Čo je menej rizikové? Pôrod či cisársky rez?

angelsgirl20
17. mar 2011

ahojte...

manika77
17. mar 2011

toto myslis vazne tuto otazku?
cisarsky rez by sa mal robit len v pripade ze normalny porod nieje mozny..ved to je ako normalna operacia co nieje sranda...mozu tam nastat rozne komplikacie jasne aj pri normalnom porode..ale predsa..ak sa dieta vypyta na svet a rodi sa normalne prejde si porodnymi cestami vsetko ako ma byt..ale pri cisarskom ti to naplanuju dieta nemusi byt pripravene nie raz sa stalo ze TP bol zle vypocitany...

jarunka111
17. mar 2011

@angelsgirl20 jedno či druhé má svoje riziká, aj svoje pozitíva 😉 Keď sa nedá rodiť "normálne", tak nie je o čom debatovať. Ale ak sa dá, tak by som sa nenechala obrať o ten krásny pocit - porodiť svoje dieťa a vychutnať si ho od prvého momentu 🙂 Bolesť a iné sprievodné stavy sú samozrejmé a chvíľami určite veľmi výrazné 😖 , ale stojí to za to 🙂 🙂 🙂

angelsgirl20
autor
17. mar 2011

@jarunka111 ja by som chcela najradsej rodit normalne,vraj je to uplne ine ako cisarsky rez,,,aj ked to bude iste bolestive ale veri ze pio vsetkom na to budem rada spominat 🙂

jarunka111
17. mar 2011

@angelsgirl20 určite budeš 😉 lebo v momente ako uvidíš svoje dieťa a budeš ho mať pri sebe, tak všetka bolesť hneď pominie 😉 Iste, sú aj maminy, ktoré majú všelijaké skúsenosti, ver, že aj ja 😒 , ale proste stálo to za to 😉 Tak veľa šťastia 😀

angelsgirl20
autor
17. mar 2011

@jarunka111 dakujem 🙂

drnduliak
17. mar 2011

tak dnes uz je udajne indikaciou na cisarsky rez aj prianie rodicky....ale myslim, ze kazdy lekar ti povie, ze fyziologickejsi a menej rizikovy je klasicky vaginalny porod. ja som bola tiez riadne vystrasena a zvazovala som kadeco, ale dnes uz mas moznost tlmit bolest aj pri normalnom porode. a hlavne ked chces mat viac deti, je bezpecnejsie rodit normalne. aj sa ovela rychlejsie zotavis, sekcia je predsa len operacia, casto vedena v uplnej narkoze a uz len tato skutocnost sama o sebe predstavuje velke riziko...

cecil36
17. mar 2011

@jarunka111 neviem ci mas deti alebo nie, ale ja som si prorodzeny porod "vychutnala" za ten 48 hodinovy porod naozaj dostatocne a od prveho momentu, kedze mi plodova voda odisla rano o pol siestej, okamzite prisli i bolesti. Dieta sa mi narodilo o dva dni rano o siestej a nedychalo. Mala som stastie v nestasti a v ten den mal sluzbu pneumolog doc. Brezina a dieta nastastie prebral k zivotu. Na tento zazitok som spominala 12 rokov, kym som sa odhodlala k planovaniu druheho dietata. Preto by som v prvom tehu rozhodne volila cisarak a dodnes nepochopim preco mi ho pri nepostupujucom porode nikto nespravil.

@angelsgirl20 skor ako uvazovat nad cisarakom alebo prirodzenom porode, by som sa zamerala na dobreho porodnika a napriklad epidural.

atrami
17. mar 2011

Nad tým sa nezamýšlaj, oba sposoby sú bolestivé. Sústred sa na to, že budeš rodiť normálne a rieš to, je veľa sposobov- do vody, pomocou duly. Ja mám 3 sekcie a mám pocit, že som o niečo ukrátená.

katy2
17. mar 2011

ja som rodila SC so spinalom, bol to super zazitok, nelutujem... druhe bude tiez SC.... mala som to indikovane kvoli veku a inym zdravotnym problemom.... Malu mi hned ukazali, pocula som ju hned plakat.... pekne spomienky....

angelsgirl20
autor
17. mar 2011

@cecil36 epidural to je co vlastne?....

ela2710
17. mar 2011

@angelsgirl20 epiduralka je injekcia - zbavi ta bolesti, u nas stoji 160 eur, ja som si ju pichnut nedala, lebo potom ju chodia pichat okolo troch dni kazde rano po porode, a ziadna maminka sa netvarila nadsene, mne to pride ako zbytocne vyhodene peniaze, ja som nemala lahky porod, ale vydzrala somaj bez epiduralky, dnes sa citim rovnako fit ako pred porodom, a nech sa nikto neurazi ale aj pihnutie epiduralky nesie svoje rizika, kedze sa picha do chrbta, dokonca poznam par pripadov 😒 ale je to na kazdej z nas ako sa rozhodne, ked raz budem planovat druhe, tiez epiduralku nebudem chciet 😉 my sme boli na izbe tri co sme rodili bez epiduralky, ale jedna tam bola s epiduralkou, nakoniec to lutovala, uvedomila si kolko penazi zato dala a ze sa to naozaj da vydrzat 🙂

estanis
17. mar 2011

@ela2710 160 eur??? to ste nejaky predrazeny kraj! u nas stoji 60

zuzikkaa
17. mar 2011

@ela2710 to je fakt vela ze 160...u nas tiez nejak 60e,,ale zeby este pichali 3dni po porode to pocujem 1x!!! nechapem naco je to dobre... 😖 😖 😖

martinkatinka
17. mar 2011

Tak ja zatiaľ neviem odpoveď na túto otázku, lebo ma porod iba čaká...A všetci sa mi čudujú, že sa ešte nebojím...
Mám vraj úzku panvu a som aj dosť malá 156/56 - pribrala som na 56 kg v tehotenstve... Plánujeme s partnerom, že bude pri porode a toto je aj dovod, prečo sa ako prvorodička nebojím 😉 Ak by sa však vyskytli problémy s bábom, určite by som chcela, až robia cisársky rez...
Ono asi veľmi záleží na tom, ako je na tom fyzicky žena aj dieťa...

titkovamiriam
17. mar 2011

ja nemozem porovnavat lebo som rodila tri razy ,,normalne,,a bola som stastna ze styri hodinky po porode som mohla zasa normalne behať ist sa umyt a starat sa o miminko.Ja si neviem predstavit cisarak ....
Kamoska mala dva cisaraky po kazdom mala niake problemi,dlho sa jej hojila rana,ma zrasty a pod...No samozrejme ak to inak nejde cisarak je urcite v poriadku.

dulkagabulka
17. mar 2011

Skus si zohnat knihu Pruvodce promyšlive ženy k lepšimu porodu...su v nej odpovede na všetky tvoje otazky- podložene mnohoročnymi študiami...
🙂
je tam pri každom zasahu popisane pre aj proti...a je to pre tatke mamičky ako si ty...ktore sa naozaj zamyšlaju,aby potom vedeli, aby nemohli povedat,že :ale toto som ja nevedela, alebo :toto keby som vedela, bolo by všetko ine...

🙂

spalka
17. mar 2011

Klasicky porod bez vsetkeho je najprirodzenejsi, zotavis sa rychlejsie ako po cisaraku. Po porode uz nemusis nic riesit, stehy, ak by si nejake mala sa zahoja do tyzdna, brusko trochu boli ked sa stahuje maternica, ale to je nic. Po cisaraku rana a hojenie dost boli, tazsie sa stara o babo, nechcela by som. Ja som rodila normalne bez akehokolvek oblbovaku, pamatam sa, ze po porode som si povedala nikdy viac 😀, ale teraz si tu bolest uz neviem ani vybavit a sla by som do toho znova.

cmulinko
17. mar 2011

Ja som rodila prveho syna cisarskym...mam len pekne spomienky na tento den...i ked som mala mierne bolesti asi 2 dni kvoli rane,ale to sa dalo uplne v pohode zvladnut...na 5 den som isla aj s malym domov a tyzden na to som doma umyvala okna.druheho syna som rodila normalne.....vysetrenia pocas otvarania sa boli neskutocne bolestive...epiduralku mi dali neskoro,takze som citila kazdu jednu bolestivu sekundu.malemu sa zasekla hlavicka,tak ho tahali vakumom....poranili mu hlavicku,mne sposobili paradnu trhlinu v konecniku a dodnes mam s tym problem.jedna zla skusenost neznamena nic.teraz sa mam rozhodnut,ze ako chcem rodit...je to len na mne...lekar mi dal na vyber.ak chcem cisarsky,tak ma zajedna na urcity termin a pojdem na planovany cisarsky rez....ak chcem normal,tak si pockam,kym porod zacne samo.po tychto mojich osobnych skusenostiach stale vaham a neviem co si mam vybrat.viem,ze mozu nastat komplikacie pri cisarskom reze a viem aj to,ze dodnes mam zdravotne problemy s konecnikom kvoli druhemu normalnemu porodu.

ameanda
17. mar 2011

@cecil36
mam podobny zazitok z porodu a chcela som reagovat podobne na "uzasny", "neskutocny", "neopakovatelny" zazitok z porodu...

ela2710
17. mar 2011

@zuzikkaa
@estanis myslim to ozaj vazne ☹ je to u nas hrozne drahe, ved napr. ked si u nas chcete ,,zavolat" na porod lekara podla vasho vlastneho vyberu platite 200 eur 😒

titkovamiriam
17. mar 2011

baby jasne kazda to mame inak ja dakujem Bohu že som to mala taku pohodicku,a videla som okolo seba baby rodiace fakt aj dva dni a potom isli aj tak na cisarak-v tomto nechapem lekarov že to nechaju tak nadlho 😠 😠 😠 neviem čim sa to da ovplivniť ani dohodnuty lekar nemusi urobiť ,,zazrak,, a naopak ak je porod rychlovka je jedno kto to odrodi. 😉

juliagregor
17. mar 2011

mám za sebou aj sekciu a aj normálny porod...starší sa narodil po vyvolávačke v 41 tt, po 4 hodinách a dvojičky boli plánovane sekciou...
mám 158 cm, a 50 kilov, uzku panvu...
po normálnom porode som za 4 hodky behala, mala som 3 štichy....a po sekcii som veru 9 mesiacov stále cítila jazvu a bolelo ma brucho,

sekcia je operácia a chápem indikáciu, ked ide o zdravie a život dieťaťa alebo matky...
mlieko sa mala na tretí deň po obidvoch porodoch

jarunka111
17. mar 2011

@cecil36 mám dieťa, tehu som preležala v nemocnici, v 33tt mi odtiekla plodová voda, transportovali ma záchrankou do inej nemocnice a tam som rodila 😒 takže zážitkov mám tiež viac ako dosť, ale i napriek všetkému čo, bolo a čo je, to bol úžasný zážitok 🙂 malého mi ukázali na 2sekundy, stihla som ho pohladkal jedným prstom a utekali s ním ďalej..... rozmýšľam nad druhým, ale tiež sa neviem odhodlať, všetky zážitky nechávajú v človeku hlbokú stopu 😒
...tak ti prajem, aby na budúce to dopadlo omnoho lepšie a ľahšie 😉 😉 😉

estanis
17. mar 2011

@ela2710 to aj u nás toľko stojí, keď si chceš zavolať lekára k pôrodu. ale tá epi ma úplne dostala 😕

angelsgirl20
autor
17. mar 2011

@ela2710 radsej si nedam pichnut ziadnu injekciu,zbytocne riziko a vyhodene peniaze...nechcem riskovat,radsej vydrzim aj v tych bolestiach.... ved koniec koncov to patri k porodu...... najradsej by som bola aby som to uz mala za sebou,ale vydrzim..... 🙂

nubab1
17. mar 2011

ahojte...ja som tiež rodila cisárskym, lebo som musela...ale určite by som sa tak rozhodla aj druhýkrát a to som bola v celkovej anastéze...hned ako som sa prebrala mi malého ukázali a o 2 dni som ho už mala pri sebe na izbe... nemyslím si, že som bola o niečo ukrátená, naopak kedže sa bolesti veeeeľmi bojím...mi to pomohlo...po 5tich dnoch som normálne išla domov a v pohode som behala 😉 samozrejme každá sme iná, aj telo sa ináč vysporiada s ranou...ale chválabohou som to rýchlo rozchodila.... a už ked sme pritom, tak polovičku doktorov čo poznám-si necháva rodiť vlastné deti cisárkym rezom-je to menej rizikovejšie 🙂

drnduliak
17. mar 2011

@angelsgirl20 no to sa ti teraz dobre hovori, myslim, ze v tych bolestiach na peniaze velmi nehladis, pre mna bol epidural vykupenim....a bolesti patria k porodu, to neberiem, ale nie sme v stredoveku, ked sa da pomoct tak preco nie.

sirinka
17. mar 2011

riziko pri vaginalnom porode je porovnatelne s rizikom pri planovanej sekcii...
pri akutnej sa zvysuje...
ja som mala pri akutnom CR komplikacie, pri vaginalnom nie...

ela2710
17. mar 2011

@angelsgirl20 no este mas viac ako polovicu 🙂 ale ujde to rychlo uvidis, ja by som cisarskym nesla, priatel ma v praci kolegu, ktoreho zena pred 2 tyzdnami porodila cisarskym chlapceka, neciti sa ale este dobre, ja som uz v den porodu behala kade tade, vecer som uz aj sedela (rodila som na obed), myslim, ze rodit cisraskym by sa malo len ak je to fakt nutne - a dlhsie sa to aj hoji

miskap
18. mar 2011

@angelsgirl20 Pôrod je veľmi ťažká práca pre ženu aj dieťatko. Ak je dieťatko pripravené na pôrod, mamička je pokojná a teší sa na bábätko, pôjde to dobre. Totižto pri pôrode sa produkuje oxytocín, ktorý spôsobuje tie sťahy maternice. Zároveň však vznikajú aj hormóny šťastia, ktoré tlmia bolesť a žena ten pôrod dobre zvláda. Preto mamička po pôrode rýchlo zabudne na bolesť. Je zaplavená endorfínmi. Horšie je, ak pôrod vyvolávajú lekári umelým oxytocínom. Vtedy tie endorfíny chýbajú a žena má silnejšie bolesti. Často stuhne, pôrod nepostupuje a končí sa cisárskym rezom. Odporúčam ti, aby si mala pri sebe niekoho, kto ti pomôže prekonať stres, bude ťa podporovať, pomáhať ti prekonať bolesť. Môže to byť partner, dobrá kamaráka, či dula. Myslím, že tu sa oplatí zaplatiť ten poplatok pôrodnici. Sranda, že v zahraničí sa poplatok za sprevádzajúcu osobu pri pôrode neplatí! ☹ Cisársky rez by mal byť naozaj len v nevyhnutnom prípade, je to náročná operácia, veĺký zásah. Problematické môže byť aj dojčenie, lebo po cisárskom si na JISKe a bábo ti nosia len na dojčenie podľa akéhosi rozvrhu a nie podľa potrieb dieťatka. Mysli pozitívne a prajem pohodové tehotenstvo a rýchly pôrod. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre