Dostali ste pred pôrodom klystír?

funilieta
28. jan 2008

ahojte maminy. Chcela by som sa opytat, ci kazda z vas dostala pred porodom klystir, lebo som pocula, ze hje to dobre pre babo, ale aj tak ho vraj nie vzdy podaju. Tak neviem. Nie je mi to jasne. A ked ste ho nahodou nedostali, tak ci nevznikali pri porode nejake neprijemnosti s tym spojene. Vdaka.

larakroft
7. dec 2008

Labelko, pokud jde o mě, šla jsem na sál s tím, že se klidně můžu po..., ale ta představa mi byla milejší, než že mi někdo bude bezdůvodně dávat klystýr. Teda kecám, já na žádnej sál nešla, rodila jsem v porodním pokoji, ale měla jsem na mysli, že jsem šla rodit s tím, že toto se děje, je to přirozené a je to nic proti ničemu, i když chápu, že ta představa je pro mnohé nepříjemná. Nicméně nikde není psáno, že se musí naplnit, jako nikde není psáno, že se nepo... i po klystýru. Mně si stačí představit, jak vypadá normální lidský exkrement a vedle něho lidský exkrement rozředěný litrem vody. Ať si každý vybere, co je komu libo. Ale ať si to VYBERE, nikoli ať se PODŘÍDÍ.

labelka
7. dec 2008

larakroft ja budem rodit cisarskym rezom...takze mne sa nehoda pri tlaceni ma porodnom stole nemoze stat..no aj beztak si planujem pred operacnym zakrokom dat Yal...z jednoducheho dovodu...neviem si predstavit ze ked budem lezat na pooperacke budem musiet "otravovat" sestricku aby sla so mnou na wc..pritom ma cakala niekde za dverami...ja "na to" potrebujem svoje sukromie..som divna? mozno...ale to je len moj nazor

rinuska
7. dec 2008

ano , hlavne ne tie dni tesne po pôrode je to dobré , kým sa zotaví hrádza , človek nemusí ísť nutne na potrebu a tŕpnuť ako to dopadne , ja proste vidím oveľa viac pozitív ako negatív a nie je to len "nehoda "pri pôrode. dobrúúúú 😉

sissik
8. dec 2008

neda mi nepolozit otazku, co je teda na klystire skodlive?
vsak ludia chodia na crevne sprchy, aby zo steny criev odstranili zvysky potravy, ktore sa nejakym sposobom prirodzene neocistia.
ked si niekto klystir alebo yal dat nechce, nech si nedava, ale nech nestrasi inych so skodlivostou, to je moj nazor 😉
osobne rozmyslam nad yalom, este musim pozistovat nejake infosky, ale urcite nepojdem bez "vycistenia" criev.

betelgeuzz
8. dec 2008

Labelko, příjde mi vtipné psát, že vždy se najde někdo, kdo má svou pravdu a názor jiných neakceptuje. Ty náš názor akceptuješ? Já váš totiž ano. Už po několikáté píši, že kdo si přeje klystýr, ať ho má, nikdo mu v tom nebrání. Ale proč jsou klystýry považovány za automatické a já se musím bránit něčemu, co nemá prokázaný účinek?
Včera jsem se ptala prvepomoci, která prý má zkušenosti z porodů, jako personál, jestli klystýr opravdu zaručí čistý porod a žena bez klystýru se poto, zatím ale neodpověděla, škoda.
Sissik, zkus si přečíst pár příspěvků zpátky, škodlivé není, ale nemá žádný pozitivní účinek, takže není k němu důvod.

sissik
8. dec 2008

citala som par stran dozadu a pisalo sa aj o skodlivosti 😉
no a co som citala o porodoch a napr. aj o instrukciach k necakanemu porodu, pozoerala videa - po porode hlavicky sa ma pri porode pliecka pomoct rotaciou a jemnym stlacenim hlavicky nadol - presne k analnemu otvoru, odkial predtym mozno nieco vyslo, mozno nie 😉
klystiri uz nie su povazovane za automaticke, hovorili nam to pri navsteve porodnice a ked som bola v nemocke v ruzinove, davali rodickam cipky 😉
je to len o tom, ze si zena otvori usta, ak si nieco nezela. ako sa hovori, nememu decku ani vlastna mater nerozumie.
kebyze som lekar, tiez by ma netesilo, keby sa mi pri porode zakazdym pred porodom hlavicky ukaze aj nieco ine, co musim cuchat, ani vlastne mi nevonia, nie to este cudzie 😉 myslim, ze je kazdeho osobna vec, ci chce takymto sposobom ""sprijemnit" pracu tym, ktori maju pomahat

petruci6
8. dec 2008

laracroft a betelgeuzz stale hovorite o tom istom,ze je to tu automaticke a zena nema pravo volby

ani jedna z vas neni zo SR a ani jedna z vas tu nerodila a NEVIE co moze a co NEMOZE odmietnut

tak sa vyjadrujte v tych statoch, v kt NIE JE moznost volby, pretoze na SR je 😉

sissik
8. dec 2008

este by som rada povedala, ze pri kazdom porode mozu nastat nepredvidane komplikacie a moze skoncit akutnym cisarakom v celkovej narkoze. pri podani anestetik su zrelaxovane vsetky tkaniva, aj zvierac pri konecniku. takze popri zachrane dietatka je nutne "zachranovat" aj sterilitu operacnej saly.
ale toto sa v clankoch o prirodzenych porodoch nepise 😉
alebo radsej chcete vsetko prirodzene a aj ked je dietatko v problemoch, chcete nechat vsetko na prirodu? teda aj pocitat s tym, ze babetko moze vdaka prirode bez zasahov umriet?
je urcite malo porodov, ktore sa koncia akutnou sekciou, ale nikto nevie povedat, ako sa bude vyvijat porod, ktory zo zaciatku vyzera uplne bezproblemovo 😉
takisto sa v clankoch o prirodzenych porodoch alebo porodoch doma malokedy pise, ze asistentka je dohodnuta s nemocnocou a je dohodnuty prevoz do nemocnice v pripade komplikacii 😉
niekedy mam ja pocit, ze zeny si precitaju par osvetovych clankov, ktore su napisane iba z jedneho uhla pohladu a toho sa drzia aj keby co bolo. tiez by som to mohla prirovnat k oveckam, ktore idu k porodu po precitani alebo vpocuti len jedneho uhla pohladu. bez urazky 😉

betelgeuzz
8. dec 2008

Petrucie, já nenapsala, že není možnost volby. Samozřejmě, že je. Ale spousta žen ani neví, že smí odmítnout. Když ti v porodnici řeknou, že tady se to tak dělá a je to pro miminko nejlepší, tak se podvolí, i když nerady. A to je špatně. Žena má být informována o výhodách i nevýhodách a pak se rozhodnout.
Sissik, takže podle tebe, se kvůli malému procentu žen, u kterých zkončí porod císařem, má dělat klystýr u všech? To by nám možná mohli odoperovat po porodu slepé střevo, aby nám v budoucnu nedělal problémy.
Porod chci nechat přirozeně, pokud nejsou problémy. Proč by se do něj mělo zasahovat? Často ty zásahy právě problémy vyvolávají. Dítě samozřejmě zemřít může a to i v případě, kdy do porodu lékaři zasahují, i když nezasahují.
A co je špatného, že je při porodu doma naplánovaný převoz, pro případ komplikací? To je snad dobře, ne, být připravený na to, že se může něco stát.
K tomu poslednímu odstavci, to samé můžu napsat já o tobě. Přečetla sis pár článků, kde lékaři odsuzují přirozený porod a teď se toho držíš, nechceš vidět i druhý pohled.

larakroft
8. dec 2008

betelgeuzz: díky, já to tu měla rozepsaný, ale musela jsem odběhnout, odhlásilo mě to a všechno je v čudu.

Petrucie6: psala jsem, že nemusím rodit na Slovensku ani v Česku (porodnictví tam považuji za zhruba stejnou úroveň), stačí umět číst, přečíst pár porodních zážitků.
Možnost odmítnout cokoli máš všude, na Slovensku, ve Státech, v Číně, Rwandě...je to tvoje právo jako pacienta (mmch., je rodička pacient????), ale spousta holek to pořád ještě neví, že má možnost říct ne, protože pochybuji, že by se všichni zaměstnanci zdravotnictví ptali způsobem "teď by měl následovat Klystýr, pokud chcete, má ty a ty výhody, ty a ty nevýhody."
Sisska: ptala jsem se tě, kolik článků o přir. porodech, potažmo porodech doma jsi přečetla, a kdo je psal, zda jejich odpůrci, nebo příznivci....četla jsi nějakou diskuzi o nich??? V těch diskuzích se obvykle odpůrci domaporodů ptají, "co když se miminko začne dusit, to ti jako doma umře, nebo bude postižené..." a domarodky stále trpělivě odpovídají, co dělá doma PA v jakém případě (viz. Tannawe v diskuzi o orgasmic birth). Všechny domarodky (až na vyjímky těch opravdových extrémistek) samozřejmě připouštějí možnost převozu do porodnice v případě komplikací (nepostupující porod, náznaky tísně miminka aj.) a počítají s ním, ovšem pochybuji, že PA jsou přímo s porodnicí domluvené předem, protože porodnice se od domaporodů velmi distancují (což vím i ze zkušenosti z blízkého okolí).

sissik
8. dec 2008

precitala som si tolko clankov a diskusii o vselijakych porodoch, kolko ste si vy mozno neprecitali dokopy 😉 a citala som aj o orgazmickych porodoch😉 pisali ich aj priaznivci aj odporcovia prirodzencyh porodov, medicinckych porodov aj porodne asistentky, aj duly.
rozpravala som sa aj so sestrickou u mojho lekara a aj s porodnou asistentkou na navsteve porodnice.
a prave preto, ze som si ich citala, chcem porod v nemocnici a chcem, aby lekari mysleli na vsetko dopredu a chcem byt na to pripravena.
a nechcem sa tam vysrat na porodny stol 😝
to je moj vyber, tak ma prosim koli tomu neukamenujte 😀
ale nestraste ine baby, ze klystir je povinny vo vsetkych nemocniciach, NIE JE.
ako som uz napisala, nepouziva sa vo vsetkych porodniciach na slovensku aj napriek tomu, ze pisete, ze porodnictvo na SVK a v CZ je takmer na tej istej urovni. urcite su aj tu nemocnice, kde sa klystir povazuje za rutinu, ale ako pisem, nie je to vsade.
a tak to bude asi aj v cechach.

sissik
8. dec 2008

no a moj posledny prispevok do tejto temy - neviem si predstavit orgazmicky porod spolu so sr.nim 😀

petua
8. dec 2008

Sissik: Je to tak, jak píšeš - i u nás jsou pořád porodnice, kde se "klystyr" bere jako rutina, jinde ho nedělávají - ale všude si můžeš vybrat a máš možnost říct NE...
A souhlasiim v týhle diskusi s Tebou a dalšíma, co jsou pro klyzma, protože já jsem měla tu možnost být u porodu, kde se maminka po...., a asi by to měl vidět každej, kdo se tomu klyzmatu tak vehementně brání 😅 , myslim, že by tady spousta lidí změnila názor.... 😅 😅 Fakt to neni nic příjemnýho, a nejenom pro tu maminku 🙄

petruci6
8. dec 2008

ved o to tu ide,ze to este nemaju za sebou a uz to odsudzuju

som za kazdeho vlastnu skusenost 😉

larakroft
8. dec 2008

Sissik: Za tvoje rozhodnutí tě nikdo kamenovat nebude, všechny, co jsme tu proti klystýru, jsme tu proti jeho rutinnímu používání, ne proti němu obecně. Jestli sis všimla, několikrát jsem výše připustila, že někdy může pomoci, dokonce ani já sama neříkám , že bych klystýr nikdy - dovedu si představit situace, že bych ho podstoupila dobrovolně.
Znovu (už po tisícátý pátý) se musím ohradit - my nikoho nestrašíme povinným klystýrem, naopak, snažíme se tu vysvětlit (podat informaci), že odmítnout jej může kdokoli kdekoli. Nikdy jsem netvrdila, že je v nějaké porodnici klystýr povinný. Pořád dokola tu píšeme, že se o možnosti odmítnutí mnohdy ani nepřemýšlí.
Co se týče orgasmic birth, tak já to chápu tak, že ženská se oprostí od veškerého "vnějšího, moderního, inteligentního, lidského", ponoří se sama do sebe, do své animální podstaty, soustředí se jen na sebe a dítě...jak do toho zapadá vyměšování si přeber sama.

larakroft
8. dec 2008

Tak co se týče toho klystýru, tak radši zůstanu bez vlastní zkušenosti.
Když už jsme u toho strašení, tak tu strašíte akorát VY - tím, že se bez klystýru musíte po... . Nemusíte.
A jak se tu objevilo, že klystýr je prevencí před znečištěním op. sálu při případné akutní sekci - sakra, jakože se klystýr nedělá před každou operací v narkóze? Porodníkům vadí pokakaný stůl a chirurgům ne???? Asi byste mi odpověděly, že se x hodin před plánovanou operací nejí...(co bouračky???), to bysme se mohli vrátit o 15-20 let zpátky a zakázat rodičkám jíst a pít, že 😉 .

petua
8. dec 2008

Larakroft: Co to je za blbost 😀 😀 😀 , Ty snad při každý operaci v narkóze "tlačíš"? 😀 😀 😀 😀 Když netlačíš, tak se asi nepo...., že jo 😀 😀 A co se týče bouraček, to je tady teda úplně mimo mísu, každopádně Tě můžu ujistit, že bohužel většinou když přivezou bouračku, tak ten člověk po... už dávno je 😒
Ale to pleteš fakt hrušky s jablkama 😉

A máš pravdu, samozřejmě že neexistuje zákonnitost, že kdo nemá klyzma, tak se nutně po..., rozhodně nemusí - ale ta pravděpodobnost se tam mnohonásobně zvyšuje 😅 . A to jako fakt 😝

sksko
8. dec 2008

lara- pred operaciou sa neje preto- lebo narkozovy stav moze sposobovat po prebudeni vracanie... to je dovod preco sa nedoporucuje papat ani rodiacim mamickam( pre pripad CS) ale veru ani by minechutilo 😅
a ci niekto chce klystir alebo nie .(????) no neviem... som na SLovensku a tu aj porodim!!!NEbudem v cechach a ani v inom zharanici ( MOZNO DOBRE MOZNO NIE-- AKO SA N ATO POZRIES)
mne to tu vyhovuje...inak by som tu uz nezila 😀
klystir neriesim- nie je to hrozne-- pri prvom porode som mala strach asi z viacerych veci, a ponizujuce sa mi to nezda. ani zbytocne. ( necitujte tu prosim uz ziaden WHO prirucky... 😅 )
ak by som rodila v zahranici a nedali by miho, tak by som ho jednoducho nemala- a co?????
ked je tu raz takyto postup, tak je. Odmietnut sa to da vzdy... zato ze rodim , este neblbnem a neprestavam hovorit...
ale radit zo zahranicua, co maju robit baby tu doma, sa mi zda trosku nepobjektivne.. lepsie by bolo keby si to kazdy vydiskutovala sama vo svojej porodnici... lebo aj tu su rozdiely..

larakroft
8. dec 2008

petua: a při porodu v narkóze tlačíš? Tak to je teda novinka pro mě. Já jsem klystýr v souvislosti s narkózou nevytáhla, to už někdo přede mnou, já to jen vytáhla ad absurdum, aby byl vidět ten nesmysl i při souvislosti s operačním porodem. A pak, ta zákonitost "klystýr - nepo... se x bez klystýru - po... se" ....ta pravděpodobnost se nezvyšuje mnohonásobně, ta je srovnatelná. A pro mě teda představa riskovat nehodu po klystýru se srovnatelnou pravděpodobností rizika jako bez klystýru je mnohem nepříjemnější, než ta nehoda bez klystýru (bobek snadno sebereš, v břečce se fakt matlat nechci).
sksko: já taky neměla nijak extra chuť, ale třeba dva dny se bez jídla vydržet nedá. To si radši necháš píchnout kapačku s glukózou? Já se teda trochu najedla.
Když ti to na Slovensku vyhovuje, nikdo tě z něj nevyhání, já taky na Čechy nedám dopustit, ovšem co se porodu týče, jsem ráda, že se obě moje děti narodily v Norsku, i když jinak mě tu spousta věcí štve a už se těším, až budu zase natrvalo doma. Klystýr ti taky neberu, když ti vyhovuje, neponižuje tě, prosím. O tvých zdáních tu polemizovat nehodlám, ale teda netuším, jak to souvisí s příručkou WHO.
No a jsou rozdíly i mezi rodičkami, některé jsou si schopny vydiskutovat cokoli kdykoli a kdekoli, jiné při porodu nemůžou ani mluvit, tak to se pak vydiskutovává těžko.

petua
8. dec 2008

Larakroft: To jsi ale nepochopila toho, kdo to tu psal, s tou narkózou, víš - tam to bylo určitě myšleno tak, když dojde k sekci po nějaký komplikaci při normálním porodu, kdy už tam nas... je 😅 Teda to je fakt debata tohle 😀 😀 Je jasný, že pokud jde o plánovanej císařskej řez, tak tam žádný pos... nehrozí a klyzma tam má úplně jinej účel 😉
A ta "pravděpodobnost" srovnatelná opravdu neni 😉 , ale nebudu se s Tebou přít..

Prostě každému co jeho jest, možnost volby je tady a proč si někdo vybere tak nebo tak, to je čistě jeho věc 😉 . Pro mě osobně by bylo mnohem potupnější se po... při porodu, než absolvovat klyzma, takže já jsem pro všema deseti a budu se snažit timhle způsobem nějakou takovou "nehodu" minimalizovat. A někdo to má zas naopak, prostě každej jsme jinej 😉 .

Jenom teda ty argumenty by měli trochu sedět... 😝 😝 😝

larakroft
8. dec 2008

'Petua: Dobře, ocituj sem prosím nějakou studii, kteerá to zkoumá, případně hoď link. Já to teda neumím najít, ale vím, že na Rodině Cizinka těma odkazama doslova metá, a tam jsem dočetla (ze studie, nikoli z diskuze), že riziko pokálení se je po i bez klystýru srovnatelné. Takže tak.
K tomu klystýru ve vztahu k sekci. Já měla první porod neplánovaně naplánovaný (naplánovaný v den porodu, nikoli předem, ale nikoli nikterak akutně), žádný klystýr jsem neabsolvovala...před obědem se zeptali, kdy jsem naposledy jedla (snídaně) a a´t už neobědvám. Jestli jsem byla na velké dnes nebo naposledy před týdnem nikoho nezajímalo.
A ocituji, co tu tedy bylo psáno, aby nedocházelo k mylným interpretacím.

rinuska
8. dec 2008

😀 😀 😀 - aspoň som sa zasmiala 😀 dúfam , že po smiechu nepríde plač 😎

larakroft
8. dec 2008

Tady je ta citace, psala sissik:
"este by som rada povedala, ze pri kazdom porode mozu nastat nepredvidane komplikacie a moze skoncit akutnym cisarakom v celkovej narkoze. pri podani anestetik su zrelaxovane vsetky tkaniva, aj zvierac pri konecniku. takze popri zachrane dietatka je nutne "zachranovat" aj sterilitu operacnej saly. "

dula_renka
8. dec 2008

Mile mamicky, najlepsie pri porode je to, co Vas ukludni a da pocit bezpecia. Nekritizujte jedna druhu za to, ze si da alebo neda alebo neda klystir. Kazda ma svoje potreby a su rozdielne. Ja mam tiez svoj nazor, ale nemusi a zhodovat s predstavami niekoho ineho. Je celkom dobre, ked si pred porodm premyslite co chcete a nehambite sa na to opytat alebo si to zaziadat. Je pravda, ze ak sa slepo podriadite niecomu s cim nesuhlasit moze Vam to sposobit traumu na cely zivot. Je dobre poznat svoje prava, ale nemusite sa ich za kazdu cenu uplatnovat, ked to tak necitite. Pocuvajte hlavne same seba, lebo kazda najlepsie viete ako mate rodit svoje dietatko 🙂

larakroft
8. dec 2008

rinuska: A čemu prosím?

petua
8. dec 2008

Larakroft: Vidíš, tak to se Ti omlouvam, já jsem se tam nekoukala, jak to kdo napsal - myslela jsem, že to dotyčná myslela tak, jako já 😝 . Každopádně co jsem napsala já, za tim si stojim 😉 .

A co se týká nějakých studií - já jsem viděla, co jsem viděla, pár porodních asistentek kdysi ze školy taky znam 😎 a nikdy jsem nebyla líná se zeptat na to, co mě zajímalo, takže studiema se může někdo ohánět jak chce, ale praxe je praxe a to "neokecá" nikdo.

A krásně to napsala Dula_renka, 100% souhlasim a přidávam se, takže tim je vyjádřen i můj názor 😉

larakroft
8. dec 2008

petua: Ano, dula Renka to napsala tak pěkně, proteže je dula, je študovaná na to stát za každou rodičkou, ať si přeje cokoli, třeba rodit v závěsu hlavou dolů na náměstí (vtip).
Ani já, ani betelgeuzz tu nikomu jeho klystýr nebereme, ať si ho dá kdo chce.
Akorát mi fakt pije krev, jak se tu křičí "holky, nic to není, to vydržíte, přece si miminko nepokakáte". To je taky strašení, kteeré nám vyčítají. To je prostě masáž těch nevědoucích, nerozhodných, neprůbojných maminek, proti TOMU tady "bojuju".

dula_renka
8. dec 2008

petua 😉 ...dakujem, to ma hreje pri srdiecku 🙂

petruci6
8. dec 2008

ale ja tu taku ziadnu uz dlhsiu dobu nevidim

vsetky co su tu,vedia co mozu a co nemozu odmietnut,lebo ich vlastny porod zaujima,tak zistuju co najviac informacii,takze mi ukaz tu ktora je vyplasena ako ovca?

petua
8. dec 2008

Lara: Ad Renka 😀 😀 😀 😀 . Jasně, že to je blbost - "nenecháš si dát klystýr, automaticky se po..." Tak to neni 😝 Já si stojim za tim, že klyzmatem se tomu dá předejít - ale rozhodně né pokaždý a nikde neni psáno, že tomu zabrání 100% .

Ale zas si nemyslim, že by tady někdo někoho "strašil"... Jsou lidi, i tady 😝 , co se snaží druhým vnutit svůj názor za každou cenu, ale to je pak na každým, jestli se dá nebo dá 😉. Těch názorů je tady spousta, pro i proti, a každej ať si vybere, co je mu bližší 🙂 . A tim bych to tak ukončila, za sebe 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre