Diagnóza P034 - poškodenie plodu cisárskym rezom

katkakusikova
29. apr 2019

Ahojte. Syn ma v prepustacej sprave z porodnice naposane tuto diagnozu, P034. V pprodnici mi nepovedali nic, vsimla som si to az doma, na prvej poradni som sa na to pytala detskej a ona povedala, ze to pisu kazdemu dietatu, ktore ide sekciou. Dnes mi vsak rehabilitacna sestra povedala, ze sa s tym este nestretla, co ma zarazilo..ako to je? Mamky, co ste rodili sekciou, maju to vase deti v papieroch? Vdaka

dezire1000
29. apr 2019

Mne našlo toto a mam za sebou 3 sekcie a tiež som to nemala nikde napísané. Môj ma 16 mesiacov a nechodí iba sa postaví na nohy, stvornozkuje ako mu príde. Na neurológii vylúčili že by mu niečo bolo iba zaostáva keďže je dosť často chory

via88
29. apr 2019

@masenkamedvedova co to vazne? pane na nebi... no nech napišu že si alkoholička a drogerka a je to ok, hej? kks sila

yanni
29. apr 2019

@dezire1000 no aj mne našlo len takéto. Ale nijaké vysvetlenie čo a ako.

malinajahoda
29. apr 2019

@vanilkavan toto som mala v prepustacej správe napísané aj ja.

sandy3911
3. máj 2019

Mám za sebou 2 sekcie, pri 1 nemám nič napísané a pri 2 to mám.

katkakusikova
autor
4. máj 2019

@sandy3911 ahoj. A pozorujes na tom druhom dietatku nejake...rozdiely oproti tomu, ktore to nema v sprave?

sandy3911
4. máj 2019

@katkakusikova vôbec žiadne, podľa mňa to niektorí doktori píšu automaticky pri sekcii a niektorí nie.

mogaa
4. máj 2019

@katkakusikova dieťa môže vo vývoji zaostávať aj ked je prirodzený bezproblémový pôrod.....problémom býva ak je dieťa pri pôrode nedokysličené - a to či pri prirodzenom alebo cisárskom.....pokiaľ je dieťa z akéhokoľvek dôvodu nedokysličené, odumierajú zdravé bunky v mozgu je to ako u dospelého pri mozgovej príhode. Len dieťa má výhodu v tom, že jeho mozog sa aj po pôrode stále vyvíja a vznikajú nové a nové prepojenia.....Čiže prepojenia ktoré zanikli nedokysličením mozgu si mozog dokázal vytvoriť nové. Vojtovka dokáže u detí ktoré majú spomalený vývoj nastoliť správne vzorce pohybov a niektoré deti dokonca predbehnú rovesníkov ktorý necvičia - vtedy treba prestať cvičiť.....Sa čudujem že vás poslali až takto neskoro na vojtovku, lebo vojtovka urobí najviac do roka....Treba sa od neurologičky pýtať do Dunajskej Lužnej - niečo ako kúpele pre bábätká. Okrem vojtovky sa tam detičkám dávajú precedúry ako perlička, plávanie, masáže....Problémom zaostávania môže byť samotná hypotónia(oslabené svaly) ale aj to že je dieťa veľké - tie sú zväčša "lenivé" a rozhýbu sa neskôr....Ak už má rok , v okolí sa poobzeraj na súkromné centrá kde sa cvičí s deťmi napr.čo majú DMO alebo iný problém - vedia tak s takýmito deťmi cvičiť a nielen vojtovku ale napr.podľa Bobátha...kamarátka robila v Renone(podpbné centrum ako Adeli) v týchto centrách cvičia s deťmi klasicky podľa rôznych metód, majú súbor cvikov a mamička sa tieto cviky učí na pobyte s dieťaťom....

mogaa
4. máj 2019

@katkakusikova inak netreba sa nejako lakať, kamarátka mala dvojičky narodené v 7.mesiaci, zaostávali tiež. V 11.mesiacoch sa len pretáčali a to s nimi odmala cvičila vojtovku aj chodila do Lužnej. Tá kamarátka čo robila v Renone s nimi zopár krát pocvičila a naučila ich do nejakého mesiaca štvornoškovať(za nejaké 3-4cvičenia) a do troch mesiacov už stáli, mali síce 14-15mesiacov ale rozhýbali sa pekne. A to neurologička hovorila že chlapček ani chodiť nebude. Ak by u tvojho malého videla neurologička náznak DMO - pýtaj sa do Kováčovej. Oficiálne berú od 2rokov ale chodia tam aj s mladšími deťmi - len tam chodia už ťažšie stavy - neurológ musí dať diagnózu že ide o náznak DMO.....ale do Dunajskej Lužnej sa pýtaj - možno malému stačí len zmeniť cviky alebo pridať cviky....Tam sú fakt odborníci.

mogaa
4. máj 2019

@katkakusikova pokiaľ sa ti plazí a dvíha na rúčky tak je problém zrejme hypotónia nožičiek alebo bruška.....treba posilniť oslabené svaly aby sa dokázal dať na štyri.....inak čo sa týka poradia tak sedieť by malo dieťa až keď sa postaví....väčšina detí najskôr sedí, lebo rodičia ich dávajú do pasívneho sedu(čo by sa nemalo) a až potom chodí, ale malo by to byť naopak....Tie deti čo od narodenia cvičia vojtovku idú zväčša podľa tabuliek - čiže nezvyknú preskakovať fázy vývoja....Keď ti už začne štvornoškovať tak je len otázka času kedy sa postaví.....čo najviac ho treba stimulovať aby sa plazil, dávať si pozor na správne prevedenie vojtovky, ale skúsila by som aj cvičenie v tých súkromných centrách - Bobáta alebo výber cvikov z viacerých metód. možno cvičenie na lopte a plávanie....

vespertine
4. máj 2019

@katkakusikova Ja nemám ani jednu sekciu a obe moje deti začali stvornozkovat až po roku, chodiť až po 15 mesiaci a nie sú nijak zaostale ani nemajú diagnózy ani neurologické poruchy, ani nie sú nikde sledované. Občas netreba preháňať s tými tabulkami.

anna8416
4. máj 2019

@katkakusikova dobrý deň, z toho čo máte napísané v správe o novorodencovi Dg. P03.4 si absolútne nič nerobte, dnes sa všetko píše v počítači a keď pri vypĺňaní správy hodíte diagnózu P03.4 systém automaticky nahodí diagnózu ohrozenie novorodenca SC, lebo tak to ,,jazykovedci'' preložili z medzinárodnej klasifikácie chorôb. Potom je už na jednotlivom lekárovi či to čo generovali počítač opraví napr. Na pôrod SC alebo to nechá tak. To že je dieťa hypotonické vôbec nemusí súvisieť so SC. Chlapci bývajú lenivší je asi aj trochu väčší, tak môže byť lenivší ale to radšej preberte s nerológom.

matafri
4. máj 2019

@katkakusikova ja som.si tuto diagnozu v prepustacej sprave nevsimla ale ked som sa prihlasila do svojho uctu zdravotnej poistovne tak tam pri preplateni za hospitalizaciu sa tato diagnoza objavila. Bola som z toho v soku ze co to za blbosti pisu. Myslela som si ze su to len nejake ksefty nemocnice aby dostali viac preplatene za vykony od poistovne. Ale mala som tiez sekciu tak ako ti povedala ta pediatricka asi to naozaj bude v tom.

katkakusikova
autor
5. máj 2019

@mogaa ahj, dakujem za obsirnu odpoved. Plazit sa plazi, dviha sa ruckami, uz sa parkrat postavil aj na styri ale ako pises, brusko a nohy su slabsie..chodim s nim aj plavat, k dvom roznym fyzioterapeutkam na vojtovku a vidim pokroky, len teda...pomalsie. dakukem za tip na tie centra, k neurologovi sme objednani na kontrolu cca o mesiac, spytam sa ho na tie pobyty..ja sa nebojim o sedenie ci chodzu, ale to stvornozkovanie ma uz znepokojuje..dik este raz

katkakusikova
autor
5. máj 2019

@matafri hadam mas pravdu..vraj to pisu do sprav neonatologovia a nie porodnici a tie dovody su naozaj niekedy...no podivne. Resp.neexistujuce. neviem, ci sa mi podari sa dopatrat ci v nasom pripade na to dovod skutocne bol.

katkakusikova
autor
5. máj 2019

@anna8416 dakujem za povzbudenie. U neurologa je syn sledovany, odtial nam aj odporucali tie rehabky, no z neurologockeho hladiska je, nastastie, vporiadku.

katkakusikova
autor
5. máj 2019

@vespertine asi mate pravdu. Dakujem za povzbudenie. Rozptyl je naozaj siroky a kazde dieta ine, verim, ze vsetko sa dobehne.

arthemiis
5. máj 2019

Vôbec nič to neznamená je to diagnóza ktorú Automaticky píšu niektorí lekári do správ. Tak isto ako sú napríklad sesterské dg riziko infekcie riziko aspirácie nedostatočne vedomosti matky atď tak majú aj lekári to svoje. Pre vás aj pre pediatra je to úplne nepodstatný údaj lekár sa riadi záverom a odporúčaním pripadne ak boli robene odbery atď výsledkami. Diagnózy sú len kódy pre poisťovne