chodila buzerovat, preco lezim stale v jednej polohe, nech sa trosku snazim aj na boky obratit a tak...Tie prve dni to boli neprijemne bolesti, na to som pripravena vobec nebola. A ked som sa 1.krat postavila a sestricka bola so mnou prejst par metroc po chodbe, hlava sa mi sice netocila a pri chodzi sa mi tak podlamovali kolena, ze som vyzerala velmi komicky, akoby som tancovala...A aj sestricky sa samozrejme dobre zabavali. No a raz sa mi aj skoro stalo, ked som uz bola odpojena /po 3 dnoh) od infuzii, ze som skoro nestihla na WC a hanbila som sa pri predstave, keby som sa tam pocikala rovno na posteli...viete si to predstavit?

zuzana612
autor
19. feb 2008

Vidim ze sa mam na co tesit 😖 Ja si zatial vobec neuvedomujem co to je ist na cisarsky, teda na hocijaku operaciu brucha ked sa clovek potom nemoze poriadne asi postavit, ani sadnut a je odkazany na druhych. Vobec nechapem tie baby ktore si vybavia cisarsky aby nemuseli rodit normalne, Ja keby som mohla, radsej by som asi babo vytlacila. Mozno po zlych skusenostiach by som aj ja povedala ze radsej bolest po cisarskom ako tu pri rodeni normalne 😀 Zatial nemam s cim porovnavat. Ale ja som optimista a verim ze to nebude az take zle 😉 Zatial sa dokonca tesim ze o 2 tyzdne to budem mat za sebou. Robi mi tam sesternica, tak dufam ze v pripade nejakych velkych bolesti ma niecim nadopuje aby som to tam vydrzala 😒 Uz mam doma aj homeopatika ktore by mali pomahat pri lieceni rany, tak dufam ze to aspon trosku aj pomoze.

mirka8429
19. feb 2008

graziela no kamoska co lezala somnou na izbe tak mala strasne velke brucho ..ked davaju tu spinalku ci epiduralku tak sa musis sklbit dat nohy k sebe pokrcene a z chrbta urobit oval...ona to nevedela kôli velkemu brusku tak jej nevedeli vpichnut a trvalo to asi hodinu..potom prisla primarka anesteziologie a ona jej vpichla trochu vyssie nie do krizovej casti a bolo fajn ale si chvilu necitila aj ruky...ale vsetko dobre dopadlo,,,,ake je´´keby jej to nevedeli vpichnut tak jej uz povedali ze ju uspia normalne ale podarilo sa 🙂

lulu21
19. feb 2008

viete coho sa bojim ze mi neodtrpnu nohy 😒 , moj krstny mal operaciu nohy so spinalom a oni mu odtrpli po styroch dnoch mi sme si mysleli ze uz nebude chodit.
taky blby pocit ma clovek teraz.

nera
19. feb 2008

ja som mala tiež spinál, lebo mi začala odtekať plodová voda a celý de a noc mi dávali vyvolávačku a maličkej sa nechcelo vonku....a bolo to celkom v pohode....až na nepríjemný pocit pri cievkovaní(to ma sestrička sočila čo som taká citlivka, no čo už nie som zvyknutá na taký pocit) a od spinálu 24 hodín som aj ja sa nedvíhala....pôrod som mala o 14:41, o 16hod začalo to utlmenie ustupovať a začali bolesti, no vtedy bol ešte manžel pri mne trošku som si potom aj zdriemla, no o 17hod to už bolo dosť zlé, no mala som "šťastie" na "super" sestričku, vôbec si ma nevšímala, že ma niečo bolí, že nie som prikrytá...(nohy ešte dosť dobre nepočúvali), akýkoľvek pohyb veľmi bolel....chcela som zavolať manželovi, no ešte aj mobil mi vypadol a spadol pod posteľ, len sestričku som poprosila aby mi ho zdvihla aj to pred lekárkou, lebo ináč by to asi vôbec neurobila, aj tak až na tretie upozornenie to urobila....a tak som rýchlo zavolala manželovi ktorý bol už na ceste preč(to bolo vo štvrtok večer a švagor mal v sobotu svadbu), no ešte zašiel ku mne a obliekol ma, poriadne poprikrýval, všetko mi uložil a boo o mnoho lepšie aj keď tá bolesť tam bola, no potom došlo k výmene sestričiek(našťastie) a tá mi už dala čosi poriadne proti bolesti a hoci som poriadne nezaspala, dalo sa to prežiť do rána. Potom to už bolo stále lepšie a lepšie, večer som už sa aj postavila a chodila a potom to už bolo super.Bolesti takmer neboli. Takže summasumárum, až na prvý deň to bolo v pohode.
Držím silno palce, aby ste všetky ktoré to čaká mali úplne v pohode. 😵

rebeka1977
19. feb 2008

no nealo mi este jednu vec napisat...bola to dryha noc po spinale co som musel alezat a som alergicka, v noci sa mi zapchal nos a chrapala som...tak ma setricka s 20min.pravidelnostou chodila budit, ze chrapem.....dobre, ze....len doteraz neviem komu to vadilo...tie co tam leazali aj tak od bolesti nespali, a co spali chrapali...tak mi to len vychadza, ze som budila asi ju....

zuzana612
autor
19. feb 2008

Mam este jednu otazku na vas. Ako sa vlastne robi cievkovanie??? A ako dlho to po operacii budem mat? Ci len kym budem lezat tych 24 hodin???

vesi
19. feb 2008

mne spinál pichli tak, že som sedela na operač. stole, nohy spustené dole a bola som predklonená, sanitár ma držal asi aby som sa nemykla 😅 abolo to v pohode, vôbec to nebolelo. cievku máš kým nezačneš chodiť, potom ti ju vyberú 🙂

certica
19. feb 2008

vesi, vidno, ze sme boli v rovnakej porodnici 😀

mirka8429
19. feb 2008

ja viem ze cievku vyberali az tak na druhy den po cisarskom ale to asi v kazdej nemocnici inak....ja mam tiez taky zazitok z nemocnice na jednu sestricku co mala stale zlu naladu...tak dufam ze ju nezazijem akurat na klystir🙂 😀

vesi
19. feb 2008

certi 😀 😀

rebeka1977
19. feb 2008

mna zacievkovali az ked som mala pichnuty ten spinal - nic som necitila, a vyberali to, ked ma pustali na normalnu izbu, ale po 24hod to vyberaju - nebolelo to, v pohode, a aj som sa potom vycikala vpohode

nera
19. feb 2008

rebeka . to chrápanie mi pripomenulo, že neskôr bola na izbe jedna čo strááášne chrápala...akože aj môj otko a teraz môj manžel sem- tam zachrápe...tak by mi to nevadilo, no tá tak silno chrápala, že aj keď som zaspala tým ma hneď zobudila....a keďže to bola práve noc zo soboty na nedeľu tak som so svojim mužom skoro celú noc pretelefonovala a stále sa pýtala ako je na svadbe 😵
sestrička tej dotyčnej nič nehovorila aj keď aj ona sa raz prišla pozrieť čo to bolo, no keďže to bola pani doktorka tak jasné, že ju nezobudila....ja som ju aj raz zobudila, no nič to nebolo platné, ona neskôr zaspala, aj ja no potom som sa zas aj zobudila...

graziela
19. feb 2008

Aj aj mam skusenost s jednou chrapajucou spoluleziacou... Museli jej dat ale poriadne silne lieky na spanie, lebo ja som tie prve noci po sekcii nemohla v noci ani oka zazmurit..neviem, ci kvoli tomu chrapaniu... 😲

zuzana612
autor
20. feb 2008

Som sa trosku zasmiala na vasich prispevkoch o chrapani 😀 Ja som totiz jednou zo zien ktore nemozu chrapanie vystat. Moj otec hrozne chrape co mu nemozem zazlievat kedze ma 35 rokov astmu. Vzdy som hovorila ze by som nezniesla chlapa ktory by mi v posteli chrapal. A presne takeho mam 😀 U neho to bude asi tym ze je futbalista a par krat mal zlomeny nos, tak sa mu asi horsie dycha. Zatial to riesime tak, ze ja spavam so stoplami v usiach 😀 Ktore si planujem zobrat aj do nemocnice pre pripad chrapajucej spolubyvucej. Kedze po sekcii aj tak nebudem mat prvych par dni pri sebe maleho, tak nech sa aspon vyspim 🙂 No a ako to budeme riesit s manzelom potom? Zatial v pohode lebo ja ostavam par tyzdnov po porode u nasich doma a on pride len na vikendy, a potom to budu asi oddelene spalne 😀 😀 😀 Lebo ked sa zobudim na to ze chrape, zobudim aj jeho nech prestane a takto je to aj 10 krat za noc a potom sa nevyspi ani jeden. Preto som to riesila stoplami, co pri malom dietati bude nemozne 😖 Iba ak by sa manzel podujal ze bude k malemu stavat on, comu moc neverim, lebo jeho nezobudi ani tank 😒

Inac nepoznate nejaku ucinnu metodu ktora by pomohla proti chrapaniu? Asi budem musiet otvorit diskusiu Chrapajuci manzel 😀

nera
20. feb 2008

malo byť "môj ocko" 😵

nera
20. feb 2008

zuzka - vyspinkaj sa poriadne, lebo potom na dlhší čas nebudeš poriadne vedieť čo je to spinkať v kuse celú noc....ja to ešte stále nepoznám ☹ no len dúfam, že sa toho dožijem 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre