Cisársky rez so spinálom. Aké máte skúsenosti?

zuzana612
30. jan 2008

Mate niektora skusenosti s CR a spinalnou analgezou? Maly je otoceny koncom panvovym a vypada to tak ze sa uz neotoci, takze pojde von cisarskym. Len sa neviem rozhodnut ci pod celkovou narkozou, ale so spinalom. Pocula som ze po spinale vraj byva zle, mozu nastat migreny ktore trvaju aj niekolko tyzdnov alebo mesiacov po porode. Je to pravda? Ake mate s tym skusenosti?

zuzana612
autor
1. feb 2008

Diky moc za dalsie rady. ked som citala o tom ze sa nema dvihat hlava, tiez ma napadla ta flasa do ktorej mi bude nejaku mineralku niekto prelievat. Neviem ci su tu aj take mineralky uz rovno v tych flasiach ako v zahranici, ale ak nahodou nie, nejaka flaska z Jupika to isti 😀 Lebo som citala ze je dobre pit vela tekutin, tak sa budem snazit dodrziavat vsetkych rad, cize nedvihat hlavu, nevstavat aspon 24 hodin a pit vela vody. A ak k tomu pripojim aj nejake tie homeopatika na lepsie hojenie ran, mozno mesiac po porode poviem ze ak je toto porod, kludne porodim aj celku skolku 😀 😀 😀 To povedala jedna moja kamoska ked porodila svoje prve dieta klasickym sposobom. Pred tyzdnom sa jej narodilo druhe a tento porod bol taky hrozny, ze pri siti povedala lekarovi, nech ju zasije nacisto 😀
Ale uz som samozrejme ovela kludnejsia ked som dostala aj pozitivne ohlasy.

andreafa
2. feb 2008

zuzka, prosim ta nestresuj sa.... 🙂
kazdy sme iny, ja som pisala, ze som vstala po 15 hodinach a nic mi nebolo. so mnou lezala dalsia co mala cisarak 3 dni predo mnou a tiez jej nic nebolo a nelezala 24 hodin. to je indivdualne. mozno budes nakoniec sama chciet vstat, ako napriklad certica 😅
vsetko dobre dopadne, uvidis..
ja som 5 dni po porode nevedela, ze ma rozparali.. na to nebudes mat cas mysliet, budes okolo babatka skakat ako srnka bolesti-nebolesti.
tak vela stastia a nech to mas rychlo za sebou 😵

ada31
2. feb 2008

ja som to mohla porovnať.prvého syna som rodila po dvanástich hodinách cisárskym kôli nečakaným problémom.okamžite ma prevážali na sálu a rodila som pod celkovou anestézou.pri druhom synovi som si sama vybrala
epidural,že reku aké to bude keď si hneď uvidím dieťatko a budem vedieť že je všetko v poriadku.keby som vedela ako to budem znášať tak nikdy viac epidural.okrem toho,že mi to asi zle napichli a ja som mala aj bolesti,bolo mi strašne ale strašne zle.myslela som si že tam na tom stole asi odpadnem.na´tahovalo ma na vracanie,točila sa mi hlava,no proste hroznééé.banovala som ako som sa rozhodla,ale je fakt,že som si môjho paťka hneď poobzerala a vedela som že je ok.držím palce a nech sa akokoĺvek rozhodneš dúfam že všetko dopadne dobre.

zuzana612
autor
4. feb 2008

Ja viem ze to zalezi od kazdej baby ako to znasa. Ja sa ani tak nebojim toho CR ze budem pozasivana ako tych pripadnych bolesti hlavy. Vcera vecer ma zacala boliet hlava tak som si dala pol paralenu, o polnoci druhu polovicu, do piatej rana som sa viac-menej prechadzala po dome a bolest sa stupnovala a o piatej rano ma uz tak bolela hlava, ze som od bolesti vracala. Tak som si dala pre istotu cely paralen ktory nastastie zabral a ja som sa aj trosku vyspala. V rodine mame migreny ktore zacinaju okolo 30-ky co som uz mala. Mala ju moja mama medzi 30-40-kou, aj moja sesternica tak sa hlavne bojim toho aby ma to akurat teraz nechytilo, lebo si neviem predstavit starat sa o male dieta ked ti je tak zle. Ale uz som sa rozhodla ze to risknem, pre ten pocit vidiet maleho hned ako sa narodi. Budem sa snazit dodrziavat vsetky rady ktore ste mi tu dali a mozno o mesiac napisem ze to nic nebolo 😀

danu
5. feb 2008

ja som rosila cisarsky a ziadne bolesti hlavy som nemala a ani inebaby ktore isli cisarskym a boli vtedy so mnou v nemocnici je to individualne a podla mna trosku prehnane s tou bolestou hlavy 😉

danu
5. feb 2008

a ci vybrat spinal alebo narkozu? urcite spinal po prve uvidishned babatko mne ho prehodili cez plachtu a bola to nadhera ju vidiet. Pri narkoze je predsa uz riziko cize podla mna urcite spinal. 😉

alififi
5. feb 2008

ja som rodila v celkovej. na Reske bola baba, ktora mala spinal - zdalo sa mi, ze je na tom o dost horsie ako ja, ale mozno to bolo len zdanie.
neviem, ci je celkova ovela nesetrnejsia pre babo, ja som pisala o 9.36 ze idem na cisarsky a o 10 bola mala vonku.
a ta kocka mala cievku, z coho ja mam paniku.
malu mi ukazali cca po 7 - 8 hodinach, takze urcite ne az na druhy den.

vsetko ma svoje pre a proti.

za mesiac po porode uz clovek zabudne na vsetko 😀

vesi
5. feb 2008

ja som mala cievku aj pri celkovej anest. ako som už písala, môžem porovnať celkovú a spinál, u mňa to vyhráva spinál napriek bolestiam hlavy 😀

zuzana612
autor
6. feb 2008

Ahojte,

tak som dnes bola na kontrole a maly sa stale nechce otocit, tak na buduci tyzden ma ide Dr. zacat posielat na tie predoperacne vysetrenia, tak sa tomu CR asi nevyhneme. Ale hlavne nech mi povedia na 100% ci to bude CR alebo nie. Potom budem aspon kludnejsia ked budem vediet na com som. A este mam otazku. Ked je planovany CR, robia ho v case okolo terminu alebo pred terminom? Lebo niekto mi povedal ze sa to robi par dni pred terminom, a ze sa necaka na to kym zacnu kontrakcie alebo kym odtecie plodova voda.

vesi
6. feb 2008

mne plánovaný robili 2 dni pred termínom 🙂

lulu21
6. feb 2008

babenky ta pooperacna bolest sa da v pohode vydrzat?ked ja sa toho bojim 😖

evus
6. feb 2008

ahojte,tak ja som mala tiez prvy porod cisarsky a rozhodla som sa pre spinal,pretoze som chcela vidiet malu...ale troska to dnes lutujem...vsetko prebiehalo ok,ale dostavili sa potom nenormalne bolesti hlavy,bolo mi na vracanie a hlavou sa mi od bolesti nedalo otocit do stran...fuuuu,nerada na to spominam,pretoze som sa ani poriadne nemohla postarat o malu,stale ju mali sestricky u seba,lebo som bola na infuziach,ta bolest trvala dva tyzden,neprajem to nikomu...
lulu...ked to porovnam,pooperacna bolest oproti tej bolesti hlavy bola prechadzka ruzovou zahradou.

dadulka19
6. feb 2008

evus,to muselo byť desné 😢 ...mňa hlava ani nezabolela a pritom mám diagnostikovanú migrénu 😀 ,no doki mi povedal,že spinál nemá žiadny vplyv na migrénu.Moja sestra rodila pred pár dňami spinálom,po 4 hodinách bola na nohách a hlava ju tiež nebolela.Nebude to tými infúziami.. 😕 ??

evus
7. feb 2008

dadulka....poc 4hodinach????vsak po spinale musim lezat 24hodin v rovnej polohe a postavit sa po 4hodinach a po cisarskom?nemyslis vazne
inafuzie mi davali od bolesti,vzdy ma po nich prestala boliet hlava,ale potom sa to vratilo.

zuzana612
autor
7. feb 2008

Ahoj Evus,

trosku si ma tvojim prispevkom vystrasila. S mojim stastim budem tiez revat na izbe od bolesti. Pre mna je totiz bolest hlavy asi najhorsia bolest aka moze byt. Ked ma v nedelu bolela hlava a paralen nezaberal, tak pri tretom pokuse ked som si dala uz cely paralen som si povedala ze ak nezabere tento, tak uz mi je jedno co si dam, ale nieco silne si dat musim. Lebo som uz od bolesti hlavy vracala. A dodrziavala si vsetky tie pokyne ze nevstavat, nedvihat hlavu a pit vela vody??? Lebo zevraj to by malo pomoct aby neboli migreny. Ale asi to fakt zalezi od bab ako to znasaju.

A este by ma zaujimalo, co ste robili po CR pre to aby jazva tak nebolela a aby sa rychlo zahojila? Existuju nejaka dobra mast alebo nieco take? A co stahovacie nohavicky, pomaha to tiez?

dadulka19
7. feb 2008

evus,áno...povedali jej,že ked jej odtrpnu nohy,môže sa pokúsiť vstať 😉 ...rodila v nemecku...
...ja som mala prvý cisarák pod celkovou anez.a vstala som po 7 hodinách 😝

certica
8. feb 2008

po 4 hodinach - vau! to by som brala. mne komplet, teda az po konceky prstov odtrpli po 6 hod.

dadulka19
8. feb 2008

mne to nejak viac zobralo pravú polovicu tela...prstami na ľavej nohe som hýbala celý čas,aj na operačke.Lavá strana mi odtrpla po 3 hodinách a pravá viac ako po 5 hodkách 😒

danu
8. feb 2008

zuzzana 612 ranu co najviac vetrat nehanbi sa na izbe si zdvihnut koselu a byt naha dole ani nevies ako to pomoze rane nemasti nic aspon mesiac alebo pokial sa jazva trochu nestiahne nech ti to nezacne mokvat. Stahovacie nohavicky ja osobne by som nedavala-ranu stale vetrat vetrat 😉

certica
8. feb 2008

ja som mala len bavlnene nohavicky bedrove, ale tak, ze mi siahali pod rez, cize jazvu som mala volne na vzduchu a tiez som sa nicim nenatierala. stahovacie nohavicky som vobec nenosila.
vraj je dobry krem Dermatix - na hojenie jaziev po operacii, ale je dost drahy, cca 1500,- Sk (nemam odskusane) alebo potom si davat na ranu vitamin E + C

zuzana612
autor
8. feb 2008

Diky za rady, len na to aby som na izbe lezala len tak som moc hanbliva 😒 Ale mozno to vyriesia nejake tie bedrove nohavicky 😉 Takze tie jednorazove co som si do porodnice kupila asi ani nebudem potrebovat. A myslim ze som niekde citala ze vitamin E je dobry, tie gulocky sa zevraj maju dat na chvilu do teplej vody alebo ich treba chvilu pocmulat v ustach aby sa z nich dal vytlacit obsah a ze je to dobre na potieranie ran. Tak vysksam. A tiez si chcem kupit nejake homeopatika na lepsiu hojivost ran, tak dufam ze pomoze aj to. A mozno som taka superzena, ze sa mi rana zahoji o 2 tyzdne sama od seba 😀 Pred 2 rokmi mi lokalne vyberali taku malu hrcku z boku, mala som tam 4 stichy ale s hojenim som nemala ziadne problemy, zahojilo sa mi to velmi rychlo, tak uvidime teraz.

Ozaj, aka dlha byva asi ta jazva po CR. A kde sa to presne robi?

katusha
8. feb 2008

ja som tiez po cisarskom nosila v nemocnici aj doma bedrove nohavicky, takze som ich mala tesne pod jazvou a nerobilo mi to problemy 😉
mne poradila sesternica (mala uz 2 cisarske), ze ked sa budem sprchovat, tak si môzem na tu jazvu vyliat trosku odvaru z repika 😉 aby nebol uz horuci, len taky letny. takze ja som si pomahala len tak, ale dlho ma jazva ani nebolela, najviac asi prvy tyzden a potom uz sa to dalo 😉

katusha
8. feb 2008

zuzana, jazva je dlha takych 10-12 cm 😉 teda aspon moja 😀

danu
8. feb 2008

zuzana pre hojenie rany zabudnes aj na to ze si hanbliva uvidis 😀

zuzana612
autor
8. feb 2008

No ved uvidime ci mi to bude jedno ze budem lezat len tak komando 😀 Ked som lezala v nemocnici a po velkej vizite mi Dr. povedal ze sa mu mam prist ukazat a bolo tam asi dalsich 5 Dr. tak mi nebolo vsetko jedno 😝 Este ze je tam par takych co vravia vtipy a trosku tu situaciu odlahcia. Ja totiz nevleziem ani do spolocnej sprchy ked je tam viacej zien 😅 Asi by som mala zacat so sebou nieco robit.

A tych 10-12 cm je dost, nie? Ale predpokladam ze to robia tak aby to potom nebolo vidno. Nie ako za cias nasich mam ked im rozrezali brucho krizom-krazom ako ich napadlo 😖 Asi zacnem krpca prehovarat nech sa este nejakym zazrakom otoci. Ale kedze je to chlap, tak vidno ze uz teraz je lenivy 😀

certica
8. feb 2008

neboj zuzi, budes spokojna 😀 😉
a len tak mimochodom, ved budes v noc. koseli, nie... ci planujes nejaku priesvitnu? 😎 😀

zuzana612
autor
8. feb 2008

Aha, ja som sa zlakla ze si to mam vsetko vyhrnut a ani sa nezakryvat a nechat jazvu takto vetrat 😀 😀 😀 Tak uz som spokojnejsia. Ozaj, este ma napadlo. Ako je to s pouzivanim tamponov po porode? Lebo tam dole by to malo byt vsetko ok, nie? Lebo ja som cely zivot nosila len tampony, tak neviem ako si zvyknem na hyg. vlozky 😖 Ja viem ze tie prve dni si urcite tampon nedam, to by ma asi v nemocnici vyhodili 😒 ale myslim tak tyzden po porode a tak.

certica
8. feb 2008

ak budes mat cisarsky, tak v tom nevidim problem

zuzana612
autor
8. feb 2008

Aspon nejaka vyhoda cisarskeho 😀 Este raz diky za dobre rady 😉

graziela
10. feb 2008

Ahojte baby, tak ja sa opat chystam na cisarsky...tentokrat mi bol ale od samotneho primara odporuceny spinal, tak sa mozno dam ukecat.
Inac, ja som po 1.sekcii (v celk. narkoze) nemala ziadne bolesti hlavy, ani cievku som nemala, hned od zac. som cikala do misy a to velmi casto, pretoze som mala pre-eklampsiu a teda bola som velmi naliata vodou.
Po narkoze som ale na 2 dni stratila hlas, no a celkovo som to znasala dost cudne, ale to asi aj kvoli tym problemom s tlakom a pod. Dufam, ze tentokrat nas to obide a v zdravi sa pockame nasho Jurka 🙂
Verim tomu, ze 2.krat bude vsetko lepsie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre