Cisársky rez so spinálom. Aké máte skúsenosti?

zuzana612
30. jan 2008

Mate niektora skusenosti s CR a spinalnou analgezou? Maly je otoceny koncom panvovym a vypada to tak ze sa uz neotoci, takze pojde von cisarskym. Len sa neviem rozhodnut ci pod celkovou narkozou, ale so spinalom. Pocula som ze po spinale vraj byva zle, mozu nastat migreny ktore trvaju aj niekolko tyzdnov alebo mesiacov po porode. Je to pravda? Ake mate s tym skusenosti?

cukricek11
20. feb 2008

ahojte babenky...ja mam tiez len super skusenosti so spinalkou...rodila som cisarskym a druhe chcem urcite tiez ...pri mojom znasani bolesti 😝 ...ale kedze to nebol planovany cisarsky,tak som si aj uzila kontrakcie...ale chvalabohu s epi...no fakt nic som necitila...vrele odporucam...sice som rodila v anglicku,tu som bola na epi 7 hodin...tu neurychluju porod...fakt som vdacna za cisarsky,lebo som mala az panickky strach z porodu

trixi
21. feb 2008

Tiez som rodila CR so spinalom. Pre CR sa rozhodli pretoze mali podozrenie, ze maly bude mat cca 5 kg a nechceli ma nechat trapit sa. Prenasala som 2 tyzdne. Ked ma hospitalizovali, najprv mi dali vyvolavacku, potom po niekolkych utrazvukoch doporucilo konzilium lekarov CR. Ja som suhlasila, hoci som sa cele tehotenstvo pripravovala na prirodzeny porod (cvicenie, masaz hradze, balonik EPI). Lekari boli super. Vsetko mi vysvetlili co ma caka, co so mnou budu robit. Na sale bola vyborna atmosfera, bola som kludna, ked mi ukazali maleho tak som plakala od stastia. Po operacii ma hned previezli na JIS, kde som bola do druheho rana. Maleho mi priniesli na kojenie cca po 5 hodinach a potom mi ho nosili kazde 3 hodiny. S rozbehnutim laktacie som nemala problem. (Kojim dodnes bez problemov.) Na druhy den ma dali na sestonedelie a spytali sa ma, ci chcem mat maleho pri sebe, ale ze mi doporucuju oddych a ze maleho mi budu nosit na kojenie tak ako sa bude budit. Tak aj bolo. Mohla som sa zregenerovat, ale aj byt s malickym.
Ak by som mala druhe, budem sama ziadat o CR. Nie preto, ze je to bezbolestne (neexistuje bezbolestny porod) ale pre to, ze je to setrne voci mamicke a aj babatku.

majka98
21. feb 2008

Ja som 4.1.08 mala sekciu pri spinálnej anestéze,bála som sa toho, no v Nitrianskej nemocnici Ti nejako nedajú veľmi na výber. ja som to nechcela hlavne kvôli pocitu že všetko čo sa za zelenou plachtou deje vnímam. No bolo to fajn, anesteziológ ma dostatočne zabával, rozprávali sme sa počas celej kvázi operácie či pôrodu, každý si to nazve po svojom. Jediné čo mi bolo na spinále nepríjemné bolo napichovanie do chrbtice. Učil sa na mne nejaký atestant a nevedel ma napichnúť trištvrte hodiny, skúšal to 12x, čiže 12 zbytočných bolestivých vpichov, potom zavolali nejkú anesteziologičku od inakiaľ a tá mi to vpichla na prvý krát. Potom mi to už bolo jedno, rýchlo ľahnúť a šli na to. Po operácii trvalo asi 3 hodiny kým to zo mňa vyšlo, že som si cítila konečne nohy, jedniné čo mi potom bolo, bola strašná zima. Žiadne bolesti ani hlavy, ani chrbta, nič. Nechcela som žiadne tlmiče bolesti, pekne to všetko zo mňa vyšlo, pila som kvantá tekutín a bolo to fajn. Po 18 hodinách som vstala pekne na svoje, prešla som si do sprchy a aj som sa oriadila, sestričky neveriaco pozerali , pre istotu šla jedna so mnou, ale akurát tam na mňa čumela ako sa sprchujem,neunúvala sa mi ani pomáhať ked videla že to nepotrebujem. Každý máme svoj prah bolesti,ja som to znášala v pohode. To som nebola pred tým nikdy ani len v nemocnici a hrozne som sa bála. moja malinká bola tiež KP takže inák to nešlo. A po celkovej anestéze boli ženy úplne k.o., lebo to musia s Tebou rýchlo robiť, musia to mať do 10-15 minút hotové a vtedy sa všeličo zvykne zanedbať. takže moja skúsenosť ak ešte raz sekcia tak pri spinále.Je to na Tebe, ale z vlastnej skúsenosti čím viac človek vyzvedá od druhých, tým viac strachu má a o to viac je v rozpakoch ako sa rozhodnúť. Na záver: malinká má skoro 2 mesiace a doteraz som nemala s vlastným telom žiadne komplikácie spojené so spinálom a to som kedysi pred otehotnením trpela na chronickú migrénu. Tak držíme palce nech sa už rozhodneš ako chceš.papa Marianna

bia
21. feb 2008

jezis baby viete coho sa najviac bojim tej injekcie do chrbta ze ked mi to tam vpichnu ja sa od bolesti nejako strmo miknem, nestalo sa vam to?

certica
21. feb 2008

bia, mna ten vpich vobec nebolel a okrem toho ma spredu pridrzal sanitar (teda bola som o neho opreta)

trixi
21. feb 2008

bia, ten vpich vobec neboli. Pre mna bolo hrozne si s tym bruchom sadnut, museli mi pomoct. Anesteziolog sa ma pytal, ze co robim (ake je moje povolanie), pretoze mam nejako stavce na sebe, ako zrastene, tak som povedala, ze ekonomku, a on ze to je jasne, ze to mam zo spatneho sedenia. Ja som ani nepostrehla, ze ma pichol. Pocitila som len taky pocit tepla, ktory sa mi rozlial do noh.

zuzana612
autor
21. feb 2008

Super, dalsie dobre ohlasy na spinalku 🙂 Ja sa fakt porodu ako takeho nebojim vobec, skor toho co bude potom. A mozno to bude opacne, ze porod bude hrozny a hojenie ovela lepsie 😀 Ale mne niekto hovoril ze pri pichani spinalky najprv to miesto lokalne umrtvia a az potom pichnu spinal. Neviem co je na tom pravdy. Uz by som si mala zacat pisat tie otazky co sa chcem opytat Dr. vzdy ked tam idem, lebo si na to spomeniem vzdy az ked uz som von. Vcera som si chcala pytat aj nejaky recept na chripku lebo nieco na mna lezie, ale anesteziolog mi povedal ze 10 dni pred operaciou mam vsetky lieky vysadit, dokonca aj vitaminy. Tak teraz neviem. Ale aspon som sa nazabudla opytat na to obvezovanie noh pred operaciou. Tak ze uz mozem zacat aj teraz, ze si ich mam obvazovat az po kolena a nechat to cely den, ale samozrejme som este nezacala 😀 A uz to mame za 11 😉

mirka8429
21. feb 2008

dari hej ze vraj sa da vypytat este davka..ale neviem ako to vpichuju...ci jednorazovo alebo tam nechavaju hadicku aby potom mohli podat dalsiu davku....a neviem ci tu u mna nebude problem s vpichom ked mam skoliozu chrbtice ....ale asi nie....nieje to az take ..tak snad..a tie kontrakcie su take hrozne????lebo ja mam strasnu menstruaciu s bolestami a ze vraj tie bolesit niesu nic oproti kontrakciam....

dari
21. feb 2008

bia, vpich neboli. Najprv to miesto vpichu umrtvia. Skor je citit tlak, alebo ze ti do toho miesta cosi davaju. Je dobre vydrzat v polohe ako ju anesteziolog potrebuje a je to potom rychlovka.

mirka8429, cez rameno ti prehodia hadicku a doplnaju podla potreby 🙂 este ma napadlo, ze ked sa mala narodila, tak anesteziologicka mi dala dalsiu davku....takze aj sitie bolo bez bolesti 🙂 a dalsia spolurodicka mala epi zavedenu este tusim 2 dni /bola po cisarskom/ tak ked mala velke bolesti, dali jej davku a bolo jej fajn...

aj ja som mavala velmi bolestivu....ale kontrakcie nemaju konkurenciu ... 😀

mirka8429
22. feb 2008

dari hehe takze sa mam na co tesit xixixi no sak uvidime..🙂))))))))))))))))) a kto nerodi s Epi tak potom ked siju neumrtvuju to?

nick
22. feb 2008

ahoj baby, ja som rodila neplánovane cisárskym rezom, ale predtým som si dostatočne užila kontrakcie, podľa mna je v pohode cievkovanie močového mechúra, len to troška zaštipne, pichanie spinálu len malé pichnutie, treba sedieť tak ako káže anesteziolog, mna pichal pri kontrakciách a zvládli sme to na prvý krát, celá operácia nebolí, cítiť len tlak a ťah, po skončení šitia nasleduje preklad na posteľ , vtedy je dôležité nepomáhať, ale len pasívne sa nechať dvihnúť a prložiť, nehýbať hlavou, na posteli potom 24 hod len ležať, ja som skúsila pohybovať nohami na rozprúdenie krvi, pri umývaní zase nadvihovať zadok, to sa celkom dá, piť z pohára pomocou hadičky, a nalievať sa tekutinou, to som robila poctivo, vypila som vždy celý kalfas čaju, prvé dva dni nedostanete najesť, len varia urologický čaj, druhý den treba vstať z postele a mobilizovať sa, na celej sectii je toto blbé, ten pocit bolesti pri postavení sa, človek chce kašľať hlieny a myslí, že sa mu utrhnú črevá, potom už si na bolesť zvykne a ide to, ked vie ako sa pohybovať, ako sa otáčať na posteli. A potom treba si pýtať lieky od bolesti, zbytočne netrpieť, bábätku to neškodí.Hlava ma bolela, ale s pomocou liekov sa to dalo, nebolo to nič hrozné, zažila som horšie migreny mimo graviditu.Ja som celý pôrod absolvovala s nádchou a seknutými krížami, to bolo žužo, ale všetko sa dá vydržať, strach z nepoznaného je vždy najhorší. Ešte sa opýtam mamičiek po sekcii, tiež si necítite kožu v mieste jazvy? A predpovedáte zmeny počasia?

evinah
22. feb 2008

NIck ja si citim kozu v misete jazvy, zalezi ako dlho si po zakroku.. A vobec ma neboli pri zmenach pocasia, asi je to individualne u kazdeho.. 😉

pollyanna
22. feb 2008

mirka, dalsia davka sa da dat len pri epiduralnej anesteze, pri spinale nie..to sa picha jednorazovo a ihla sa z chrbat vyberie, nenechva sa ziasna hadicka( kateter) spinal a epi nie je to iste 😉 ked siju niekoho kto nema epidural, zvyknu to lokalne umrtvit injekciou

certica
22. feb 2008

mne jazva tiez nikdy nereagovala na zmeny pocasia

mirka8429
22. feb 2008

pollyana viem ze to nieje to iste len kamoska hovorila ze to zvyknu kombinovat...ja neviem ohladom toho nic blizsie...hehe ja fakt neviem ze ked budem rodit normalne ci s Epi alebo bez....

vesi
22. feb 2008

tak mňa pri zmenách počasia bolí každá jazva, ešte aj po vybratých znamienkach 😝 dlho som si necítila kožu v mieste jazvy, bolo to ako "mrtve", ale časom to odznelo 🙂

cukricek11
23. feb 2008

dobre ranko baby,no ja tu jazvu tiez niekedy citim pri zmene pocasia...ale da sa...vesi,,,taka trosku mimo otazka,mozno zalozim novu temu ohladom tych znamienok,,,co to bolelo a aky je postup,,,no ale to rozpisem radsej vo volnej diskuske...dik ak sa ozves

vesi
23. feb 2008

cukricek, bolo to v pohode, kožná mi dala odporučanie ku chirurgovi a ten mi to ambulantne urobil, znamienko poslal na histologiu. 🙂 ked chceš niečo konkrétne vedieť, môžeš písať aj do IP 😉

lulu21
23. feb 2008

baby neviete ci v kazdej nemocnici sa dava spinal pri cisarskom, lebo ja pravepodobne budem rodit v brezne a dufam ze aj tam sa najde nejaka spinalka

graziela
23. feb 2008

Ahojte, mna jazva zo zaciatku dost svrbela a dlho, dlho bolela ta oblast okolo, mozno aj polroka, ale to je tiez individ.
Pri zmene pocasia som ale necitila nejake zmeny.

ankam
24. feb 2008

ahojte.Ja som nemala na vyber,musela som ci som chcela alebo nie:Musel byt cisarsky a aj so spinalkou,lebo ma nemohli uspat.Velmi som sa bala,lebo sa to tak rychlo vsetko zomlelo.No ale som rada ze som rodila cisarskym,spontanny porod som si nevedela ani predstavit.
Rana ma dost bolela po vyprchani spinalky ale dalo sa to....Nemohla som sa ani otocit na bok asi az na 3den a vstala som z postele na 4den.myslim ze na ten 4den mi uz dali aj normalne jedlo.
No a jazva obcas svrbi a je mi neprijemne ju skrabat,lebo ju mam zle zrastenu(vycnieva mi ob brucha)nieje to vidiet velmi ale stale si ju zaskrabnem,alebo ked umyvam riad tak sa nemozem opriet o dres,lebo mi vadi....Dalo by sa to odstranit podla vas?Asi len chirurgicky co?Tak to radsej nie.Lekar povedal ze pri dalsom babu sa to spravi krajsie.nooooooooooooo,len ci bude

graziela
26. feb 2008

Ahojte baby,
jedna vec ma napadla este v spojitosti s cisarskym: nerviem, ci to robia len po celkovej narkoze, ja som to nemala po porode - jedna sa o taky vyvod, hadicku s plast. sackom, ktr. je zavedena po operacii do brusnej dutiny...Moja svagrina to mala po oboch porodoch (oba cisarsky v celk. anestezii) a vraj to bolo veeeelmi neprijemne, ked jej to vyberali...Nemate s tym niektora skusenost, preco sa to vlastne zavadza?

vesi
26. feb 2008

graziela, je to cievka a mala som ju aj pri celkovej anest. aj pri spinály. a nebolo to také hrozné... 🙂

vesi
26. feb 2008

juj, zle som čítala, do brušnej dutiny to nie je cievka 😅 a nemala som to. cievka je na odvádzanie moču 😀

graziela
26. feb 2008

Hej, Vesi, cievka viem co je, toto bolo ale na odvadzanie krvi a asi aj hnisu, proste asi ako prevencia, aby rana nezacala hnisat, alebo tak nejako...

pollyanna
26. feb 2008

Ta vec sa vola drén, dava sa tam podla toho ako ta rana krvaca...velmi casto ju pri cisarskom nie je treba, lebo krv z maternice odchadza prirodzene posvou von, a pri operacii starostlivo zastavuju kazde krvacanie a ak je nejaka tekutina v bruchu, snazia sa hu vysusit este predtym ako to zasiju...niekedy sa ale stane, ze sa neda najst presny zdroj krvacania a to sa vacsinou po case zastavi samo, lebo to su len malicke cievky a vtedy sa zvykne davat aj ten dren, aby to co tam natecie vyslo von a nerobilo zbytocne komplikacie....prijemne to nie je, ale potrebne ano...

vesi
26. feb 2008

graziela, ja viem, pochopila som, ale to som už odoslala prvý príspevok 😅 tak to dopadne, ked čítam rýchlo, kým mi malá niečo nevyvedie 😅 😀

zuzana612
autor
26. feb 2008

Ako som citala vase prispevky, tak dufam ze moje telo sa bude hojit bez zbytocnych komplikacii, vsak si myslim ze cievkovanie uplne staci 😀 Ak vsetko pojde tak ako ma, tak o tyzden o takomto case by sme uz mali mat po cisarskom a dufam ze bez kadejakych komplikacii. Tak ak mate este nejake dobre rady, tak sem s nimi 🙂

graziela
26. feb 2008

Pollyanna, dakujeme za objasnenie, mne to uz davnejsie vrtalo v hlave, preco a co to vlastne je...a nechcela som sa pytat ako blba...Tak si nam to pekne vysvetlila 🙂
Zuzana612 a je to uz 100% iste, ze budes rodit cisarskym? V kazdom pripade si musis verit, ze tvoje telo to zvladne a nesklame ta, to je zaklad, byt na to tak psychicky pozitivne naladena... (sa mi to lahko hovori, co? som zvedava, ako ja tu budem hysacit koncom maja, zac. juna...aka som pripravena atd..)
Neviem, co by som ti take poradila...ono to uz potom zena akosi intuitivne vyciti, co a ako...spolahni sa na svoj instinkt 🙂 , ten ta nesklame 🙂 🙂 🙂

zuzana612
autor
27. feb 2008

Graziela,

cisarskym rodim na 100%, datum mam urceny uz skoro 3 tyzdne. Maly je otoceny KP a je aj dost velky. V pondelok ideme do nemocnice a v utorok 4.3. nam robia cisarsky. Zatial sa vobec nebojim, vsak neviem co ma caka 😀 a mozno to nebude az take hrozne, tak naco sa zbytocne vopred stresovat. Zalozila som tuto temu lebo som chcela vediet nazor bab ktore rodili so spinalom. Vacsina ohlasov bola pozitivna, dostala som par dobrych rad tak dufam ze ked to bude vsetko dodrziavat, o nejake 2 tyzdne napisem ze porod bol fajn a aj ja som uz ok 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre