Čo vám pomohlo na vyvolanie a urýchlenie pôrodu?

miss
2. jan 2007

Ahojte, čo Vám pomohlo na vyvolanie pôrodu? Nemám žiadne kontrakcie, ani zátka mi ešte neodišla a už som celkom nervózna z toho, rada by som už mala pôrod za sebou, ale momentálne mám pocit, že budem tehotná večne 😅

nini78
16. apr 2010

Ahojte, nakoniec mi ten pôrod vyvolávali. Dostala som čípok na dve hodiny som si musela ľahnúť, potom ma pozrel, povedal že krčok zmekol otvorená na 4 cm, pustil mi vodu a za hodinu a pol bol malý na svete.

melkina
16. máj 2010

janulienka, ja z mojej skúsenosti: prve dva porody mi vyvolavali a treti bol spontanny....kontrakcie pro vyvolávaných boli omnoho silnejšie a bolestivejšie....aspon moja skúsenosť 🙂

nikollette
20. máj 2010

Mne nepomohol žiadny babský recept. Až vyvolávačka 😉

martina46
20. máj 2010

ahojte, ja som bola na rizikovom, tak som sa prenesmierne setrila, no ked nadisiel den porodu a kde nic tu nic, tak som sa uz zacala znepokojovat 😀 a v 5. den prenasania som sa rozhodla pre ricinovy drink, porod sa ma po nom rozbehnut tak doo 6 hodin tusim. mna akurat strasne prehnalo, ale fakt sialene 😀 no a v noci to prislo, praskla voda, hned zacali kontra po 2-3 minutach a za 2 hodiny bola mala na svete, takze mne pomohol pravdepodobne ten napoj, alebo to aspon trosku popohnal.

stojdulka
20. máj 2010

martina46 ked sa môžem opýtať tak čo je to ricinovy drink...kámoška je už 11dní po termíne a stále nič...a neubíži to dieťatku?

22majka22
21. sep 2010

mam otazocku pocula som ze na vyvolavacku su vacsie bolesti ako bez nej...len tak prirodzene?

petronelka1
21. sep 2010

Ahojte mamičky čakateľky. Ja som rodila v januári. Termín sme mali 19. januára, ale malej sa akosi nechcelo na svet a tak 9 dní po termíne mi vyvolávali pôrod. Ráno mi dali vyvolávačku, potom o pol deviatej mi začali bolesti. Bolo to neznesiteľné, no a keď ma o pol dvanástej napojili na monitor zistili, že malá má slabé ozvy srdiečka, to som mala už problémy aj ja so srdcom. Takže nakoniec sme skončili na sekcii. Takže také sú moje skúsenosti s vyvolávačkou. Ale nie každá takto dopadne. Po rozhovore s lekárom pri ktorom som rodila, skonštatoval, že normálne by som aj tak neporodila, pretože som sa vôbec neotvárala. No a dnes máme skoro 8 mesiacov a sme obe v poriadku.

erica29
23. sep 2010

ahojte, podľa dátumov vidím, že to už bolo dávno, ale tiež by som už rada porodila, a neviem ako na to. Namáham sa neustále, lebo mám ešte jedného drobca, chodím veľmi, veľmi veľa, aj po schodoch , aj do kopca, za celý deň si neoddýchnem a stále nič 😖
Rada by som skúsila sex (a môj manžel- no ani nehovorím 😝 ), ale neviem či môžem, som už dva mesiace otvorená na 1 prst . Mohla by som dostať nejakú infekciu? Viete o tom niekto niečo? Viem, že sex je inak celkom bezpečný, ale pri otvorenom krčku?

alexandrah
24. sep 2010

aj tak je bezpecny, maternica je stale uzatvorena ... inak by ti tiekla polodova voda ... inak, neviem, ci vobec daco na urychlenie porodu zabera, priroda vie, kedy pojde babo von ... niekto papa susene slivky, a vselico, ale neviem neviem ... chodenie po schodoch vraj sikmo, no skor som sa na tom smiala ... 😎

alexandrah
24. sep 2010

hm, a vyvolavacka?? tazko povedat, neviem porovnat, ale dali mi prvu EPI, bola som v pohode, a potom mi dali 2 vyvolavacky, a druhu EPI, a skoro som tam umrela od bolesti, nakoniec som bola skoro v bezvedomi, maly nechcel zostupovat do porodnych ciest ... takze ja len viem, ze to bolelo, ale ci by to tak bolelo aj bez vyvolavacky neviem ...

petronelka1
24. sep 2010

No na niektorých "zaručených" receptoch na vyvolanie pôrodu som sa zasmiala aj ja. Fakt je, že na nás nezaberalo nič. Ale čo bolo u mňa zvlášte, že do termínu som sa cítila v pohode, chodila som dosť dlhé trasy a pod. Ale po termíne mi bolo na nič, len som polihovala, cítila som sa tak zvláštne, bolo mi zle od žalúdka a pod. A ako sme dopadli som písala vyššie... Neviem či na niekoho tie babské recepty zabrali, ale my sme boli imúnny... 😝

alexandrah
24. sep 2010

podla mna to treba nechat na prirodu, babatko najlepsie vie, kedy ma uz vyvoj ukonceny, navyse si nemyslim, zeby nieco naozaj zaberalo ... ja som porodila presne na termin, ale ku koncu je to uz fakt "vopruz". takze prenasat je fakt peklo, a necudujem sa babam, ze skusaju certa diabla ... mozno aspon psychika zabera ... ale u nas je to tak, ze musis porodit do 2 tyzdnov po termine, inak vyvolavaju ... predsa len, babo uz nema miesto, vyzivu tiez nie, placenta odumiera ... no ale ze väcsinou vsetko dobre dopadne!! 😀

benkovamartina
29. sep 2010

Som v 39 týždni, od 30 týždna mi tvdili, že pojdem skor o 2-3 týždne,tak sme sa an to aj pripravili a čakali. A váha na ultrazvuku ukazuje o 3 týžden viacej ako je normál...
Asi 4 týžden mám spadnuté nižšie bruško a nič. Cakáme doteraz...skúšala som umývať okná, luxovať dom, milovanie, sprcha v horúcej vode, dokonca som hrabala v záhrade, dnes som vybrala bicykel a išla sa trochu pobicyklovať a nič...Takže malý si asi fakt sám vyberie kedy je správny čas.

bobocka
29. sep 2010

kocky ja viem,ze sa neviete uz dockat svojho miminka,no nasilu von by som mu nepomahala.teda tym myslim nejako vyvolavat porod.babo samo vie,kedy je jeho cas 🙂 a co sa tyka urychlenia porodu-tak tam par receptov mam 😉
-ja som pila po 37.tyzdni sypany caj z malinovych listkov-NIE MALINOVY CAJ(to si kocky casto mylia 😝 ).pomaha pri stahoch maternice.2x denne.neodporuca sa pit skor,lebo by mohol vyvolat porod.hlavne v prvom ci druhom trimestri.tak na to pozor.v tretom by uz porod vyvolavat nemal,mal by len priaznivo na maternicu posobit.ale pred tym ako zacnete pit,tak sa isto s doktorom poradte 🙂
-ked dostanete kontrakcie,tak hlavne nelezte.snazte sa to rozchodit,skacte na fitlopte,dajte si sprchu...chocico ,len nelezte.to podla mna iba spomali porod.dietatko sa logicky dopredu tlacit nebude.ja som rodila pat a pol hodiny a z toho asi 4 mozno aj viac,som bola na vecku.velmi mi pomohlo sa zapriet rukami aj nohami o stenu a babo sa logicky tlacilo dole-takze aj gravitacia zapracovala. 😉
-ak mate este nejaky ten tyzden do porodu a vobec po 20 tom tyzdni sa odporuca perinealna masaz.postup si najdite na googli.predsa len je to masaz intimnych partii,nebudem to tu rozpisovat 😝 😀 .staci len cisty olivovy olej,ktory kupite za euro v lekarni .ono to podpori elasticitu "tam dole",niektore kocky dokonca nemuseli byt nastrihnute vdaka tomu 😉 .my sme tu masaz flakali a nastrih bol.no voooobec to neboli a aj sitie je uplne v pohode.
ja osobne som mala velmi dobry zazitok z porodu.kocky,ktore ste prvorodicky-niet sa coho bat.ja som cakala podstatne vacsiu bolest.po pravde prve dve hodiny kontrakcii som si myslela,ze som daco pojdela a mam behacku 😀 .fakt som vobec netusila,ze uz rodim 😀 a to ja mam sialene nizky prach bolesti.mna boli uuuuplne vsetko. 😝 ja sa uz teraz tesim na svoje druhe tehotenstvo a na svoj druhy porod 😀 .zelam vam superrychle a nekomplikovane porody a same krasne zdravucke babatka 😉

alexandrah
30. sep 2010

bobocka, no neviem, ja som mala zase sialene bolestivy porod, 14 hodin kontrakcii od 7-5 minut, a z toho 10 hodin po 2-1-1/2 minute ... bolo to sialene, a to ja zase vydrzim vela bolesti ... takze je to individualne, nechcem strasit, ale nikde neni povedane, ze budes mat taky alebo onaky porod ...a niet sa coho bat ... no niet, ale ta bolest ... nie u kazdeho je to ok ako u teba ... a na urychlenie porodu nepomahalo nic ... myslim uz samotny porod ...ja som druhy raz tehotna, a poviem ti, ze sa na porod vobec netesim, bol to najhorsi zazitok v mojom zivote (samozrejme, bez neho by to neslo, a nemala by som milovaneho synceka, ale v ten den by som od bolesti prekusla aj zelezo ...). 😲

bobocka
30. sep 2010

@alexandrah ja som mala jednu kontrakciu za druhou,bolo to perne veru.mne velmi pomohlo si uvedomovat danu kontrakciu,vnimat ako nabera na sile ked uz vyvrcholila,tak som vedela,ze je na ustupe,to bolo fajn.ja som hlavne chcela klud, aby som sa sustredit mohla.chybu som spravila,ked mi natacali ozvy plodu a ja som si na chrbat lahla.ked dosla kontrakcia,tak to sa fakt nedalo byt v klude,logicky sa kazda prikrci,preto pri druhom pojdem isto na bok,kontrakcie bolia,iste ze ano,nieje to skrabkanie za uskom,no po tom,co som videla v americkych tupych filmoch,kde zeny rucali o zivot a dobreze netrhali kachlicky zubami som veru ovela horsie veci cakala.ked ma kontrolovali na kolko som otvorena,tak to najprv spravili pocas kontrakcie a tom skoro vyfackala sestru.to je riadna bolest.kludne sa to da skontrolovat aj medzi kontrakciami.ked som mala kontrakciu,tak som uz potom nikoho tam dole nepustila.mne velmi pomohlo to vecko.ja som sa za hodinu na4cm otvorila.dietatko sa logicky tlaci dole.preto sa teraz casto zavadzaju porody v poddrepe,alebo na speci stolicke.mne ani klistir nestihli dat.ked ma uz dali na porodnu salu a napichli na infuzku,tak tam to uz bolo riadne.tam sa jedna kontrakcia zlievala do druhej,tam som nemala ani kedy sa rozdychat a prisla dalsia.vtedy mi aj skarede slovo uslo 😝 😀 .ale ked mi povedali,ze mozem tlacit,tak to uz bola pohoda.sila kontrakcie sa vyrovnala mojmu tlaceniu a ja som teda nic necitila.vobec som necitila maleho ako sa von tlaci a to bol fakt veliky (3740g 54cm).nastrih som necitila,len pocula,to ako ked krepovy papier niekto nastrihne,vobec to nebolelo,treba dobreho porodnika,ktory vie kedy treba nastrihnut a potom samotne sitie bolo ok.bola som aj von aj dnu potrhana.vnutocne sitie trosku cukalo,ale vonkajsie bolo uplne v pohode,to mi pichli injekciu.mne sa nedalo sa vycikat po porode,tak ma museli nacievkovat,co tiez nebolelo,len par tyzdnov po porode som mala mini problem,ze mi niekedy par kvapiek uslo bez toho ,aby som o tom vedela.ale to sa casom upravilo a teraz s tym uz problem nemam 🙂 ja verim,ze cajik a moj pobyt na vecku mi pomohli k rychlemu a dobremu porodu.ja si na miskov porod rada a s usmevom na tvari spominam a na druhy porod sa uz teraz tesim 🙂 no netim,netesim,no nebojim sa ho vobec 🙂

alexandrah
30. sep 2010

ahoj, je super ze mas skor lepsi zazitok, ale 2 hodiny kontrakcii, a potom vytlacenie sa docela da, ja som mala kontrakcie "jedna za druhou" 14 hodin, a faza tlacenia trvala 2 hodiny, nakolko maly mal pupocnik okolo krku, a nezostupoval dole, museli ho vytiahnut vakuovym extraktorom. zavolali ku mne 5 dalsich lekarov, a vsetci tam vraveli (ja som to nepocula, nakolko som uz bola temer v bezvedomi, lebo som uz ledva rozoznavala aj zname tvare, ale muz mi povedal), ze taky tazky porod niektori este ani vobec nevideli ... a to som mala 2 vyvolavacky ... cely cas som aj chodila, aj bola na fitlopte, aby pracovala gravitacia, ale s tym pupocnikom to nikto nevedel ... ja som sa praveze drzala, robila som co mi vraveli, ja vydrzim vela bolesti, akurat raz som zrevala na starenu (rozumej staru kravu zdravotnu sestru), ktora ma s krvacanim, kontrakciami a odtokom plodovej vody takmer nepustila na porodnicu (nebyt mojho zazmluvneneho lekara), ze mam ist do prijimajucej kancelarie, ked dosla sa kukat, pri tom co tam bolo asi 20 ludi - lekari, medici a sestry, a akurat ma zacala buzerovat, ze zle drzim hlavu, som sa uz nedzrzala ...po porode som sa liecila dlhsie ako ludia po cisaraku, 2 mesiace som si nemohla sadnut ... bola som opuchnuta, same modriny, zlomena kostrc ... to vsetko aj koli tomu, ze som mala a velmi uzka, tak zvazovali aj cisarsky ...no ale toto je extrem, takyto porom drvivej väcsine nebyva, len preto pisem, ze na druhy sa netesim, teda vobec ...ale co uz ked som tehotna, nejak to babatko na svet prist musi, prezijem to (snad), a potom uz dlho dlho nic!!! 😀

petronelka1
30. sep 2010

Ja som tiež toho názoru, že bábo vie, kedy má prísť na svet. Ja som skúšala tiež hocičo, nič nezaberalo. Tiež mám paniku z druhého pôrodu aj keď viem, že to bude s najväčšou pravdepodobnosťou sekcia. Nemám na pôrod dobré spomienky, ale keď držíte to maličké v náručí, na všetko v sekunde sa zabudne.
Alexandrah: obdivujem ťa. Ja mám doma 8 mesačnú slečnu a na ďalšie tehotenstvo si najbližší 1,5 roka netrúfam. 😅 Držím palce, nech všetko dobre dopadne. Väčšina mamičiek tvrdí, že druhý pôrod je ľahší. Snáď to bude aj tvoj prípad. 😉

alexandrah
30. sep 2010

petronelka1 - dakujem velmi pekne za piranie, aj moj porodnik cely vycerpany mi vravel, ze "snad" bude druhy porod lahsi, ale vraj mu pocas tohto nebolo vsetko jedno ...sa bal jak slak ... hm, no preco si trufam ... chceli sme aspon 2 babatka, to urcite, mam dost aj vek, aj sme chceli mensi rozdiel, a hlavne, ja som mala aj tehotenstvo blbsie, tak ja by som si asi uz netrufla potom ... ked uz by som mala väcsi babatko, ja by som sa vyspala, bola v pohode, a predstava, ze znova to cele absolvovat, rok tehotenstvok porod, a potom zase prvy rok zivota dietata ... to ma desilo viac ...ale je pravda, ze porod a vsetko mam v cerstvej pameti, a neni mi bohvie ako, ale zatial na to nemyslim, to budem tak tyzdne pred porodom ...hm, asi by som aj ja brala sekciu ... ale len tak mi ju asi nedaju ...a je pravda, ze za riska to vsetko stoji, niekde v stredoveku by mi mozno pri takom porode umrel, a takto mam uplne zdrave krasne dietatko ...dokonca, ked sa narodil, nedychal, neviem, ci ho kriesili, ci co ... len zrazu mi oni povedali, ze uz je po, ja som si to ani neuvedomila ... a ja ze preco neplace ...oni ze mi dojdu povedat, no ale po 5 minutach uz som ho pocula ... a na zasivanie mi dali epidural, nakolko som mala aspon 30 stehov vraj ...lekari, ked ma pozerali po porode mi vraveli, ze kym sa mi to nezahoji, nemam tam pozerat ... (opuchy, modriny ...). ale neva, zvladnem nejak!)! vela stastia s dcerkou!!! 😀

alexandrah
30. sep 2010

teda, ja koze, ze nedychal, neplakal, nie nedychal!!! a pardon za preklepy, uz idem spat!! 🙂

bobocka
30. sep 2010

@alexandrah no ja som rodila pat a pol hodiny.nie dve 🙂 aj ked pri precitani tvojho porodneho pribehu mam pocit,ze som ani vobec nerodila, ked to citam.fuha,si si riadne vytrpela.ja som prve takmer tri hodiny bola doma,potom sme sli do nemocnice a bola som otvorena na 4 a potom behom dalsej hodiny som sa na dalsie 4 otvorila.v nemocnici to bola uz nejaka rychlovka. 😉 .inak tebe nerobili ozvy plodu?tam na tych ozvach sa da zistit ako je na tom mimi,ci je pupocnik okolo krku ci nie.moja kamoska tak rodila.mormalne mala kontrakcie,otvarala sa a potom pri natacani oziev prisli na to,ze ma maly kratky pupocnik a tak jej cisarak spravili.ja nechapem,ze ti tvoji lekari tak riskovali!!!joj,to by som ja tak nenechala.ja by som na nich spisala staznost!!!vsak to nie je normalne taky porod!!!!strasne zariskovali podla mna.joj,mi je ta luto,taky otrasny zazitok z narodenia svojho zlaticka ☹ .to veru nic moc nie je. ☹ drzim palce pri druhom porode.ti poviem,ze horsie to uz isto nebude.to co si ty zazila je asi uplne najtazsi porod aky byt moze ☹.inak ste sa fajne poponahlali s druhym mimi 🙂.drzim palce 🙂

petronelka1
1. okt 2010

alexandrah: no to máš pravdu, takto si to odbiješ naraz. My sme s bratom narodený po roku a máme super vzťah, má to výhody. Ja si z pôrodu pamätám len to, že som vošla do miestnosti, kde ma napojili monitor, potom okno a potom mi dali kyslík, tak pichanie spinálu a pôrod si už pamätám lepšie. Viem, že po spinále sa mi chcelo strááášne spať, tak stále niečo do mňa hučali. A keď vytiahli malú tak som počula, " áááá tu máme toho malého vodníka". 🙂 Mala som totálne zelenú plodovú vodu. Ale to čo ty píšeš tak to si mala oveľa ťažšie. Ja som si síce vytrpela pred pôrodom tých 4 hodín a samozrejme po sekcii, ale som rada, že sa môj lekár rozhodol ako sa rozhodol. Som rada, že som mala dohodnutého lekára vopred, lebo neviem ako by to celé dopadlo. Tak ma posledný mesiac kontroloval on, vedel v ako som stave a podľa toho konal. Tak ti držím palce.

alexandrah
2. okt 2010

ahojte kocky, moc dakujem za vsetky povzbudenia!! patronelka, aj ja som mala zazmluvneneho lekara, a bol super, fakt, ja tiez dufam, ze budu mat drobci super vzat, ked budu mat k sebe takto vekovo blizko 🙂

bobocka - ja som pocula, ze na ziadnom vysetreni nezistia, ci tam ten pupocnik je ... robili mi vsetko, aj ozvy plodu, monitor, keby to tam videli, tak robia hned cisarak, to som si ista ... lekari tam boli v pohode, urcite by som sa na nich nestazovALA ... TERAZ si spominam este na jednu komplikaciu, ja som este lezala tyzden na rizikovom, lebo mi tiekla plodova voda, ale len chvilu, asi 3 noci po sebe, a potom nic ... lekari ze to neemoze byt, ked tesie, tak tecie, ale figu ... tak som dosla do porodnice, a sestry, nebol tam lekar, ze jasne, je to plodovka, ale dosiel lekar, a vraveli, ze su si uz neni iste, a tak ... tak lekar nevedel, uz to nevidel ... vraveli, ze ked to bola plodovka, tak musia do 2 dni vyvolat porod, lebo hrozi babatku infekcia, a ja som rodila az za 2 tyzdne ... ale tyzden lezania, a nic netiaklo, tak usudili, ze to asi nebola ... a dojdem rodit, a cuduj sa svete, ta plodovka mala s tou kontrastnou latkou rovnaku farbu, takze aj to predtym bola ona ... len sestry sproste ohrozili moje dieta ... takze ak by som sa na niekoho stazovala, su to sestry ... ale kravy su vsade, to si nenavyberam ... lekari boli uzasni, robili co mohli ... a veru, horsie to uz nebude ... ja sa neskutocne tesim na druheho drobceka, na porod zatial nemyslim, ked som prezila tento ...

dokonca na sestonedeli bola jedna taka super sestra, ale jedna smena tam bola hrozna, a risko zrovna reval celu noc a cely den, a ja vycerpana, ani lezat, ani sediet, chodila som so strasnymi bolestami, a oni ze oni 2 noci beru na noc iba babam po cisaraku, chudatkam!! no to ze ja som bola v 100 krat horsom stave im bolo jedno ... az ta sestra na 2. den mi ho na chvilu vzala, dokrmila ...

inak vsetci chodili, a lutovali riska, aky mal tazky porod, 😀 ale jedna lekarka dosla za mnou, a vravela, ze to teda nebola ziadna sranda, a ze tym lekarom tam uz nebolo vsetko jedno ... tak ja ze fuuhaaa!!!

ale viete co? risko mi to vynahradil, je uzasne spave, kludne a samostatne babatko, maly smejo, vela spi, vela papa, rastie, fakt sa zahra sam, mam to teraz ovela lepsie, ako napr. ine mamicky, co pocuvam, od 2. mesiaca mi spi celu noc, aj cez den ... proste je uzasny!! 😀

petronelka1
3. okt 2010

Tak u nás v SL je to ináč. Bábo odnesieš na novorodenecké o 23,00 a donesú ti ho o 4,00. Čiže máš dosť času na regeneráciu síl. To je výhoda. Ja sa na sestričky nemôžem sťažovať, boli super aj na novorodeneckom aj na šesťonedelí. Ja som sa strašne bála, čo bude doma, lebo naša Natálenka v pôrodnici vystrájala jedná radosť. Jedna sestrička mi vravela, že mamička vy to budete mať ťažké, napapaná, vymasírované bruško, odgrcnutá, prebalená a plače ako "najatá". Ale doma bola ešte taká také 2 dni a potom sa to upravilo, dokonca od mesiaca mi spinkala pekne celú noc a zostalo jej to dodnes. Ale cez deň je to malý šibal. Aspoňže cez noc sa vyspíme a naberieme síl na deň. 😉 Super, že je Riško také samostatné a kľudné bábo, o to budeš mať ľahšie s druhým, aj ti už trošku pomôže. 😉

alexandrah
3. okt 2010

ved to petroneli, iba preto sme sa dali na druhe, inak by sme to nezvladali ... a to mate super, ze ste to v nemocnici mali takto ... ja mam problemy so spankom, a tak som sa ani ja nevyspala, ani risko ... ale zase mi prve 2 dni prespal, a ppotom bol 3 ti den kriza, on uz hlad, ja este mlieko nikde, ale potom bol tiez super, spal aj v noci, aj cez den kazde 2-3 hodiny hodil na 3 hodiny slofika, a tiez mi od 2. mesiaca spal celu noc, sa vsetci divili, spachtosko malicky!! 😀 jaj, sa budi, idem k nemu, vzdy sa na neho neviem vynadivat, aky je krasny, a ako ho milujem!! 😀

petronelka1
3. okt 2010

Tiež sa na našu Natálenku neviem vynadívať. Len keby tie deti nerástli tak rýchlo. ☹ Ani sme sa nenazdali a už máme 8 mesiacov za sebou, strašne to rýchlo letí. 🙂 A zo dňa na deň vieme toho viac a viac, a vystrájame viac a viac. 😅 Malý ti už račkuje? Našej princeznej sa akosi nechce. Tá len na nohy, a chodiť (samozrejme s pomocou). Lekárka vravela, že račkovať ani nemusí vôbec, niektoré deti neračkujú. Ach jáj, kde sú tie časy, keď som jej dala hračky a hrala sa. Jáj taká je zlatučká anjelik môj. 🙂

tereza79
4. okt 2010

ja som počula že je dobré piť tonic,ten sa inak v tehu nesmie presne kôli tomu, že vyvoláva sťahy maternice,takže by to malo na konci pomôcť.

alexandrah
4. okt 2010

kocky, porod nechajte na prirodu, aj tak vas viac ako 2 tyzdne prenasat nenechaju ...

patroneli - predstav si, maly rackuje, ale ani som nevedela, ze to deti maju ... len sa divim, jak to ... vela vyprava, a tak .--- ma velmi dobru jemnu motoriku, ale zase nechodi, len sa drzi, ked je postaveny ...kazde ma nieco, a vsetko ma svoj cas ... teraz risko ani nepotrebuje hracky, polozim ho na dlazku, a lozi po celom byte a objavuje, nic ine nepotrebuje 😀

petronelka1
5. okt 2010

@alexandrah Téééda, máte ale nenáročné dieťa. 😉 Ušetríte na hračkách. 😀 Dnes pokrok, malá sa začala pomaličky po centimetroch plaziť. Snáď z toho niečo bude do 9 mesiaca. 🙂

alexandrah
5. okt 2010

@petronelka1 - to veru hej, jak tak kukam, risko ma ovela menej hraciek, ako ine deti, ale mam pocit, ze ine deti maju doma cele hrackarstvo ... tak tolko toho fakt nepotrebuje, sak ma toho dost na objavovanie ... drzim palce plazeniu!! aj risko sa zacal neskor, ale zato teraz sa plazi jak blesk!! 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre